Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szacsee


szacsee
nagyúr

Jó kis teszt, bár én értékelni tudnék egy kézzelfogható tesztet, amely átfogó képet nyújt a Wifi antennákról (otthoni használatra).
Nálam még mindig a prímet a ''home-made'' biquad viszi, jelenleg is ezt használjuk.
Hatótáv nem tudjuk, de 800 méterre lövünk vele egy körsugárzóra, rálátás nincs (közben fák) és így is stabilan tudja atz 1,5 megabájtot másodpercenként (gyengébbek kedvéért írtam ki).
Laikosoknak sokat segíthet a menüben levő képek és illusztrációk.
Sok inót kaptam a tesztből , az antennákról, de a hatótávot hiányolom (nagyobb távolság), de ezt a jel erősségéből ki lehet következtetni (db). Amúgy örülök, hogy ti az általános felhasználási távot belevettétek (fallal, anélkül)
Gartula! :R

Aki kiváncsi a biquad antennára:
Biquad nagyobb hatótávolság eléréséhez[link]
Karakterisztikája:[link]
Nagyon fontos: pár tányérral próbáltam, de idáig a UPC tányérja jött be a legjobban.
Kis hatótávra (100m) nem kell tányér, csak irányítsuk a fejet az adott irányba.
Hátrafelé is lő elég rendesen, nálam egy fal+plafonon (beton) simán átlő, igyaz sebességet nem mértem, de netezni tökéletes (8Mbit).(biquad+kis wifi antenna M2N32SLi Deluxe-hoz adott)

(#2) Genji


Genji
őstag

Jó kis cikk, gratula!

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#3) Hun'reeth


Hun'reeth
őstag

Jó ilyen kis cikkeket is olvasgatni. :R Az a kis antenna kimondottan tetszett meg a router is főleg a jól menedzselhető hálózati kapcsolatok miatt. A külcsín szerintem mellékes.

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#4) KrAt


KrAt
veterán

Frankó teszt, nekem is ettől a cégtől van a routerem, frankó cucc, csak néha (heti 1x) megadja magát, de kb 30mp múlva magától újraépíti a kapcsolatot.. :)

(#5) ArchElf


ArchElf
addikt

Nem ártana megemlíteni a cikkben azt, hogy Magyarországon (és általában az EU-ban) a megengedett maximális kimenő teljesítmény Wireless eszközök esetén 100 mW, azaz 20 dBm, ami antennával együtt értendő. Tehát ha egy 7 dBi-s antennát rárakunk az AP-ra, akkor az adóteljesítményt le kell vennünk max 13 dBm-re (19.95 mW) tehát kb 20 mW-ra (!), ha meg akarunk felelni a jogszabályban előírtaknak...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#6) rudi válasza ArchElf (#5) üzenetére


rudi
nagyúr

Ezt hogy lehet betartani? A legtöbb routerben csak százalékosan van megadva a sugárzási erő.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#7) And válasza rudi (#6) üzenetére


And
veterán

(Nagyjából sehogy. Bár a korlátozás igaz, beltéren annyira nincs jelentősége. Kültéri nagynyereségű antennákba sem 1mW töredékét szokás betáplálni, pedig elvileg annyit lenne szabad. Boltban is minden további nélkül beszerezhető többszáz mW-os wlan-végfokozat, azzal és egy jó antennával pedig aztán brutális EIRP érhető el.)

(#8) ArchElf válasza rudi (#6) üzenetére


ArchElf
addikt

20 % :)
Amúgy általában a doksiban írva vagyon, hogy mi a max kimenő teljesítmény (tx power). Ez általában 70 - 60 mW (2 - 1.5 dBi-s nyereségű antennával szerelt AP-k esetében), így ha mondjuk 60 mW-os az AP-d állíthatod 30%-ra is...
Ha ezt megszeged az szabálysértés (ha jól emlékszem 2 év / 100 eFt), ha valaki felnyom a szomszédból az NHH-nél, hogy elnyomja a WIFI-d a vezetéknélküli telefonját, vagy az ő wezetéknélküli hálózatát (vagy egyszerűen, mert utál)...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#9) szacsee válasza ArchElf (#8) üzenetére


szacsee
nagyúr

Én meg erősítőn töröm a fejem.
Senki sem nézi, főleg falun.
Amúgy a mobiloknak 10x ekkora a sugárzása és az a füled mellett van, ez meg kicsit távolabb. Nálam meg fenn a tetőn (biquad).
No meg az sem bej, ha a sugárzástól jobban nőnének a muskántlik. ;]

(#10) rudi válasza ArchElf (#8) üzenetére


rudi
nagyúr

Szóval ez durván azt jelenti, hogy én az extra antennával nem nyerek nagyobb hatótávolságot, mert vissza kell vennem a sugárzási teljesítményt, ha nem akarok szabályt sérteni?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#11) szasza_1 válasza szacsee (#9) üzenetére


szasza_1
senior tag

Gondolm ez nem azért van, hogy az élőlényekt védjék. A mobil frekijét meg megvette a szolgáltató, azért lehet 10x nagyobb a sugárzás.

(#12) szacsee válasza rudi (#10) üzenetére


szacsee
nagyúr

Nekünk van egy SMC AP-nk, avval szoktuk bemérni a cuccokat (db, jelerösség, na meg milyen háló van a környéken ami bezavarhat).
Ha full jelerösségre állítunk mindent, akkor a jelerösség decibelben max 16db-es antennával 20-30db, ez az amit bemérhetnének.
A mi hálózatunk home-made lan, de a környéken vannak sokkal erősebb jelerösségü hálók is, amik ráadásul céges wifi-net szolgáltatásuak.
110 cm-es 18 db-es antennát használnak (nekünk 14db-es 60 cm-es van), és nincs leszabályozva a jelerösség az AP-jukon (adminnal néztem meg).
Tehát akkor most ők törvényt sértenek?
A válaszom : lehet, de senki nem foglalkozik vele (esetleg a rosszakarója, ha ért hozzá)!!
Szerinted ki foglalkozik azzal, hogy bemérjen egy hálót (max a telepítésnél).
Nyugodtan tekerd fe csutkóra, anyúgy is a jel gyengül az antennáig (attól függ milyen kábelt használsz 1-2db/m, meg csatlakozónként nyugodtan számolhatsz 2db-el.
Namost egy 5m-es jó minöségü kábelnél ez 6-8db minusz, az antenna 3-8db (beltéri), vagy 7-19db (kültéri, a biquad 30db-es, ha jól van megcsinálva ;] ).
Mindig a legkisebb jlerosségü (db) eszköz lesz a maximum, jelen esetben az antenna, ami nem nagyon éri el a 20db-t.
Egy hálót akkor zavarhtsz be, ha más tartományt használsz (ap menüjében chanel), ami nálunk ha jól emléxem 6. Ha más chanelt használsz, akkor más tartományban solgozik az AP (Mhz), és a hullámhossz bezavathat más hálónak.
Ha nincs a közeledben más háló célszerü a 13-as chanelt használni, ez a legmagassab megahertz-ü tartomány, azaz a két végpont között a legvékonyabb a sugárnyaláb (másképp nem tudom kifejezni).

(#13) And válasza szacsee (#12) üzenetére


And
veterán

Tudom, hogy ez nem 'az' a topic, de néhány állítás pontosításra szorul.
''[..] és nincs leszabályozva a jelerösség az AP-jukon (adminnal néztem meg).
Tehát akkor most ők törvényt sértenek?''

Lehet, hogy egy szolgáltató kaphat hatósági engedélyt nagyobb EIRP használatához, de ebben nem vagyok biztos. Ha kaphat, nem feltétlenül sért jogszabályt.
''Szerinted ki foglalkozik azzal, hogy bemérjen egy hálót (max a telepítésnél).
Nyugodtan tekerd fe csutkóra, anyúgy is a jel gyengül az antennáig (attól függ milyen kábelt használsz 1-2db/m, meg csatlakozónként nyugodtan számolhatsz 2db-el.''

Hogy mennyire foglalkoznak vele, azt nem tudom. Tény, hogy még nem láttam HIF-es v. NHH-s bemérőkocsit a környéken. Szerintem a dolog hasonlóan működhet, mint egyéb rádiózavarnál: egy bejelentést ki kell vizsgálniuk, hogy van-e alapja, és olyankor akár mérhetnek is. Kábelcsillapítás pedig messze nincs 1-2dB/m, főleg jó kábellel, inkább 0,2..0,5dB/m, egy jól szerelt csatlakozóé pedig még ennél is kisebb.
''Namost egy 5m-es jó minöségü kábelnél ez 6-8db minusz, az antenna 3-8db (beltéri), vagy 7-19db (kültéri, a biquad 30db-es, ha jól van megcsinálva ).''
A fentiekből következik, hogy ez sem teljesen igaz, 5m kábel 1..2,5dB-t csillapít. Biquad pedig sohasem lesz 30dBi nyereségű, ahhoz minimum egy 120cm nyílás feletti paraboloid kell.
''Egy hálót akkor zavarhtsz be, ha más tartományt használsz (ap menüjében chanel), ami nálunk ha jól emléxem 6. Ha más chanelt használsz, akkor más tartományban solgozik az AP (Mhz), és a hullámhossz bezavathat más hálónak.''
Egy csatornányi távolság (a 2.4GHz-es sávban ez 5 MHz) sajnos jóval kisebb, mint a wlan-eszköz által felhasznált spektrum. Az 1-es csatorna után a következő, amelyikkel nincs átfedés, az a 6-os. Tehát összesen csak 3 (!) darab csatorna van a 802.11b/g sávban, amelyek egyáltalán nem fedik át egymást.
''Ha nincs a közeledben más háló célszerü a 13-as chanelt használni, ez a legmagassab megahertz-ü tartomány, azaz a két végpont között a legvékonyabb a sugárnyaláb (másképp nem tudom kifejezni).''
Az 1-es és 13-as csatorna névleges középfrekvenciájának aránya mindössze 1.025, tehát az 1-es csatornához tartozó hullámhossz csupán 2.5%-kal nagyobb, mint a 13-ason. Ez eléggé jelentéktelen különbség.

(#14) szacsee válasza And (#13) üzenetére


szacsee
nagyúr

Kösz a felvilágosítást!
Nem kötekedni akarok, de itt vidéken (falusi turizmus) a jobb minőségi kábel ilyen paraméterekkel rendelkezik. :DDD
A biquad paramétereit a netről szedtem.
Amúgy az SMC AP amit ír (db) az a mérvadó?
Mégeccer THX! :R

(#15) And válasza szacsee (#14) üzenetére


And
veterán

A létező legigénytelenebb kábel, amit wlan-hoz pár méter hossz felett használni érdemes, az az 5mm-es burkolatú H155-ös, és az is 0,5dB/m csillapítású 2,4GHz-en. De még az RG58 is 1dB/m körül van, és az már erősen ellenjavalt wifihez.
Biquad: Trevor Marshall nyilván nem írt hülyeségeket (már az #1-es hsz-ben is linkelted), és ő is 11dBi nyereségűnek említi a standalone verziót. A karakterisztika felett említett nyereség már paraboloidra vonatkozik (a karakterisztika viszont nem!), amelynél a biquad 'csak' feed-antenna.
Routerek és AP-k térerőjelzése: konkrétan az SMC-t nem ismerem, de szerintem ugyanúgy igaz rá az, ami a többi hasonló képességű eszközre: ezek nem műszerek. Indikálnak valamit, de hogy az mennyire pontos, arról kalibráció hiányában semmit sem tudunk. Egy biztos, nem lehet csak úgy, minden további nélkül biztosnak venni azokat az értékeket. A relatív (különbségi) 'mérés' két kijelzett érték között talán még elmegy viszonylag kis hibával, de az abszolút kijelzett teljesítmény tutira nem halálpontosságú.

(#16) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

kicsit off: 250nmes ház 3 szint és a tulaja pincében is szeretne netelni. Erre vszeg alkalmas a tesztben szereplő router vagy vmi másra lenne szükség?

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#17) rin33


rin33
senior tag

Üdv, ha a TP-LINK EAE4 routeren a gyári 5dBi-s antennákat 8dBi-sre cserélem akkor lesz érezhető javulás? Megéri? Mert kb 2ezer ft nem sok érte.

(#18) istyukiraly válasza rin33 (#17) üzenetére


istyukiraly
csendes tag

Hali! Nem lesz erősebb a routered ha nagyobb antennát teszel rá, inkább veszteséged lesz. Vegyünk például egy 50Wattos végfokot szépen kihajtja az 50-60wattos hangfalat, de ha egy 500wattos hangfalat kötsz rá attól az a végfok még ugyan úgy 50watt-os lesz, sőt mivel ennél is van veszteség, így még lehet, h annyi sem fog kijönni, szóval érdemes azt használni hozzá amit gyárilag adnak. Ha nagyobb/erősebb antennát akarsz használni ahhoz erősebb eszköz is kell, hogy kihajtsa, vagy jelerősítő.

(#19) Intruder2k5 válasza istyukiraly (#18) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Ez így nem teljesen igaz. A nagyobb nyereségű "omnidirectional" antennák bár alacsonyabb nyílásszögben, de nagyobb sugárban képesek adni és venni a jeleket. Megközelítőleg valahogy így: [link]

Nem mellesleg a hsz. amire válaszoltál, valamivel több, mint egy éves.

(#20) istyukiraly válasza Intruder2k5 (#19) üzenetére


istyukiraly
csendes tag

Igazad van, én is tévedhetek. De azért valahol igaz amit írtam?

(#21) Intruder2k5 válasza istyukiraly (#20) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Racionális keretek közt nem igaz. Persze ha aránytalanul nagy antenna kerülne egy ilyen kis teljesítményű rádióra, akkor nyilván előállhatna ilyen szitu, de az antennák méretezése nem hasraütésszerűen történik, egy wifi routert mégsem kötünk rá a solti adótoronyra. :)

[ Szerkesztve ]

(#22) istyukiraly válasza Intruder2k5 (#21) üzenetére


istyukiraly
csendes tag

Hát akkor elnézést kérek, tényleg tévedtem. De legalább tanultam valamit :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.