Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) konzumpro válasza Hieronymus (#150) üzenetére


konzumpro
senior tag

Hiába ugyanaz a digitális jel, másképp interferál a morfogenetikus mezővel...
Ezért nem elég az A-B teszt, kell egy A-B-A-B teszt is.

(#152) bajnokpityu válasza Hieronymus (#150) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Időzítés...

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#153) bkercso válasza Hieronymus (#150) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez 1001x át lett tárgyalva a DAC-os topikban. Ott bukik meg ez az érvelés, hogy a digitális adatfolyamnak időzítése van. Fura módon egy aszinkron USB-vevőnek se mindegy hangban, miről eteted, vagyis még a FIFO-memória töltögetési ütemét is hallani. Nem érti senki, de tisztán hallani. Talán a tápvonalon jelentkező zaj... Ezért készítenek USB reclockereket.
Na és miért szól jobban a zene SSD-ről, mint HDD-ről? :F

Ha a CD-t beolvasod az EAC-cal, az órákba telik, mert az valóban bitpontos. Ám a real time audio CD-lejátszás már nem feltétlen. (Audio CD-nél más szabvány van, nem olyan a hibajavítás tudtommal, mint adatnál.) Ha adathiba van audio CD-nél, akkor interpolál a lejátszó.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#154) dabadab válasza bkercso (#153) üzenetére


dabadab
titán

Ha a CD-t beolvasod az EAC-cal, az órákba telik, mert az valóban bitpontos. Ám a real time audio CD-lejátszás már nem feltétlen.

Nem tudom, hogy mit csinálsz az EAC-val, de egy normális lemezzel meg drive-val pár perc alatt késznek kell lennie a ripnek.
A realtime audiolejátszás meg szintén kifejezetten pontos, hacsak nincs valami komoly gond a drive-val vagy a lemezzel.

DRM is theft

(#155) benedekco válasza dabadab (#154) üzenetére


benedekco
addikt

Jaja, ezt én sem értettem most. Mivel Accurate RIP-el is megvan ma pár perc alatt egy lemez.
Ahhoz, hogy gond legyen, vagy elhúzódjon a ripelés ideje, már tényleg egy méretes mély karc kell, vagy valami fütyi írott anyag kell legyen a forrás.
Amúgy annak idején a hi-fi kiállításon demóztak audio cd lejátszó egységeket amikbe lyukas lemezeket tettek és azt kellett hallanod hol a hiba. Persze nyilván a szuper fülűek kihallották rögtön hogy itt a hibajavítás, de egyszeri hallgatónak fel sem tűnt, és itt nem karc volt a lemezen hanem egy kis lyukasztóval odatett átnézőke.
Tegyük hozzá, hogy gyermeteg apróság voltam még, isten tudja már melyik expón volt szerencsém eme csodához. Az egész expóról csak erre emlékszem meg a csodálatos fejhallgatóra amit ha felvettem minden más elcsendesedett csak azt hallottam ami abból szólt. Nagy valószínűséggel valami számgépes kiállítás mellé odatettek pár hi-fi-s standot.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#156) zooleeka22 válasza Hieronymus (#150) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Jajj. Filozófiai úton levezetett gondolatmenettel a mérést ne helyettesítsünk már :).
Elvileg a digitális tévéadás is nagyon jó, csak ha gondol egyet szakadozik, kimaradnak képkockák, késve érkezik meg ez-az.
A digitálisan szórt rádió is nagyon jó, de a baja kb ugyanez.
A mobiltelefon hálózatot ismerjük, az is digitális és a baja ugyanez.
SPDIF-et nem ismerem. Mért érték nélkül nem hiszem h tökéletes.
Azt elhiszem, hogy földhurkot biztos nem okoz :)) .


www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#157) dabadab válasza zooleeka22 (#156) üzenetére


dabadab
titán

SPDIF-et nem ismerem. Mért érték nélkül nem hiszem h tökéletes.
Azt elhiszem, hogy földhurkot biztos nem okoz :)) .

Látszik, hogy nem ismered, mert különben tudnád, hogy koaxon is megy, ami okozhat földhurkot ;]

Egyébként én méregettem, a digitális átvitel gyakorlatilag hibamentes - ahogy az egyébként vezetékes digitális jeltovábbításnál teljesen szokásos (ha a kábelTV-d akad, ott szinte biztosan vmi drótnélküli uplink lesz a probléma).

DRM is theft

(#158) proci985 válasza bkercso (#153) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

Na és miért szól jobban a zene SSD-ről, mint HDD-ről
ne mar. ha igy lenne, akkor egy SSDrol es egy HDDrol maskepp lenne az adat visszaolvasva. foleg, hogy az adat kiolvasas utan atmegy egy cachen, kommunikal a CPUn keresztul par busszal, megy a memoriaba, majd megy tovabb az USB host controller fele, ami valahogy megint kommunikal a CPUval bekotestol fuggoen. kozben az adat reprezentacioja valtozhat, fizikai retegen meg foleg (pl regiszter es ram eltero feszen megy ha mar fizikai retegen vagyunk, orajel is valtozik, adott esetben a reprezentacio is).

HDDkben szokott lenni motor ami elvileg csinalhat zavart ha a DAC a tetejen ul, de azert minimalis szigetelest gondolom szokas hasznalni, 15.000rpmes szervervinyot meg nem igazan.

aszinkron USB meg nincs, ilyen atvitelt a WDMI legalabbis nem ismer (*nix specifikaciot nem neztem, de meg lennek lepodve, ha elterne). isochronousnal meg azert meg lehet oldani a hibaturest.

egyebkent UTP kabelen neztem eleg sok adatatvitelt (hibaturo rendszer kapcsan), par eve se volt jellemzo bithiba amit nem lehetett javitani, legalabbis otthoni korulmenyek kozott.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#159) bkercso válasza proci985 (#158) üzenetére


bkercso
nagyúr

Elnézést, de lehet, hogy jól hallok és másképp szól. :R
Akik mérnek, meg tudnak, azoknak persze ez lehetetlen, mégis "tapintható". És ez nem ezotéria. Kevés dolgot utálok annál jobban.
Fórumokat olvasgatva egyébként ez széleskörű tapasztalat, hogy az SSD-re váltás egy olcsó és hatásos upgrade egy hifi-rendszerben.

Ha jól értem a blogbejegyzést, akkor pedig az pont arról szól, hogy nem elég spekulálni, hanem tapasztalati úton is kell fejleszteni egy hifi-rendszert, mert közel sem tudunk mindent.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#160) proci985 válasza bkercso (#159) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

en pedig fejlesztoi szemszogbol foglalkoztam hibaturo rendszerekkel.

ha a HDD nincs rendesen levalasztva ilyen lehet, ha nincs rendesen megoldva az atvitel (pl mert valaki lesporolta a cachet) akkor szinten. egyebkent meg persze hatasos upgrade, egy HDD sose lesz csendben, SSD ilyen szempontbol nobrainer upgrade. nalam is a csend miatt lett kidobva a gepbol az osszes reszben.

az eredeti bejegyzes az azert elegge mas: hangzasba belenyul a szoba, a hallas elter es idovel valtozik (sajatomnal ez lassan merheto sajnos), vannak egyeni preferenciak is. egy determinisztikus atviteli modellt viszont nem erdekli, hogy ki mit gondol rola.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#161) bkercso válasza proci985 (#160) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem szakmai kijelentést tettem, csak tapasztalatról számoltam be.
Ezek szerint mindenki téved, aki különbséget hall két PC között? (Aszinkron USB-átvitelnél a DAC-felé.)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#162) proci985 válasza bkercso (#161) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

ha ugyanaz az adat a forras es az adatfolyamba nem nyul bele semmi (pl az audiolejatszo), akkor a DACnak ugyanazt a jelet kell kapnia. termeszetesen feltetelezve, hogy az USB kabel eleg a specifikacio szerinti atvitelre (pl nalam a nyomtatokabellel meg se mozdul a dj deck).

ha ez nem lenne igy, annak meg nyomanak kene lennie pl IEEE / ACM kiadvanyokban, mert az elegge szivas lenne.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#163) bkercso válasza proci985 (#162) üzenetére


bkercso
nagyúr

Időzítése is van a digit. zenének. Illetve a tápot is ugyan azon az USB-kábelen kapja a legtöbb DAC, mint az adatot. De, amelyik nem, annál is számít a PC. A lejátszó-SW is számít, az ott beállított bufferméret (ms), de még az is, mekkora a lejátszó-SW prioritása és fut-e még valami vele közös processzormagon. Ezek mind jól hallhatók.

Magyarázatot én sem tudok. De mindegyik lejátszás bitperfekt; már 16 éve a 16 bites, jitteres PCM2706 is bitperfekt volt.

De végtelen hasonló beszélgetés lement már a DAC-os topikban, így ide most nem folytatnám ezt hosszan. Senkit nem akarok meggyőzni, csak zavar, ha egyoldalúan ki van jelentve valami, ami szöges ellentétben áll sokak tapasztalatával. :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#164) proci985 válasza bkercso (#163) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

ezek szamitanak, de egy ponton vagy fennall az adatfolyam, vagy nem. dedikalt processzormag papiron megoldhato, de pl ezt a modern x86 architekturak nem szeretik (lokalis hotspot kialakulhat pl) es nem vagyok benne biztos, hogy nem overrideolnak.

IT forum, szoval gondolom parszor a dolog mar feljott. :R gyartok se segitenek, en anyaztam egy nagyot, amikor kiderult, hogy az "aszinkron USB" WDMI szinten ertelmezhetetlen.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#165) bkercso válasza proci985 (#164) üzenetére


bkercso
nagyúr

ezek szamitanak
De nem lenne nekik szabad a jelenlegi tudásunk szerint...

egy ponton vagy fennall az adatfolyam
Persze, pattogást nem hallok sehogy se, csak a hangminőség más. (A bithiba ugyebár pattogásként jelentkezik a hangban.)

az "aszinkron USB" WDMI szinten ertelmezhetetlen.
Ez mit jelent? Érdekesnek hangzik!

(Remélem, a foobartól csak nem ég le egy processzor... :DDD )

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#166) Tulku válasza bkercso (#165) üzenetére


Tulku
veterán

És ugye egy 40 ezer forintos reclockerrel is fel lehet javítani egy közel kétmilliós streamer usb jelét rendesen hallhatóan...ugye Bertalan?

Mert ez friss, csak azért tettem ide...eleinte én sem hittem...de hát kérem a tapasztalat... ;]

(#167) bajnokpityu válasza Tulku (#166) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Wtf?

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#168) Tulku válasza bajnokpityu (#167) üzenetére


Tulku
veterán

Welcome to Facebook? ;]

(#169) zooleeka22 válasza dabadab (#157) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Tényleg nem tudtam, hogy drótos is létezik :N , csak az optikairól tudtam.

-> proci985
# Na és miért szól jobban a zene SSD-ről, mint HDD-ről
Én úgy tapasztaltam, hogy a vinyó kerregése kikerül a hangkártyára.
Erősító be van kapcsolva, hangerő levéve, vinyó dolgozik, simán hallanni a hangszórókon a vinyót. :K

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#170) Xpod


Xpod
addikt

Köszönöm a cikket.Nagyon jó volt olvasni, előhoztál 20-25 éves emlékeket.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#171) benedekco válasza zooleeka22 (#169) üzenetére


benedekco
addikt

Digitális forrásból??? Max analóg jelről megy át a kerregés a hangszórókra.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#172) proci985 válasza bkercso (#165) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

dehogynem szamit, csak nem a hang lesz tole teltebb, hanem szetesik a kapcsolat. az mas kerdes, hogy a lejatszo mit csinal a hanggal, eltero hangminoseg lehet pl versenyhelyzet miatt ahogy propagal egy szoftveres (lejatszoban levo) bug, ez viszont nem az USB miatt van. tobb / kevesebb CPU ido hozhat elo versenyhelyzeteket. buffer / delay szintre. mas kerdes, hogy en azert raneznek arra a bitfolyamra ;). ha egyezik, akkor vagy nincs kulonbseg, vagy ha hallod, akkor a DAC kimenetere is ramernek. adott esetben megbizhatonak tekintett gyartok mint az SVS is adnak el [link] totalisan vallalhatatlan cuccokat.

[link] Microsoft driver dokumentacio. [link] ennek a hozzaszolasnak a kornyeken probaltuk vegignezni, hogy kb mit jelent.

zooleeka22: ilyen lehet ha nincs rendesen levalasztva a DA, pl az alaplapi hangkartya felszedheti az egerkattintast vagy rosszabb esetben a HDD motorjat is. itt most USBn logo, rendesen levalasztott DACbol indultam ki.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#173) zooleeka22 válasza benedekco (#171) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Nem írtam h digitális a zaj. Valszeg a tápvonalon jön vissza.
De a lényegen nem változtat -> SSD-vel nincs ilyen baj.
proci985: OK :R

[ Szerkesztve ]

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#174) beef válasza zooleeka22 (#173) üzenetére


beef
őstag

Igen, ha a digitális jelben lenne változás, az azt jelentené, hogy az összes elekronikai cuccunk működésképtelen lenne.

(#175) Hieronymus válasza zooleeka22 (#156) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Elvileg a digitális tévéadás is nagyon jó, csak ha gondol egyet szakadozik, kimaradnak képkockák, késve érkezik meg ez-az.
A digitálisan szórt rádió is nagyon jó, de a baja kb ugyanez."

Csakhogy, azért hogy mindenki értse a különbséget, A digitális műsorszórásban nagy távolságon keresztül érkeznek a jelek. A felszíni sugárzás esetén több tíz kilométer is lehet. Budapesttől az Astra 19,2 műholdcsoport 38146 Km távolságra van. A vétel minőségét az időjárás és a jelet kiütő zavartényezők, például repülőgép, csökkentik. Ettől függetlenül nagyon jó a jel átlagos minősége. Annyira, hogy adatátvitelre is használják ezeket a dvb rendszereket. Ügyes amatőrök rájöttek, hogyan lehet megcsapolni a lejövő adatokat. Ofline downloader programokat fejlesztettek. Nincs lehetőség a csomagismétlés kérésére. Ettől függetlenül nagyon jó adatpontosságot értek el a letöltések. Még műholdról sem kritikus az adatátvitel minősége.
Ezen programok használata már kiveszett. A szolgáltatók elkezdtek védekezni és titkosították az adatáramlatot.

Ezért nem jó a példád.

Egy jó minőségű USB2 támogatású kábel 5 méter hosszig garantálja az átvitt jel minőségét. Ezt írja elő a szabvány. Ennek a töredék hosszát használják fel általában az audio technikákban. Egy modern USB-C DAC közvetlenül kapcsolódik az USB csatlakozóhoz. Nem kell hozzá köztes kábel.

Másrészt a DVB műsorszórásban pufferelt a jelfeldolgozás. A régi eszközökön először a puffert töltötték fel, utána keresték az első kulcskockát. Ezért idő kellett a kép és hang megjelenítéséhez. (Ma már azonnal keresik a kulcskockát a készülékek)
Arról már ne is beszüljünk, hogy az USB portok sebessége megengedné, hogy adatként menjen át a konzerv zene a DAC-ba. Az összes időzítési probléma megoldódna a DAC-n belül.

Ha 4K60p megjelenítéshez szükséges adatmennyiséget képes átvinni a notim USB portja, akkor CD hangminőség megfelelő időzítése nem lehet hardver probléma.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#176) bkercso válasza bajnokpityu (#167) üzenetére


bkercso
nagyúr

Oelbach USB XXL Master Clock-ra gondol, amivel tényleg javítható USB-n a hang, de ehhez illik órát cserélni benne, snubberelni a kerámia tápkondijait és megkínálni egy linearis táppal.
Így máris nem 40k. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#177) benedekco válasza zooleeka22 (#173) üzenetére


benedekco
addikt

Úgy értettem, hogy ilyen zaj pl optikai kábelen nem mehet át, sőt magában a digitális jelben sem léphet fel.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#178) zooleeka22


zooleeka22
csendes tag

Tisztelt urak.
Így néz ki a folyamat:

A legegyszerűbb:
Hang -> ember.
Analóg villanyos1:
Hang->villany->nagyobb villany-> hang -> ember
Analóg villanyos2:
Hang->villany->másik villany->mágnes->villany-> nagyobb villany->hang-> ember
Digitális:
Hang->villany->hangkártya, melyre hat a PC elektromos környezete, driver, szoftver, codec, oprendszer tudjaatököm száz féle checksum, -> háttértár -> oprendszer, lejátszóprogi, digitál equalizer, driver hangkártya, melyre hat a PC elektromos környezete-> villany -> még nagyobb villany->hang-> ember

Az analóg hívók szerint az analóg -> digitál -> analóg átalakítás a felesleges lépés, mert mindent tönkretesz. (kicsi a felbontás, kevés a dinamika, kevés a mintavételezés) és zajt is szed össze (ezért kell a sokfélke checksum).
Digitális jellel nem lehet hangszórót meghajtani.

A digitál hívők szerint a matematika mindenre jó, mert azáltal hogy elméleti a dolog nem is tud tönkremenni, és végtelenségig megtartja a minőségét. Míg az analóg dolgok nem lineárisak és nem tartósak.

Mindkét félnek igaza van abban, hogy a másik megoldás nem jó.
Mérni kell és aszerint választani.
Szerintem a közös alkalmazással lehet a tökéletes felé haladni.

Egyébként, ha tudtok olyan DAC-ot ami valóban képes 100 kHz ig 2Vpp-t kiadni azt az infót megköszönném. Rászedtek már pár hangkártyával, többre már nem költenék.

Üdv. Z. :R






www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#179) niof válasza zooleeka22 (#178) üzenetére


niof
addikt

Melyik analog tarolora gondolsz? A bakelit lemezre? Van vagy 40dB a dinamikatartomanya... Na, nem mintha az a legtobb estben ne lenne eleg, de mondjuk a CD durvan a duplaja. Ha normalisan meg van csinalva a felvetel, akkor a digitalizalasnal nem vesztesz semmit. Azert lehet eleg fasza vinyl rip-ekkel talalkozni, ha nem pattogna egyszer-ketszer, nem lehetne megmondani, hogy az. Csak odafigyelessel es hozzaerto modon kell azt is elkesziteni.
DAC tekinteteben meg nezegesd az ASR tesztjeit, ha jol remlik, nem olyan reg volt egy S.MS.L DAC, amit 100kHz-ig linearisnak mertek. Nincs olyan nagyon sok, keress ra. Amugy mi szukseg van a 100kHz atvitelre. Ha ubermensch vagy, akkor sem hallasz 21-22k felett, ha meg elmultal 40, akkor meg nagy valoszinuseggel a 16k-nak is mar orulni kell.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#180) proci985 válasza niof (#179) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

a macskakat es a denevereket pl lehet azzal terrorizalni ugy, hogy az ember mar nem hallja

egyebkent meg inkabb legyen cheksum, mint hogy minden lejatszas utan romoljon a hangminoseg

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#181) zooleeka22 válasza niof (#179) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Kösz a tippet.
100kHz: Leírtam már hosszan itt :). -> Szkóp, jelgenerátor mérés és megérted.

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#182) niof válasza zooleeka22 (#181) üzenetére


niof
addikt

Ja, ha méricskélés a cél, akkor érthető.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#183) Hieronymus válasza zooleeka22 (#181) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ezek az audio DAC eszközök 2x - 40 KHz között valahol szűrik a határ feletti frekvenciákat.
Még a valódi 24bit 384KHz felvételek esetében sincs hasznos információ 22-23 KHz felett.

Egyik DAC sem lesz jó neked.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#184) zooleeka22 válasza Hieronymus (#183) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Ja én is ilyesmit mértem. :(
Nem kell komoly fül ahhoz, hogy az ember felismerje a különbséget a az 5kHz szinusz és az 5kHz négyszög között.
És az 5kHz négyszög felfutó, lefutó élei hány kHz színusznak felenek fel? Elméletileg végtelen frekis színusznak.
De az meg a gyakorlatban nem műxik ezért értelmes 100 kHz körülig elmenni vele. Az még nem zavarja a Kossuth rádiót :).
Pláne hogy úgyis minden cucc reaktív, a meddő áramokat kompenzálgatni kell.
Ecopityu mutatott egy oldschool tranyós harman kardont 10-150kHz vagy ilyesmi volt a sávszélessége.
Persze ha még az ilyen alapvetőségekről is vitatkozni kell hogy elég az a 16kHz , persze hogy nem lesz készítve sem normális hardver sem szoftver. Marad a márketing. :F

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#185) konzumpro válasza zooleeka22 (#184) üzenetére


konzumpro
senior tag

Színusz-négyszögjel különbséget pont addig hallasz, amíg a legmagasabb frekis összetevőt hallod... Szóval 5kHz-ről vetíteni egy olyat, hogy kell a 100kHz, barokkos túlzás...

(#186) zooleeka22


zooleeka22
csendes tag

#konzumpro
Add már össze nekem az 5kHz négyszögjel színuszos összetevőit 16 kHz-ig és nézd meg mi lett belőle . Ha négyszögjel Sört kapsz, ha nem akkor én kapok :D. :R

[ Szerkesztve ]

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#187) konzumpro válasza zooleeka22 (#186) üzenetére


konzumpro
senior tag

"Nézd meg hogy hallok..." az új "fogd meg a söröm"?

(#188) dabadab válasza zooleeka22 (#186) üzenetére


dabadab
titán

Add már össze nekem az 5kHz négyszögjel színuszos összetevőit 16 kHz-ig és nézd meg mi lett belőle

És ez mit is bizonyítana?... Mert szerintem leginkább csak azt, hogy az emberi fül nem képes hallani a négyszögjelet a maga teljességében, mert sávlimitált - de ezt meg mindenki tudja.

DRM is theft

(#189) zooleeka22 válasza dabadab (#188) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Azt bizonyítja kaphatnék sört, mert a szimmetrikus dupla tevepata ugyan 3D ben nagyon jó, de nem négyszögjel. :))
Aztán ha a hangkártyám vagy az erősítőm a kis sávszélességük miatt az 5kHz-es villanygitár jeléből dupla tevepatát rajzol nekem, aztán azt küldi a hangszóróra nem igazán örülök.
Az emberi fül a 0,5 Hz négyszögjelet is hallja.
De a mostani "beszélgetés" arról szólt, hogy a DAC-nak és az erősítő szávszélességének nem elég a szinuszjellel tesztelt "hallási tartományba" esnie, hanem szinusszal mérve illene tudjon 100kHz-et.
Egyáltalán nem elrugaszkodott kérés, egyrészt mert mértem is, Harman kardon sem viccból csinálta azt a szélessávú erősítőt, másrészt 50Mhz-es digi szkóp milyen mintavételezéssel megy? Hát 1Gigasamples/s.
Amúgy nem nagyon értem a kötekedés okát. Nemhogy örülnétek hogy 2022-ben valaki fejlesztést szeretne a 30-40 éves CD-n meg hangkártyákon.

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#190) dabadab válasza zooleeka22 (#189) üzenetére


dabadab
titán

Amúgy nem nagyon értem a kötekedés okát. Nemhogy örülnétek hogy 2022-ben valaki fejlesztést szeretne a 30-40 éves CD-n meg hangkártyákon.

Azt ugye érted, hogy te a füleden szeretnél fejlesztést, nem máson?

DRM is theft

(#191) konzumpro válasza zooleeka22 (#189) üzenetére


konzumpro
senior tag

Nem hallod. Vakondra fékezőernyő.

(#192) bkercso válasza dabadab (#190) üzenetére


bkercso
nagyúr

A 20kHz fölötti átviteli hobák beleintermodulálhatnak a hallható tartoományba, illetve fázistolásuk 20kHz alatt is lehet. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#193) Hieronymus válasza Hieronymus (#183) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Ezek az audio DAC eszközök 2x - 40 KHz között valahol szűrik a határ feletti frekvenciákat."

Pontosan azt jelenti, hogy valahol 20 KHz és 40 KHz között van egy frekvencia, ami fölött vágva van a tartalom. Azért van 2x mert 20-23 KHz az amit általában még átengednek ezek az eszközök.

Egy másik kérdésre válaszolva.
FFiiO JadeAudio KA3 USB DAC, hohe Auflösung, unterstützt 32 Bit/768 kHz und DSD512 Kopfhörer-Ausgänge 3,5 mm/4,4 mm für Smartphones/Laptop/PC/Player

Elég drágán forgalmazzák és ez sem tesz csodát a rossz minőségű hanganyaggal. :DD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#194) zooleeka22 válasza bkercso (#192) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Amennyiben van egy olyan erősítőnk, mely nem torzít fázist, és az erősítése végig egyenletes, és nem is gerjed, tehát mindig azt adja ki amit beküldök -függetlenül az idióta jelalakomtól-, csak az erősítéssel felszorozva , annak nincs intermodulációs torzítása sem.
-ez volna a nem létező tökéletes erősítő amit próbálunk közelíteni a valós alkatrészekkel, valós körülmények között-

Ez elé kell majd egy zsír hangprocesszor szoftver, amivel lehet kompenzálni a vezetékek, hangszórók, és a helyiség vele született hibáit. A feszültség hanggá alakítása sokkal nehezebb történet.

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#195) bkercso válasza zooleeka22 (#194) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ilyen egyszerűnek tűnhet, amíg elő nem veszi valaki a fülét. :)
Ma leginkább nagy visszacsatolással linearizálunk, ami - bár mérve jó -, ha nagy az áramkör nonlinearitása (elsősorban végfokoknál probléma ez, pl. keresztezési torzítás), akkor hallható a dolog. Nem tudom, miért, amikor 10MHz körüli a végfokok sávszéle, vagy még több, és hasonló sebességgel olt ki a visszacsatolás, mégis hallani, hogy van-e mit kioltania.
Sokat kell kísérletezni, mire füllel is jó lesz.
Megfordítva is érdekes: vannak lakás-árban is elektroncsöves erősítők, amik a maguk 1-5% THD-jukkal is csodásan szólnak.

A kábeleknél az egyik legnagyobb probléma a mikrofónia. Az erősítő csak erősítő-oldalon tudja ezt kioltani, a hangszóró oldalán nem. Megint: nagyon kicsi hibákról beszélünk szám szerint, mégis hallani, ha a kábel rezgését csillapítod.

Ha szeretsz mérni, állítsd a szkópot single event trigerre, majd ejts le az erősítő mellé az asztalra 20-40cm-ről mondjuk egy AA elemet! ;)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#196) kalmani


kalmani
tag

Véleményem szerint DIY-re ennyi pénzt, és munkát nem szabad fordítani, mert soha nem térül meg.
Ha az építéssel járó időt pénzkereséssel töltötted volna, akkor megvásárolhattad volna a neked tetsző Krell, ARC, Mark Levinson (stb)rendszert. Majd, ha megunod tovább tudod értékesíteni.
Számomra a legriasztóbb a DIY-ben, hogy a leggondosabb munkavégzéssel sem tudhatod milyen hangzású lesz a végeredmény.
A DIY-nek nincs piaca. A belefektetett energiát nem lehet piacosítani. Jóeséllyel az alkatrészek ára sem térül meg.
Mondom ez úgy, hogy magam is több audio készüléket készítettem, és használok is.

(#197) benedekco válasza kalmani (#196) üzenetére


benedekco
addikt

Nem eladni készült hanem hallgatni. Ha élvezte a munka menetét akkor hol a gond? Ha számára jobban szól mint amit lehet venni akkor hol a gond?

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#198) bkercso válasza kalmani (#196) üzenetére


bkercso
nagyúr

200k-ból összeraksz egy sokmillás hangot. Csakhogy (!): nem elsőre. :D

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#199) M0ng00se


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

V6

(#200) pechman8 válasza kalmani (#196) üzenetére


pechman8
aktív tag

Köszönöm a hozzászólásod. Sok pontos megfigyelést írsz.
Nincs piaca: Igaz.
Kockázatos: Igaz.
Valóban a legtöbben sokkal jobban járnak ha bele se vágnak.
Ám az egészet nem úgy kell kezelni mint valami biztonságos befektetést. Ez nem az.
Az általad említett márkák nagyon drágák. Sajnos az áruk nincs öszhangban az általuk nyújtott élvezeti értékkel. De ez csak az én tapasztalatom... A gyártóknak sokkal több olyan szempotnak kell megfelelniük amelyeket előrébb helyeznek a hangzásnál, mint például a gazdasági megtérülés, haszonkulcs. Én ezektől szabad vagyok. Ezért idéztem a Marantz DAC-ról szóló cikket.
A hobby nem csak a műszaki DIY, általában pénzkidobás.
Ezt el kell fogadni. De a pecázás is pénzkidobás akkor, elmehetek boltba és sokkal nagyobb halat vehetek mint amekkorát a haveroknak hazudni tudok, hogy én fogtam... stb.
:)

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.