Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) buherton


buherton
őstag

Nincs benne mágia :) csak sok ezer éves történelem. Csak i'gy tovább. :K

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#2) Cucuska2 válasza buherton (#1) üzenetére


Cucuska2
őstag

Sok ezer éves történelem? ~600 éves ez az ábécé a jelenlegi formájában.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#3) buherton válasza Cucuska2 (#2) üzenetére


buherton
őstag

Nem értem. Mi a probléma?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#4) marositech válasza Cucuska2 (#2) üzenetére


marositech
senior tag

Azért ne kerekítsd felfele nagyon durván. 7. század óta megvan, az egy más kérdés, hogy azóta fejlődik átalakul.

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#5) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Már nekem is eszembe jutott, hogy meg kéne tanulni a rovásírást. Csak úgy, brahiból. :)

Már kontárkodtam, de győzött a lustaságom. :B

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#7) buherton válasza #20749568 (#6) üzenetére


buherton
őstag

Mert a kultúránkhoz tartozik, miért baj ez? :U

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#9) potyautas válasza #20749568 (#6) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Hol használják ezt az írást hivatalos formában?

(#10) potyautas válasza Vakegérke (#5) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Megnéztem a róvós mesédet, elolvastam a fórumot is. Itt én úgy tettem, ahogy ott említed. Papírra, aztán beszkeneltem. Ezért maradt benne az a hiba, hogy lemaradt egy "N"
Bevallom, az olvasás se megy gyorsabban, mint az írás. Na, de ez csak önszórakoztatás.

(#12) PuMbA válasza #20749568 (#11) üzenetére


PuMbA
titán

Azért írták ki, mert valaki kitalálta és más jóval értelmesebb dolog nem jutott az eszébe :) Pedig jól megvoltunk azelőtt ezen táblák nélkül is, az értelme szerintem 0, pénz elszórásra kiváló volt. Inkább az egyik kórházba vettek volna valamit belőle.

[ Szerkesztve ]

(#14) potyautas válasza PuMbA (#12) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Szerintem ezeket a táblákat nem a központi költségvetésből fizetik. Akkor mindenhol kötelező lenne. Úgy gondolom, civil kezdeményezés.

(#15) Vakegérke válasza #20749568 (#13) üzenetére


Vakegérke
veterán

Lakhelyed alapján megértem álláspontod. Azonban el kéne fogadnod, hogy vagyunk nem is kevesen, akiknek magyar vér csörgedezik az ereiben, és bizony "magyarkodunk".
Amúgy ez téged miért zavar? Miért olyan nagy probléma (választott új hazádban) számodra, hogy nekünk itthon olyan dolog tetszik, amelyet őseink hagytak ránk, és nem ártunk vele senkinek?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17) Vakegérke válasza #20749568 (#16) üzenetére


Vakegérke
veterán

Feltételezem, hogy ezt olvastad.

Milyen pénzről van szó? Azoknak a helységeknek a pénzéről, ahol rovásírással is olvasható a település neve. Vajon hány tábla kell egy település határába? Szerinted tényleg olyan hatalmas összeget képvisel az ilyesféle kiadás?

Aztán ragozhatjuk még. Vajon hány település tábláján van kétnyelvű írás? Gondolok itt például a szlovákra, németre, románra. Az nem volt értelmetlen pénzköltés?
Rögtön meg is válaszolom a kérdést: nem.

Szóval hadd ROHADT magyarkodjunk, ahogy te fogalmaztad, nem túl szeretet teljesen.

Szerk: Szerinted hány Forint lehet egy tábla újrafestése, hogy a Budapest felirat alatt ott legyen a város neve rovásírással is?

[ Szerkesztve ]

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#18) Evil Snowman válasza Vakegérke (#17) üzenetére


Evil Snowman
őstag
LOGOUT blog

Hagyjad. Úgy sem fogja megérteni. Nem hiába lett zsoldos...

[ Szerkesztve ]

(#19) HuMarc válasza Vakegérke (#17) üzenetére


HuMarc
addikt

Szerintem több ilyen tábla van az országban, mint amennyi ember érti őket.

A szlovák/román/szerb/német táblák hasznosak, ugyanis van, aki érti őket, viszont a magyart nem. Ezzel szemben a rovásírást csak magyar emberek értik, közülük is kevesen. Ebből a szempontból a szlovák/román/szerb/német tábla nem értelmetlen, a rovásírásos viszont az.

Táblák ára forintban: Pont elég ahhoz, hogy ha beszorzod a táblák számával, egy hatjegyű összeget kapj (minimum).

VIGYÁZAT, POLITIKAI TARTALOM

[ Szerkesztve ]

(#20) Vakegérke válasza HuMarc (#19) üzenetére


Vakegérke
veterán

Egy kicsit pontosabb összeget vártam. :)

Tudod, nehéz lenne elhinnem, hogy egy tábla átfestése, le-felszerelése többe kerülne pár ezer Forintnál. De ha többe is kerül, esküszöm a magyarok Istenére, hogy én, a ROHADT magyarkodó, vállalnám egy tábla költségét, pedig csak egy piti nyugger vagyok. :K

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#22) Vakegérke válasza #20749568 (#21) üzenetére


Vakegérke
veterán

Valóban nyersen fogalmaztál, de legyen, borítsunk fátylat rá. :)

Nézd, a táblákra költött pénz csepp a tengerben. Mint mondtam, magánszemélyként is hajlandó lennék rá, hogy egy tábla költségét fizessem. Butaság? Talán az, de akár hiszed, akár nem, számomra jóleső érzés, ha eleink írásjeleit láthatom egy helységnévtáblán.
Magyar vagyok, és azt hiszem, ez mindent megmagyaráz. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#23) buherton válasza #20749568 (#8) üzenetére


buherton
őstag

Hogy jött ide a kumisz? :F Jól írod, annyi minden más _is_ tartozik hozzá, de a sok magyarság gyűlölő miatt nem élhet ezzel az ember, mert csak jönnek a fúrumra és lehurrogják és visszahúzzák a sötétségbe a másikat.

(#12) PuMbA: Minek a Szent Korona? Minek egyáltalán a magyar nylev? Jól meg lennénk ezek nélkül is, nem? :O

(#13) Aweriot: Én pedig a magyarság utálatot rühellem, de nagyon.

(#16) Aweriot: Vannak dolgok, amiket az ember nem divatból csinál. Amúgy miért? Kiment valaha is a divatból? Nem, akkor mi a problémád? Nem tudsz szembe nézni a kultúráddal?

(#19) HuMarc: Szerintem több ilyen tábla van az országban, mint amennyi ember érti őket.

Akkor legyen eggyel több a személyedben! :K Miért nem lehet építő jelleggel hozzáálni valamihez, ami a miénk? Miért kell mindent a sárba vetni, ami tényleg a miénk és csak is kizárólag a miénk?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#25) HuMarc válasza Vakegérke (#20) üzenetére


HuMarc
addikt

Pontosabb összeg: [link], a bruttó árakat vettem alapul (mivel pl. ha támogatást költöttek erre, akkor semmiképpen nincs ÁFA-visszaigénylés, bár nem vagyok járatos önkormányzati körökben, nem tudom, hogy más esetben van-e.)

Egy tábla ára (8-9 betű, pl. Budapest): 13 750 Ft + 13 250 Ft + 9000 Ft (+ 6250Ft egyszeri díj/település + szállítási díj) = 42 250 Ft/tábla., minden további tábla 36000 Ft

Tegyük fel, hogy mivel Pesten rengeteg ilyen táblát akarnak kirakni, ezért kapnak 6000 Ft (16,67%) kedvezményt, így minden tábla 30 000 Ft. Ha minden egy vagy kétjegyű főútra akarnak rakni ilyen táblát, az (1, 10, 11, 2, 3, 31, 4, 5, 51, 510, 6, 7) 11+1 tábla (nem emlékszem, hogy az autópályákon van-e ilyen rovásírásos tábla, és arra sem, hogy a kisebb rendű főutakon van-e), azaz minimum 330 000 Ft (jókora kedvezménnyel, egyébként 402 250 Ft + szállítási díj.) Szóval simán bejött a hatjegyű összeg.

(#26) Armahun


Armahun
addikt

Balkezesek előnyben.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#27) HuMarc válasza buherton (#23) üzenetére


HuMarc
addikt

buherton: Rengeteg ember van, aki magyar volt, és van miért tisztelni: több tucat költő, író akiknek a neveit azért nem sorolom fel, mert félek, valakit kihagynék. Több tíz neves tudós, úgymint, Szent-Györgyi Albert, Bay Zoltán, Oláh György, Neumann János, Kalmár László (és még rengetegen), szóval van rengeteg ember, rengeteg dolog, ami tényleg magyar, és amire tényleg büszkék lehetünk. De a rovásírás meg kantár alatt puhított hús stb. ezek csak giccses magyarkodások, amiknek semmi értelmük. Ez az én véleményem, kérlek tartsátok tiszteletben, mert én is tiszteletben tartom a tiéteket. Ja és ctrl + j ;]

[ Szerkesztve ]

(#29) HuMarc válasza #20749568 (#28) üzenetére


HuMarc
addikt

Váá (luser error), nem ctlr, hanem alt gr + j, mert buhertonnak nincs a billzetén í (vagy elromlott), amivel pótolni próbálja, azt az első hsz-ben látod (i')

[ Szerkesztve ]

(#30) Vakegérke válasza HuMarc (#25) üzenetére


Vakegérke
veterán

Köszönöm a tájékoztatást. :)

Gyártásra nincs szükség, a táblák adottak, csak át kell festeni őket. Szóval biztos vagyok benne, hogy a végső költség a 30.000 Forintnak csak a töredéke.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#32) potyautas válasza HuMarc (#27) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

"meg kantár alatt puhított hús stb. ezek csak giccses magyarkodások," Nem egészen. Mert például a kantár, az vezetőszár, vagyis egy szíj. Ezalatt nehéz lenne húst puhítani. (nyereg alá tették a húst, de nem puhítani, hanem azért, hogy a nyereg ne törje fel a ló hátát) A rovásírásnak aligha van gyakorlati haszna, de nekem jól esett látni a táblákat addig is, amíg nem tudtam elolvasni. Most meg pláne! Hallottam ledorongolni tankönyvet, mert titkosírás címszó alatt ezt hozta fel példának.

[ Szerkesztve ]

(#33) buherton válasza HuMarc (#27) üzenetére


buherton
őstag

Miért lenne giccses a rovásírás? Ahogy már írta Vakegérke ezzel írtak az elődeink, és ha megtanuljuk, akkor azzal tisztelgünk az elődeink előtt. Miért giccses ez? Olyan nemzeteknél, amelyek büszkék a történelmükre (ahogy nekünk is kellene, mert bőven lenne mire) ott nagy tiszteletben tartják azokat az embereket, akik az őseiket követik.

Jártál már valaha Székelyföldön? Ezt tőled is kérdezem aweriot.

Olyan angol billentyűzetem van a munkahelyen, amin nincs meg az a gomb, amin az "í" van. Miért kellett pont ebbe belekötni? :O

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#34) HuMarc válasza Vakegérke (#30) üzenetére


HuMarc
addikt

Már hogy lennének adottak? :F Ezek egyedi táblák, kérlek nézd meg, amit linkeltem. De ha nem hiszed, nézd meg itt: [link] Nem én csináltam ezt a weboldalt, de a dokumentum, amit linkeltem, eredetileg innen van. Egyébként a táblák átfestéséhez is kell egy tábla, amit átfestesz (nem a Közút Zrt. által kihelyezett helységnévtábla), + valaki, aki átfesti + a 6250 Ft egyszeri költség (tehát 1 tábla a munkadíj miatt simán 10 000 Ft feletti összeg, több tábla esetén már kevesebb az egy táblára jutó költség).

Ha már egyszer állítok valamit tényekkel és forrásokkal alátámasztva, akkor legalább ilyen szintű cáfolatot is várnék el, nem annyit, hogy kizárt dolog, mert biztos nem annyi. Köszönöm.

(#35) potyautas válasza #20749568 (#31) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Vagy fatáblára vésve. Ilyet is láttam.

[ Szerkesztve ]

(#37) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Alapvetően a rovásírás a honfoglalás környékéről származik, másoktól vettük át. 1000 óta hivatalosan a latin betűket használjuk. A székelyek számára volt haszna a rovásírásnak, mi, a mai Magyarország területén latin betűket használtunk/használunk.
Ha számottevő volt a rovásírás, akkor is maximum 300 évig használtuk, a jó öreg latin ábécét pedig több, mint ezer éve. Egy egyszerű összehasonlítással látható, hogy a latin ábécével sokkal inkább magyar vagyok, mint a székelyek rovásírásával.

[ Szerkesztve ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38) buherton válasza #20749568 (#36) üzenetére


buherton
őstag

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#39) HuMarc válasza buherton (#33) üzenetére


HuMarc
addikt

Pontosan milyen jelentősége is van a rovásírásnak a magyar történelem szempontjából? Ja, hogy nem sok. Én az első magyar írásos emléknek a tihanyi apátság alapítólevelet, illetve a Halotti beszéd és könyörgést tekintem. Ahhoz még mindig több köt, mint a honfoglalás-kori magyarokhoz.

Teljesen egyetértek Cucuska2 hozzászólásával. Azok, akik szerint a magyar öntudat az, hogy rovásírással írok alá, hogy íjászkodom, hogy a nyereg alatt puhított húst eszem, azok nyomják ezt a giccses és mű áltörténelmet, ami semmivel sem jobb vagy szebb, mint az igazi, csak nekik ez tetszik.

Azok, akik szerint a magyar öntudathoz hozzátartozik a rovásírás, nagy általánosságban azok szokták nyomatni, hogy a sumer-magyar rokonság meg szkíta-magyar stb. így és úgy. :U

Egyébként a magyarok 95%-a Ratio Educationis (1777, Mária Terézia) előtt (illetve 1868-ig, amikor is kötelezővé vált az elemi iskola) nemigen tudott olvasni, sem rovást, sem latin betűket, szóval ebből a szempontból főleg semmi értelme bármilyen írást a magyar öntudathoz kötni.

[ Szerkesztve ]

(#41) buherton válasza Cucuska2 (#37) üzenetére


buherton
őstag

Kicsit kevered a szezont a fazonnal. Amiről te beszélsz latin ábécé az ez:

Tuled ualmun
de num ualallal /
hul yg kynʒaſſal /
fyom halallal.

vagy

Eſ vimagguc ſʒen achſcin mariat. eſ bovdug michael archangelt. eſ mend angelcut. hug uimaggonoc erette.

Érted, hogy mik vannak ide írva? Nem, és miért? Mert ezt nem magyar ember írta :) , és gondolom kitalálod, hogy miért. Az írók a XII. században éltek. Amit most használunk (erősen magyarosított) latin ábécé csak jóval később alakult ki (XVI századbeli szövegeket még nem lehet elolvasni eredeti szöveggel). Addig is a pór nép erőteljesen használta a rovásírást. Így amire olya büszke vagy maximum 400 éves (megnéztem neked, hogy 1832-től van jelen a mai forma azaz még kevesebb).

Remélem azzal tisztában vagy, ha az országvezetők azt mondják, hogy mától mindenki a latin ábécét használja, akkor a pór fittyet hány rá, és még sok száz éven keresztül napi szinten használták, így jóval tovább élt, és jóval inkább az emberek írásrendszere volt, mint a latin ábécé.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#42) buherton válasza HuMarc (#39) üzenetére


buherton
őstag

[link]

Neked tényleg nem jelent semmit a hagyomány tisztelés? Nyereg alatt puhított hús, már megint? :DDD Ezt már azt hittem az előzőekből értetted, hogy ilyen nem is volt. Mi a probléma az íjászkodással? Komoly versenyeket rendeznek ebben a sportágban világszerte.

Komolyan ennyire lenézed a magyarságod? :U

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#43) Vakegérke válasza HuMarc (#39) üzenetére


Vakegérke
veterán

Ilyen mélységében senki nem bonyolódott bele abba, hogy a rovásírás az egyedül üdvözítő, és minden magyarnak kötelessége, hogy ismerje, használja. Mi több, azt sem hangsúlyozta senki, hogy a magyar öntudathoz hozzátartozik a rovásírás.

Vagyunk, akik számára nem közömbös, és vagytok ti, akiket nem érdekel. Tudod, az a poén, hogy nem mi vagyunk azok, akik rátok akarják erőszakolni az igazságunkat.

Magyarul: nem mindegy az nektek, hogy rovásírással készült helységnévtáblák is vannak kicsiny hazánkban? Ha nem, akkor miért nem?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#44) Cucuska2 válasza buherton (#41) üzenetére


Cucuska2
őstag

Körülbelül 20 olyan lelet van a honfoglalás korából, amin rovásírás van, ezek is töredékek, néhány betű, amiket nem is tudunk nagyrészt megfejteni. Azért nem, mert más nép használta a rovás írást, mi átvettük, de gyorsan ki is halt, mert volt helyette jobb, elterjedtebb betűkészlet, a latin ábécé.
Azt is hozzá kell tenni, hogy még a latin betűket használták valahol, a pór nép pedig minek használta volna a rovásírást, hisz írni sem tudott. Az is megfontolandó, hogy ha ennyire használt lett volna a rovásírás, akkor miért nincsenek róla leletek magyar területeken?
Vagy esetleg valahol lemaradtam, és a székelyek megegyeznek a magyarokkal? Akkor pedig erről miért nincs bizonyíték?

Még mindig nem sikerült rájönnöm, hogy ha van egy írás, ami legjobb esetben is csak elvétve szerepel, egy-egy szó átiratában, ráadásul a székelyek használták inkább, akkor miért számítana magyarabbnak, mint a latin ábécé? Amit ismerünk, használunk, mindig is használtunk.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#45) buherton válasza Cucuska2 (#44) üzenetére


buherton
őstag

Olvasd el a wiki-t, amit linkeltem. Még egyszer nem írom le, ha már mások megtették :) .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#46) HuMarc válasza buherton (#42) üzenetére


HuMarc
addikt

Az általad idézett szövegekből néhány szót azért elég egyszerű megfejteni, a szöveg egészére is lennének tippjeim. A szövegeket egyértelműen magyar ember írta, más nem írhatta, ugyanis a közigazgatás nyelve a latin volt, külföldről idejövő követek, küldöttek csak latinul tudtak kommunikálni az itteni tisztségviselőkkel, és nem is tanultak meg magyarul. Latin betűvel lejegyzett magyar szöveg csak magyar ember jegyzete lehetett.

Kérlek nézz utána, pontosan mit is nevezünk latin ábécének. A XII. században írt latin betű szövegek (a latin nyelvűek) tökéletesen olvashatóak latinul. A magyar szövegek bizonyos okokból nem (magyar nyelv változásai, egyes betűkhöz tartozó hangalakok esetleges eltolódásai stb.) tökéletesen, de azért egy nyelvész számára viszonylag könnyen dekódolhatók.

„Latiatuc feleym ʒumtuchel mic vogmuc. ýſa pur eſ chomuv uogmuc.” Ezt azért te is érted, nem? Főleg, mert nem nehéz rájönni, mit is másoltam ide. De a Halotti beszéd más, kevésbé ismert részei is könnyedén megfejthetőek.

Semmiféle bizonyíték nem támasztja alá, hogy a jobbágyság köreiben az 1000 és 1750 között bárki bármilyen írást használt volna. Egyszerűen nem volt rá szükség. A közigazgatásban viszont Mo.-n soha senki nem használt rovásírást.

Ez a fajta hagyománytisztelés valóban nem jelent sokat, de meghajlok a magyar történelem nagyjai előtt. Erről már írtam fentebb. Királyok, kormányzók, politikusok, költők, írók, tudósok százait tudnám felsorolni, akiket tisztelek, és akikről úgy gondolom, hogy naggyá tették a magyarságot.

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy a nyereg alatt puhított hús csak legenda, pont ezért példálózom vele: Mert sokan tényleg hiszik, hogy az bizony úgy volt. Nem vagyok nacionalista, még patrióta sem igazán.

Vakegérke: Mert, mint az a fenti számításokból kiderült, minden egyes ilyen tábla ~ 36 000 Ft- ba kerül valakinek. Ha az iparűzési adóból vette az önkormányzat, akkor a magyar lakosoknak kerül ennyibe. Ha valamilyen városfejlesztési EU-s pályázatból, akkor az angol/német/francia/ír adófizetők pénzébe. Feltenném a költői kérdést: ebből a pénzből vajon hány lélegeztető gépet és/vagy defibrillátort lehetne venni?

(#47) Cucuska2 válasza buherton (#45) üzenetére


Cucuska2
őstag

Elolvastam, és megtudtam, hogy a székelyek használták.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#48) szben05 válasza buherton (#41) üzenetére


szben05
tag

Már ne haragudj, de amit leírtál az az egyik első MAGYAR szövegemlékben, a Halotti beszéd és könyörgésben van és nem sok köze van a latin nyelvhez...

(#49) buherton válasza HuMarc (#46) üzenetére


buherton
őstag

Akkor gondolom ezeket is olvastátok:

Szent István megkoronázása és a Magyar Királyság létrejötte (1000) magával hozta a nyugati kultúra rohamos terjedését, és a latin ábécét is. Minthogy a latin írás csupán egy szűk réteg osztályrésze volt, a rovásírás még évszázadokig fennmaradt vidéken, a köznép körében.

Kétoldalú folyamat játszódott le: a magyarországi területeken a rovásírás gyakorlatilag az 1500-as évek végére szinte kiveszett, míg Erdélyben továbbra is fennmaradt, csökkenő részben mint írásrendszer.

A (mai) latin ábécére verte a mellét, én csak megmutattam, hogy az 1000 környékén írt szövegek bizony közel sem ugyanazt az ábécét használják, mint a mostani magyar. Erre akartam rávilágítani, de úgy látom nem sikerült.

Hogy a feljebb valóink mire költik a pénzt arról sajnos hosszasan vitázhatánk pl. meg nem történ események utáni kárpótlás és társai, de ezzel már elkanyarodtunk. Isten adná, hogy ez lenne a legnagyobb bajunk. :(

(#48) szben05: Ki állította, hogy latinul van írva? Mert én nem.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#50) Cucuska2 válasza buherton (#49) üzenetére


Cucuska2
őstag

Értem. Akkor az összes forrás hibásan jelzi, és nem székely, hanem magyar rovásírás? Valamint a szakirodalomban is valójában akkor magyar rovásírást kéne mondani, és nem székelyt?

A székelyek átvették valahonnan (türk?), majd az elmúlt 5 évben hirtelen hungarikum lett belőle. Ez valahogy engem zavar. Előtte mindenki székely rovásírásként hivatkozott rá (talán mert az?), erre most, székely-magyar rovásírás lett, különösebb bizonyíték nélkül. Ez nekem elég hihetetlen.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.