Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) nincsisbéla


nincsisbéla
aktív tag

Durva! :Y Tiszta Csernobil feeling! :K

Mentalita'

(#2) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Te azon ritka emberek egyike vagy akire bármi van ránézek mert érdekes dolgokat osztasz meg. Te vagy az egyik véglet, a másikat nem írom le az a sértő része azok számára. :DDD

(#3) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Ő volt a nehézipari város, ugye?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4) Motion_Blur válasza Cucuska2 (#3) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Autóipari fellegvár.

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#5) Psychonaut válasza Cucuska2 (#3) üzenetére


Psychonaut
addikt

Az inkább Pittsburgh volt.

(#6) 8th


8th
addikt

Engem a magyar falvak sőt újabban már városok elnéptelenedése sokkal jobban aggaszt.

(#7) Recon666 válasza Kolondrum (#2) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Köszönöm, megtisztelő! :R

(#8) h3lios


h3lios
addikt

Ismét egy új érdekesség !
Köszönjük a már sokadik jó cikkedet. :R

B-tag: H3lios#2825

(#9) Recon666 válasza h3lios (#8) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Köszönöm, a cikk viszont nem az enyém. Csak gondoltam megosztom, hátha érdekel még valakit. :)

#10: Az egy jó kérdés. :)

[ Szerkesztve ]

(#10) h3lios válasza Recon666 (#9) üzenetére


h3lios
addikt

Ugyanakkor kíváncsi vagyok mikorra várhatunk egy újabb órás vagy érdekes gépekről szóló írást. :)

B-tag: H3lios#2825

(#11) Иван


Иван
őstag

"„Hogyan fordulhat elő, hogy egy egykoron oly gazdag városrész az amerikai nagyvárosok bukásának jelképe lesz?"

Ez most komoly? Van egy város, ami az autóiparra épült és most leáldozik neki, erre ebből a csávó levonja a következtetést, hogy az amerikai nagyvárosoknak vége? :U

8th: ne aggasszon. Az urbanizáció a fejlődés velejárója, sok ország küzd ellene, de az urbanizációnak hatalmas előnyei vannak, és a Föld lassan olyan lélekszámmal rendelkezik, hogy az emberiség nagy része rá lesz kényszerülve a városi életmódhoz.
Hatalmas előnye hogy kis helyen elférnek az emberek. Ez gyakorlatilag manapság lassan kötelező lesz, kellenek a megművelhető területek. Gazdaságosabbá tesz egy csomó más dolgot is, például a közlekedést, a közművek kiépítését satöbbi. A legtöbb nagyváros perfő ökonómiai lábnyoma (vagy mi) kisebb, mint az országátlag. (Persze vannak kivételek.)

A gettósodás egy velejáró probléma (ami megoldható), de ha özönlenek az emberek be a városba, az azt jelenti, hogy a városokban sok a munkalehetőség, könnyebben megy a kereskedelem és az információáramlás. Csupa-csupa jó dolog. A gond akkor kezdődik, ha az állam képtelen városokat tervezni. Szöül és Tokió a legjobb példák a tervezett urbanizációra. Főleg Szöül.

Én inkább Pest lecsúszását nézem tágra nyílt szemekkel. Most, hogy költöztem fel az albérletemben, egyszerűen nem hittem el, hogy ilyen állapotok vannak... Nagyon durván kezdünk elbalkánosodni. :(

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#12) Psychonaut válasza Иван (#11) üzenetére


Psychonaut
addikt

Én inkább Pest lecsúszását nézem tágra nyílt szemekkel.
Ez amúgy miben nyilvánul meg? Én mindig itt laktam, és egyáltalán nem látom gáznak, éppen ezért érdekel egy "kívülálló" véleménye.

[ Szerkesztve ]

(#13) Psychonaut


Psychonaut
addikt

Illetve a cikkhez: kissé csúsztat a szerző, mert olyan érzetet kelt (legalábbis nekem úgy tűnt), mintha ez a folyamat most kezdődött volna, holott Detroit lakossága úgy 60 éve folyamatosan csökken.

És még valami: Detroit az USA 5. legnépesebb városa is volt, pont akkor, mikor majd' 2.000.000 volt a lakosságszáma.

[ Szerkesztve ]

(#14) nincsisbéla válasza Иван (#11) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

"Én inkább Pest lecsúszását nézem tágra nyílt szemekkel. Most, hogy költöztem fel az albérletemben, egyszerűen nem hittem el, hogy ilyen állapotok vannak... Nagyon durván kezdünk elbalkánosodni."

Ez kerületfüggő... 3-4hónap után rá fogsz jönni!
Amúgy hol pecózol? :)

Mentalita'

(#15) Иван válasza Psychonaut (#12) üzenetére


Иван
őstag

Kívülálló vagyok. (Vidéki paraszt, Szombathelyi amúgy ;] ).

Nem tudom, ritkán láttam eddig Pestet (az elmúlt 2 évben semmit, azelőtt néha nővéremhez felugrottam), szóval látom a lépcsőket.

Hogy is mondjam... a 2000-es évek elején szerintem jóval jobb állapotban volt, mind fizikálisan, mint szellemileg, Mintha jobban pörgött volna az élet. Most mintha kongana minden szempontból.
Pénztelenség uralkodik, a házak le vannak pangva, a járdák toldozottak, sok a lecsúszott ember, sok a kínai bolt meg a német diszkont, mintha masszív elszegényedés és leépülés folyna. Az bkv a jelképe lehetne az egésznek. Az is egy hihetetlen leejtőn száguld lefelé, kezdve azzal, hogy a buszok harmada lerobbant, a négyes metró meg már bohózatba illő never ending story - de nem hogy új metró nem lesz, a régiek se nagyon vannak szinten tartva. Szimbolikus.

Nem tudom, hogy csak most Bécs/London után ütközik ki ennyire a kontraszt (bár Londonban is vannak cifra negyedek), de szerintem egy 10 éve sokkal jobb állapotban volt a főváros.

nincsisbéla: Terézváros. Állítólag az még konszolidáltabb negyed.

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#16) milffan válasza Psychonaut (#12) üzenetére


milffan
újonc

Azért budaörsről minden szebbnek látszik :)
Én lassan 40 éve lakom budapesten, de szerintem is egyre rosszabb, dél-pest már kifejezetten gáz.

szerk: Bocs, az öcsém nickjével postoltam véletlenül, remélem nem haragszik meg...

[ Szerkesztve ]

(#17) keIdor válasza Иван (#15) üzenetére


keIdor
titán

Ez egész Magyarországról elmondható, nem csak Pestről.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#18) nincsisbéla válasza Иван (#15) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Háát, kettős kerület... A Belső-Terézváros még egész jó (kivéve a nyugati környéke), de külső már elég necces!
Viszont a külső kerületekben is találni kellemes (Lőrinc-Imre), illetve gettós részt (Erzsébet, Kispest)! Majd ha időd engedi, nézz el arra! ;)

Mentalita'

(#19) Psychonaut válasza Иван (#15) üzenetére


Psychonaut
addikt

Értem. Én nem látom ennyire rossznak a helyzetet, bár nem is akarom Londonnal vagy Béccsel összehasonlítani. Vannak rossz részek, vannak jó részek, mindkettőből több, mint vidéken.

Neked egyébként ezek szerint jobb memóriád van mint nekem, én a 2000-res évek eleji Budapestre nem igazán emlékszem ennyire részletesen, hogy így véleményt tudjak formálni. De persze az is lehet, hogy nincs jobb memóriád, csak mikor gyerekként jöttél "turistáskodni", akkor minden szebbnek és jobbnak tűnt, hiszen az egészet csak kívülről és futólag láttad. Meg az idő is megszépíti az emlékeket.

milffan: Akárki is vagy, lehet, hogy így van, lehet, hogy nem. De több időt töltök egyébként bent a városban, mint itthon. Minden ügyemet ott intézem, ott szórakozok, a Nyóckerbe jártam suliba, vannak ott lakó barátaim, úgyhogy szerintem van rálátásom a dologra.

(#20) gamek!ller válasza keIdor (#17) üzenetére


gamek!ller
senior tag

Bármennyire is utállom, de Dunaújvárosban nincs akkora kontraszt mint Pesten..

(#21) keIdor válasza gamek!ller (#20) üzenetére


keIdor
titán

Erős közepes, mondjuk ami kivétel az Nyugat Magyarország: Zalaegerszeg, Sopron, Szombathely meg a Balatontól északra még mindig egy elég élhető hely. Zalaegerszeget ráadásul nagyon szeretem.

Szeged se rossz még.

Amin pl. látni, hogy 10 év alatt nagyon elputrisodott az Pécs szerintem, azon nagyon meglepődtem, főleg a külvároson.

[ Szerkesztve ]

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#22) Brutális eb


Brutális eb
addikt

Mindenki téved az OCP már épití Delat Cityt a romjain. ;]

Köszi a linket megrázó volt olvasni.

[ Szerkesztve ]

Panni net lemondva már távol tőlem. Voda vicc! Nordtelekom korlátozza a p2p forgalmat,!Ice dsl trükközik a sávszélességgel.T-kábelnet?Próba hónap után jön a szekventálás vigyázz velük.Digi most még rendben.

(#23) h3lios válasza keIdor (#21) üzenetére


h3lios
addikt

Én kecskeméti vagyok, de szerencsére rengeteget fejlődött a város az elmúlt 10 évben. Aki sokat jár erre mostanában az láthatja is. Kimondottan élhető kis város, igaz itt is vannak zűrös városrészek, de az mindenhol van.

B-tag: H3lios#2825

(#24) Zolaash


Zolaash
aktív tag

Megdöbbentő látvány. Hihetetlen, hogy valakinek van egy háza, és csak úgy elhagyja. Pedig közülük sok nagyon tetszetős lehetett valaha. A természet pedig lassan visszafoglalja, ami az övé. :Y

Rip and tear

(#25) keIdor válasza h3lios (#23) üzenetére


keIdor
titán

Igen Kecskemét sem rossz.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#26) Lalaland


Lalaland
tag

Az utolsó kép jó kis horror filmbe való :Y
Az új város neve lehetne: Destroyit

N o S o u n d J u s t S p e e d

(#27) Huma válasza nincsisbéla (#18) üzenetére


Huma
addikt

Mi baj a nyugati környékével? Én ott lakom és szerintem nagyon pöpec hely.
Azelőtt meg Kispesten laktam. Azzal sem volt semmi gond.

Nem észleltem semmilyen lecsúszást/leépülést.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#28) Иван válasza Psychonaut (#19) üzenetére


Иван
őstag

Édesanyám és édesapám is osztja a véleményemet. Édesapám kifejezetten riasztónak tartja az 1990-es évek óta tartó csúszást. Szerinte az ezredfordulón pár évig megállt a folyamat, talán javult is a helyzet, de az évtized felétől mintha megint gyorsulna a folyamat.

Keldor papa: Pécsen és közép Baranyában viszonnylag sokat járok (évente egy-kétszer), és Pécs is igen, jól látod, eléggé putrisodik. A külkerületek tényleg lassan élhetetlenek.

Komló még ahol sokat járok, na pl dettó Detroit. Ugy bányaváros volt, az éltette. Most nicns bánya, munkalehetőség nincs (Mert mi lenne? Mindenki direkt vagy indirekt a bányából élt), a lakosság elöregedik, a fiatalok elmennek. Halálraítélt város az is.

Szombathely-Sopron aláírom takaros városkák (vagyunk ;] ). Kispolgári csendes települések, nem sok fejlődéssel, inkább csak stagnálással. Bűnözés alacsony szinten, ipari parkban pár nagyobb cég húzza a várost és ennyi.

Győr aminek felfele ível, nálunk pl a Győri egyetemnek lassan nagyobb a presztízse, mint a BME-nek. Sok ismerősöm is reménykedik, hogy majd a győri autóiparba az egyetemen keresztül juthat be. :K

"Ez egész Magyarországról elmondható, nem csak Pestről."

De Pesten nagyon keményen kiütközik az ország állapota. Aminek egyfelől nem szabadna, mert a perifériáknak kéne először "elesniük", és aztán a centrumnak. Másfelől riasztó nézni, ahogy Közép-Európa egyik legnagyobb és legbefolyásosabb városa ilyen meredeken süllyed.

Pest amúgy is egy feleslegesen nagy vízfej, túlméretezett az országhoz képest (persze ez működhetne, ahogy London is túlméretezett, mondjuk arányaiban nem ennyire), és jó lenne az, ha végül más városok is növekednének fejlődnének, kicsit jobban eloszlana a pénz/hatalom. Gondolok itt Győrre, Debrecenre, Pécsre. De most itt nem ez történik, hanem masszív leépülés.

Szomorú :(

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#29) Psychonaut válasza Иван (#28) üzenetére


Psychonaut
addikt

Kicsit sötéten látod, látjátok Pestet. Nem látom értelmét a további vitának, láthatóan gyökeresen eltér a véleményünk.

Mindenesetre ha észrevenni sem akarod a jó részeit a városnak, akkor kellemes éveknek nézel itt elébe... ;]

(#30) potyautas válasza Zolaash (#24) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Nem értem, miért vagy úgy megdöbbenve. Bármilyen csilivili háza van az embernek, ha nem talál megélhetést a közelben, otthagyja. Az csak egy ház.

(#31) nincsisbéla válasza Huma (#27) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Nincs vele baj, csupán az aluljáróban nappal is kurvák szólítanak le, éjjel meg nem nagyon látni fehér embert!
Kispesten a panelos rész sz@r (pl: Havanna, bár az Kispest határán fekszik, tehát nem direktbe kispesti), de a Határ úton is megfordulnak érdekes arcok még nappal is.

[ Szerkesztve ]

Mentalita'

(#32) Иван válasza Psychonaut (#29) üzenetére


Иван
őstag

"Nem látom értelmét a további vitának, láthatóan gyökeresen eltér a véleményünk."

Nem vitáztunk szerintem, csak más szögből látjuk a dolgokat. Aki soha nem lépett ki még Pestből nyilván máshogy látja, mint én, aki kisvárosi. Ráadásul nekem a nagyváros mindig is Bécs volt, sokkal közelebb állt hozzám, így a léc is magasabban van.

"Mindenesetre ha észrevenni sem akarod a jó részeit a városnak, akkor kellemes éveknek nézel itt elébe..."

Remélem megszeretem Pestet és az évek folyamán azért találok benne jót is (biztos fogok, mert hatezer előnye van), de most ezek a benyomásaim. Nővérem például nagyon-nagyon szereti, és szívesen otthagyná Londont Pestért.

Tényleg remélem, hogy pár hónap után kiderül, hogy tévedtem, mert különben tényleg elég rossz éveim lesznek :))

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#33) Zolaash válasza potyautas (#30) üzenetére


Zolaash
aktív tag

De annak ára van, és az sok év meló.
Azért.

Rip and tear

(#34) FF23


FF23
senior tag

Érdemes elolvasni Arthur Hailey: Autóváros(1971) c. regényét. Persze "csak" regény, de van benne szakszervezet, korupció, a feketék bevonása a gyártásba és ezzel a minőség visszaesése:
"Az autógyárakban a hétfő meg a péntek a vállalatvezetőség legnehezebb napjai – akkor a legtöbb a hiányzás. Hétfőnként több a hiányzó, mint bármely más munkanapon. Szorosan második helyen a péntek áll. Az alkalmazottak ugyanis csütörtökön kapják meg a borítékot. Sok munkás hosszú italos, vagy kábítószeres hétvégébe kezd pénteken. A hétfő pedig azzal telik, hogy kialudják vagy összeszedjék magukat."

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#35) Psychonaut válasza Иван (#32) üzenetére


Psychonaut
addikt

Aki soha nem lépett ki még Pestből nyilván máshogy látja, mint én, aki kisvárosi.
Köszönöm a feltételezést ( ;] ), de jártam már Pesten kívül is, Szombathelyen is kifejezetten sokszor. Azért ott érezhető a "Nyugat" közelsége, legalábbis én így láttam. De a belváros valóban kultúrált, a lakótelepek pedig rendben vannak tartva (legalábbis amiket én láttam).

Az tény, hogy Pesten vannak szar lakótelepek, ronda részek a belvárosban, meg minden ilyesmi, de ezek 10 éve is itt voltak, sőt, 20 éve is itt voltak. Ezt tehát nem írhatod csupán az utolsó 10 év számlájára (plusz: azok a folyamatok, amik ezeket az állapotokat előidézték, még a 20 évnél is jóval korábban indultak - legalábbis részben).

Na, de csak, hogy mondjak tippeket is: Szimpla és hasonló romkocsmák szerintem csak itt vannak az országban. Érdemes beülni, szerintem nagyszerűek (bár persze nem szereti őket itt sem mindenki). A Deák éjjel-nappal tele van emberrel, mindig van élet. Az ex-Gödör, most Akvárium klubban egész jó koncertek szoktak lenni. Váci utca és a Dunapart nagyon szépen néz ki, sétálni akármikor jó. Margitsziget szintén, ráadásul éjjel-nappal jár a 6-os, könnyen elérhető bármikor. Ja, és persze Várnegyed, Citadella, meg egyéb turistahelyek is jók.

(#36) Иван válasza Psychonaut (#35) üzenetére


Иван
őstag

"Köszönöm a feltételezést ( ), de jártam már Pesten kívül is, Szombathelyen is kifejezetten sokszor. Azért ott érezhető a "Nyugat" közelsége, legalábbis én így láttam. De a belváros valóban kultúrált, a lakótelepek pedig rendben vannak tartva (legalábbis amiket én láttam)."

Igen, Szombathelyen a "putri" rész szerintem össz-vissz 2 utca. Persze ami itt "putri", az szerintem sok városban már úrinegyed lenne. :DDD

Persze, iagz amit mondasz, de én most a leejtőnek ezt a szakaszát látom (életkoromból fakadóan), másrészt szerintem azért az elmúlt 20 évben illett volna a helyzetnek minimum stagnálnia, de inkább javulnia. De nem... Romlott.

A szép részekre annyit reagálnék, hogy biztos vannak és biztos fel fogom őket fedezni. Nem feltételeztem egy pillanatra sem, hogy Pesten nincsenek szép és élvezhető részek. :K

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#37) potyautas válasza Zolaash (#33) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Hidd el, tudom ezt én is. Nekem is sok munkám, és pénzem van a házamban, de bármikor itt hagynám, ha találnék bárhol jó megélhetést. (volt is már rá példa, csak az első alkalommal visszajöttem)

(#38) Huma válasza nincsisbéla (#31) üzenetére


Huma
addikt

Azért ez túlzás. Van egy kettő prosti, de ha nem mész oda hozzá akkor nem nagyon szólítanak le.
Az igaz, hogy egyre kevesebb a fehér ember, de ez országos probléma, nem csupán Budapestre jellemző. Persze vannak rosszabb és jobb kerületek.
Budán egyes helyek nagyon is élhetőek. Oda nem tud befurakodni az említett népség.
Én nem messze Havannától laktam. Pár megálló volt csak busszal.

(#28) Иван:
Mielőtt temetnéd Pestet elárulom, hogy jobban néz ki mint valaha. Folyamatosan épülnek a vadonatúj épületek és renoválják a régieket. Ahol 20 éve romhalmazok álltak ott most takaros épületek sorakoznak.
Egyedül csak az emberekkel van baj. Összességében minden más jobb mint amilyen régen volt (ha leszámítjuk az embereket).

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#39) nincsisbéla válasza Huma (#38) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Engem már szólítottak le minden ok nélkül... Persze ezzel nincsen baj (?) csak azt akartam ezzel szemléltetni, hogy a Belső-Terézvároson belül a nyugati környéke nem számít valami jónak.

[ Szerkesztve ]

Mentalita'

(#40) Huma válasza nincsisbéla (#39) üzenetére


Huma
addikt

Lehet szexéhesnek látszottál. :D
Engem csak csövesek szoktak leszólítani. :O

Az tény hogy gyakran látok börtöntöltelék kinézetű figurákat.
Viszont maga a hely jó. A város szívében van és nem lepusztult. Egyedül az ott élő emberekkel van gond.
Pl a szemközti házban is van valaki aki vajdának képzeli magát. A múltkor beszólt neki az egyik ismerősöm mert a nyitott ablakban énekelt. Erre előkapott egy bozótvágót és elkezdett torka szakadtából üvöltözni. :F

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#41) nincsisbéla válasza Huma (#40) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Lehet! :B
Mert biztos látják hogy ő a nagy Humma, és abban reménykednek hogy adsz nekik... ...és ugye adsz is? :DDD

A közlekedés valóban jó, de én a Kálvin-Deák-Ferenciek tere környékét jobban érzem.(Kossuth utca, Living roomtól egy köpésre) :P

Mentalita'

(#42) Huma válasza nincsisbéla (#41) üzenetére


Huma
addikt

Persze. Adok nekik. Egy kisebb csalódást, hogy ismét nem kaptak semmit. :)

Valami olyasmi kisugárzásom lehet, hogy én egy úriember, egy gavallér vagyok. Mekkorát tévednek. :D

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#43) Zolaash válasza potyautas (#37) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Értem, és megértem, a kényszer nagy úr, és én is itt hagynám a panelt a picskuba, ha tudnám, hogy máshol biztos megélhetés, és egy jobb élet vár. De azért még mindig: :Y ( :DDD )

Rip and tear

(#44) lapa válasza Иван (#11) üzenetére


lapa
veterán

óvatosan ezzel az urbán zászlóvivéssel. ha a rendszer kicsit is borul (lásd keretres írásunkat), akkor a városok elég kényelmetlen hellyé válnak. önfenntartás meg legalábbis lábnyomcsökkentési potenciál (fafűtés vagy kerti budi, hogy mást ne mondjak) szempontjából meg eleve zéró. a városok ugyanolyan kényszeresen jöttek létre, mint ahogy aztán el is múlnak. szerintem hosszú távon okosabb nem otthagyni egy házat és eleve vidéken nyomni. nem azt mondom, hogy pesttől távol vidéken, mert azért a tanyázás egy egészen más életforma.

(#45) Иван válasza lapa (#44) üzenetére


Иван
őstag

Ha komolyan gondoljuk azt, hogy nem limitáljuk a Föld népességét, akkor nicns más választás: az emberek többségeit jól szervezett és megtervezett városokba kell telepíteni (illetve majd maguktól odamennek).

7-8 milliárd ember nem tud falvakon élni, illetve tud, de nem gazdaságos.

" ha a rendszer kicsit is borul "

Vigyázni kell, hogy ne boruljon fel. A városok mérete és milyensége tükrözi egy adott régió fejlettségét, hatalmát. Nem hiába vannak Afrikában nagy, de noname városok, Európában meg 20 lépésenként egy-egy Párizs, London, Brüsszel vagy Amszterdam.
Persze, ha a városok ütőerét elvágják, akkor hamar szétesnek, egy nagyon finomra hangolt rendszer eredményei, de ilyen alapon ha atomot kapnak se működnek. Most tegyük fel, hogy a rendszer nem borul fel.

"önfenntartás meg legalábbis lábnyomcsökkentési potenciál (fafűtés vagy kerti budi, hogy mást ne mondjak) szempontjából meg eleve zéró."

Ezt te se gondolod komolyan. Minél nagyobb tömegeket kiszolgál pl a fűtési rendszer vagy a vízvezeték, annál gazdaságosabb. Egyéni kályhákat rakosgatni fadarabokkal nem éri meg nagy tömegben. Sokkal egyszerűbb tömbházakat behálózni. /SZERK Vagyis nem egyszerűbb, de hosszú távon mindenképpen gazdaságosabb.

Vagy a közlekedés. Ha faluról be akarsz jutni mondjuk a legközelebbi kórházba, lehet utaznod kell 2-3 órát a legközelebbi városba. A városiaknak ez mindössze 20 perc metró. De hatezer más szolgáltatásra is igaz.
És itt megint csak bejön, hogy ezek a szolgáltatások minél nagyobb tömegeket szolgálnak ki, annál jobb. Falunként felhúzni egy mozit, kórházat meg elektronikai szaküzletet nem nagyon éri meg.

Ez az egész vissza a természetbe mozgalom szép is, jó is, de összességében egy utópikus álom, amit 1-2 milliárdos lakossággal még meg lehetne teremteni, de ma már a városoké a jövő. Ezt el kell fogadni.

"szerintem hosszú távon okosabb nem otthagyni egy házat és eleve vidéken nyomni."

Lehet, de mint írtam, nem lehet megtenni, hogy mindenki így gondolkodjon. Most a Föld népességének asszem kb. fele él urbanizált régiókban, ami a Föld területének 2, maximum 3%-a. Most képzeld el, ha ezek mind elkezdenének visszaköltözni a megművelhető területekre, ott metró helyett SUV-val közlekednének, mindenkinek külön áramot kéne vinni meg csatornázást kiépíteni... Nem működne egyszerűen.

Persze a Föld nagy része lakatlan, de nem hiszem, hogy a Szaharába vagy Szibériába szívesen laknál egy faluban. :N

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#46) k!nG


k!nG
aktív tag

https://www.behance.net/vargadom

(#47) 8th válasza Иван (#11) üzenetére


8th
addikt

Én személyes példának Kalocsát tudnám felhozni. Ebből a szebb napokat látott városból mindenki menekül aki csak tud és nem nagyon jön ide senki letelepedni. A fiatalok elmennek mert munkalehetőség zéró. Először csak Budapestig aztán 2-5év múlva jellemzően külföldön köt ki mind. Jelentős részük vissza sem jön többé. Az öregek akik maradnak lassan kihalnak. Iskolákat vonnak össze óvodát zárnak be mert nem születik elég gyerek. Pár éve már a vonat sem jár felénk. Kórházban osztályokat szüntetnek meg, pl évek óta nincs itt gyermekosztály. Van kellő infrastruktúra. A Duna mellett fekszik a város, van repülőterünk van széles pályás vasútvonalunk, jó úthálózatunk, van többezer munkanélküli a körzetben akik egy minimálbéres állásért a seggüket vernék a földhöz örömükben mégsem jön ide egy cég sem. A híradóban mindig csak BAZ megyével és a Nyírséggel foglalkoznak de pont ugyanúgy ha nem jobban döglődik ez a térség is. A munkanélküliség borsod után ebben a térségben a legmagasabb. Nem fejlesztenek nem építenek semmit helyette minden bezár, tönkremegy az enyészeté lesz. Elindult ez az öngerjesztő folyamat amit nemigen lehet megállítani. Ha minden így folytatódik ~200év múlva ez az 1000+ éves város eltűnik a föld színéről. És ez csak egy magyar kisváros a sok közül. A környező falvakban még durvább a helyzet. Legjobban Pálffy István foglalta össze ezt. [link]

(#48) Иван válasza 8th (#47) üzenetére


Иван
őstag

A városok hanyatlása rosszabb, mint a falvaké (Pálffy jegyzetét meg ismerem). :(

De az egész ország roskadozik, nincs ezen mit szépíteni.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#49) lapa válasza Иван (#45) üzenetére


lapa
veterán

remélem soha nem jövünk rá, hogy nincs igazad. de azért a nagy gazdaságosságban majd szólj mikor lesz éves átalány 13 ezer a fűtésed egy panelban vagy akármilyen lakóparkban (azaz panelban). és ez még gáz, fával ennek a bő fele lesz. akkor majd neki lehet futni a napkolinak is. amúgy téged hol érdekel a többi ember? mert engem nem érdekel, hogy a többiek hányan vannak.

amúgy meg nem az emberek foglalnak sok helyet, hanem az ételük. attól kaja nem lesz több, hogy a sok kis éhenkórászt bedobozoltad. csak a tisztánlátás kedvéért: az ételt nem a teszkóban gyártják, hanem a falu. te az emberek közelségét szereted, én a hasamat. meg oké, hogy ehetőek az emberek is, de nyersen nem az igazi, megsütni meg városban nincs hol.

pont a városi ember veszítette el nagyon régen a realitásérzékét, azt hiszi abból áll az erőforrásigény, hogy felhúzunk egy újabb csudabudi lakóparkot.

[ Szerkesztve ]

(#50) baluka26 válasza lapa (#49) üzenetére


baluka26
veterán

Társadalmi haszon maximalizálása nagyon nem egyenlő az egyéni hasznok maximalizálásnak szummájával.

A témához: ahol nyáron dolgoztam egyik kollegám járt sok helyen, de Detroit volt az, amit ki tudott negatív értelemben emelni. A gettósodás jelentős, és elbeszélése szerint az egyszeri járókelőnek is tanácsosabb az életét féltve közlekedni.

[ Szerkesztve ]

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.