Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Throme


Throme
veterán

Ez valami reklám? Aki eddig win-t használt bármikor válthatott linux-ra. Miért pont a az xp támogatás lejártával váltana?
Logikusabb egy win 7/8 telepítése....
szvsz

(#2) ROBOTER válasza Throme (#1) üzenetére


ROBOTER
addikt

Talán mert ingyenesen és egyszerre legálisan megteheti?

[ Szerkesztve ]

(#3) #10726912 válasza Throme (#1) üzenetére


#10726912
törölt tag

Mondjuk azért, mert a win 7/8 el sem indulna azon a gépen, amiről most pötyögök? :U S ezzel nem vagyok egyedül, sokan használnak őskövületeket. Konkrétan azért, mert nem filmezek pl és nem yutubozok, csak és kizárólag netezek.
Grat és köszönet a cikk írójának, számomra hasznos, nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel. Megcsinálom a váltást :K
ROBOTER: +1 ez sem egy utolsó szempont...
Ui: Én voltam a leggyorsabb bibiiii ;] :P :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4) Bjørgersson válasza Throme (#1) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Miért logikusabb egy Windows 7 vagy 8 telepítése?

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#5) D1Rect válasza Throme (#1) üzenetére


D1Rect
félisten

Talán, mert a W7/8 elég gyéren fut 1GB vagy kevesebb memóriával?

(#6) kispx válasza Throme (#1) üzenetére


kispx
addikt

Miért lenne reklám? Egy rendszer telepítését mutatta be.
Régi gépeken nem fog neked a 7 futni. 8 meg főleg nem.

KAMI911:
11 oldal:
"USP pendrive-on"

[ Szerkesztve ]

(#7) cool13


cool13
őstag

Pont ebben a cipőben járok. Csak nem tudom, Ubuntu, Mint vagy mást tegyek fel. Minden esetre, kösz a leírást. :)

(#8) #10726912


#10726912
törölt tag

Egyébként a fax kivan...
Én nem szeretek "váltani", megtanultam az XP bugjait, évek óta probléma mentesen használom :((( Nem kellett újra telepítgetnem, nem volt lassú, stb...
Most megint áldozzak időt erre. Pedig utálok telepíteni, utálok tanulni. Hónapokig fog bosszantani az új séma, környezet :W
Az Xp-t is WIN98 környezetben használtam, lebutított külsővel, csicsa mentesen... :U
Ehh.
Vissza térek a DOS-hoz :DDD

(#9) Pano


Pano
addikt

Ubuntu az hardver igényesebb téma az unity felület miatt (igaz le lehet tölteni mással is).
Ha ubuntu, akkor vagy xubuntu, vagy lubuntu, hardvertől függően.

De én is személy szerint kezdőnek inkább a Linux mintet javasolnám. Ubuntu alap, de sokkal barátságosabb egy Windowshoz szokott felhasználónak.

(#10) |DavidWoody| válasza cool13 (#7) üzenetére


|DavidWoody|
tag

Tudom, hogy nem egeszen vag ide ez most, de gyakorlatilag ez is MINT. Neken az lenne a gondom, hogy van egy asrock e350m1 lapom, amin mar a dobozon is virit a 3d BD stb lejatszas, namost nekem win 7/8.1 alatt a yutub mar 720pn szaggat, mkv maximum 720p, 1080 nal mar teljes halal, feldobtam egy mintet par napja es ott is meghal egy 720pn is a rendszer. Ez mitol lehet? BD-t meg nem is probaltam soha, szerintem a 720BD is kinyirna nemhogy a 1080. Es termeszetesen a rendszer alap sebesseget is rettenetesen rossznak erzem.

-woody-

(#11) Pano válasza |DavidWoody| (#10) üzenetére


Pano
addikt

A BD lejátszás nem az alaplaptól fog függeni :)
Az inkább a procit és a vidi karit mozgatja meg, a kettő között keresném a gyenge pontot. Linux alatt meg a VGA driver kérdés kicsit macerás, az guglizást igényel (ha nem intel hd-vel nyomod).

említetted, hogy a rendszer sebességét se érzed megfelelőnek, rálesnék a HDD-re is.

[ Szerkesztve ]

(#12) Bici válasza |DavidWoody| (#10) üzenetére


Bici
félisten

Nekem is volt ilyen lapom.
Win7/8.1-et sosem próbáltam rajta, de linuxon lazán ment a 1080p videó is (desktop-on), csak nem mindegy, mivel játszod le.
Először is fel kellett telepítenem a gyári Catalyst drivert a nyílt helyett, másrészt VLC is kellett hozzá, mert még pár csomagot fel kellett rakni, hogy menjen a hardveres lejátszás - linuxos topikokban érdemes keresni, hogy melyiket. Én chakra linuxszal próbáltam
A youtube videók nálam is szaggattak, de ezen nem is tudtam segíteni - pedig állítólag van rá megoldás.

Most is AMD rendszerem van, és pont emiatt váltottam arch rendszerre, mert ott naprakész a kernel, nem úgy, int az Ubuntu származékok esetén.

2-3 éves gépek tulajdonosainak viszont én is a MINT-et ajánlom. Vagy Cinnamon, vagy Mate ablakkezelővel - a letöltésnél lehet kiválasztani.

Pano: A kolléga által említett lap integrált, vagyis meghatározza a procit és a GPU-t is.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13) Cathulhu válasza cool13 (#7) üzenetére


Cathulhu
addikt

1 GB vagy kevesebb alatt az ubuntut felejtsd el, tapasztalatbol mondom. Lubuntu viszont remek ilyen gepekre. Amugy a mint igen szoros rokonsagban all az ubuntuval, szoval sok kulonbseget nem fogsz felfedezni. Most mint van nalam a cegnel es otthon is, de aprilistol ubuntut tervezek, jon az uj LTS.

#14: unity egy kalap ..., de kb 10 mp alatt rakhato ubuntura is cinnamon.

[ Szerkesztve ]

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#14) Kwi


Kwi
csendes tag

Adott volt a cégen belül két régi MSI Wind amit már nem igazán használtunk, de találtunk egy ideális feladatot nekik. Egy relatíve egyszerű Java-s progi futtatása volt a cél, semmi más, net letiltva. Egyiken ment az alap WinXP, a másikra gondoltam teszek egy Mint-et próbának. Felhasználói ellenállás nem igazán volt a Linux miatt, de a végeredmény az lett, hogy az egész Mint ment a /dev/null-ba. Példaként a Mint alatt egy egyszerű hálózati beállítás grafikus felületen perceket vett igénybe (tudom, ott van a parancssor és nem kell minden nap állítgatni), nagyon nem volt gördülékeny. Az XP-s gép sokkal pattogósabb volt.
Mindazonáltal maga a felület nagyon tetszetősnek és használhatónak tűnik, nekem speciel jobban bejön mint a Ubuntu féle Unity (amit használok).

(#15) <stdio.h> válasza Kwi (#14) üzenetére


<stdio.h>
csendes tag

Mit kellett beállítani a hálózaton ami minten olyan nehézkes volt winen meg pattogósabb? Csak azért kérdezem mert számomra pl az xp de még a 7 hálózati beállításai is logikátlannak tűnnek és elég nyögvenyelős rajta bármit is belőni így jó pár év linuxozás után.

(#16) petipetya


petipetya
nagyúr

Remek cikk, gratulálok hozzá. :C

Annyival kiegészíteném, hogy a Mint esetén egy XP-hez hasonló felületet kapunk. Viszont aki valami újdonságra vágyik (miért is ne?), annak még két másik disztrót is ajánlanék:
- Elementary OS:
Ez is Ubuntu alapú, viszont a kinézete a Mac-en futó IOS-re hasonlít a felső tálcával és az alsó gyorsindítóval.
- Ubuntu a Unity felülettel:
Talán ez még jobban különbözik az XP-től az oldalsó panel miatt.

Azt fontos tudni, hogy e két rendszer esetén utólag telepíteni kell az ubuntu korlátozott extrákat (kodekek stb.) és az icedtea (java) nevű bővítményeket. Ezt egyszerűen meg lehet tenni a Szoftverközpontból.

"nincs rá lezsóidő"

(#17) cool13 válasza Cathulhu (#13) üzenetére


cool13
őstag

Köszönöm neked és a többieknek is. :R Próbálkozom a hétvégén. :D
Ubuntut azért gondoltam, mert használtam rövid ideig asztali gépen. De akkor Lubuntu, vagy Mint a próba tárgya. :).
Amúgy egy Dell 1010.re megy majd a cucc.

(#18) petipetya


petipetya
nagyúr

Apropó YouTube. Windows alatt is ajánlott az alábbi módszer annak, akinek már a 720p-s felbontásra állított videó is akad teljes képernyőn:

Látogass el a https://www.youtube.com/html5 címre és aktiváld a html5 alapú lejátszót. Nálam így a 1080p-re állított videók sem akadnak teljes képernyőn, pedig azelőtt az még kis ablakban is macerás volt...

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#19) Kwi válasza <stdio.h> (#15) üzenetére


Kwi
csendes tag

Beállítani csak IP-t. Nem a beállítás nehézségével volt a gond, hanem azzal, hogy maga az ablak nem volt hajlandó reagálni a kattintásra. Aztán egyszercsak hipp-hopp megjelent minden és lehetett dolgozni. Ez néha percben mérhető volt. De egy másik példa: míg a kis Java progi az XP alatt elindul 2-3mp alatt addig Minten ~20-30mp. Próbálkoztam mindenféle open és nem open Java környezettel, az eredmény ugyan az volt.
Nem azt akartam kihozni belőle, hogy a Mint rossz, csak azt, hogy nem minden vasra lehet vagy érdemes feltenni amin korábban XP volt.

(#20) Bici válasza petipetya (#18) üzenetére


Bici
félisten

Nálam minden OS-en igaz, hogy a html5 verzió szaggat, a Flash meg 720p-ig nem akad.
Valószínűleg a HTML5 verzió nem használja a GPU-t nálam Midori / Epiphany alatt (Windows-on Chromium alatt).

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#21) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Kiváncsi lennék, hogy az ilyen nagyobb terjedelmű "hogyan váltsunk XP-ről Linuxra" cikkek kommunista műszakban születnek-e a Linux hívek tollából vagy jár valami anyagi kompenzáció valamelyik nagyobb Linux-os szervezet PR/Marketing kasszájából?

Mellesleg magánemberként aki eddig nem váltott XP-ről, az nagy ívben leszarja a támogatás lejártát. Maximum valami nagyon nagy bankkártya-internetban adatlopási balhéra ami az XP sebezhetősége miatt történt kapná fel a fejét.

J.

[ Szerkesztve ]

(#22) berVi válasza ROBOTER (#2) üzenetére


berVi
senior tag

Igen, es ez eddig is, meg ezutan is k*rvara erdekelt itthon mindenkit ;)

Nyilvan egyszerubb es kivanatosabb valasztas szamara megtanulni egy uj oprendszer kezeleset, mint letolteni a 7/8-at enkorrol, ahogy azt annak idejen az XP-vel is tette.

Keep it real :U

[ Szerkesztve ]

(#23) Bici válasza berVi (#22) üzenetére


Bici
félisten

A cikk nyilván nem azoknak szól, akiknek meg sem fordul a fejében, hogy linuxra váltson, hanem azoknak akik a telepítés vagy a használat nehézségei miatt nem mernek váltani, illetve azoknak, akiknek a régi XP-s gépe nem futtatná elég gyorsan az újabb Windows-okat.
Nem véletlenül az a címe, hogy "váltás Windows XP-ről..."

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#24) ROBOTER válasza berVi (#22) üzenetére


ROBOTER
addikt

Azért lehetőleg ezt a megoldást nem egy fórumban kellene reklámozni.

Nem mellesleg naponta jelennek meg biztonsággal kapcsolatos cikkek, jó kis "nevelés" arra bíztatni mindenkit, hogy szerezzen be olyan telepítőket, amelyekben bármilyen meglepetés lehet becsomagolva.

(#25) pomm


pomm
tag

A leírás nagyon jó. Annyit azért megjegyeznék, hogy bizony régebbi gépeken volt gondom a Mint-tel. Amint viszont legutóbb telepítettem (ha jól emlékszem:AMD Athlon 2000+ 768 RAM) a Peppermint Linux, vitte az online flash-ses játékokat (pl.:farmerama) és egy 60 köröli hölgy több hónapja megelégedéssel használja. Engem is meglepett, hogy zökkenőmentesen működött olyan is, ami már XP alatt is gondot okozott...

[ Szerkesztve ]

üdv: pomm

(#26) DaveJr


DaveJr
őstag

Ötletes a cikk és hasznos. Viszont én az elején mindenképpen kiemelném azt, hogy mielőtt bárki váltana, nézzen utána, hogy azok közül a programok közül amiket használ mikből van Linux verzió vagy mikkel lehet kiváltani. Emellett még azt is kiemelném, hogy bizonyos esetekben az alternatív programok okozhatnak inkompatibilitási problémákat a régi windows-os fájloknál. Pl az OpenOffice nem 100%osan kezeli az Office-szal létrehozott doksikat. Egy ilyen dolog pl problémát okozhat egy olyan gépen ahol mondjuk fontos dokumentumok szerkesztése is cél.

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#27) adamka16


adamka16
őstag

Remélem ez az XP lejárás dolog tökéletes lesz arra, hogy az otthoni gépek ilyen módon legalizálódjanak a mostani illegálisan használt windowsok helyett.

(#28) DaveJr válasza petipetya (#16) üzenetére


DaveJr
őstag

Ubuntu Unityt nagyon nem ajánlom egy XPhez szokott embernek. Fél óra múlva a haját fogja tépni és egy életre megutálja a linuxot. Amint megjelent ez az új kinézet kb 1 órára rá dobtam a kukába az Ubuntut pedig nem mondanám azt hogy nehezen tudok hozzászokni az új dolgokhoz de a Unitynek sikerült elérnie hogy idegbajt kaptam tőle.

adamka16: Már bocsánat, de bilibe lóg a kezed:) ez nem fog semmin se változtatni.

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#29) sh4d0w válasza joysefke (#21) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Annyi anyagi kompenzáció jár érte, mint neked a trollkodásért...

https://www.coreinfinity.tech

(#30) Tutu7030 válasza DaveJr (#28) üzenetére


Tutu7030
veterán

Unity helyett gnome classic. A unityvel én sem tudtam barátságot kötni.:)

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#32) adamka16 válasza DaveJr (#28) üzenetére


adamka16
őstag

Pedig szerintem pont ez lenne a cél. A microsoft meg ugye olyan, hogy mindennel riasztgatja a júzert, aki ettől teljesen kétségbe van esve. Nem egyedi eset, rengetegen fordultak már hozzám ilyennel, akine van rá pénze az vesz új alkatrészeket, modernizálja az asztali gépét, vagy vált valamilyen minimális linux disztróra. Hihetetlen milyen ráhatással lehet egy informatikus egy átlag felhasználóra :))

(#34) #52815360 válasza adamka16 (#32) üzenetére


#52815360
törölt tag

Kiváncsiságból kérdezem hogy ms mivel riogatja a népet?

(#35) adamka16 válasza #52815360 (#34) üzenetére


adamka16
őstag

Felugró ablak, hogy lejár a támogatás; oktatási licenszt használóknál már több mint 1 hónapja élvezhetik a windows valódi előny fekete képernyőjét; svchost.exe 100%-os terhelést ad a cpu-nak, amit regedites mókolás után lehet kiütni - szerintem ez se véletlen bug.

mod: most látom, hogy svchost dolgot előttem már leírták. :R

[ Szerkesztve ]

(#36) k.kristof válasza #32839680 (#31) üzenetére


k.kristof
őstag

A Flash Player beállt a 11.2-es verzióra Linuxokon, kivéve, ha Google Chrome-ot használ az ember, mert az saját Flash Playert szállít, és frissül.

(#37) section9


section9
őstag

Amelyik usernek tényleg ilyen szájbarágós leírás kell egy ilyen triviális next-next-finish telepítéshez, annak szerintem nincs értelme linuxra váltania.

(#39) DaveJr válasza #32839680 (#33) üzenetére


DaveJr
őstag

Azóta volt egyáltalán újra telepítve?:) mert XP még tipikusan az az oprendszer ami ahogy telik az idő úgy lassul. Én 1-1,5 évente mindig újra raktam a gépet, persze egy image-ből.

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#41) Tommee válasza #32839680 (#40) üzenetére


Tommee
aktív tag

Egyszerűen a szolgáltatásoknál letiltod az Automatikus frissítések szolgáltatást, utána nem frissül ugyan már, de nem is pörgeti a procit.

(#42) Findzs


Findzs
addikt

hasznos cikk köszi :R

személyes megjegyzés:

egyáltalán minek az xp -t cserélni?

ki kell kapcsolni az update -et és egy külső vírusirtót kell használni mondjuk panda cloud
van egy notink amin van egy jogtiszta win 7 azon is ki van kapcsolva az update évek óta hiba nélkül megy így

(#33) morgyi

nekem a személyes tapasztalatom ettől eltérő
munkahelyi jogtiszta xp -s gép 3 éve megy hiba nélkül
háziorvosom 2 rendelőben lévő xp -s gépe szintén kb. 3 éve megy hiba nélkül
de az otthoni gépe is xp -s és hiba nélkül megy
mindegyiken megy az update (egyenlőre)

[ Szerkesztve ]

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#43) berVi válasza Bici (#23) üzenetére


berVi
senior tag

Akinek a gepe nem futtatna jol a 7-et, annak a Linux se fog gyorsan futni. Ne felejtsd, hogy a ketto kozott van 13 ev.

(#44) sh4d0w válasza berVi (#43) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ez konkrétan nem igaz.

https://www.coreinfinity.tech

(#45) ROBOTER válasza berVi (#43) üzenetére


ROBOTER
addikt

Ez nagyon disztribúciótól függő. Egy fullos Ubuntu Unityvel nem lesz gyors, ez biztos. De lehet találni működő megoldásokat.

[ Szerkesztve ]

(#46) dabadab válasza berVi (#43) üzenetére


dabadab
titán

Ize, ne felejtsuk el, hogy a Linux mint olyan eszkozok nagyon tag koren fut es pl. a beagyazott rendszerek kozott rengeteg van, ami HW-ban meg egy tizenot eves desktoptol is elmarad, szoval a Linuxnal (ellentetben a csak asztali rendszereken es szervereken futo Windows-zal) nem volt opcio az, hogy lassuljon az egesz, ugyis erosebb HW kerul ala.
Persze a komplett disztrok mar mashogy allhatnak a kerdeshez, de alapvetoen ott vannak meg mindig azok a lightweight megoldasok, amik 15 evvel ezelott teljesen jol futottak az akkori gepeken meg amik teljesen jol futnak a mostani gyenge HW-ken.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#47) Elthan válasza petipetya (#16) üzenetére


Elthan
csendes tag

Elementary OS-t én is javaslom, nagyon stabil és gyors. Amit külön kiemelnék, hogy az ubuntu és a Mint-nél is azt tapasztaltam, hogy a laptop melegedett. Elementary alatt 3-4 óra netezés után is csak langyos volt a gép. Gondolom jobb az erőforrás vezérlése. Egyébként szerintem nagyon sok egyéb jó linux is használható. Kinek mi tetszik. Nálunk 2006 óta minden gépen linux fut. Feleségem úgy megszokta, hogy windows 7-en amit most a cégéhez tettek el sem igazodik. El kellett neki magyarázni. Azt mondta, de jó, hogy otthon nem ilyen bonyolult rendszert telepítettem. Ebből is látszik, hogy mindenkinek az a bonyolult amit nem szokott meg.

(#48) Bici válasza berVi (#43) üzenetére


Bici
félisten

Hááát, Anyámék Athlon XP-jét 1GB Rammal (kis túlzással) úgy hasít a Mint, mint a szél 3D gyorsításostul, pedig egy őrségi ATi Radeon 9200 van benne.
Nem gyorsabb, mint az XP, de azért egy Win7 után határozottan fellélegzett a gép. :)
Mondjuk, pár dolgot időbe telt belőni (3D gyorsítás, ATA133, USB2.0, stb.), de ezek után nincs rá panasz.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#49) DS39 válasza adamka16 (#27) üzenetére


DS39
nagyúr

én nem hiszem. amely gép elbírja, arra megy fel egy újabb tört win, amelyik nem azon marad az xp. sokan nem fognak vesződni a linux megismerésével.

btw gyenge gépre, fel kell dobni egy Debiant xfce-vel, 512 MB RAM-mal is bőven elvan.

(#50) Elthan válasza pomm (#25) üzenetére


Elthan
csendes tag

Peppermint 4 alól írok én is. Nagyon jó rendszer. De laptop melegszik vele nagyon. Sima gépre tökéletes.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.