Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) solfilo válasza TRitON (#50) üzenetére


solfilo
veterán

Remélem, hogy ez a széria már tényleg jön, meg azt is, hogy talán kap a B450M lapom supportot hozzá (tudom, nincs rá ígéret). :B
Gyanús, hogy már tavaly nyáron sejtették, hogy nem fognak tudni eleget gyártani Renoirból, így már be se jelentették DIY-re, azóta is kb mindent eladnak a gyártósorról, gondolom a drágább szegmensek ill az oem-ek élveznek elsőbbséget.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#52) SunMount3r válasza slmSIG (#47) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A saját dVGA piacuknak nem akarnának saját konkurenciát, ami persze jóval olcsóbb lenne (nekünk). Így nem csak a gamer-ek szívnak, hanem a HTPC-sek is. Anno a Raven Ridge kezdetén épp az a remény sejlett fel, hogy na most már ennél csak jobb ár/érték arányosabb és egyre izmosabb IGP-kkel jönnek majd az APU-k, erre már az 5X-es sorozatnál tartunk és, legalábbis én nem sok előrelépést látok, ami a plusz pénzt is megérné. Az Intel-nek meg nem lenen érdeke a dVGA-k miatt visszafogni az IGP-ket, de amint írtam ez a CPU arányos "sávosítás" miatt kétséges, hogy annyira jobb lesz, mint az AMD-é. Nekem mind két oldalról csak a lehúzós bizniszszag árad a dologból, kétséges, hogy valaha is beköszönt az "aranymetszés" APU-k/IGP-k ideje.

[ Szerkesztve ]

(#53) dseres


dseres
tag

Már sok-sok éve "AMD A10-5700 APU with Radeon(tm) HD Graphics" van a gépemben, megelégedéssel használom, de mindig érdeklődve szemlélem az újabb APU-król szóló cikkeket.
Ez a 8mag/16MB cache már elgondolkoztató. Lehet, hogy érdemes lenne váltani.

Kár hogy nincsen izmosabb 90-100W-os típus. A jelenlegi 65W, amit az energiatakarékosság miatt vettem meg, de rájöttem, hogy azon a 30W-on nem múlik semmi.

Arra számítok persze, ha meglátom majd az itthoni árát, mégsem fogok elcsábulni. :)

(#54) sb válasza SunMount3r (#1) üzenetére


sb
veterán

Már a másik topicban is végigvettük, hogy HTPC esetén extra igényekhez kell extra gpu erő. A többit csípőből megoldja ma is egy 200GE. 4K60-at lejátszik, transzkódol hw-ből, encode-ban is tud 2-3-at párhuzamosan kezelni, stb...
A HTPC ettől függetlenül is a rétegigényeken belül egy apró rétegigény. Már ez is mikroszkóppal látszik... és azon belül az erős gpu-t kívánók már szinte alig léteznek.

@arty
Ezeknek 8 éve is a sávszélesség volt a rákfenéjük. Igazából tényleg a senki földjén vannak.
Nagyon belépő gamingre jók, a többire kéne a sávszélesség de az mindig drágább volt mint a megcélzott szint. Erre a teljesítményre a HBM nem megfizethető. Az igazi gaming meg kb 120W-tól felfelé indul, oda már beleférne de az egy elég brutál összeállítás lenne, szintén arra is.
Ami jó lett volna extra sávszélesség nélkül is az a heterogén compute vagy magában a gpgpu. Ott már egy gyengébb gpu is 1 tflops-ról indul a cpu-k 100gflops nagyságrendjéhez képest. De ez meg ugye elmaradt...

@Petykemano
Az RDNA(1) is sokat lépett előre sávszélesség-kihasználásban. Erre jó lett volna már rég a váltás szvsz. A többi, cu-k növelése amit többen felhoztatok szvsz addig tök felesleges kb.
Mondjuk a 3400G összevetésen meglepődtem, ott tényleg van némi előny de azért a Renoirok mellé érdemes hozzávenni, hogy 4.4-4.8GHz DDR4-el vígan elvannak. Ott azért még +20-30%-ot hozzá lehet számolni teljesítményben.

Nem tudom egyébként miket reszelnek még a Vega-n belül, mert a mobil 4800H vs 5800H összevetésben azért sok helyen jelentős az előrelépés.

(#55) sb válasza drotsztyuart (#21) üzenetére


sb
veterán

Ez pont így van kitalálva. Különben mindenkinek elég lenne a 4/6 magos.
Árukapcsolás vagy ha úgy tetszik piaci szegmentálás.

@Televan
Azért a kb.150.000Ft -os árával az 5700G sem best buy termék!

Pedig az nem is lenne rossz, tekintve, hogy az 5800X drágább gpu nélkül és cpu-ban ez épphogy alatta van. :)

[ Szerkesztve ]

(#56) Geri Bátyó válasza Petykemano (#16) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

RDNA2 kevesebbet fogyaszt, mint a VEGA, pont ezért kerül a kicsi APU-ba, függetlenül attól, hogy több helyet foglal. Szerintem.

[ Szerkesztve ]

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#57) KROK640


KROK640
veterán

Az 5600G remek ellenlábasa lehetne Ryzen oldalon a procimnak* (6C/12T; 3900/4400MHZ, 16MB L3) HA : 
Egyrészt kapható lenne, másrészt nem lenne drágább 50 környékénél, harmadrészt ha majd csak ugyan támogatják a régebbi olcsóbb lapok, és nem csak az újak.

* Intel I5 10400F

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#58) solfilo válasza KROK640 (#57) üzenetére


solfilo
veterán

Nem teljesen értelek, a Ryzen 5 5600G gyorsabb, mint az i5-10400F és van benne egy egész jó IGP is. :)
A 10400F-nek van amúgy ellenlábasa, úgy hívják, hogy 3600, az mondjuk igaz, hogy a nagy kereslet miatt az ára sajnos magasabb a kelleténél.

solfilo

(#59) Jagon válasza Petykemano (#16) üzenetére


Jagon
tag

"Mit várnál az RDNA2-től?"
Például, akkor lehetne ray-tracing is egy APU-ban.
Ezt most komolyan írom (félig).

"Mit jelent a rendszerváltás? ... Például Windows telepítés?" - Molnár Krisztián, vlogger.

(#60) Jagon válasza Petykemano (#20) üzenetére


Jagon
tag

"95/125W-hoz már valószínűleg desktop ház kell"
Nekem 105 W-os proci ketyeg SFF házban, és van mellette egy 60 W-os GPU is.

"Mit jelent a rendszerváltás? ... Például Windows telepítés?" - Molnár Krisztián, vlogger.

(#61) M@cika válasza solfilo (#58) üzenetére


M@cika
őstag

Azt azért ne felejtsük el, hogy a nyomi 10400 felibe se kerül, mint az 5600G. Mondjuk nem is kérdés melyik kéne, ha valaki megdobna vele.
Mióta megvan az 1600 azóta várok egy olyan procira, amiben erős VGA van. Ahogy látom már csak DDR5 mellé fog jönni?

Nasit a kis fehér medvének!

(#62) lemusz válasza M@cika (#61) üzenetére


lemusz
addikt

Jósgömböd van hogy így tudod az 5600G mennyibe fog kerülni?

(#63) M@cika válasza lemusz (#62) üzenetére


M@cika
őstag

Nincs, de ha az X most 120k, a G se lesz 80 alatt indulásnál. Szerintem. Ha egyáltalán lehet majd kapni.

Nasit a kis fehér medvének!

(#64) Petykemano válasza M@cika (#63) üzenetére


Petykemano
veterán

Az eddigi gyakorlat az volt az apukkal kapcsolatban, hogy az apu általában az egy katerógiával felette levő IGP nélküli cpu árában jött.
Tehát pl: 3400G kb azonos árban volt kapható, mint a 2600/X

Nagyjából erre lehet számítani most is: az 5600G valószínűleg inkább drágább lesz, mint az 5600X, valahol a - nemlétező - 5700X árához közel. Az 5700G pedig szintén inkább az 5800X-nél drágább, közelebb a 5900X-hez.

Bár azt mondják, hogy az AMD ellátása javul, én legföljebb arra számítok, hogy msrp körül lesz kapható. A zen3 esetén viszont az msrp is elég magas. Én nagyon meglepődnék, ha ezek (5600G/5700G) budgen opcióként jönnének. Tehát én erősen kétlem, hogy az AMD ezzel akarná megtölteni a $200-300 közötti részt.

Én a jelenlegi msrp árak mellett errre tippelnék:
5600G: $329
5700G: $449

Ha és amennyiben annyival javulna az AMD ellátása, hogy msrp árak is csökkennek, akkor persze lehet olcsóbb. De egyelőre még az 5600 se érkezett meg.
Legkorábban árcsökkenésre akkor számítanék, ha megérkezik az Alder Lake és a Warhol

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#65) lemusz válasza Petykemano (#64) üzenetére


lemusz
addikt

Ha ez így lesz, akkor nem tudom ki fogja venni, lévén akkor ugyan ennyiért lesz erősebb proci is amd oldalon sőt már intel oldalon is (11.gen), ha meg igpu kell intel jóval olcsóbb választás (pl 10.gen). igpu-nál meg szerintem tök mind1 mennyire erős, "képet adjon" kategória a vevők többségénél.

(#66) SunMount3r válasza sb (#54) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Akkor linkelem a vesszőparipám: [link] -> az "On a budget and need basic 4K UHD video processing" részt (is) érdemes nézni. 2200G az abszolút minimum. (De érdemes a dVGA-s Minimum és Recommended részeket is megnézni és összevetni, azokhoz képest holt tartanak most ezek az IGP-k). Tehát ez még a nagyon alap. Nem kétlem amit írsz, de akkor gondolom ez nem MadVR használata esetén értendő, hanem?! Az én elvárásom: teljesen kadenciahelyes, nagy bitsűrűségű videók esetén is akadások nélküli, natív képminőség romlás nélküli "bitperfekt" kép. (Tehát még az alap extra képjavítókról is lemondanék, ha amúgy az elvárható natívhoz képest pontosan olyan jó képet kapok). Ezt nem minden és nem "akármilyen" Windows-os lejátszó program tudja csak teljesen. Nomost ami bonyolítja az főleg a 4K->FHD leskálázás minősége, mert ott mindenképp számít a lejátszó hardver/szoftver képessége. Erre mit tudsz mondani?

(#67) M@cika válasza Petykemano (#64) üzenetére


M@cika
őstag

Nagyjából azt gondolom amit írtál. Csak azért írtam kevesebbet, mert a topiktárs még így is hülyének nézett, pedig a tippem az volt, hogy az 5600G inkább 3x annyiba fog kerülni induláskor, mint most a 10400. Cserébe sokkal erősebb is lesz. De így belegondolva túl drága lesz, a népek tényleg inkább az Intelt veszik majd, amennyiben árérzékenyek.

Nasit a kis fehér medvének!

(#68) Petykemano válasza M@cika (#67) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem az számít most az AMD árazásában, hogy mennyiért lehet olcsóbban kapni bármilyen konkurens terméket, hanem hogy amit legyártanak, azt eladják-e azon az áron, amin kínálják.
Ha igen, akkor minden rendben. (A cég nézőpontjából persze)
Elméletileg és általában igaz, hogy ha olcsóbban adná, akkor eladhatna többet is. De szerintem nem tud többet gyártani.

Nekem egyébként az a gyanúm, hogy az G sorozat célja nem az irodai desktop (mini) gépek meghódtása, hanem csak azért létezik, mert valamelyik OEM-mel sikerült leboltolni, hogy a nem kellően energiahatékony Cézanne lapkákat valamilyen áron átveszik AM4 foglalatban. Tehát minden "selejtet" megkap az OEM, de nem cél később sem a kiskereskedelmi árusítás.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#69) KROK640 válasza solfilo (#58) üzenetére


KROK640
veterán

Paramétereit nézve kb 10400F, egy jó IGPvel. De mivel még nem elérhető tök mindegy, ha 11900K lenne RTX3800al integrálva akkor is ... :(

szerk : Mondjuk ha létezne ilyen CPU tuti népszerű lenne :D

[ Szerkesztve ]

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#70) sb válasza lemusz (#65) üzenetére


sb
veterán

A kérdésedben ott a magyarázat. Egy 5700G jóval erősebb cpu.
Így ha kell a cpu erő de gpu-ra nincs szükséged akkor:
- Erősebb cpu-t veszel, a gyengébb, olcsóbb Inteles/AMD-s nem jön szóba.
- Erős cpu-k közül meg a gpu nélküli variánsok a versenytársai de egy 5800X mellé valami kell ami képet ad és azt dvga-ban mellérakni manapság olcsón eléggé reménytelen...
(- Amíg lehetett kapni kis dvga-t egyébként az sem volt konkurencia mivel általában 5 éves átnevezett cuccok voltak. A mostani APU-k meg pl. hw decode-ban az új szériákkal vannak egy szinten tudásban.)

(#71) sb válasza SunMount3r (#66) üzenetére


sb
veterán

Egyszerű a válasz. Madvr-ből indulsz ki, a leírás is - eddig elég kb. olvasni, továbbá olyan problémákból amik teljesen marginálisak.

De ezt már írtam a korábbi topicban is ahol azzal indítottál, hogy ez alatt nincs 4k lejátszás, meg nem bírják a nagy bitrátát, stb...
A válasz az amit ott is írtam: kb minden lejátssza ezeket. A magas bitrátát is, mert alapvetően nincs összefüggésben a bitráta azzal ami itt a szűk keresztmetszet, általában a scaling.
A leggyengébb igp-k/gpu-kban is hw dekóder van és többnyire hw scaler.
Írtam, hogy a 200GE Vega3 pár %-ból lejátszotta a 400mbps 4K HEVC-t is.
(De pl. egy kadenciahelyes lejátszás se a nyers erőn múlik, az egy feature.)

A Madvr 99%-ban a scalerekről szól, ami irreleváns, ha azt nézem, hogy:
- Gyk. alig látja a különbséget a userek 100%-a.
- Leginkább nagy méretben jön ki a különbség, pl. vásznon ami még kevesebb embert érint.
- Rossz minőségű videó, más felbontás esetén számít. Ez mindkettő a szarból várat koncepció ami szvsz kevésbé releváns. Én legalábbis nem vennék erőművet azért, hogy az SD->FHD/4K egy kicsit jobban nézzen ki. Vagy 4K-ról FHD-ra jobb legyen... bár ott már megint kevés amúgy is a hozzáadott értéke, mert eleve jobb minőségű tartalomból indulunk.
- A hw-s scalerek is elég jók lettek. 6-8 éve még szarabbak voltak de már akkor is megfelelt a legtöbb usernek.
- Oké, nyilván 4K->4K esetén is van scaling, mert általában nem 4:4:4 anyagokat nézünk, így mindig van átméretezés, de ez a fentiek alapján nagyon kevés esetben releváns.
- Szintén többet számít az anyag minősége szerintem a legtöbb esetben. Hogy nem natív 4K-t nézünk, rátolnak egy kis film grain-t... esetleg 24p-n a mozgásnak csúfolt mosott sz*rt nézzük. Ezek százszor rosszabbak szvsz mint amit némi scaling probléma kiadhat. És jóval több user érzékeli.

Továbbra is azt gondolom, hogy egy kis részhalmaz (külső lejátszót igénylő) még kisebb halmaznak (DIY HTPC-sek) még kisebb részhalmazát (a fentiek alapján aki látja, olyan a forrása, megjelenítője, szeme...) szinte láthatatlan rétegigénye ez az egész.

A többi: hogy legyen támogatás, lejátssza, jó minőségű legyen (pl. SD->FHD->4K, jó bitrátás-nem kockás, kadenciahelyes, szélesebb színterű/kontrasztú) az az utóbbi 10+ évben rengeteget fejlődött és nem ennek köszönhető hanem minden másnak.
Ezt 10+ év HTPC-zés után mondom.

(#72) cspguy


cspguy
csendes tag

3400GE-t hajtok elitedesk 705g5-ben, király. A legújabb széria GE cpu-val nem lenne rossz 8 magosban, 35W-al.

Live hard, die hard, and keep smiling!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.