Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#13) bambano válasza Chaser (#9) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én meg most is katás vagyok.

tehát akkor részletezzük: a kata elvben lehetne bújtatott munkaviszony, ezt üldözik pontosan azért, hogy a járulékbevétel megmaradjon. azt, hogy egy kapcsolat vállalkozói kapcsolat vagy munkaviszony, úgy döntik el, hogy van egy lista, amin van vagy 7-8 feltétel, amely közül *több* teljesülése esetén azt kell vélelmezni, hogy nem bújtatott munkaviszonyról van szó. Az, hogy mekkora bevételt kapsz egy partneredtől, csak EGY feltétel, egyedül nem elégséges annak igazolására, hogy a viszonyod munkaviszony.

ettől függetlenül nincs olyan szabály, hogy ne lehetne egy partneredtől több bevételed, mint 50%.

az egy ettől teljesen független műsorszám, hogy neked is jelentened kell év végén, hogy kitől volt bevételed, a cégeknek is jelenteniük kell év végén, hogy kinek fizettek díjat. hogy ez mire jó, nem teljesen világos számomra.

"továbbra is, az áfa nem ktsg": de te nem erről beszéltél, hanem idézem: "ktsg-et nem lehet visszaigényelni természetesen, de az áfát igen": ez ebben a megfogalmazásban azt jelenti, hogy áfát vissza lehet igényelni, ami nem igaz. kata-s nem számolhat el kiadást, tehát áfát sem igényel vissza. egyébként meg költséget se lehet visszaigényelni, a költség adóalap csökkentő tényező más adózási formák esetén.

"egyébként arról nem hallottam, h beletartozna pl lakás kiadás is a bevételbe, nem mondom h kizárt": erről azért nem hallottál, mert ilyen szabály nincs. a lakás kiadása nem tartozhat bele a vállalkozás bevételébe, törvény tiltja. egész pontosan azt tiltja, hogy kata-s legyél, ha lakást adsz ki. olyan szabály van, hogy te, mint egyén, kapsz bevételeket különböző forrásból és jogcímen. kapsz olyan bevételt, amit egyéni vállalkozásodon keresztül szereztél meg, és kapsz olyat is, amit nem a vállalkozásodon keresztül szereztél meg. azt, hogy jogosult vagy-e áfamentes maradni az egyéni vállalkozásodban, azt az egyénképnt kapott összes bevételed mértéke határozza meg. most az áfakör határa 12 misi. tehát ha te elérsz 11.900 ezer forintot egyéni vállalkozóként, akkor maradhatsz alanyi adómentes. de ha elérsz 11.900 ezer forintot egyéni vállalkozóként, és még 150 ezret magánemberként, akkor az egyéni vállalkozásod bekerül az áfakörbe.

további tévedések:

- NEM kötelező bélyegző.
- NEM kötelező számlakönyv
- amennyiben aam vagy, akkor NEM kötelező vállalkozói számla, áfakörben viszont IGEN
- a papiros számlázást szerintem érdemes elfelejteni, mióta a 100 ezer forintot elérő áfatartalmú számlákat elektronikusan jelenteni kell. nem mondtam, hogy tilos a papiros számlázás, csak annyira macerás, hogy nem éri meg.
- számlázó program elvileg nem kötelező, gyakorlatban nem érdemes nélküle.
- egy kötelező nyilvántartás van: bevételi nyilvántartást kell vezetni. aminek megfelel a számla másolata összegyűjtve.
- természetesen NEM kötelező könyvelő. szerintem semmi értelme sincs.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.