Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #08299776


#08299776
törölt tag

Ez érdekes, köszi az írást!

(#2) Freiherr


Freiherr
őstag

A címből először az űrprogramra aszociáltam

XXX

(#3) #72042496 válasza Freiherr (#2) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ohh, én is. :(

(#4) Foglalt név


Foglalt név
addikt

Ez egy rendkívül szimpatikus kezdeményezés a "két mondat helyett csinálok egy 10 perces videót" korában. Nem hallottam róla, köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem! :R

(#5) totron


totron
őstag

BBS és gopher jut eszembe. Mondanom sem kell, hogy nekem is szimpatikus. Mégis erőltetett.

(#6) e-newsee


e-newsee
addikt

És miért a Gemini név? Oké, értem, hogy a NASA programjáról kapta a nevét, de van valami oka, hogy arról? Vagy csak pusztán a fejlesztő program iránti rajongása miatt?

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#7) joghurt


joghurt
addikt

Anno ez volt "a" web. Lynx böngésző (karakteres), ha megvan valakinek.

Szép és jó ez a Gemini, csak épp tartalom nem lesz már rá. Amikor "ezekamaifiatalok" egy háromsoros Hello World! programot sem karakteresen posztolnak, hanem csinálnak róla egy 5 perces videót?
Totál nem szempont, hogy egy forrás kimásolható legyen egy tutorialból.

De még viccet is túl oldschool szövegesen beírni, inkább rá kell írni egy képre.

A tej élet, erő, egészség.

(#8) Foglalt név válasza joghurt (#7) üzenetére


Foglalt név
addikt

Érdekelne, hogy mennyire sérülnek a kognitív képességek ezáltal. Az IELTS pl. úgy van felépítve, hogy ne legyen időd végigolvasni, csak végigfutni a szöveget, amiből utána kérdésekre kell válaszolni. Vajon aki videókkal nő fel, annak meglesz ez a képessége? Illetve csak én érzem úgy, hogy az információkinyerés sebessége az előbbivel nagyobb?
Van a tldr-nek videós megfelelője? Pl. L5JL - "longer than 5 sec, just liked"?

(#9) joghurt válasza Foglalt név (#8) üzenetére


joghurt
addikt

Igen, a mai figyelem is az egykori 5 perces TL;DR limit helyett már a TikTok videók szintjére süllyedt le.

A tej élet, erő, egészség.

(#10) totron válasza joghurt (#7) üzenetére


totron
őstag

Képre ráírni helyesírási és szintaktikai hivával. Meg Gizella titkárnő gigája is minden bizonnyal beszüntetne minden további lélegzést, ha nem pdf-ben továbbítaná a 2 kurta közlését.

(#11) joghurt válasza totron (#10) üzenetére


joghurt
addikt

NAV-tól e-mail, hogy küldeményem érkezett a tárhelyre. (Vérnyomás az egekben...)
Tárhely megnyit, PDF letölt. Benne: "XYZ számú beadványát érkeztettük."
Az e-mailben eleve ott lehetne (szövegesen) az értesítés tárgya, jellege.

A titkárnőknél a feliratozott képek PowerPointba/Wordbe rakása a nagy divat.

A tej élet, erő, egészség.

(#12) urandom0 válasza Freiherr (#2) üzenetére


urandom0
aktív tag

Át fogom írni, tényleg megtévesztő lehet így.

(#13) urandom0 válasza totron (#5) üzenetére


urandom0
aktív tag

A fejlesztők több helyen is írnak a gopherről, nem titkoltan az volt a projekt ihletője.

(#14) urandom0 válasza e-newsee (#6) üzenetére


urandom0
aktív tag

Tudtommal az űrkutatás iránti rajongás az oka, mást nem találtam róla.

(#15) dabadab válasza e-newsee (#6) üzenetére


dabadab
titán

És miért a Gemini név?

A gemini (második deklináció, többesszámú nominatívusz) latinul azt jelenti, hogy ikrek. (Romani eunt domus! :D )
Egyébként az űrprojekt miatt:

1.7 What's with the name?

It's a reference to the pre-shuttle era of US manned spaceflight, which consisted of three projects.

Bővebben: [link]

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#16) e-newsee válasza joghurt (#11) üzenetére


e-newsee
addikt

Ha már ilyen logikátlan dolgok:
Sokat dolgozom SAP-ban (vállalatirányítási rendszer).
Egyes kollégák képesek egy tizen-huszonsok cikkszámból álló (simán kimásolható) listát elküldeni nekem emailben screenshotolva! :Y :W , hogy aztán én dolgozzak velük tovább.

Aha... 'nyátok 'csáját!

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#17) urandom0 válasza joghurt (#7) üzenetére


urandom0
aktív tag

Lynx, links2, w3m, ezeket néha használom, amikor VPS-en be vagyok jelentkezve.

Szép és jó ez a Gemini, csak épp tartalom nem lesz már rá. Amikor "ezekamaifiatalok" egy háromsoros Hello World! programot sem karakteresen posztolnak, hanem csinálnak róla egy 5 perces videót?

Hát igen, valami nagyon nagy dolognak kellene történnie ahhoz, hogy jelentősen növekedjen a Gemini felhasználói bázisa, és ne csak geekek szűk rétegének szórakozása maradjon. Sajnos az egész világ abba az irányba halad, hogy a másodperces élményeket keresik az emberek, és már türelmük sincs ahhoz, hogy mélyebbre merüljenek bármilyen témában is.

(#18) Lenry válasza joghurt (#11) üzenetére


Lenry
félisten

nem tisztem védeni a NAV-ot, de amúgy ez azért van így, mert az emailre nincs ráhatásuk, simán mondhatod, hogy sose kaptad meg.
azt viszont látják, hogy tőlük letöltötted a pdf-et, egyenértékű azzal, amikor a postásnál aláírod az ajánlott küldemény átvételét.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19) joghurt válasza Lenry (#18) üzenetére


joghurt
addikt

Ez rendben is van. De hogy az általam küldött akármi érkeztetéséről miért kell nekem ilyen bonyolultan tudomást szereznem? Szerintem annak nincsen jogkövetkezménye, hogy ezt elolvasom-e. (Vö. az általam feladott levél postai tértivevényét 1. egyáltalán bedobja-e a postás, 2. elolvasom-e.)
És akkor nem beszélek arról, mekkora bohóckodás így 2020-ban, hogy alapból csak 30 napig őrzik meg akár a legfontosabb dolgokat is az értesítési tárhelyen. Küldjek nekik adományként pár tera vinyót?

A tej élet, erő, egészség.

(#20) dabadab válasza Lenry (#18) üzenetére


dabadab
titán

Szerintem neked még soha nem kellett használnod a navos tárhelyet :) Az UX az szerintem teljesen ismeretlen kifejezés arrafele :)
A kedvencem meg az, amikor időnként teljesen elromlik az ügyfélkapus bejelentkezés és ilyenkor azt javasoljva a NAV hibaoldala, hogy töröld az ÖSSZES cookie-dat (valójában egyetlen NAV-os cookie-t kell törölni, de az se igazán megmagyarázható, hogy egy ilyen komoly bugot (miszerint egy cookie miatt nem tudsz bejelentkezni valamiért) nem kijavítanak, hanem ledokumentálnak.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#21) dabadab


dabadab
titán

Valaki érti, hogy ez mire jó? Mit tud ez, amit egy tök sima html oldal nem tud?

Az, hogy "egyszerű meg nincs erőforrásigénye", az hülyeség. Commodore C64-re is készült http szerver meg böngésző is, mert a HTTP-nek meg a HTML-nek is elég minimális a minimum HW igénye, ami ezeket most agyoncsapta, az a kötelező https, mert a TLS önmagában nagyságrendekkel számításigényesebb, mint a HTTP, szóval a TLS+Gemininek kb. pont ugyanakkora a hardverigénye, mint a HTTPS-nek.

DRM is theft

(#22) Lenry válasza dabadab (#20) üzenetére


Lenry
félisten

a tárhelyet volt szerencsém használni, nem tudom, hogy a NAV-nak van-e külön, de én eddig megtaláltam benne, amit kerestem (mondjuk én csak egy mezei állampolgár vagyok).
ennél fogva az UX-re nem tudok mit mondani, csak azt vázoltam, hogy mi az oka annak, hogy ilyen kacifántosan jutsz el egy sima értesítésig

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#23) urandom0 válasza dabadab (#20) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én a napokban változtattam jelszót az ügyfélkapun, az is egy kisebb tortúra volt. Ahelyett, hogy lenne egy "kattintson ide a jelszó módosításához" jellegű link, inkább leírják négy vagy öt pontba szedve, hogy kattints ide, kattints oda, aztán emide, amoda... természetesen a kereső sem ad releváns találatot a "jelszó" kifejezésre.

(#24) Lenry válasza joghurt (#19) üzenetére


Lenry
félisten

gondolom a komolyabb "inkasszózzuk a mindenedet is" jellegű értesítések esetében van ennek jelentősége, csak mindenre ezt a rendszert használjuk.
persze én is azt mondom, hogy három nagyságrenddel egyszerűbb lenne, ha sima értesítések esetén, mint pl az "1%-os felajánlásodat átutaltuk" kiküldenék mailben

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25) dabadab válasza Lenry (#22) üzenetére


dabadab
titán

Amikor ötévenként kell egy-egy dokumentumot megnézned, akkor elhiszem, hogy nem tűnik fel, hogy mennyire kontraintuitív az egész workflow, de ha rendszeresen (mondjuk napi több alkalommal) jönnek ilyen értesítőemailek, akkor azért nagyon-nagyon-nagyon gyorsan tele lesz az ember töke ezzel. Mondjuk kezdve azzal, hogy az email subjectjében a címzett adószáma és nem a neve van, ami egy 50+ céget vivő könyvelőnél nagyon mókás.

DRM is theft

(#26) Lenry válasza dabadab (#21) üzenetére


Lenry
félisten

+1
én se teljesen értem.

de majd meglátjuk.
vagy csendben elvegetál a technológia majd kihal, vagy ha nő a felhasználói tábor, akkor az ő nyomásuknak megfelelően előbb-utóbb bekerülnek az olyan űrtechnikák, mint a kép meg a mozgó gif és akkor eléri a 90-es évek internetjének szintjét :D

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#27) Lenry válasza dabadab (#25) üzenetére


Lenry
félisten

ezt értem és megértem, de mondom: a hivatal szempontjából ez ugyanaz, mintha 50 ajánlott levél után aláírsz ötvenszer.
nekik így van kipipálva, hogy átvetted, ezután nem mondhatod, hogy nem kaptad meg. jogilag nekik így tiszta.
hogy ez user szempontból mekkora szopás, az nem hiszem hogy valaha különösebben megmozgatott volna bárkit :D

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#28) dabadab válasza Lenry (#27) üzenetére


dabadab
titán

Én meg azt mondom, hogy ugyanezt az eredményt el lehetne érni úgy is, hogy épelméjűen működjön a dolog és ne legyen baromira idegesítő.
Másik apróság: ha már az emailben ott a link, akkor esetleg mutathatna a konkrét üzenetre, amiről az értesítés jött, nem arra, hogy https://tarhely.gov.hu/

DRM is theft

(#29) joghurt válasza Lenry (#27) üzenetére


joghurt
addikt

Már gondolkodtam rajta - csak utána kellene olvasni, pontosan mely ügyekben nem zárja ki ezt explicite jogszabály -, hogy az ő stílusukban levelezek velük. Küldök egy üzenetet valamelyik hivatalos elérhetőségükre (extraLOL: papíron, kinyomtatva, tértivevénnyel), hogy erről az URL-ről tudják letölteni magát a levelem.

Jutszembe, a tértivevényes levélnek is kb. annyi az értelme, hogy egy üres A4-es lapot is gyönyörűen elküldhetsz benne.

A tej élet, erő, egészség.

(#30) urandom0 válasza dabadab (#21) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nyilván egyrészt technológiai érdekességből készült ez az egész, ráérős programozók játéka.
Gyakorlati haszna azoknak lehet, akik valamilyen okból nem akarják a webet használni, és megelégszenek az egyszerűbb megoldásokkal.

Meg azért egy Gemini szervert implementálni nagyságrendekkel egyszerűbb, mint egy http szervert, nem is beszélve a kliensről.

(#31) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Én is először az űrprogramra gondoltam, aztán először csalódtam hogy nem az, aztán meg elolvastam az egészet és egész érdekesnek találom.

Viszont csak én vagyok hülye, de nézzük sorba a dolgot.
Tehát ez egy light web gyakorlatilag.
Csak bizonyos böngészőkkel működik.
Viszon hol és hogy hozhatok létre oldalt? Netán saját gépemről "serveremről" mehet az oldal?
Ezt elmagyaráznád? Még lehet létre is hoznék oldalt. Lenne ötletem :)

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#32) UnA


UnA
Korrektor

Kellene egy JavaScript alapú weboldal, ami egy online Gemini böngésző :P

(#33) urandom0 válasza Lalikiraly (#31) üzenetére


urandom0
aktív tag

Tehát ez egy light web gyakorlatilag.
Csak bizonyos böngészőkkel működik.

Igen.

Viszon hol és hogy hozhatok létre oldalt? Netán saját gépemről "serveremről" mehet az oldal?

Olyan jellegű hosting mint a weben, hogy veszel egy domain+tárhelyet, nincsen, és szerintem nem is lesz (egyébként semmilyen kereskedelmi vagy bármilyen céges gemini kapszulával nem találkoztam eddig).
Ingyenes hosting van pl. itt: https://tilde.team/, aminek a gemini oldala itt van.
Ez is egy ingyenes hosting: gemini://pollux.casa/
Illetve ott a gemini://rawtext.club/, ez ilyen blog alapú közösségi oldal.
Itt van ez is: https://gemlog.blue/, gemini címe gemini://gemlog.blue.
Valamint ezt találtam még: https://reisub.nsupdate.info/gemini/.

Természetesen saját szerverről is mehet a dolog, ha adottak hozzá a feltételek. Az én oldalam egy VPS-ről fut, Debian van rajta és gmid gemini szerver.

[ Szerkesztve ]

(#34) urandom0 válasza UnA (#32) üzenetére


urandom0
aktív tag

Istenőrizz :D
Egyébként a fejlesztők azt mondják, egy alapvető Gemini kliensnek olyan egyszerűnek kell lennie, hogy egy hétvége alatt kényelmesen meg lehessen írni. Illetve olyanokat írtak, hogy egy alap kliens 50 sor, egy kicsit komolyabb 100 sor, a 150 soros pedig már bloatware-nek számít :D
Az más kérdés, hogy a "sor" nem egy egzakt mértékegység...

(#35) Lalikiraly válasza urandom0 (#33) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Na majd hétvégén ráfekszek alaposabban a dologra.
Jó lesz "hekkelni" úgymond. :D

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#36) fatpingvin


fatpingvin
őstag

ez nagyon tetszik, fel is lőttem az amfora-t az asztali gépemre :) vizsgaidőszak után fel fogok lőni egy szervert valami rendkívül őskövület vasra :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#37) Apollyon válasza urandom0 (#30) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Plusz a mai bloatware web is innen indult, hogy mozgóképek, meg akkor már legyen beágyazott ez meg az, meg videó, meg scriptek, és bumm, így lett a 8 GB RAM kell ma már a netezős géphez szitu.

Amúgy nagyon klassz projekt, imádom az ilyen minimalista dolgokat, amikor nem csilli-villivel akarják kitölteni a tartalmat, hanem valós tartalommal...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#38) fatpingvin válasza Apollyon (#37) üzenetére


fatpingvin
őstag

én az egyetemi website-omat ugyanebben a szellemben bővítem, mindenki nyafog rá hogy ronda de érdekes módon arra még nem hallottam panaszt hogy valamit ne lehetne megtalálni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#39) UnA válasza Apollyon (#37) üzenetére


UnA
Korrektor

"imádom az ilyen minimalista dolgokat, amikor nem csilli-villivel akarják kitölteni a tartalmat, hanem valós tartalommal..."

Mondjuk a "minimalista" és a "valós tartalom" nincs ok-okozati viszonyban :)

(#40) Apollyon válasza UnA (#39) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Minimalizmus alatt funkcionálisra gondoltam sallangok nélkül. Remélem így már érthetőbb.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#41) urandom0 válasza Apollyon (#37) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, én is így vagyok, szeretem az egyszerű és a minimalista dolgokat.

(#42) cinemazealot


cinemazealot
addikt

A Raspberry Pi B cikked irányított ide, megérte. Köszönöm, ma is okosabb lettem. :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.