Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tetsuo


Tetsuo
aktív tag

Azt valaki magyarázza el nekem légy szíves, hogy ez a három különböző szabvány hogy férhet meg egy SSD-ben: M.2, NVMe 1.3, PCI Express 4.0.
Oké tudom, hogy van átfedés, de soha nem értettem, hiszen valahol egymás alternatívájaként említik őket... :F

(#2) #72042496 válasza Tetsuo (#1) üzenetére


#72042496
törölt tag

M.2 - a fizikai csatlakozó (form factor)
NVMe - a vezérlő-interfész (ez hülyén hangzik, angolul host controller interface)
PCIe - az adatbusz

Ezek az M.2 kiépítések vannak, csoportosítva talán jobban összeáll:
- M.2 / AHCI / SATA
- M.2 / AHCI / PCIe (ritka)
- M.2 / NVMe / PCIe

De lehet akár olyan is, hogy:
- PCIe x4 / NVMe / PCIe
- U.2 / NVMe / PCIe

[ Szerkesztve ]

(#3) Tetsuo válasza #72042496 (#2) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

1. És ez minden esetben így van?
Hiszen a PCI Express-nek is van saját fizikai csatolója.

2. Tehát ez a Windows számára PCI Express?

[ Szerkesztve ]

(#4) #72042496 válasza Tetsuo (#3) üzenetére


#72042496
törölt tag

Van maga a logikai PCIe busz, amit a fizikailag PCIe (x1, x4, x8, x16), M.2, U.2, és talán SATA Express csatlakozós eszközök is használhatnak.

A második kérdésed nem biztos, hogy értem. A BIOS-ban (UEFI-ben) lehet az M.2 csatlakozót SATA vagy PCIe módra állítani, feltéve, hogy adott M.2 csatlakozón keresztül mindkettőt támogatja a lap. Ha rosszul állítod be, akkor az SSD nem fog működni.

A Windows pedig az AHCI, illetve NVMe driveren keresztül kezeli az SSD-t.

[ Szerkesztve ]

(#5) Tetsuo válasza #72042496 (#4) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Köszi.

(#6) ***ANDRÁS*** válasza #72042496 (#2) üzenetére


***ANDRÁS***
aktív tag

Nekem van egy M.2 / AHCI / PCIe ssd-m egy samsung sm951 személyében. Gyorsaságával nincs próbléma és nem is melegszik annyirra mint a NVMe társai.

(#7) #72042496 válasza ***ANDRÁS*** (#6) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ez egyébként az egyetlen ilyen kiépítésű, amit ismerek. :)
Lehet, van több is, de biztosan nem elterjedt.

(#5) Tetsuo: Szívesen. Remélem, jól írtam le a dolgokat, kezd késő lenni. Ha valahol tévesztettem, akkor majd biztosan kijavítanak.

[ Szerkesztve ]

(#8) martonx


martonx
veterán

Kérdés, mibe fog kerülni? Mert a PCI 4-es m.2-es cuccok per pillanat aranyárban vannak, miközben a gyakorlatban nüansznyi a sebességelőnyük.

Én kérek elnézést!

(#9) zsolt501


zsolt501
nagyúr

Ezek az eszközök nem igazán laptop barátak, pláne nem az ultra book kategóriában, mert amennyi hőt termelnek, hogy nem sok értelme marad a teljesítményüknek, pláne nem ha a hőelvezetés a készüléken belül nem tökéletes már a beszívott por miatt.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#10) M@cika válasza zsolt501 (#9) üzenetére


M@cika
őstag

Egyelőre nem fenyeget senkit ez a veszély, mert évekig nem lesz még olyan laptop, ami tudná a PciE 4.0-át

Nasit a kis fehér medvének!

(#11) BalaNce87 válasza zsolt501 (#9) üzenetére


BalaNce87
addikt

A korábbi M2-es eszközök is durván melegednek? Ha új gépet építek érdemes ebben gondolkodni vagy maradjak a normál SSD-nél, értem ezalatt a klasszikus SATA kábeles megoldást.

(#12) Gausz válasza BalaNce87 (#11) üzenetére


Gausz
aktív tag

Nem kell annyira félni az M.2-es megoldásoktól, nem vészes a hôjük hétköznapi használatban, csak akkor melegszenek túl, ha folyamatosan benchmarkolsz. Windows és játék alatt tuti nem lesz gond velük, sokszor még hűtôborda sincs felszerelve.

(#13) zsolt501 válasza Gausz (#12) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Igen csak azért nem árt ha van körülötte légmozgás is, mert még kisebb adatátvitel esetén is több hőt képes termelni mint egy normál SATA vezérlős AHCI-s darab.
Ha asztali gépbe kell az megint más, mert ott a hűtés és visszahűlés könnyebben végbe tud menni, mint egy lényegesen zártabb laptop esetén, és ha melegedne is az asztali verziónál, ott azért az utólagos hűtésről egyszerűbb gondoskodni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#14) Dragon3000 válasza Gausz (#12) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az alaplapomhoz van gyári m2 borda, amíg nem kapott megfelelő légáramot így is simán felment 63 fokig játékok alkalmával is, na most borda nélkül simán belenyalt volna a 75-be, ahol már szépen visszavesz a vezérlő, + egy ventilátor így 58 fokig megy fel a tesztekkel, ami azért már barátibb, játékok mellett 50-55 fok között szokott lenni. persze ezek még hidegebb időkben volt nézve, azért amikor majd a lakásban is már 30 fok lesz, akkor lesz érdemes újra ránéznem.

(#15) Tetsuo válasza Dragon3000 (#14) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Te hol laksz, hogy még csak várod a meleget? :DD

(#16) Dragon3000 válasza Tetsuo (#15) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ha újra olvasod láthatod, hogy a lakás hőmérsékletet írtam, jelenleg is csak 25 fok van és nincs légkondi.

(#17) Tetsuo válasza Dragon3000 (#16) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

"Ezek még hidegebb időkben voltak nézve" "...Azért amikor majd a lakásban is már 30 fok lesz."
Szerinted mikor jön el az az idő? :D

(#18) S_x96x_S válasza martonx (#8) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Kérdés, mibe fog kerülni? Mert a PCI 4-es m.2-es cuccok
> per pillanat aranyárban vannak,
> miközben a gyakorlatban nüansznyi a sebességelőnyük.

ha az ára az első kérdésed, akkor nem te vagy a célpiac. :R
és tényleg vannak alkalmazások, ahol jelentős a sebesség. Még az új PS5-be is ilyen kerül!

pl.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=corsair-force-mp600&num=4

egyébként prémium árban lesznek: pl. A Corsair-os 1TB - Pcie4.0 - 260USD
Amúgy is ezek csak az AMD X570-es prémium alaplapjaihoz jók.
https://www.amazon.com/gp/product/B07SQZYW2V

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#19) Dragon3000 válasza Tetsuo (#17) üzenetére


Dragon3000
veterán

Majd, amikor tartós meleg lesz kint és nem két naponta eső. Tavaly ilyenkor már rég 30 fok volt a lakásban is.

[ Szerkesztve ]

(#20) Reggie0 válasza Dragon3000 (#14) üzenetére


Reggie0
félisten

Mondjuk par borda arabol ki is jonne egy legkondi. Nyilvan a barlangok nyirkos levegojet sem szereti annyira az elektronika, de szerencsere mamar nem arra kell meretezni es vehetunk M.2-es SSD-t a kotablak vesegetese helyett.

[ Szerkesztve ]

(#21) Fr3eWar válasza ***ANDRÁS*** (#6) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Ugyanaz a típus van nekem is 512-ben, már 4 éves elmúlt, pöpec kis SSD, de következőleg egy ilyet bevállalnék az 512-es meg mehetne tartalék tárhelynek.
Milyen lap kell hozzá, Intel fronton van már támogatott típus? Most egy HERO X-em, van ezen tuti nincs express 4.

(#22) Dragon3000 válasza Fr3eWar (#21) üzenetére


Dragon3000
veterán

Jelenleg csak az amd x570-es lapokon megy a pci-e 4.0 ryzen 3000-res cpu-val.

(#23) M@cika válasza Fr3eWar (#21) üzenetére


M@cika
őstag

Mostanában ne számíts Intel támogatásra, ők már a PCiE 5-re gyúrnak, 2-3 év és meg is lesz.

Nasit a kis fehér medvének!

(#24) nexplo


nexplo
őstag

A megadott értékek szuper jónak tűnnek. Normál árban simán el is fogadnám. Úgy értem amikor "elérhető" árban lesz majd :)

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

(#25) Fr3eWar válasza M@cika (#23) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Lehet hogy kibírom addig a mostani konfiggal, régen egy alkatrész max 1 év alapon működtem, most hogy egy ideje építkezünk meg nyakunkban a gyerekek, se időm se kedvem se pénzem nincs a folyamatos HW upgrade-hez.

(#26) Tetsuo válasza nexplo (#24) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Mindenki elfogadna egy jobbat annyiért, mint amit most használ. :U

(#27) ***ANDRÁS*** válasza Fr3eWar (#21) üzenetére


***ANDRÁS***
aktív tag

Ami érdekes ennél az AHCI PCIe ssd-nél, hogy alapon 4-6 fokkal melegebb a satás ssd-nél (36-40) és terhelés alatt megy fel 48-50 fok környékére, míg nvme társai alapon 48-55 fokosak, terheléskor 55-65 között vannak. Sebessége pedig 1955/1325, ami egy átlagos nvme. Borda mindegyiken van. Az kötelező m2 ssd-re, kb -4-6 fokot jelent.

(#28) nexplo válasza Tetsuo (#26) üzenetére


nexplo
őstag

Most sajnos nem lenne rá keretem. Ettől még tetszhet a kis ssd :(

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.