Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) schawo


schawo
titán

GAC-1 PRO?

Mennyiért csinálsz ilyet?

Csak RCA, vagy XLR, netán banán is?

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#2) vodkaboy22 válasza schawo (#1) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha hozzáférhető a csatlakozó akkor XLR banán is mehet szerintem. Bajonett már nem biztos. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#3) psyho85


psyho85
aktív tag

A bejegyzés első két mondata mintha nem is magyar lenne. Most akkor okés, bazi nagy árammal kis felületen hegesztés, ami jól fog, csudajó, de mi az a reflexió, és miért jobb ez az egész, mint a hagyományos?

Nem mellesleg az erősítőkben és a hangfalakban aztán ugyan úgy a hagyományos forrasztással van minden ültetve/rögzítve, tehát...

[ Szerkesztve ]

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#4) vodkaboy22 válasza psyho85 (#3) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Na pont ezért mivel nem érted mi az a reflexió tárgytalan megfogalmaznom miért is van haszna.
Attól mert még szaknyelv elég nyers és nehezen érthető az magyar mondat. Olvasd el a linkelt PDF-et.
És pedig az nem zárójelentés vagy komoly céges munka csak egy TDK, aminél sokkal komolyabbakat kell leadnom. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#5) psyho85 válasza vodkaboy22 (#4) üzenetére


psyho85
aktív tag

Nem hülye vagyok, csak nem ez a szakterületem. A TDK-ban ezt első átfutásra nem találtam meg, ezért kérdeztem, csak el lehet mondani röviden. :R

"Az autóiparban és a magas minőséget elváró alkalmazásokban már rég felismerték a jelentőségét a reflexió és egyéb problémák eltüntetését."

Ez a mondat pedig értem, mit akartam mondani, de akkor is helytelen. Ez nem kötözködés, egyáltalán nem stílusom, hidd el. Lehetett volna pl.:

Az autóiparban és a magas minőséget elváró alkalmazásokban már rég felismerték a jelentőségét a reflexió és egyéb problémák eltüntetésében.

Arra a megjegyzésre pedig, hogy ha előtte és mögötte is minden alkatrész hagyományos forrasztási eljárásokkal van beszerelve, akkor ez miért számít, nem kaptam választ, pedig érdekelne. :R

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#6) schawo válasza psyho85 (#5) üzenetére


schawo
titán

eltüntetésének jelentőségét

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#7) contaxg


contaxg
veterán

Látom többen megragadták a dolog lényegét és Lörincze Lajos Klubot nyitottak! :C

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#8) Speccymaster


Speccymaster
csendes tag

Én viszont tisztában vagyok a reflexió fogalmával, mégsem értem ez a megoldás miért csökkentené azt (100%-ban megszüntetni biztosan nem fogja)?
A reflexió amúgy sem a kötés miatt alakul ki, hanem a nem megfelelő impedancia illesztés miatt.
Ez a technika viszont csak az ohmos ellenállást csökkentheti, de az impedanciát nem. Az a csatlakozó mechanikai kialakításából ered. Például: megszűnik a koaxiális kialakítás azon a szakaszon ahol a kábel a csatlakozóba van kötve.
Abban pedig igaza van az előttem szólóknak, hogy a hangrendszer más komponenseiben úgyis minden hagyományos ónos forrasztással van megoldva, így nem sok értelmét látom, még a te elméleted alapján sem.
Egyébként a szubjektív hallásteszteken kívül van bármilyen mérési eredmény ami igazolja, hogy hangátvitel szempontjából jobb ez a megoldás?

A TDK-ban pedig egy érdekes pont:
"Kísérleti munkám célja az ónbevonatú rézvezeték érintkezők..."
Egy bekezdéssel lejjebb:
"...0,2mm vastag ónbevonat nélküli terminálokat alkalmaztam."
Hogy is van ez?

(#9) vodkaboy22 válasza psyho85 (#5) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mivel egy eszközön belük az esetek 99%ban a jelvonal nagyon jó közelítéssel nem tápvonal jelleggel rendelkezik. (A métertől függő paraméterek mind elhanyagolhatóak.) Így egy elektronikai eszközön belül 100 kHz-ig bőven lehet a reflexiót és egyéb hullám tulajdonságot elhanyagolni.

Míg 1-2 méteren már a 20kHz-nek is vannak hullámadottságok miatt reflexiói.
Reflexió konyhanyelven:
Amikor a bejövő jel (ilyenkor már hullámként értelmezünk mindent) egy része visszaverődik másik része nem, így csökken a hasznos jelamplitúdó mindez frekvenciafüggően és növekszik a forrás terhelése.
Magyarul ha olyanok a reflexiós adottságok amik nem megfelelőek akkor ez történik.
Bejön 1Vrms-el 50Hz-es szinusz pipa ezt kapja az erősítő
Bejön 1Vrms-el 1kHz-es szinusz 0.9999Vrms-t kap az erősítő
stb stb

Míg mondjuk bejön 16kHz-es szinusz ahol a tápvonal reflexiója nagy és abból az 1Vrms-ből máris csak 0.6V lesz... Míg lehet hogy 20kHz-en megint 0.95555Vrms és felharmonikusokként változik. De ha ez nem lenne elegendő még melléktermékek is megjelennek amik növelik a zajt és rontanak mindenen mert ugye már ez a forrás felől jön.
És ez egy 3 méteres RCA kábelnél már lehet hogy meg is jelenik! De egy 3 méteres coaxnál sajnos nem csak hogy lehet hanem biztos is. sőt kifejezetten nem ajánlják az 1 méteres verziót vagy fél vagy 2. (Ugye hullámhossz befolyásolja ezt). Na ott lehet ez orvosság (bár még nem próbáltam).
Analog kábelnél meg tessék kipróbálni!

Remélem érthető :R

Az előző beszólásért meg sorry kicsit vodkás voltam és szomorú mivel betört a tabletem képernyője sorry. :R

Jogos az első mondatot lehetne máshogy is.

Persze ez csak jeltani különbség a hegesztés és forrasztás problémájára.
Ugye itt azért nem lesz reflexió mert a csatlakozó és a vezeték anyaga elsőrendű közvetlen kötést alkot amiben nincs ellenállás átmenet. Míg egy forrasztásnál másodrendű kötés van így a csatlakozó és a vezeték között van még egy közvetítő sokkal rosszabb vezetőképességű rossz mechanikai tulajdonságú és élettartamú + fém.
Ugye áron kívül minden tekintetben jobb a hegesztés.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#10) vodkaboy22 válasza Speccymaster (#8) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Napjainkban ónbevonatú terminállal gyártanak én a TDK-ban megtudtam csinálni ónbevonat nélkül a dolgot. (Az említett cégnek már jó ideje dolgozom kutatás szinten.)

Leírtam a kábelnél miért fontosabb a reflexió mint az eszközben.
És azt is miért jelenik meg a forrasztás miatt a reflexió.
És ha csak azt írod hogy ohmos dolgot változtat akkor biztos tudod mi is az a reflexió? Hogy is kell számolni ? Milyen paraméterek kellenek hozzá? :))

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#11) vodkaboy22 válasza Speccymaster (#8) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én a komolyabb értelmét majd a coaxnál látom arra kíváncsi leszek, hogy ott mi lesz be kéne majd vinnem az infokommunikációs laborba egy ilyen kábelt rámérni. :)
(Autóipari dolgokat már mértem többet is.)

Ja coax-ot is csinálok kérésre és ajánlom is. :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#12) psyho85 válasza vodkaboy22 (#9) üzenetére


psyho85
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm a választ, és hogy rászántad az időt! Így már világosodik a téma. Nekem ez nem szakterületem ilyen mélységben, de hangtechnikus (is) vagyok, így érdekel és érint a dolog. :R

A tabletet pedig látatlanban is nagyon sajnálom, részvétem! :(

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#13) Speccymaster válasza vodkaboy22 (#10) üzenetére


Speccymaster
csendes tag

Nem olvastál figyelmesen, vagy félreértettél. Pont azt írtam, amit te is az imént válaszként a kollégának, hogy a hegesztés az ellenállást változtatja meg. Az ellenállás nem játszik szerepet a reflexió kialakulásában, mivel nem frekvenciafüggő.
Így tehát még mindig nem világos számomra, hogy miként lesz a hegesztésnek reflexió csökkentő hatása a forrasztással szemben.

Amúgy a képen szereplő kábel is koaxnak számít, mert ha jól látom hengerpalást formájában veszi körül az árnyékolás a jel vezetőt.
Konyhanyelven hibásan általában csak az RG-xx kábeleket hívják koaxnak, de ettől még mind az, amire igaz a fenti állítás.

(#14) vodkaboy22 válasza Speccymaster (#13) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor nézd meg jobban azokat a képleteket :(
De ha gondolod még adok is linket: EMT jegyzet
úgy a 2/3dától van róla szó.
Mint olyan az ellenállás is roppant fontos tényező a reflexiónál és mivel az egyik legmarkánsabb tényező ezért végképp fontos. (induktivitás és vezetők közötti vezetés sokkal kisebb kapacitás a második).
Nézz utána rendesen. :R

Audio szakszóként emlegetett spdif-rca az amit mi coax-nak mondunk.

Villamos szaknyelvben a coaxiális kábel az persze van és ez az. (De erről is van szó a linkben és ha megnézed akkor a coaxiális kábel hullámimpedanciájához egyik szükséges elem az ellenállás és az bizony frekvenciafüggő távvezetékeknél. )

De hogy megnyugtassalak már ha veszel 2 darab tökéletes kábelt aminek csak ellenállása van és összekötöd ha nem illesztett a kettő elméletben máris van reflexiód :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.