Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) paramedic


paramedic
aktív tag

(#2) tiv83us


tiv83us
veterán

Upsz. :))

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#3) tildy válasza paramedic (#1) üzenetére


tildy
nagyúr

Ha jol tudom, 1952-es torveny.Nem veletlen, hogy sokan ideiglenes kulfoldon tartozkodassal jonnek el, mert akkor nem kell a gyamuggyel foglalkozni. A tortenetet amugy kb 1-1.5 eve ismerem.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#4) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Azt még megemlíteném, hogy sok helyre kell közölnie az embernek hogy a levelezési címe változott, pl bank, biztosítók, telefontársaság vízművek satöbbi. A lakcímkártya, lakcím is csak akkor maradhat meg, ha a birtokunkban maradt / szüleink ott laknak a magyarországi címen.
Amúgy szerintem érdemes megtartani a bankszámlát, mivel külföldön a kártyás fizetés ingyen van, ha utal vagy felvesz az ember pénzt, azért meg kemény levonások vannak. Persze erre rárakódik kockázatnak a forint volatilitása.
Egy dolgot nem szabad elfelejteni, ha külföldre költözött el az ember, és ott kapja a TB-t: Ha magyarországra utazik, nem árt az utasbiztosítás. Ugyanis az már "külföld".

Amúgy jó összefoglaló.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#5) Viszlát


Viszlát
addikt

Kicsit dolgozhatnál még rajta és mehetne címlapra, megérdemelné a téma.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#6) Wyco


Wyco
tag

Forumos linket beteheted szerintem :) Hasznos lenne (http://prohardver.hu/tema/anglia_elmenyek_tapasztalatok/friss.html)

BackToTheUKBlog:[backtotheukblog.wordpress.com] 2019/09/05: Brexitgráf IV — őrültek és csirkék háza

(#7) callmeakos


callmeakos
veterán
LOGOUT blog (1)

Köszönöm szépen az információkat. Hasznos lesz nővéreméknek, és szerintem még számomra is, ha eljő az idő év végén :)

És egyetértek Viszlát fórumtárssal, nyugodtan mehetne ki címlapra :)

All→M8

(#8) Ivan15


Ivan15
senior tag

jo a cikk, nehany kiegeszites az informalodas reszhez:

-a vegzettsegeket egy külföldi hitelesitett forditoirodaval le kell fordittatni, ott, ahol munkat keres (100-200€)
-Sok munkaltato keri a születesi anyakönyvi kivonatot -ezt nem kell leforditani, de ki kell vinni
-Az elsö fizetes felvetelehez mar kell lenni egy külf-i bankszamlanak, de:
--az ELSÖ bankszamla csak akkor nyithato, ha van egy ottani bejelentett lakcim, a berleti szerzödest szlanyitaskor a banknak be kell mutatni

-Most jön az xszer: Lakast csak akkor talalsz, ha van mar munkahelyed, mert a berbeado tudni akarja, hogy egyatalan sanszos-e, hogy a berleti dijat fizetni tudod -ezert a berbeado latni akarja az utolso 3 havi -tehat mindharom- fizetesi kimutatasodat...ha ez nincs, nem talalsz könnyen lakast...Szoval amig az elsö 3 havi kimutatas meglesz tenyleg nehez, kiveve, ha a munkaltato intezi ahol elöször laksz es oda be kell magadat jelenteni. --> igy mar nem lesz gond az elsö bankszla nyitasa sem

Ezek szemelyes tapasztalatok, nem csak hallasbol irtam ;)

-A lakasberleshez meg egy kiegeszites: a kaucio 2-3 havi berleti dij +az 1 havi berleti dij, amit elötte ott le k

[ Szerkesztve ]

(#9) Ivan15 válasza Ivan15 (#8) üzenetére


Ivan15
senior tag

megj.: siman lehet, hogy a bank az elsö szlanyitashoz a munkaszerzödest keri...

Szoval hasonlo ez arra szitura, mint amikor egy kutya a sajat farkaba harap- minden mindennel összefügg, ezek egymashoz szervesen kapcsolodo feltetelek, az egyik feltetelezi a masikat es forditva ..

(#10) tildy válasza Ivan15 (#8) üzenetére


tildy
nagyúr

Ez a resz orszagonkent valtozik, hozzairom, de mindenhol mas lehet. Attol fuggoen UK, Nemetorszag, Franciaorszag. Ne veletlenul irtam, hogy ennek mindenkinek egyenileg kell utanajarnia.

Pl.:
-a vegzettsegeket egy külföldi hitelesitett forditoirodaval le kell fordittatni, ott, ahol munkat keres (100-200€)
Egyreszt tobb helyen elfogadjak az otthonit is , vagy egyaltalan nem kell. Nekem itt sose kertek meg , penzkidobas lett volna.

-Sok munkaltato keri a születesi anyakönyvi kivonatot -ezt nem kell leforditani, de ki kell vinni
Ilyennel meg sosem talalkoztam, az anyakonyvi kivonatom nekem koszoni , jol van otthona szuleimnel

-Az elsö fizetes felvetelehez mar kell lenni egy külf-i bankszamlanak, de:
--az ELSÖ bankszamla csak akkor nyithato, ha van egy ottani bejelentett lakcim, a berleti szerzödest szlanyitaskor a banknak be kell mutatni

Az egyik munkatarsamnak 3 honappal kijovetele utan nyitotta meg a bank a szamlajat. Pinpongoztak egy sort, de a srac mar az elejetol kezdve dolgozott. A cegnel megbeszeltuk, hogy az en szamlamra jojjon a fizetese.
A masik, hogy UK-ben olyan, mint bejelentett lakcim nem letezik.

Most jön az xszer: Lakast csak akkor talalsz, ha van mar munkahelyed,
Uk-beli tapasztalat, hogy nem feltetlen kell munkahely, de tobb havi berleti dijat kerhetnek. Vagy neha az sem eleg ha van munkahelyed, kozuzemi szamla kell, hogy jojjon a nevedre. Elso kikoltozeskor ez erdekes.

-A lakasberleshez meg egy kiegeszites: a kaucio 2-3 havi berleti dij +az 1 havi berleti dij,
Nekunk itt elso helyen 2 het kaucio volt, utana pedig 1-1 honap. Plusz a berleti dij. Ahogy hallom a svedeknel ez joval magasabb , siman elkerhetnek 6 honapnyit is, plusz ott nem tudod azt megjatszani, hogy csak ugy kimesz, majd lesz munka, mert nem biztos , hogy fogsz tudni hol lakni.

Koszonom amugy a kiegesziteseket, de ezek orszagspecifikusak tobbnyire, ezert is irtam, ez valtozhat orszagrol orszagra, emberrol emberre. Utana kell jarni.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#11) Ivan15 válasza tildy (#10) üzenetére


Ivan15
senior tag

Nalam minden ugy kellett, ahogy leirtam (Nemetorszag). Nekem le kellett forditani forditoirodaban, kellett az anyakönyvi is, (es kellett egy kinti rendörsegi igazolas, hogy nem vagyok büntetett elöeletü). Az elsö fizetesemet nem kezbe kaptam, kellett mar egy bankszla is, hogy utalni tudjak, a banknak egy munkaszerzödes, a berelt lakashoz az utolso 3 havi kereseti kimutatas...
Igy van, ha nehanyan leirjuk a sajat tapasztalatainkat az sokat segit, tagitja a latokört talan :DDD
De nem ertem, miert kellett a hozzaszolasomat mondatokra szetszedni es egyenkent bebizonyitani, hogy nem volt mindenkinel ugy. Nalam igy volt... ;)

[ Szerkesztve ]

(#12) tildy válasza Ivan15 (#11) üzenetére


tildy
nagyúr

Jajj te, nem ellened volt:) Bar ezt inkabb majd lehet egy kulon bejegyzesbe fogom belerakni, ahol leirom kierkezes utan miket kell elintezni. Na ott aztan johetnek a vilag minden tajarol hozzaszolasok:D

Amugy elhiszem, hogy a nemeteknel igy van, eleg preciz nepseg:D

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#13) Ivan15 válasza tildy (#12) üzenetére


Ivan15
senior tag

Na, ez jo ötlet! Mert ugye 2 resze van, magyar ügyintezes es a nem magyar...
-visszaterve az elözöekhez, nagyon sokat segit, ha van egy ismerös akinel elöször bejelentve lakhat, illetve ha az elsö munkaltato ajanl vmi lakast

(#14) Viszlát válasza tildy (#12) üzenetére


Viszlát
addikt

A német precíz? :) Igaz, csak egy évet éltem közöttük, de egészen mást tapasztaltam. Mondjuk úgy, hogy több pénzük van, több mindent elnéznek nekik. Alapvető higiéniával is súlyos gondjaik vannak (WC után nem mosnak kezet, fürdés helyett brutál pacsuli). A legviccesebb az volt, hogy bár a főnök első szóra megcsinálta a zuhanyzót a telephelyen, több német kolléga is értetlenkedett, hogy miért akarunk mi két fuvar között lezuhanyozni (vagyis nap végén, esetleg hétvégén). :D

Iszonyatos a bürokrácia ott is, szerintem te ott megőrülnél, főleg az angol viszonyok után...

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#15) tildy válasza Viszlát (#14) üzenetére


tildy
nagyúr

Valoszinuleg rosszul fejeztem ki magam, a precizet ugy ertettem, hogy "in the right order"

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#16) Ivan15 válasza tildy (#12) üzenetére


Ivan15
senior tag

bar nem hiszem, hogy ennek uj topikot kellene nyitni, mert optimalis esetben a 2 dolgot:
-Hol fogok ott dolgozni?
-Hol fogok lakni?
mar a Kiköltözes Elött le kellene tisztazni, kiveve, ha olyan sok penz van, hogy nem szamit, bar ebben az esetben 1-2-.. millio alatt nem erdemes elindulni -belekalkulalva a lehetseges több honapos munkakeresest es berleti dijakat a kaucioval :DDD

[ Szerkesztve ]

(#17) proci985


proci985
MODERÁTOR

kieg:

születési anyakönyvire svédeknél sincs szükség.

legyen személyi ÉS útlevél is. lehetőleg úgy, hogy ha az egyik lejár, akkor a másikban még legyen legalább egy év. külföldről nagykövetségen is lehet magyar útlevelet csinálni, de hónapokban mérhető amíg elkészül.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#18) tiv83us válasza Ivan15 (#8) üzenetére


tiv83us
veterán

Ha Amerikaban akarsz letelepedni, akkor le kell fordittatnod a szuletesi anyakonyvi kivonatod. En sokat szoptam vele, el kellett kuldeni Magyarorszagra, megkerni egy baratot, hogy vigye el egy fordito irodaba, ahol hitelesiteni tudjak is, majd kuldje vissza.
Ha egyedul huzol el es elvalt vagy, akkor jobb ha kersz egy valoperes papirt is leforditva Magyarorszagon, kulonben nem engednek hazasodni, ha megtalalod a nagy ot odakunn.

ps: Oltasi konyv vot ma? Nekem az is kellett. Kulonben szarra oltanak mindennel, amiket mar amugy is megkaptal az eleted elso 10 eveben, szoval nem fun. Megegyszer, ez USA, mashol nem tudom hogy van, de a topikcim elegge generalizalt, szoval gondoltam toldok hozza egy kicsit a tapasztalataimbol.

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#19) Coccolino_O válasza tiv83us (#18) üzenetére


Coccolino_O
őstag

Amerikába már iszonyat nehéz bejutni, nem?

(#20) tiv83us válasza Coccolino_O (#19) üzenetére


tiv83us
veterán

Bejutni annyira nem nehez, letepeledni mar az.

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#21) tildy válasza Ivan15 (#16) üzenetére


tildy
nagyúr

Nekunk kikoltozes elott csak az volt biztos , hol fogunk lakni:)
Tiv: Nem semmi, koszi, hogy leirtad

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#22) eddie17


eddie17
addikt

Na ez az info halmaz pont jól jött, figyelemmel követem ezt is. :R
Viszont ezzel a + útlevéllel kicsit megfogtatok... sajnos mára az idejét sem tudom mikor járt le az enyém.
Van bő másfél hetem az indulásig... erre nem igazán gondoltam, hogy szükséges lehet.

(#23) Lauda


Lauda
félisten

Útlevél vagy személyi?
Végleges itt egyszerűbb, mivel a személyidet elveszik amikor bejelented a végleges külföldre távozást: csak az útlevél marad.

Ideiglenesnél:
Bár mindenhol kötelességük lenne a hivataloknak elfogadnia személyit is, sok helyen az útlevelet preferálják.

Na ne mar. Milyen hivatalok fogadjak el a magyar szemelyit es hol? Vagy most milyen szemelyirol van szo?

(#24) Avicularia válasza Ivan15 (#9) üzenetére


Avicularia
veterán

Itt svédben csak bejelentett lakcímet kér a bank számlanyitáshoz, amit megfelelő papírral tudsz igazolni,mivel lakcímkártya nem létezik.

(#25) Avicularia válasza Lauda (#23) üzenetére


Avicularia
veterán

4 éve élek Svédországban magyar papírokkal, semmi hátrányát nem szenvedem a dolognak. Akár útlevelet akár magyar személyit, sőt EU jogosítványt is elfogadnak minden további nélkül. Néha megnézik egy listában , hogy az adott papír elfogadható-e itt. Párszor volt olyan, hogy inkább elkérték az útlevelemet a személyim mellé.

(#26) eddie17 válasza Avicularia (#25) üzenetére


eddie17
addikt

Most ha kiruccanok Skóciába érvényes személyivel és érvényes jogosítvánnyal, akkor nem nagy gond ha nincs útlevelem? Most ezen görcsölök mióta beszéltek róla itt. :D

(#28) Lauda válasza Avicularia (#25) üzenetére


Lauda
félisten

Olvasd el amit kiemeltem.

(#29) Avicularia válasza eddie17 (#26) üzenetére


Avicularia
veterán

Hogy Skóciában mi a helyzet azt nem tudom, de itt nem görcsölnek semmin. Az egyedüli amit kértek, az a házassági anyakönyvi papír volt Magyarországról amivel a válásomat tudtam igazolni. Mást nem kértek. És lefordíttatni sem kellett a magyar szokásokkal ellentétben.

(#30) Coccolino_O válasza Kalandor (#27) üzenetére


Coccolino_O
őstag

Ennek a kifejtését tiltják az alapelvek.

(#31) eddie17 válasza Avicularia (#29) üzenetére


eddie17
addikt

Értem, köszönöm.
Gyakorlatilag az is EU-n belül van szóval nem okozhat gondot. :) Még is csak két érvényes igazolásom van magamról. De az a fránya útlevél... :N

[ Szerkesztve ]

(#32) tildy válasza Lauda (#23) üzenetére


tildy
nagyúr

border control , bank, jogositvanycsere, alberleti szerzodes , stb.
Elvileg mindnel el kene fogadniuk, EUün belül. [link]

De köszi hogy szóltál, igencsak pongyolán fogalmaztam, lemaradt, hogy az Európai Unióra értem. :B :B Javítva :R

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#33) tildy válasza eddie17 (#26) üzenetére


tildy
nagyúr

Mint írtam , kötelességük itt elfogadni, ettől függetlenül volt már, hogy furán néztek a személyire.
Jobban szeretik az útlevelet.

Arról nem is beszélve, hogy elektronikus útlevél esetén sok esetben pikk-pakk átjössz itt a határon, személyivel meg várakozhatsz 10-20 percet.

Lauda : neked meg mégegyszer köszi, hogy szóltál :B

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#34) eddie17 válasza tildy (#33) üzenetére


eddie17
addikt

Köszönöm Neked is.
Akkor két választásom maradt, vagy megyek így vagy minimum 20 ezerért útlevelet csináltatok... :U

(#35) truba válasza eddie17 (#34) üzenetére


truba
tag

Megcsináltatod normál áron 10 évre 14.000.Ft-ért, majd a szüleid címére postáztatod. A szüleid meg utánad küldik postán Skóciába. Talán ez a legjárhatóbb út.

(#36) Lauda válasza tildy (#32) üzenetére


Lauda
félisten

Igazan nincs mit. ;)

[ Szerkesztve ]

(#37) eddie17 válasza truba (#35) üzenetére


eddie17
addikt

Ez a megoldás marad, remélhetőleg addig amíg nem jön meg nem ér hátrányként.

(#38) Lauda válasza eddie17 (#34) üzenetére


Lauda
félisten

Ezt nem ertem miert ilyen magasak a koltsegei kulonben, szerintem ezeken is emeltek. Tavaly elott csinaltattam 10 evest soron kivulivel, az kerult 19 ezerbe. Most ugyan ez 33k. :W

(#39) Avicularia válasza Lauda (#38) üzenetére


Avicularia
veterán

Most néztem itt 5 nap alatt csinálja meg a rendőrség a személyit és az útlevelet is. Személyi 400 sek (13.5K) útlevél 350 sek (12K) és mindkettő csak 5 évre érvényes.

(#40) Lauda válasza Avicularia (#39) üzenetére


Lauda
félisten

Itt ez 26500. :DDD :R Marmint az utlevel.

[ Szerkesztve ]

(#41) tiv83us válasza tildy (#21) üzenetére


tiv83us
veterán

Egyekbent szerintem az EU-n kivul, ez barhova mashova is ervenyes, peldaul Ausztralia, vagy barmelyik azsiai orszag, nem hiszem, hogy barmit el tudnal intezni magyar nyelvu okmanyokkal, meg egy magyar szemelyivel. En ha megegyszer neki kene, hogy vagjak az utazasnak, es pl Ausztraliaba tartanek, tuti nem indulnek el leforditott okmanyok, oltasi konyv es legalabb egy nemzetkozi jogsi nelkul.

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#42) tildy válasza tiv83us (#41) üzenetére


tildy
nagyúr

Kiegeszitettem :R

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#43) SzalaiG


SzalaiG
addikt

Nagyon jó. Köszönjük. :)

/

Miért kerül ez ilyen sokba?

(#44) Coccolino_O válasza SzalaiG (#43) üzenetére


Coccolino_O
őstag

Állambá' szereti lehúzni a polgárait, azért.

(#45) SzalaiG válasza Coccolino_O (#44) üzenetére


SzalaiG
addikt

Aki soha nem jön vissza és úgy ment el, h nem is szólt senkinek.
Keresik vagy egy idő után kiveszik a rendszerből?
Elévülés vagy ilyesmi?

(#46) Avicularia válasza SzalaiG (#45) üzenetére


Avicularia
veterán

Barátnőm 86-ban ment el Magyarországról a családjával. Voltunk bent a központi okmányirodában és a nyilvántartásban úgy szerepel, hogy külföldre távozott. Szóval benne maradsz a rendszerben.

(#47) Lauda válasza Avicularia (#46) üzenetére


Lauda
félisten

Abbol soha nem is kerulsz ki, annak az orszagnak a nyilvantartasabol, ahol szulettel.

(#48) Coccolino_O válasza SzalaiG (#45) üzenetére


Coccolino_O
őstag

"Aki soha nem jön vissza és úgy ment el, h nem is szólt senkinek."

Az eléggé felelőtlen...

"Keresik vagy egy idő után kiveszik a rendszerből?
Elévülés vagy ilyesmi?"

Keresni akkor fognak, ha otthon büntethető lennél vagy tartozol (szerintem). Meg persze akkor is fognak, ha ténylegesen bevezetik az elmeroggyantak a külföldön élők itthoni adózását. De ennek a mikéntje számomra nehezen elképzelhető.

[ Szerkesztve ]

(#49) Avicularia válasza Coccolino_O (#48) üzenetére


Avicularia
veterán

Az azért megnézném, hogy adóztatná meg a magyar állam a svéd jövedelmem, ami után itt én tisztességesen leadózok. Mivel nemsokára megkérem a svéd állampolgárságot praktikus okokból ( 2014 végén jár le a magyar útlevelem és már nem akarok másikat csináltatni) abban a pillanatban le is mondanék a magyar állampolgárságról, ha ezt valamilyen módon meglépnék.

(#50) proci985 válasza Coccolino_O (#48) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

kettős adóztatási nemzetközi egyezmények miatt egy magyarországi plusz adóztatás nehéz lenne.

viszont aktuálpolitikát tényleg kerüljük ebben a topikban is.

Avicularia: azóta változtak a szabályok vagy még mindig öt év az igénylési idő?

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.