Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#351) nyisziati válasza CPT.Pirk (#343) üzenetére


nyisziati
veterán

Azokról a bankokról beszélünk, amik még mindig XP-t futtatnak az ATM-eken? :))
Nem lesz itt gond még pár évig.
Meg aztán ott van az Ubi is ilyen esetekre.

A YouTube újabb funkciói meg hidegen hagynak. Amíg a lejátszás működik, addig nincs gond.

[ Szerkesztve ]

(#352) hunluki válasza quailstorm (#348) üzenetére


hunluki
senior tag

G5ös powermacen 3-4 éve próbáltam YT-ot nézni, böngészőből esélytelen volt, viszont flashtoplay vagy valami hasonló nevezetű addonnal faszán ment akadás nélkül.

(#353) quailstorm válasza hunluki (#352) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Sebességet tekintve most is esélytelen, de technikailag indul, hang szól, kép akad.
Ahhoz képest, hogy mennyire elavult, annyira nem rossz eredmény.

(#354) CPT.Pirk válasza nyisziati (#351) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az ATM egy más tészta, mert egyrészt XP embedded futott / fut rajtuk, másrészt azok privát hálózatban dolgoznak, a netről nem érhetőek el.

Most, hogy végleg megszűnt az XP támogatása remélem további szolgáltatások, programok is azt fogják mondani neki, hogy nem. Szép és jó volt anno, de ha a Vistát nem is nézzük, a Win7 megjelentével már akkor is eléggé értelmetlenné vált a használata, mostanra meg már ön és közveszélyes cselekedet.

Már egy asztali google drive szinkronizáláshoz is Win7 kell minimum... Nem akarok senki zsebében turkálni, de egy normális gépet ssd-vel összedobni amin szalad a Win7 nem egy megoldhatatlan feladat, ha egyébként internet előfizetésre van lóvé.
Vagy átállni Linuxra, mert azokat a játékokat amiket még tud vinni az XP, szinte biztosan viszi a Wine Linux alatt és akkor egy modern oprendszered van...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#355) Frawly válasza nyisziati (#329) üzenetére


Frawly
veterán

Az XP memóriakezelése nagyon rossz, állandóan üresen akarja tartani a memóriát. Persze, ez felhasználóként imponáló, mert azt látod, hogy hú de sok memória van szabadon, milyen sovány a rendszer.

De igazából a memória azért van a gépben, hogy használva legyen. A modern OS-ek előtöltenek meg cache-elnek egy csomó dolgot, feltéve, ha van elég memória. Plusz az újabb Windowsoknak a driverkezelése is jobb.

Az Q6600 azért bőven elbírna egy Win7-et is röhögve. Win10-et is, de az már tényleg lehet nem lesz villám rajta. A YouTube meg egyik procin sem probléma, csak modernebb videókártya kell alá, ami nem csak x264-et, de VP8/VP9 codeceket is tud hardveresen dekódolni, így nem a procinak kell vele izzadni. Win7-ből a Home soványabb, mint a Pro, ezt is figyelembe kell venni.

Előbb-utóbb le kell cseréld az XP-t mindenképp. Még egy darabig húzhatod 3rd party legacy böngészőkkel, meg 3rd party antivirussal, de nem örökké.

[ Szerkesztve ]

(#356) nyisziati válasza Frawly (#355) üzenetére


nyisziati
veterán

Ezeket a kérdéseket már érintettem, de akkor még egyszer:
1) van win 7 is a gépen. /jogtiszta, még mielőtt.../
2) fut is rajta, csak nem zökkenőmentesen. Eleve 1-1,5 giga a helyfoglalása, ami önmagában lassabb futást eredményez, mint az XP, de amikor pár megnyitott böngészőlappal 2 giga fölé emelkedik a memória használat, akkor egyre fokozódó mértékben lassul/akad a rendszer.
3) nekem NEM az üres memória látványa az imponáló, hanem a kb. 2-3-szor gyorsabb rendszerműködés. Azaz, hogy ráklikkelek valamire és az szinte azonnal megnyílik. Míg win 7 alatt másodperceket várok.
A bootolási időről nem beszélve, amíg percekig (van, hogy 10 percig is) kerregteti a vinyót.
Az XP meg 2 percen belül betölt.

[ Szerkesztve ]

(#357) Dr. Romano válasza Frawly (#355) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Athlon64 5200+-es kinti gépünkön a Win10 is repeszt ahogy kell. Nem a proci a lényeg (egy bizonyos szintig) hanem hogy ne HDD-n legyen a rendszer (gyík Nforce-os chipset csak SATA1 módban használja az SSD-t, de még így is zongorázni lehet a különbséget egy HDD-hez képest).

A tyúktúbot ráadásul egy "modern" HD 2600Pro gyorsíccsa benne.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#358) quailstorm válasza Dr. Romano (#357) üzenetére


quailstorm
nagyúr

HD2600Pro nem gyorsít semmit, egészen a HD4xxx szériáig nincs h264 codec rá.

(#359) Dr. Romano válasza quailstorm (#358) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Pedig megyen :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#360) CPT.Pirk válasza nyisziati (#356) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért 2 perc boot idő az bőven sok egy XP-től. Sokáig volt XP-m, ennyire lassan egyik gépen sem bootolt, pedig már csak a W10-es időkben vettem SSD-t, addig HDD-ről ment minden. A 10 perces W7 boot meg teljesen képtelenség, valami nagy gebasz van azzal a géppel.
Gondolom satás hdd van bent AHCI módban, és nem régi IDE-s rettenet.

quailstorm: a HD2000 széria volt az első UVD-t tartalmazó Radeon széria. Az még elég kezdetleges, de nem lehetetlen, hogy a böngésző tudja használni. Már ha driveres szinten meg van csinálva, mert már régóta legacy kártya, támogatás nélkül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#361) Dr. Romano válasza CPT.Pirk (#360) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Igen Firefox + Edge alatt még megy a gyorsítás, Chromenál viszont már nem....

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#362) quailstorm válasza CPT.Pirk (#360) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nemrég próbáltuk mobility HD3450-nel, ott nem nagyon gyorsított semmit.
De valóban, a HD2600-ban van UVD, a legelső verzió.

(#363) Dr. Romano válasza quailstorm (#362) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Mondom én nem hazudok vazeeee ;]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#364) Piftuka válasza SP4C3 (#311) üzenetére


Piftuka
veterán

Értelek.

Sajnos az a probléma, hogy alternatíva nincsen! :(

Legalábbis azok számára, akik Windows platformra írt szoftvereket futtatnak. (Esetemben ez kb. az általam használt programok 99%-a...)

Olyan masinára, amit az ember "csak" internetezni, és némi irodai munkára használja, tökéletesen megfelelhet valamelyik "könnyedebb" Linux disztribúció...

Ám minden egyéb tekintetben marad a Windows.

Én sem örülök ennek, már ami a Windows10-et illeti.

(Igaz, az elmúlt ~1 évben kiadott Windows7 havi biztonsági frissítések "minősége" is megér egy misét! "Kérdezzétek Woody-t"...)

Az biztos, hogy amíg van támogatás a Windows7-re, addig marad ez a gépemen. Nem voltam hajlandó egyetlen "Win10 preview" frissítést sem telepíteni.

A céges gépemen közel egy éve, kötelező jelleggel a Win10-et használom... Hát annál rosszabb operációs rendszert nem használtam még. Nagyon-nagyon nem tetszik, és akkor finoman fogalmaztam.

"Aquila non captat muscas."

(#365) Piftuka válasza Frawly (#312) üzenetére


Piftuka
veterán

"Annyiból viszont jobb lesz, hogy szerintem a szoftvergyártók tovább fogják támogatni, nem fognak olyan gyorsan lemondani róla, mint az XP-ről."

Én ebben sajnos nem vagyok annyira biztos! :( De legyen igazad!

Hozzátéve, hogy egy dolgot különösen nem értek a Microsoft hozzáállásában...

Azt még értem is, hogy bizonyos időközönként új OS változattal rukkolnak elő. De azt miért nem tudták (akarták?) megoldani, hogy a mindenkori új platformjuk kifogástalanul támogassa a régi hardvereket, de még inkább szoftvereket?

Hát egy rossz vicc, hogy mondjuk egy "FIFA 98" futtatásához mindenféle "trükköket kell bevetni", és virtuális masinát letölteni hozzá, mert még "Win98/XP" kompatibilis módban sem hajlandó elindulni a telepítő... :(((

(Tudom.... "építs retro gépet régi alkatrészekből, Win98 OS-sel".... De könyörgöm, ha egyszer az új hardver ott van, miért kellene ilyesmivel vesződni?)

Vagy az (és ebben a gyártó is "ludas"), hogy a sok-sok éve vágyott "Logitech Force Feedback" joystick egészen egyszerűen nem indul el Windows7 alatt (Win10 alatt sem fog, nyilvánvalóan), mert nem "HID kompatibilis USB eszköz"....

A holdra szálláshoz képest mindezeket a problémákat elkerülni, illetve a megoldást garantálni egészen biztosan nem lenne kihívás... :U

"Aquila non captat muscas."

(#366) VIPowER válasza nyisziati (#356) üzenetére


VIPowER
senior tag

"Az XP meg 2 percen belül betölt."

Nálam olyan 25 másodperc az XP indulása 6 program automatikus indulása mellett egy lassú SSD-vel.
Ideje SSD-re váltanod.

(#367) MaCS_70 válasza Frawly (#326) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát, ehhez képest jó sokáig használtam atomos netbookot, 1 GB RAM-mal, HDD-vel Windows 10 alatt.

A családban most is vannak HDD-s gépek. Persze, gyorsabb az SSD, de már miért KELLene a Windows 10 alá???

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#368) CPT.Pirk válasza MaCS_70 (#367) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem az, hogy gyorsabb... Inkább ég és föld a hdd és az ssd közötti különbség boot és programidőkben. Mikor vettem egy echte kínai 8GB-os "kingfast" ssd-t az ebayen és betettem a nagyszüleim Core2-es gépébe, akkor a Debian bootideje a Firefox betöltésével együtt mérve 45 másodpercről 15 alá esett, mindez alig került pár ezer forintba. :D (klónozva lett az egész háttértár, szóval még az új telepítés dolog se játszik :N )

Btw miért kínoztad magad azzal a netbookkal? :F

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#369) MaCS_70 válasza CPT.Pirk (#368) üzenetére


MaCS_70
félisten

Persze, ég és föld a különbség a HDD és az SSD között, nem lehet vitás.

Csak erre a mondatra reagáltam: "Win10-nél amit nem említenek, hogy SSD-t KELL tenni alá."

Netbookot éppen 10 éve használok, és nagyon bejött. Netezésre, szövegszerkesztésre tökéletesen elég a teljesítménye, a kis mérete és az egész napos akkuideje pedig remek a hurcolászásra. Nem is beszélve az érintőképernyőről, bár ez csak az utóbbi hat évben van.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#370) ncc1701 válasza MaCS_70 (#369) üzenetére


ncc1701
veterán

Jogos. Nem w10 alá kell, hanem eleve KELL.

(#371) Frawly válasza nyisziati (#356) üzenetére


Frawly
veterán

Egy SSD ma már minden alá kell nagyon. Főleg Win8-10 alá, de a Win7 is erősen meghálálja, meg az XP és a Linux is.

Egyébként meg a bootidő sem mérvadó, vannak gépek, amiken a Win7-10 gyorsabban bootol, mint egy XP.

(#367) MaCS_70: ilyen atomos gépekre, ha mindenképp Windows kell, akkor tényleg csak XP. Ha viszont böngészés lesz, meg alap felhasználás, akkor azokra egy LXDE-s, Openbox-os, vagy IceWM-es pehelysúlyú disztró való, de még az is elég nagy feladat lesz, mert az 1 GB RAM ma már mindenhez kevés, az OS még csak el-el megy rajta, egy ilyen lightweight Linuxnak kisebb a memóriafoglalása, mint az XP-nek, de ahogy nyitsz rajta egy böngészőt, akár csak egyetlen füllel, nagyon gyorsan elfogy a memória. De már a 2GB RAM is nagyon a használhatatlanság határa, a 4GB RAM a minimum manapság, ami a használhatóság szintjét megüti böngészéskor, akkor is épp hogy csak.

De tényleg jobban jársz, ha nem kínzod magad netbookkal. Használtan veszel egy olcsó Thinkpad X2xx-et, vagy egy szintén 12 col környéki Dell Latitude-ot. Ezekben általában van erősebb C2D vagy régi genes Core i5 (sokszor az i7-es változat sem sokkal drágább), min. 4 GB RAM, és felújítva nem mennek túl sok pénzért, plusz teszel bele egy nagyon olcsó, max. 6 ezer forintos SSD-t. Szinte repülni fog rajtuk minden, 32 helyett 64 biten, Win10, Linux, vagy amit csak felteszel, nem lesz probléma a böngészés sem.

[ Szerkesztve ]

(#372) Szirtimorc válasza Frawly (#238) üzenetére


Szirtimorc
aktív tag

(#198) robohw: ...

És pont az a probléma, hogy az oprendszer beleszól a portkezelésbe. Pl. amikor emiatt egy jel néhány millisec késéssel megy ki, és egy CNC gép lépést téveszt, és emiatt csak egy tíz kilós rozsdamentes tömb megy a kukába, az még a szerencsésebbik eset.
Nem véletlenül használnak igen komoly gépeknél is még DOS alapú programokat.

(#373) Frawly válasza MaCS_70 (#367) üzenetére


Frawly
veterán

Hidd el, tudom mit beszélek, használtam én is pont ilyen 1 GB RAM-os gépet Atom N2600-as procival, még az XP is szarul futott rajta, ha fent volt minden SP, frissítés és driver, meg ha elindítottam rajta a Pale Moon-t. A pehelysúlyú 32 bites linuxok már használhatóak voltak rajta (Lubuntu akkor még LXDE-vel, meg Arch Linux LXDE-vel, Openboxszal, IceWM-mel), de a böngészés azokon is elég körülményes volt.

Természetesen sima Ubuntut, Mintet el lehet felejteni ezeken nagy ívben.

Esetleg egy ilyen gépre még egy NetBSD-t vagy OpenBSD-t lehet megpróbálni, IceWM vagy fvwm felállásban 32 biteset, azokban nincs systemd, de ha nem vagy otthon ezekben a unix-like rendszerekben, elég reménytelen feladat. A FreeBSD ZFS-sel már sok lenne egy netbooknak, annál már mind a kernel, mind a fájlrendszer túl modern egy gyenge gépre.

[ Szerkesztve ]

(#374) MaCS_70 válasza Frawly (#373) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tudom, hogy különbözőek az igényeink, de az ilyen "felejtsük el" meg "szenvedés" jellegű hozzászólásokat nagyon nem értem.

Jelenleg is (immáron lassan 6 éve) használok napi szinten egy 2 GB RAM-os, atomos netbookot / tabletet, ki hogyan hívja. És mindezt nem önsanyargatásból teszem, hanem azért, mert teljesen elégedett vagyok a Windows 10-es teljesítményével.

" ilyen atomos gépekre, ha mindenképp Windows kell, akkor tényleg csak XP" -- nem, tökéletesen jó a Windows 10. Nyilván lehetne gyorsabb, de simán vállalható. A Visual Studio meg a VMWare nyilván nem ezen fut, és a Chrome-ban is maximum 50 fület nyitok meg, de teszi a dolgát, még soha nem lassult le, nem fagyott. Lecserélhetném, de nem teszem, mert elégedett vagyok vele.

"De tényleg jobban jársz, ha nem kínzod magad netbookkal. " -- ezt ugye azután írtad, hogy leírtam, hogy teljesen jól megvagyok azzal a géppel. Egyébként van itthon egy 12"-os HP üzleti notebook, de nem használom, mert sokkal praktikusabb az atomos netbook a 10"-os érintőképernyőjével. Van, hogy előveszem, de hamarosan megint a netbookon találom magam.

Linuxot meg köszönöm, inkább nem. Támogatom a Linuxot, ajánlom azoknak, akiknek beválhat, de számomra nem alternatíva. Időnként használom, de csak speciális feladatokra, amikhez az kell.

Az pedig végképp fel tud bosszantani, hogy SSD KELL.
Nem kell. Hasznos és jó, de teljes életet lehet élni nélküle is. A saját gépeimbe egyébként még viszonylag az elején, amikor még 50e Ft közelében voltak a 128 GB-os SSD-k, tettem SSD-ket, és örültem is nekik, de a mai napig heti rendszerességgel használok HDD-s gépeket, és ha túl vagyok azon a borzalmas traumán, hogy fél perccel tovább bootol, már teljesen jól elvagyok vele. Ha a saját gépeim lennének, vélhetően már SSD-t tettem volna beléjük, de nem az enyémek. A napi használóik is jól elvannak velük, mivel tökéletesen alkalmasak arra az irodai munkára, amire kapták őket. Amúgy pár hónapja is volt munkahelyi géposztás, és középszinttől lefele HDD-s notebookokkal váltották le a 6-8 éves régi notebookokat, még sincs elégedetlenség. Sok más ok miatt van, de a kapott notebookok miatt pont nincs, HDD-stül se.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#375) CPT.Pirk válasza MaCS_70 (#374) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem lassult le... oké, de soha nem is volt gyors. :D

Az előző cégnél nekünk is volt ilyen 6..8 órát kibíró netbookunk, hdd-vel, részleteztem lentebb. Egy Mint Xfce ami még annyi erőforrást se igen kér mint egy XP az egész normálisan ment rajta, de azért ha be kellett tölteni egy weboldalt mert kellett valami gyári cumót letölteni vagy ilyesmi, akkor kapartad a falat mire a lassú proci + hdd páros megoldotta a feladatot.

Szóval lehet neked nem szenvedés egy ilyen gépet használni, de mi nagyon utáltuk. Mikor kint szívsz a terepen, csinálod a melót amivel mindig akadnak bonyodalmak de azért mennél még emberi időben haza miközben feleslegesen percek mennek el a gép lassúsága miatt, akkor már fejben tervezgeted a gépet érő munkahelyi balesetet...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#376) MaCS_70 válasza CPT.Pirk (#375) üzenetére


MaCS_70
félisten

Persze, nyilván különbözőek az objektív igények és az egyéni vérmérséklet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#377) btprg válasza quailstorm (#332) üzenetére


btprg
senior tag

Köszi, meg neked is, nyisziati! :)

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#378) ncc1701 válasza MaCS_70 (#374) üzenetére


ncc1701
veterán

Van olyan rendszergazda cég, amelyik nem vállal hdd-s gépek karbantartását, illetve ha mégis, akkor extra díjat számol fel érte. Nem csodálom, mert az ember idővel eljut oda, hogy a legdrágább dolog a világon a saját ideje. Ha nekem egy gép elkezd vakarózni, csak azért, mert a tulaj sajnál 5-8eft-ot egy ssd-re, akkor vigye a picsába, én nem foglalkozom vele.

(#379) Frawly válasza MaCS_70 (#374) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor még nem ültél korszerű gép előtt, ha neked jónak számít a Win10 teljesítménye egy 2 GB RAM-os, atomos, HDD-s netbookon. Azon már egy fullra felfrissített XP is nagyon a használhatóság határán van.

Win10 alá KELL SSD. Ezt sem a Blikkben olvastam, nálam ilyen i5-i7-es 8-16 GB RAM-os üzleti laptopok is használhatatlanok voltak Win10-zel (64 bites Pro), ha HDD-ről futott, csak tekerte, recegtette a lemezt, frissítések 1-2 órán át tartottak, bootidő 1-2 perc között vol. Pedig ezek nem gyenge gépek, az atomos netbookot megeszik reggelire. Miután SSD került beléjük, azóta a bootidő 5-6 mp., a programok azonnal a képernyőre vágódnak, egy frissítés max. 15 percet tart, de még sokszor annyit sem.

Nem szabad ma már sajnálni SSD-re, újonnan 6k-ért vannak már, használtan még olcsóbban. Hidd el, nagyon meghálálja magát, nem felesleges pénzköltés. Szárnyakra kap tőle bármilyen gép, egyszerűen nem fogsz hinni a szemednek, garantálom. Ha még használni akarsz egy gépet, főleg Win10-zel, akkor erre felesleges sajnálni. Ha nem hiszed el nekem, az a te dolgot. Ha később lecseréled a gépet, akkor abba is át lehet szerelni.

Meg mint írtam, ma már nem is az OS dönti annyira el, hogy mikor túl gyenge egy gép, hanem a böngészés, netezés. Az húz meg egy olyan vonalat, ami alatt mindegy milyen sovány OS-t használsz, nem lesz köszönet a böngészésben. Ezt kell tudomásul venni, a net bloatosodik, sok megás weboldalak, JS hegyek és HD videók minden oldalon, modern codec-et, HTTPs. Az a gép, ami még 10 éve jó volt netezésre, ma már nem az. Tudom, szemétség, de a net mindig ilyen, a többség igényének megfelelően fejlődött. Ha használni akarod, akkor bele kell fektetni az ügybe időről-időre, OS-t is kell upgrade-elned, és nem a MS kedvéért.

(#380) nyisziati válasza Frawly (#379) üzenetére


nyisziati
veterán

" de a net mindig ilyen"
Nem a "net", hanem a reklámok, beágyazott videók, színes-szagok tartalmak azok, amik megfogják a gépet, régebben a sávszélt is.

(#381) Frawly válasza nyisziati (#380) üzenetére


Frawly
veterán

Egy szóval összefoglalva, ezeket hívják netnek. Egy részét ki lehet irtani, Adblock, uBlock, NoScript, de teljesen nem tudod, mert akkor a tartalmat sem fogod látni az oldalakon. Blokkolás ide vagy oda, vagy egy szint, ami alá nem lehet bemenni, ha valaki normálisan akar netezni.

(#382) Pgraph válasza Frawly (#379) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Nem, NEM KELL SSD semmilyen operációs rendszer alá, mivel tudtommal semelyiknek a rendszerkövetelményei között sem szerepel ez.
Megszépíti az életet, az más dolog. És ezt az itt írogatók közül mindenki tudja is.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#383) Frawly válasza Pgraph (#382) üzenetére


Frawly
veterán

Pont ezt írom, hogy a MS nem írja, de Win8-10-hez kell. Anélkül olyan ménkű lassú lesz, hogy befosol. Tényleg csak önszivatás kategória HDD-ről használni, annyira rossz lesz az egész felhasználói élmény. Fut HDD-ről is, működik, csak a lomhaságában nem lesz köszönet.

XP, Win7, Linux alá valóban nem kell SSD, de oda is rettenet jól jön. Tényleg pendrive árában kapni SSD-ket már, nem szabad ilyen kicsi pénzeket sajnálni rá, az ember kényelme és ideje megéri ezt a minimális befektetést. Az egész gépet más lesz használni, nem csak gyorsabb lesz, de csendesebb is, nem kell a HDD motorhangját, recegését hallgatni, nem rezonál a gépben semmi. Laptopban, netbookban az akkuidőt is jelentősen növeli az SSD.

A HDD-t sem kell feltétlenül kidobni, pláne nem asztali gépnél. Az továbbra is olcsó tud sok terás tárhelyet kínálni, a nem kritikus elérési sebességű adatokat továbbra is azon éri meg tárolni, meg archiválni rá. De OS-t futtatni ma már nem éri meg róluk, maximum csak DOS-t vagy Win9x-et, ha valaki retrózik.

(#384) Silεncε válasza Pgraph (#382) üzenetére


Silεncε
őstag

Régebben én is az SSD ellen voltam, mert minek. Aztán vettem én is. Azóta nem vagyok hajlandó leülni olyan gép elé, amiben csak HDD van. Az egyetemen is HDD-s gépek vannak, inkább hordom magammal a laptopot és azon csinálok mindent, mert az egyetemi gépek használhatatlanok a HDD miatt. Legyen rajtuk akár Linux akár Windows. Nem rendszerkövetelmény (egyébként simán lehetne...), de én agyérgörcsöt kapnék nélküle. Arról nem is beszélve, hogy egy hurcibálós gépnél mennyire nagy annak az esélye, hogy a HDD nem fogja szeretni a hordozgatást és emiatt megdöglik

(#385) Pgraph válasza Silεncε (#384) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Nem az SSD ellen vagyok, egy szóval nem mondtam ilyet.
2014 óta csak a NAS-omba vettem HDD-ket, az újabb asztali gépeimben mindegyikben csak SSD van.
Csak arra utalok, hogy ne essünk át a ló túloldalára, hogy SSD nélkül megáll az élet. Nem áll meg.
A régi XP-s gépemben viszont például nincs SSD, és amire használom, arra elég a benne lévő HDD. Az SSD-re migrálást azért már nem lenne olyan egyszerű túlélni egy ilyen rendszerrel... Nem is erőltetem.
A többször ide citált Windows 10-et is lehet használni SSD nélkül, ahogy fentebb (lentebb – kinek hol...) írtam, más kérdés, hogy komfortosabb SSD-vel. A lassabb boot után, általános feladatokra használva lehet HDD-vel élni bőven. De ez is kinek-kinek vérmérséklete szerint.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#386) CPT.Pirk válasza Pgraph (#385) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az igazi hátránnyal egy hdd-s gépen akkor találkozol, ha elindítod a lemezkarbantartót egy Win10 alatt és csak megy és csak megy és csak megy és csak megy... :U

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#387) Piftuka


Piftuka
veterán

És minden más során is. Igaza van Frawly-nak.

A céges notikat már jó pár éve Win10-el adják a kollégáknak. Viszont eleinte HDD-s modellekkel...

No, azzal aztán kínszenvedés volt kivárni a töltési időt, és működés közben is szignifikánsan lassabb volt, mint a mostani gépeken futtatva, amelyek hardveres szempontból nagyjából egy kategóriát képviselnek, ám már SSD meghajtót használnak.

"Aquila non captat muscas."

(#388) SchumiBácsi válasza Frawly (#379) üzenetére

WTF??!! W10-en 15perc egy normál update ha arról van szó? Ennyi idő alatt sztem még a W7 is feltelepült SSD-re. Nem emlékszek rá, utoljára több mint 3éve raktam az OS-t...

Többi dologgal egyetértek, egy jól megrakott PC-hez az SSD nélkülözhetetlen ha jót akarsz. Nekem ennyi idősen kb. 1perc a boot idő. Biztos lehetne jobb is, de ugyanez HDD-n kb. 10perc volna. A programok jól gyúlnak, ugyan HDD-ről töltenek, de mégiscsak számít annak is az SSD, mert gondolom egy mai játék simán belekarcol a virtuális memóriába is ha olyan kedve van.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#389) Apollyon válasza SchumiBácsi (#388) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A w10 telepítés is megvan 10-15 perc alatt hw-től függően, inkább a már meglévő rendszer frissítése az igazi fájdalom. Win7-nél is ugyanez volt, a különbség kábé annyi, hogy eltelt 10 év, és semmi sem változott. :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#390) Tamás88 válasza Pgraph (#385) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

"Csak arra utalok, hogy ne essünk át a ló túloldalára, hogy SSD nélkül megáll az élet. Nem áll meg."

Pedig sajnos van benne igazság. És nem a Windows betöltésre gondolok, hanem mikor elkezd frissíteni, vagy csak úgy szimplán valami töltöget a háttérben, akkor a lemezhasználat 100%-ra megy, és ott igen sokáig kell várni, konkrétan megáll az élet. Sajnos már megtapasztaltam, még szűz Windows telepítésnél is (W10-nél mindenképp, W7-nél pedig 1-2 éve kb.)

XP-hez valóban nem kell SSD, de nem is ajánlatos ott használni, mivel fosul kezeli, és gyorsabban kinyírná a TRIM hiánya miatt. Igaz a megjelenésekor még sehol sem volt SSD, így azt nem is tudták beleprogramozni, de a Vista-nál is ez a helyzet, valamint a W7-nél csak az SP1 csomag telepítése után működött tökéletesen.

(#391) SchumiBácsi válasza Apollyon (#389) üzenetére

XP-n is problémás volt az update. A legemlékezetesebb az volt amikor hirtelen becsomósodott a radarkép aztán úgy döntöttem hogy akkor most megállunk, mielőtt a villám állít meg.

Kikapcsolnám, mire: "Ne kapcsolja ki a számítógépet! Automatikusan ki fog kapcsolódni.

"1/100valamennyi frissítés telepítése..." és akkor ott néztem félórát hol a gépet, hol a villámshow-t... kész csoda hogy az áram akkor kibírta, ma ez a folyamat szünetmentes nélkül már elképzelhetetlen. Van mikor semmi nélkül is elmegy az áram - ez is fejlődik na :D

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#392) nyisziati válasza Frawly (#381) üzenetére


nyisziati
veterán

"Egy szóval összefoglalva, ezeket hívják netnek. "
Hát pedig nem. Én még emlékszem, amikor ezek nélkül ment a net. Mert ugye az csak maga a háló, szöveges és képi (tehát statikus) információval. Legalábbis ahogy eredetileg megálmodták.
Az, hogy a monetizálás és a showbusiness mit csinált az eredeti tervből, már más kérdés.

2004-ig mindenesetre egy Pentium III-on, ha elég volt a sávszél, hasított a net. Aztán beindult a flash, reklám, videócunami, és azóta csak kapkod az ipar, hogy elég gyors gépeket és kellő sávszélt produkáljon.

De igazából még most sem találom azt a sebességet, mint amit otthagytam kb. 2004 előtt, egy sokkal kezdetlegesebb gépen. És nem azért, mert az olyan hiper gép volt, hanem mert nem volt, ami zabálta volna az erőforrásokat.

Lásd okosórában a C64 szintű Pebble.

(#393) Frawly válasza Pgraph (#385) üzenetére


Frawly
veterán

Ennyi erővel semmi nem kell, lehetne barlangban is élni, áram nélkül. Mint írtam, HDD-ről is fut a Win10. Kérdés ki akarja magát 4-6 ezer forint spórolásával jól megszopatni, hogy HDD-ről futtatja. Nyilván ezt mindenkinek saját magának kell eldönteni, de szerintem a kérdés elég költői. Ezért mondom, hogy tekinthető úgy, hogy kvázi kihagyhatatlan.

Régen egyébként érthető volt sok embernek az ellenérzése az SSD-kkel szemben. Nagyon drágák voltak, meg még újdonság, sokan nem bíztak bennük, a „szakmai” sajtó meg elrettentett mindenki az eleinte elhintett, jajj, csak néhány ezer írást bírnak szöveggel. De azóta eltelt jó pár év, egyre olcsóbbak, és van velük hosszabb távú tapasztalat. Tényleg semmi nem indokolja, hogy valaki ne szerezzen be egyet. Még XP-hez is érdemes, de nem kötelező. Legfeljebb olyan régi OS-nél, mint az XP, modern particionálóprogrammal kell particionálni a helyes eltoltás miatt, meg a TRIM-ről 3rd party progival gondoskodni, vagy néha live Linux alól trimmelgetni.

(#394) Frawly válasza nyisziati (#392) üzenetére


Frawly
veterán

De azt nem érted, hogy az akkori meg a mostani net más. Akkor az volt a net, most meg ez. Az emberek és az igények változtak, más lett a tartalmak csoportosítása, tálalása. Régen mindenki blogolt, fórumozott, főleg szöveges információk voltak. Ma már mindenki 1-2 közösségi oldalon és videómegosztón, meg játék/videó értékesítési/stream platformon tömörül, a tartalmak nagyobb része már nem szöveges, hanem grafikus, vizuális, és egyre nagyobb felbontás, bitráta, stb. mellett generálja mindenki a tartalmakat. Az alkalmazások is egyre inkább nem optimalizált, natív binárisok, hanem platformfüggetlen, magas absztrakciókat használó kódok, így egyre nagyobb lett a hardverigényük.

Persze, lehetne netezni most is úgy, ahogy 10 éve egy P4-esen, P3-ason. De az embereknek más lett az igényük, a nagy cégek meg ezt szolgálják ki, ebben van a pénz. Nekem sem tetszik, de ez van.

(#395) Pgraph válasza Frawly (#393) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Persze, új gépet összerakni / építtetni / vásárolni pl. ma már nem érdemes SSD nélkül. De nagyon sokan dolgoznak és fognak még dolgozni jó ideig kizárólag HDD-s gépeken – akármi miatt is. Ettől még a feladatukat el tudják látni, nem áll meg az élet.
A konzumer világ nyilván érzékenyebben reagál pl. a W10 „bajaira”, teljesen érthető, baj sincs ezzel.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#396) robohw válasza Frawly (#393) üzenetére


robohw
aktív tag

"sokan nem bíztak bennük, a „szakmai” sajtó meg elrettentett mindenki az eleinte elhintett, jajj, csak néhány ezer írást bírnak szöveggel."

Néhány ezer írást soha nem bírtak. Ezer körüli írási műveletre képesek ma is, csak az írási műveletek menedzselve vannak. A szakmai sajtó pedig joggal rettentett el mindenkit, hiszen az akkori SSD-k eleve nagyon drágák (32 GB ~ 60 rugóba került) és nagyon megbízhatatlanok voltak. A legtöbb élettartama garanciaidőn belül véget is ért.

Aki akar, vegyen SSD-t, jó dolog, de azt sulykolni, hogy SSD nélkül halál van, egyszerűen hülyeség. A gépek nem háttértárról dolgoznak, hanem operatív tárból. Ha elég gyors a processzor és megfelelő mennyiségű a memória, akkor az SSD nem létszükséglet.Legalábbis XP-n meg win7-en.
Csak hát, itt lép be a szakmaiság, hogy a gépet, a rajta futó oprendszert használatba vétel előtt, néha közben is, menedzselni, optimalizálni kell.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#397) ncc1701 válasza robohw (#396) üzenetére


ncc1701
veterán

Hdd-s gépet optimalizálhatsz a halálba is, hajkitépően lassú marad. Persze, van aki élvezi, ha kötötűvel böködi magát tökön, de azért legalábbis ne védjük az álláspontját. Hdd-ről ma már csak mazohisták használnak rendszert.

(#398) robohw válasza ncc1701 (#397) üzenetére


robohw
aktív tag

"Hdd-s gépet optimalizálhatsz a halálba is, hajkitépően lassú marad."

Az ilyen butaságokért fölösleges a billentyűzetet koptatni, még akkor is, ha az Solid State meghajtóval van szerelve,
nálad. :)

Mottó:
Ha nem értesz hozzá, ne is szólj hozzá..

My own programming language: http://www.robomax.online

(#399) ncc1701 válasza robohw (#398) üzenetére


ncc1701
veterán

Muszáj hozzászólni, ha butaságokat írsz, már bocsáss meg.

(#400) nyisziati válasza Frawly (#394) üzenetére


nyisziati
veterán

"De az embereknek más lett az igényük, a nagy cégek meg ezt szolgálják ki, ebben van a pénz. "
Fordítva. A nagy cégek elkezdték kitalálni a nagy hardverigényű, reklámos, videós stb. oldalakat, aztán amit felkapott a közösség (pl. Facebook, YouTube stb.) az megnőtt és uralkodóvá vált, amit meg nem, az elsatnyult (pl. MySpace, iWiW).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.