Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [potyautas:] Kút

Hozzászólások

(#1) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Nálunk van ásott kút!

Még működik a felhúzó henger, láncal vödörrel, betonvályúval.
De nem használjuk, renoválni kell a hengert, mivel elvágta jórészt a lánc.
Már évek óta szivattyú van lent, abból töltjük az egy köbös tartályt, és locsolunk vele veteményt.
A bejelentésről annyi infót kaptunk, hogy ne foglalkozzunk vele.
Mindezt a jegyzőtől.
Ez ásott kút, és nem illegális.
Mivel még akkor készült, amikor a jogszabályok, illetve a ma élő emberek nem is léteztek.
A ház 1910-es építésű, a istálló míg megvolt, a 18 század végén épült.
Ám el kellett bontani, életveszélyessé vált.
A kút is e körül készülhetett.
Mitől lenne illegális azóta?
Tehát bejelntettem volna.
De lebeszélt róla a jegyző.
A fúrt kút más kategóriába tartozik.
Ha hivatalosan akarod bejelenteni, vízhozam meg a sok szir-sz@r amivel jár, fiztned kellene vízügyest, aki megnézi az értékeket, és ráírja a papírra.
Aztán válik hivatalossá, pénzbefizetéssel egyetemben.
A mienk meg áll, mint katiban a gyerek.
És senki meg nem mondja, hogy nem hivatalos.

[ Szerkesztve ]

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#2) potyautas válasza moongoose (#1) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Ide van az a bizonyos kút (el)ásva.

(#3) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Nálunk is van egy ásott. Nem én ástam, még az előző tulaj, vagy az az előtti, fene tudja nincs ráirva, megkérdezni meg nem volt kitől, nem is élt már a bácsika akitől vettük, lánya öröklése volt. Ez téglával van kirakva. Nem túl mély, nem mértem még meg. Vízhozama közepes. Nyáron medencét töltök belőle. Több nap a 10m3 víz kivétele, ha nem akarom hogy homokos legyen.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#4) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Régen gyerekkoromban mivel falusi gyerek vagyok, az öregek sok történetet meséltek, hogy a kútásót bizony elvitte a fosó homok. Hát nem semmi meló az basszus. Ugye főleg az olyan kútnál amit kisméretű téglával raktak ki, de volt betongyűrűs... Veszélyes dolog volt nagyon. Lógott az ember a kötélen és ha beszakadt az egész... Vagy csak oldalról jött a "fosó homok" és elvitte, soha nem találták meg. Mesélték az öregek, hogy volt hogy az egész udvart felásták miatta, de hiába. Más világ volt... Az volt az ásványvíz, nem a most annak hazudott lötty...

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#5) CounterBoci válasza moongoose (#1) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Ugyan így jártam az ásott kutammal. Szabálykövető állampolgár akartam lenni, erre a jegyző azt mondta, hogy ők sem tudják mit kellene csinálni, hanyagoljam a témát.

Betongyűrűs, az alsó két méter pedig kőből van. Nyolc méter, a vízszint egy méteren. Ástam, egy méteren már agyag van. Fagyhatár alatt kötöttem be csövet a kútba, hogy bevigyem a házba. Legnagyobb meglepetésemre a fölső földréteg alatt talajjal nem érintkeznek a gyűrűk, fél méter körüli sávban kövekkel vannak körbevéve.

Okoskodók kíméljenek, tisztában vagyok mik a teendőim a lakásba vezetett kútvíz esetén, köszönöm. :R

(#6) weiss válasza Lalikiraly (#4) üzenetére


weiss
addikt

Vagy csak oldalról jött a "fosó homok" és elvitte

Azt hogy? Ez azt feltételezné, hogy komplett folyó van lent.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#7) Lalikiraly válasza weiss (#6) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Hát igen, mintha folyó lenne. Több esetről is meséltek akkoriban.
Mert ugye ahogy ásta lent az ember, ő sokszor egy kötélen "lógott" és hát az oldalról jött és hát az egész kutat elvitte sokszor... még a gyűrűst is gyűrűstől...

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#8) Gézengúz válasza Lalikiraly (#7) üzenetére


Gézengúz
addikt

Gyűrűstől??? :Y

(#9) potyautas válasza Gézengúz (#8) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Én nem hallottam kútásó balesetekről. Legalábbis nem emlékszem rá. A "kötélen lógást" se értem. Beleléptem a vasvödörbe, leengedtek, aztán kicsit visszahúzták, hogy ne legyen útban a csákányozásnál. Olyat nem láttam, amikor kővel falazták ki. Ott már el tudom képzelni, hogy kellett valami ülőalkalmatosság, ami kötélen lógott. A szomszédom kútja olyan, hogy úgy eltalálták az eret, hogy nem beleszivárog a víz, hanem folyik rajta keresztül.

(#10) Ramirex válasza potyautas (#9) üzenetére


Ramirex
csendes tag

"A szomszédom kútja olyan, hogy úgy eltalálták az eret, hogy nem beleszivárog a víz, hanem folyik rajta keresztül."

Nincsenek vízerek, vízadó rétegek vannak (homok, sóder) és vízzáró pl. agyag, mészkő.

(#11) totron válasza moongoose (#1) üzenetére


totron
addikt

És a régen fúródott kút?

(#12) potyautas válasza Ramirex (#10) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Ha te mondod! A gyakorló kútásó boztosan rosszul tudja.

[ Szerkesztve ]

(#13) Chabee


Chabee
tag

Kút… Mivel én igazi városi suttyó vagyok (lásd még: panelproli és/vagy bérházszökevény) igencsak nagy élmény volt amikor négy éve megvettük életünk első családi házát, ami az 50-es évek első felében épült. A háznak van egy kb 3x6m-es hátsó hozzáépítése. Az érdekes az volt benne, hogy a hátsó hozzáépítés alatt volt egy majd 2m-es belmagasságú pince és ebben a pincében volt egy kút is. 60 cm-es betongyűrűkből állt és az egész talán volt vagy 2m mély a pince padlószintjétől lefelé számítva. Ezt onnan tudtam meg, hogy egyszer kitaláltam, hogy kiszivattyúzom a vizet belőle és majd jól megmérem. Nosza beizzítottam a szivattyút és jól fellocsoltam a keret. Aztán amikor kifogyott a lelkesedés és a víz a szivattyúból megnéztem, hogy milyen mély. Igen ám, de a szivattyú kikapcsolása és a kútfenék vizsgálata között elszöszmötöltem az időt, ami kb. 5 perc lehetett. Megyek le, nézem a kutat: tele van! WTF?! Kezdhettem elölről. Nagyon jó hozama volt a kútnak és az is látható volt, hogy a talajvíz kb. 2,5m mélyen volt a talajszinttől. Már amikor nem volt nagyon csapadékos az időjárás, mert akkor bokáig ért a víz a pincében. Fel is lett töltve. A kút is és a pince is.
Egyébként korábban kérdeztem az eladót, hogy ez a kút milyen koncepció alapján került a pincébe és számomra érdekeset mondott. Az 50-es évek ugye nem volt valami jó hangulatú és a háború is még nagyon közeli volt. Úgy voltak vele, hogyha megint jön a baj, akkor irány a pince és ha már a pincében kell meghúzniuk magukat ki tudja meddig, akkor legalább vizük legyen, mert minden mást könnyebb nélkülözni.

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#14) Ramirex válasza potyautas (#12) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Gyakorló vízkútfúró és olajipari mélyfúró technikus vagyok!

(#15) moongoose válasza totron (#11) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Erre nem tudom a választ.
Menj be a jegyzőhöz, és érdeklődd meg.
Másképp kezelik úgy tudom, mint az ásottat.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#16) totron válasza moongoose (#15) üzenetére


totron
addikt

Nem érdeklődöm én. Egy későbbi adóztatáshoz kiváló táptalaj ez a regisztrálósdi.

(#17) Tothg86 válasza Chabee (#13) üzenetére


Tothg86
tag

Egy ilyen kutat a pincében én is láttam, hajmeresztő számomra. Okozott is bajokat rendesen ott is. Magasabb talajvízszint esetén persze a víz szintje a gyűrűk felett állt, azaz a pincében. Ők automata szivattyúzással oldották meg, de szerintem ez az állandó vízáramlás a ház alatt nem lehet hosszútávon jó. Kicsit a Kör című filmet idézi fel nekem, kút a házban, brr.. :D

(#18) potyautas válasza Tothg86 (#17) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Találkoztam már ház pincéjében "2 lépcsős" kúttal. Annyira mélyen volt a víz, hogy a szivattyú nem bírta felnyomni, ezért ástak mellé egy "száraz kutat".

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [potyautas:] Kút
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.