Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) total90


total90
veterán

Kicsit feleslegesnek érzem ezt. Számtalan olyan hely van, ahol ingyen vannak fontok...

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#2) floatr válasza total90 (#1) üzenetére


floatr
veterán

FYI jelen esetben elég csak egy linket behúzni az épp szerkesztett oldalra, statikusan, vagy dinamikusan, és már ott is van a font. Nem kell keresni/letölteni/csomagolni/deployolni/anyázni/újrakezdeni.

(#3) DeltaPower


DeltaPower
őstag

...és a buzgó honlapszerkesztők min. 10 féle betűtípus alkalmazásával 1,5-2 megás oldalt kreálnak 10k lényegi tartalommal.

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#4) Penge_4


Penge_4
veterán

"Egyelőre a rendszer Chrome, Firefox, Safari és Internet Explorer alatt használható"

Az Opera neve véletlenül maradt ki, vagy az ITCafét is megvette a Microsoft az Indexhez és az Origóhoz hasonlóan? :U

(#5) ArchElf


ArchElf
addikt

Latin-1 - mi meg megint kimaradunk a jóból. Így lesz majd a szép csillivilli szövegben Ariallal, meg TNR-al helyettesített - vagy kalapos - ő, ű...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#6) ArchElf válasza Penge_4 (#4) üzenetére


ArchElf
addikt

Az Opera marginális támogatottságú böngésző bármely platformon :D
self moderated

AE

[ Szerkesztve ]

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#7) Penge_4 válasza ArchElf (#6) üzenetére


Penge_4
veterán

Nem. A Flock, a Maxthon és a többi az, de az Opera benne van az első 5-ben.
Ráadásul mobileszközökön (ahol ugyanazt a Presto renderelőmotort használja) piacvezető.

Az meg beb*szna, ha a HTML5 nem lenne támogatott egy olyan böngészőben, ami támogatja, mivel éppen emiatt tör előre, hogy a web végre egységes, független és szabad legyen, nem pedig "xy multi nem támogatja, mert a profit mindenek felett" elv érvényesül.

Csak kicsit furcsa, hogy már a második alkalommal sikerül "véletlenül" kifelejteni a felsorolásból... Egy szakmai lapon pedig szakmai cikkeknek kéne lenni, abban pedig illene szerepelni azoknak, amik implementálták a CSS3 @font-face-t.

[ Szerkesztve ]

(#8) Erasmus válasza Penge_4 (#4) üzenetére


Erasmus
őstag

nem véletlenül: [link]

(#9) dabadab válasza total90 (#1) üzenetére


dabadab
titán

"Számtalan olyan hely van, ahol ingyen vannak fontok..."

Számtalan?... Nekem erősen úgy tűnik, hogy a jó minőségű, szabadon felhasználható fontok hiánya valóban létező probléma.

DRM is theft

(#10) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

Látom vannak olyanok, akik semminek se tudnak örülni... Nézzétek szét a weboldalakon, szinte 4-5 fontból építkezik az összes. Nyílvánvalóan azért, mert nem elérhető ingyenes, jó minőségű font. Ezt most befoltozza a Google, remélhetőleg nemsokára jóval több font kerül fel.

Látszik, hogy a Google igyekszik a nagy segítő szerepét felvenni, mert régen télleg szimpatikus vég volt mindenkinek, de azóta elcsúnyúltak a dolgok, a Google lett az a nagy gonosz testvér, mint az MS régen. Pl. a VP8 nyílttá tétele is egy szimpatikus lépés.

ArchElf: (Latin-1 kódú) betűkészlet található, de több karakterkódolást is támogatni fognak

Penge: Talán azért maradt ki, mert hivatalosan az Opera még nem támogatott.

[ Szerkesztve ]

(#11) Penge_4 válasza Erasmus (#8) üzenetére


Penge_4
veterán

Tehát azért, mert a Google hanyagságból (vagy direkt) kifelejt olyan böngészőket, amik támogatják, akkor a cikkben is ki kell hagyni olyan böngészőket, amik nyilvánvalóan és szemmel láthatóan támogatják?

Egyébként az egész súgójuk ezen része évek óta nem lett frissítve, maximum a verziószámok... Csoda, hogy a Chrome-ot beletették, mert sokáig az is hiányzott onnan. :D

WonderCSabo: A HTML5 az egy készülő szabvány. Miért kéne hivatalosan támogatni? Vagy implementálta a böngésző egy adott részeit, vagy nem. Ha igen, akkor megjelenik, ha nem, akkor nem. Mivel megjelenik, mert a Google van olyan kedves (ellentétben például a Wave-vel és néhány más szolgáltatásával), hogy user agent sniffinget nem alkalmaz, így még maszkolni sem kell hozzá, tehát teljeskörűen támogatja, csak kimaradt a súgóból a neve.

[ Szerkesztve ]

(#12) WonderCSabo válasza Penge_4 (#11) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Nos ez a Google FONT API része, a Google dönti el, hogy melyik böngészőt támogatja, és melyiket nem. Én most csak az ITCafét védem, ők helyesen tették, hogy a Google listáját írták le. Az, hogy működik akár tökéletesen, nem azt jelenti, hogy támogatott. ;)

(#13) Erasmus válasza Penge_4 (#11) üzenetére


Erasmus
őstag

beleírom a hírbe, persze. de: nem kell azért ennyire paranoiásnak lenned, nem feltétlenül az összeesküvés-elmélet itt a jó magyarázat. ;)

(#14) Rickazoid


Rickazoid
addikt

Néztétek a betűkészleteket? Az Ő-ő Ű-ű megint kimaradt ezekből is. Ha már például a Ô-ô, Õ-õ, Û-û, sőt Ñ-ñ betűket be tudják rakni, a mieinket miért nem?
Nekem eddig mindig gond volt, hogy nem tudtam mindenhol azokkal a betűtípusokkal megjeleníteni a weboldalamat, amikkel szerettem volna, ez most így egy jó lehetőség lenne ennek a javítására, de így nagyon nem. :(

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#15) Penge_4 válasza Erasmus (#13) üzenetére


Penge_4
veterán

Köszi.

(#16) #16820480 válasza Rickazoid (#14) üzenetére


#16820480
törölt tag

igazából unicode betűtípusokat kéne terjeszteni erősen. nem csak ilyen helyen, hanem az offline alkalmazásoknál is. 2010 van, globalizáció, világháló meg minden. nem hiszem el, hogy nem esik le senkinek, hogy esetleg léteznek olyan emberek, akik nem csak egyetlen nyelven szeretnének tartalmakat megjeleníteni az eszközeiken. :U

Penge: az attól még marginális. ha böngészőválasztások lennének, az Opera nem jutna be a parlamentbe...

(#17) Erasmus válasza Rickazoid (#14) üzenetére


Erasmus
őstag

bele fogják. most még csak a latin-1-es készletek készültek el, ahogy az a hírben is ott van

(#18) dabadab válasza WonderCSabo (#12) üzenetére


dabadab
titán

"a Google dönti el, hogy melyik böngészőt támogatja, és melyiket nem"

Dehogy. Egy tök standard css feature-t használnak, innen kezdve az a böngésző tudja használni, amelyik ismeri az adott feature-t.

lordfreyr: benne volt a hírben, hogy latin-1

sheratan: azért hatalmas különbség van egy sima latin-1 meg egy full unicode karakterkészlet elkészítéséhez szükséges erőfeszítés között. Olyan nagy, hogy legjobb tudomásom szerint az utóbbi nem is létezik, minden karakterkészlet csak egy kis részhalmazt támogat.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#19) WonderCSabo válasza dabadab (#18) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Nem úgy értettem. Azt dönti el a Google, hogy kit ír bele abba a listába. Ettől még működni is fog bmelyik böngészővel.

Így van, nem lehet a japán, kínai, cirill, héber, stb. mind megcsinálni, elég sok idő lenne. :) Egyébként bővíteni fogják, "magyar" karakterket tuti belerakják.

[ Szerkesztve ]

(#20) Wolverine válasza Penge_4 (#11) üzenetére


Wolverine
félisten

Megjegyezném, hogy az API-t használó beágyazás nekem Operával nem jelent meg a Webisztánon, de a többi böngészőn igen. Vagyis nem merném azt állítani, hogy Operával egyértelműen működik a dolog (otthon és melóban is ez az első számú böngészőm egyébként...).

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#21) #16820480 válasza dabadab (#18) üzenetére


#16820480
törölt tag

igen, biztosan nagyobb erőfeszítés. de legalább egy ilyen lehetne, vagy nem is tudom. meg a másik az, hogy jobb lenne, ha dinamikusan kezelnék az adott fontot, és akár külön is lehetne telepíteni egy-egy területhez tartozó részeit.
elég bosszantó, hogy például win7 alatt vagy a kínai, vagy a magyar karaktereket használó programok néznek ki szarul, mert vagy az egyikhez állítom be a fontokat, vagy a másikhoz. még rosszabb, ha eleve meg sem jelenik helyesen a szöveg, mert bár telepítve van az egész távolkeleti nyelvi támogatás, de nem alapértelmezett az unicode használata bizonyos programokban, és a nem unicode alkalmazásokhoz csak egyetlen kódlapot tudok beállítani rendszerszinten.

(#22) dabadab válasza #16820480 (#21) üzenetére


dabadab
titán

"elég bosszantó, hogy például win7 alatt vagy a kínai, vagy a magyar karaktereket használó programok néznek ki szarul, mert vagy az egyikhez állítom be a fontokat, vagy a másikhoz"

Ez mondjuk konkrétan a W7 hibája, nálam Debian alatt nincs ilyen gond:

Azt meg nem tartom igazán valószínűnek, hogy bárki is tudna gyártani olyan fontot, ami az Unicode által jelenleg ismert mind a kilencven ABC-t tartalmazná.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) #16820480 válasza dabadab (#22) üzenetére


#16820480
törölt tag

mondjuk ne melsősorban weblapokra gondolok, mert azoknál azért lehet állítgatni (FF-ban legalábbis biztos, máshol nem próbáltam), hogy melyik kódlaphoz milyen fontot használjon. de péládul a QQ messengernél már a telepítőt sem tudom használni, mert a karakterek fele nem jelenik meg.
egyébként meg ubuntu/mint alatt is megy. illetve itt be tudtam állítani olyan betűtípust, amiben minden van, ami nekem kell (jól le is szólták a másik topikban :) )

[ Szerkesztve ]

(#24) WonderCSabo válasza dabadab (#22) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Nem a GUIkon lévő fontokra gondolt?

Szerk: De. :)

[ Szerkesztve ]

(#25) dabadab válasza WonderCSabo (#24) üzenetére


dabadab
titán

Azok is ugyanígy mennek, csak most így hirtelen nem találtam semmit, amit le lenne fordítva cserokira is :)

DRM is theft

(#26) WonderCSabo válasza dabadab (#25) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Igaz, nálam is fasza. :)

[ Szerkesztve ]

(#28) #16820480 válasza WonderCSabo (#26) üzenetére


#16820480
törölt tag

megjelenik, de azért látszik a különbség, hogy az alsó (nagyobb méretű) karakterek és a többi szöveg közt. hogy értsed mire gondolok:

a felső az alapértelmezetten meglevő font, borzasztó rajzolattal, nagy méretben még elmegy, de amúgy amellett, hogy ronda, még olvashatatlan is. nagyjából olyan különbség van, mintha valami ősrégi nem truetype fontot használnál a programokban, nem egy olyat, aminél működik rendesen a subpixel renderelés.
különben pedig ez még a jobbik eset, amikor egyáltalán megjelenik, mivel a wlm (vagy miből van a screenshotod) unicode alkalmazás. ha nem az lenne, akkor nem lenne ilyen egyszerű.

[ Szerkesztve ]

(#29) WonderCSabo válasza #16820480 (#28) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Lehet. Mindenesetre valszeg a WLM telepítő Calibrit használ, ami az egész Windowsban az alapértelmezett font, szóval az én képem erre nem bizonyíték, de én hiszek Neked. :)

(#30) enn24


enn24
csendes tag

Halihóó!

Azt nem tudjátok véletlen, hogy a blog.hu-ra alkalmazhatóak-e a fontok, ha igen hogyan?- már próbálkoztam, de nem jön össze :-/

(#31) WonderCSabo válasza enn24 (#30) üzenetére


WonderCSabo
félisten

A Webisztán bloggerének sikerült, kérdezd meg! Egyébként ez alapján nem lehet nehéz (már ha te nem így próbáltad)

[ Szerkesztve ]

(#32) veector


veector
senior tag

Na ez tetszik! :)

(#33) Penge_4 válasza Wolverine (#20) üzenetére


Penge_4
veterán

Blog.hu-tól mit vársz? :D

"72 Errors, 74 warning(s)

Line 65, Column 97: document type does not allow element "link" here

Line 65, Column 98: end tag for "link" omitted, but OMITTAG NO was specified

Line 65, Column 1: start tag was here
<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Droid+Serif' rel='stylesheet…"

(#34) WonderCSabo válasza Penge_4 (#33) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Ez gáz. Attól függetlenül, az Opera is lekezelhetné.

(#35) Penge_4 válasza WonderCSabo (#34) üzenetére


Penge_4
veterán

Kezelhetné, ahogy sok minden mást is, sőt lehetne írni rá userJS-t is, ha már a gyári browser.js-be nem raknak bele ilyesmit, de ez van.

Például ha kipróbálod, ezzel a kóddal menni fog:
<html>
<head>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://fonts.googleapis.com/css?family=Tangerine">
<style>
body {
font-family: 'Tangerine', serif;
font-size: 48px;
}
</style>
</head>
<body>
<h1>Making the Web Beautiful!</h1>
</body>
</html>

Szóval az API-t is támogatja.

(#36) Wolverine válasza Penge_4 (#33) üzenetére


Wolverine
félisten

Hja, de hiába szar a blog.hu-s kód, ha a támogatott böngészőkön így is megy a Google-féle kód, az Operán meg nem, akkor utóbbinak kéne hegesztenie valamit... nekem sem tetszik, az tény.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#37) Penge_4 válasza Wolverine (#36) üzenetére


Penge_4
veterán

Ez olyan, mint az SG alapú (nem az SG.hu-n!) fórumokon, ahol mouse hovernél aláhúzza az egész hozzászólást, mert van egy lezáratlan DIV. Ez is működik minden böngészőben a Chrome-ot és az Operát kivéve.

Vagy itt van ez az oldal, ahol a Chrome az &bull entitást átalakítja, pedig az SGML alapján kell a ; lezáró tag. Tehát ha én ezt írom, akkor nekem ne alakítsa át önhatalmúlag a böngésző. Mivel egyik sem rendelkezik mesterséges intelligenciával, azért van a szabvány, hogy azt kövesse, mert ugyanennyi probléma adódhat abból, mikor a user fejével próbál gondolkodni a böngésző. Például beírom, hogy &bull; és akkor átalakítja, pedig nem is azt akarom írni, csak leírtam.

A blog.hu-n is az idegeimre megy a http:// és a www átalakító. Ha akarom, akkor használok rá userJS-t, de ne a motor alakítsa át.

Más: Ezt az oldalt nézd meg IE8-ban.

De ezek apróságok, meg lehet szokni, a web egyre szabványosabb, egyre kevesebb hasonló probléma lesz. Ennek semmi köze ahhoz, hogy a Google API-nál kifelejtették a támogatottsági listáról. Ugyanez akkor sem működne, ha nem a Google API-n keresztül hívná be a speciális fontkészletet, hanem Verdana-t használna, vagy Arial-t.

Bár azt is elismerem, hogy aki nem függ az Opera többletfícsöreitől annak ilyen apróság is zavaró lehet és vált inkább másik böngészőre.

Mondjuk a múltkor írta egy webfejlesztő, hogy ő direkt szereti, hogy az Opera ilyen szigorú, mert így ebben a legjobb validálni.

[ Szerkesztve ]

(#38) WonderCSabo válasza Penge_4 (#35) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Igen, láttam, ezt hozza a Google példának, és valóban működik Operán. De miért is ne menne, csak egy sima css feature ez, amit már az IE5 is támogat. :)

Én arról beszéltem, ha a webfejlesztő lusta, és egy ilyen ronda gány kódot csinál, akkor egy átlagos user, mint én, azt várja el a böngészőtől, hogy mégis helyesen jelenítse meg.

Validációra télleg jó, hiszen makacsul rögzül a szabványhoz.

A &bullt nem írta át az FF. IE8-ban az egész table elcsúszott jobbra, kivéve az egyik hszedet. :D

[ Szerkesztve ]

(#39) Wolverine válasza Penge_4 (#37) üzenetére


Wolverine
félisten

Mondjuk az kb. kizárt, hogy másik böngészőre váltsak :) A munka miatt kell egyszerre kettő megnyitott, de az elsődleges az Opera. A többi inkább idegesít.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#40) dqdb válasza Erasmus (#8) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ma reggel így néz ki az a bekezdés:

What browsers are supported?

The Google Font API is compatible with the following browsers:
● Google Chrome: version 4.249.4+
● Mozilla Firefox: version: 3.5+
● Apple Safari: version 3.1+
● Opera: version 10.5+
● Microsoft Internet Explorer: version 6+

The Google Font API is not currently supported on iPhone, iPad, iPod, or Android.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#41) Wolverine válasza dqdb (#40) üzenetére


Wolverine
félisten

Ez jó :) (akkor innentől tényleg csak a blog.hu-t lehet szidni, mert nálam a feljebb példának linkelt Webisztán-bejegyzés címe még mindig nem Droid Serif :DDD)

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#42) Penge_4 válasza dqdb (#40) üzenetére


Penge_4
veterán

Valaki jelentette nekik, vagy ők is olvassák az ITCafét? :DDD

(#43) dqdb válasza Penge_4 (#42) üzenetére


dqdb
nagyúr

Én az utóbbira szavaznék :D

Mindenesetre az Opera gyúrhatna ezen felbuzdulva kicsit a fontkezelésre, mert a font directory betöltésekor pár másodpercre megakad az egész böngésző (10.54b3390). IE8 és FF3.6.4 alatt nincsen ilyen.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#44) Penge_4 válasza dqdb (#43) üzenetére


Penge_4
veterán

Az új Google Spreadsheets-en valamint a Wave-en is megakad pár másodpercre és "Not Responding". Eddig azt hittem, hogy a https miatt van, de ezek szerint nem.

(#45) FloriOn


FloriOn
csendes tag

Sok értelme tényleg nincs. azért valaki biztos fogja majd használni.

(#46) ZitaKrutz válasza total90 (#1) üzenetére


ZitaKrutz
csendes tag

Ha pl én egy könyvet akarok kiadatni, hol tudom megnézni, hogy melyik fontot használhatom szabadon, és melyik jogvédett? Konkréten ezekre lennék kíváncsi: Times New Roman, Lucida Handwriting, Garamond, Edwardian Script ITC, Harrington. Valaki tudna segíteni? :(

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.