Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szlovibuki


szlovibuki
tag

Én ugyan a '90-es években voltam gyerek, de szerencsére azért elég sok téli élményre gondolhatok vissza. Kb. '95-től vannak emlékképeim a téli dolgokról. Amint leesett az első hó óvoda/iskola után mentünk a nagymamámmal, osztálytársakkal, barátokkal a közeli lakótelep dombjához és egész délutánokat eltöltöttünk ott, de volt, hogy az utcánkban maradtunk és ott szórakoztunk. '99-ben (akkor voltam 2. osztályos általános iskolás) esett egy nagyobb mennyiségű hó, akkor pár napra tanítási szünet lett elrendelve. Egész idő alatt kint voltunk az utcán, gyűjtöttük a havat, és mindenki a saját háza elé hóbunkert épített. Aztán a másik ilyen nagyobb hómennyiség 2002-ben esett le, akkor már 6. voltam. Ugyanígy hóbunkert építettünk, és az utcánkból konkrétan korcsolyapályát csináltuk, hordtuk ki a vizet, ahol volt jég ott még jobban kicsúszkáltuk.

Emlékeim szerint egyébként valahogy mindig úgy esett a hó, hogy délelőtt, mikor iskolában voltunk kezdett rá és valahogy hétvégére már csak a latyak maradt meg. Ilyenkor mindig rohantunk ki nagyszünetben, megfürdettük a lányokat, hazafele pedig több órán keresztül képesek voltunk őket űzni. :D

Persze mostanára szépen megkopott ez a dolog, mostanra van, hogy már teherként élem meg, ha esik a hó (lapátolás, balasetveszély stb...)

Az az egy biztos, hogy a mai gyerekeket már sajnálom, mert a 99%-ának nem lesz olyan gyerekkora, mint nekünk vagy a még tőlem idősebb korosztálynak volt (és itt most nem csak a hóval kapcsolatos élményekre gondolok).

Bízom benne, hogy idén erős telünk lesz, a nyár szerintem eléggé csapadékos volt, az ősz is enyhe, tehát minden adott, hogy télre bekeményítsen az időjárás.

[ Szerkesztve ]

(#2) sziku69 válasza szlovibuki (#1) üzenetére


sziku69
senior tag

A hóesés mindig nagy élmény volt nekem is. Ahogy az iskolapadban ültünk, kinn esett a hó, és alig vártuk hogy szünet legyen. Már rohantunk ki, és hógolyóztunk. :) Emlékszem, az iskolához közeli dombra jártunk néha testnevelés órán is. Akkor előtte nap szóltak, hogy jöjjünk szánkóval. Hmmm, micsoda emlékek. Most felnőttként persze másképp látom már ezt, de a téli időszak, és a hóesés mindig eszembe juttatja. Most is szeretem nézni ahogy esik a hó, annak ellenére is, hogy tudom. Előbb kell kelni reggel, mert lapátolni kell a havat. De ugyebár elég extrém időszakokban kellett az utóbbi időkben lapátolni. Ugye? Én a kos hónapjában születtem, és még sosem kellett a születésnapomon havat lapátolni. 2013-ban viszont igen. :)
Inkább lapátolnám már most novemberben, mint márciusban.

(#3) adrian360 válasza sziku69 (#2) üzenetére


adrian360
őstag

96-ban vagy 97-ben mentünk márciusban ausztriába, és bécsben hó volt mindenhol. 98ban január-februárban vizsgáztam vezetésből, nulla hóesés volt, február közepén egyszál pulóverben mentem a vizsgaközpontba.
Régebben is voltak ilyenek, csak az idő mindent megszépít :D

(#4) Doze


Doze
aktív tag

Vitatkoznék, mert az abszolút Rekord Magyarországon: "Hazai abszolút minimum-hőmérséklet: -35 °C Miskolc-Görömbölytapolca, 1940. február 16"

Nagyapám volt olyan "szerencsés" hogy átélte, le is fagyott vagy három lábujja... amputálták is neki. Pedig a történethez az is hozzátartozik, hogy kapcarongy+szalma a csizmába, de nem segített semmit.

A másik, hogy pont ezen a "fasza" télen tudtak háborúzni is..

(#5) sziku69 válasza Doze (#4) üzenetére


sziku69
senior tag

Hi Doze! De rég láttalak! :)

Hát ezen nem vitatkoznék, mert nem jártam utána. :) Apám is részt vett abban a nevezett háborúban. Mesélt róla párszor, hogy milyen hideg volt. Aztán elvitték egy még hidegebb helyre. Szlovákiában fogságba esett, és sokáig az oroszok vendégszeretetét élvezte. Kropotkinban volt hadifogoly.

De azt hiszem egy kicsit elkalandoztam. :D

(#6) Pr3ciSioN válasza sziku69 (#5) üzenetére


Pr3ciSioN
aktív tag

Emlékszem kiskoromba olyan 99 körül ( akkor voltam elsős de lehet egy évvel korábban) mikor még faluba laktunk volt hogy befogtuk a kaukázusi medveölőmet ( sajnos panelba már nem tarthatok ilyet :D ) a szánkó elé , anyám meg én felpattantunk rá és mentünk el a boltig :DD apám ( akkor még élt ) meg csak nevetett :D témához kanyarodva én is mindig örültem a hónak de én már barátnőmnek kb 2 évvel ezelőtt is mondtam hogy a mi gyerekeink már nem fogják tudni sajnos hogy milyen az mikor igazán esik a hó :(

\HTC ONE M8 ----> Más nem is kell\ A Reszkessetek Betörők a gyerekek Die Hardja

(#7) sziku69 válasza Pr3ciSioN (#6) üzenetére


sziku69
senior tag

Legyünk egy picit optimisták. Reméljük talán még látnak, és legalább annyira örülnek majd neki, mint mi anno.
Ámen. :)

(#8) Pr3ciSioN válasza sziku69 (#7) üzenetére


Pr3ciSioN
aktív tag

Legyen igazad :)

\HTC ONE M8 ----> Más nem is kell\ A Reszkessetek Betörők a gyerekek Die Hardja

(#9) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Szerintem nem az emlekekkel van a baj. 30as eveim elejen jarok, es ugy kb jo 10 eve valtozik ez a dolog. Azaz egyre kesobb esik a ho es ritka az az igazi "hogolyos" alapanyag :).

Amikor suliba jartunk - foleg altalanosra gondolok itt - teli szunet alatt mindig csavarogtunk, csuszkaltunk, szankoztunk stb... a lenyeg, hogy volt ho. Kozepiskolas idoszakban is, sokszor a vonat is tobb orat kesett emiatt, amit nem bantunk :). Suliba/sulibol batyogva is van havas emlekem, konkretan, hogy esik a ho kozben :).

Mostanaban meg ha esik az inkabb unnepek utan van es az sem az igazi...

Kovetkezo generacioknak meg ez az allapot lesz a normalis. Nem lesz hianyerzetuk. Csak nekunk :)

(#10) sziku69 válasza RexMaximus (#9) üzenetére


sziku69
senior tag

Ha majd együtt nézegeted az unokáddal a régi fényképeket, majd megkérdezi: "Papa, mi az a fehér? :P

(#11) escape


escape
aktív tag

A '90-es évek nagy havazásaira én is emlékszem, pedig még gyerek voltam. Asszem 96-ban volt olyan, hogy két méter hó esett egy éjszaka alatt. Az udvarból nem tudtunk kimenni, a kaput nem tudtuk kinyitni, a faluból gyakorlatilag csak a háztetők látszottak volna ki, ha nem lett volna minden tető hófehér. Azóta már városban élem a hétköznapokat, de ha véletlenül elkezd havazni és otthon vagyok, ki szoktam menni a ház elé és csúszkálni kicsit a friss havon. A tisza cipő jól csúszik :D Hülyének is néznek a járókelők. Ez valahogy nekem nem maradhat ki a télből :)

Azért kell sportolnunk, hogy szép, izmos halottak legyünk. - Egyelőre hadjárat...

(#12) sziku69 válasza escape (#11) üzenetére


sziku69
senior tag

Hmmm, ezekre mindig jó visszaemlékezni. Én is falun nőttem fel. Emlékszem akkoriban még nem nagyon tolták el a havat az utcákról. Vagy ha el is tolták, akkor is maradt annyi hogy összetömődjön és megjegesedjen a teteje. Volt olyan például, hogy korcsolyával mentem végig a falun. De legalább a falu közepén levő rétre (ahol a befagyott tavak voltak) addig el tudtam menni korcsolyával. :) Szép emlékek!

Akkoriban autó sem nagyon volt. Nem volt zavaró tényező.

(#13) dsjk


dsjk
csendes tag

Budapesti 87-88-es télről két emlék.(jómagam még a 7. életévemet koptattam)
1. Annyi hó volt, hogy a kertben szánkóztam, mert apám a lapátolt hóból vagy 3-4 méteres dombot csinált.
2. Ez mondjuk elbeszélés alapján, de ezen a télen voltam vakbéllel kórházban, és amikor szüleim jöttek meglátogatni dél-Budáról észak-Pestre(jó kis kétütemű, diagonál gumis Wartburggal), akkor körülbelül 5 darab járművel találkoztak.
Ami tény, hogy igazi, hosszú kemény tél régen volt.

Okos pilóta alagútban nem katapultál.

(#14) adrian360


adrian360
őstag

egyébként csak két rövid megjegyzés:
1. A föld történetében 3 jégkorszak volt legalább, amikor lehült az átlaghőmérséklet, és utána visszaemelkedett mindenféle emberi beavatkozás nélkül.
2. A vikingek mikor elértek Grönlandra, elnevezték zöldföldnek, mert szép füves volt. most hó/jég borítja.

Földtörténeti szempontból csak mikrof@sznyi időszakról van pontosan mért adatunk, és ez alapján ítélkezik mindenki, hogy hú globális felmelegedés van.

(#15) k!nG


k!nG
aktív tag

Ma van Marton nap, ugyhogy josolok neked a csontibol.

https://www.behance.net/vargadom

(#16) Doze válasza sziku69 (#5) üzenetére


Doze
aktív tag

Jaj, csak most néztem ki írta :D

Üdv! :DDD

Amúgy ebben a felmelegedési hisztériában van valami. Mondjuk ahogy olvasgatok, 2 tábor van. Mind a két oldal elismeri változóban van a környezet. Csak abban nem értenek egyet, miért... valaki a CO-t meg az üveggázt sorolja ide, míg mások sokkal komplexebb okokat látnak.

Azt látom én is, hogy pl a kevesebb a jég azon a nyomorult gleccseren, csak miért?... érdekes.

Az igaz, ha egyszer csökken a "fehér" kevesebb napsugarat ver vissza, így öngerjesztő folyamattá vált...

Magyarországra a Mediterránosodás igaz, enyhe száraz tél, hosszú csapadékos nyár, az ősz/tavasz pedig egyre jobban "fogy"

[ Szerkesztve ]

(#17) Lauda válasza adrian360 (#14) üzenetére


Lauda
félisten

Teljes mertekben egyetertek.

2 dolgot fuznek hozza.

A legtobb ember e kerdes kapcsan irja/mondja, hogy bezzeg az en gyermekkoromban ez es ez volt. Holott egyikuk sem tud mondani a 10-12 eves gyermekkorabol kettonel tobb evet, amikor igazan nagy ho esett. Az emlekek megszepulnek. Ja, mikor szankoztunk meg hogolyoztunk.....igen, volt olyan is, de mikor es hanyszor?? Most is voltak telek, amikor volt ho rendesen, de erre majd a gyerekek emlekeznek.

A masodik csak annyi, hogy remelem nem lesz ho es kemeny tel, mert annal tobben ernek haza a csaladjukhoz az idei telen.

(#18) westcoastog


westcoastog
veterán

Lehetne kiadós havazás, hóban akarok megtanulni vezetni, ha már elkezdtem a jogsit. :D

(#19) sziku69 válasza Lauda (#17) üzenetére


sziku69
senior tag

Nem értek egyet veled. Itt nem arról van szó, hogy az emlékek szépítik meg a múltat. Akkoriban minden télen volt rendesen hó, és hideg is. Valamikor több hó volt valamikor kevesebb. De mostanra eltűntek az évszakok, és elég szélsőséges lett az időjárás. Az hogy ez mitől van, nos ennek a megítélése már nem az én dolgom. Ezen vitatkozzanak azok akik értenek (vagy azt hiszik) hozzá.

adrian360
Grönlandot nyilván a nyári hónapokban látogatták a vikingek. A sziget nagyon nagy részét már évmilliók óta jég borítja, több száz méter vastagságban. Ez a jég kezdett olvadni nagyobb ütemben az utóbbi időben.

(#20) bambano válasza Doze (#16) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hivatalosan amikor jég van a földön, akkor van jégkorszak.
ez most egy jégkorszak vége.
vajon mit kellene ilyenkor csinálni a földnek? talán csak nem felmelegedni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) adrian360 válasza sziku69 (#19) üzenetére


adrian360
őstag

téli csapadék mennyiség és hőmérséklet az átlagtól való eltérés alapján

ezek szerint pl : 1920-as években átlagosnál kicsit szárazabb telek voltak, és hőmérsékletben se volt nagyon kiugrás. aztán az 50-60-as években hidegebb telek voltak, és sok csapadék. de a 70-es években megint enyhe tél kevés csapadék. 90-es években megint volt pár csapadékmentes tél egymás után.

Mindig vannak hullámzások. most éppen két három enyhe tél után vagyunk, ezért érezzük nagy változásnak.

(#22) sziku69 válasza adrian360 (#21) üzenetére


sziku69
senior tag

Remélem igazad lesz.De azért az vitathatatlan, hogy az utóbbi pár évben valami megváltozott az időjárásban, és ennek egyik fő oka a jégsapkák olvadása. szvsz

(#23) bambano válasza sziku69 (#22) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tévedés. megváltozott az időjárás, aminek következménye a jégsapkák olvadása.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#24) Lauda válasza sziku69 (#22) üzenetére


Lauda
félisten

Mivel nem egy programrol van szo, ami mindig ugyan azt ismetli, hanem egy hatalmas bolygo idojarasarol, ami folyton folyvast valtozott eddig es fog a jovoben is.

[ Szerkesztve ]

(#25) sziku69 válasza bambano (#23) üzenetére


sziku69
senior tag

Egyik következik a másikból szerintem. Nevezzük a kiváltó okot üvegház hatásnak, vagy a jégkorszak végének. A lényegen nem változtat. Nehogy azt mondjátok, hogy ami pár éve zajlik az teljesen átlagos. Lehet hogy millió, vagy akárhány évente átlagos, de évszázados léptékkel mérve szerintem egyáltalán nem nevezhető átlagosnak.

(#26) bambano válasza sziku69 (#25) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem ezt vitatom, hanem azt, hogy felcserélted az okot és az okozatot.
nem a jégsapkák változása okozza az időjárásváltozást, hanem fordítva.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27) sziku69 válasza bambano (#26) üzenetére


sziku69
senior tag

Igen, ez igaz. Viszont a jégsapkák eltűnésével fordulhat az időjárás ilyen "extrémre". Mint a láncreakció egyik "láncszeme". Erről már elég régóta beszélnek, de csak ködös elméletek vannak a végkifejletről, vagy a visszafordíthatóságról.

(#28) nubreed


nubreed
veterán

Érdekes volt olvasni.

Bár én mindig utáltam a havat, a havazást meg a telet, nekem egyáltalán nem gond, hogy enyhébbek a telek. :)

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#29) sziku69 válasza nubreed (#28) üzenetére


sziku69
senior tag

Ma vagy 1000 napos :)

Azért a havas táj pozitív hangulatot kölcsönöz a karácsonynak, például. Elég morbid, ha már műanyag hóembert kell kitenni az udvarba dekorációnak.

(#30) nubreed válasza sziku69 (#29) üzenetére


nubreed
veterán

Huh, tényleg. :D Ezt nem is figyeltem egyáltalán. :)

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#31) Mika1227


Mika1227
őstag

Én azt se bánnám ha egy hópihe se esne soha, utálom a hideget!

A Mikulásnak teljesen igaza van, hogy évente csak egyszer megy az emberek közé!!! Még az is sok!!!

(#32) sziku69 válasza Mika1227 (#31) üzenetére


sziku69
senior tag

Hideg ellen fel lehet öltözni. Fázni én se szeretek. Viszont a 40 fokos meleget se szeretem, sőt. Már a nyarat se úgy várom mint régebben. Gondolj vissza az elmúlt nyarakra. Vagy vihar volt, vagy hőség. A vízparton el lehetne viselni, de ezen a nyáron nehéz volt jó időt kifogni.

(#33) Mika1227 válasza sziku69 (#32) üzenetére


Mika1227
őstag

Persze ez igaz de én akkor is így vagyok vele.

A Mikulásnak teljesen igaza van, hogy évente csak egyszer megy az emberek közé!!! Még az is sok!!!

(#34) sziku69 válasza Mika1227 (#33) üzenetére


sziku69
senior tag

Akkor télen, neked marad a meleg szoba? :) Onnan jó nézni a hóesést.

(#35) Mika1227 válasza sziku69 (#34) üzenetére


Mika1227
őstag

Hát nem igazán, van egy 4 éves kislányom na vele menni kell! Persze ez nem gond!

A Mikulásnak teljesen igaza van, hogy évente csak egyszer megy az emberek közé!!! Még az is sok!!!

(#36) sziku69 válasza Mika1227 (#35) üzenetére


sziku69
senior tag

Ajjaj :) akkor nincs lazsálás. Remélem nagy hórajongó lesz! :P

(#37) Cyberpunk


Cyberpunk
félisten

Az igazság az, hogy statisztikailag belefér ez a mostani enyhébb jellegű időjárás, noha a felmelegedés kimutatható, más kérdés, hogy mi miatt is, vannak elméletek persze. De nem lehet kijelenteni, hogy ez most e miatt van. Még legalább is nem!

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#38) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Én megvagyok nélküle, köszi. Láttál te mostanában gázszámlát családi házban februárra. :F :W

Jó oké, globális éghajlat megatöbbi. Ez van. De legalább 1-2 jó dolog is legyen. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#39) sziku69


sziku69
senior tag

Eközben az USA-ban.

[link]

(#40) Dany007 válasza sziku69 (#39) üzenetére


Dany007
veterán

Na ez az igazi tél! :D De hiányzik már egy ilyen itthonra is. : )

(#41) Lauda válasza Dany007 (#40) üzenetére


Lauda
félisten

Nekem nem hianyzik az biztos. ;)

(#42) sziku69 válasza Lauda (#41) üzenetére


sziku69
senior tag

Dehogynem! Együtt lapátolnánk a havat! :D Mondjuk egy méteres havat nem tudom hova raknék. :Y

(#43) Vladi válasza sziku69 (#39) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Múltkor azt mondja nekem székelyföldi ismerős, hogy "á nem volt nálunk nagy tél. csak fél méter hó esett" :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#44) sziku69 válasza Vladi (#43) üzenetére


sziku69
senior tag

Az jó, mert elvileg majd arra megyünk télen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.