Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) AssAssynn


AssAssynn
őstag

Elleszek én ezzel a vacak optikával is valahogy.... :DDD

Különben nincs szabályozva, hogy ki és mennyi műholdat küldhet fel? :F

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#2) #54625216 válasza AssAssynn (#1) üzenetére


#54625216
törölt tag

Sűrűn lakott területen eleve nem versenyképes a Starlink, nem is oda szánják.

"Különben nincs szabályozva, hogy ki és mennyi műholdat küldhet fel? :F"

Szabályozva van, az USA-ban az FAA adja ki az engedélyt és ahhoz a műholdakra vonatkozó hatályos ENSZ egyezményt veszi alapul.

(#3) #54625216


#54625216
törölt tag

A cikket egy a címhez közvetlenül nem kapcsolódó fanyalgással indítani, meg milyen már?
("Better than nothing" bétáról van szó, mégis mit vártak?)
Oké, hogy Harangi nem bírja ki hangulatkeltés nélkül, de legalább a látszatra ügyelhetne.

(#4) vzozo


vzozo
senior tag

"hogy nagyon tiszta égbolt kell a stabil működéshez, de gondokat okoz a nagyobb szél és eső is."

Nem mondod, hogy egy műholdas mikrohullámú szolgáltatáshoz alapvető feltétel a tiszta rálátás és a csendes időjárás...? Skandallum.
Insert csodálkozó face meme

(#5) mad823 válasza vzozo (#4) üzenetére


mad823
őstag

Rohadt fizika. :D
De nyilván a tervezett műholdszám elérésekor javulhat valamit a helyzet e tekintetben.

(#6) azbest válasza vzozo (#4) üzenetére


azbest
félisten

Ez mondjuk lehet félrefordítás. Nem emlékszem, hogy ilyesmire kifejezetten panaszkodnának Arra viszont kell figyelni, hogy ne legyen fa vagy más dolog, ami takarja a kilátást, mert előfordulhat, hogy onnan vár műholdat épp a masina.

(#7) kopi72


kopi72
aktív tag

Starlink-el a haveromnak a sziklas hegysegben 65/15, nekem itthon az invitelnel 30/5. A ping duplaja mint nekem.
Igaz amiota megvan meg nem havazott naluk, de eddig stabil (eleg nagy esok is vannak arrafele)

[ Szerkesztve ]

Magyarorszag a mosoly orszaga. Akar kiskoruton akar nagykoruton elmenygazdag utazasban lehet resze!

(#8) Z10N válasza kopi72 (#7) üzenetére


Z10N
veterán

Oda ez remek.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#9) szaszyka


szaszyka
senior tag

Ha sikerül megcsinálni kisebbre/hordozhatóra, akkor azért a fuvarozók körében is elterjedhet, és azért Európában is van néhány kamionos például...

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#10) Mexildos


Mexildos
aktív tag

Jól értem, hogy a SpaceX-en kívül még 4-5 cég fog több tízezer műholdat fellövöldözni, konkurens szolgáltatás indítása végett?

(#11) #54625216 válasza Mexildos (#10) üzenetére


#54625216
törölt tag

Jól érted, de várjuk ki a végét.
Eddig minden LEO műhold szolgáltató becsődölt és a Starlink sikere sincs kőbe vésve.

A felsorolatk közül a OneWeb egyszer már csődbe ment, csak a brit kormány megmentette 1 milliárd dolláros befektetéssel.
Az Amazon elméletileg a Blue Origin New Glenn rakétáját használta volna, ami így versenyképes lenne a SpaceX-el. Ha kész lenne. De mivel nincs, így kénytelen az ULA egyszer használatos rakétáit használni horror áron.

Igazából nagyon nehéz versenyezni olyannal, aki házon belül gyártja a műholdakat és a rakétáit is, ráadásul ha kész lesz a Starship, akkor 400-asával tudják fellőni őket brutál alacsony költségen.

(#12) pilóta válasza #54625216 (#11) üzenetére


pilóta
nagyúr

Volt már másik LEO műholdas net szolgáltató? :F

Aki él és nem boldog, az téved!

(#13) #54625216 válasza pilóta (#12) üzenetére


#54625216
törölt tag

Konkrétan net szolgáltató - ha jól tudom - nem volt, de mind az Iridium és a Globalstar LEO műholdakat használt a mobiltelefon szolgáltatásához és mindkettő csődbe ment.

(#14) pilóta válasza #54625216 (#13) üzenetére


pilóta
nagyúr

Jaja, őket tudom, csak ők nem net, hanem telefon, meg annyira nem is voltak LEO, mint a Starlink.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#15) #54625216 válasza pilóta (#14) üzenetére


#54625216
törölt tag

Műhold szolgáltatókat említettem, nem net szolgáltatókat. :DDD

A lényeg, hogy ugye a LEO-hoz brutál sok műhold kell a GEO-hoz képest és az eddigi átlag 100-300 millió / fellövés árakon képtelenség volt nyereségesre kihozni.
Musk is többször említette, hogy előbb várjuk ki a végét, hogy egyáltalán sikerül-e összehozni a Starlinket nyereségesre.

Szvsz a SpaceX igyekszik előre menekülni: tartani akarják a rutint, hogy minimum havonta (mostanában 2 hetente) fellövés, folyamatosan tréningezik a stábot és csiszolják a technológiát és ezt csak külsős megrendelésekből nem lehetett fenntartani. A Starlinkkel viszont egyszerre tudnak befektetőket hozni a SpaceX-be, folyamatos munkával ellátni a teamet és ha bejön, akkor tízmillárdokat kaszálni.
Persze, ha bejön, de szerintem már a jelenlegi műhold mennyiség duplájával (kb. 3600) is életképes lesz a rendszer.
Starshippel meg 2-3 hónap alatt felrakják a maradék 36 ezret, ha megjön az engedély. :DD

(#16) llax válasza #54625216 (#15) üzenetére


llax
senior tag

Azt a maradék 36 ezret továbbra sem kell túl komolyan venni, még a jelenlegi v1.0-ás műholdakkal is csak akkor kellene annyi, ha már tényleg versenyezni akarnának a meglévő földi szolgáltatókkal is (ha optikával és 5G-vel lefedett területeken nem is, de kb. minden más helyen).
Ha sűrűbben lakott területeket nem kell kiszolgálni, akkor a korábban tervezett, 12 ezres flotta is vastagon redundáns kapcsolatot ad (magasabb szélességeken, mint pl. Mo., 12k műhold mellett egy ügyfél fél tucatnál több műholdat is láthat egy időben)...
Ha az újabb verziók (össz) sávszélességét és csatornák számát jelentősen növelni tudják, lesz teljes értékű sat-sat kommunikáció és MIMO, akkor még inkább felesleges lesz az extrém darabszám. (ha a SpX eddigi megoldásait, azok fejlődését nézzük, akkor ez az út a legvalószínűbb)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.