Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) andris1602


andris1602
aktív tag

Erről az a beszélgetés jut eszembe, ami az egyik kedvenc tanárom (alkotmányjog) és a gyak-csoportja között zajlott.. Kis szaros elsősök voltunk, mikor beszántották a magán-nyugdíjkasszákat, és tágra nyílt szemekkel kérdeztük, hogy ilyenkor mi van (ti. amikor az állam egyszerűen legyúl egy valag pénzt, úgy, hogy semmilyen biztosítékot nem adott mellé, inkább még elvett)?

A következőt mondta: Ő nem aggódik, mi se aggódjunk, csak tartsuk szem előtt, hogy az állam nem fog nyugdíjat fizetni. Ennek tudatában mindenki maga készüljön, takarékoskodjon.

Azt halkan jegyezném meg, hogy az egészségügyhöz már most is csak a töredéke jut annak a bevételnek, amit oda szántak, mert meg kell tolni a masszívan veszteséges nyugdíjkasszát.
(a szociális hozzájárulási adóból 96% megy nyugdíjra és 4% az eü-höz, 50-50 helyett)

szerk: amúgy nagyon érdekes beszélgetés, furcsa, hogy nem kapott nagyobb visszhangot

[ Szerkesztve ]

(#2) Lauda


Lauda
félisten

Itt csak az a kerdes merul fel, a riport alany mennyire huz egyik vagy masik kormanypart iranyaba, attol fuggenek a szajan kiejtett szavak. Egyik media sem fuggetlen, errol ennyit.

(#3) mickemoto válasza Lauda (#2) üzenetére


mickemoto
őstag

Miért? Min változtat az a mondandón hogy az alany milyen irányba húz?Szerintem semmit.

[ Szerkesztve ]

(#4) Lauda válasza mickemoto (#3) üzenetére


Lauda
félisten

Azon valtoztat, hogy mit mond.

(#5) mickemoto válasza Lauda (#4) üzenetére


mickemoto
őstag

Tényleg? Hogy lehet azt másképp mondani hogy nincs tb, csak adó fejében szolgáltatás?
Vagy ha ilyen-olyan párti akkor kamuzik? Nem valószínű.

[ Szerkesztve ]

(#6) Lauda válasza mickemoto (#5) üzenetére


Lauda
félisten

Te rendelkezel ahhoz informacioval, hogy az altala mondottaknak a tartalmat vissza tudd ellenorizni?

De engem nem is erdekel, azt hiszel amit akarsz. Terjeszd a vilagveget, attol jobb lesz mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

(#7) mickemoto válasza Lauda (#6) üzenetére


mickemoto
őstag

Azért az nem egy felelőtlen kijelentés hogy ez meg az le van írva az alkotmányban.Ilyesmivel nem igen szoktak viccelődni.

(#8) Lauda válasza mickemoto (#7) üzenetére


Lauda
félisten

Ekes peldaja vagy annak, hogy mukodik az emberek agymosasa es befolyasolasa. Lattal egy riportot, ami szamodra szenzaciot tartalmazott es mindenfele hatterinformacio es utanajaras nelkul azonnal elkezdted terjeszteni. Letezik az oep is, meg a tarsadalombiztositas szo is, meg egeszsegugyi ellatas is van magyarorszagon.

(#9) mickemoto válasza Lauda (#8) üzenetére


mickemoto
őstag

Nyugalom.Nem kell bekeksiznod. :P Nincs itt a világvége.
Számodra egyébként lehet hogy szenzáció a hír, számomra biztos nem.

(#10) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Meg lehet nyugodni. ;]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#11) daneeeeee válasza Lauda (#8) üzenetére


daneeeeee
aktív tag

Magyarország Alaptörvénye vs A magyar Köztársaság Alkotmánya (ez utóbbi a 2012-ig hatályban lévő.)

Ha figyelmesen végigolvasod ezeket a dokumentumokat akkor rá fogsz jönni, hogy az interjúalany igazat beszél.

Az Alaptörvényben hiába is keresnéd, a társadalombiztosítás szó nincs benne (ezt akár a fenti linken meg is teheted, tényleg nincs benne). Persze mondanom sem kell a "régi" alkotmányban erről van szó, pontosan ezt írják:

"70/E. § (2) A Magyar Köztársaság az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és a szociális intézmények rendszerével valósítja meg."

Na ez az a bűvös mondat ami az újban nincs benne, tehát teoretikusan az állam ennek működésére semmilyen garanciát nem vállal. TB járulék pedig már valóban nincs, adó formájában szedik be ugyanazt a pénzt csak ugye a garancia nélkül.

És itt kanyarodjunk is a nyugdíjhoz, az Alaptörvényben ez áll:

XIX. cikk

(4) "Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő. Törvény az állami nyugdíjra való jogosultság feltételeit a nők fokozott védelmének követelményére tekintettel is megállapíthatja."

Az Alkotmányban pedig ez:

"70/E. § (1) A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak."

Láthatod a napnál is világosabb, az utóbbiban alkotmányos garancia van arra, hogy magyarra fordítva :) a nyugdíjnak (legyen ez öregségi, rokkantsági, árvasági stb.) olyan összegnek kell lennie, hogy abból meg lehessen élni.

Az Alaptörvényben pedig csak arról van szó, hogy az állam fenntartja az állami nyugdíjrendszert és slussz. Semmit nem ígérnek pontosan azért hogy aztán majd ne is legyenek számon kérhetők.

Ha figyel az ember akkor a helyzet innentől világos mint a vakablak: a nyugdíj rendszer ebben a formában fenntarthatalan. Óhatatlanul is a nyugdíj reálértékének csökkentéséhez vezet. Ez azért következek majd be mert egyre több a nyugdíjas és őket ugye egy forrásból akarjuk ellátni aminek viszont az ország teljesítőképessége szab határt. A bili szerintem a Ratkó-korszakban születettek nyugdíjba vonulásánál fog kiborulni (ők ugyanis sokan vannak).
A 30 éves korosztály alattiak pedig szinte biztos, hogy nem fognak állami nyugdíjban részesülni.

(#12) Lauda válasza daneeeeee (#11) üzenetére


Lauda
félisten

Honnan indultunk es hova jutottunk? A bejegyzes elott es a mostra gondolok.

Van egeszsegugyi ellatas magyarorszagon? Van. Nyugdijrendszer van magyarorszagon? Van. Szamit az, hogy mi a neve?

[ Szerkesztve ]

(#13) andris1602 válasza Lauda (#12) üzenetére


andris1602
aktív tag

No offense, de szerintem nem látod mire utal daneeeeee, itt (egy jogi szövegben) a nüansznyi különbségek is hatalmas problémává tudnak eszkalálódni. Nem az a lényeg, hogy most ebben a 4 évben változott e valami, persze van eü meg nyugdíj, itt a kérdés az, ha az állam elszámítja magát pár(tíz) év múlva, széttárhatja e a kezét, hogy ez van, vagy sem?

Most nem jelentős a változás. Ha túl sokan lesznek saját jogú öregségi nyugdíjra jogosultak, és be kell érniük a felével, vagy az új belépők már jelentősen kevesebbet kapnak csak, nem mehet senki bíróságra, hogy ő 50 évig fizette az adót, neki jár.

(#14) Lauda válasza andris1602 (#13) üzenetére


Lauda
félisten

Minden torvenytol fuggetlenul. Ha az allam szettarja a karjat, hogy ez van, mit tudsz tenni?

Ha elmegy birosagra, hogy o 50 evig fizette, neki jar, akkor mi van? Es torveny szerint jarna is neki, csak nincs mibol kifizetni? Mi fog tortenni szerinted?

(#15) daneeeeee válasza Lauda (#12) üzenetére


daneeeeee
aktív tag

"Van egeszsegugyi ellatas magyarorszagon? Van. Nyugdijrendszer van magyarorszagon? Van. Szamit az, hogy mi a neve?"

És ebben neked valóban igazad van, ezek az intézmények megvannak (sőt sokáig fent is maradnak ha nem is ilyen formában).
Azonban a vita tárgyát nem is ezek léte vagy nem léte miatt kezdtük.
Itt a két szolgáltatás minőségéről van szó illetve azokról az állami garanciákról amik most már nincsenek (hiszen ki lettek szedve az alkotmányból).

Egy nagyon egyszerű példán keresztül had szemléltessem Neked a TB-s story-t: Te gondolom dolgozol, amiért fizetést kapsz. A fizuból adózol, többek között fizetsz egészségügyi adót amiből a magyar egészségügyi rendszert finanszírozzák. Azért amiért Te fizetsz joggal elvárod, hogy Téged ellássanak ha megbetegszel.
Már pedig az Alaptörvényben ez a fontos rész nincs benne, vagyis ha Te fizetsz valamiért akkor az bizonytalan hogy Neked az jár-e vagy sem.
Na ez itt a probléma, hiányzik az állami garancia ami persze nem azt jelenti, hogy nem fognak ellátni csak azt ha valamifajta jogorvoslattal kívánnál élni azt csak nagyon korlátozottan fogod tudni megtenni az állam felé miközben a szolgáltatásért fizetsz keményen.

Nyugdíjrendszer is van, csak ahogy azt fentebb kifejtettem az állam már nem garantálja, hogy Mi abból meg is fogunk tudni élni ha egyszer majd oda kerülünk. A szöveg nagyon rafkósan van megfogalmazva de gyakorlatilag a kormányt mentesíti ennek a problémának a felelőssége alól.

Magyarul ezután is kapsz nyugdíjat de élj meg belőle úgy ahogy tudsz. Nem elég? Így jártál! Nem garantáltuk az Alaptörvényben, hogy elég lesz csak azt, hogy lesz, hogy fenntartjuk.

[ Szerkesztve ]

(#16) andris1602 válasza Lauda (#14) üzenetére


andris1602
aktív tag

Szerintem épp az általad kifejtett érvek miatt fontos ez a riport, hogy az emberek, akikhez eljut végig gondolják, nincsenek biztonságban (ezt ne tessék félreérteni). Kapnak ellátást, de készüljenek fel arra, hogy meg kell állniuk a saját lábukon..

Egyébként, nem törvényektől függetlenül, már nem emlékszem hogy hol tanultuk, de az állam bizonyos esetekben költségvetési forrás hiánya esetén sem tárhatja szét a karját (=oldja meg). Persze abban igazad van, hogy a valóságban ettől senki sem fog több pénzt kapni. Épp erről szól ez az egész.

(#17) mickemoto válasza Lauda (#12) üzenetére


mickemoto
őstag

Igen, van mindkettő, és lesz is egy darabig.Csak annyi lesz a változás hogy tíz év múlva aki elmegy nyögdíjba kap majd 30 ezer forintot, azt csókolom.Nem szólhatsz majd semmit, mert nyugdíjat kapsz, igaz kenheted a hajadra. :)

A hiányzó forrást pedig belinkelték előttem, de gondolom neked ez úgysem elegendő ennek a "kacsahíreknek "a megalapozottságához.Gondolom csak azt veszed készpénznek amit a hiradóban nap mint nap beléd sulykolnak.Csendben megsúgom, épp ez az agymosás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.