Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Overlocker


Overlocker
veterán

Szép munka! ;)

Hogyan derült ki hogy ez okozza a problémát?

(#2) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Érdekes, hogy ha a melegedéssel gondok vannak, akkor gyárilag mért nem csinálnak vele valamit, valami ilyesmit. Egyébként, ugyan nem látom pontosan, hogy mekkora rés van az alsó lemez meg a proci teteje között, de oda nem lenne ugyanígy érdemes eszközölni valamit? Meg, akkor most ez a kis beavatkozás teljesen megszüntette a panaszokat?

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#3) Overlocker válasza Kendek (#2) üzenetére


Overlocker
veterán

Gondolom mert nem tudták, maguk a tulajok se tudták, nálam is volt ilyen jelenség, de szerintem senki se gondolt erre..

(#4) ktg3


ktg3
őstag

jó cikk grat!:R

miért kell a párna és a fém közé paszta??
a vga-kon sem szokott lenni

(#5) eziskamu válasza Overlocker (#3) üzenetére


eziskamu
addikt

De miért nem fagy le, ha túlmelegszik? Csökkenti a vezőrlő az órajelét, vagy hibás adatokat észlel amit megpróbál újraírással/olvasással javítani, és ez lassítja? Vagy szimplán újraindítja magát?

[ Szerkesztve ]

(#6) Overlocker válasza ktg3 (#4) üzenetére


Overlocker
veterán

Vga-k alatt másfajta gap van..ilyen fehér nyúlós. Ez alá nem árt egy kis paszta hogy még tökéletesebb legyen a hőátadás..

(#7) eziskamu válasza ktg3 (#4) üzenetére


eziskamu
addikt

Hól nincs paszta? Valszeg az az arany sziget a hűtés, de gyakran be is szokták ónozni, és pl egyes alaplapokon a feszszabályzók hűtése egy ilyen sziget. Ha meg külön hűtőt helyezünk fel, akkor az érintkező felületeknek vagy tükörsimának kell lennie mikroszkópikus szinten vagy paszta. A paszta olcsóbb, úgyhogy azt használják ;]
Overclocker: na igen az a fehér nyúlos még olcsóbb és még rosszabb :)

[ Szerkesztve ]

(#8) Overlocker válasza eziskamu (#5) üzenetére


Overlocker
veterán

Annyira nem melegszik túl gondolom..mivel ssd-ről van szó, ami elvileg nem terhel hőt (kivéve, most ahogy látjuk a vezérlő mégis), mindenki csak tippelt, hogy mi lehet a lassulás oka, rossz formázás,beállítás stb..

Újraindítani nem indítja magát, a másik két dolog lehet amit írtál, pontosan énse tudom..

(#9) mv


mv
aktív tag

Üdv KillHates!

Szép munka. :R

Honnan jött az ötlet?

Figyelem! A felhasználó a nyugalom megzavarására alkalmas képi és hanghatásokat produkálhat.

(#10) P00By


P00By
nagyúr

KillHates hozod a szokásosan magas színvonalat! :K :R

(#11) tpmportal


tpmportal
tag

Javítsatok ki ha tévednék, de én úgy tudom, hogy az MX-2 és MX-3 ban nincs fémrészecske, és nem vezetik az áramot. Nem lehet hogy a szerző az Arctic Silverre gondolt?

(#12) luw2win


luw2win
őstag

Azta hazaértek, látok is neki, én is tapasztaltam az öreg samu SSD-men a lassulást, főleg igy nyáron a dög melegbe,
Köszönöm az útmutatást :R

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#13) Jofi81


Jofi81
őstag

Szép munka! :)

Egy kis helyesbítés: a kereszthornyos csavarhúzó Phillips.

(#14) Márton válasza luw2win (#12) üzenetére


Márton
nagyúr

minden gonoszkodás nélkül: én most örülök hogy nem csaptam le anno a samsung slc-re, helyette lett az mlc-s buffalo, amivel még mindig elégedett vagyok!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#15) DemonDani


DemonDani
addikt

Szép munka! Bár én inkább bedobnám egy venti elé... Azért még csak az a tuti, így a garancia is elveszik. (persze a nem fémes pasztát el lehet távolítani nyomok nélkül)

Kivágni az alját és rá kell dobni egy TRUE-t :DDD
de tény hogy jó megoldás a házat bordának használni, csak kérdés hogy elége. de nem hinném, hogy az IC olyan sok hőt termel ami gondot okozna még így is, de van ahol a szobahőmérséklet 35fok :Y

NEM FIZETETT REKLÁM! >>armegoszto.hu<< Folyamatosan friss akciók.

(#16) stol


stol
addikt

Én nem csak a controllert hűteném, hanem akkor már magukat a flash chipeket is, evvel növelvén azok élettartamát. Alacsonyabb hőingással több írás/olvasás ciklust is kibírnak.
Továbbá, a félvezetők nem kideríthető abnormális melegedését a tápfeszültség zajossága is okozza, ami Laraxior esetében, ha még mindíg Gaba "tápot" használ, fokozottan fennáll. Ez sima műszerekkel nem mérhető, csak oszciloszkóppal pl.

(#17) Overlocker válasza DemonDani (#15) üzenetére


Overlocker
veterán

Elvileg a legtöbb gyártó 0-70C-ig ad meg működési hőfokot, szval a 35C az kb pont hogy optimális kellene hogy legyen..

[ Szerkesztve ]

(#18) KillHates


KillHates
nagyúr

1-3
Köszi. :R Szerintem gondoltak rá, mert a panel hátulját sem lakkozták le, meg a fejlesztőmérnökök azért elég alapos figurák. Csak gondolom a 20 fokosra temperált laborban nem jelentkezett ilyen probléma, úgyhogy fogták és kispórolták a három filléres alkatrészt.

2
Bevallom gondoltam rá én is, az lesz a következő lépés ha még mindig vacakol. De ha egy BGA IC-nek ami tokozott van alsó hűtési lehetősége azt kell használni, mert a lábain keresztül több hőt tud leadni, mint a kalapján keresztül. Ezt kevesen tudják, ezért azóta is hajtok a Geforce 9800-asomra backplate-el, ami nagyon jó dolog!!!

4
Köszönöm. :R Ahogy OC mondja :K Meg ennek az egyik fele hullámos volt. Gondoltam nem árt.
A VGA kártyákban van az igazi GAP PAD, ami egy géz szerű anyagon a teflonos hővezető nagyon sűrű paszta, tehát azokhoz nem kell külön kenés. Ez inkább amolyan hőátadó gumipárna.

5
Szerintem annyira nem kritikus, meg van ami nem tud lefagyni. Úgy tudom ez az ARM proci valami ipari RISC X, és azt hiszem ezen nincs ami lefagyjon. Inkább "dadogni" kezd ha valami működési baja van. Az orvosi műszerekben is ARM RISC van, azok sem tudnak lefagyni, csak lassabban vagy sehogy sem működnek, ha bajuk vak.

8
Minden termel hőt ami elektromos. Mert a számítás nem energia. :D Ezt valami bozontos hajú bajszos fószer már elég alaposan kifejtette. Kapott is valami plecsnit érte:

9
Köszönöm! :R Teszteltem a meghajtót, és olyan 12-15GB lineáris másolás után elkezdett lassulni. Addig tolta rendesen 60 GBps körül majd ez leesett 35-re. Na már készültem, hogy tökön-bököm magam ebben is JMicron van, De túrtam a netet és mindenhol SAMSUNG ARM-ot írtak, megfejelve 256MB DDR gyorsítótárral. Na mondom ezt meg kell néznem, és mivel nem garanciális a meghajtó hát elékerültek a szerszámok :D Aztán elő a szkópot, megnézem melyik Flash IC lába engedte el magát. Elkezdtem megint tölteni adatokkal és miközben mértem hozzáért a kezem a fehér izzásig melegedett ARM procihoz. Innét adta magát a dolog. Külön örültem mikor a nyák kivétele után láttam, hogy a gondos mérnökök, hagytak alsó hűtést a BGA-bak :C

10
Köszönöm :R Igyekeztem nem böfögni közben :DDD

11
Tökéletesen igazad van!! :R Máris javítom! :K

12
Én köszönöm, hogy elolvastad a cikket! :R

13
Á-á! :N Szó sincs Fil ajkairól! :D A philips hornyolást a PHILIPS cég vezette be valamikor a hatvanas évek végén a termékein, hogy a gépesített összeszerelés során a kereszthornyos csavarokat egyszerűbb az elektromos behajtókkal betekerni. Aztán ipari szabvány lett. Úgy tudom levédették, és ez több pénzt hoz a konyhájukra, mint az elektronikai eszközeik forgalmazása. Bár lehet, hogy ez csak városi legenda :D Mentségedre szolgáljon, hogy a magyar nyelvben az a sztereotípai van elterjedve, hogy a PHILIPS egy név. De nem. A Phillips egy név, a PHILIPS egy márka.

14
Nagy hiba volt... Én most adom el a 64GB-os BUFFALO MLC-s SSD-met. A Samu majdnem kétszer gyorsabb. És a BUFFALO-ban sajna a kis piszok JMicron van. Igaz a 64GB-osban már a 2.0-ás, de az sem tökéletes, néha elmereng az is a bitek felett, ahelyett, hogy toligatná őket. :D

15
Köszönöm! Igazad van, de ez egy totál zárt dobozban van, tehát a venti semmit sem érne. Meg el tudod képzelni, hogy egy zárt gyufás skatulya dobozkában egy 50-60 fok küröli IC mekkora meleget csinál rövid idő alatt.

16
Hmm... Mondasz valamit! Azt hiszem rendelek még gap-padot :K Én is szkóppal estem neki a gyűrűs ujjammal sikerült a mérést hitelesítenem némi anyázás közepette :DDD
Most egy jó kis ASUS-DELTA tápról fog majd menni. Azt hiszem az egy fokkal jobb lesz mint a GABA.

17
Hidd el a 0 fok az "optimálisabb" az elektronikáknak. Hidegebb még jobb lenne, de a kondenzáció és a párakicsapódás miatt a gyártók nem javasolhatnak kevesebbet. Meg akkor így hogy adhatnák el az Antarktiszra, meg Szibériába méregdrága áron az "ipari" felhasználásra kifejlesztett cuccokat :D

[ Szerkesztve ]

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#19) Jofi81 válasza KillHates (#18) üzenetére


Jofi81
őstag

Vitatkoznék veled. :) A Phillips csavarfejet egy bizonyos Henry F. Phillips-ről nevezték el, nincs köze a Philips céghez.

(#20) Overlocker válasza KillHates (#18) üzenetére


Overlocker
veterán

Persze, tudom én hogy a minnél hidegebb optimálisabb, de gondoltam ez ssd-nél azért nem számít oly sokat..lehet én is szétkapom ma az MLC-s cuccom:)

(#21) mexicanraven válasza KillHates (#18) üzenetére


mexicanraven
aktív tag

Remek cikk és alapos válaszadás az érdeklődőknek! :R

when the sun shines, we'll shine together

(#22) KillHates válasza Jofi81 (#19) üzenetére


KillHates
nagyúr

Hoppá akkor én tudtam rosszul! :R Akkor máris javítom. :K

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#23) KillHates


KillHates
nagyúr

20
Próbáld ki mikor szétszedted, csupaszon "kézrátétellel" hogy mennyire melegszik. Az MLC-seknek nincsen szükségül olyan erős procira, mist az SLC-nek.

21
Köszönöm! :R

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#24) D1Rect


D1Rect
félisten

Jó kis cikk, nem nagyon olvastam még SSD témában házi tupírt. :R
Én lehet egyszerűen levettem volna a burkolatot, és megküldöm egy ventivel.
Igaz, ez hosszú távon nem túl esztétikus, és nem is túl biztonságos, de a közvetlen hűs fuvallatot csak a víz nyomja le.

(#25) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez informatív és hasznos cikk, ha már SSD-nél tartunk :)

A cvsavarhúzó helyett mondjuk ki lehetne próbálni a gitárpengetőt (én régóta azt használok ilyesmihez).

Különben jó megoldás! Gratula! :R

@D1rect : A venti azért nem jó, mert nincs hőátadó felület... :(

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) vsgaborr11


vsgaborr11
tag

grat a cikkhez,nagyon jó megoldás,imádom az igényes barkácsolást! :R Amúgy én még kivárom az SSD-ket,még nagyon irreálisan drága mindegyik. 32 gigásra meg nem húzok Win7-et(!)

(#27) D1Rect válasza hcl (#25) üzenetére


D1Rect
félisten

Először: Link
Másodszor: De van hőátadó felület maga a chip.

(#28) hcl válasza D1Rect (#27) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ezt most nem érteni :)

A hőátadó felülete a chipnek elég kevés.
A hűtőborda sem véletlenül bordás vagy tüskés ;)

Mutogatni való hater díszpinty

(#29) D1Rect válasza hcl (#28) üzenetére


D1Rect
félisten

Igen, de gondold végig: chip közvetlen hűtés, vagy 3 különböző anyagon meg át a hő, és a felület közben nem nő, csak a végén.

(#30) norbx


norbx
aktív tag

jo cikk gartula.eddig fogalmam se volt hogy az ssd-k-nel ilyen hiba is letezik bar ssd-t eddig csak kepen lattam:)

(#31) twollah


twollah
nagyúr

Tetszett az iras.

(#32) KillHates válasza hcl (#25) üzenetére


KillHates
nagyúr

Gitárpengető!!! Basszus mekkora ötlet! Köszi a tippet! :R

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#33) KillHates


KillHates
nagyúr

24
oké, de csak úgy lógna a kábeleken?

26
Köszönöm. :R

29
Oké, oké... de akkor az hogy van, ha egy szál pólóban kimész télen azt azért el lehet viselni, de ha nekidőlsz a folyosó jéghideg üveg bejárati ajtajának, akkor úgy érzed beléd fagy a kaka. Szerintem az alu doboza több hőt tud eldiszipálni a tömegéből adódó tehetetlensége miatt is mint csupaszon az IC. Akkor már rá kellene tolni egy VGA ram sünit és az lenne a tuti :C

30
Köszönöm :R Bár ez nem annyira hiba, mint inkább egy kis tuning, mint ahogyan a címben is írtam

31
Köszi! :R

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#34) D1Rect válasza KillHates (#33) üzenetére


D1Rect
félisten

Akár lóghatna is a kábelen, vagy egy óvatos tartót lehetne neki építeni két oldaltól ventivel.

A téli példád tökéletes, ha közvetlenül érsz a hideg dologhoz, belég fagy a kaka.
Ha teszel magad, és a hideg dolog közé egy alu táblát, egy adag hőpasztát, majd egy hőátadó szivacsot, végül ezt magadra ragasztod hőpasztával és úgy érsz hozzá a hideg dologhoz nem fagysz annyira oda. ;)

[ Szerkesztve ]

(#35) Gergő_


Gergő_
őstag

én azt nem értem minek kell paszta a gap padhez, ennek nem az a lényege hogy szoruljon a hűteni kívánt eszközhöz és esetleg egy fém hőelvezetőhöz?

(#36) hcl válasza Gergő_ (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valamivel jobb lesz tőle a hőátadás. Minden átmenetnek van egy hőellenállása, a paszta ezt csökkenti. Amúgy nem feltétlen kell hozzá.

@D1rect : Mégiscsak egy fém felületre viszi át a hőt, ami nagyobb is, jobban is vezeti, jobban eloszlatja, és a környezeti levegőnek is nagyobb felületen adja át.

Mutogatni való hater díszpinty

(#37) D1Rect


D1Rect
félisten

Ejj, mind 2 esetben a levegő szállítja el a keletkezett hőt, az, hogy az egyik esetben direktbe érintkezik, a másik esetben van közte 3 anyag. Erősen kétlem, hogy jobb legyen a hőátadás.
A végén a felület nem bordázott, tehát nincs kiemelkedően nagy felület ami átadná a hőt.
Ha direktbe lenne a chipre ragasztva egy borda, akkor lenne jobb a hőátadás.

(#38) hcl válasza D1Rect (#37) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A direkt chipre ragasztott borda OK, de ott is van 3 átmenet : chip-szilikon, szilikon borda.
Nem beszélve a szilícium.kerámia, és a borda-levegő átmenetről.

Amúgy ha olyan jó lenne a chip hőátadása a levegőhöz, akkor egyáltalán nem kéne rá borda :)

OK hogy három átmenet van amúgy, de a cucc össz hőkapacitása sokkal nagyobb, nehezebben melegszik át.
A kevesebb átmenet, és kisebb hőellenállás olyankor fontos, amikor minél gyorsabban kell nagy hőingásokat levezetni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#39) D1Rect válasza hcl (#38) üzenetére


D1Rect
félisten

Igen de a bordánál 3 átmenet van (ha a végső levegőt nem számoljuk akkor 2), itt 5 (levegő nélkül 4).
Nem is olyan régen volt egy beszélgetésünk fagy53 kollégával a borda nem borda témában, a közvetlen borda ventivel 8 fokot hozott az ő mérése alapján, és ugye a borda sokszorosára növeli a felületet.

Szerintem itt pont az a lényeg, hogy a hirtelen előállt hőt gyorsan elvezessük, de lehet a felaplikált cucc képes felvenni annyi hőt, hogy pont elégséges legyen a hűtés.

Abból a szempontból biztosan jobb ez a megoldás, hogy esztétikus, nem porosodik, könnyen szerelhető, biztonságosabb.
(tehát a felhasználók 99%-nak jobb)
A közvetlen ventivel, viszont az összes chippet lehet hűteni. Extrém esetben jobb.

[ Szerkesztve ]

(#40) Matamata


Matamata
aktív tag

Igazándiból magam sem tudom, hogy miért de a leírtak alapján én is nekiláttam "megszerelni" az ssd-met.

Annak ellenére, hogy a hővezető párna már kezdett hasonlítani egy mindkét felén megkent tejfölös kenyérre , a vastagon felvitt hővezető pasztától, mégsem akart teljes felületén érintkezni a burkolattal.


Ekkor jutott eszembe hogy mi lenne ha vga ram hűtőbordát raknék rá. Az elképzelés tényleg kivitelezhetőnek tűnt mivel a borda és a hűtendő felület mérete megegyezik. Gyakorlatilag viszont, az amúgy elég alacsonynak mondható borda se fér el biztonságosan se a nyák fonákján se magán a vezérlőn, mivel1-2 tizedmilliméterrel magasabb a kelleténél.
Úgyhogy végül maradt az eredeti hővezető párnás módszer.

(#41) hcl válasza Matamata (#40) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A borda csak akkor megoldás, ha az alját szabadon hagyod, mert különben olyan mintha nem lenne ott semmi.

Vastagabb szilikongumi kéne neked, vagy esetleg reszelj egy megfelelő méretű alumíniumtömböt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42) Matamata válasza hcl (#41) üzenetére


Matamata
aktív tag

Azért ezekkel próbálkoztam, mert csak ilyenek vannak itthon. ;)
Alumínium tömböt meg inkább kihagynám mert több szempontból is problémássabb az alkalmazása mint a hővezető párnáé.

Valakinek nincs egy kisebb darab kb 3mm vastag hővezető párnája ami eladó?

(#43) D1Rect válasza Matamata (#42) üzenetére


D1Rect
félisten

A hiba a pad vékonysága, és a sok szilikon, ennyivel inkább ne is tedd rá.
Kérdezd meg KillHates-et hátha van neki maradék.
Még egyszer: kevesebb szilikonpaszta.

(#44) hcl válasza Matamata (#42) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó, nyilván azért ezekkel próbálkoztál :) Az alutömbbel meg gondolom az a baj, hogy le kéne reszelni :) Az, hogy vezető anyag, a kisebb gond, mert egy kis szigetelő réteggel (naaaagyon vékony szilikonfólia, mint amit erősítőkben használnak a végfok tranzisztorain) megoldja. A fém háztól meg nem kell elszigetelni, oda elég szilikonzsír.
A legegyszerűbb persze hogy a vastagabb szilikongumi.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#45) proof88


proof88
addikt

Uhh, tetszik az írás, hasznos!
Egyébként állítólag az SMC WBR14-G2 routereknek is túlmelegedési problémájuk van (persze ott a szoftver sem az igazi), de a legújabb firmware-rel és a procira eszközölt bordával javítható a helyzet, volt akinek a hővezető borda szüntette meg azt, hogy egy idő után nagyon belassult a router, főleg torrentezésnél.

(#46) hcl válasza proof88 (#45) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hehe, a 7004-es Barricade meg kifejezetten dobálja a hálót ha túlmelegszik... Márpedig túlmelegszik.
Én is teleraktam bordával, azóta faja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#47) keIdor


keIdor
titán

Ugyanilyen cuccom van nekem is, de még sose lassult. 30 valahány °C.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#48) hcl válasza keIdor (#47) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valszeg azért mert csak 30-valahány. Jó a szellőzés.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) scope2007


scope2007
addikt

ez remek... jó tudni hogy mi okozza az akadást :C

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#50) Hequila


Hequila
őstag

Most lóg mellettem egy SLC Samsung (maga a nyák), de kézrátétellel egyáltalán nem meleg a proci, pedig fut az Everest háttértár tesztje. Még kézmelegnek sem nevezném.
A flash IC-k pedig egyenesen hidegek. Akkor most vigyem vissza, hogy rossz?

Jah, és rá is van írva, hogy 5V-on 0,2A-t vesz fel, ami az én számításom alapján 1W, ami alátámasztja az én megfigyelésemet. Ezt a hőteljesítményt a nyák és a tokozás simán el tudja vezetni.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.