Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ughhh


ughhh
senior tag

Jaj elkezdődött, de legalább az AMD jelezte, sunnyogásnak nincs nyoma.

[ Szerkesztve ]

(#2) Pingüino


Pingüino
senior tag

Vicces. Érdekes lenne összegyűjteni a cikkben azokat a dolgokat, amiben máshogy kezeli a sebezhetőséget a két cég. Néhány, amit én találtam:

"Sebezhetőséget talált... ...az AMD" Vagyis vizsgálják a saját processzoraikban a sebezhetőségek lehetőségét, és szólnak is, ha találtak. Lehet, ezért is van nagyságrendekkel kevesebb náluk.

"A cég szerint még nem találtak olyan kódot, amivel ezt kihasználnák... ...elkezdték az óvintézkedések megtételét." Még az elméleti sebezhetőséget kihasználó kód sem létezik, de máris elkezdtek dolgozni a javításon. Miközben Intelnél meg sok sebezhetőség fél évekkel később derült ki, mert inkább lefizették a megtalálót, hogy várjon a nyilvánosságra hozással.

"lehetővé teszik a funkció opcionális letiltását. Készül egy olyan javítás is... ...amely ezt szálanként képes elvégezni" Opcionális, tehát mindenki eldöntheti, érdekli-e a javítás, illetve még variálható is, hogy csak az érzékeny adatokon legyen letiltva. Szemben a kényszeres update-ekkel.

"Ha valaki azonban mégis így dönt, akkor 1-2% körüli teljesítményvesztést tapasztalhat" Intelnél mekkora sebességvesztést is okoztak eddig a sebezhetőségek javításai?

Egyébként megint ez a spekulatív végrehajtás. Sokszor ezzel van a gond, mindkét oldalon. Nem egyszerű a dolog. De hát ha máshogy nem megy, így kell sebességet nyerni.

(#3) Busterftw válasza ughhh (#1) üzenetére


Busterftw
veterán

Kivancsi vagyok a lyukas sajtos kommentek is elojonnek-e :D

Neztem az eredeti dokumentumot, de arrol nincs info jon-e esetleg javitas hardveresen vagy szoftveresen.

Pingüino
"Intelnél mekkora sebességvesztést is okoztak eddig a sebezhetőségek javításai?"
Par teszt remlik, ott hibahataron beluli 1-2% volt talan, otthoni felhasznalasnal.
Persze a forumon inkabb az 50% volt olvashato.

[ Szerkesztve ]

(#4) GreatL


GreatL
őstag

Hát ez előre megjósolható volt.

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung(.hu) Galaxy S22+ 256 Vodával | Voda Samsung Galaxy A54 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#5) kikikirly válasza ughhh (#1) üzenetére


kikikirly
senior tag

Sebezhetőségek nem érintik átlag Usert Intel oldalon sem, sajnos a Windows Uptattel települő lassító patchaket mégsem tudod elkerülni(Habár ott elég sok ,,lyuk" van 9000 CPU-kig szal ki tudja). Amig Ryzen CPU-k nem kapnak foltozást Windows frissitésen keresztül, hanem eldönthettem én hogy ki-be kapcsolom a Biosba a spekulativ végreahajtás XY algoritmusát, részemről rendben vagyunk. Azért ne legyen tömeges sebezhetőség itt se.

(#6) dokanin


dokanin
aktív tag

Azért az is érdekes, hogy a letiltással 1-2%-ot lehet veszíteni, tehát a használatával meg 1-2%-ot nyerni. Kérdés, hogy megéri ilyen eljárásokkal próbálkozni ha ezek ilyen potenciális veszélyforrások nyeresége meg alig van.

[ Szerkesztve ]

(#7) joghurt válasza Busterftw (#3) üzenetére


joghurt
addikt

Legfeljebb az Intel saját tesztjei szerint volt csak 1-2% a lassulás.

Lehet tippelni, van-e komoly hatása a teljesítményre, ha a Microsoft inkább kiadott (és karbantart) külön-külön ágakat a binárisokból a védelemmel és anélkül.

A tej élet, erő, egészség.

(#8) #06658560 válasza Pingüino (#2) üzenetére


#06658560
törölt tag

A nagyságrendekkel jelentésével tisztában vagy?

(#9) MasterDeeJay válasza kikikirly (#5) üzenetére

Hát a mikrokódok törölhetőek vagy visszaállíthatóak régebbi verzióra: (file-t birtokba kell venni a biztonság fülön vagy másik gépbe rakva a vincsit kicserélni)
C:\Windows\system32\mcupdate_genuineintel.dll\mcupdate_genuineintel.dll vagy mcupdate_authenticamd.dll
Alaplapoknál ha van megfelelő bios editor akkor szintén cserélhető a mikrokód régebbire vagy egyes esetekben törölhet is.
Meg ugye egyszerűbb progik is vannak célpatchekre pl inspectre.
Átlag otthoni user nyilván ezeket nem csinálja meg hanem valamennyit ami nem érzékelhető de mérhető lassul a gépe.
De űberkockák mint én egyből széthackelik a windowst hogy már csakazért is kell az a pár %. :DDD
Tény hogy jobb lenne ki be kapcsolható funkciónak valami rejtett menüben.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#10) Busterftw válasza joghurt (#7) üzenetére


Busterftw
veterán

Peldaul gaming nem volt erintett.
Atlag felhasznalo, otthoni felhasznalasnal ezt nem erezte meg a tesztek alapjan.

De pl Phoronix tesztben mar overall 16-24% volt merheto.
Az meg ugye minden gepen ott van default es fut napi 24/7-ben. :K

(#11) Pingüino válasza Busterftw (#3) üzenetére


Pingüino
senior tag

Látom sikerült megtalálnod az egyetlen mondatot, amibe vért izzadva bele tudtál kötni. ;]

(#12) Pingüino válasza #06658560 (#8) üzenetére


Pingüino
senior tag

És te a sebezhetőségek darabszámával?

(#13) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Mire lemegy normalis szintre az AMD processzorok ara, talan mar lesz Zen 4 is. Hatha abban mar kijavitjak.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#14) -vitya- válasza Tigerclaw (#13) üzenetére


-vitya-
őstag

ott egye fene, dobják le 30%-al az 5600x árát, és duzzogva elfogadom az 1% teljesítmény vesztést - és veszek belőle egyet :)

-=Витя=-

(#15) kikikirly válasza -vitya- (#14) üzenetére


kikikirly
senior tag

Ámen. :)

(#16) hallador válasza Pingüino (#2) üzenetére


hallador
addikt

De ha esetleg kiderül, hogy az AMD nem annyira szép mint itt előadtad, akkor azért azt is leírod ugye? (Mindjárt gondoltam hogy nem.)

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#17) fanti


fanti
addikt

És?
Amikor az Intel 289-edik sebezhetőségét kiderítették, akkor mi volt? Minden Intelfan kántálta úgy mint egy kibaszott tibeti zsoltárt, hogy : de ez a gyakorlatban sosem jön elő!

Akkor most én mondom, mint nem is érintett, mert 3900X-em van, hogy ki a fene nem szarja le ezt az első AMD ZEN3 sebezhetőséget?
Majd a 289-ediknél szóljatok csak...az érintetteknek!

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#18) the_mad válasza fanti (#17) üzenetére


the_mad
aktív tag

Így van. :R Ezeknek a sebezhetőségeknek a gyakorlati megvalósítása és eredményessége a nullával egyenlő... Teljesen mindegy, hogy Amd, vagy Intel..

“God made men, but Sam Colt made them equal.”

(#19) Pingüino válasza hallador (#16) üzenetére


Pingüino
senior tag

Másik jómadár. :)

(#20) drotsztyuart válasza Pingüino (#2) üzenetére


drotsztyuart
tag

Nyilvan mivel jofejnek akarnak tunni.
Es nem a ket ceg hanem ket ceg vezetese illetve az akkori vezetese kozt van kulonbseg.
Krzanich hatalmasat kaszalt a sunnyogassal.
Erdekes, hogy meg mindig nincs boriben....

Es nem is meglepo.
Nincs hibatlan sot meg csak hibatlanhoz kozelito cucc ahogy szoftver sem.
En nem kezdek el nyenyenyezni mert mar intelest is leszartam.
Szerintem a pirosak is leszarhatjak nyugodtan. Ez mind vihar a biliben.
A panikolo ostbakat lehet hulyiteni ezekkel a baromsagokkal meg cikkeket irni rola, jol osszeugrasztani a marhakat ha mar nem vitakoznak azon ki milyen szinu.

#18 :K
Igy van.
Egyszerubb a usert mint a legnagyobb biztonsagi rest celba venni vagy ha okosabb egy csimpanznal akkor a szofvereit amiket hasznal.

[ Szerkesztve ]

(#21) Busterftw válasza fanti (#17) üzenetére


Busterftw
veterán

Pontosan, egyetertek! :R

Mar csak azok hianyoznak, akik az Intel sebezhetoseknel kantaltak (mai napig) a lyukas sajtozast meg a szitat. Kantaljak itt is es megvagyunk.

Pingüino
Belekotni? Ott vannak a tesztek, melyek igazoljak az 1-2%-ot.
Ez nem belekotes, hanem valasz a feltett kerdesedre.

[ Szerkesztve ]

(#22) fatpingvin


fatpingvin
őstag

igazából ezen abszolút nem érdemes meglepődni. kb bármelyik hardver szintem megvalósított funkció aminek a nevében benne van hogy predictive az valamilyen szinten kockázatot jelent.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#23) drotsztyuart válasza joghurt (#7) üzenetére


drotsztyuart
tag

Mindenestre kevesebbet lassult mint amennyit a mentalis kepessegeid romlottak az elmult par evben az tuti.
Szart se lehetet belole eszrevenni.
Es itt se lesz ez maskep.

#3"Persze a forumon inkabb az 50% volt olvashato."
Ja az alufoliasapkas jolmegszakertes.

[ Szerkesztve ]

(#24) Reggie0 válasza Busterftw (#3) üzenetére


Reggie0
félisten

A HyperThreading letiltasa azert nem az 1-2% kategoria...

(#25) Bici


Bici
félisten

Ennyit számít a funkció letiltása.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#26) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha tényleg csak ennyi, akkor azért ez sokkal enyhébb ügy, mint amibe az i9-7900x-el belefutottam.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#27) ShiTmano válasza Busterftw (#21) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Jah, csak az Intelnél találtak már vagy 20 ilyen rést, AMD-nél ez a második kb.

"Ott vannak a tesztek, melyek igazoljak az 1-2%-ot."

Egyedül a Zombiload patch miatt akár 40%-ot lassult bizonyos munkafolyamatokban. [link] Nem minden a játék, van aki dolgozik is a gépén...

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#28) carl18 válasza Busterftw (#3) üzenetére


carl18
addikt

1/2%? Biztos vagy te benne? Voltak ám tesztek is ahol 5-10% is előjött a sebezzhetőség javítása után.
De a régi generációk Sandy /és Ivy Bridge akkár 20-30%-ot is lassult.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#29) Busterftw válasza Reggie0 (#24) üzenetére


Busterftw
veterán

Miert tiltanad le, van patch?
Itt most Spectre/Meltdown fix hatasait neztuk.

ShiTmano
Atlag felhasznalast irtam. A cikk inkabb data centereket emlit, ok meg leboxoljak az Intellel.

carl18
Abban vagyok biztos amit pl az a fenti teszt mutat.
De azota eleve kijottek olyan generaciok, ahol hardveresen foltozva vannak es ekozben nott a teljesitmeny.

[ Szerkesztve ]

(#30) Jakuu


Jakuu
őstag

Azert az eleg korrekt, hogy az AMD maga jelenti ezt be.

(#31) ShiTmano


ShiTmano
aktív tag

Cikk a spekulatív végrehajtásról. [what is speculation execution]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#32) Darmol


Darmol
senior tag

Szerintem az AMD csak azt akarta hangsúlyozni, hogy a foltozott procik teljesítményelőnye egy szálon már "csak" 5%, több szálon pedig még mindig nem látszanak az Intel radarján se. ;]

De most komolyan. Össze akarjátok hasonlítani a két céget? AMD közölte, hogy befoltozott egy hibát, amelynek a javítását rövid idő alatt elvégezte. Az Intel _évekig_ nem csinált semmit. Az után sem nagyon mozgolódtak, hogy nyilvánosságra került a hibájuk.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#33) Turmoil válasza Jakuu (#30) üzenetére


Turmoil
senior tag

Ha nem lettek volna a Spectre, Meltdown és társai, akkor talán ez se lenne hír, így viszont van egy kis marketing értéke, hogy maguk fedezték fel és javítják is, mielőtt bárki ki is használná.
Ettől még dícséretes és követendő példa.

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#34) ricsi99


ricsi99
addikt

Nekem régebbi procim van "Haswell" ..mivel nem egy erőgép ezért sokkal jobban érezhetők az update "áldásai"
Ami tuti ,hogy ég és föld ha az elsőnek kiadot win10 meg a legfrissebb win10 et futtatok... és nem a legfrissebb a gyorsabb... sima mezei game-k közt is megvan már a 10% különbség fps-ben...

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#35) t72killer válasza ricsi99 (#34) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nekemis van egy 4770k-s gépem, bekészítettem hozzá egy 1709-es win10buildet és hozzá a legutolsó "békebeli" frissítést de nem vettem a fáradtságot a dual-boot-ot megcsinálni.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#36) Z10N válasza fanti (#17) üzenetére


Z10N
veterán

Arra keves a "cache", hogy emlekezzenek ra.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#37) hallador válasza Pingüino (#19) üzenetére


hallador
addikt

Ja meg mondtad :D Csak a szokásos beszélsz feleslegesen.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#38) ricsi99 válasza t72killer (#35) üzenetére


ricsi99
addikt

Én win7-et használok (3,4 en futo xeonom van )... van egy másik vinyómon egy szűz win10 ,ha esetleg boritom a rendszert,vagy ssd-t cserélek... biztonsági tartalék... ezen felül egy naprakész win10 ,hogy képben legyek ha valamit állitgatni /tesztelni kell.... F12 és az indul amit szeretnék :D

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#39) DraXoN válasza ricsi99 (#34) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Mondjuk hozzá kell tenni, hogy ott nem csak a patch-ek tehetnek róla, hogy a "kevés szálas" CPU lassabb, hanem a feladatkezelőt jó párszor módosították a korábbi windows10 verziók óta, hogy a többszálas CPUk kihasználása jobb legyen (de ez "bántja" a kevés szállal rendelkező CPU-kat)

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#40) ricsi99 válasza DraXoN (#39) üzenetére


ricsi99
addikt

Mind1 minek hívod a gyereket... lassabb ,nem is kicsivel....
Ez a töbszálú kezelés persze lehetséges ,nem vagyok profi szoftweres így bármi szöveget kiadnak akkor bizti úgy van... én meg öreg csataló vagyok és old school programokat is futtatok ami eléggé csak egyszálas (le is korlátozom mert úgy a tuti) és ott is érezhető a különbség... ami szomorú hogy nagyon sok laptop amit kiadnak azért gyengébb mint az én ocskavasam és azokon még erősebben érezhetőbb ezek az optimizációk... aztán meg "lükének" néznek ,ha nem a friss wint ajánlom... de ez már más kérdés

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#41) ddekany válasza Bici (#25) üzenetére


ddekany
veterán

Vajon az ilyen képességek már csak a benchmark verseny hátulütői, amikor már minden kis töredék százalékot adó trükk kell, ahelyett, hogy valami arany középútra törekednénk? Persze sok kicsi sokra megy, de vajon mennyit esne a tervezőknek kezelendő komplexitás, ha mondjuk 25% teljesítményt (amit a felhasználók 99.9%-a észre se vesz) fel lehetne adni az egyszerűsítés kedvéért. És nem is a tranzisztorok számára gondolok, hanem az ilyen side channel szivárgások, meg egyéb CPU bugok esélyére.

(#42) tonyrulez válasza Busterftw (#3) üzenetére


tonyrulez
őstag

Régebbi processzorokon (pl. i5-3570), azért nem 1-2%-nak érződött. InSpectre-el szoktam letiltani a Meltdown és Spectre protection-t, ég és föld a különbség.

4 8 15 16 23 42

(#43) DraXoN válasza tonyrulez (#42) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

mert azokon nem is annyi... szintetikus tesztel igen, de baromira megnöveli az IO-műveleti időt, és azért nem érződik onnantól "fürgének".

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#44) Busterftw válasza tonyrulez (#42) üzenetére


Busterftw
veterán

Jo, hat a 2012-es Samsung S3-om is csak ugy szaguldott, most meg a Facebooktol is osszefossa magat. :U

(#45) DraXoN válasza Busterftw (#44) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

mondjuk nem is azonos komplexitású a facebook kódja a 2012-es kiadáshoz képest.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#46) Busterftw válasza DraXoN (#45) üzenetére


Busterftw
veterán

Ahogy kb semminek sem.
Legyen az egy bongeszo, Windows, jatek.

(#47) Reggie0 válasza Busterftw (#46) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem azert a notepad nem fejlodott tul sokat.

[ Szerkesztve ]

(#48) Busterftw válasza Reggie0 (#47) üzenetére


Busterftw
veterán

Ott a "kb". :K

(#49) ddekany válasza Reggie0 (#47) üzenetére


ddekany
veterán

Ugyan, átírják a Notepad-ot Electonra, erőforrás használatban jócskán fejlődni fog... ;]

(#50) MasterDeeJay válasza Reggie0 (#47) üzenetére

Azér sikerült elcseszni a számológépet :DDD mondjuk én visszaraktam a régit.

Vintage Story PH szervere újra fut!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.