Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#657) Mr K válasza -vitya- (#595) üzenetére


Mr K
senior tag

Azt senki nem vitatja, hogy az elektromos autó nagy előrelépés a lokális levegőszennyezés terén. Csakhogy van egy csomó de. Pl. egyéb lokális szennyezést még okoz: ez is lebegésben tartja a városi port, gyárt fékport, gumiport, porlasztja az aszfaltot. Van benne fékfolyadék, kenőanyagok. Hi-tech anyagokból épül fel (alumínium alváz, szénszálas erősítésű műanyag karosszéria, stb.), amiket energiaigényes gyártani, nehezen vagy egyáltalán nem javíthatók, és energiaigényes vagy problémás újrafeldolgozni.

Az akkumulátorokról már sok szó esett: nagyok, nehezek, energiaigényes gyártani őket, és olyan anyagokat használnak hozzájuk, amiknek a készlete erősen korlátos. Az újrafelhasználásról roppant biztató dolgokat lehet olvasni, de ha jól sejtem, jelenleg néhány kis kapacitású kísérleti üzem végez részletes újrafeldolgozást. De egyelőre nem kell aggódnunk, mert az akkumulátorok egyelőre bírják, a következő generáció pedig állítólag majd megoldja.

Végül ott az üzemanyag, az elektromos áram. Amivel természetesen az a baj, hogy továbbra is nagyrészt fosszilis erőművekből származik, azaz pl. a CO2 kibocsátás szempontjából az elektromos autó nem segít, sőt akár ronthat is a helyzeten. (Norvégiában sokat segít. Nálunk talán 20-30%-ot segít (ami számottevő, de nem oldja meg a problémát). Németország talán semleges. Lengyelországban az elektromos autó csak arra jó, hogy megdobja a CO2 kibocsátást.) A zöld energia pedig remek dolog, csak nem néha nem nagyon látszik, hogy mitől zöld (kivágjuk az erdőket és elégetjük?), hogy hogyan lehetne belőle működő elektromos hálózatot építeni, illetve megint csak a következő generációnak adja fel a leckét (mihez kezd a rengeteg kiszolgált szélerőművel és napelemmel). És csak remélhetjük, hogy nem esnek ki újabb csontvázak a szekrényből. (Pl. ki gondolt 50 vagy akár 25 évvel ezelőtt a mikroműanyagokra?)

Szóval, én egyelőre nem vagyok biztos abban, hogy az eljövendő generációk egyszer még megköszönik nekünk az elektromos autók felfuttatását. :(

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.