Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) mattew válasza total90 (#48) üzenetére


mattew
tag

Köszönöm a részletes beszámolót.
Mondjuk azért ezek elég durva különbségek (+50% fizetés :Y az ismerősöd esetében).
Ha jól látom elég árnyalt a kép, ami a béreket és megélhetési költségeket illeti.
Vagyis sok függ a helyi áraktól, a lakás/kaja/szolgáltatás igényedtől és a cég hozzállásától is.
Bonyolult képlet azt meg kell hagyni. Majd elválik idővel :)

Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

(#52) total90 válasza mattew (#51) üzenetére


total90
veterán

Igazából nincs séma, ami alapján működne az egész... kb. mindenhol máshogy van.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#53) belaur válasza total90 (#41) üzenetére


belaur
tag

Hasznos kis lista, köszi. :)

(#54) Keksz


Keksz
senior tag

Én azt mondom hogy kb. minden amihez emberi erőforrás kell, vagy energia, az olyan 3-4x drágább mint Magyarországon.

Mo-on fizettem 6000 villanyt, itt fizetek 80 EUR-t (24ezer)
Lakás nálunk 10 EUR körül / nm (ha szerencséd van!), és erre jön még rá a rezsi

Az almától lehidalok, min 2,3EUR / kg a LIDL-ben, de van hogy 3 EUR alatt nem kapod meg a kilót. A körte olcsóbb (pár hete 1,5EUR-ért vettem, vgy a banán (1,15 - 1,6EUR). Az alma viszont aranyárban. Vagy a cseresznye amikor szezonja van 5 EUR kilója, szezonon kívül 20EUR (most pár hete pont volt).

Kötelező, Casco eszméletlen drága
Nálunk melóban a Sodexo kajáldában a főétel 3,5 EUR és 6 EUR között mozog
A helyi közlekedés 94 EUR a városban, kifelé laksz akkor már 220 EUR-ra ugrik
Sok német inkább bicajjal jár, kocsijuk sincs, még 2 gyerekkel is inkább húzzák őket a bicaj után
Ahogy vki írta, tényleg nagyon tudnak spórolni
Ősrégi cuccaik vannak, itt még az utcán meg bolhapiacon simán tudsz venni cd-s diszkment, meg böhöm nagy tévéket, vagy műsoros kazettát. És ez van akinek itt hightech.Iszonyat elmaradottak. :-) Nem költenek ilyenre.

Számlavezetés/Bank: ING DIBA, ingyenes számlavezetés, netbanking ingyenes, adnak alapból EC kártyát és VISA-t is, kp felvétel ingyenes (külföldön is)
Mobil nálunk "PremiumSIM", 10 EUR / hó 3+1 GB LTE mobilnet (nincs 2 év hűség, bármikor lemondható), ingyen sms és hívás minden német hálózatba, az EU roaming előtt is ment a külföldi net (az volt a +1 GB) és minden adott országban a helyi számokat és a németet is ingyen hívod, azaz pl. Mo-on az összes magyar mobil vagy vezetékes számot ingyen hívom, ahogy a németeket is. Most EU Roaming után is megmaradt ez.

Nekem van még egy T-s telefonom is, mobilnettel. Így ismerem a "legjobb német" hálózat teljesítményét/lefedettségét és a másod/harmadrangú társaságokat is.
Térerő No-ban olyan amilyen, épületekben kb. sosincs mobilnet. Pl. ha elmegyek boltba előtte meg kell néznem mi hogy néz ki, hogy hivják németül, mert a boltban "no service"-ben van a T-s telefonom.
Van hogy van térerő, hívnak és foglalt vagyok, nem kapcsolható. Mindkét mobiltársaságra igaz.
Nekem ez a halálom. Sosem telefonálok, de amikor kellene sem megy mindig.
A net meg sok helyen csak 3G. Vagy Edge-- de akkor semmi nem is tölt be. :-D Vonaton mobilizni = felejtsd el. Több esetben a 10 EUR-s előfizetés jobban teljesít. DE inkább az az igaz hogy mindkettő szar.

Mindenre sok időt kell tervezni, minden lassan történik.
Egyedül kb. az Amazon, ami jól működik és hasít. A saját amazon-os warehouse rendelések, ütősebb partnerek.
Pl. IKEA házhozszállítás netes rendelésnél -- első szabad időpont a rendelés napja + 1 hónap
Van olyan bútorbolt ahol hónapokat kell várni
Ha éppen te nem tudod elhozni (ami megint költség)
Olvastam egy olyan review-t ahol komplett hálószoba bútor volt jó áron, nő beírta hogy tökéletes minden, decemberben megrendelte, augusztusban szállították (ágy, szekrény, komód, 2 éjjeliszekrényről beszélünk).

Ezt meg kell szokni.
Persze ha éppen költözöl, 3 hónapod van albérletet találni, majd 1 hónap alatt be kell bútorozni egy lakást, akkor tud idegesíteni a dolog.
Ha már itt élsz és várni kell 8 hónapot egy szekrényre, akkor nem annyira para.
Van használt bútor is, simán... De ha egyedül vagy, vagy az asszonnyal, akkor nem annyira király, ha a ház elé lepakolják a cuccokat, te meg kapd szét, vidd fel a 3.-ra és utána szereld össze. Vagy havernál volt az hogy berendezett szobát használt cuccokból, ilyen nagy használt bútor hangárból, összevásárolta, megegyeztek x EUR szállítási díjban, kihozták, majd mondták neki hogy ennyivel és ennyivel több, mert ez több munka volt. Echte németek. Szóval itt is van kummantás. Persze nem jellemző annyira. De van.

Otthoni net nagyon drága, és lassú
Magyarországi "nagyvárosi" megszokáshoz képest

Van tartomány ahol fizetés alapú az óvoda, iskola, stb.
A szociális juttatások "gyerek után" kb nulla EUR-val egyenlő, ha normálisan keresel
Terhes / kismama bérlet nincs (felénk legalábbis)
Gyereknek is 6 éves kortól már kell fizetni, ők is inkább bicajjal járnak
Ha esik, ha fúj (itt az időjárás senkit nem zavar, szakad az eső, a gyerekek meg mennek ki a játszótérre az óvónővel -frankón... -2- 5 fokban kint játsznaka sapka nélkül, igazi ridegtartás van -- taknya nyála folyik, anyuka meg beszélget. Sosem láttam még annyira koszos gyerekeket mint a német gyerekek... Már úgy jönnek le a játszótérre)

Egyház adó (8-9 % a fizetésednek)
-meg lehet úszni, 20EUR-t kijelentkezel az egyházból
-de pl ha van gyerek, akkor jobb esélyekkel indulsz az óvodahelyekért ha meg van keresztelve, előbb lesz helyed, van aki csak ezért keresztelte meg a gyermeket, férjet, stb. :-D
Nem kevés pénz.

Biztosítás
Mindenre és mindenkinek kell
Felelősség
Lakás / albérlet
Munkaképtelenségre
Munkaügyekre
Jogi tanácsadásra
Fogra
stb.

Ne kelljen egyik sem, de ha kellene, akkor kemény költségektől lehet megmenekülni
Itt mindenki mindenkit beperel
Felelősség biztosítás kell ha gyalogos vagy, ha bicajozol, ha autózol
pl. albérletben élsz, több lakás van a házban ÉS te elhagyod a ház kulcsát. Na, az akár egy több ezer EUR-s buli is lehet, mire mindenkinek az összes kulcsát pótolják (lakók (nem lakásonként!), házmester, stb.), zár, zárcsere, stb.
Vagy mész az utcán, lelépsz a pirosnál (németek megvárják míg zöld lesz, este 7kor is, amikor egy autó sem jön), busz befékez, buszon egy Géza nem kapaszkodott, beüti a fejét = az összes kórházi költségét te fizeted.
Vagy bicajos miattad rosszul fékez, elesik, megüti magát, bicaja totálkáros = kórház, új kerékpár, munkaból kiesés térítése, stb.
Itt a németek nem a 40 EUR-s bicajjal járnak, hanem 900-3000 EUR -s kerékpárokat tekernek
Oda kell figyelni nagyon.

Milliomos meg az lesz, aki össze tud spórolni egy csomó pénzt, úgy hogy közben visszavesz az életszínvonalból (ha normál fizetése van és nem havi 11.000 EUR-t visz haza nettó, és még az asszony mondjuk 1-2.000 EUR-t), nincs kocsija, nem jár nyaralni, 2 szobás lakásban él vhol vidéken :-D

Ja, és a német precizitást én nagyon elvétve találom már csak meg.
Vagy kb. már nem is létezik.
Mindent elrontanak amit lehet. :-D

Pl. Telekom ADSL-t akartunk először, bekértem egy vizsgálatot címre, 2 hét után jött a levél postán (mindent postán intéznek, annyit járok postára 1 év alatt, mint Mo-on 10 év alatt) hogy minden mehet, akár az 50es csomag is, egy kis LTE hibrid rásegítéssel. Mondom OK, bementem, megkötöttem.
Jött sms hogy a modem már úton, jött sms hogy mikor jön a technikus (1 hónapra szerződéskötéstől). És vártunk. Modem közben megjött postán, technikus időpontot átrakták, a magyarázat vmi helyi change volt, hogy a területen addig nem lehet új előfizetőket bekötni. OK - nem para, modem már nálam, minden rendben lesz.
Közben már volt új időpontom is, szerződéstől számítva már majdnem eltelt 2 hónap, 2x voltam üfsz-on, mondták hogy nyugi minden jó lesz.
Aztán 1 hétfői napon, mikor szerdára volt időpontom, beszéltem 1 másik ügyben az ügyfélszolgálattal telefonon, és akkor mondja a nő hogy szerdán ne üljek otthon, mert szerinte nem jön a technikus, ő azt látja a rendszerben hogy vmi baj van a bekötéssel... Még aznap beszéltem az egyik szomszéddal, nekik Unitymedia van, mondta hogy szerinte a Telekom nem fog jönni, mert még bekötés sincs a lépcsőházunkhoz, annak meg vmi 8 hónap az átfutása és kell hozzá a háztulajdonos engedélye is. Őket is felhívtam, mondták hogy ilyet még nem adtak. Kedden bementem, visszamondtam a szerződést. Aznap online megkötöttem a unitymedia netet, 120as, szombaton már ment.
A telekom meg utána kiszámlázott nekem modem használati díjat, amit nem láttam, mert webes hozzáférésem ugye nem volt. Az ügyfélportálhoz. Csak akkor tudtam meg amikor 1 hónapra rá jött egy fizetési felszólítás. A modem visszaküldés után a sima havídjat jóváírták volna, de csak következő befizetett számlából levonva, a büntetés meg ott van még. Már be tudok lépni, de nem fizetek nekik, mert a személyes ügyfélszolgálat azt javasolta...

De van hasonló példám a PostIdent postai beazonosításra is, ahol 2x elrontotta a néni a papírjaim, majd a 3.nál kértem hogy a monitoron megnézhessem, mert mikor kinyomtatja lezár és nem lehet javítani a programban. :-D

[ Szerkesztve ]

(#55) Laraxior


Laraxior
titán

Nem olvasom végig a hszeket, de az irományban megragadt a bankszámlavezetés havi 10EUR.
Javaslom a comdirect-et. Ingyenes, és nem kell hozzá semmi fix érkező fizetés, se semmi.

[ Szerkesztve ]

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.