Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #06658560


#06658560
törölt tag

Jól értem, hogy ha virtualizáltan akarok futtatni egy win servert, akkor kettő darab licensz kell feltétlen? Akkor is, ha a virtualizációt nem win-en akarom megejteni?

(#2) beteg válasza #06658560 (#1) üzenetére


beteg
őstag

:( lehet, hogy át kell írnom az egészet :( Biztos nem a te hibád, hogy nem jól érted :(
Pedig rövidebben is le lehet volna írni, csak szándékosan sok magyarázatot fűztem a tényekhez.

Nem! Elég lehet egy is!

Ha egy Windows Server 2008 Standard-ed van, akkor futtathatsz egyet a vason, amivel megoldod a virtualizációt és ugyan azzal a licenccel még egyet a virtuális környezetben.

Ha nem a win-el oldod meg a virtualizációt, akkor a virtuális környezetben egy Standard licenccel egy windows futathatsz. Ha egy Enterprise verziód van, (ami kb. 3x drágább a Standard-nél) akkor négy példányt futtathatsz egyszerre a virtuális környezetben. Ha pedig Datacenter licenced van, (ami kb. 10e Ft-al drágább az Ent.-nél, (de ebből ugye minimum kettőt kell venni)) akkor pedig korlátlan számú windows szervert futathatsz egyszerre egy szerveren a virtuális környezetben.

Csak futni kell!

(#3) #06658560 válasza beteg (#2) üzenetére


#06658560
törölt tag

Értem. nem biztos, hogy át kell írni, szerintem csak én voltam felületes, figyelmetlen, értetlen.

(#4) beteg válasza #06658560 (#3) üzenetére


beteg
őstag

köszönöm, de azért átnézem még egyszer!
köszi!

Csak futni kell!

(#5) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Jaja, sajnos elég bonyolult dolog.
Amúgy van olyan szaki aki ezt leellenőrzi?
Úgy értem, van mondjuk 2 db 2 socketes 4 magos szerverem mondjuk 32 GB rammal, mindegyiken fut 1-1 Hyper-V szerver, meg 4-4 EE guest (1-1EE licensz gépeként), elkezd mondjuk a ram hülyülni az egyik gépen, átmozgatom a VM-eket SCVMM-el csak az egyikre, ott van mondjuk két napig amíg megjön a csere alkatrész, visszarakom a VM-eket a másik gépre.
Elvileg ezzel megszegtem a licenszelést.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#6) beteg válasza kraftxld (#5) üzenetére


beteg
őstag

ezzel igen. egyértelműen.

hogy valaki leellenőrzi-e? Sajna erre csak hosszabb választ tudok adni.

Ugye a ma leggyakoribb három eset:
1. feljelent valaki. Tipikusan egy kirúgott alkalmazott - Megy a rendőrség.
2. APEH ellenőrzés
3. BSA

Az első esett talán a legkínosabb, mert tudják, hogy mit keressenek. Nincs nagyon mérlegelési lehetőségük, ha találnak valamit, eljárás… De szakértőjük (és kicsit rosszmájúan had tegyem a szót zárójelbe :) ), biztos van. Hogy pontosan miként mennek ezek a dolgok, nem tudom, de nem is nagyon szeretném tudni :)

A második lehetőségről sokáig azt hittem, hogy egy APEH revizor soha nem fog tudni annyit a szoftverek licenceléséről, hogy bármit is megállapíthasson. És nem azért, mert lenézem őket! De számomra nagyon megdöbbentően bebizonyosodott, több helyről is visszahallottam, hogy bizony értenek! Kiképezték őket! És NEM csak a szoftverek számviteléből pengék! Tudják, hogy mit keressenek és találnak is! Én ma már komolyan venném az APEH féle vonalat, ha cégvezető lennék!

A harmadik pedig szerintem nem kíván túl sok magyarázatot. Sok cikk jelent meg a témában a BSA-ól. Tudjuk, hogy aki nem válaszol a szoftvernyilvántartás bekérőjükre, stb…, egyre inkább képbe kerül.

Vagyis talán lenne kockázat, ha így mozgatnád a virtuális gépeket. Hogy mekkora? Szerény véleményem szerint kisebb, mintha full illegálisan használnátok az EE-öket. Nagyon távol áll tőlem, hogy bárkit is illegális használatra bíztassak, de a te eseted azért közel sem „emberölés” :D

Aztán azt is hozzá tenném, hogy a törvény azt is meghatározza, hogy ki a szervezeteknél a mindezekért felelős személy. Persze, ha ő gondoskodik (és nem azt mondom, hogy ért is hozzá, de gondoskodik) a jogtiszta szoftver használatáról, te pedig megszegnéd a kapott utasításokat, akkor némi felelősség Téged is terhelne. Vagyis ha nem te vagy a cégetek ügyvezető igazgatója, akkor én a helyedben felhívnám a főnököm figyelmét, hogy egy ilyen esetleges gyakorlat nem felelne meg a licencelési szabályoknak. (De csak őszinte jóindulatból mondom ezt. Tudom, hogy mindenki azt tesz, amit jónak lát.)

És a szaki: amiből le tudná ellenőrizni, azok a log-ok. Persze ha nem ép mind a 8 egy vason figyel.

A személyes szerény véleményem pedig - Nekem sem tetszene ez a szabály a helyedben.
És király az aláírásod :D

Csak futni kell!

(#7) CsodaPOK


CsodaPOK
senior tag

Nagyon szépen köszi ezt az írást.
Emészteni kell rendesen. MS kicsit máshogy fogja fel a licenceket, mint én :D

(#8) beteg válasza CsodaPOK (#7) üzenetére


beteg
őstag

:D
köszi a visszajelzést!!

Csak futni kell!

(#9) kraftxld válasza beteg (#6) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Köszi szépen a kiegészítést, meg a cikket, hasznos volt nagyon. Hála az égnek felénk nincs APEH, meg a rendőrség se foglalkozik nagyon ilyesmivel. A dolgok 99%-a is legális, de az az 1% is inkább ilyen elmeroggyant szabályozás miatt illegál minthogy szándékos dolog.
Amúgy meg kicsit kezd ebből elegem lenni, hogy a rendszermérnöknek nem elég összekalapálni egy rendesen működő virtuális infrastruktúrát, mindenféle szívatós dologgal együtt letesztelni, userekkel megértetni, stb, még ilyen licenszelős marhaságokkal is fárasztják.
Amúgy az esetek többségében baromságnak tartom, hogy a nem legális cuccal sokkal több a szívás, de itt inkább nem részletezem a dolgokat, mert csak itthon megy gyakorlás céljából az ilyen-olyan verzió, mert nincs kedvem mindig hívogatni az MS-t, ha össze-vissza rugdalom a virtuális gépeket és újra kell aktiválgatni.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#10) beteg válasza kraftxld (#9) üzenetére


beteg
őstag

;)

Csak futni kell!

(#11) #06658560 válasza kraftxld (#9) üzenetére


#06658560
törölt tag

Erre modnanám, hogy ha megengedhető s a szoftverkörnyezet nem követeli a wint, akkor esetleg megéri elgondolkodni egy linux rendszerre átálláson- nem biztos, hogy gyorsabb, vagy support terén olcsóbb, de ezt a licenszelési mizériát ki lehet küszöbölni.

(#12) kraftxld válasza #06658560 (#11) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Es milyen komplett VDI infrastruktura van linuxon? Vagy milyen ertelmes virtualizacios megoldas? Vmware vsphere nem er, mert annak megdragabb es kavarosabb a licenszelese.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#13) TPeti


TPeti
tag

Szia,

Úgy tudom a VECD-t annak idején Vista Enterprise Centralized Desktop-nak hívták, csak mostanában keresztelték át :) .

Szerintem egy OEM nem elég alap a VECD-hez. Dobozos termék kell hozzá vagy mennyiségi licensz(aminek az alapja tényleg egy OEM). Legalábbis fél éve még így tanították...

Kihagytad a VECD for Thin Clients licenszelését, pedig erre kíváncsi lennék. :R

A VECD kb. 75EUR a VECD for SA kb. 15, a thin clientes verzió pedig annyi mint a sima VECD.

Üdv,
TP

Serpent 750 Nitro TC, Serpent.com

(#14) beteg válasza TPeti (#13) üzenetére


beteg
őstag

szia!
igen, biztos "rájöttek", hogy már Win 7 van :) De most tényleg két néven is találkozni vele :)
A VECD-hez szerintem semmi nem kell, sem dobozos, sem OEM. A VECD for SA -hoz kell SA. Az SA -hoz meg ami... :)
Beteszem a thin C-t...
:R :R

Csak futni kell!

(#15) harry válasza kraftxld (#12) üzenetére


harry
veterán

Bár nem tudom pontosan mit keresel, de pl. igyenes megoldások közül ott a Proxmox (OpenVZ linux kernel virt. + KVM teljes virtgép, debian alapokon, jó supporttal, clustereheztő, online migrálható gépek, stb), emellett pl. vmware, xen. Nem azt mondom, hogy mindent ki lehetne váltani, vagy jobb, csak azt, hogy azért léteznek linuxos alternatívák is, egyes szerepekre pedig aránylag egyszerű és ingyenes megoldások is, ahol nem kell p_csölni a licencekkel.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#16) TPeti válasza beteg (#14) üzenetére


TPeti
tag

VDI update :
Legfrissebb infó szerint a dobozos termékhez még VECD sem kell. Simán futtatható virtuálisan ahol szeretnéd. Viszont nem downgrade-elhető XPre.

A VECD alapnak nem jó az OEM, mennyiségi licensz kell alá mindenképpen ! Ez a funkció csak az Enterprise verzió kiváltsága, ami csak mennyiségben kapható.

Gondolom az MS aranyrudat is elfogad fizettség képpen. :W

TP

Serpent 750 Nitro TC, Serpent.com

(#17) kraftxld válasza harry (#15) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ezeket már nézegettem, fényévekre van az MS komplett virtuális infrastruktúrájától, a VMware okés, de nagyságrendben ugyanaz a lóvé, ha nem több.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#18) beteg válasza TPeti (#16) üzenetére


beteg
őstag

köszi a kiegészítést!
de... :) "A VECD alapnak nem jó az OEM, mennyiségi licensz kell alá mindenképpen ! "
Ez a VECD for SA-ra igaz. A VECD-t meg lehet venni magában, nem kell "alá" semmi.

Csak futni kell!

(#19) beteg válasza kraftxld (#17) üzenetére


beteg
őstag

most nézem! Blenheim, NZ ?? Mit bírsz ott csinálni? :D

Csak futni kell!

(#20) kraftxld válasza beteg (#19) üzenetére


kraftxld
nagyúr

IT Systems Engineer, borászatok meg egyéb cégek hálózatait heggesztem :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#21) beteg válasza kraftxld (#20) üzenetére


beteg
őstag

az szép! :K

Csak futni kell!

(#22) danih


danih
addikt

Virtuális gépre virtuális OS-t, virtuális pénzért :)

(#23) szabadosb


szabadosb
csendes tag

Sziasztok!

Elolvastam mindkét (virtualizációs+win7-es) licenceléssel foglalkozó cikket.

Én viszont arra lennék kíváncsi, hogy egy ellenőrzés során kit, milyen mértékű felelőség terhelhet. Erről még kevesebbett lehet olvasni a neten. Csak hírek vannak, hogy itt-ott lefoglaltak gépeket, elvezették a felelősöket. De semmi konkrétum.
Mikor tehető felelőssé az üzemeltető informatikus, és mikor a vezetőség?

Erről nem akarna valaki írni egy cikket itt a logout-on? :D
Esetleg más, magyar nyelvezetű, érthető licenc-eket tárgyaló weboldalról tudtok?
Ami mindenféle (MS) server+kliens termékek licencelési buktatóit, lehetőségeit tárgyalja, neadj Isten példákkal is.

A fent említett cikk hasznos volt számomra. Én azt hittem, ha van egy TS szerverem és arra feltelepítem az Office-t, akkor azzal az egy licenc vásárlással az összes TS kliens használhatja egy időben. Szóval ilyenekről még szívesen olvasnék. :)

[ Szerkesztve ]

(#24) bpelhos


bpelhos
csendes tag

A jó isten áldjon meg ezért az írásért.
De legalábbis a Microsoft-nak kellene fizetnie ezért a cikkért, mert ennek az ő oldalukon kellene kint lennie, a főoldalon.

(#25) beteg


beteg
őstag

bocs, de nem figyelem ezt a topikot. ha kérdésed lenne, kérlek privátot írj!
köszi

Csak futni kell!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.