Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Valzor


Valzor
aktív tag

Ez nagyon jó! :C Néha jól jönne nekem is egy hasonló kütyü. Személy szerint házilag nem álltam volna neki, én tuti nem tudnám megcsinálni :D

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#2) Tamás9x válasza Valzor (#1) üzenetére


Tamás9x
őstag

Pedig nem nehéz:D 6v-tól 30-ig terhelhető az IC :) a hatásfoka nagyon rosszd e használható:)

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#3) razorbenke92 válasza Tamás9x (#2) üzenetére

12+ bemenő fesszel tényleg elég rossz a hatásfok. 5V használat mellett 7 V disszipál azaz 60% pocsékba megy. Másik ami gondot okozhat, hogy ezeknek a celláknak van egy bizonyos kritikus merültségük. Nem tudom a cellák feszültségét, de ha 12V-ot ad a bekötésük, akkor nem nagyon tesz nekik jót, ha 8-9 V alá merülnek. Ez a rendeltetés szerű használatkor nem eshet meg, mert pl egy 12,4V-os noti már nem megy 9V töltöttségű akksiról. De jelen esetben a feszIC addig facsarja, amíg le tud adni 5V+(+1,5/1,7 dropout) feszültséget.

Ahogy nézem 2-2-2 párhuzamos kapcsolás van sorban. Erről 4,2V-os cellákra gyanakszom. Ha az elrendezést áttennéd 3-3 párhuzam-sorosra, akkor kapnál egy ugyan ekkora tárolókapacitást 8,4 V fesszel.

Ekkor már csak 40% disszipál, (arány megfordítva) és a 4,2V-os cellák a 3V-ra merüléstől kevésbé fognak megsértődni mint az első konstrukció által okozott 1,6 Voltostól :)

(Nem beszélve arról, hogyha a továbbiakban tölteni akarod, akkor az eredő mAh-t nézve az elsőhöz képest 4400 ról az eredő érték 6600-ra változik, így nagyobb töltőárammal is lehet nyugodtan tölteni, és kisebb merültségről kell felhozni a cellákat)

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#4) kmisi99


kmisi99
addikt

Inkább veszek egyet ebayról 2-3000ft ért. Bár gondolom nem lesz ekkora teljesítmény. De azért szép.

(#5) Tamás9x válasza razorbenke92 (#3) üzenetére


Tamás9x
őstag

Köszönöm az észrevételeket, nagyon rossz választás volt ez a regulátor, az aksik tönkre is mentek, a következőnél okosabb megoldást keresek. Minimum egy cellaőrt.

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#6) Alien13


Alien13
tag

Sziasztok!

Erről mi a véleményetek?

http://www.ebay.com/itm/271396547868?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ilyenben gondolkodom tablethez, mert sikerült egy olyanba belenyúlnom, ami 3 órát bír :( Többszöri töltésre vagy folyamatos működtetésre kell, de nem Mo-ról, ahol a 6000-es kerül 9000-be :((

Ahová érdemes elmenni, oda nem vezet rövid út - Vavyan Fable

(#7) razorbenke92 válasza Alien13 (#6) üzenetére

Logout cikk

A kolléga leírta a tapasztalatait. Neki jók voltak. Ami szent, hogy ezeknek a kapacitása nem közelíti meg a ráírtakat, egyiké sem. A különbség ugyanis a külföldi olcsó, és a hazai 6000-9000 (inkább 15000 ami már tényleg jó) cuccok között, hogy míg itthon minőségi cellákkal szerelt kütyüket adnak el (és itt most nem a metróaluljárós gsm-esre gondolok, aki ugyanúgy kínából rendeli, és jó pénzért túlad rajta) addig a kínai cellák semmit nem érnek bennük.

Van egy tesztoldal ahol a 18650-es Lítium cellákat tesztelik (ez a legelterjedtebb, ez van a notiakksitól kezdve az e-cigin át a zseblámpáig majdnem mindenben) Az ebayen vehető 5000mAh illettve afölötti kapacitású akkuk 600Ft/db áron (amik már gyártástechnológiailag is lehetetlenséget állítanak magukról) kb 1200-2000 (nagyon maximum 2200mAh) delejt adnak ki magukból. Míg egy Panasonic cella, ami kb 4000-6000 Ft/db (!) 3100mAh-t állít magáról, és többnyire tud is annyit.

A gond tehát az, hogy amit 50000mAh-nak írnak, abban van 10 gagyi cella, ami már rajtból mondjuk csak
12000mAh, míg itthon egy drágább cuccban van 4 minőségi cella és az 12400mAh. Itt már mindjárt látszik, hogy a háromszoros árért valójában nem is kapunk olyan sokkal kevesebbet.

Másik tészta, hogy a többszörös feszültségkonverzió miatt (az akkucella 3,7V, míg a tablet 5V-ot kér gondolom) Nem annyi az annyi. 3,7 volton 12000mAh->44Wh, ugyanez 5V-on már csak 8800mAh

Írták, hogy érdemes lehet venni egyet, és minőségire cserélni a cellákat, vagy pedig venni egy olyat, amiben alapból cserélhetőek a cellák, így akár több olcsóval helyettesítheted a kevesebb drága darabot.
Kérdés az, hogy hány kiló pluszt ér meg neked 3-4 órányi mobilitás, mert nem hiszem, hogy minden vágyat 10-15 lítiumcellával a táskádban futkosni :D

Egy szó mint száz, olcsó cucctól ne várj sokat.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#8) fgordon válasza razorbenke92 (#7) üzenetére


fgordon
senior tag

Szia!

Olyan Android töltésére alkalmas USB-s kimenetelű eszközt keresek, amit AA-s elemekkel lehet üzemeltetni.
Van egy egyszerű kütyü, ami nem tölti az Androidot:

http://www.ebay.com/itm/MINI-USB-Emergency-Power-Supply-CHARGER-FOR-iPOD-MP3-MP4-USING-4-AA-Batteries-/230965712088?pt=US_Radio_Comm_Device_Power_Supplies&hash=item35c6a114d8

Multiméterrel lemértem, 5.45V-od ad le 4 darab feltöltött Eneloop AA-s elemmel az 1. elem eleje és a 4. elem vége között. Hogy az USB-ből mennyi jön ki, azt még nem mértem le.
Ha rákötök például egy USB-s ventilátort, tökéletesen működik.

Ez szerepel a kereskedő oldalán:

Features:

Acts as an emergency power supplier - ideal solution for the unexpected power shortage
With a switch on/off
Connect USB and charge!
Power by 4*AA batteries(Batteries not included)

Some device like iPhone, iPod Touch requires extremely high current for charging. Poor quality battery or non-Genuine Battery could not charge such kind of device and may even damage your device. We do not provide guarantee on charging these kind of devices. We have tried connecting this device to Sony Ericsson Vivaz Pro (u8i) with Genuine GP ReCyko+ Rechargeable Battery and charge without any problem.

Az Android telefont miért nem tölti? :B

Egy ismerősnek ilyen van, AA-s akkukkal amivel próbálta, neki sem nem működik:

http://www.ebay.com/itm/Emergency-USB-Battery-Charger-2AA-with-Flashlight-for-iPhone4-Brand-new-/300870514997?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item460d47b935

Tudom, olcsó gagyi cuccok, de azért nem kéne működnie? :)

Ez talán működne? :U

http://www.ebay.com/itm/AA-USB-Emergency-Portable-Mobile-Phone-iPhone-4-5-Battery-Pack-Backup-Charger-/321082101820?pt=UK_Sound_Vision_Battery_Chargers&hash=item4ac1fc103c

Komolyabbnak néz ki, 5x annyiba kerül, mint a 4 AA-s "töltő"... :P

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#9) razorbenke92 válasza fgordon (#8) üzenetére

Meg ne vedd! :D

Komolyan. Nézd, itt a sor, ami felhívja rá a figyelmedet, hogy egy adag semmit akarnak eladni neked:

and outputs 500mA, approximately half the speed of a typical mains charger but enough to charge a smartphone in 4 hours. We have tested higher output currents and found that AA batteries get hot so a lot of energy is lost as heat, 500mA provides the best balance of speed and efficiency.

A lényeget el is mondták helyettem.

De jöjjön magyarul, bővebben, az igazság:

Az alkáli elemeknek, (ceruzaelemek, akkuk legyen az AA, AAA, vagy egyéb) a belső ellenállásuk nem enged meg túl nagy áramot kijönni belőlük. Ez azt jelenti, hogy egy jobbfajta elem maximum 500mA töltőáramot ereszt ki. Ez jobb esetben stabilizáláson esik át, aminek a hatásfoka még gyengít az egészen. Ez azt jelenti, hogy a töltőáram, (ami ha megnézed a töltődön, minimum 1A de inkább 2) kb 500mA azaz 0,5A. Ez normál esetben 2-4 szeres töltésidőt jelent, már amennyiben ilyen kicsi áramot egyáltalán hajlandó elfogadni töltésként a telefon (ez megint csak függ attól, mennyi a gyári töltő értéke).

Az usb venti menni fog vele, mert annak kb 0,2A kell az üzemeléshez.

Másik probléma, hogy az AA elemek kapacitása 2000-2500mAh maximum. De ezt nem végig 1,5V ill 1,2V feszültségen adják le, hanem teljes merülésükig, ameddig nem lineárisan ugyan, de folyamatosan csökken a feszültségük.

Tekintve, hogy a mutatott konstrukciók a szükséges 5V feszültséget 4 elem sorba kötésével hozza létre, a kapacitásuk és áramerősségük nem adódik össze, hanem a legkisebb, leggyengébb láncszemével fog egyezni.

Valamint, valószínűleg ezek a cuccok nem tartalmaznak semmilyen DC-DC boost konverter kört (bocsi ha kínaiul beszélek, ha valami nem tiszta, kérdezz) azaz addig mennek, ameddig feszültségük (sorba kötve 4*1,5V/4*1,2V=6V/5V) meghaladja az 5V-ot. Mivel merülés közben esik a feszültségük, kb fél óra töltés után (amikor 2500mAh kapacitásuk kb tizedét adták le[ 500mA fél óráig 250mAh]) megáll a töltés. Ez azt jelenti, hogy a mobilod gyári akkuját kb 15-20%-al húzza feljebb.

Konklúzió: A nevük találó, ezek valóban csak SOS töltésre használhatóak ebben a kiosztásban, már ha egyáltalán kezeli a telefon. (Kikapcsolt állapotban lehet hogy megy velük a töltés, meg kéne próbálnod)

folyt.köv

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#10) razorbenke92 válasza razorbenke92 (#9) üzenetére

Ha valóban olcsó, és valamit érő dolgot akarsz, a következő opciók állnak előtted:

-Lítium cellás
Előnye, hogy egy cella egyedül képes több ampert kifacsarni magából, és nagy kapacitással bír, így jó lesz a súly-teljesítmény arányod. Továbbá a LiIon cellák kapacitása nem teljes merülésig van kalkulálva, hanem az alsó határ 3V-ig (ha ez alá merül, tönkremegy a cella, bár erre általában tartalmaz védőelektronikát). Ezt figyelembe véve a LiIon cellákból a lentebb említett eszközökkel közel az egész kapacitás kinyerhető. Két cellával már feltöltöd a telódat (talán).
Hátrány, hogy a Li cellák, bár a rátöltést jól kezelik és kicsi az önmerülésük, egyébként különleges bánásmódot igényelnek, könnyebben tönkremennek, nehezebben beszerezhetőek és drágábbak mint a sima elemek/akkuk.

-házi készítésű powerbank:
3 komponens kell hozzá: LiIon cella, 3V->5V boost konverter minimum 1A-es USB kimenettel, LiIon
cellatöltő elektronika (USB-s ez is, csak más csatlakozóval) Ezek ára a cellák számától és
minőségétől függően 1500-3000 forint (Egy normálisabb cella ára, ami erre a célra már használható
600-800 forint) Plusz még valami burkolatot kell neki ügyeskedni, esetleg úgy, hogy cserélhető legyen
benne a cella, így akár lehet nálad több feltöltött is, és cserélgetheted.

-bolti powerbank (érdekes olvasmány [link], az első amit említ kuka, a másodikat dicséri a cikkíró, de sokan mások panaszkodnak rá)
Nem szabad elhinni amit ráírnak általában, de azért amire ráírják, hogy 20 000mAh az már biztos
feltölti 1-2x a telefonodat (papíron 5-8x kéne neki, de ez mellékes)
-Nikkel elemes
Előnye, hogy olcsó, könnyen beszerezhető cellákból áll (akár eldobható elemekből), amiket elég nehéz kinyírni, ugyanis nem ismerik sem a mélymerülés sem a túltöltés fogalmát (a Li cellákkal ellentétben).
Hátrányuk a teljesítményükhöz képesti nagy méretük (1 amper töltőáramot biztonságosan 3-4 cellával tudsz biztosítani. NiMH akkuk 2500mAh kapacitása cseles, a Li cellákhoz hasonlítva, ugyanis a feszültségük harmada akkora (azaz 1db Li cella 3,6V(max töltésen 4,1V) 2500mAh=3db NiMH akku 3*1,2V 2500mAh). Rátölteni nem célszerű, bár vitatott, hogy mennyi kárt is okoz az ilyesmi, de ez kevesebb problémát okoz, mert kisütni töltés előtt nem nagy dolog.
-házi készítésű
Nagyjából ehhez is azok a dolgok kellenek, mint a Lítiumoshoz. Kellenek cellák (minimum 6db,
hármassával sorba kötve, és a két hármas sort párhuzamba kötve), kell egy 1V->5V boost konverter
min 1A-es, meg egy akkutöltő, amennyiben ceruzaakkukat használsz.
Ebben az összeállításban 4,5V-tól csökken a három sorba kötött cella feszültsége 1V-ig, azaz
cellánként 0,33V-ig. Ezzel már jól ki van használva a cella, és mivel két sort kötsz párhuzamba, talán
már elérik az 1A töltőáramot. (Ha nem, akkor 9 cella 3sor 3párhuzam kivitelben talán már jó). Így 6/9
cellával kb. 4000mAh/6000mAh energiát tudsz átfacsarni a telefonba. Igen, bazi sok elem/akku kell
hozzá, de ebből is látszik, hogy a 4 elemes soros kapcsolás semmire sem való kb.
-bolti váráslás (ha találsz olyat, amilyet egyébként építenél)

Ajánlott olvasmány még: [link]

Ha valamelyik megtetszett, és belevágnál, írj, szívesen segítek. (És kifejtem bővebben, mert igen, ez még csak a tömör verzió volt róluk :D )

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#11) fgordon válasza razorbenke92 (#10) üzenetére


fgordon
senior tag

Köszönöm a válaszodat, nagyon sok mindent mondtál, amit nem, vagy nem úgy tudtam. :R

Fogd fel úgy a kérdésemet, mint egy verseny kihívást, amit meg kell oldani, persze csak elméletben, de akár nem túl költségesen megépíthető is legyen:

Használható elemek:
- adott maximum 12 (ha indokolt, akár 16) AA-s Eneloop elem, 2000 mAh teljesítménnyel, jó formában
- van kb akármennyi 2 és 4 darabos AA-s akku tartó, ami összeköti az AA elemeket
- bármilyen műszaki alkatrész, amit lehet kapni

Cél:
- USB-n olyan megfelelő V és A kimenetet létrehozni ezekből, ami legalább 1 alkalommal feltöltenek egy 2000 mAh teljesítményű Li-ion aksit az Android telefonban. Lényeg, hogy működjön.
- Ez az eszköz folyamatosan rá lesz dugva a telefonra, és az a cél, hogy a telefon kibírjon legalább 1 napot bekapcsolt GPS-szel, kikapcsolás, megszakítás nélkül. Tehát ha lassan tölti, az sem baj, mert úgy is jó.

Erre várom a megoldást mindenkitől, de razorbenke92-től mindenképp... :R

Leegyszerűsítve egy nem túl szakmai kérdés a megoldás irányába célozva:

- nem lehetne az AA elemeket 2-es vagy 3-as vagy 4-es blokkokba szedni, és a leadott V-ot a megfelelőre konvertálni, és a több 2-3-4-es blokkot (amelyik a jobb) az abból kijövő A-t összeadni, és mindig csak a szükséges V-ot és A-t adni kimenetként valamilyen megoldással? Tehát mondjuk 3x 4AA (5.6V x 3), és ezt lekonvertálni az Andoridos telefonnak megfelelőre? :B

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#12) fgordon válasza razorbenke92 (#9) üzenetére


fgordon
senior tag

Ha az általad említett cikkben szereplő Super Powerbankot választom, ami Li-Polymer alapú, ott érdemes lehet a maximum kapacitásút megvenni? Itt találtam ilyet, például.

Ilyenek vannak:

12000mah
20000mah
30000mah
50000mah

A 30000 tűnik ár/értékben talán a legjobbnak.

Nekem nagyon gagyinak tűnik az EU-s hálózati töltős része.

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#13) fgordon


fgordon
senior tag

Ha ilyet:

DC-DC Converter Step Up Boost Module 3V to 5V 1A USB Charger

kötnék rá az 1x vagy 2x ( (2xAA) vagy (3xAA) vagy(4xAA) )-s aksik elé, az érne valamit?

:R

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#14) razorbenke92 válasza fgordon (#11) üzenetére

Mielőtt mindent elolvasnék, a versenykihívásra: Most építettem egy eszközt amibe beletettem egy tojást és a kilencedik emeletről ledobva sem tört össze :D Challenge Accepted

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15) razorbenke92 válasza fgordon (#13) üzenetére

No hát akkor sorban:

Először számoljunk egy kicsit. Képzeljük magunkat egy ideális világba, ahol semmilyen konverzió nem jár veszteséggel:
16db 2Ah-s Eneloop->32Ah 1,2V->10,5Ah 3,6V Most azt volna jó tudni, hogy a GPS amit életben kell tartani, az hányszor meríti le az akkut egy egész napos használat során. 10,5Ah kapacitással (álomvilágban) 5x töltöd fel a telefont. Jelen világban ezt felezzük 3-nak. A bekötést céleszerű az általad linkelt boost converterrel megcsinálni úgy, hogy 4x4-be kötöd a 16 akkut. Elvileg akkor jó lesz.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#16) fgordon válasza razorbenke92 (#15) üzenetére


fgordon
senior tag

Tételezzünk fel 6 órás lemerülést, hogy feltöltött aksival 6 óra múlva merül le.

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#17) fgordon válasza razorbenke92 (#15) üzenetére


fgordon
senior tag

Ha a belinkelt boost convertert egyszerűen elé rakom a 4xAA-nak, akkor is működni fog a töltés szerinted?
Tehát megcsinálom, hogy USB-s csatlakozója legyen, majd a 4xAA-t bele dugom a bemenetre és a kimenetre pedig a telefont USB-n.

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#18) fgordon válasza razorbenke92 (#14) üzenetére


fgordon
senior tag

Az eszközt tyúknak hívják és lerepült? :DD

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#19) razorbenke92 válasza fgordon (#17) üzenetére

6 órás merítéssel talán pont kibírna 24 órát.

A linkelt cucc létezik usb csatival szerelve is egyébként. Elé kell tenni valamit, ami 3V fölött dolgozik, és 1A áramot tud biztosítani. 3V fölött 2-3 elem még nem dolgozik szépen, mert összesen 3-4,5 volt a feszültségük feltöltve, így hamar lecsökkennek a min 2,5V alá, és elemenként bennük mmarad 1,2/0,8 V. Ha már 4 elemed van sorba kötve az 6V (ennyi a max bemenete a linkelt konverternek) és akkor már mire négyen lemerülnek 2,5V alá, akkor már elemenként 0,6V marad bennük. (VIGYÁZZ, nézd meg mekkora a minimum töltöttségük az Eneloopjaidnak. Bár ezek tűrik a mélymerülést, lehet hogy van minimumuk)

Nos, 4 elem sorba kötve megadja a kellő feszültséget. De a soros kapcsolás az áramukat és a kapacitásukat nem adja össze, így ki kell tesztelni, hogy hány ilyen 4es soros kapcsolást kell párhuzamba kötni (hányszor 4 elem kell) ahhoz, hogy meglegyen a megfelelő 1A töltőáram. (Tippem szerint 3-4 kell hozzá, de a Sanyo eneloopok elég klassz cuccok. Szóval a lényeg hogy 4db-os sorokat csinálj az elemeidből, ezeket kösd párhuzamba, minél több párhuzamod lesz, annál többször tudod tölteni vele a telódat.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#20) razorbenke92 válasza razorbenke92 (#19) üzenetére

Hű, na várjál, lehet hogy mondtam némi butaságot. Tehát: Egy Nikkeles elemet/akkut (AA például) le lehet meríteni nagyon mélyre, viszont van egy korlát, ami után már nem nyersz ki több energiát. (nem tudok linkelni img.photobucket.com/albums/v482/SilverFoxCPF/EneloopAA2000atVariousRates.gif)
Itt látszik, hogy 0,5A-nél nagyobb merítési aránynál (nem tudom, hogy szívtak le eneloopból 10 ampert) 0,9 volt után a merülés már nem jár energianyereséggel. (Gondolom látod a lényeget a grafikonon). Ezek alapján módosítanám az eddigieket: Eneloop elemmel érdemes megpróbálni a 3-as soros kapcsolások párhuzamba kötését is. Így 3,6V ról indul, és mire 2,5-re esik a sor (elemenként 0,8333V) akkorra leadja energiája 99%-át. Így 15 elemmel 5 párhuzamban álló 3-as sort tudsz csinálni ami kb 10Ah, amiből ha átmegy 6Ah a telódba az már király üzemidőt ad.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#21) fgordon válasza razorbenke92 (#19) üzenetére


fgordon
senior tag

Egy fórumtárs szerint amit elsőnek belinkeltem, 4xAA-val működő cucc (amin zseblámpa is van), AA-s akkukkal tökéletes tölt mindenféle Androidos telefont. Létezhet, hogy ebbe a cuccba belerakták azt a dc konvertert?

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#22) fgordon válasza razorbenke92 (#20) üzenetére


fgordon
senior tag

Tehát ha veszek 4 darab 3as AA akku tartót és azt a DC konvertert, majd a 4 akku keretet párhuzamosan kötöm be a Dc konverterbe, akkor így elvileg minden működni fog megfelelően?

Az egész költsége anyag áron 1000 Ft alatti, persze akkuk nélkül, amik vannak.

:R

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#23) fgordon válasza razorbenke92 (#20) üzenetére


fgordon
senior tag

Dc konverterből milyet vegyek? 0,5A, 1A, 2A?

A 2A 2x drágább, mint az 1A, viszont a 0,5 kb annyi mint az 1A.

Ez mit jelent, jelen esetben, hogy 2A, hogy maximum ennyi A tud átmenni rajta? Ha többet kap, mi történik? Ha kevesebb, nyilván kevesebb megy át.

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#24) razorbenke92 válasza fgordon (#23) üzenetére

Sorban:

Ha a kolléga erre gondolt: [link] akkor nem tudom. Figyi, ha van neki, és tapasztalat alapján beszél, én elhiszem.
A leírásban minden esetre az 500mA áramerősség nem túl biztató. Nem tudom, milyen elektronikát használ, de nem hinném, hogy profibb cucc lenne benne. Valószínűleg abban is egy hasonló konverter van, meg esetleg tettek bele egy AA/AAA akkutöltő elektronikát, hogy a saját akksijait is fel tudd tölteni USB-ről. Ennek ellenére szerintem az árán inkább a fröccsöntött tokot fizeted meg, meg az összeszerelő munkásokat (legalább is a főnöküket).

Ennél a kész verziónál azért lenne jobb a házi építés, mert abban több cellát tudsz alkalmazni. És amint említetted, neked van egy pár, akkor pedig érdemes lenne kihasználni.

Azért lenne jobb több akkuval egszerre dolgozni párhuzamban (ahogy már említettem is), mert egyrészt nagyobb áramerősséggel bírnál (500mA talán elég, a töltéshez, de akkor is kevésnek hangzik) másrészt több akkuban több kapacitás van. Arról nem beszélve, hogy ha több akkupakk van párhuzamosan kötve, akkor megoszlik a terhelés. Kisebb terhelés alatt pedig jobb az akkuk hatásfoka (lásd a diagram, amit már linkeltem).

----

Igen. Ha veszel akkukereteket, meg DC-DC konvertert, akkor fizikailag semmi akadályát nem látom a működésnek. Minimum két pakkal szerintem meglesz a kellő áramerősség is és a kellő kapacitás is. Több csak jobb, viszont arra figyelj, hogy egyforma töltöttséggel kell majd őket összekötni.

----

Az 1A-eset ajánlom. Ezek az értékek maximális áramot jelölnek. Tehát ha az eszköz (telefon) nem vesz föl csak 1A-t akkor lehet a DC-DC boost konverter 10A-os is, akkor sem fog több folyni 1A-nél. Ha az eszköz 1A-t akar felvenni, de a konverter csak 0,5A-os akkor az eszköz csak 0,5A-t fog kapni (és lehet hogy nem működik megfelelően).
Tehát a kisebb semmiképp sem jó. A nagyobb nem rosszabb, de ez esetben szerintem nem is jobb.

----

Másik téma:
Tudom, hogy üzletelni nem lehet fórumon, ezért ha felkeltettem az érdeklődésedet írj privátot:
Láttam, hogy Budapest van megadva a profilodon városnak. A nem működő töltő kütyüjeidet, amiket linkeltél, átvenném tőled mindkettőnk számára korrekt áron. Kíváncsi vagyok mi van bennük, amolyan tanulmányi boncolásnak vetném őket alá.

Ha témába illő kérdés van, tedd fel itt, had lássák esetleg később is,de ha üzlet miatt keresel akkor várom a privátot.

Üdv!

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#25) fgordon válasza razorbenke92 (#24) üzenetére


fgordon
senior tag

Elnézést, közben azt nem linkeltem be, erről van szó, mint 4xAA-s töltő, ami bevált másnak.

Közben megnéztem, hogy a telefon töltőmből 5.1V és 850mA jön ki. Tehát kevés az 500mA.

Neki ez működik tökéletesen Androidot tölteni, az ismerősömnek ennek van a 2xAA-s változata. Ez 4xAA-s, de kb ugyanaz a széria látszólag.

Akkor beszerzek 4x 3xAA-s keretet és 1A-es DC konvertert.
(Azért tetszik a 12, mert négyesével töltöm az elemeket, és az 3 kör... :B)
Ez a 4x3AA elég lehet, vagy érdemes lenne 5x3AA vagy 6x3AA-ra csinálni?

DC konverter, amit találtam: 3-5V to 5V 1A. Ebből van 2 fajta.
Az első és a második.

Ennek a paraméterei, látszólag más felépítés, azonos funkciókkal:
Melyik tűnik jobbnak, az első vagy a második?

Module Properties: non-isolated step-up module (BOOST)
input voltage: 2.5-6V
Output voltage: 4-12 V(Adjustable, the default 5 v)
Output Current: the maximum 1000mA
Efficiency: Up to 92% (the higher
the input voltage, the higher the efficiency)
Switching frequency: 1MHz
Output ripple: 20mV (MAX)
Operating Temperature: Industrial (-40°c to +85°c)
Voltage regulation: ± 2.5%

Itt a 2A-es változat:

Module Properties: non-isolated step-up module (BOOST)
Input voltage: DC 2.6 - 5V
Output voltage: DC 5V
Input Current: DC 0 ~ 2A
Operating Temperature: -20°c to +80°c
Voltage regulation: ± 2.5%
Short circuit protection: Yes
Input Reverse Polarity Protection: None
Output voltage can be changed through the method bellow, 12V Max

Ez az utóbbi komolyabbnak tűnik. Ha ezt választom az is tökéletes szerinted?
Szimpatikus a rövidzárlat védelem, már ha nem csak marketing.

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#26) razorbenke92 válasza fgordon (#25) üzenetére

Amit felsoroltál mind jó.

Igazából az utóbbi 2A-es nem olyan sokkal drágább, szóval ha azt szeretnéd venni, semmi akadálya, jó lesz az is. (Sőt amint látom, a termékleírásban ajánlják is erre a fajta használatra)

(Én kicsit más célra szoktam ugyan használni, de az 1A-es piros nyákos jól bevált. Ennek ellenére egész biztos, hogy a 2A-es is jó :K )

A rövidzárvédelem szerintem nem csak marketing. Legalább is a megvalósítása nem olyan vészes, simán lehet benne, és nem hinném, hogy megéri bekamuzniuk.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#27) internetezoo


internetezoo
senior tag

Sziasztok!

ZTE mobiltelefon:
Van 3 hálózati töltő (SonyEriccson:550, ZTE:700, utángyártott:800 mA kimenettel). Egyik se tölti, csak "Töltés"-t mutat. Van egy fényképezőgépi és szárító készülékhez 500mA illetve 1000mA kimeneti töltő és ezekkel valóban tölt.
Az USB-ről is tölti (500mA). Látszik, hogy csak 500,1000 mA (és tesztelve 2000mAs töltővel is) kimenetivel óhajt tölteni. Mi okozza, hol a hiba? Köszi.

(#28) razorbenke92 válasza internetezoo (#27) üzenetére

Ha a feszültségek azonosak, és stabilak, akkor semmi. Szimplán a telefonod kényes :D Vegyél egy néhány ezer forintos usb-s fali töltőt, aminek megfelel a töltőárama, és töltsd vele úgy mintha gépen töltenéd.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#29) internetezoo válasza razorbenke92 (#28) üzenetére


internetezoo
senior tag

ZTE Libra: hálózati töltőfej + USB kábel a gyári, 5V, 700mA. Nem tölti.
A hálózati töltőfejet ugyanúgy érted mint a usb fali töltőt?

(#30) putyika válasza razorbenke92 (#10) üzenetére


putyika
újonc

Helló! Bocsi a zavarásért, olvasgattam a fórumban és láttam hogy eléggé értesz az elektronikához. Nekem mechatronikai technikus végzettségem van, valamit kapizsgálok az elektronikához, de messze nem eleget. Érdekelni viszont érdekel és szeretek kísérletezni,buherálni dolgokat! :-) Vettem a minap egy atab powerbankot, eléggé tetszik,minőségibbnek tűnik mint sok neten árult kacat..Viszont szeretnék mégegyet csinálni magamnak,mivel adott 3db 3,7 V-os 1500-1700 mAh körüli telefonakksi,ezeket szeretném hasznossá tenni,mert így csak porosodnak :-D Szóval amit meg szeretnék valósítani,hogy minél nagyobb hatásfokkal elkészítsem a hőn áhított saját powerbankomat,lehetőleg 3-4-5000 Ft-nál ne kerüljön többe a megvalósítása,de szerintem ebbe bőven beleférek. Amit szeretnék,hogy -mint ahogy az atab powerbankomon is- legyen egy micro USB port amin keresztül tölteni tudom a powerbankot, illetve egy USB-A port, amin keresztül 1A-t tudok kinyerni.Ha esetleg megoldható,de ez már nem a muszáj kategória, hogy legyen mégegy USB-A port (mint az atab powerbankomon) amin 2A körüli áramot kapok. Ezen kívül még a csepptöltést és valami töltés-visszajelzést szeretnék (van egy csomó LED-em). Valamint..amit nem tudok,hogy mennyire bonyolult megvalósítani,hogy töltöttségszintet is meg tudjam állapítani...(persze ez már nagyon a nem muszáj kategóriájú része a dolognak! :-D ) Válaszodat/válaszotokat előre is köszönöm! :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.