Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

:R :C

Grat! Jó cikk, és hasznos is.
Mindig is érdekeltek a PIC-ek, csak sosem volt időm, motivációm annyi, hogy nekiálljak programozni...

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) ezüstholló


ezüstholló
csendes tag

Ne tessék abbahagyni!

(#4) olbaidhun válasza ezüstholló (#3) üzenetére


olbaidhun
őstag

+1 hajrá, hajrá!

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#5) Thunderzolee

A következőnek HAL 9000 lesz a neve? :D

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#6) atom87 válasza hcl (#2) üzenetére


atom87
aktív tag

kb, én is ez miatt nem foglalkozom velük, pedig érdekel a téma :(

Ha lehet, akkor még kérnék pár ilyen cikket! :R

Kawasaki z1000

(#7) csiktor válasza atom87 (#6) üzenetére


csiktor
tag

Pedig megéri. Elég könnyen össze lehet hozni király dolgokat. Én szakdolgozatot is írtam a témából... :)

A feszültség ESIK, az áram pedig FOLYIK!

(#8) csiktor


csiktor
tag

Vannak a PIC-hez 'C' fordítók is, de kezdetnek az a legjobb, ha megmaradunk a hardware-közeli Asmon programozásnál. ...a gépi kód feeling-je. Később jöhet a 'C'.

Tanuláshoz én is először az assembly-t ajánlom. Jobbam meg lehet érteni és jobban belelátni a PIC-ek lelki világába, jobban érteni, hogy mi zajlik éppen a kis fejecskéjében.

Később viszont szinte kötelező a C. Egy komolyabb programot megírni ASM-ben elég szívás. Pl. egy ciklus C-ben 3 (de akár 1 is lehet) sor, ASM-ben van vagy 10-20. :D

A feszültség ESIK, az áram pedig FOLYIK!

(#9) netpeti98


netpeti98
addikt

Grat jó irás. :K :R

Üdv netpeti98

(#10) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Grat mester, ebből most kihagytál, ahogy látom. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#11) gybazsi


gybazsi
senior tag

Kiegészítésként még annyit, hogy a PIC Simularor IDE-ben BASIC nyelven is lehet programot írni.

"az LFA a LegFaszább Autó rövidítése" - Bazsó Gábor (Totalcar)

(#12) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Jó írás "étvágygerjesztőnek". Kicsit hosszabb is lehetett volna, lehet több hívet szereznél vele. Az se ártott volna - ha már beszúrtad -, hogy az égető kapcsolása teljes legyen, kivitelezhető. A félig ismeretlen dolod is riaszthat egyeseket.
Ha jól emlékszem a PIC Simulator képes a hullámformákat is kirajzolni, ami által nagyon szemléletessé válik a szimuláció, ha meg a szimulációs órajelet is csökkented, akkor ténylegesen "megvilágosodik" minden.

Mindenképp folytasd! :C

(#13) #27483136


#27483136
törölt tag

Kösz mindenkinek.
A HAL9000-hez már csak 3 nulla hiányzik. :)

Én is mindig halogattam, többször jól jött volna 1-2 dolog egyszerű megoldásához.
Most ismét felmerült egy projekttel kapcsolatban, így hát vettem egy nagy levegőt...

Lompos48: tekintsük előételnek. Hosszúra pont azért nem akartam az írást, hogy látszódjon mennyire egyszerű elindulni vele.
Lehet én vagyok kicsit fáradt így meló után, de itt mire gondoltál? "Az se ártott volna - ha már beszúrtad -, hogy az égető kapcsolása teljes legyen, kivitelezhető. A félig ismeretlen dolod is riaszthat egyeseket."

Rengeteg apró információt szeretnék begyűjteni.
Van valami lib-gyűjtemény valahol? Onnan kezdve, hogy A és B "ÉS" kapcsolata, soros port kezelése...
Nyilván vannak standard megoldások, nem akarok mindent saját magam feltalálni.
Üdv: ELP

gybazsi: köszi, ezt nem tudtam, megnézem.

[ Szerkesztve ]

(#14) kdavid23


kdavid23
aktív tag

Ez nagyon tetszik!

Dr. Dávid

(#15) MCBASSTION


MCBASSTION
aktív tag

asszem összekötök 1024-et és hozzárakok még pár MB RAM-ot és máris kész egy jó kis gép :) egy jó hex file-lal akár dolgosabb feladatokra is befogható XD

windows7sins.org

(#16) kdavid23 válasza MCBASSTION (#15) üzenetére


kdavid23
aktív tag

így igaz, vagy akár csinálsz olyat házilag, amin Marió is elmászkál.

Dr. Dávid

(#17) ebegab92


ebegab92
senior tag

Grat a cikkhez!Nem is hittem volna,hogy ilyennel is lehet ilyen klassz dolgokat csinálni :DD A PIC-et PC-től függetlenül is lehet használni?És mir e?Ez nekem még nagyon új.

ABIT kézikönyv,BIOS innen letölthető: http://sdrv.ms/X4IwiL

(#18) #27483136 válasza ebegab92 (#17) üzenetére


#27483136
törölt tag

Igen, PC-vel csak felprogramozod.
Pl láttam saját gyártmányú MP3 lejátszót vele, vagy: infra távirányítót építhetsz, (nem csak az adót, hanem a vevőt is), nyitja a garázsajtót, szabályozza a fényerőt, hangerőt, a fűtést. Automatizálhatsz vele. Láttam egy ilyennel működő házi reflow (forrasztó) kemencét. Vagy manipulátort építhetsz. Köthetsz rá kijelzőt és kiírja hány fok van az udvaron, irányítja a kazánt... Csak ami eszembe jutott hirtelen. Bármit.

[ Szerkesztve ]

(#19) #27483136 válasza Lompos48 (#12) üzenetére


#27483136
törölt tag

Kicsit bővítettem a rajzot.

(#20) fkosa válasza ebegab92 (#17) üzenetére


fkosa
tag

Kedvcsinálónak:
http://www.youtube.com/watch?v=O20V_PTqtV8
Az én változatom szerényebb, egy 16F628 van benne.

Azt hogy milyen nyelven programoz, döntse el mindenki maga.
Az assembly - valljuk be őszintén - élég riasztó. Tekintve a PIC-ek árát, sok esetben egyszerűbb egy nagyobb teljesítményű PIC-et használni, mint gyorsabb/kisebb kódot (assemblyben) írni. Sok év kihagyás után nemrég kezdtem el mikrokontrollerekkel foglalkozni, a PC-s programozás eléggé ellustított (VB), nehezen szokom az assemblyt.

Ha valakinek van kedve PIC-ezni, rengeteg példaprogramot talál (akár magyarul is) a neten, szóval csak ajánlani tudom mindenkinek.

(#21) Lompos48 válasza #27483136 (#13) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az se ártott volna - ha már beszúrtad -, hogy az égető kapcsolása teljes legyen, kivitelezhető. A félig ismeretlen dolod is riaszthat egyeseket.

Akartam javítani, de valami/-ki nem engedett vissza szerkeszteni, és nem az én netem volt az, mert az ment. Elnézést, elég értelmetlen volt úgy.

Azt akartam javasolni, hogy ha már beletetted a kapcs. rajzot, egészítsd ki értékekkel, típusokkal, hogy látsszon semmi ördöngösség nem kell hozzá.

Egyébként hatalmas irodalma van alkalmazásokkal, fórumokkal, vitákkal. Kis türelem kell megtalálni. Ha meg kedvet kap az ember hozzá, lehet továbblépni kicsit "nagyobb" mikrokontrollerek felé.

[ Szerkesztve ]

(#22) Blindmouse válasza #27483136 (#13) üzenetére


Blindmouse
senior tag

A microchip oldalán bekattintod a PIC16-ot az első oszlopban, kb millió dolgot fog kidobni, szoftver libraryktól kezdve a kapcsolási rajzokig.

Ha kell segítség keress meg akár e-mailben, több év tapasztalatom van velük, segítek.
Javaslom egyébként egy USB-s PIC beszerzését, és egy bootloader feltöltését első projectnak, mert szerintem a soros portos égetőkért büntetést kellene kiszabni.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#23) Adams007


Adams007
tag

Úgy gondolom kezdőknek hasznos cikk , de néhány apró kiegészítést tennék:
Például megemlíteném, hogy a PIC Harvard architektúrára épül, vagyis a programmemória és az adatmemória elkülönül, így világos lesz miért van külön említve az adatlapokon a Flash és a RAM mérete. Továbbá első oldal alján egy elírás: a 128 byte az EEPROM, vagyis egy "nem felejtő" memória, amit csak közvetetten érhetünk el, és nem egy közvetlenül címezhető része a RAM-nak.
Égetővel kapcsolatban: általában nem szokták javasolni a JDM programozót, előfordul, hogy megbízhatatlan, így aki komolyabban akar PIC mikrovezérlőkkel foglakozni, javasolnám egy Pickit 2/3 beszerzését, vagy építését.

[ Szerkesztve ]

(#24) #27483136 válasza Blindmouse (#22) üzenetére


#27483136
törölt tag

Köszi az infót. Átnézem.

(#25) #27483136 válasza Adams007 (#23) üzenetére


#27483136
törölt tag

Köszi
Az EEPROMOT már én is észrevettem...csak elfelejtettem...jav lesz.

Tulajdonképp -mivel már évek óta szemezgetek a PIC-kel- egy gyors megoldást kerestem, ami nem azzal kezdődik, hogy költsünk el 10-20.000Ft-ot, amíg azt sem tudom, mennyire veszem majd hasznát.
És talán pont egy ilyen filléres megoldás az, ami megadhatja a kezdő lökést.

(#26) Brown ügynök


Brown ügynök
senior tag

Szép munka!

A programozás része érdekelne ( talán ha a többi imperatív nyelvet megunom :D ) de az elektrotechnika nem vonz...

"hacsak nem jön a jó tündér break utasítás képében..."

(#27) g@bo


g@bo
nagyúr

yó.

(#28) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Ultra jó cikk, remélem lesz folytatásra, nekem nagyon beindította a fantáziámat!

(#29) #27483136 válasza Babetta-X (#28) üzenetére


#27483136
törölt tag

Van egy konkrét feladat, aminek ez a bevezetője. Ez indította be nálam ezt a témát.
Így én is remélem lesz folytatása.

(#30) sti10p


sti10p
senior tag

Nem értek mélyen ezekhez a dolgokhoz, de ha jól emlékszem HAL minden volt csak nem éppen egylapos, vagy egy tucat modulból állt :) , talán ennek ezért is a neve csak hogy HAL9? :F

Amúgy tök jó, bárcsak lenne nekem is időm ilyesmire! :)

XY

(#31) #27483136 válasza sti10p (#30) üzenetére


#27483136
törölt tag

:K pontosan ezért maradt le a három nulla.

(#32) Babetta-X válasza #27483136 (#31) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Távirányítós garázskapu kezelését hogy lehet vele megoldani? Kapásból azt sem tudom, hogy milyen frekvencián működik a garázskapu, bár gondolom át lehet építeni, hogy mindenféle frekvenciát lehessen nyitni/zárni vele.

Gondolom ez már nem az egyszerű dolgok közé tartozik :)

(#33) #27483136 válasza Babetta-X (#32) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ez pl így működne:
Egyik PIC a távirányító (megmondom őszintén én most infrában gondolkodom, de biztos van rádiós modul is, ami ide jobb), leadja soros kommunikációval a kódot egy vevőnek, ami azt továbbítja a másik fixen telepített PIC-nek az Rx portjára. Ha jó a kód, vezérli a motort. Ennek a PIC-nek bemeneteihez csatlakoznak az ajtó helyzetét érzékelő kapcsolók, ill 2 nyomógomb, amivel távirányító nélkül belülről lehet nyitni/zárni az ajtót. Tehát 4 kapcsoló van ennek a bemenetén, meg 2 relé a kimenetén, ami a motort a két irányba mozgatja. És soros kommunikáció a 2 PIC között. Plusz egy program.
És esetleg ha kintről jössz, egy harmadik relé felkapcsolja a garázsban a világítást. Persze, csak, ha egy érzékelő jelzi, hogy este van :)
Kifejezetten egyszerű dolog PIC-kel megcsinálni. (Persze számtalan megoldás lehet még.)

(#34) quarros válasza #27483136 (#25) üzenetére


quarros
tag

Szia. Tényleg nem kötekedésből mondom de a JDM a lehető legrosszabb választás PIC programozáshoz a soros port megbizhatatlansága és alaplaponkénti eltérősége miatt. Első programozo egységnek célszerübb egy párhuzamos portos variáns (Kevés alkatrész kell és stabil). Amúgy meg ha tudsz nyákot maratni akkor mindenképpen érdemes egy PICkit2-t építeni simán kijön 5000FT alatt.

(#35) #27483136 válasza quarros (#34) üzenetére


#27483136
törölt tag

A JDM-mel akkor szokott lenni a baj, ha a soros portból akarja kinyerni az égető feszt. Ez az én alaplapommal sem működne, tapasztaltam egy teljesen más esetben. Ezért van ennél a megoldásnál a külső táp.
Párhuzamos port meg már egyre kevesebb gépen van. Azzal meg ez a gond.
(Bár már soros sincs laptopokon.)
Tisztában vagyok vele, hogy ez nem a csúcs égető. Kezdetnek viszont jó kompromisszum a maga 500Ft-nyi beruházásával. Azt is figyelembe kell venni, hogy sok olyan fiatal van, akit akár 5000Ft is megfog, mert örül, hogy a sulit fizeti.
De igazad van, nem fog ennyiben maradni a téma valószínű nálam sem, de azoknál sem akik meglátják ebben a témában a fantáziát.

(#36) Destructo


Destructo
aktív tag

Ha lesz időm megépítem ezt! :D Holnap pont PIC-ből dolgozat..:D Vicces lesz.Év végén vizsga...tehát gyakorlásnak minden oldalról jó lesz! :) ||Szép munka! :)

(#37) ArchElf


ArchElf
addikt

COOL - végig nagybetűvel. A cikkből még csak az első oldal volt meg, de nem tudtam nem leírni, hogy feldobott :D
Bár kétszer is tanították, egyszer sem volt hozzá elég időm (kedvem?), hogy belefogjak :)

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#38) vamzi


vamzi
őstag

Én is most fogok elkezdeni PICezni. Az égetőm már úton van, legkésőbb jövőhéten jön meg. Egy USB-s PIC KIT2-t rendeltem. Az első típust viszont még nem döntöttem el,de ez a cikk adott egy ötletet. Kezdetben úgy is csak egyszerűbb példaprogramokat akarok megvalósítani, hogy szokjam a nyelvezetet. ASM és C nem teljesen idegen, előbbit fél évig tanultam.

A soros égetőktől egyébként mindenhol azt olvastam eddig, hogy nem szabad használni, ezért is esett a választásom egy USBsre.

Várom a mielőbbi folytatást!
Üdv.

(#39) hcl válasza vamzi (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Sok USB-s cucc olyan, hogy az USB után egyből egy FT232, vagy hasonló USB-RS232 konverter jön ;) Amúgy az előző hsz-ban pont azt mondta a kollega, hogy akkor gáz a soros író, ha a sörös portról szedi a tápot.

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) vamzi válasza hcl (#39) üzenetére


vamzi
őstag

Igen, most fejeztem be a topic olvasását. Viszont a pic kit 2 nem konvertert használ. Így külső táppal nem is hangzik olyan rosszul egy soros égető, bár akkor meg az van, hogy nincs már ilyen portom :B A pic kit 3-t még nem vállaltam be, előbb kipróbálom magam a régebbi típussal.

(#41) vamzi válasza hcl (#39) üzenetére


vamzi
őstag

dupla...

[ Szerkesztve ]

(#42) Speeedfire válasza vamzi (#40) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Másik megoldás a régi adatkábelek használata, az usb to soros. :)
PL egy dku-5 vagy ca-42-es kábel. :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#43) vamzi válasza Speeedfire (#42) üzenetére


vamzi
őstag

Na olyan kábelem még van is itt valahol elvileg :))

(#44) Speeedfire válasza vamzi (#43) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Régi Nokia vagy Siemens kábelek, én anno a routeremhez vettem ebay-ről. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#45) buherton


buherton
őstag

Troll ON:

Az AVR-ek jobbak. ;]

Troll OFF:

Én is nagyon régóta tervezek egy ilyen írást (csak értelemszerűen AVR-ről), csak mindig elakadtam ott, hogy akkor a perifériákról is szót kellene ejteni, amihez egyenlőre nincs kedvem leírni mindent. Meg ha asm-ben írsz progit, akkor is leírni, hogy hogyan kell használni az akkumlátort, stacket beállítani, mi az amit nem szabad csinálni asm-ben (mint pl. C-ben goto-t használni). Fuse bitekről is szót kellene ejteni. Debuggolási módokról.

Miért nem MPlab-t használsz?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#46) buherton válasza kdavid23 (#16) üzenetére


buherton
őstag

PIC32-n 320x240 kijelzőn diavetítést tartottunk. 8 bites mikrokontrolleren gyakorlatilag mindent tudsz csinálni két színből. A színeshez már kellenek a 32 bitesek. 32 bites AVR-hez hozzá csapsz egy kevéske SDRAM-t és elfut rajta a Win95 :P .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#47) fkosa válasza vamzi (#43) üzenetére


fkosa
tag

Nekem a JDM-mel eddig nem volt bajom.
Soros-USB átalakítóval viszont vagy tetü lassan (kb. 15 perc volt egy égetés), vagy egyáltalán nem működött. Ez nem az égető, hanem az USB-RS232 átalakítók (illetve az USB protokoll) hibája.
A múlt hétre ígérték a Pickit3-at, sajnos még nem jött meg. Kb. 6K lesz (itthon kb. 9K körül kapható készen). Az más USB-s, illetve debuggolni is lehet vele. Kíváncsi vagyok, milyen lesz.
Indulásnak a JDM teljesen jó. Ha megtetszik a programozás, be lehet szerezni egy komolyabbat (pl. Pickit vagy ICD).
Az Mplab ingyenes, kényelmes, többféle nyelven lehet alatta programozni. A JDM-et nem kezeli, úh. fordítás után pl. Icproggal lehet égetni.
Lehet utánépítéssel, mások programjának megértésével/módosításával kezdeni, de van elég jó kezdőknek szóló könyv is.

(#48) #27483136 válasza buherton (#45) üzenetére


#27483136
törölt tag

Vaciláltam én is az AVR és a PIC között. Az előbbi szimpatikusabbnak is tűnt. De nagyon nehéz az AVR-hez összeszedni mindent.
A PIC-nél akárhová mentem a neten, egyből volt minden.

Az MPlab-ba írtam valamit, rögtön syntax error. Volt 62 errorom, ugyanaz a szimulátorban meg egyből jó. Valami beállítás (a fordító?) volt rosszul beállítva, így nem vacakoltam vele tovább.

(#49) Babetta-X válasza fkosa (#47) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Meg tudnád mondani esetleg az elég jó kezdőknek szóló könyv címét? :)

A távirányítós kapura visszatérve, én egy meglévő távirányítós kapura, amihez van távirányító, szeretnék építeni még távirányítót, hogy pl nővérem autójában is legyen (akár beépítve is), ehhez keresnék ötletet, csak nem tudom egyáltalán honnan tudhatom meg, hogy milyen frekvencián megy a kapu meg ilyesmik.

(#50) buherton válasza #27483136 (#48) üzenetére


buherton
őstag

Ez sajnos tény és való. Ha nem Bp-n laksz (itt van az MSC, meg az FDH), akkor csak rendelni lehet, ami eléggé megdrágítja az egészet :U . Mondjuk ez talán csak nálunk van így, ahol a Microchipnek elég nagy a lobbija (pl. Kónya prof (volt Kandós tanár) írt magyar nyelven a PIC-ről, sőt több adatlapot is lefordított magyarra). De ami az egész világon nagyon hátráltatja az Atmel-t, azaz hogy nagyobb tételben rendelsz, akkor több hónapos határidővel tudják csak teljesíteni, az MC-vel ellentétben.

Úgy veszem észre, hogy nagyon sokan annál a gyártónál maradnak, aminek a termékét hamarabb tanulták meg. Vagy valami legyőzhetetlennek tűnő hibába ütköztek és kipróbálták a másikat, és azzal ment rögtön elsőre.

Szerintem ott valamit rosszul gépeltél le vagy valami hasonló, mert 62 syntax error azért az komoly. Apróbb programokat volt szerencsém írni egy PIC18-on asm-ben, és nekünk nem volt probléma ezzel.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.