Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#63) tlala


tlala
addikt

No, akkor én is leírom a saját történetemet egy kis kiegészítő szösszenetként a topik témáját adó leíráshoz (amiért ismét köszönet), hogy talán más, hozzám hasonló kezdőknek ne kelljen egy éjszakán keresztül szívni az orosz feliratú scriptek meg a virtuális gépek csodálatos világával.
A legfontosabb észrevételem, hogy legyen kéznél kellő számú hideg sör.

Megjegyzés: legjobb Google Chrom böngészőt használni, mert ha valahol egy kínai oldal/üzenet jön fel, nagyon praktikus és roppant idegnyugtatóan elegáns tud lenni a jobb klikk/Fordítás magyarra opció.
Végig kell menni az eredeti leíráson, az én irományom leginkább a végén eldurvuló dolgokkal kapcsolatos, illetve a saját szívásaim üdítő eszenciáját próbáltam egyszerű mondatokba foglalni.

Egy jó tanács: vicces, de tényleg jó nem csak elmenteni, hanem ki is írni egy papírra a d.miwifi.com weboldalról kiíratott jelszót, mert a script teljes képernyőjéről igen macerás visszaugrálni, illetve a scriptbe amúgy sem lehet beollózni.

A teendők összefoglalva, dióhéjban, sorrendben:
- Mi Account beszerzése (ha még nincs), és a routerrel összekapcsolása. Erre én is az angol nyelvű Android appot ajánlom. A bekapcsolt router saját "Xiaomi_1234" vagy hasonló wifi hálózatot csinál, ahhoz kell kapcsolódni a telefonos appal, majd belépni a Mi fiókba, és összerendelni a routerrel.
- Root jelszó és SSH fájl kinyerése a d.miwifi.com linkról, ahogy a leírás remekül végig is vezet rajta.
- Dev FW felrakása.
- SSH script felrakása.
- VMWare Player letöltése és install.
- Prometheus fájl letöltése, kicsomagolása, majd futtatása a VMWare Playerrel, aminek során a script segítségével "építünk" egy testreszabott Padavan firmware-t a routerünkhöz, és a script segítségével fel is flasheljük azt.

Csak azokat írom le, amelyek szerintem szívatósabbak:

FIRMWARE TELEPÍTÉS
Töltsd le a jelenlegi legfrissebb develop fimrware-t a routerhez innen.
Folytatásként a cikk a dev FW felrakását így írja le: "Ezek után a 192.168.31.1 IP címet nyissuk meg böngészőből és tegyük fel a developer firmware-t, amit már letöltöttünk."
Na most ez elegánsan hangzik, de a valóságban azért ennél sokkal nagyobb szívás annak, aki még nem járt egy Xiaomi router full kínai felületén. Valóban el lehet szórakozni Chrome fordítgatással, jól el is lehet mulatni azon, hogy mit is jelenthet a "fáraó simogatása" (ez tényleg szó szerinti idézet egy Chrome által magyarra fordított Xiaomi kezelői felületről). Egyszer csak valahogy el is lehet jutni a FW felrakáshoz abban az eldugott menüben, ott mélyen lent legörgetve.
Helyette azt az egyszerű módszert ajánlanám, hogy a letöltött FW-t nevezzük át "miwifi.bin"-re, és az SSH flasheléssel megegyező módszerrel (lásd lejjebb) tegyük fel.

SSH
Ezt (még az előkészületek során a d.miwifi.com weboldalról letöltött miwifi_ssh.bin fájlt) másold át a frissen formázott FAT32-es USD stickre (amelyről letörölted a FW fájlt!), és végezd el a telepítést. Ehhez, illetve a legjobb a reset benyomva tartására egy SIM kilökő kis bigyó/tű.
Kényelmes fogást keresel a cuccon (kihúzhatod a LAN kábelt is, hogy kényelmesebb legyen tartani), kihúzod a tápegység csatlakozóját, és bedugod az USB sticket, rajta a FW fájllal. A SIM tűvel benyomva tartod a reset gombot (az USB port mellett lévő lyukon át), majd bedugod a tápegységet. A reset benyomva tartását akkor hagyhatod abba, ha a sárgán világító LED villogni kezd (még mindig sárgán).
Tényleg érdemes ellenőrizni a Putty-val az SSH kapcsolatot (egyszerű, ezt is életemben először telepítettem ill. használtam én is). A Putty indítása után a megjelenő IP sorba beírod a Xiaomi 192.168.31.1-es IP címét és OK. A feljövő fekete ablakban bekéri ismét az IP címet, a login-t (ami a root szó), és a fentiek szerint letöltött egyedi jelszót. Ha nem stimmel az SSH kapcsolat, akkor Network error-t ír, ha minden OK, akkor a cikkben is említett rendkívül eredeti ARE U OK felirat a jutalmunk.

Szerintem a Prometheus scripthez akkor érdemes hozzákezdeni, ha stabilan el tudod érni a routert, épp elég macera a script, nem jó, ha még azt is találgatnod kell, hogy vajon van-e kapcsolat a routerrel. (Meg ha még van sör.)

VMWARE WORKSTATION PLAYER
VMVare Workstation Playert a cikk szerinti telepíteni kell - szerencsére a Player telepítése egyszerű, ha még okoskodik, hpogy telepítenie kell extra billentyűzetet meg ezt-azt, szerintem jobb engedni neki, és az esetleges újraindítási javaslatát is illik elfogadni.
Valamivel játszania is kell szegény Playernek, ezért le kell hozzá egy virtuális muníciót is tölteni.
64 bites Windows10-zel dolgoztam, ahhoz a cikkben linkelt yadi.sk weboldalról a "VMWARE-PROMETHEUS-64.7z" fájlt töltöttem le, hogy ezzel játszhasson a Player. Fontos, hogy a .7z fájlt ki is kell tömöríteni, hogy egy "Prometheus-64" nevű kicsomagolt könyvtárat kapj.
Ahhoz, hogy játszhassanak egymással, a VMWare indítása után az "Open a Virtual Machine" menüpontra kell kattintani, és a korábban kicsomagolt Prometheus-64 könyvtárban a PROMETHEUS-64.vmx fájlt kell betallózni illetve elindítani. (Ha véletlenül nem látható, akkor a jobb alsó sarokban a keresést állítsd át "All supported files" opcióra. Indítás után lesz egy Prometheus-64 nevű virtuális géped, amit a "Play virtual machine" gombbal tudsz elindítani (ezzel indul el a Prometheus script is).

SZÍVÁS 1. billentyűzet témában: a scriptben a menük betűit tényleg NAGY BETŰVEL, vagy benyomott Caps Lock-kal kell használni, tehát célszerű a Caps Lockot aktíválni indítás előtt (hogy aztán majd megszivasson, amikor a kisbetűs jelszót kell beírni... de sokkal többször használjuk a menüket, mint ahányszor a jelszót kell beírni). Hab a szívótortán: a teljes képernyős Prometheus módban nekem kialszanak a visszajelző LED-ek a billentyűzetem, hogy még végtelenül se tudhassam, hogy aktívált volt-e a Caps Lock. De a szabály egyszerű: ha nem veszi be a menüpont betűjét, akkor egy töredék másodpercre felvillan sárgán a menüsor alatt balra valami, épp csak annyi időre, hogy ne tudd elolvasni, de ami kb. annyit jelent, hogy "Nagybetűt kell használni". Szóval ilyenkor használd shift-tel vagy Caps Lockkal az adott betűt.
SZÍVÁS 2.: ha a menüpont számát nem veszi be a billentyűzet, akkor annak az az oka, hogy nem vagy teljes képernyős módban ill. annak felületén, szóval a bal felső "Player" menüre kell kattintani, és a Full Screen-t kiválasztani. Legjobb ebben az üzemmódban maradni, minden látható, és a menü számait is beveszi.
A csodálatos orosz nyelven elindult script menüjében a legjobb barátunk a (S)ettings menüpont, ahol a 4. pontban a nyelvet lehet átállítani a sokkal kevésbé egzotikus EN verzióra. Mindig Q (mondom NAGY Q) betűvel lehet visszalépkedni a menüben. De ha már ott jársz, visszalépés előtt érdemes az 5-ös menüben az SSH kapcsolat paramétereit is beállítani: elsőként a 192.168.31.1 IP címet (+Enter) majd usernek a root jön, és jelszónak érdekes módon a saját jelszavad, amit a d.miwifi.com oldalról töltöttél le, és amit persze elfelejtettél egy papírra kiírni, hiába magyarázta az a csávó a topikban.

A menet is jól le van írva a cikkben: ki kell választani a router típusát (mi3g), scriptekekt frissíteni, forrást frissíteni, és aztán a 4-es Firmware menüben "Build a firmware". Ez borzasztó hosszú folyamat, remek alkalom egy sörre. Ezután a "Flash a firmware" menüpont jön, ami figyelmeztet, hogy csináljunk mentést, ez is jó sokáig tart. A mentés nekem kétszeri próbálkozás után is jelzett hibát (valamelyik partíció üres vagy mi), de ezt másik is jelezték.
Maga a FW felrakása már viszonylag hamar megtörténik, és akkor lehet bontani egy sört.
Belépni az új felületre a 192.168.1.1-es IP-n lehet, admin és admin user/password párossal.

Jó sörözést!

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.