Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Gainka


Gainka
őstag

Imádom a témát. :)
Durva elképzelni, hogy ügye azt mondják a vörös foltba többször belefér a föld, akkor jó nagy lehet a jelenség. 😁

(#2) tibaimp válasza Gainka (#1) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ez így van, és ha jól tudom, valamikor az 1800 évek elején fedezték fel, tehát majdnem 300 éve tombol az a kis vihar. Állítólag a Naprendszer legnagyobb vihara.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#3) Venyera7 válasza tibaimp (#2) üzenetére


Venyera7
senior tag

Tévedsz, már Galilei is láthatta. A naprendszer legnagyobb viharai pedig a Neptunuszon vannak kb. 2000km/h szelekkel. Egyébként ott is található ilyen "folt".

[ Szerkesztve ]

(#4) scarabaeus válasza Venyera7 (#3) üzenetére


scarabaeus
őstag

Ő a négy Galilei-holdat.

Quoth the Raven "Nevermore."

(#5) kovisoft válasza Venyera7 (#3) üzenetére


kovisoft
őstag

Galilei nem látta, annál sokkal gyengébb távcsöve volt. Látta a Jupiter korong alakját, de nem látott részleteket rajta. Emellett felfedezte a négy nagy holdját.

(#6) Dhampir


Dhampir
félisten

Idegen lényként, kocsányon ülő szemekkel elképesztően más látványt nyújt.

(#7) borg25


borg25
senior tag
LOGOUT blog

A naprendszeren belül a második legnagyobb mágneses mezővel rendelkezik a Jupiter, első helyen a Nap.

(#8) Venyera7 válasza borg25 (#7) üzenetére


Venyera7
senior tag

Ha látható lenne az éjszakai égbolton akkora lenne mint a hold.

(#9) tecsu válasza Venyera7 (#8) üzenetére


tecsu
addikt

Mi?

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#10) fi:zi'k válasza borg25 (#7) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Nyilván a bolygókra volt értendő, de beletettem, hogy második. :)

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#11) borg25 válasza tecsu (#9) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

A Jupiter mágneses mezeje hatalmas, valami olyasmi rémlik, hogy a napszél hatására elnyúlik egész a Szaturnuszig, de ebben nem vagyok biztos. A lényeg, hogy a mágneses mezőt nem lehet látni, csak a hatását. Ha látnánk a Jupiter mágneses mezejét, akkor hiába van 2500x messzebb mint a hold, mégis ugyanakkora lenne.

(#12) tecsu válasza borg25 (#11) üzenetére


tecsu
addikt

Igaz, de annak nincsen egyértelmű határa.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#13) borg25 válasza tecsu (#12) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Napnak sincs

(#14) tecsu válasza borg25 (#13) üzenetére


tecsu
addikt

Vagyis? :C

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#15) tibaimp válasza Venyera7 (#3) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Szerintem meg Te tévedsz, Galilei a holdakat fedezte fel, nem a foltot (ahogy írta pár kolléga).

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#16) MZperX75 válasza Dhampir (#6) üzenetére


MZperX75
addikt

Üdv a földön,Szíriuszon is nyár van?

(#17) Venyera7 válasza tibaimp (#15) üzenetére


Venyera7
senior tag

Azt tudom, hogy a holdakat ő fedezte fel. De ettől még láthatta nem?

(#18) kovisoft válasza Venyera7 (#17) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem, nem láthatta. Mint már írtam, ahhoz túl gyenge, túl kis felbontású távcsöve volt. A Jupiter felhősávjait sem látta, pedig azokat könnyebb észrevenni, mint a Nagy Vörös Foltot. A Szaturnusz gyűrűjét sem gyűrűnek látta, csak úgy, mintha valami "fülek" dudorodnának a bolygó két oldalán. Ha jól tudom, először Cassini látta meg a Jupiter felhősávjait, de persze egy jobb távcsővel.

(#19) tibaimp válasza kovisoft (#18) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Kösz a kiegészítést.

Amúgy már idegesített a téma és utána néztem:

[link]

idézet a cikkből:
"Az első tudományos megfigyelést és leírást 1831-ben Heinrich Schwabe végezte. A folt összességében mintegy 300 éve ismert jelenség."

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#20) kovisoft válasza tibaimp (#19) üzenetére


kovisoft
őstag

Valóban, némileg vitatott, hogy valójában ki fedezte fel a Nagy Vörös Foltot. Ha minden igaz, Cassinié az érdem, ő már 1665-ben feljegyezte, hogy lát egy "állandó" foltot a Jupiteren, de ő sokkal nagyobb távcsöveket használt, mint Galilei (tubus nélküli, több 10 méter gyújtótávolságú "légi teleszkópokat", amelyeknél az objektív egy pózna végére volt rögzítve). Cassini ezekkel a távcsövekkel már sok mindent meg tudott figyelni, pl. látta a Jupiter-holdak árnyékát a bolygóra vetülni, felfedezett négy Szaturnusz-holdat és a róla elnevezett rést a Szaturnusz gyűrűjében. Galilei kis távcsövének a becsült felbontása 20 ívmásodperc körüli volt, vagyis kb. 2-3 pixelnyinek :) láthatta a Jupitert. A Nagy Vörös Folt pedig kb. 8 ívmásodperc, esélye sem volt meglátni azzal a műszerrel.

(#21) Venyera7 válasza kovisoft (#20) üzenetére


Venyera7
senior tag

Kicsit rosszul emlékeztem :W , elnézést aki esetleg nem látta (engem ez nagyon megérint). :B

(#22) tecsu


tecsu
addikt

Szép és jó, de tegyük hozzá, hogy ezek a képek, mint a legtöbb NASA-kép, irreálisan színezve van - itt azért, hogy lássuk az UV-t. Valójában a különböző hullámhossz-tartományokban más-más nagyon "szép" és érdekes jelenségeket láthatnánk, ez csak egy a sok közül.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#23) tibaimp válasza kovisoft (#20) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Kedves gollo91 kolléga, semmi gond nincs :)

Amit említesz én is olvastam, de semmi infót nem találtam róla hirtelen.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#24) kovisoft válasza tibaimp (#23) üzenetére


kovisoft
őstag

Tanulmány, amely Galilei Jupiter-hold észleléseit elemzi: [link] (pdf). Azt vizsgálja, hogy egymáshoz milyen közel levő holdakat tudott még kettébontani.
Ezek pedig Cassini csillagászati eredményei, valamint a távcső, amit használt.

(#25) tibaimp válasza kovisoft (#24) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Bárcsak így menne az angol, de azért megpróbálok kisilabizálni belőle vmit.
Köszi

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#28) Bo,Ky


Bo,Ky
csendes újonc

Remek ez a blogbejegyzés.Szép is ez a látvány.
Meg így a hozzászólásokat is végig olvasva ,mindig tud meg valami újat az ember. :R :DD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.