Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) section9


section9
őstag

Csak idő kérdése volt. Akinek van egy csöpp esze, már évekkel ezelőtt tudta, hogy előbb utóbb ilyen fokra lép majd az automatizálás.

(#2) Z_A_P


Z_A_P
addikt

A mai tarsadalmi/penzugyi rendszer nincs felkeszulve erre az egeszre.
Ahogy egyre tobben szorulnak ki a munkabol, ugy valik egyre egetobbe valami masra epulo jovedelemszerzesi jogosultsag. Igen am, de mi? Es kozben itt az iszonyu tulnepesedes.

OK

(#3) Fred23


Fred23
nagyúr

Kíváncsi leszek, vajon mi lesz 15 év múlva?! Szerintem a lakosság harmadának-felének segélyezése indulatokat keltene, és ezért végül nagyon alacsony összegű alapjövedelem lesz, amit majd beépítenek a dolgozók munkabérébe -akár úgy, hogy a munkáltató is jól járjon vele. Persze ezt a pénzt ki kéne termelni, és elvenni a középosztálytól többet nem lehet. Az igazán pénzesek -magánszemélyek és cégek is- meg elmenekülnek bármelyik országból, ha velük akarják megfizettetni az alalpjövedelem árát. Szóval érdekes egy világ jön. Esetleg normális dolog lesz az utcán lakni, koldulni... -esetleg majd mondogatják az iskolákban, hogy tanulj jobban, ha nem akarsz csöves szervdonor lenni jogok nélkül?

(#4) kraftxld válasza Z_A_P (#2) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ugyanez megtörtént a gőzgépnél, meg pár másik alkalommal a történelem során. Volt néhány luddita, de elég hamar megunták :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#5) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Most hol vannak azok, akik állandóan azzal jönnek, hogy nem okoz komoly munkanélküliséget a robotizálás, mert a helyükre majd magasabb színvonalú munkakörök kerülnek?

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#6) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Engem egy másik aspektusa is érdekelne a dolognak (mármint az amerre az ilyesmi tendál): a termelés (és a piaci igény) megnövekedése és az elsősorban és egyre inkább a mennyiségre fókuszáló új gyártási technológiák bevezetésével, ha jól tudom fordított arányban van a minőségi index?! Mármint a "mennyiség a minőség rovására" hatás érvényesül itt is (akár csak, ha emberi munkásokat alkalmaznának). Mármint nagy általánosságban.

Pl. a fő szempont a profit maximalizálása, akkor az első a mennyiség (tehát a gyorsaság is) és a minél olcsóbb előállíthatóság = ennek nem hiszem, hogy jó hatása lenne a minőségre (selejtek száma).

Vagy tévedek? :F

(#7) Sinisi


Sinisi
senior tag

Nem kevés ez a csökkenés az emberi erőforrás terén :U

(#8) wolfman válasza SunMount3r (#6) üzenetére


wolfman
veterán

Szerintem a selejtek számának növekedése a gyorsaság fokozásával inkább emberi tulajdonság. Robotoknál jelentősen kisebb mértékben lépnek fel selejtek a sebesség fokozásával.

Egyébként meg majd szépen el kell menni robotokat gyártó gyárba dolgozni. :)

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#9) [CsuCsu] válasza SunMount3r (#6) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Rosszul kozelited meg a dolgokat. A cel azonos minoseg elerese olcsobban, nagyobb mennyisegben. Ugyanis a konkurenciat csak igy lehet megfogni. Egyebkent a minoseg nem a legyartott mennyisegtol fugg, hanem a kereslettol. Lehet a minoseget is nagy mennyisegben gyartani, de a budos eletben nem fogsz tudni eleget eladni.

Tovabba gagyi kategoria mindig is letezett es mindig is letezni fog, ugyanis a jovedelemeloszlas alapjan erre van a legnagyobb kereslet. Amit te latsz az nem a gyartasi modszerek valtozasanak eredmenye, hanem a nyilo tarsadalmi ollo hatasa, a novekvo alacsony jovedelmu retegeket is ki kell szolgalni valamivel.

(#10) #82729984 válasza kraftxld (#4) üzenetére


#82729984
törölt tag

Ez azért nem egészen olyan. Akkor bejött egy új iparág, a szolgáltatóipar, ami felszivta a kieső embereket.

Jelenleg semmi ilyen nem látszik, csak annyi hogy 100 éven belül az emberiség kb. 90% el fogja veszteni a munkáját.
És mielőtt azt hinnéd hogy ez csak a gyári munkásokkal fog megtörténni és veled nem, akkor majd nagy meglepetésben lesz részed. 50 év múlva még a sebész meg az orvos is robot lesz.

Ha mindezt kombinálod az ész nélküli túlnépesedéssel illetve hogy ezekre jelenleg semmiféle társadalami/gazdasági megoldás nincs, a végeredmény borítékolható.

(#11) pengwin válasza kraftxld (#4) üzenetére


pengwin
addikt

Korábban sosem fenyegette ilyen mértékben a technológiai fejlődés a kialakult társadalmi és gazdasági rendet.
A manufaktúrák, a gőzgép, az ipari forradalmak mind óriási problémákat okoztak, de végül a társadalom le tudta vezetni feszültségeit minden alkalommal, csak eztúgy tette, hogy az érintett rétegek kivándoroltak az adott országból.

Azon kéne elgondolkozni, hogy 15-20 éven belül a munkaképes népesség 50-60%-a simán munkanélkülivé válhat, akiket így is, úgy is el kell tartani. A robotok által nem elvégezhető munkákra kevesen alkalmasak, mert kreativitás és/vagy hatalmas tudás kell hozzájuk, vagyis nem fogja tudni felvenni ezt az óriási embertömeget semmilyen más gazdasági ágazat, és gyarmatosítani sem lehet már, vagyis nem áll rendelkezésre az a két megoldás, amik eddig kihúzták a szarból minden egyes paradigmaváltás után a gazdaságot.

Én nem látom, miért kéne automatizálni, mert csak és kizárólag az így is pofátlanul gazdag felső 1% érdekeit szolgálja a még magasabb extra profitok elérésével.
És mégis mire a 250%-kal jobb termelékenység, ha a fizetőképes kereslet a felére fog csökkenni az automatizálás miatt?
Az alapjövedelem meg szép és jól hangzik, de teljes mértékben életképtelenné tenné a társadalmat, nem is beszélve arról, hogy túl kevés lenne egy robotizált világban a munkavállaló adózó, hogy ők fizessék meg, a gazdagok pedig ez alól is ki fognak bújni, hiába lesz még magasabb profitjuk az automatizálás miatt.
Aztán megint mehet az alsóbb népréteg hibáztatása, mert az ő hibájuk, hogy egy egyre vadabban kapitalista világban szegények.

Üdv, pengwin

(#12) Scholes9


Scholes9
nagyúr

Terminátor 3 :D Majd elfoglalják a világot :D

[ Szerkesztve ]

PS5 + PS VR2 <-> XSX <-> 65” S90C

(#13) Pityu. válasza Z_A_P (#2) üzenetére


Pityu.
nagyúr

A pénzügyi rendszer nagyon is fel van készülve,pláne a háttér mivel ők csinálják az egészet.Túlnépesedés meg nincs de te úgy látszik beszoptad.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#14) BiP válasza #82729984 (#10) üzenetére


BiP
nagyúr

Annyiban, hogy most is van kereslet új munkaerőre, de főleg IT, robotika területen.

Viszont ezek olyan munkakörök, ahova a gyárban dolgozó, és elbocsátott emberek nem tudnak elhelyezkedni, tehát igaz a felvetésed.
És sajnos nagyon szomorú a jövőkép.
Pont azok a rétegek szaporodnak gyorsabban, akiknek most is alapból nehezebb a megélhetés, és még nehezebb dolguk lesz. Erre rárakódik az alsó-középosztály lejjebb csúszása, nyílik az olló. Ami sosem jó.

(#15) Petykemano


Petykemano
veterán

Ezek a robotok fognak vásárolni?

http://www.economist.com/blogs/babbage/2011/11/artificial-intelligence

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#16) Z_A_P válasza kraftxld (#4) üzenetére


Z_A_P
addikt

Mindig volt egy ujabb szektor ami felszivta az embereket: mezogazd -> ipar -> szolgaltatas.
Most nincs, es nem is latszik semmi.
Baj lesz.

OK

(#17) Z_A_P válasza Pityu. (#13) üzenetére


Z_A_P
addikt

Túlnépesedés meg nincs de te úgy látszik beszoptad.

Nyilvan :U

OK

(#18) Patice válasza Z_A_P (#2) üzenetére


Patice
nagyúr

Át kell állni robot-programozásra, kódolásra, stb. Ehhez kell alkalmazkodnia a társadalomnak...

Mostanában pont ezt tukmálják mindenkire. Szoftverfejlesztők kellenek. Dögivel. Nagyon sok területre.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19) aprokaroka87 válasza BiP (#14) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

"Viszont ezek olyan munkakörök, ahova a gyárban dolgozó, és elbocsátott emberek nem tudnak elhelyezkedni,"

Erről pedig vajon az oktatási rendszer mennyire tehe?

Pl mi akik jobban kapcsolatban állunk ilyen IT dolgokkal..lehet sokkal hamarabb megtanulnánk olyan dolgokat..és itt nem biztos hogy számít az iskolai végzettség

(#20) kraftxld válasza Z_A_P (#16) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Mégis kit kéne felszívni? Nézz már meg egy 2050-re jósolt Magyar korfát, a mostani 1,3-as termékenységi ráta mellett kb egálban lesz a rendszer.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#21) wolfman válasza #82729984 (#10) üzenetére


wolfman
veterán

50 év múlva még a sebész meg az orvos is robot lesz.
Ja, 55 év múlva mennyi korrupt hálapénz szedő robot lesz a korházakban! :D

Ha mindezt kombinálod az ész nélküli túlnépesedéssel illetve hogy ezekre jelenleg semmiféle társadalami/gazdasági megoldás nincs
De van, csak nem alkalmazzák, mert az embertelen, meg a fogyasztó társadalomnak se jó, másfelől meg a buta emberek a szegény országokban inkább nem jelentik be a terhességet meg születést, lásd India, Kína.

[ Szerkesztve ]

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#22) kraftxld válasza Z_A_P (#17) üzenetére


kraftxld
nagyúr

De jók ezek a torzított grafikonok :)
Ilyet én is tudok, pár előrejelzés Mo népességével kapcsolatban:

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#23) Tigerclaw válasza kraftxld (#4) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Igen, és a munkanélküliségnek világháború lett a következménye mellékhatásként. Először felerősödik a rasszizmus, mert a "migránsok elveszik a munkánkat", aztán beállnak bármelyik diktátor mögé, aki azt mondja nekik, amit hallani akarnak. Ezt már most látni az USA-ban. Trump azzal nyerte a választásokat, hogy az elkeseredett munkanélkülieknek megígérte, hogy visszahozza a munkát külföldről, sőt még többet teremt, feláldozva a környezetvédelmet.

A történelemnek nem az a célja, hogy tanuljunk a hibákból?

Nem vagyok a technológia fejlődése ellen, de a jelenlegi pénzre épülő gazdasági rendszer nem alkalmas arra, hogy túlzásba vigyék a robotizálást az élőmunka kárára.

Se a robotok, se a munkanélküliek nem vesznek autókat.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#24) Narxis válasza Z_A_P (#2) üzenetére


Narxis
nagyúr

Már régen vissza kellett volna fogni a népesedést. Egész egyszerűen 7 milliárd ember nem élhet németországi átlagpolgár színvonalon.

Thanos was right.

(#25) FireKeeper válasza kraftxld (#20) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

Nem is mi szüljük túl magunkat hanem Afrika (meg Ázsia bizonyos részei)

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#26) ripla


ripla
őstag

Igazából most jönne az a pont, hogy vagy lecsúszik az emberiség egy disztópiába, és egy Dredd bíró szerű világban fogunk élni, vagy nagyon hamar észbe kapnak a vezetők, és elkezdünk terjeszkedni a világűr felé. A következő lépés egy űrállomás kellene, hogy legyen, de úgy rendesen, több millió emberrel, lakókörzetekkel, üzletekkel, miegyébbel. A helyzet viszont az, hogy az emberi butaságot és ostobaságot látva, itt a Dredd féle világ fog kialakulni, és onnantól esélyünk sem lesz továbblépni.

[ Szerkesztve ]

(#27) atis78


atis78
tag

Az nyilvanvalo hogy a jelenlegi tendenciak a jelenleg is massziv tarsadalmi ollot sokkal nagyobbra nyitjak.

A tortenelemben a vagyoni ollot mindig haboruk/forradalmak csokkentettek. Ez valoszinuleg most sem lesz maskepp. Akinek mar az etelre sincs penze annak nincs veszitenivaloja... Ahogy ez a tomeg noni fog ugy lesz egyre fenyegetobb a gezdagok/hatalmon levok szamara.

MAximum meg azt tudom elkepzelni hogy a kieso munkasok a karhatalomban fognak allast talalni maguknak hogy a gazdagok ezzel tarthassak fenn a hatalmukat. Bar valoszinuleg ott is robotok lesznek elobb utobb.

Szerintem egy Elysium jellegu jovokep egyaltalan nem elrugaszkodott. Azzal a kulonbseggel hogy a gazdagok valamilyen hermetikusan lezart szigeten fognak elni....

(#28) Gabesz84 válasza Tigerclaw (#5) üzenetére


Gabesz84
őstag

A baj hogy a képzetlen emberekkel nem lehet majd nagyon mit kezdeni. Több százezer dolláros gépeket nem fog egy betanított munkás karbantartani.

(#29) Foglalt név


Foglalt név
addikt

Általában magamat szoktam negatívnak érezni, de ezt a világvége hangulatot nem értem.
Biztos bennem van a hiba, de valahogy a munka nekem szükséges rossznak tűnik. Ergo, ha a robotok által a robotgyárban előállított szerkezetek elvezetik a kamiont, ami idehozza az általuk legyártott sílécet, én nagyon szívesen elcsúszkálok rajta az új szabad kedden is. Akár még egy kemény hétfő is belefér, mikor leírom, mennyire élveztem.
Ha valaki továbbra is élmények helyett színes papírdarabokat szeretne gyűjteni... Hát, űdóga.

(#30) Pityu. válasza Z_A_P (#17) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Te hiszel egy grafikonnak gratula :) Ha túlnépesedés van nem az ember szám a lényeg hanem ahogy fel használják az erőforrásokat,vagy amit tesznek,de nem a 7,5milliárd fogja jelenteni a túlnépesedést de ez kb olyan mint a híres globális felmelegedés hanta.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#31) Tigerclaw válasza Patice (#18) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Igen, de ha elküldenek 600 gyári munkást, a helyükre nem 600 programozót, mérnököt és technikust vesznek fel, csak 20-at.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#32) Fred23 válasza Foglalt név (#29) üzenetére


Fred23
nagyúr

" a munka nekem szükséges rossznak tűnik"

Szerintem a többség így van vele. A baj az, hogy talán ki fognak szorulni az emberek a jövedelem világából, mert bár a robot elvégzi a munkát, Te abból semmit nem profitálhatsz! A profit -még jobban, mint most- a felső 1%-nál fog kikötni, és nem is akarnak belőle majd juttatni másoknak. Könnyen lehet, hogy be is tudják majd védeni magukat -velünk ellentétben.

Talán semmit nem fog látni a robotok által megtermelt profitból a mai gyári munkás, a holnapi munkanélküli!

(#33) FireKeeper válasza Foglalt név (#29) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

A gond csak az hogy síelgetésért nem fizetnek (már ha nem vagy profi sportoló ugye). Sajnos nem a star trekben élünk. Amíg marad a mostani pénzügyi/társadalmi/munkaerőpiaci rendszer addig bizony a munkahelyek számának csökkenése gond. Nagy.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#34) [CsuCsu] válasza Foglalt név (#29) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Ha lesz mibol megfizetni. Egy ilyen robotizalt vilagban a tarsadalom 95%-a minimalbernek megfelelo alapjovedelmet kap.

(#35) sTERNI válasza Patice (#18) üzenetére


sTERNI
senior tag

Átállhatsz robotikára, kódolásra, de az csak annyit fog jelenteni, hogy 5 évvel tovább lesz munkád. Amint a mesterséges intelligencia eljut arra a fokra, már azt is ők fogják csinálni. Legfeljebb tanácsadókra lesz szükségük, hogy tudják milyen irányba fejlesszenek. Később pedig már azokra sem, amikor már meg tudja az AI is állapítani az optimális irányt.

Egyszóval, hosszú távon egy munkahely sincs biztonságban.
Evvan. Jöhet a Star Trek világ, ahol már pénz sincs.

szerk: egy idő után persze felmerülhet majd a kérdés AI oldalról, hogy van-e egyáltalán szükség az emberre.

[ Szerkesztve ]

"You travel with fascinating companions, Doctor."

(#36) Patice válasza Tigerclaw (#31) üzenetére


Patice
nagyúr

OK. A robotokhoz is kell kiszolgáló személyzet. Karbantartók, meg olyan üzemek, ahol legyártják az alkatrészeiket.

Meg nem csak a robotokat kell leprogramozni, hanem van sok egyéb más terület is. egyre több kütyü vesz körbe bennünket, és mindegyiken fut jó pár sornyi kód - sokszor elég szarul.

Ezen lehet, sőt kell is fejleszteni, ráadásul folyamatosan, mert alkalmazkodni kell az újdonságokhoz, a trendekhez.

Ahol én dolgozom, ott sem ártana egy kis vérfrissítés IT fronton, mert kezd eléggé elavult lenni a hardver. Ahogy látom a nagy cégeknél eléggé mostohán kezelik az IT-t. Sokkal több ember kellene mindenhová, hogy normálisan ki legyenek szolgálva az igények.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#37) Z_A_P válasza kraftxld (#22) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ember...ez nem MO-rol szol. :Y

OK

(#38) Z_A_P válasza Pityu. (#30) üzenetére


Z_A_P
addikt

Te hiszel egy grafikonnak gratula :)
...
híres globális felmelegedés hanta.

Mast farassz inkabb

OK

(#39) BiP válasza aprokaroka87 (#19) üzenetére


BiP
nagyúr

Azért van egy réteg (főleg a gyárakban dolgozó réteg nagy része), aki oktatási rendszertől függetlenül ezt a szintet tudja. Vagy nem is vágyik többre, nem is akar többet tenni vagy lehetősége nincs. (nem elég okos, nem keres aktívan vagy elég neki a langyosvíz, stb.)

Van egy átlag, némi szürkeállománnyal rendelkező réteg, aki kiképezhető lenne IT-s területen való munkavégzésre (pl. kiépítés, üzemeltetés), de nyilván nem mi vagyunk veszélyben, akik -ha úgy adódik a helyzet - tudnánk alkalmazkodni, tudnánk és legfőképp akarnánk újat tanulni.
Meg mi szerencsésebbek vagyunk, több lehetőséggel rendelkezünk, jobb a hátterünk.

A borsodi cigánysort integrálni sem tudod, munkára fogni is nehéz, nem hogy szellemi munkára rávenni, felkészíteni, stb.

(#23) Tigerclaw
A történelemnek nem az a célja, hogy tanuljunk a hibákból?
:) Kis naív :) Ez lenne, de láttál már olyat, hogy az emberiség tanult a múltból?
A történelemnek megvan a maga ciklikussága. Sajnos az irány már most rossz, erősen haladunk a 3.vh felé. (bár, tekinthetjük úgy is, hogy már most benne vagyunk).

(#29) Foglalt név:
Mert Te a fogyasztói oldalt nézed. Viszont a másik oldalon (amiről a diskurzus megy), ott vannak milliószámra a betanított munkások, akiknek a munkája, a megélhetése van veszélyben. (nekik is egy szükséges rossz a munka nevű dolog, de ha nincs munka, nincs kenyér.)
Velük viszont kezdeni kell valamit, mert ha nem, akkor később a feldühödött tömeg a Te házadat is felgyújtja, miközben épp síelsz.

(#40) Foglalt név: Bill Gates pont rossz példa, mert ő az alapítványán keresztül rengeteg jótékonysági munkát végez, adományoz, felzárkóztatási programokat csinál.
És elkötelezett híve a fenntartható fejlődésnek. Ő legalább jó célra használja a vagyonát.
Ha már úgyis Trump a trendi hívószó, példálózok vele is. Mert ő is csilliárdos, de róla nem hallani annyi karitatív munkát. Vagy hogy a fényűzésen kívül mennyi minden jót tesz a társadalomnak a vagyonával.

[ Szerkesztve ]

(#40) Foglalt név válasza [CsuCsu] (#34) üzenetére


Foglalt név
addikt

Mégis kinek kéne fizetnem, a robotnak?
Értem én, hogy ma és tegnap ez így működött, de amiről beszélünk, az egy új világ. Ahogy az űrben is elég nehéz előadni a hosszú évek alatt begyakorolt átemelőst cselt, itt sem érzem, hogy a mostani gondolkozásmódunk bármire is használható.
A jelenlegi kb. exponenciális jövedelem eloszlást továbbgörgetve, az említett olló nyitásával egyre nagyobb rétegek morzsolódnak le. Régen ez probléma volt, mert nem volt elég gyors a folyamat, így volt aki rosszult élt. Az ütem gyorsulásával akár egy generáció alatt elérhetünk oda, mint egy társasjátékban, hogy egy játékos kezébe kerül az összes kártya. És onnan hova tovább? Az enyém az összes robot, de nem csináltatok velük semmit, mert az összes pénz is nálam van, úgyhogy úgysem tudná senki megvenni?
Ennyire csak nem vagyunk idióták.
Én legalábbis bízom benne, hogy leesik előbb-utóbb valakinek, hogy Bill Gates megjövendölt csilliárdosságának semmi értelme a valóságban. Szép absztrakció a pénz, amíg ésszel használjuk. Vagy ő olyan, mint a télapó, hogy egy éjszaka a világ összes házában megfordul? Vagy végtelen étvágya van, mint Obelixnek?
Józan paraszti ésszel végiggondolva, eléggé pofán kéne röhögnünk magunkat szerintem.

(#41) rudi válasza kraftxld (#4) üzenetére


rudi
nagyúr

Meglátjuk mi lesz. Elég nagy kapacitások beszélnek most arról, hogy az AI és a robotizálás előretörése miatt a világtörténelemben először jöhet jelentős nettó munkahely csökkenés a technológia fejlődése miatt. A gőzgép annak idején rengeteg munkahelyet megszüntetett, de az ipar fejlődésével még több újat generált.

Most az új munkahelyek generálása és még inkább azok megfelelően képesített munkavégzőkkel feltöltése eléggé problémás lehet. Hiszen a primkó melót megcsinálja a robot és az AI. A kellően okos/tehetséges munkavállalóból meg már a mostani foglalkoztatottsági helyzetben is hiány van.

Egy gyakorlati példa: bankautomata feltalálása
- eltűnt a bankból a pénzváltó pénztárosi munkakör
- viszont az automata révén lecsökkent a bankfiókok nyitási költsége
- nyitottak több bankfiókot és odarakták a felslegessé vált pénztárosokat, akik már benne voltak a szakmában

Csak hová rakod a szalag melléki operátort...? Mennyi idő és energia lesz mondjuk informatikai biztonsági szakemberré átképezni...?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#42) E770


E770
senior tag

azt hittem ez valamilyen nosztalgia, retro cikk, ilyen Kuka robotok (vagy ABB, stb) évtizedek óta jelen vannak,
szóval nem műszaki kérdés, hanem már rég gazdasági számítások eredménye hozza ki, mennyit vegyenek belőle
emlékszem az első Audi-s gyártósorokra, a németek úgy tervezték hogy rengeteg ipari robot lesz majd, aztán látták, hát megéri inkább jóval több élőerővel dolgoztatni - ez sem ma volt

(#43) dabadab válasza FireKeeper (#33) üzenetére


dabadab
titán

"Amíg marad a mostani pénzügyi/társadalmi/munkaerőpiaci rendszer"

Hát ugye a cikk egészen pontosan arról szól, hogy nem marad.

(#42) E770: a gazdaságosság azért jórészt műszaki kérdés is. Azt nem tudom, hogy maga a fizikai részen mit sikerült csiszolni, de az biztos, hogy az elektronika ára hosszú távon a nullához konvergál a műszaki fejlődés miatt.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#44) E770


E770
senior tag

egy kis reklám: [link]

(#45) dabadab válasza sTERNI (#35) üzenetére


dabadab
titán

"Átállhatsz robotikára, kódolásra, de az csak annyit fog jelenteni, hogy 5 évvel tovább lesz munkád. Amint a mesterséges intelligencia eljut arra a fokra, már azt is ők fogják csinálni."

Azért én nagyon nem alapoznék semmilyen jövő képet arra, hogy lesz valós MI, mert ezen a téren nagyjából sehol se tartunk. Lehet, hogy hirtelen lesz valami áttörés vagy valami, de jóval valószínűbb, hogy nem.

DRM is theft

(#46) E770


E770
senior tag

egy kis további ismeretterjesztés:

"A robotok megjelenését 1961-re datálhatjuk ... A kezdeti időszakot követően kialakult egy stabil, jellemzően hidraulikus vagy pneumatikus munkahengerek által mozgatott, általánosan elterjedt robotkonstrukció, amely egészen a 70-es évek közepéig szinte változatlan formában működött sok száz gyártósoron. Változást az 1974-ben megjelent, az ABB által fejlesztett tisztán elektromos hajtású robot megjelenése hozott.

Az azóta eltelt évtizedek során az ipari robotok működési elvében, koncepciójában valóban nem történt forradalmi változás, napjainkban is az említett háromféle hajtásmód jellemzi a hagyományos eszközöket."

forr: [link]

(#47) Foglalt név válasza BiP (#39) üzenetére


Foglalt név
addikt

Én a realitás oldaláról próbálom megfogni. Emberek vagyunk igényekkel. A többségé, pont annyira alacsony, mint a képességei. Nem szeretnék senkit alábecsülni, de az említett gyújtogató redneck nem hinném, hogy napi 3 rekesznél több sört megiszik. Ennyit szerintem össze tudunk dobni. Legyen ingyensör és ő boldog. Az átlaghoz képest olcsón megússzok. Ami marad, azt meg adjuk Musknak, növesszünk megint golyszikat és menjünk a marsra.

Kicsit ha kijövünk, az önbecsapós, önsajnálós világnézetből, talán még jobb világ lehetne, mint van.(Gondolok itt a megszakadós munkásokra, akik biztos rá sem néznek a fészbúkra egész nap. Megnézném, hogy bírna az átlag panaszkodó, egy 40 évvel ezelőtti aratási szezont.)

(#48) E770 válasza dabadab (#45) üzenetére


E770
senior tag

lesz az még 25 is, amennyi meló van ezekkel ám a mindennapokban ...

(#49) macilaci78 válasza Z_A_P (#2) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Tanulmányok szerint olyan 11 milliárdnál megáll a népesedés, ezt olyan 60 év múlva érjük el. Az afrikai kontinens lesz a legnépesebb, Európa, Észak-Amerika nagyjából marad, Dél-Amerika kicsit bővül, a maradékot az Ázsiai gócpontok adják.

wolfman: ez egészen addig alternatíva, amíg nem kezdik el robotokkal gyártatni a robotokat.

[CsuCsu]: túltermelési válságról hallottál-e már?

pengwin: tényleg nincs már mit gyarmatosítani - a Földön... Azért a robotizálás a technológiai fejlődésnek csak egyik szegmense.

Patice: ugyanúgy, ahogy az embernek, az IT-nek és az AI-nek is van evolúciója. Ha csak egy AI is van, ami képes fejleszteni, karban tartani, már megvan emberi kéz nélkül.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#50) BiP válasza Foglalt név (#47) üzenetére


BiP
nagyúr

"A többségé, pont annyira alacsony, mint a képességei."
Hááát, szerintem picit mindenki fölé lövi az igényeket. Ezért van hitelre vett mobil, tévé, kocsi, bedőlt lakáshitel stb.

De általánosságban persze igaz. Aki nem vagyonos, az boldog egy új telefonnal, akinek jobban megy, az nyaralni, síelni akar, stb.stb.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.