Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) b0bcat válasza Traxx (#149) üzenetére


b0bcat
addikt

Nyelvészetileg csak kettő: múlt és nem múlt. Minden egyéb csak "szemlélet". A jövő is. És ez a magyarban is így van. Be is tudom bizonyítani: mondj három jövő idejű igét! Na jó, nem leszek túl szigorú - elég, ha egyet mondasz. ;)

A 12 angol igeidő többségének pedig van magyar megfelelője, csak nálunk nem igeidővel fejeződik ki pl. a cselekvések lezárultsága. Sokkal nagyobb probléma meglátásom szerint az a - káros - vélekedés, amely szerint nem kell az összes igeidőt ismerni, hiszen "maguk az anyanyelviek sem használják, csak a felét" (ami amúgy egyszerűen nem igaz). Igenis kell ismerni mindet - akkor is, ha mi magunk az egyszerűség jegyében nem használjuk ki ezt a repertoárt.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#152) b0bcat válasza dabadab (#150) üzenetére


b0bcat
addikt

Persze, tökéletesen igazad van, csak azért hoztam fel a franciákat példának, hogy éreztessem, a nyelvhelyesség igenis fontos, és vannak olyanok, akik még szóvá is teszik a hiányát. ;)

Én amúgy abban látom a nem kellő szintű nyelvhelyesség megkövetelésének veszélyét, hogy ha nem egy magas szintet tűzünk ki (mármint mi nyelvtanárok), akkor az eredendően lusta és nem kellően motivált diákjaink a nagyon alacsony szinttel is megelégednek. A számok nyelvén: ha 80%-ot követelek, örülök, ha 60% "megragad". Mennyi ragadna meg akkor, ha csak 50%-ot követelnék? 20?

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#153) Chaser válasza Traxx (#149) üzenetére


Chaser
titán

Én sem tettem rá fogadalmat, de kicsit előrébb akarok jutni én is. Németbe meg "belekezdeni" x - sok:d - év kihagyás után. Mi békák elérjük a céljainkat :)) nyelvvizsga engem sem izgat.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#154) #11302912 válasza b0bcat (#134) üzenetére


#11302912
törölt tag

Nem, meg veletlenul sem hiszem hogy a szabalyok feleslegesek. Ez inkabb azt akarta mutatni, hogy hiaba tanultam iskolaban angolul, azt amit meg kellett volna tudnom a tanartol nem tudtam meg, ezert tapasztalattal es tudat alattival vagyok kenytelen kompenzalni. Es ennek is vannak hatranyai. Peldaul grammar. Sok irasbeli hibam van angolul, hiaba irom le a szavakat alapvetoen helyesen, es hiaba mondom ki tokeletesen erthetoen minden angol ember szamara, nehany olyan kotoszot neha kihagyok ami egyszeruen szoban nem hallatszik.

Erovel kell magamat ravennem, hogy kiirjam a teljes formatumokat, csak hogy megjegyezzem mi a jo.
Pl. "I have been there" en igy irom, nem "I've been there" pedig szoban nagyon ritkan mondjak ki a hosszu format, es en sokaig nem is tudtam hogy igy kell irni.

Raadasul vannak a brit angolban szavak amiket soha nem hasznalnak irva.
pl van egy szo, amit faradtsagra hasznalnak es a mai napig fogalmam sincs hogyan kell leirni, de sztem nekik sincs.

Ugy szoktak mondani, hogy "I'm (nacked)." ez nekik azt jelenti, "faradt vagyok mint az allat" alapvetoen, de ez nem a helyes iras... en csak leirtam ahogy ereztem most is.

(#155) Иван válasza b0bcat (#151) üzenetére


Иван
őstag

Az angol furcsa nyelv, tükrözi az angol kultúrát. Nagyon sok a szokáson alapuló formula, ami úgy van, mert csak. Minél jobban tanulod, annál nehezebb lesz. Az elején persze könnyű, mert csak rakod egymás után a szavakat, de ahogy közeledsz a magasabb nyelvi szinthez, úgy lesz egyre illogikátlanabb és "beseggelős" nyelv (a gazdag szókincsről nem is beszélve). Ellentétben a némettel, mert sok németes ismerősöm szerint a német meg egyre könnyebb lesz.

Általában azok szerint könnyű nyelv az angol, akik nem nagyon ásták bele magukat. A felsőfok után kezd olyan tekervényes és idegölő lenni a tanulása, hogy ihaj.

Amúgy meg igen, dabadabnak igaza van, mi az, hogy nincs angol inger? Én szinte csak azzal jövök szembe. Akik szerint nincs angol inger, azoknak javaslom az angol oldalak/filmek/napilapok/hírek fogyasztását. Én szerintem jóval többet töltök a net angol felén, mint a magyaron.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#156) b0bcat válasza #11302912 (#154) üzenetére


b0bcat
addikt

Ezzel a szóval most megfogtál. :B Mentségemre legyen mondva, hogy én amerikai angolos vagyok... ;)

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#157) ABal válasza b0bcat (#156) üzenetére


ABal
őstag

Akkor kisegítelek mindkettőtöket: ez a szó a knackered. Egyébként valóban brit angol.

[ Szerkesztve ]

"Mi a rosszabb, a tudatlanság vagy a közöny?" "Nem tudom, és nem is érdekel!"

(#158) b0bcat válasza ABal (#157) üzenetére


b0bcat
addikt

Ma is tanultunk valami újat és hasznosat. :C

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#159) b0bcat válasza Иван (#155) üzenetére


b0bcat
addikt

Az "illogikátlan" az a "logikus" dupla tagadása, tehát marad jelentésben "logikus". :DDD Nyilván csak a nagy sietségben írtad el. ;)

Az angol szerintem az elején sem annyira könnyű a többségnek, főleg azok számára nem, akik soha nem tanultak korábban idegen nyelvet. A teljesen eltérő nyelvi felépítést - annak valójában egyszerű mivolta ellenére - sokan borzasztó nehezen értik meg, fogadják el és tanulják meg. Nem véletlen, hogy sokan már nagyon alap szinten feladják a küzdelmet. :(

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#165) #11302912 válasza b0bcat (#156) üzenetére


#11302912
törölt tag

Es nagyon jo is az amerikai angol. Kedvenc humoristam George Carlin. O volt az elso humorista akinek minden egyes szavat tokeletesen megertettem angolul mert gyonyoruen beszel. :D (amellett, hogy baromi vicces is)

(#166) #11302912 válasza ABal (#157) üzenetére


#11302912
törölt tag

Vegre tudom hogyan kell leirni... jeeee.

(#167) janosiaron


janosiaron
csendes tag

nemetül megtanultam iskolában meg különtanárnál (mert az iskolában nem tanítanak meg). angolul megtanultam game-ekböl, filmekböl, de legföképp a starcraft 2 megjelenése után fejlödtem, ilyen day9, meg huskyt hallgatva. azota a német tudásom visszafejlödött mert nem használtam, angol meg folyamatosan fejlödik.

(#168) #06658560 válasza b0bcat (#60) üzenetére


#06658560
törölt tag

Megértést nem befolyásoló hibák megengedése adott magyar iskolai tudásszinthez igazívta, szakmának megfelelöen. Érettségizettnek illik arról tudni beszélnie idegen nyelven, amiröl már tanult, mérnöknek a szakmájáról is.

@dabadab: nem tudom milyen mérnöki területen mozogsz, de gépészet terén rengeteg napra kész szakirodalom van németül, tán több és jobb, mint angolul. Fogaskerekek készítése, tervezése tipikusan német terület. Ott inkább hátrány az angol a némethez mérten.

@Traxx: gondolom mert azok is valami végeken levö cégek, s ott is midnenki angolul tanul. neémet anyacég meg kéyszerböl beszéli az angolt ilyen esetben, holott sok esetben kényelmesebb lenne ha a fogadó oldal is tudná a szaknyelvi németet és nem angolul maszatolna. Tapasztalatom az, amikor nem angol a partner akkor az angol inkább maszatolás, mint normális megbeszélés.

[ Szerkesztve ]

(#169) ambushka válasza balcsida (#121) üzenetére


ambushka
aktív tag

Nem nagyon olvastam a topicot csak benéztem, de erre a kommentre leírom a saját tapasztalatomat.

Anno amikor gimnazista voltam volt pár tanár, aki próbálkozott olyan marhaságokkal, mint pl. szódolgozat minden egyes órán teljesen alap szavakból. Ekkor a haladó csoportban voltam. Semmit nem értek el, látszott rajtuk, hogy igazából szarnak az egészbe csak leadják az anyagot.

Általános iskolában 7. és 8. évfolyamon majd gimnáziumban 12. évfolyamon olyan tanárokat kaptunk, akik vagy angliában vagy amerikában jártak egyetemre. Ők inkább arra mentek rá, hogy minnél többet beszélgessünk, csak angolul mesélték a sztorijaikat és mindenkinek hozzá kellett szólni a témához 4-5 mondatban, angolul. Az osztálytársaim azt mondták, hogy ebben az időszakban tanultak a legtöbbet.

Én az angol tudásom minimum 80%-át az interneten szereztem meg (Guild Wars 1 Ventrilon guild társakkal :) ). A középfokú nyelvvizsgámat egy 100%-os emelt szintű érettségivel szereztem meg. Azóta éltem 3 hónapot amerikában, ahol counselorként dolgoztam egy táborban. Minden nap gyerekeknek kellett tanítani különböző dolgokat, hétvégén pedig az ottani munkatársaimmal jártuk Texast, filmeztünk és elvittek a családjaikhoz bulikba :) Akcentusom természetesen szörnyű volt, de augusztus végére sokat javult. A gyerekek Houstonban azt mondták, hogy vámpír akcentusom van. Ahogy hazajöttem csináltam egy felsőfokút.

Sokat köszönhetek a "kockaságomnak" és annak, hogy nem voltam képes/hajlandó megvárni azt, hogy sorozatok vagy filmek megjelenjenek szinkronosan, inkább angolul néztem őket, először angol felirattal majd anélkül.

[ Szerkesztve ]

PSN ambushka8989

(#170) b0bcat válasza ambushka (#169) üzenetére


b0bcat
addikt

Vannak olyan diákok, akiknél pedagógiai szempontból teljesen indokolt és hasznos a szódolgozat. ;) A beszélgetős óráknak is van értelmük, de a két dolog meglátásom szerint nem mond ellent egymásnak. Nem attól lesz jó nyelvtanár valaki, hogy nem írat szódolgozatot vagy hogy beszélteti a diákjait. (A kedvenc egyetemi tanárom szerint pedagógusnak amúgy 80%-ban születni kell, és a többit még mellé kell tanulni. Aki pedig nem annak született - habitusilag -, az soha nem lesz jó pedagógus, akármennyire is próbálkozik.)

Nekem is voltak külföldön tanult és tanító tanáraim. Kedveltem őket és jó tanerőnek gondolom őket a mai napig, de nem azért, mert ilyen attribútumaik (külföldi tapasztalat) voltak. A hozzászólásodból azt a sarkítást érzem ki - meglehet, tévesen :DDD -, hogy attól lesz (vagy lehet) valaki jó tanár, hogy modern (és külföldön tanult, amiből fakadóan nem szódolgozatot írat a diákjaival, hanem beszélget velük), nem pedig egy "poroszos" őskövület. Ilyen közvetlen összefüggés véleményem szerint nincs. (Én sem vontam le soha azt a következtetést, hogy egy anyanyelvi "tanár" kizárólag csapnivaló lehet amiatt, mert az én anyanyelvi tanáraim egyike sem volt igazán jó nyelvtanár - meg úgy eleve tanár végzettségű sem :P).

Ezzel együtt is köszönjük, hogy megosztottad a tapasztalataidat. :)

U.i.: Te hogyan memorizáltatnál a diákjaiddal megtanulandó szavakat és kifejezéseket, ha semmi pénzért nem lennének hajlandóan foglalkozni a tanulnivalóval? Komolyan érdekelne. :K (Hátha olyan ötleted van, ami nekem mint tanárnak még nem jutott eszembe, bár szerencsére igen ritkán futok ilyen problémába.)

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#171) b0bcat válasza #06658560 (#168) üzenetére


b0bcat
addikt

"Megértést nem befolyásoló hibák megengedése adott magyar iskolai tudásszinthez igazívta, szakmának megfelelöen."

Nem mondom, hogy ez így elképzelhetetlen, de nagyon nehéz meghúzni a vonalat a megértést nem befolyásoló és az azt igenis befolyásoló hibák között. :U A diák meg mindig olyan, mint az elektron: a kisebb ellenállás irányában halad (vagyis ha valamit elnézünk neki, akkor azzal tutira vissza fog élni a maga módján ill. szintjén). :D

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#172) Иван válasza b0bcat (#170) üzenetére


Иван
őstag

Ez így van. Vannak oylan emberek akiknek a vérükben van a tanítás, valaki meg képtelen a gyerekkel szót érteni. Ez van. A gond ott kezdődik, hogy sok selejtes pedagógust nem szűrnek ki :N

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#173) Lacces


Lacces
őstag

Hát szerintem valahol túl van dramatizálva ez az egész nyelvtanulás.
Mivel én nem vagyok perfekt English-ből és le lettem ugatva PH-n mert csak rész fordítást adtam egyszer azóta megtartom a saját véleményemet magamnak.
De annyit elmondanék, hogy a sok hülye mindig megérti egymást, és ez a nyelvhasználatnál is érződik.

(#174) b0bcat válasza Иван (#172) üzenetére


b0bcat
addikt

Magam is sokat gondolkodtam korábban azon, hogy vajon miért nincs semmiféle szűrés a tanárképzést megelőzően (még tudásbeli sincs, hiszen nagyon sok tanárszakra igen alacsony pontszámmal be lehet kerülni :(), pedig itt tényleg elkelne egy pályaalkalmassági vizsgálat vagy legalább egy pszichológiai teszt (nyelvtanárok esetén pedig egy szigorú nyelvi számonkérés), de aztán arra jutottam, hogy valószínűleg azért, mert akkor nagyon gyorsan elfogynának a fiatal tanárok, és az idősek nyugdíjba vonulásával egyszerűen elfogynának egy idő után... :DDD

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#175) b0bcat válasza Lacces (#173) üzenetére


b0bcat
addikt

"...a sok hülye mindig megérti egymást, és ez a nyelvhasználatnál is érződik."

Ebből most mit akartál kihozni? :U

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#176) Lacces válasza b0bcat (#175) üzenetére


Lacces
őstag

Alacsony nyelvtudással is lehet kommunikálni külföldiekkel, úgyhogy megértik egymást a kommunikációban résztvevő személyek. (sok nyelvtani hibával együtt is, nyugodtan lehetnek benne hibák)

Meg lassan kezd egyeduralkodó lenni Európában az úgynevezett euro angol. "I sit before the computer" :D

[ Szerkesztve ]

(#177) Иван válasza Lacces (#176) üzenetére


Иван
őstag

Igen, de teszem azt egy állásinterjún díjazzák, ha nem makogsz angolul/németül a "majd úgyis megértik" alapján, hanem nyelvtanilag is rendben vagy, fluent és ráadásul a szókinccsel is villantasz.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#178) kenand válasza Zirowe (#4) üzenetére


kenand
veterán

Lehet, hogy nem volt kretén csak dyslexiás, arra nem gondoltál?
Sok dyslexiás átlagon felüli IQ-val rendelkezik, de nem tud rendesen olvasni....főleg hangosan nem.

(#179) b0bcat válasza Lacces (#176) üzenetére


b0bcat
addikt

"Alacsony nyelvtudással is lehet kommunikálni külföldiekkel..."

Mutogatva is lehet. :DDD Pont nemrégiben vitattuk meg itt valakivel ezt. ;)

"kezd egyeduralkodó lenni Európában az úgynevezett euro angol"

Én erről még soha nem hallottam. :F :U

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#180) b0bcat válasza Иван (#177) üzenetére


b0bcat
addikt

"...egy állásinterjún díjazzák, ha nem makogsz..."

Az biztos. :K

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#181) b0bcat válasza kenand (#178) üzenetére


b0bcat
addikt

"Lehet, hogy nem volt kretén csak dyslexiás..."

Teljesen igazad van.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#182) Ygg válasza b0bcat (#174) üzenetére


Ygg
senior tag

Ezzel nem vagy egyedül, sokan mondják, és van bent igazság.

De nézd meg.. jelenleg a tanári pálya alulértékelt, régen megbecsült volt.
S ez egy oda vissza-hatás, hogy az ment tanárnak ezért, akit nem vettek fel máshova.
Tisztelet a kivételnek, aki tényleg tanítani akart.
Ezért persze, hogy esett a színvonal, ami még alacsonyabb megbecsülést hozott...

(#183) ambushka válasza b0bcat (#170) üzenetére


ambushka
aktív tag

Nincsenek tanári ambícióim ezért nem nagyon gondolkodtam ilyesmin és sajnos nem olyan körülmények között kellett tanítani mint az intézményi iskolákban. Egy táborban voltam ahol a napi anyaghoz kapcsolódó játékokat kellett kitalálnom és így minden héten sikerült megkedveltetnem velük a dolgokat, kivéve egy hetet, akkor serdülőket kaptam. Na velük nem bírtam, alig vártam a hét végét (egy ciklus vasárnap délutántól péntek délutánig tartott).

Sajnos semmi építő jellegűt nem tudok ehhez hozzáfűzni :S

PSN ambushka8989

(#184) concret_hp


concret_hp
addikt

ugyanúgy fos a nyelvoktatás nagy része, mint a közoktatás többi része, ez van :(
akik kétkednek az arányokban: 35-40 körüli korosztálytól felfele alig pár% a nyelvet beszélők aránya (de egyébként a fiatalabbak közt is tragikus a helyzet, bár én sem vagyok túl penge sajnos :()

vagy fullba vagy sehogy :D

(#185) b0bcat válasza concret_hp (#184) üzenetére


b0bcat
addikt

Tekintettel arra, hogy ugyanolyan tanárok ugyanolyan formában tanítanak a nyelviskolákban, mint az állami iskolákban, ezen a szomorú helyzeten igazán nincs mit csodálkozni. :( És az is megérne egy misét, hogy a nyelviskolák (kicsik és nagyok egyaránt) miért olyan árréssel dolgoznak, hogy nagy részben a legolcsóbb tanerőt foglalkoztatják (amiből következik a minőség ugyebár). :U

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#186) b0bcat válasza Ygg (#182) üzenetére


b0bcat
addikt

Bizony, az alacsony presztízs biztosan nem segíti a tanári pályát. :( De az sem, hogy a közvélemény lógósként tekint a tanárokra, akik szerintük csak fele annyit dolgoznak, mint mások, ami természetesen nem igaz.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#187) djgeg válasza Zirowe (#2) üzenetére


djgeg
őstag

Az még egy dolog hogy tényleg kriminálisan szar maga a képzés... Azonban nekem sokkal nagyobb gondot jelentett nekem, hogy nem csak a minőség de a módszerek is szarok.
Csak úgy lehet beszélni ahogy a tanár. Pontosan úgy ahogyan a könyv. Pedig ahány ember annyi szokás. Mindenki máshogy beszél Magyarul is. Mások a használt szavak, módszerek és szokások.
Angolul pedig csak a papírforma szerűen lehet és tökéletesen 12 igeidőt használva?
Lószart.

Ahogy kikerültem csak a sulis angol környezetből( még suliba jártam de megnyílt a világ) , jöttem rá hogy lehet máshogyan is. Felszabadultam.

Testvérem aki idősebb nálam és 2 nyelvből is van már emelt vizsgája (nem angol). Szegényt annyira elcseszte ez az egész oktatási rendszer, hogy angolul írásban még oké, de szóban...
Gondolkodik hosszan mielőtt beszél. És van hogy inkább meg se szólal mert nehogy valamit rosszul ejtsen vagy véletlen nyelvtanilag nem lenne helyes. Ezt nevelte belé ez a szar rendszer.

Bezzeg még nekünk is angol nyel-vizsgán az ukrán , japán és török cserediák az angol kiejtéshez semmi köze akcentusát kell értelmeznem hallás utánin?
Nevetséges.
Mint a Vizsga. Mint a rendszer. Az oktatásról már nem is beszélve.

Szóval ezek után ne csodálkozzatok ha ilyen rohadt kevés az idegen nyelvi képességekkel megáldott ("megtanított") magyar. Akár fiatal akár nem.

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#188) djgeg válasza b0bcat (#186) üzenetére


djgeg
őstag

Azért ismerek olyan tanárt aki 35 éves és egy héten ha van 10 órája. Aztán kifujt semmi más. (és jól megél belőle...)
Egy évben több szabadságuk van mint bármilyen más szektorban dolgozónak.(igaz nem szabadon beosztható)
Ezek mellet elégé rossz mind a megítélésük no meg a fizetésük a tanároknak. Ami rossz.

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#189) Traxx válasza #06658560 (#168) üzenetére


Traxx
őstag

Német anyacéggel a magyar leány jobbára németül egyeztet (bár az egyes csoportok, üzemrészek nyelvi megoszlását nem tudhatom), mi a németekkel nem kerülünk napi szinten kapcsolatba, hanem évente 1-2 alkalommal talán...de annyi a max. És akkor is a közvetlen vezetőség inkább. Nyilván ha ez a kapcsolattartás napi szinten menne, akkor a német lenne az alap. Nekünk jobb angolul, nekik meg mindegy - meg aztán nem a németekkel kell zöld ágra vergődni, és tárgyalni :)

"Amúgy a lekvár leszedésre jobb módszer is van: le kell nyalni... elképzelem, ahogy egy nagy PH!-s procitesztben fLeSsék nyalogatják a procikat" by Male (Hűtőpaszta vs. lekvár 2. rész)

(#190) b0bcat válasza djgeg (#187) üzenetére


b0bcat
addikt

"...de a módszerek is szarok."

Egyetértek. Főleg a kurzuskönyv-alapú oktatásról gondolom, hogy komoly hiányosságai vannak.

"Angolul pedig csak a papírforma szerűen lehet és tökéletesen 12 igeidőt használva?"

Vannak helyek és körök, ahol ez elvárás. De sok helyen nem. ;) (És a mutogatást is értik ugyebár. :DDD)

"Szegényt annyira elcseszte ez az egész oktatási rendszer..."

Vagy inkább a tanárai. Meg a tanuló habitusának kérdése is, hogy mennyire hamar nyílik meg beszédben. :U

"...nehogy valamit rosszul ejtsen vagy véletlen nyelvtanilag nem lenne helyes. Ezt nevelte belé ez a szar rendszer."

Nem gondolom, hogy a nyelvhelyességre nevelés rossz dolog lenne. Más kérdés, hogy nem szabad (a tanárnak) megengedni, hogy a diák "betegesen" rettegjen a hibázástól.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#191) b0bcat válasza djgeg (#188) üzenetére


b0bcat
addikt

Hol tanít? Mit tanít? Ne haragudj, de ez így elég hihetetlenül hangzik. :N

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#192) djgeg válasza b0bcat (#191) üzenetére


djgeg
őstag

Matek tanár xD
Oké mázlija van, de azért mert tett is érte. 10 órája van egy héten és 2 diákja akiket még 2+2 órában tanít... Jól kijön az idejével és van ideje mellette tanulni. Pesten tanít egy Gimi-Középsuli összeolvadott valamiben xD
Nem keresi magát halálra, de még munka kis képzés mellet gépen melózni is van ideje :D

Persze nem ez az átlag :/

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#193) djgeg


djgeg
őstag

Az oktatási rendszerrel alapvetően annyi bajom van hogy kilométerekkel elavult a szükségesnél...
Annyi impulzus éri a gyerekeket. Ha meg még maga kezd el tanulni valamit interaktív módon gépen, sokkal jobban rá tud kattanni . Persze odáig nem jut el mert nem tudja hogy a tanulás interaktív és akár szórakoztató is lehet.
Fejlettebb országokban azért ezt kezdik észrevenni, hogy a most tableten , okos-telefonon és egyéb ingerben gazda környezetben egy száraz tan anyagnak nincs esélye se lekötni a gyereket. ( Az átlag tanári, tanítási módszerekkel párosítva)

Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hányszor tanítottak engem interaktív kérdezz felelek odafigyeléses, stb módszerrel akár film, videó oktatói videókkal. Nem pedig a "Na most megnézünk egy filmet" "Jupii lehet aludni".

Fejlődik a világ, változnak az emberek az oktatási rendszer meg leragadt úgy vagy 30-40 évvel ezelőtt.

Tarthatatlan.

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#194) b0bcat válasza djgeg (#193) üzenetére


b0bcat
addikt

Egyetértek azzal, hogy az oktatási rendszer követhetné például a technológiai fejlődést, bár egyrészt attól még, hogy változik körülöttünk a világ, nem biztos, hogy a tanulási (értsd: memorizálási) készségeink is változnak az időkkel, másrészt pedig pont a nyelvoktatás az, ami aránylag gyorsan reagál a változásokra (persze ez nálunk nyilván kevésbé érvényesül). De alapvetően igazad van: más ma a világ, mint 20 vagy 40 vagy 100 évvel ezelőtt, mégis a klasszikus tanár-diák nexusban gondolkodik a többség.

Én azonban ezt a - sokak által porosznak titulált - modellt is szeretném megvédeni: nevelési szempontból (és most nyilván nem felnőttoktatásra gondolok vagy főiskolákra-egyetemekre) abszolúte jónak érzem, ha a diákok tanulnak fegyelmet és tiszteletet. Kicsiny hazánkban ugyanis e két vonásból egyre kevesebbet lehet látni honfitársainkon, különösen a fiatalokon. (Elnézést kérek a sarkításért. :U)

Azt gondolom továbbá, hogy továbbra is (sőt, ez talán örökké így lesz) nagyon sok múlik a tanerőn - oktatási módszertől és környezettől függetlenül vannak jó (hatékony, elismertségnek örvendő) tanárok, akik tudnak bánni a rájuk bízott tanulókkal, és vannak olyanok, akiknek ez egyszerűen nem megy. A modern oktatáselmélet sokszor abba a hibába esik, hogy csak a módszerben látja a megoldást, holott a legjobb módszer sem ér semmit, ha a közvetítője - a tanár - nem tud jól élni vele.

A saját szakterületemen - az angol nyelvoktatásban - látom, hogy hogyan fordítják ki, értelmezik félre és siklatják ki a modern szemléleteket (pl. a híres-hírhedt kommunikatív modellt) azok a kollégák, akik a forradalminak kikiáltott módszerek jegyében módszeresen tagadnak meg olyan - valójában megkérdőjelezhetetlen - értékeket és vonásokat a nyelvben, mint annak a helyessége (értsd: nyelvtana). Ezt nagyon szomorú látni számomra, különösen azért, mert tudom, hogy nem létezik egyetlen és legjobb univerzális módszer, mégis sokan harsogják, hogy ez vagy az nem jó, sőt egyenesen használhatatlan.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#195) Buci21 válasza b0bcat (#194) üzenetére


Buci21
addikt

Egyetértek, bár szerintem jobb helyeken nem a fegyelemmel és a tiszteletlenséggel van a baj, szerintem nálunk sem. Engem is sokkal jobban le tud kötni egy jó tanár, pl magyartanárunk, mint egy kevésbé jó. Az oktatási módszer váltogatható, de a tanár nem lesz ettől jobb, simán lehet, hogy egy-egy tanárnak más módszer fekszik, más módszerrel hatékony, de itt nem ez a lényeg. Mentalitásbeli problémák vannak mindkét (3) oldalról, mind tanár, mind diák, mind a zárójeles külső szemlélő nézőpontjából. Én is jobban szeretem, ha interaktívabb egy óra, de csak az, ami érdekel. Ami kevésbé izgat, ott jobb inkább szunyókálni... Mi az a "híres-hírhedt kommunikatív modell"? Erről nem hallottam még ilyenformán, de lehet, hogy már találkoztam vele, csak épp nem vagyok tudatában.

(#196) b0bcat válasza Buci21 (#195) üzenetére


b0bcat
addikt

A kommunikatív nyelvoktatás (angol neve röviden CLT) az a modell, amit talán a leginkább félreértettek sokan az utóbbi kb. 2 évtizedben. Ez az a modell, amiből a nyelvtanárok egy részében annyi ragadt meg - hibásan -, hogy erőnek erejével is beszéltetni kell a diákot a kezdetektől, a nyelvtant pedig el kell felejteni. (E két felvetés közül mindkettő komoly problémákat szül külön-külön is, pláne együtt.)

Sajnos részben ennek a módszernek köszönhetően tartunk ma ott, hogy a nyelvtan szinte számkivetett lett a nyelvoktatásban, mert egyszerűen szembeállítják az életszerűséggel és a beszédközpontúsággal, holott ez teljesen természetellenes. (Nincs ugyanis olyan természetszerű összefüggés, hogy valaki VAGY helyesen VAGY folyékonyan beszél.)

Nekem személy szerint sokáig felállt a szőr a hátamon ettől a "beszéltetős" modelltől, de amikor elmélyedtem a témában, rá kellett döbbennem, hogy a szakma egy tekintélyes része nemes egyszerűséggel félreértette a módszer lényegét és célját. :(

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#197) Buci21 válasza b0bcat (#196) üzenetére


Buci21
addikt

Értem, köszi a választ, már ha tegezhetek egy tanárt... xD :DD :DD
és akkor most a hangsúlynak a nyelvtanon, vagy a nyelvhasználaton kell lennie? mert én némi tanulás után elkezdtem ráérezni a nyelvtanra, és csak beszédhelyességgel és szókincsfejlesztéssel foglalkozom, a nyelvtant pedig nem tudom úgy, h ez most ilyen igeidő és úgy képezzük, hogy: ... Ez marad az olasz nyelvnek, az angol nyelvtana talán kicsit használhatóbb a való életben, könnyebb folyékonyan beszélni, szvsz, mondom ezt 3 év latin, 6 év angol és 1,5 év olasz tapasztalattal, 10. osztályból. Nem tudom, mennyire látom jól a dolgokat, de a lényeg, elég jó vagyok már angolból, h ne jelentsen gondot 1 hét Franciaországban angol származású és angolul perfect havernál, mindennapi szinten használva az angolt. A TV-vel picit meggyűlt a bajom, de a hét vége felé már én is a kvízműsor közben ordítottam a TV-nek a megoldást, ez náluk amolyan családi hagyomány. Először nehéz érteni a folyékony és gyors, rögíztett angol beszédet, pl egy show vagy híradó. Szerintem már ez egy jó szint, de van hova tovább.

[ Szerkesztve ]

(#198) djgeg


djgeg
őstag

Egyetértek abban, hogy nagyon sok múlik a tanáron... Sajnos sok tanárt már nyugdíjazni vagy elküldeni kéne... Mert se embert kezelni nem, hogy gyerekeket kezelni nem tud. Én alapvetően a rendszerben látom a hibát. Kezdve a tanár képzéssel. Nem lehet olyan rendszert létrehozni akik kiszűrnék az oda nem tartozó tanár tanoncokat? Példának okáért volt anno két kezdő tanárom. Szó szerint. Mi voltunk az első osztályuk. Még is az egyiknél kínszenvedés volt a másiknál meg öröm volt az óra. 2 kezdő tanár. 50-50% xD
Ez az arány valahogy nem jó :D

Miután a tanárok is abban a rendszerben nőnek fel így ők se lesznek sokkal másabbak mint amiben 1. ők is felnevelkedtek 2. Tanították őket tanítani.
Azok mellet, hogy jó pár tanárt tanítani nem szabadna hagyni. Ahogy volt alkesz fizikatanárom. Igaz középsulis voltam. De a csávó egyetemen is tartott órát mellette. Nevetséges órák voltak. "btw": Még ma is tanít.

Szóval amíg a rendszert nem rázzák gatyába... Addig nem sok minden fog változni. Szerintem

Persze tisztelet a kivételnek ;)

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#199) djgeg válasza b0bcat (#196) üzenetére


djgeg
őstag

Hát az a ló másik oldala :D(ahhoz képest amiről én beszéltem xD )
Arany közép út ?

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#200) ABal válasza b0bcat (#196) üzenetére


ABal
őstag

Kíváncsi vagyok, szerinted mi a kommunikatív nyelvoktatás lényege és célja?

[ Szerkesztve ]

"Mi a rosszabb, a tudatlanság vagy a közöny?" "Nem tudom, és nem is érdekel!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.