Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7) [Newman] válasza Cathulhu (#3) üzenetére


[Newman]
tag

Elég sokkal :)

Szóval egy példával élve. Mikor bebootol-od a géped, vagy például elindul egy Exchange vagy SQL adatbázis, mi történik? A lassú HDD/SSD-ről - igen, a memóriához képest ezek minde nagyságrendekkel lassabbak - a memóriába töltődik minden, ami kell. Mikor leállítod a gépet, akkor meg minden visszakerül a HDD-re.

Gondolj bele mennyivel gyorsabb lenne minden ha nem kellene mozgatni az adatot. Ott van alapból a feldolgozás helyén, perzisztens. Mindezt úgy, hogy a DRAM sebességét hozza, hiszen ott van ahol azok, a processzorral közvetlenül összekötve - nincs SAS/SATA vezérlő, az NVMe kivétel - de a DRAM-mal összevethető mennyiségben. Ma még kevesebb tehető egy szerverbe, mint HDD/SSD de ki tudja.

Például a Dell és a HP árul NVDIMM modulokat. 256GB tehető egy szerverbe és ez nem sok, de pl ha az SQL-nek a logját teszed ide, akkor elképesztő módon felgyorsulhat a feldolgozás.

Van például a HP-nál Scalable Persistent Memory is. Az picit más, de az ötlet azonos. NVDIMM helyett - ezeken ugye ott a kondi vagy hozzá egy kis akku hogy tápvesztés esetén legyen idő és áram átmásolni a DRAM tartalmát a flashbe - normál memóriát használ, viszont van bent két SSD és két speciális tápegység, olyanok amelyekben van egy pici UPS. Ha itt megy el az áram, akkor addig táplál, amíg a DRAM tartalma kimentődik az SSD-kre.

Szóval egy szó mint száz, egy nagyságrenddel gyorsulhat egy rendszer, de nem mindegyik és persze a mai szoftverek - kiszolgálókról beszélek főleg - még nincsenek készen arra, hogy ilyen módon használják a memóriát ami tulajdonképpen már se nem memória, de nem HDD.

VCIX-DCV,VCIX-NV,vExpert,vExpert Pro,vExpert NSX,VMCA - newman.cloud

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.