Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) HaZse


HaZse
őstag

Ez a SATA Express szerintem nem lesz egy jó döntés. Eléggé kezdetlegesnek néz ki.

Inkább csináltak volna egy teljesen más felületet neki. Olyat, mint annó a PATA helyett jött a SATA.

Az M.2. szerintem jobb megoldás.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#2) satz18


satz18
őstag

Sztem az egész M2 felülettel az volt eddig a gáz, hogy nem lehetett SSD-t kapni hozzá, pl ha valaki lenovo y510p-t vett, az várhatott a sorára, max valami külföldi mókolással, vagy előre telepítve tudta beszerezni a cuccost. Az mSATA-nak meg kb ideje se volt elterjedni, mert máris leváltották. Szóval sztem ahogy ezt kivitelezték, az gáz volt. Még mindig ott tartunk, hogy csak a prémium notikban van mSATA vagy M2 bővítőhely. Pedig ott aztán nagyobb szükség lenne rájuk, mint egy asztali gépben. Ha majd olcsón elérhetőek lesznek az SSD-k és minden notiban alapfelszereltség lesz valamelyik bővítőhely, majd az lesz a jó, és tök mindegy hogy 600 MB/s vagy 2 GB/s. Ez az egész addig csak parasztvakítás, és fakokméret összehasonlítás.

Asus G513QY, Samsung A52s 5G

(#3) CharlieDrop


CharlieDrop
veterán

Az Apple MacBook Pro Retinákban milyen a csatolója?

Olvastam, hogy vmi brutál gyorsak azok az SSD-k

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#4) F34R válasza CharlieDrop (#3) üzenetére


F34R
nagyúr

Other World Computing

Specifically, the "Mid-2012" and "Early 2013" models use a 6 Gb/s SATA-based SSD whereas the current "Late 2013" models use a PCIe 2.0-based SSD. These SSD modules are neither interchangeable nor backwards compatible.

(#5) Geller72


Geller72
veterán

De "jó" ez a baromi sok féle szabvány. :(

[ Szerkesztve ]

(#6) CharlieDrop válasza F34R (#4) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Oks, ez stimt.
A PCIe 2.0 alap mit jelent?
Saját szabvány? M.2?
vagy csak sima PCIe foglalat?

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#7) buherton


buherton
őstag

Hol van a többi oldal?

Most már kezd az SSD is ugyanarra az útra lépni, mint a PCIe. Akkora sávszélet adnak már a csatoló felületek, hogy normál használat mellett fel sem tűnik a különbség. Itt inkább arról van szó, hogy nem kell nagy a tányért bele rakni a cuccba, így lehetőség nyílik a zsugorításra, amiből, hogy a hagyományos csatoló felületeket el lehet hagyni, és mehet közvetlenül az alaplapra. Nem a sebesség az elsődleges szempont, hanem ez.

MOD: ha valaki igazán gyors tároló kell, akkor csináljon RAMdisk-et.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#8) radi8tor válasza buherton (#7) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

RAMdisk szuper csak az a baj vele, hogy nem bootolható és csak asztali gépnél van/lenne értelme, ami befogad mondjuk 24-64GB-ot.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9) TeeJay


TeeJay
félisten

miért fontos az alaplapra úgy tenni az M2 csatlakozót hogy az M2 SSD lapka pont az alaplapra feküdjön?
miért nem lehet úgy mint a memória modulokat hogy merőlegesen lógna az alaplapból ki és mondjuk egy kis műanyag keret megtartana 2 darabot. mindjárt kevesebb helyet foglalna és alul a lap alján úgyis szokott maradni hely ilyenre.
sokkal jobb lenne ha így lenne a rögzítése.
laptopba meg egyértelmű M2

nem is bánnám ha a 15,6"-os notikból kicsapnák végre a DVD meghajtót
lenne hely 2 darab 2,5" méretű vinyónak meg közéjük egy M2 slot
M2-ről menne a rendszer meg 2darab 1TB-os vinyó és öröm és boldogság
ehelyett most van ODD meg 1 vinyó hely, ha SSD-t akarsz vegyél SSD-ODD keretet amibe kiteszed a vinyót a vinyó helyére meg SSD-t

mondanom se kell pár Dell Vostro notinál milyen finom mikor a komplett alaplapot ki kell szedni mert az aljára csavarozták fixen a vinyót, anélkül meg nem tudsz SSD-re váltani...

nagyon atom lenne a 2vinyó 1M2 foglalat felállás
17,3"-on meg akár 3 vinyó helyet is el tudnék képzelni vagy 2 darab M2 slot-ot :R

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#10) sniper elite


sniper elite
senior tag

Tegnap óta használok m.2 ssd-t nagyon komoly mind játék mind rendszer alatt!

(#11) arn


arn
félisten

Asztali gepekben nem is tudom, hogy miert van az a sok kartyaslot... Nekem tetszene a kartyas megoldas is. Pl ha lehetne egy kartyaba lehetne tobb modult is biggyeszteni, skalazni az egeszet. Csak tobb 16x slot kellene.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#12) satz18 válasza CharlieDrop (#3) üzenetére


satz18
őstag

2013-as Air-ben 700 MB/s-et tud az SSD a notebookcheck mérései alapján.

Asus G513QY, Samsung A52s 5G

(#13) vinibali


vinibali
őstag

nekem is inkább az m2 tetszik, ez a satae csatlakozó is egy nagy gány :F
bár szvsz már nincs akkora difi a sata2 és sata3 driveokban sem érzésre. hdd-hez képest minden előrelépés

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#14) cildren válasza satz18 (#12) üzenetére


cildren
tag

Az Air-ben M.2 SSD van.

(#15) CharlieDrop válasza satz18 (#12) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Oks, de én Proról érdeklődtem :)

Mint ahogy fentebb írják az M.2, azt tudtam :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#16) bteebi válasza TeeJay (#9) üzenetére


bteebi
veterán

"miért nem lehet úgy mint a memória modulokat hogy merőlegesen lógna az alaplapból ki és mondjuk egy kis műanyag keret megtartana 2 darabot"

Teljesen jogos felvetés, szerintem is jobb lenne úgy. Amúgy erős kételyeim vannak abban, hogy vajon az új SSD-k fognak-e érdemi gyorsulást adni valós alkalmazásokban. Volt már jó pár teszt PCIe-s meg RAID0-s SSD-kkel, de szinte az összes ugyanazt a teljesítményt hozta, legalábbis elég sok tesztben.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#17) flashpointer válasza TeeJay (#9) üzenetére


flashpointer
őstag

Túl sérülékeny lenne, egy akár 11 centis kis vékonyka lap áll kifelé magában, ha a vezeték beleakad a tetejébe egyből nyekk.

(#18) azbest válasza flashpointer (#17) üzenetére


azbest
félisten

Nem úgy érti, hogy kiállna belőle, mint egy szög, hanem úgy, ahogy a memória modulok is vannak. A hosszabbik élük lenne az alaplapi slotba téve. :)

(#19) TomiLi


TomiLi
addikt

Jó ez a cikk - köszönjük!
A múltkor egy m.2 ssd hír "hallatán" a topikjában már nagyon mélyen az erdőben voltunk az aljzatok, SSD csatolók, és sebességeket (sávszélességeket) illetően... :DDD

Gondolom kell egy-két év (ahogy a cikkben is szerepel), hogy letisztuljon a kép, és a végén nem lesz ekkora "katyvasz".

Egy a lényeg: ma már időt álló hardvert úgy sem lehet vásárolni, ergo teljesen mindegy mennyire mutat előre az adott hardver, lehet, hogy egy-két éven belül más irányt vesz a "trend", mást "kíván" a piac.

Pl: asztali fronton: thunderbolt?

Bogyóka

(#20) ivana válasza HaZse (#1) üzenetére


ivana
Ármester

Nagyon idióta módon néz ki :W Nem tudom miért kell erőltetni a visszafelé kompatibilitást.

Egyetértek azzal, hogy HDD alakú SSD-nek semmi értelme, sokkal jobban is meg lehetne oldani a dolgot és ha a jövőben csak SSD lesz a gépekben akkor sokkal kisebb is lehet a ház, mert nem kell bajlódni a HDD-k meg az optika által elfoglalt hellyel.

(#21) Oliverda válasza azbest (#18) üzenetére


Oliverda
félisten

Az nagyon nem lenne jó egy notebookba, és az sem lenne frankó, ha külön szabvány lenne desktopra és mobilra. Az M.2 sem foglal túl sok helyet. Az ASRock még egy mini PCIe foglalatot is be tudott rakni alá.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#22) bteebi válasza Oliverda (#21) üzenetére


bteebi
veterán

Már miért ne lenne jó? A memóriáknál simán működik. Akár közvetlenül a memóriamodulok mellé is lehetne tenni az M.2 foglalatot (egy M.2-es SSD kb. akkora, mint egy SODIMM modul), bár lehet, hogy annak lennének technikai akadályai, vagy lehet, hogy úgy pl. rosszabb lenne a késleltetés.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#23) Oliverda válasza bteebi (#22) üzenetére


Oliverda
félisten

Egy SO-DIMM foglalat több helyet emészt fel egy mint egy M.2. Ha pedig ugyanaz a foglalat lenne csak oldalt lenne a csatlakozósor, akkor az semmivel nem lenne helytakarékosabb. Az M.2 alatt még elférnek egyéb alaplapi komponensek is.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#24) azbest válasza Oliverda (#23) üzenetére


azbest
félisten

A sodimm alatt is, ha éppen arra van szükség [link].

Egyébként szerintem sem feltétlen rosszabb a mostani megoldás, csak a #9-re írt választ mosolyogtam meg az alaplapból hosszában kiálló értelmezéssel :)

A sokféle megoldás zavar csak, mert ugyanarra a feladatra párhuzamosan már a sokadik csatolót találják ki.

Bár az egyforma csatlakozó sem garancia, mert emlékszem még a mini pcie slot kapcsán is mennyit kell magyarázkodni a notis topicokban, hogy van ami csak usb-s, van ami teljes értékű és újabban van amit msata is, meg még ki tudja követni, hogy mi lehet....

(#25) Taky


Taky
senior tag

Az én notimban volt gyárilag egy 24GB-os M.2 SSD, ezt szerettem volna nagyobbra cserélni, de nem találtam bele valót, így helyette lett egy 2,5-es Samsung az 500-as HDD helyére. Pedig jó lett volna egy kis plusz tárhely... azótan nem is néztem mi a helyzet az M.2 felhozatallal.

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#26) polika


polika
senior tag

Az állóvíz lehet felkavaródik, viszont ahogy ismerjük a biznisz meneket, ha valami jobb és gyorsabb akkor az sosem lesz olcsóbb, még ha effektíve olcsóbb is ki lehet hozni (mert nem kell szálcsiszolt házat meg hasonló körítést is mellékelni a nyákra rakott cucchoz).

Lényeg a lényeg a vég konklúzió szerintem köszönő viszonyban sem lesz a realitással, és úgy legombolják az emebrekről az árát h ihaj.

(#27) TeeJay válasza azbest (#24) üzenetére


TeeJay
félisten

mert miért ne lehetne a PCIe slotok alá tenni 2darab M2 slot-ot amit úgy mint a VGA kártya tolnál be a lapba és a hátlapi panelre meg lenne egy kis műanyag tartó ami fixen megfogná?
laptopokban mondjuk tény hogy csak az alaplapra takarva lehet berakni mert nincs máshogy hely
no mindegy akkor is az M2 a nyerőbb, a következő SSD-m sem SATA lesz már addig meg kibírom a Samsung 830-al :R

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#28) azbest válasza TeeJay (#27) üzenetére


azbest
félisten

"#9-re írt választ" = #17-es. Én értem, hogy a memóriához hasonlóan képzeled, de ő mintha azt hitte volna, hogy a keskeny élével csatlakozik és kiáll, mint a százas szög - ha jól értettem őt. :)

Lehet én fogalmazok érthetetlenül, vagy csak az időjárás az oka, de ma úgy tűnik nagyon nem vagyok egy hullámhosszon a többiekkel :N

(#29) hypno skate válasza azbest (#28) üzenetére


hypno skate
senior tag

Miért ne lehetne az alaplapra integrálni vagy 120 GB nand chipet?
Ha egy telefonban elfér...

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#30) ivana válasza hypno skate (#29) üzenetére


ivana
Ármester

Lehetni lehetne, de ha már desktop akkor miért ne legyen cserélhető, ha elfér a slot? Vagy laposban ugyan ez. Ha telefon/tablet kell lehet azt is kapni, meg mini desktopot is.

(#31) F34R válasza hypno skate (#29) üzenetére


F34R
nagyúr

igen es ha kuka a chipnek akkor menjen a lap is ? pc-ben pont a mobilitas a lenyeg.

(#32) TeeJay válasza azbest (#28) üzenetére


TeeJay
félisten

pedig én eredetileg is úgy gondoltam hogy a keskeny csatlakozós részével állna ki a lapból 2 ilyen porton a VGA kártyák alatt legalul mondjuk...
ha a nagy böszme VGA kártyákat meg tudják tartani így
akkor egy pár grammos nyomtatott áramkört is elbírna egy kis műanyag hátpanel ami fixen tartja a lapban
a memóriák a hosszú oldalukon csatlakoznak és két szélén fül fogja
itt a rövid felén csatlakozna és itt is foghatná két kis fül meg egy kis tartó

oké így is jó mert valszeg 1-től többet kevesen fognak bepakolni
de majd meglátjuk
a SATA express egyáltalán nem tetszik, laptopokba esélytelen is a vinyógyártóknak meg a SATA3 még évekig bőven elég lesz hiszen a nagy vinyók tartanak 200MB környékén max és azt is csak a tányérok szélén produkálják, befelé bőven lassabb :K

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#33) Olympos


Olympos
aktív tag

@hipno skate:
jó ötlet, főleg csak a rendszer számára kéne!
jobban örülnék neki, mint bármi más extrának: igp, stb...

jó kis cikk.

alaplap vásárlás előtt állok és pont ezen vacilláltam, hogy SATA express vagy M.2 sata.
jelenleg van SSD-m, kb. 2 éve használom, az összes fejlesztés közül ez volt eddig a legjobb ötlet, teljesen megérte.

érdemes csak az m.2 foglalat miatt Z97-es alaplapot választanom hozzá m.2 SSD-vel vagy inkább egy olcsóbb Z87-et, azonos áron jobb felszereltséggel maradva a jól bevált SSD-nél?

asztali gépem játékra van.
érezhető lenne a gyorsulás?

[ Szerkesztve ]

(#34) HaZse


HaZse
őstag

Nekem 1.5 éve egy Gigabyte Z68-as alaplapom volt 64 GB-os mSATA csatlakozású SSD-vel. Azon volt a rendszer, plusz egy 750GB-os HDD az adatoknak/játékoknak stb. Maga volt a tökéletes megoldás. Szerintem még az M.2. is felesleges, mivel még az mSATA sincs rendesen elterjedve.

Számomra ez egy nagy parasztvakítás.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#35) hypno skate válasza F34R (#31) üzenetére


hypno skate
senior tag

Már miért menne a kukába?
Hálózati chip, hangchip is simán kiváltható ha kimúlik, de amíg működnek, általában bőven megfelelnek.

És egy integrált nand chip esetében gyakorlatilag csak elhatározás kérdése, hogy milyen sebességgel hagynák kommunikálni. (Na jó nem, de lagalább kikerülne egy csomó illesztőt)

Attól még lehetne - sőt kellene is hogy legyen - néhány fürge csatoló.

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#36) Oliverda válasza HaZse (#34) üzenetére


Oliverda
félisten

Ennek semmi köze ahhoz, hogy az mSATA mennyire terjedt el. Az mSATA csak méretében, illetve kialakításában tér el a SATA-tól, az abba illeszkedő SSD-k semmivel sem tudhatnak többet. Ezzel szemben az M.2-vel és a SATA Express-szel végre megszűnik az ~550 MB/s-os limit, és az AHCI-t is lehet kukázni. Ezek valós, hasznos fejlesztések. :U

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#37) Olympos válasza Oliverda (#36) üzenetére


Olympos
aktív tag

@Oliverda

szerinted ki tudja használni az ebben rejlő lehetőséget egy felső kategóriás géppel rendelkező játékos?
vagy ki a célközönség?

(#38) Oliverda válasza Olympos (#37) üzenetére


Oliverda
félisten

Játékos? Oda elég a legolcsóbb SATA SSD.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#39) Olympos válasza Oliverda (#38) üzenetére


Olympos
aktív tag

:R

(#40) Goblin12 válasza Oliverda (#38) üzenetére


Goblin12
őstag

Azért a Rapid, képes pár beteg értéket kihozni magából.

Ez a következő években a PCIe 4.0 megjelenésével könnyedén duplázhatóvá válik. <-- Ez is oda viszsa kompatibilis lesz? Több mint biztos vagyok abban, hogy a CESen már lesz valami róla, ha csak szóban is, de tutira meglebegtetik. :K

[ Szerkesztve ]

(#41) HaZse válasza Oliverda (#36) üzenetére


HaZse
őstag

És ugyan hova nem elég az az 550megás adatátvitel ugyan?

Mert az op. rendszerek párhuzamosan töltik be az adatokat. Meg ugye az adatokat fel is kell dolgozni.

Szerintem még elhamarkodott ez az M.2. és a SATA Express szabvány.

Vagy ez is olyan lesz, mint a thunderbolt.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#42) Goblin12 válasza HaZse (#41) üzenetére


Goblin12
őstag

Megfizethető áron.

(#43) ivana válasza hypno skate (#35) üzenetére


ivana
Ármester

Szerintem ez továbbra is értelmetlen, egy háttértárnak nem kell akkora sávszél, hogy mindeképp integrálni kelljen. Ha meg nem kell akkor hülyeség integrálni, mert egyszerűbb, ha cserélhető. (Desktop és laptop vonalon maradva.)

(#44) vinibali válasza Oliverda (#36) üzenetére


vinibali
őstag

hogy oldják majd meg a trim kérdését?
úgy tudom a szoftveres megvalósítása driver függő

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#45) Hintalow


Hintalow
senior tag

Hát ennek több értelme lenne, mint a hdd szerű megoldásoknak.

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#46) Oliverda válasza HaZse (#41) üzenetére


Oliverda
félisten

Mondjuk oda ahol több gigás fájlokkal dolgoznak. Már egy 1 GB-os fájlnál sem mindegy, hogy 2, 1, vagy netán fél mp alatt nyílik meg. A fájlok mérete pedig egyre csak nő...

Szerintem nem jól látod a dolgokat. Ne csak a sajt igényeid alapján próbálj gondolkozni.

Goblin12: Az összes PCIe cucc oda-vissza kompatibilis.

vinibali: Gondolom ahogy eddig. Standard paranccsal az interfészen keresztül.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#47) Coolmat válasza Oliverda (#36) üzenetére


Coolmat
őstag

A teljesség kedvéért említsük meg az AHCI-t kukázó NVMe-t, amit kifejezetten SSD-hez fejlesztettek ki. Én ettől várok inkább nagy ugrást általános sebességérzetben, az hogy 2000-4000MB/s-et is el lehet érni PCIe-n hidegen hagy, átlagfelhasználóként 270-550MB/s közti különbséget sem lehet észrevenni SATA2 és SATA3 között.

(#48) exedoc


exedoc
senior tag

Részemről az M.2-re szavazok. Elég nagy előrelépés, viszont még várnék vele egy generációt. Addigra kiforr a technológia, megérkeznek a PCIe 3.0-ások, új lapok, új Intel procik. Talán addigra realizálódnak az árak is, jobban elterjed, és van egy olyan sejtésem, hogy a gyártók hatalmas technológiai versenyt, és árversenyt folytatnak majd. Amit látok jelenleg, hogy a gyártók törekedtek arra, hogy az alaplapokon legyen, de csak azért hogy tartsák a versenyt, az ASRock kivételével, aki törekedett is ténylegesesen a technológia kihasználására, olyan túl nagy előrelépés még nincs.

(#49) Oliverda válasza Coolmat (#47) üzenetére


Oliverda
félisten

[link]:)

Az is segíteni fog, viszont kicsit később fut be. Nem kitétele a PCIe alapú SSD-knek az NVMe, AHCI-vel is működni fognak. Persze az NVMe minden szempontból jobb.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#50) bteebi válasza Goblin12 (#40) üzenetére


bteebi
veterán

Basszus, erről a Rapid módról még nem hallottam, de nagyon meggyőző :Y. Tetszőleges méretű Samu SSD-vel is működik?

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.