Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5) Vakegérke válasza potyautas (#4) üzenetére


Vakegérke
veterán

2002-ben lettem a Cumigyár dolgozója. A fiam már ott melózott pár hónapja, tehát tudtam azt, amit jó volt tudnom.
A cég területén volt egy Kft, amely alkalmazta az embereket, akiket a Cumigyár bérelt tőlük. Ez már eleve bűzlik.
A fiam a portán várt, bevitt a műhelybe. Jött a főnökasszony, tudott rólam, már várt. Bemutatkoztunk, pár mondat után át akart küldeni a Kft-hez. Közöltem, hogy azt már nem, vagy Tauril alkalmazott leszek, vagy már megyek is haza, a nyugdíjam miatt nem mindegy. Ó, hát az is Kft, meg a Tauril is... Nem! Ha kellek, tessék szíves lenni felvenni, jó melós vagyok, majd meglátja.
Hideg zuhanyként ért a dolog, amikor közölte, hogy létszámstop van, hiszen annyi melóst kapnak az emberkereskedőktől, amennyit csak akarnak. Sajnálkozva köszöntem meg, hogy időt szánt rám, elköszöntem, aztán a fiamhoz indultam, hogy nézzem egy kicsit meló közben. Várjon még, szólt a nő, és elment.
Eltelt vagy félóra, amikor odajött, és közölte, hogy a főmufti személyes engedélyével mégis felvesznek.
Kilenc évet, és valamivel több, mint két hónapot melóztam a Cumigyárban. Azóta nyugdíjas vagyok.

1. A melósok három műszakban szívják a gumigőzt, hullik a hajuk, lötyögnek a fogaik. Mindezt annyiért, amennyit egy műszakban is meg lehet keresni.

2. Amikor átminősítettek köszörűsnek, közel egy évig vulkanizáló bérért végeztem szakmunkás melót. Aztán 480 lett az órabérem, a vulkanizálóké pedig nem érte el a 370-et.
Nyugdíjba vonulásom előttig ez a különbség cirka 30 Forintra apadt.

3. A kétszemélyes Kft.
Rendszeresen, úgy két-három havonta végigkísértek egy falka jelentkezőt a csarnokban, és szép szavakkal ecsetelgették, hogy ennél jobb meló nincs, a pénz is frankó, megfogják az Isten lábát, ha belépnek.
Voltunk mi, Cumigyári melósok, és voltak a Kft-sek. Közülünk kevesen mentek el, náluk állandó volt a fluktuáció. Mi védettek voltunk, ha mondhatom így. Munkaruha, fizetés bankszámlára utalása, bejelentett munkahely.
No, szóval a falkából másnap megjelent cirka a fele létszám, szétosztották őket a rutinosak közt, hogy tanítsák be őket.
Másnap már kevesebben jöttek. Aki maradt, az érdeklődött a fizetés iránt, és amikor elmondtuk neki, hangosan röhögött. Azt ám, neki mást mondott a főnöke.
A fizetésnap volt a töréspont. Náluk ez készpénzes volt, hosszú sorban álltak, hogy megkapják a pénzüket. Na nem ám munkaidőben, nem ám. Sokszor hallottam vad ordibálást, mert csalódott az illető a csábító ígéretek után. Érdekes, bár néhányan nagy verést helyeztek kilátásba a főnökeiknek, megúszták.
Munkaruhát nem kaptak. Év végi jutalmuk egy üveg pezsgő volt, mi pedig pénzt, pulykát kaptunk, és pezsgőztünk is műanyag poharakból.
No, a keserű poén.
Ha valamelyik melós kereseti kimutatást kért, mert részletre akart vásárolni, vagy egyéb okból, adtak neki. Abban a tudatban voltak, hogy be vannak jelentve a TB felé.
Mikor az egyikükkel beszélgettem, és ez a téma szóba került, kénytelen voltam megrengetni hitében. Megkérdezte a főnökét, és másnap mosolyogva mondta, hogy tévedek. Megvontam a vállam, nem ragoztam tovább a dolgot.
A főnöke megkeresett, és fojtott indulattal tudomásomra adta, hogy vigyázzak, mert megüthetem a bokám. Közöltem vele, hogy az fél, akinek oka van rá, egyébként is menjen odébb, mert nem bírom a szájszagot, meg az olyanokat, akik más zsírján élősködnek.
Pár nap múlva hallottam, hogy ki akart rúgatni, csak volt már akkora ázsióm, hogy a Cumigyár nagyfőnökei elhajtották a faxba.
Nos a kollégám fülében ott volt a bogár. Nem tudom, hogy melyik szervnél érdeklődött, de rá kellett jönnie, hogy nem hazudtam. Fel is jelentette a főnökeit. Kitalálható, a melóst kirúgták, az emberkereskedők tovább garázdálkodtak.
Jött ugyan ellenőrzés, de a Cumigyár becsülettel kifizette a bérelt melósok utáni összeget a Kft-nek, így a vezetőséget nem terhelte felelősség. Érdekes, a Kft megúszta, nem először, és nem utoljára.

Eljött a pillanat, amikor a Cumigyár főmuftija megelégelte a vegzálást. Átvette saját állományba a Kft-s melósokat, és gondolom, hogy a szerződést is felmondta, hiszen megszűnt a Kft cégen belüli tevékenysége.

No, akkor gondolkodjunk.
Vajon mennyi lóvét szakított ez a díszes Kft havonta egy melóson?
Vajon hány melós ment úgy nyugdíjba, hogy súlyos éveken keresztül melózott, mégsem volt nyoma sehol, így haláláig nyögi, hogy átverték?

Elnézést, kicsit hosszú lett.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.