Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Sebaj.. úgy is nemsokára itt a 6G, a mélyen tisztelt, nagy bölcseletű Trump elnök úr már úgy is annak a fejlesztését sürgeti (vagy csak azt se tudta mi is következik)...

A frekvenciatartományok miatt az 5G úgy is gondolom csak a városokban lesz népszerű. Ott a terheltség miatt meg úgy is sűrűn kellenek az adóközpontok így a hatótáv nem annyira nagy probléma (bár az "átfedés" csökkenése miatt lehet az nagyobb terhelésű területeken).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#2) arn


arn
félisten

Nem tudom, de nekem mobilon nem hianyzik a nagyobb savszel.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#3) 8zabi


8zabi
őstag

a lényeg, hogy másodpercek alatt leforgalmazható a havi adatkeret, utána már nem meríti a telefont ;]

(#4) dabadab válasza arn (#2) üzenetére


dabadab
titán

Ami az 5G igazán észrevehető erénye lehet majd, az a latency drasztikus csökkentése.

DRM is theft

(#5) aprokaroka87 válasza 8zabi (#3) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Már amennyiben meg lesz a sebbeség hozzá :D

Aztán lehet hogy terheltség esetén tizedét nem tudja majd.

(#6) pengwin válasza arn (#2) üzenetére


pengwin
addikt

Igazából a nagy előnye a drasztikusan megnövekedett áteresztőképesség és a scökkentett válaszidők, késleletetések lesznek.

Mobilra még nagyon sokáig elég lesz a végfelhasználóknak a 4G, az 5G inkább az IoT és egyéb "okos" eszközök és önvezető járművek szempontjából fontos.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#7) Carlos Padre


Carlos Padre
veterán

Majd jön az 5G+ és az 5G++ és jó lesz minden.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#8) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Arra tippelek, hogy az első pár évben az 5G hálózat inkább csak valami 4G+ lesz, amíg meg nem jelennek a magasabb frekvenciájú hálózatok. Ez a második hullám hozza majd meg a várt sebességet és alacsony késleltetést, illetve ehhez kell majd nagyon sűrűn telepíteni adókat. Kvázi a mai wifinek megfelelő, vagy annál is sűrűbben elhelyezett adók/vevők kellenek. Arra tippelek, hogy megpróbálják bevonni majd a lakosságot is, akár kérés nélkül is a hálózat építésébe.

Szerintem lesz idejük még dolgozni az említett problémán, mert a valódi 5G még jópár évig nem lesz jelen, max. pilot projektként, referencia, promóciós célból, nagyon sűrűn látogatott helyeken, rendezvényeken. Turista zónákban, múzeumok, stadionok, koncert helyszínek és hasonló helyekre várható korai 5G a 6GHz feletti frekvenciákon.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#9) kikikirly válasza Tigerclaw (#8) üzenetére


kikikirly
senior tag

,,Turista zónákban, múzeumok, stadionok, koncert helyszínek és hasonló helyekre várható korai 5G a 6GHz feletti frekvenciákon."

Valami azt súgja piacvezetők leszünk 5G lefedettségbe... ;]

[ Szerkesztve ]

(#10) weiss


weiss
addikt

Mármint milyen alternatívák vannak az OFDM mellett?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#11) MCs88


MCs88
aktív tag

Azon gondolkodom - és javítsatok ki, ha tévedek - hogy ha 5G-n 10X olyan gyorsan töltök le, legyen szó akár egy néhány KB-os FB üzenetről, vagy bármiről, akkor a telefonomnak 10-ed annyi ideig kell aktív rádiós kapcsolatban lennie a toronnyal, vagyis ez 10-ed annyi energia, de tegyük fel, hogy a 4G-hez képest a modem meg az RF dupla annyi energiát kér, így is 5-öd annyi lesz a fogyasztás nagy átlagban nézve. :F Ez vajon a telefon többi elemének fogyasztásához képest jelent bármit is üzemidőben?

(#12) TeeJay válasza dabadab (#4) üzenetére


TeeJay
félisten

majd ha minden állomás optikán fog lógni 10gbit betáppal akkor lesz jó :D

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#13) aprokaroka87 válasza MCs88 (#11) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Mivel egy sima szöveg alapú facebook üzenet szerintem nincs 1kb sem, így semmi értelme 10x-es számolásnak, mert kb 0.0% terhelést jelentene.

Meg a sebbeség már 4g esetén is bőven elég lenne, ha sok helyen nem lenne túlterhelve, vagy a hálozat rosszul tervezve.

(#14) Bici válasza MCs88 (#11) üzenetére


Bici
félisten

Először is, nem csak az aktív állapot számít, hanem a bázisállomások közötti váltogatás, amikből tudtommal kb. négyszer annyi lesz.
Ezen kívül a ki-be kapcsolgatása a rádiós egységnek is időbe telik, de pár éve már nem követem ezt a paramétert, így ebben nincs pontos infóm.
Ezenkívül elég gyakori, hogy nem maximális sávszéllel rendelkező helyen vagy, akkor pedig nem lesz sokkal gyorsabb, pláne, hogy nem csak a mobil hálózattól függhet a sebesség.
Szóval van igazság az elgondolásodban, de csak labor körülmények között.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#15) hibavissza válasza arn (#2) üzenetére


hibavissza
veterán

Én a lefedettség növelésével is beérném. Már a normális minőségű hangátvitel lefedettségére gondolok. Ez az 5G egy béna vicc.

(#16) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Ez így kelleni fog bárkinek is?

(#17) Dr. Akula válasza dabadab (#4) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Legalábbis arra a 10 percre amíg bírja az aksi. :D

(#18) s4hu|SyD^ válasza Bici (#14) üzenetére


s4hu|SyD^
addikt

Már így is a cellakészenlét eszik sokat. Hátha a több állomással sikerül ezen javítani bár pont nem a 4 meg az 5G függvénye. Viszont ha sokan áttérnek 5G-re akkor a 4G meg gyorsulni fog a kevesebb felhasználó végett így a kisebb településeken a 4G net jó lehet.

[ Szerkesztve ]

"Tedd, amit tudsz, azzal, amid van, ott, ahol vagy!"

(#19) LordX válasza weiss (#10) üzenetére


LordX
veterán

Max az SC-FDMA.

(#20) Márton


Márton
nagyúr

Akkor mégjobban elcsúfítjuk szép tájainkat a sok-sok adótoronnyal?
Én itt megállnék.. Nem kell önvezető 5G-s autó, meg egyéb okosságok.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#21) TeeJay válasza s4hu|SyD^ (#18) üzenetére


TeeJay
félisten

új telókba már minimum CAT12 LTE modem van ha jól láttam (600/100megabit)
nekem még CAT6 van csak a G4-ben (300/50megabit) de még 150megabit felett sem mértem soha Telenor 4G szolgáltatáson
nem tudom idehaza hogy áll a hálózat de még szerintem a CAT6-ot sem értük el és lehetne 600/100megabit is
biztos annyira kellene az 5G-t erőltetni mikor még a 4G-ben is van bőven lehetőség?

azon felül a bázisállomásokat kellene mindet optikára kötni máris javulna a ping meg minden :DDD

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#22) Kaiku


Kaiku
senior tag

Nekem a jelenlegi 4G sebessége bőven elég. Szerintem fejleszteni kellene még ezt az 5G-t mert a városokban nagyon könnyen elnyelődig a sugárzás, sokszor a 4G-t is belassítja egy régebbi, vastag falú épület.

(#23) Sanya válasza dabadab (#4) üzenetére


Sanya
nagyúr

az aztán nagyon kell mobilra. Hamarabb lássam, hogy megböktek fészbukon meg lájkoltam a másik hasonló marhaságon. Váó.

Ez az üzenet a technológiának szól elsősorban, nem neked.

[ Szerkesztve ]

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#24) Tetsuo


Tetsuo
aktív tag

Tehát az 5G-t lebutítják 4.5G-re, de a név marad persze és az a veszély, hogy nem lesz valódi 5G... Szép!

(#25) Braddock


Braddock
őstag

Ennyit károgni, te jó isten...

(#26) Pötyi válasza Dr. Akula (#16) üzenetére


Pötyi
őstag

Erről a végfelhasználót nem fogják megkérdezni. Csak 5G telefonok lesznek kaphatók és kész.

(A bázisállomásokon pedig ki lesz kapcsolva 4G-től lefelé minden korábbi sáv, 900, 1800, 1900, 2100 MHz, nehogy a régi telefonodat eszedbe jusson használni...)

:DDD

QNX is cool!

(#27) 1shot1kill


1shot1kill
csendes tag

Mielőtt előreszaladnánk az 5G-vel, kéne hozzá Magyarországon majd normális árú mobilnet előfizetési lehetőségeket is adni. Hiába szupergyors, ha kb. egy-két perc alatt le lehet mondjuk meríteni vele a havi keretet. Korlátlan letöltés havi előfizu árra bele se merek gondolni :)

[ Szerkesztve ]

(#28) Lacika112


Lacika112
aktív tag

4G lefedettsége nekem személy szerint komolyabb gond. Sokat utazok Tatabánya- Bp közt.
Fele út 2-3G váltakozva ( van ahol vagy 1-2 km konkrétan semmi) inkább 4G t fullozták volna ki 😔

ha meghúzom a kocsidat az oc-nek számít?

(#29) MCs88 válasza 1shot1kill (#27) üzenetére


MCs88
aktív tag

"Hiába szupergyors, ha kb. egy-két perc alatt le lehet mondjuk meríteni vele a havi keretet"
Szerintem ez butaság. Attól, hogy gyorsabban töltődik be a kedvenc hírportálod nem fogsz 100X annyi hírt elolvasni, ahogy az instagram-ot/facebook-ot se fogod 100X-os sebességgel görgetni. Már a jelenlegi sebességekkel is az agyunk a korlát a tartalomfogyasztásban nem pedig a net sávszél.
Torrentezni pedig eddig sem az adatforgalom-korlátos mobilneten volt érdemes.

[ Szerkesztve ]

(#30) TeeJay válasza MCs88 (#29) üzenetére


TeeJay
félisten

pedig több forgalom lenne ha több lenne a sebesség
napközben menj egy kört bármelyik metróban mindjárt nem lesz gyors sebességed
vagy buszon jövök haza KÖKI felől és néhol 10-15másodpercre megáll a forgalom
szóval lenne mit még fejleszteni 600/100megabit 4G-t minden toronyra és máris jobb lenne a helyzet :R

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#31) azbest


azbest
félisten

Valami zavart érzek az erőben. Ha a korábbi 3 és 4G és a wifi is OFDM-et használ, akkor miért az lenne az oka annak, hogyha magasabb a fogyasztás?
A magas frekvencia miatti rossz terjedés miatti sűrűbb toronyépítés kapcsán meg pont, hogy beintettek a szolgáltatók és a jelenleg is használt frekvenciákon használják inkább életképesebb módon az 5G-t is.

Nem inkább arról van szó, hogy ahol a magasabb frekvenciasávokat is használják ott szélesebb sávban is használják a rendszert, ami értelemszerűen úgy persze, hogy többet fogyaszt.

De ahogy látom a netes kommenteket, másnak is feltűnt, hogy az eredeti ieee cikk hiányos, pongyola.

(#32) Reggie0 válasza azbest (#31) üzenetére


Reggie0
félisten

Azert mert sok kis keskeny savon kell modulalni, azaz a nagy savszel nem ugy jon ossze, hogy egy vivofrekihez tartozik nagyobb savszelesseg, hanem tobb vivofrekit hasznalnak, ami tobb energiafelhasznalassal jar. Ennek pedig az az oka, hogy igy kisebb az interferencia okozta savszelesseg csokkenes az atfedo bazisallomasok korul.

[ Szerkesztve ]

(#33) Tetsuo válasza Reggie0 (#32) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Ezenfelül még térben-követés is van, nemde?

(#34) Reggie0 válasza Tetsuo (#33) üzenetére


Reggie0
félisten

Csak bazisallomas felol, az a mobilkeszulekek fogyasztasat nem erinti.

(#35) dabadab válasza Reggie0 (#34) üzenetére


dabadab
titán

A szolgáltatók mondjuk a bázisállomások megemelkedett fogyasztásától sincsenek elragadtatva, az eredeti cikk a China Mobile-t név szerint említi, mint ami elég hangosan panaszkodott emaitt a 3GPP-ben.

DRM is theft

(#36) Decske válasza Lacika112 (#28) üzenetére


Decske
aktív tag

Azon az útvonalon inkább a "hegyek" (mélyebb bevágások) közötti kanyargás az ami betesz a lefedettségnek.

Samsung Galaxy Z Fold 3, Asus Zephyrus G14 (2020)

(#37) warrior93 válasza 1shot1kill (#27) üzenetére


warrior93
tag

És ez pont nem a technológia hibája.
nekem is korlátlan mobilnet van, elérhető már a csórólnak is. Nem tudok hitelre telefont venni, de anélkül is ki lehet bírni.

Üdv. Woules

(#38) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Nem tudom mi szükség van erre, a 4G is épp elég már szerintem. Ki akar mobilon 4K filmeket nézni, amit másodpercek alatt letölthet. Le kéne lassulni kicsit szerintem ezzel a technológiai fejlődéssel. Nekem nagyon nincs ínyemre, hogy a gyerekem ilyen elektroszmogban nőjön fel.

(#39) #25945088 válasza s4hu|SyD^ (#18) üzenetére


#25945088
törölt tag

Ez már most így van. Balatonon én átkapcsolok 3G-re, mert olyan terhelt a 4G, hogy gyakorlatilag használhatatlan. Paradox módon ilyen esetben a 3G a gyorsabb. És az 5G-vel is ugyan ez lesz a probléma. Ahelyett hogy a telefon a jóval kevésbé terhelt frekvenciát / generációt használja, felkapcsolódik az elérhető legújabb G-re még akkor is ha már be sem fér és jóbal több energiát fogyaszt a készenlét és a használat is.

(#40) wwenigma válasza 1shot1kill (#27) üzenetére


wwenigma
Jómunkásember

5250ft de van 5e alatt is. Ha beszelni is akarsz meg korlatlan netet akkor 8e.... :)

Majdnem 40 hozzaszolas és még nem volt hogy raadasul agyrákot is kapunk!?! ;]

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#41) dabadab válasza wwenigma (#40) üzenetére


dabadab
titán

De, #38 :)

DRM is theft

(#42) Gicz


Gicz
addikt

Kicsit el vannak itt tévedve néhányan. Főleg a "minek az 5G a 4G is elég gyors" (igen tudjuk 64KB memória mindenre elég).

Tudod miért nincs korlátlan mobilnet normális áron? Mert megennéd a telón a sima youtubozással, -ha rászabadulna mindenki- a teljes cella kapacitását. Az, hogy egy 5G cellán elérhető lesz a gigabit mondjuk 100 megabit helyett az nem azt jelenti, hogy mindenki 4K-ban fog youtubozni mobilon, hanem h 10x annyi ember youtubozhat ugyanolyan felhasználói szokások mellett mint eddig az említett 100 megás LTE cellán. Ergó olcsóbban lesz sok gigás, vagy korlátlan csomagod. Ez a lényeg, és ez neked is jó, meg mindenki másnak is aki mobilozik.

Hogy BP és Tatabánya között van pár lefedettségi luk? Igen, mindenki tudja, a szolgáltató is tisztában van vele, és valsz az jött ki, hogy havi X mennyiségű dobott hívás az adott 100 méteres szakaszon nem ér 30 milliós beruházást. :)

"nem akarom hogy a gyerekem elektroszomban nőjön fel" - ezek azok a szülők akik kitetetik a tornyot a falutól 1-2km-re, hogy ne legyen "sugárzás" . Két eset:

1. a toronytól 200m-re vagyok: a jelszint a toronytól itt kb -70dbm, vagyis 0,0000001mW. Ha ebben az esetben telefonálsz, akkor a telefonod kb 1-10mw-ttal fog adni a fejed mellett a fülednél.

2, a tornyot kitetejük 2km-re: a jelszint a toronyból leesik az adott helyen -100dbm-re, tehát, 0,0000000001mW-ra. Cserébe a fejemtől 1 centire levő telefon 1-10mW-ról meg kell hogy emelje a teljesítményét 1W körüli értékre, hogy elszóljon a tornyig. Ja, és cserébe még a netes sebesség is szar emiatt az adott faluban.

Gratulálok anti eletroszmog apuka/anyuka/polgármester/nyugdíjas.

peace....

(#43) ncc1701 válasza Gicz (#42) üzenetére


ncc1701
veterán

A fenéket fogják itthon olcsóbban adni. Ettől az egytől pont nem tartok.

(#44) K0vasz


K0vasz
aktív tag

szóval 100 méterenként kell hozzá antenna, viszont kurvagyorsan meríti a telefont is

igazi sikermegoldásnak ígérkezik

(#45) gézu


gézu
őstag

Kellett gyorsba ez a kvázi 5g, mint falat kenyér. :U Be is zöldült, mint szorult vakond a bergmann csőben.

If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

(#46) Márton válasza Gicz (#42) üzenetére


Márton
nagyúr

Az elméleted ott sántít, hogy én pl. 3 naponta mobiltelefonálok 5 percet, míg torony mellett tuti nem laknék, ami 0-24-ben ad.
A tájkép rombolás megjegyzésre sem lehet nagyon elfogadható választ adni.
Szerintem is megállhatnánk már..

"Tudod miért nincs korlátlan mobilnet normális áron?"
Szerintem más oka is van annak :B

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#47) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Copás, akkor az 1000EUR-s telefoncsodákhoz lehet is venni a talicskás dízelgenerátort :R

#46: tájképrombolás: nem csak az, nyersanyagpocséklás, (fémek-elektronika) alkalmasint ingatlanfoglalás, csupán azért, hogy a nyolcvanharmadik Pistike is HD-ben nézhesse a live-p0rnót, ahelyett, hogy megelégedne azzal, amit 2 hete letorrentezett. Érdemes lenne elgondolkodni, mennyire van valós szükség erre a "fejlődésre", és mennyibe kerül ez a természetnek.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#48) azbest válasza Reggie0 (#32) üzenetére


azbest
félisten

Ez eddig is így volt, nem? Ráadásul az 5G-vel újabb energiatakarékos módok jöttek be.

(#33) Tetsuo
ahogy olvastam, hogy a telkóknak könnyebb legyen az átállás, még az irányított nyaláb is kb opcionális. Ha valamelyik szolgáltató nagyon spórol, akkor szinte a 4g infrastuktúrára támaszkodva is be tudják lőni. [link]. Persze, ha kivezetik a 4g-t akkor át kell állni teljesen.

(#44) K0vasz
ha nagy népsűrűségű, magas frekvenciasávos megoldást használnak, akkor akár sűrűbben is. Jelenleg is így van. Amennyire tudom európában nem is nagyon erőltetik a mmWave range sávban, mert azt minden leárnyékolja.

(#42) Gicz
látod, egy dolog megállíthatatlan: a butaság terjedése. Technikai analfabéták ágálnak mindenféle hoax oldalakra támaszkodva azért, hogy nem kell fejlődés. A populizmus meg oda vezet, hogy a döntő többségbe kerülő fogalmatlan emberek aggályai szerint döntenek. Idiocracy megvalósult már.

(#43) ncc1701
nem úgy lesz olcsóbb, hogy 100 forintért vehetsz 100 megát, mert neked úgyis elég annyi. Hanem hasonló vagy olcsóbb árszinten többet és gyorsabbat lehet előfizetni. Nem is olyan régen még pár kilobites sebesség és 100MB forgalom volt 3 ezer forint. Most meg kevesebb, mitn 6 ezerért van 100GB-os mobilnet csomagom. Inflációval árban is majdnem egálban vannak.

[ Szerkesztve ]

(#49) t72killer válasza t72killer (#47) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szerk. lejárt: szvsz ott kezdődik a környezetbarátság, hogy egy telefont - ami ugye a technológia sarokköve - nem kéne 2, horribile dictu 1 évente kukázni. Maréknyi ritkaföldfém, színesfém, műanyag, emisszióval járó munka... Az autósok kergetése helyett/mellett igencsak rászállnék a kütyü-üzletágra, hogy azt a konténerszállítót, amelyik olyan telókat szállít, aminek
1. nem cserélhető az akksija
2. szétreped a kijelzője, ha ránézel (=40centi esés után totálkáros)
3. beázik 10csepp esőtől

-még a kínai kikötő bejáratánál süllyesszék el.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#50) Reggie0 válasza Gabesz87 (#38) üzenetére


Reggie0
félisten

Vannak a vilagon olyan helyek, en most is ott vagyok, ahol egyszeruen nincsen vezetekes net a hazakban, mert olyan dinamikusan valtozik a varos. Mindenki mobilnetet hasznal, a lakashoz ugy tartozik internet, hogy vesznek egy adatmodemet havi 0.1-1TB-s elofizuval havi 10-50khuf tartomanyaban. Este 20-24 ora kozott pedig hasznalhatatlanra lassul, ahogy mindenki hazaer netezni/filmezni.
Lasd:

Erre van megoldas: ra kell huzni a gyerekre egy rezharangot es maris nincs elektroszmog.

(#48) azbest: Reszben igen, pl. a szektor-antenna kivalasztas mindig is megvolt, talan mar 2G-n is, viszont itt arrol van szo, hogy maga az antenna nagyon sok kis antennacskabol all es egyfajta beam forming-ot csinal. Nagyjabol.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.