Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Angyom


Angyom
tag

Jó cikk sok hasznos infóval! :R

(#2) messi6502


messi6502
tag

Nagyon jó, alapos teszt. Köszönjük :R

(#3) >Deego..


>Deego..
senior tag

Igényes, jó cikk.

" Agyalok és cselekszem, de nincs az az isten hogy feladom és lefekszem " ...

(#4) Sondi1986


Sondi1986
addikt

Mivel állítottad a feszt? Trixx 4.6?

(#5) rankesz


rankesz
veterán

Nagyon jól összeállított teszt!
Bárcsak lenne még nekem is ilyen szinten belemélyedni a dolgokba, de sajnos kevés az esély rá...

(#6) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Mért nem csinálják azt a vga-ra, hogy egy másik olcsó pici gpu-t raknak, ami elég a hd dolgokhoz, és a rendszernek?

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#7) HSM


HSM
félisten

Köszönöm a pozitív visszajelzéseket mindenkinek! :R

(#4) Sondi1986: A feszt a Tahiti-LE-nek még a Sapphire TriXX 4.6-al állítottam, a 7950-nél viszont már az új Afterburner bétát használtam, a 3.0.0 beta6-ot. :K De a Trixx megbízhatóbbnak tűnt. :K
Asszem ezt még beírom a cikkbe. :R

(#5) rankesz: Ha szeretnél, lesz rá időd. ;) :R

(#6) sanchezsa: Gyakorlatilag így működnek már ezek is, üresjáratban, filmezésnél a csip nem használt részeit igyekeznek lekapcsolni, több-kevesebb sikerrel. :D

Egyébként ha van IGP-d lehet vele trükközni, pl. nálam az Intel HD4000-es szuperül működik a Radeon mellett, és akkor a Radeon a legkedvezőbb üresjáratában pihenhet, a HD4000 meg kvázi nem fogyaszt semmit. :D És még virtu sem kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#8) Repsol600


Repsol600
addikt

Jó lett, és hasznos annak aki 7870 Tahiti Le-ben gondolkodik :C :C :C

[ Szerkesztve ]

(#9) #77081088


#77081088
törölt tag

Részletes, jó cikk!!
Grat! :C

(#10) Tornado85 válasza #77081088 (#9) üzenetére


Tornado85
tag

:C :R

Ha én válaszolok az üzenetedre,te is vehetnéd a fáradságot hogy vissza válaszolsz!

(#11) Ryder62


Ryder62
őstag

Nincs időm átolvasni a cikket ezért egy gyorskérdés:

A vonal grafikonnál a piros fogyasztás az a teljes konfig fogyasztása?

(#12) HSM válasza Repsol600 (#8) üzenetére


HSM
félisten

Örülök, hogy ezt sikerült elérni! :C :R

(#9) mr bauer&(#10) Tornado85: Köszi! :R

(#11) Ryder62: Hajajj... :D "Fogyasztás: az előző oldalon ismertetett mérési eredmények korrigálva a tápom átlagos hatásfokával, azaz 83%-al. (Nem biztos, hogy egészen pontosan ennyi, a 80plus bronze minősítési adatlap nem volt letölthető a cikk írásakor, de nagyjából ennyi emlékeim szerint.)"
Tehát a teljes konfig fogyasztása, a táp hatásfokával korrigálva. :K

[ Szerkesztve ]

(#13) gbors


gbors
nagyúr

nagyon érdekes teszt, kissé elszomorító eredménnyel - eddig sem voltam a powertune technológia nagy barátja, ezután pláne nem leszek :(

az írónak viszont elismerésem az alaposságért és az idétlennek tűnő szálak felgöngyölítéséért :R

Spoken like a true emperor / Spoken like a true conqueror / Spoken like a true... terrorist

(#14) Male válasza HSM (#7) üzenetére


Male
nagyúr

Alapos, érdekes cikk, jó volt olvasni!

Az IGP-s trükközést kifejtenéd kicsit jobban? Aktív a Radeon mellett, és az IGP-re kötötted a monitort, és ennyi, vagy mit és hogyan csináltál?
( Én AMD 785G + Radeon 5770 párossal csináltam, de fogyasztásban nem hozott semmit, ellenben pár játékot megkavart, és a 785G-hez igazította a beállításokat, amiről nem lehetett lebeszélni. )

(#15) RetepNyaraB


RetepNyaraB
veterán

Tökjó, köszi!
Nekem is úgy tűnt (háttértudás nélkül) a Tahiti LE 1100/1500-tól kezd eldurvulni (itt még beéri 1,110V-tal), melegszik, főleg a VRAM. Cserébe már nem ad csak igen keveset teljesítményben.
Az AMD ravaszkodása persze a maga teljes egészében így is kiderítetlen maradt, de a részeredményekért hála. A power tune monnyonle. A Boost már jelölésre se kerüljön :((
A cikk pompás morális útmutató kiskorú benchmarkhuszároknak "hogyan ne süssük meg szép új kártyánkat" jelleggel. :K

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#16) HSM válasza gbors (#13) üzenetére


HSM
félisten

Hát igen, nekem se nyerte el a tetszésem. :( Ami némi reménykedésre ad mégis okot, hogy +20%-on nem okozott gondot se a Tahiti-LE-n se a Pro-n. Egyébként teszt célra teljesen kikapcsolható az Afterburner "nemhivatalos" módjával, amit már tényleg csak veteránoknak ajánlok, minél rövidebb tesztekre, vagy igazából arra se, ezért nem is írtam róla a cikkben, jobb, ha ezt nem használja az egyszeri user. :D Nem szaporítom a szót, kikapcsolt powertune-al a kombustor eredmény a +20%-os 116FPS-ről felugrott 133-ra, ami azért azt sugallja, hogy még ebben az "irreálisan" nagy fogyasztást generáló tesztben sem fogta vissza jelentősen a kártyát, tehát játékokban sem lesz gond, legalábbis a nálam járt két BOOST-os kártyával biztosan nem. :) Az eddigi játékos tapasztalatok is ezt támasztják alá, +20%-on szépen tartja eddig az órajelet, legalábbis azokban a néhány játékban, amikben próbáltam.

Nekem sokkal elszomorítóbb volt a BOOST áldozata, amit a fogyasztásból feláldoztak egészen minimális sebességelőnyért, akár a 7870 XT-n, akár a 7950-en az elsőgenerációs, BOOST nélküli 800Mhz-es példányokhoz képest. Szerencsére, helyre lehet hozni a dolgot, és úgy igazán kitűnő eredményeket produkál a Tahiti csip. :K Szóval azért a végére lett happy end! :D

A szakértői elismerésedet külön köszönöm! :R

(#14) Male: IGP trükközés.. Virtu ne legyen fenn, csak az integrált IGP és a VGA drivere (nyilván az IGP is legyen engedélyezve). Nálam ez az Intel HD4000 és ugye most a 7950. Következő, hogy a monitorunk egyik bemenete legyen az egyik VGA-ba dugva, a másik bemenet a másikra. Ha csak egy van neki, szívás. Szóval ha ez megvolt, akkor az asztalon jobbkatt egéren, és a "Képernyőfelbontás" menüben ekkor két monitort látunk, és a multimonitor beállításnál ki tudjuk választani, hogy "asztal megjelenítése csak itt:" egyes monitor és kettes. Namost innen az egyik az IGP, a másik a VGA-ra kötött monitor. Az a VGA fog menni, amelyikhez tartozó "monitorra" tettük az asztalt. :K A maradék feladatot meg a monitor automatikus bemenetválasztó funkciója jó esetben elintézi. :D

Fogyasztásban ez annyit hoz, hogy a VGA a legkisebb üresjáratban tekerhet végig, ez főleg GPU-gyorsított helyeken előny, pl. GPU-gyorsított böngészőben, vagy Youtube HD videónézésnél, ahol normál esetben a VGA kimozdulni kényszerül az alvó állapotából. Nekem pl. youtube videónál a HD5850
40W-al fogyasztott többet a sima üresjáratnál, míg ha IGP-ről videóztam az ilyen +2-3W-ból letudta a dolgot. :Y Majd lehet írok az AMD-nek, ha nagyon ráérek, hogy legyenek már kedvesek megcsinálni, hogy ha IGP-t használok, akkor menjen a zerocore power, mert vicc, hogy ilyenkor nem tud bekapcsolni, de ez csak driveres hülyeség. Akkor máris +12W-ot spórolnánk az IGP-vel a VGA-hoz képest non-stop, míg megy a gép és nem játszunk.

(#15) RetepNyaraB: Sajnos nem látok bele a csipbe, ennyit sikerült felderíteni a fekete dobozból, ez is elég kalandos volt. :D Azért örülök, hogy hasznosnak találtad. :R

[ Szerkesztve ]

(#17) BalaNce87 válasza HSM (#16) üzenetére


BalaNce87
addikt

Hasznos a cikk, nagyon is.
Ez a Youtube os dolog nagyon megragadta a figyelmemet. Miért nem lehet kialakítani a vidkarinál is különböző szinteket a terhelés mértékétől függően és akkor a netezés közben mondjuk csak egy szinttel lép feljebb és spórol az árammal.
Én egy 7850-et hajtok és ennek 1,138V az alapfeszültsége. Ezen 1050/1325 öt viszi rendesen, de ha jól emlékszem benchmarkban megnéztem és csak akkor ad le plusz teljesítményt ha a csúszkát is feljebb tolom.
Szerinted ha megpróbálnám szoftveresen csökkenteni a feszültséget, akkor ennél lehetne hatékonyabb beállítást alkalmazni? :U

(#18) Male válasza HSM (#16) üzenetére


Male
nagyúr

Hm, jó trükk! :)

Sajnos nálam ez nem játszik, mert több monitort használok, és a bemeneteik is tele vannak, de másoknak jól jöhet :)

(#19) HSM válasza BalaNce87 (#17) üzenetére


HSM
félisten

Vannak különböző szintek, írtam is, kikapcsolva is hagyja egy jó részét a csipnek mondjuk youtube alatt. Itt az alapprobléma, hogy egy gigantikus nagy csipről beszélünk, 4,35 milliárd tranzisztorról, ami nagyon sok. Összehasonlításul egy teljes Intel Ivy Bridge lapka IGP-vel, L3-al, meg a 4 maggal együtt 1,4 milliárd. ;)

Az IGP innentől kezdve gondolom nem kell ecsetelni, hogyan tud sokkal hatékonyabb lenni ilyen piti feladatokban, mint pl. youtube. ;) De a Pitcairn GPU a sima 7870-en is ezért hatékonyabb, az csak 2,8 milliárd tranzisztor, amiből le kell kapcsolni részeket.

Nem ismerem annyira a 7850-eket, de az 1050Mhz-es magórajelhez sokkal már szerintem nem fogsz tudni lejjebb menni a feszültséggel, de meg lehet próbálni. Ezekszerint akkor nálad is a powertune a korlát, a cikkben leírtakat tudom mondani ismét, alapos tesztelés mellett a csúszkát is lehet feljebb húzni, csak vigyázz, tipikusan ezeken az olcsóbb kártyákon nem szokott hatalmas tartalék lenni a VRM-en, és nem is mindegyik hőmérős, szóval óvatosan. :K

(#20) HSM válasza Male (#18) üzenetére


HSM
félisten

Mondjuk az 5770-nél ez nem olyan nagy probléma, de nagyobb GPU-knál eléggé meg tud növekedni a többmonitoros energiaigény, ezen pl lehet segíteni, ha egyik monitor az IGP-ről megy így a rendes VGA-nak csak egyet kell meghajtani, a rendes üresjárattal. De ez már nagyon más, mint amiről a cikk szólt. :D
Akár le is lehet így kapcsolni a rendes VGA-t, ha épp nincs szükség a több megjelenítőre. ;)
Mondjuk azt nem biztos, hogy minden program szereti, ha két külön VGA-n megy az asztal.... :DD

[ Szerkesztve ]

(#21) FLATRONW


FLATRONW
őstag

Ha jól értem, akkor a power tune értékének csökkentése minden esetben sebesség vesztést okoz.
Tehát aki a fogyasztást akarja csökkenteni az alacsonyabb feszültséggel (de a teljesítményt nem), akkor az ne csökkentse a power tunet?

(#22) Repsol600 válasza BalaNce87 (#17) üzenetére


Repsol600
addikt

7850-nél nem lehet feszt csökkenteni csak növelni 1,225Vra max azt hiszem. Legalábbis nekem a Sapphire nem engedett csökkenteni.

(#23) HSM válasza FLATRONW (#21) üzenetére


HSM
félisten

Két lehetőség van, ha a powertune-t csökkented: vagy marad a sebesség és a fogyasztás is (amennyiben a kártya a csökkentett TDP-be is befér beavatkozás nélkül), vagy csökken a fogyasztás, de akkor a sebesség is ugyanannyira.
Pontosan jól írod, ha azonos teljesítmény mellett kívánsz fogyasztáscsökkenést elérni, akkor a feszültséget csökkentsd, ne a powertune-t. :K

(#22) Repsol600: Nem akarok okoskodni, de szerintem ez tuti kártya/BIOS függő, engedi-e és ha igen, mennyire. Ez a próbánál úgyis ki fog derülni. :R

[ Szerkesztve ]

(#24) BalaNce87 válasza HSM (#19) üzenetére


BalaNce87
addikt

Persze hogy a powertune.
Gyakorlatilag kitolja a TDP korlátot és ezáltal a hőtermelést is.
Hozzáteszem régi, ennél sokkal jobban melegedő kariknál is ment a kemény tuning szóval nem hiszem, hogy annyit tudnék húzni egy kártyán hogy elolvadjon.
Nálam a mag 56 fokon áll be és a ventik 30+%on pörögnek...

(#25) HSM válasza BalaNce87 (#24) üzenetére


HSM
félisten

A magtól teljesen külön életet él a VRM modul, arra külön oda kell figyelni!
A régi, ennél jobban melegedő kariknál gyárilag erre voltak felkészítve.
Amint a tesztből is látszik, vannak kártyák, amiket a +20% powertune és 23% órajelemelés már ki tudna nyírni, szóval légy óvatos. ;)
Márpedig nem azért, mert gyenge lenne a kártya, hanem egyszerűen túl sok a +20% powertune és a húzás együtt, a mért 280W fogyasztás alapján a +20% itt többet engedett, mint 20%-ot a kártya TDP-jén, legalábbis a 292W vs 158W alapján.

[ Szerkesztve ]

(#26) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Alapos jó teszt, érthető célok, érthető eredmények.

Nekem az jött le, hogy ilyen Tahitis VGA-t nem érdemes venni, hacsaknem barkácsoló tipusu a leendő tulaj, vagy radiátor helyett használja.

Nem tudom mennyiért vehetted, de a mostani árgépet tekintve a gyárilag 1100 Mhz-en ketyegő Gigabyte 7870 (Pitcairn-Pro) olcsóbb és minden szempontból jobb választásnak tünik.
Azon is vissza lehet venni a frekvenciát 1050-re és azzal a hűtővel tényleg halk lesz.

(#27) mimi82


mimi82
tag

Köszi a tesztet. :C

(#28) mpierre


mpierre
veterán

Átfutva a cikket érdekes lesz ez még a hd69xx - hd68xx tulajoknak is. :C (Annyi a gondom, hogy igp nélkül nehéz lesz tesztelnem...)

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#29) Vincent_


Vincent_
aktív tag

Nagyon alapos cikk, gratula hozzá és köszönet érte!

Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

(#30) Töki bácsi


Töki bácsi
aktív tag

Jó teszt, nagyon tetszik :R
Néhány hete határoztam el, hogy mégsem Tahiti LE-t veszek, pedig nagyon megfogott az ár/teljesítmény arányuk. A döntő tényező a fogyasztás volt végül... Meg nem tetszett az a dolog sem, hogy többek szerint az LE típusok gyengébb Tahiti lapkák lebutítva, csak hogy el lehessen adni őket.
Ráadásul nagyon jó áron kezdtek el menni a Powercolor 7950-ek :)

osu-no seishin

(#31) HSM válasza fsb1000 (#26) üzenetére


HSM
félisten

Én nem azt mondanám, hogy annak érdemes venni, aki barkácsoló kedvű, hanem inkább azt mondanám, hogy akinek ilyen van, és van kedve és ideje foglalkozni kicsit vele, annak ez igencsak hasznos lehet. :K

Gyárilag se radiátor, csak közel sem olyan hatékony, mint amilyen mondjuk a sima 7870. Ellenben gyárilag is 10-15%-al gyorsabb, amit érezni is játékokban.

Természetesen, hogy mit érdemes venni az mindig az aktuális áraktól függ. Hivatalosan ennek a kártyának minimálisan több csak az ára a hagyományos 7870-eknél, annyi többletet szerintem mindenképpen megér a gyorsabb memóriája és magasabb sebességtartalékai miatt.

(#27) mimi82: Szívesen! :R

(#28) mpierre: Természetesen a feszültség csökkentése minden GPU-ra jótékonyan hat fogyasztás szempontjából. :)) IGP-re szerintem nincs nagyon szükség, én se használtam a teszthez. Az üresjárati fogyasztást általában megadja az AMD, a HD7900-ak ~12W-ja is stimmelt, az 5850-em is nagyjából pontosan volt belőve a ~25W-jával, ha jól dereng, és ebből már el lehet indulni. :K

(#29) Felhő: :R

(#30) Töki bácsi: Nem biztos, hogy gyengébb lapkák, vagy a fogyasztási limitet lépnék túl 7950-ként, vagy funkcionálisan nem üzemképes bennük elég sok shader, textúrázó, vagy valamely memóriacsatorna. A 7950 is a 7970-hez képest egy gyengébb Tahiti lapka lebutítva. :D
Természetesen megértem, hogy 7950-et vettél, nekem is olyanom lett végül, mivel sikerült jó áron kifognom egyet. De a normális árviszonyok mellett (ami sajnos itthon sokszor a feje tetejére áll, én tudom) legalább olyan jó az ár/érték viszonya a 7870-es Tahiti-nek, mint a 7950-esnek. :K

[ Szerkesztve ]

(#32) fsb1000 válasza HSM (#31) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Természetesen egyetértek veled.
A cikk azért is tűnt számomra korrektnek, mert a birtokolt kártya negatívumairól is szó esett.

A következtetésemért meg ne haragudj meg, de ha most akarnék vásárolni 7870-et (elvileg VGA váltás előtt állok), akkor a cikkedet hasznosnak ítélném, de biztos hogy nem emellett a kártya mellet döntenék.
Akiknek meg van ilyen kártyájuk azoknak tényleg nagyon ajánlott, hogy elvégezzék az általad leírt optimalizációkat.

És nem csak azért amit írtál a fogyasztásról, tényleg csak kicsivel növeli a villanyszámlát, de egyre többünkben ülepedik le valami zöld izé, és oltogatjuk le a lámpákat, a készenléti készülék elé meg manuális kapcsolóval ellátott hosszabítót teszünk.... pedig régebben ezek az apró wattok senkit nem érdekeltek.

(#33) HSM válasza fsb1000 (#32) üzenetére


HSM
félisten

Dehogy haragszom meg, köszönöm szépen a visszajelzést! :R

Én is ilyen vagyok amúgy, szépen ki is méregettem itthon, mi az, amit feltétlen kapcsolós konnektorra kell kötni, és mi az, amit nem. :))

Én továbbra is azt mondanám, ha valaki nem akar bütykölni a kártyával, és fontosabb a sebesség, akkor mindenképpen a Tahiti-LE az ajánlott, mert jól érezhetően gyorsabb, míg ha fontosabb a kedvezőbb fogyasztás, akkor a sima 7870 a jobb választás. Ellenben a két előnyt lehet ötvözni is, de akkor nem ússzuk meg "bütykölés" nélkül. :)

Ami még nyomós érv lehet egyeseknek a sima 7870 mellett, az az elvileg kedvezőbb többmonitoros fogyasztás, de ezt nem mértem meg, mennyit jelent pontosan, mivel nincs több monitorom, de az elérhető netes tesztek ezt sejtetik.

[ Szerkesztve ]

(#34) Töki bácsi válasza HSM (#31) üzenetére


Töki bácsi
aktív tag

"A 7950 is a 7970-hez képest egy gyengébb Tahiti lapka lebutítva."
Ez általában így szokott lenni "testvér-kártyáknál" :)

Egyébként én az AMD indítékait nem értem (ha teljesen hibátlan minden porcikájában a kártya), hogy egyáltalán miért kellett piacra dobniuk a Tahiti LE-t. Nyilván jó, hogy van, mert sok embernek jó alternatíva lehet. De nem érzem a létjogosultságát, hiszen akkora különbség nincs a 7870-7950 között, mint a 7770-7850 között. Ha új kártyával kellett volna előállnom, akkor már inkább egy 7850-et "butítok le" :)

osu-no seishin

(#35) HSM válasza Töki bácsi (#34) üzenetére


HSM
félisten

Pedig világos az indíték...
Ugye a Tahiti lapka, mikor elkészül, legalább 2048 shadert tartalmaz, és 384bites memóriabuszt, és a hozzá tartozó 768kb gyorsítótárat. Namost, a 7950 még mindig nagyon nagy részét használja a csipnek, így tuti marad bőven 7950-nek is működésképtelen, de jól sikerült tahiti lapka. Ez ezért van, mert 1800 shadernek működnie kell, ezenkívül a teljes L2 gyorstárnak és minden memóriavezérlőnek. Könnyen lehet, hogy az L2-t a memóriacsatornákkal együtt a pitcairn szintjére csökkentve (a teljes 2/3-át letiltva) sok 7950 ként működésképtelen csipből lehet 100%-os, hibátlan Tahiti-LE. ;) Illetve kevesebb shadernek, textúrázónak kell működőképesnek lennie a csipben. Ezeket a csipeket ráadásul olcsóbb, kevesebb rétegből álló nyákra lehet építeni, olcsóbb VRM-el. Tehát az AMD is jól jár, mert egyébként ezeket a jó csipeket is ki kéne dobniuk (0 bevétel) így viszont el tudják adni, és a userek is jól járnak, mert ár/értéket tekintve igen jó a kártya a gyári ajánlott árazással. :K
Természetesen, itt nem szabad megijedni, hogy "hibás, butított tahiti csip", az engedélyezett részek 100%-ig hibátlanul működőképesek, az AMD nem ad ki olyan csipet, ami hibásan működne. ;)

Egyébként jól eltaláltad, az AMD is készül egy új kártyával a pletykák szerint a 7770 és a 7850 közé, 7790 néven... :))

(#36) Töki bácsi válasza HSM (#35) üzenetére


Töki bácsi
aktív tag

Jogos a meglátásod. Tehát a "hibás" darabokat nem kártyákra kell érteni, hanem chip-ekre, így adva ki egy kevesebb, de jó chip-ből összerakott, hibátlan kártyát. :R

Igen, olvastam róla, hogy már igyekeznek befoltozni azt a rést is. Muszáj is nekik, ha piacot akarnak elvenni az nVidiától. Márpedig gondolom akarnak :)

osu-no seishin

(#37) Male válasza HSM (#20) üzenetére


Male
nagyúr

Ezt mondjuk méregettem, meg néztem az órajeleket, és ha legalább két monitor aktív, akkor nem vesz vissza teljesen az 5770, ahogy az várható. Viszont sajnos akkor sem, ha az integrálton van ez egyik, és az 5770-en is csak egy aktív. Mondjuk ha nem kell mindig a több kijelző, akkor ezt remekül meg lehet oldani Catalystos profilokkal: csinálsz nekik ikont a dekstopra, és onnantól csak kattintani kell :)

...de ez tényleg OFF itt, igazad van.

(#38) Ste


Ste
addikt

Érdekes cikk, azonban lenne egy kérdésem: a proci fogysztását hogyan mérted a tesztek alatt?
Csodálkozom rajta, hogy egy i5 alig 24W-ot eszik egy játék futtatása alatt

(#39) Ximo válasza Sanchez638 (#6) üzenetére


Ximo
tag

Ezt a kérdést nem igazán értem, eleve a 7000-es széria fogyasztása nem vészes, és tudtommal ha nem megy valami 3D-s alkalmazás visszaveszi az órajeleket, olyannyira, hogy ha csak a rendszer meg pár háttérben futó alkalmazás megy a fogyasztásuk alig pár watt...

(#41) HSM válasza Töki bácsi (#36) üzenetére


HSM
félisten

Pontosan. :K Mint ahogy pl. a gépedben ketyegő I5 3570-es proci is 8MB L3-at tartalmaz fizikailag, csak 2MB le van belőle tiltva. :))

(#37) Male: Jó tudni, hogy akkor se veszi vissza, ha IGP-re kötött a második moncsi. :(

(#38) Ste: HWiNFO64 nevezető programmal, ahogy a cikkben írom is. Egyfelől kitettem a CPU Package Power mezőt az Afterburner OSD-jére, másfelől a teszt indítása előtt reset, és már számolt is nekem átlagot a teszt végére. :K

A 24W pedig helytálló, az ok pedig, hogy a tesztelt játékok, szituációk 1 vagy maximum 2 processzormagot dolgoztattak, azt se nagyon. ;) Ez pedig egy alapon tekerő, gyári turbo-s, gyárilag mindössze 77W-os TDP-jű procinál ezt eredményezi.

De hogy minden kétséget kizáróan meggyőzhessek mindenkit (más topicban is ezen csodálkoztak, hogy hogy lehet csak 24W) csináltam egy gyors tesztet! :K

Hogy a feltekert procihűtő, illetve a melegebb VRM rosszabb hatásfokát, és a futó diagnosztikai programok hatását kiküszöböljem, a Linx teszt után mértem meg az üresjárati fogyasztást, ezért némileg több, mint a VGA tesztben szereplő, "tiszta" üresjárati érték.
Szóval itt az üresjáratnak 87W-ot mértem:
Majd megmértem AVX Linx alatt is, nem tudom, most mi az elfogadott, de régebben ezzel szerették stressz-tesztelni az Intel procikat, itt 147W fogyasztás jött ki:

Na, és akkor jöjjön a matek, jól mér-e a HWiNFO által kiolvasott alaplapi VRM-szenzor!
Először is, üresjárati fogyasztás proci nélkül: 87*0,83-9,5=62,7W (Itt a 9,5W az üresjárati proci-fogyi, ahogy a képen is látható, a 0,83 pedig a tápom vélt vagy valós hatásfoka)
Ugyanezt kiszámolva a terhelt fogyasztásra: 147*0,83-56,2=65,81
Egyetlen tételt nem vettem figyelembe (de azt játékos teszteknél sem, mert szerintem elhanyagolható, de linx alatt számottevő, mert memóriaintenzív a teszt), az a memória fogyasztásának növekedése, ez kb. 2W LinX alatt az üresjárathoz képest a memória VRm jelentése alapján, azaz még ezzel is korrigálva 62,7W áll szemben 63,8W-al.
Ez azt jelenti, hogy durván 1W difi jött ki a számítások között, ami simán mérési hibahatáron belül van. Ezek alapján szerintem bátran kijelenthetjük, hogy a 24W az bizony 24W volt, ahol ezt mértem. :K

Természetesen, ha CPU-intenzívebb játékokat teszteltem volna, akkor vélhetőleg némileg magasabb CPU értékek jöttek volna ki, pl GTA4, vagy ahogy sokan mondják, elvileg a BF3 is szépen kajálja a CPU-t multiban, de ott is bőségesen 56W alatt maradt volna ez az érték. :K Az a helyzet, hogy energiatakarékossági szempontból bitang jó lett ez a 3570-es Ivy Bridge. :K

(#39) Ximo: Sajnos a többmonitoros fogyasztás, illetve a videólejátszós fogyasztásban még lehetne hova fejlődni. Nem vészes, persze, de mondjuk ilyen célokra nagyságrendekkel hatékonyabb pl. az Intel IGP. :K

(#40) Macika.37: Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#42) HSM


HSM
félisten

Akartam még egy kis kiegészítést írni a cikkhez, de inkább ide teszem a fórumba. :K Ez pedig az lenne, hogyan lehet a cikkben leírtakat praktikusan alkalmazni a Sapphire Trixx 4.6-os programmal.

Először is, töltsük le a programot innen, a 4.6-os vagy újabb verziót: [link]

Telepítés és indítás után kapcsoljuk be a "Force constant voltage" opciót a "Settings" fülön:

Ha ez megvan, akkor "Overclocing" fülön állítsuk be az órajeleket, majd a magfeszültséget (VDDC néven fut):

Ezután a jobb oldalt található, nehezen észrevehető csúszkával picit lejjebb görgetve elérhetővé válik a "Board Power Limit", ezt növeljük meg +20%-ra:

Ezután Apply gomb, és már aktiválta is nekünk a beállításokat. :K
Ha a később ezt a beállítást egyszerűen és gyorsabban szeretnénk beállítani, lehetőségünk van profilokba menteni. A profiles résznél az egyik számra bal gombbal rábökve el tudjuk menteni, illetve betölteni valamely beállításunkat:

Én csak ha játékokat futtattam, akkor indítottam el, és aktiváltam a profilt. Kis pici progi, szempillantás alatt indul, és profilba mentve ez a néhány lépés egy overclock fülön egy profil katt load katt műveletre csökken.... :))

Természetesen ne felejtsük el alaposan, és legfőképpen körültekintően tesztelni a beállításunkat, különösen odafigyelve a VRM hőfokára. :K A +20% board limit lényegesen megnövelheti a kártyára jutó terhelést, akár csökkentett feszültség mellett is, legyünk óvatosak!

[ Szerkesztve ]

(#43) BalaNce87 válasza HSM (#25) üzenetére


BalaNce87
addikt

Hát akkor majd ügyelek. A power tune nálam 10%-ig van engedve.
Én asszem én 860-ról emeltem 1050-re az órajelet, ami végülis 22%... :K

(#44) Ste válasza HSM (#41) üzenetére


Ste
addikt

A HWinfo nem az alaplap közvetlen fogyasztását méri? Ebben az esetben azonban nem kell a táp hatásfokával számolni, hisz a már leadott teljesítményt méred

(#45) HSM válasza Ste (#44) üzenetére


HSM
félisten

Nem, a HWiNFO ezeken a s1155 platformokon normális lapokon a komplett proci fogyasztását méri a lap VRM-jeiből kiolvasott pontos értékek alapján. :K Tehát magából abból az áramkörből származik az érték, ami előállítja a megfelelő részegységek tápfeszültségét, ezért pontos. Ellenben pont ezért nem az alaplap fogyasztását méri, hanem a procinak, meg ugye ezen a lapon kilvasható a memóriáé is. :K

A táp hatásfokával nem is korrigáltam ezeket az értékeket, ha megnézed. Csak a fogyasztásmérőről leolvasott értéket korrigáltam, és abból vontam ki korrigálás nélkül a szenzor adatait, pontosan azért, amit írtál is. :K

(#47) HSM válasza Macika.37 (#46) üzenetére


HSM
félisten

Köszönöm szépen! :R

(#48) kromatika


kromatika
veterán

köszi a cikket.hasznos volt számomra.

Légy jó mind halálig.

(#49) HSM válasza kromatika (#48) üzenetére


HSM
félisten

Szívesen! És örülök, hogy hasznosnak találtad. :R

(#50) Formaster


Formaster
addikt

Wow, szépen összeszedett cikk, biztos sok munkát fektettél bele.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.