Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#99) old rocker


old rocker
veterán

Regényben tudnék neked válaszolni... 1986-ban dördült el a startpisztoly egy vesekövesség miatt. Aztán felmerült az SM gyanúja is, amit véglegesen 11 év után igazoltak. Ennek alapján a neurológiai-pszichikai, belgyógyászati kórképem 2012-ig így alakult:
1. sclerosis multiplex
2. Pánikbetegség, agorafóbia, szociofóbia, organikus pszichoszindróma, "A" tipusos depresszió.
3. Szívinfarktus, magasvérnyomás betegség, ischaemiás szívbetegség, vese verőér szűkület, instabil angia.
4. Minden egyéb sz@r, a petefészek-gyulladást és a méhen kívülii terhességet kivéve, de a legjelentősebb a vesekövesség.

A pánikbetegség minden tünetet tud utánozni, produkálni. Szédülés, fóbiás szédülés, mellkasi panaszok, szívdobogás-érzet (palpitáció), de az egészben a legundorítóbb az az alaktalan, meghatározhatatlan félelemérzet, a pánik, amit a szerencsétlen delikvens érez.
Halálfélelem? Nem pontosan az... az is, de leginkább valami tébolyult iszony, mi lesz most velem, mi fog történni, ha nem múlik el stb. Tulajdonképpen a félelem a félelemtől; ezt bizony Dante kihagyta a poklából.
Amik hasonló tünetek egyes betegek között, például a felgyorsuló szívverés. Jellemző, hogy az illető állandó, szinte leküzdhetetlen kényszert érez a pulzusa kitapintására, ami aztán gerjeszti a mind gyorsabb szívverést.

Én régi "motoros" vagyok ebben a "szakmában", részint pánikbetegként, részint hivatásom szerint; mégis, az infarktusom után fél évvel kiújultak olyan jellegű pánikrohamaim, amelyek életveszélyes vérnyomás-kiugrásokban manifesztálódtak. Miközben tudom, hogy ilyenkor nem szabad állandóan a vérnyomást méricskélni, mégis, két-három percenként egyre növekvő rémületttel mértem a vérnyomásom, ami azt eredményezi, hogy 140-150 környékéről 10 perc alatt 220 felett találom magam. A gyors hatású vérnyomáscsökkentők ilyenkor alig használnak, csak ha valamilyen csoda folytán meg tudok nyugodni. Amit viszont bármi kiválthat, ami eltereli a gondolataimat róla... ilyenkor csoda történik, 200- ról akár 120-ra szinte pillanatok alatt visszaesik a tenzióm.
A bizoprolol, az alprazolam - főleg az előbbi, a béta-blokkoló csak tüneti kezels, félmegoldás, még annak sem tökéletes. (Mellesleg a Frontin a Xanax generikuma, szerintem a vivőanyag másként kötődik a hatóanyaghoz és nem egészen egyenértékű az eredetivel, a Xanaxszal, de mindegy...) Az alprazolamtól csúnya hozzászokás és függőség is kialakulhat; kevesen tudják, hogy súlyos esetben ez is eredményezhet delirium tremenst.
Mi a megoldás... a megoldás nagyon nehéz. Ha azt mondjuk rá, az egyén akaratán múlik, ez önmagában így nem igaz. A pánikbetegség ki is újulhat és egy életen át vissza-visszatérő útitárs lehet. Én azt mondom, a legfontosabb az, hogy a beteg legyen tisztában magával. Tudja azt, hogy ő pánikbeteg, vagy pánikbetegségre hajlamos. Magyarország felnőtt lakosságának több, mint a 10%-a az és minden második, harmadik ember legalább egyszer átesett életében pánikrohamon. Ugyanakkor a társadalmi megítélés miatt a legtöbb ember szégyelli... mert akkor ő dilis", elmebeteg stb. Pedig ez nem elmebetegség. De azért érdekes, ha náthás, taknyos vagy, ha gennyes szúrt sebed van, az társadalmilag elfogadott... ha pszichés problémáid vannak, akkor jön Villon Ellentétek balladája: "befogad és kitaszít a világ".

Tisztellek érte, hogy mindezt leírtad, de azért azt tudom mondani, a leghelyesebb az, ha az "élményeidet" minél kevesebbet eleveníted fel. Ilyenkor ugyanis újra átéled őket és ez esetleg kiújuláshoz vezethet. Az előbb, hogy a vérnyomás kiugrásról írtam, már éreztem, "pirosodik" a fejem.
Visszatérve a mi a megoldás kérdésére: nehéz. Mint az alkimisták fehér elefántja. Mert azt tartották, akkor tud aranyat csinálni, ha nem gondol a fehér elefántra ... de ha már arra gondolt, hogy nem gondol rá, máris gondolt arra a qrva fehér ormányosra...
Néhány tanáccsal tudok csak szolgálni: kevéssé ismert, hogy a kávé ritka esetekben pánikrohamot vált ki. Tetejében kiszámíthatatlan, hogy mikor. Ha biztosra akarsz menni, ne igyál kávét. Az is kevéssé tudott, még orvosok körében is, hogy ritka esetekben az alkohol is gerjeszthet pánikrohamot. Rajtam már az orvos ismerősök röhögtek, amikor arra panaszkodtam, megiszok egy pohár sört és gyakran kiugrik a vérnyomásom. Azt mondták, lehetetlen, attól lejjebb kellene, hogy menjen. Addig túrtam a neten, míg rá nem akadtam egy neves orvosi lapban közölt megfigyelésekre utalással: nagyon ritka esetekben a kávé, vagy az alkohol kiválthat pánikrohamot.
A másik megoldás a pszichoterápia mellett valamilyen korszerű antidepresszáns lenne; ezeket ugyanis nem csak depresszió ellen, hanem generalizált szorongás kezelésére is szokták használni.
Szintén megoldás lehet bizonyos gyógynövény készítmények rendszeres használata, mint pl. a Nervenpflege. Fő alkotóeleme a macskagyökér (valeriána), ami a legtöbb embernek büdös, nekem semmi bajom vele: a hatása a lényeg. A hatása, mert úgy szedál (nyugtat), hogy nem tompít, a benne levő illóolajok még serkentik is az agyműködést. Mellesleg az ókori Rómában gyakorta fogyasztották, neve is a latin "egészségesnek lenni" szóból. ered.
Végére hagytam a pszichoterápián alapuló relaxációs gyakorlatot. Ezt érdemes jól képzett szakember, terapeuta segítségével elsajátítani. (Nem a Silva féle konfekcióról beszélek. A lényeg az egyénre szabottságon van.)
Az autogén tréning, a relaxáció azon alapul: ha a pszichés állapotunk, a tudatalatti tud reakciót kiváltani tudatos állapotunkban, akkor ez az út, ha nehezebben is, de visszafelé is járható. Ha a vizsgára, a főnöködre stb. gondolsz valahol a tudatod mélyén, vagy bármi olyan helyzetre, amivel kapcsolatban kellemetlen tapasztalataid voltak, akkor előfordul, hogy pszichoszomatizálsz. Verejtékezés, szédülés, szívdobogás-érzet stb. alakul ki. Az autogén tréning során olyan gyakorlatokat végzel, aminek az az eredménye, hogy mesterségesen ellazulást, jó közérzetet tudsz előidézni. Természetesen az ember nem ülhet le az utca forgatagában relaxálni. Ezért a tréningeket mindig "kulcsszavak" ismételgetésével fejezik be. (Pl.: mindig nyugodt, határozott, magabiztos vagyok.) Hosszú idő után ezek a kulcsszavak rögzülnek az agykéregben és a gyakorlatok során ezért kedvező fiziológiás változásokhoz már elegendő csak ezeket bárhol, bármikor ismételgetni...

A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.