Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) csenger41


csenger41
tag

Xubuntut kihagytad a végén a felsorolásból, pedig nagyon jó kis rendszer, én arra álltam át miután az Ubuntu megkapta a Unity-t, ami finoman szólva nem tetszett.

Google a barátod, Wiki a barátnőd! :)

(#2) Melack válasza csenger41 (#1) üzenetére


Melack
veterán

Nah igen, azt én is próbáltam azt hiszem, de pont ennyire jutottam, hogy nem ragadt meg még felsorolás szintjén sem. De a MythUbuntut is ide lehetne sorolni pl.
Azt hiszem a Unity felület sokaknak nem tetszett.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#3) sing1ep1ayer


sing1ep1ayer
őstag

Linux Mint is hiányzik. Az alapértelmezett Gnome felülete eléggé a Windowsra hajaz - a "Start menüje" például majdnem teljesen megegyezik a M$ rendszerekben látottal, csak picit jobb. Ha valaki XP-, Vista-, vagy Win7 után váltana linuxra én élből ezt ajánlanám neki.

(#4) Melack válasza sing1ep1ayer (#3) üzenetére


Melack
veterán

Nem nehéz úgy hiányoznia egy disztrónak, hogy nem foglalkoztam vele :) Ha oda jut sorsom, azt is meg fogom magamnak nézni. Köszönöm, hogy figyelmembe ajánlottad!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#5) iMaverick


iMaverick
addikt

Hát ez a térjünk át Linux-ra nálam már évek óta napirenden van... De mindíg csak elméleti síkon.

Disztrónak én is az OpenSuse-t néztem ki (mindíg ki is van írva DVD-re a legfrissebb 32bites és 64-es is), csakhogy amint elkezdem nézegetni a leendő beállításra váró dolgokat, elbizonytalanodom...

Annó a legnagyobb bajom az volt, hogy az uTorrent-ből nincs (natív) Linuxos verzió... A fejlesztők megoldása: futtasd wine-ból... :F Na nehogymár! Persze azóta ez változott (pont 2 hónapja estem át megint egy ilyen térjünk át hullámon), most már van egy parancssoros uTorrent szerver, vagy mifene, a GUI-s rész majd jön... Valamikor...

Következő nagy problémám a DXVA Linux felőli beüzemelése. Tudom-tudom, itt VDPAU-nak, meg mit tudomén minek hívják, de átolvastam több leírást és az jött le, hogy ez még nem az igazi...

Ráadásul egy AMD Brazos rendszerre tenném rá és erről már olvastam a Logout-on is cikkeket, mármint a Linux telepítése kapcsán... Háát aszem marad a jó öreg Win7... Szóval nagyon jó "találmánynak" gondolom a Linux-ot és ingyenes, meg minden, de amíg hosszú napokat kell eltölteni egy program, vagy egy funkció beüzemelésével, addig nem is fog komolyan elterjedni. Sajnos.

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#6) doc


doc
nagyúr

ha a KDE-t szereted, akkor mindenkepp ajanlom a Chakra nevu disztribuciot
en csak nemreg talalkoztam vele, de mar a legelejen is lenyugozott az igenyessegevel, kidolgozottsagaval :C

iMaverick
amíg hosszú napokat kell eltölteni egy program, vagy egy funkció beüzemelésével

tobbnyire nem tart tobb ideig egy-egy funkcio beuzemelese Linux alatt, mint a megfelelo program megtalalasa es telepitese windowson, a kulonbseg hogy azt mar megszoktad :)

[ Szerkesztve ]

(#7) alcsa válasza doc (#6) üzenetére


alcsa
senior tag

velem is az a baj, annyira hozzászoktam a windowshoz, hogy linux alatt elveszettnek érzem magam, de valahogy mindig bennem van, hogy álljak át.
Egyik legnagyobb gond, a játékok, ezektől nem tudok szabadulni.

(#8) Vladi válasza alcsa (#7) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam évek óta duálbút van. Jó az. Egy idő után a felesleges játékról is leszoktat. ;]

Egyébként meg 5-6 év linuxozás után pont fordítva éreznéd, én win alatt csak pislogok, hiába előtt 10 év.. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9) Melack válasza alcsa (#7) üzenetére


Melack
veterán

Nekem most a dual boot nem játék, hanem a Nokia programja miatt van fent :/ Bár a Diablo II még vonz, de már az se annyira.
Az átszokás nem egy nagy dolog. Csak az elején bírd ki, aztán gyorsan belejössz :)

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#10) doc válasza alcsa (#7) üzenetére


doc
nagyúr

igen, a jatek valamennyire kot a windowshoz, bar a wine ma mar sokkal jobban all mint par eve, meglepo hogy milyen jatekok futnak vele gond nelkul: appdb
en a Linuxot szoktam meg, es windows alatt kapok hulyet attol hogy semmi nem mukodik :D
most pl. van egy mini-jatekfejleszto verseny a jatekfejlesztes.hu-n, es a 9 indulo jatekbol 2-t nem tudtam futtatni, hiaba raktam fel mindenfele vackokat. es volt egy harmadik jatek is, aminek az elinditasa a directx frissitese utan vegre sikerult
Linux alatt ilyen gond nincs, ott eleve naprakesz a rendszer, nem neked kell gugliban turkalni a legujabb directx utan, meg folyon keresgelni hogy hatha van ujabb verzio valamibol
az sem gond, hogy ha valami nincs fent a rendszeren ami kene, mert a fuggosegek miatt mindent le tud szedni automatikusan, es frissiteni

raadasul ha valami miatt reinstall kellene (pl. uj gepre koltozes, bar Linux alatt ott sem kell ujratelepiteni miatta), akkor nagyon egyszeruen csinalhatsz egy listat a telepitett osszes programrol, amit az uj gepen siman felrakathatsz vele, igy eszre sem veszed hogy koltoztel :)

windows nemreg kellett telepitenem az uj ceges notebookra, kb. 3 napos szivas volt mire tobbe-kevesbe felment minden ami kell...

(#11) iMaverick válasza doc (#6) üzenetére


iMaverick
addikt

tobbnyire nem tart tobb ideig egy-egy funkcio beuzemelese Linux alatt, mint a megfelelo program megtalalasa es telepitese windowson, a kulonbseg hogy azt mar megszoktad :)

Nem értek egyet ezzel! Ha órákat kell böngészni mindenféle Howto-k után, meg fórumokban, akkor nem annyira irreális az az 1-2 nap.

Windows alatt meg pont ez az, hogy megszoktam... Látom a másik hsz.-ban, hogy 3 nap volt, mire a céges laptop-ot újrahúztad? Én 3-ik nap max. finomhangolások miatt megyek vissza... 1, max 1,5 nap alatt megszoktam oldani az ilyesmit. (Persze itt most szigorúan az 1 nap = 8 munkaóráról van szó).

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#12) Vladi válasza iMaverick (#11) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam meg, új fedora release telepítése, beállítása, finomhangolása olyan 3-4 óra. Ezen kár vitatkozni.

Egy próbát kéne tenni, hogy egyik rendszeren meg másikon mennyi idő egy bizonyos feladatot megoldani.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13) doc válasza iMaverick (#11) üzenetére


doc
nagyúr

nekem ahhoz kell orakat bongesznem gugliban, hogy windows alatt hogyan tudok megoldani valamit (es az esetek legalabb feleben az a valasz, hogy lenyegeben sehogy...)

a noti telepitesenel 1 nap ment el azzal, hogy az istennek sem volt hajlando USB stickrol rendesen mukodni a telepito, hiaba pakoltam bele az installerbe a SATA drivert, mindig kekhalalozott feluton, szoval cd-re kellett irni az image-et (meg mielott megkiabalnatok, teljesen legalis volt, csak kb. 1200 km-re voltam a fizikai telepitocd-tol, ami 2 nappal kesobb erkezett az irodaba, mint hogy en kulfoldre mentem :D)
utana meg a rengeteg program guglizasa, letoltese, telepitgetese, rahedli sok ujrainditgatas, iszonyatosan idorablo, es akkor meg a regi beallitasok ujra megcsinalasat nem is emlitettem (a registryben tarold konfig masik gepre atvitele semmivel nem kisebb szivas, mint ujra beallitgatni mindent)
hasonlitsd ossze hogy mondjuk 20 program felrakasa (es meg nagyon keveset mondtam) mennyi ideig tart a gugli-keresgel-letolt-telepit-ujraindit modszerrel, illetve mennyi ideig a 'csomagkezelo install ez meg ez meg ez meg ez' paranccsal :)

(#14) iMaverick válasza Vladi (#12) üzenetére


iMaverick
addikt

Nem-nem! Félreérted! Nem a Linux újratelepítése amit aggályosnak találok, hanem amikor 0-ról találod ki az új funkciót... Pl. VDPAU... Azért nem hiszem, hogy ezt leül valaki, és csak úgy pik-pak összedobja... Amiket olvastam leírásokat, onnan is az jött le, hogy napokig szívtak vele és a végeredmény sem volt túl biztató.

Persze ha már "kitökölted" korábban és újra kell húzni a rendszert, az más...

doc: na ez akkor szívás! Hát igen, Linux alatt ha más nem a neten keresztüli telepítéssel lehet varázsolni Ez a SATA driver-es "móka" már szívatott engem is. Főleg XP alatt, kisfloppy nélkül... (Más gyártó driver-rének betöltéséhez nyomjon F6-ot... :K )

Szerk.: Azért a Win-re sok okosság van, amit 20 perc Google-val meg lehet oldani... A múlt héten kitaláltam, hogy kellene nekem egy DLNA szerver, mert jó volna a telefonon stream-elve nézni a filmeket (Android-os készülék). Kis gógli és mit ad Isten, találtam egy TVersity nevü progit... Azóta a telóra nem másolom át a filmeket, hanem csak stream-ként nézem meg.

Csak a példának okáért, egy ilyen DLNA szerver a megfelelő program megtalálásával és beüzemelésével mennyi időbe tart Linux alatt? Szerintem mire a konfig fájlokat belődözöm, elmegy vele a nap...

[ Szerkesztve ]

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#15) raper


raper
senior tag

Én több éve használok linuxot. Tökéletesen kielégíti azon igényeimet, amelyekre a számítógépet használom.

Pár hónapja munkámból kifolyólag kell a windows, amit vmware player segítségével telepítettem a linux alá. A program regisztráció után ingyen letölthető a www.vmwarw.com oldalról.

Ezt a programot ajánlom mindenkinek. Aki vacillál annak ez segíthet, mert minden korábbi programját fel tudja telepíteni a virtuális környezetbe is. Akár az egész számítógéped beállításostól feltelepített programostól át tudod ide vinni.

A wine programnál is jobb.

(#16) Melack válasza iMaverick (#14) üzenetére


Melack
veterán

A streames felvetésre reagálva: megértem, hogy neked egyszerűbb a bejáratot rendszeren maradni, és a komfortzónából nem kimozdulni - én is így voltam vele. Aztán valami tényleg kattant, és már most is a Linux disztróról gépelek, gond nélkül megy, dedikált gombok is mennek, nem kellettek külön kis programok. Másokat pont az motivál, hogy mennyi konfig fájlt kell módosítania :)

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#17) bambano válasza iMaverick (#14) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a telefonra ehhez mit raktál?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#18) doc válasza iMaverick (#14) üzenetére


doc
nagyúr

Azért a Win-re sok okosság van, amit 20 perc Google-val meg lehet oldani... A múlt héten kitaláltam, hogy kellene nekem egy DLNA szerver, mert jó volna a telefonon stream-elve nézni a filmeket (Android-os készülék). Kis gógli és mit ad Isten, találtam egy TVersity nevü progit...

sudo pa[nbokor@myhost ProjectEuler]$ sudo pacman -Ss dlna
Password:
community/libdlna 0.2.3-10
An open-source implementation of DLNA (Digital Living Network Alliance) standards
community/minidlna 1.0.23-2
A DLNA/UPnP-AV Media server (aka ReadyDLNA)

ez kb. 4 masodpercig tartott :D a sudo pacman -S minidlna parancs beirasa kb. 2, a letoltesi ido sem lehet par mp-nel tobb, siman 1 percen belul fent van a gepen a DLNA server
a configolasa meg gondolom semmivel nem bonyolultabb mint a windowsos verzioe :)

(#19) nuke7


nuke7
veterán

miért nem pendrive-ról ment az install...? :F

https://youtube.com/user/nuke7

(#20) Melack válasza nuke7 (#19) üzenetére


Melack
veterán

Az én esetemben? Nagyon egyszerű, gyári DVDt nem akartam feltenni pendrivera, plusz az egyetlen 8gbos driveon most épp a Win7 csücsül....

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#21) asterix76 válasza nuke7 (#19) üzenetére


asterix76
tag

üdv
na olvasgattam a hsz-eket s kedvet kaptam kipróbálni a linux-t

javasoljatok nekem valamit de úgy hogy teljesen láma vagyok ezekhez ,tehát valami egyszerű könnyen kezelhető , lehetőleg ne kelljen ezer parancsot beírkálni meg ilyesmi

a gépem

Asus P8H61-M LX2
G530 proci (1155)
8Gb DDR3 1333 MHz
500Gb Hitachi Sata 2

a net az Digi 25/15 Mb

és max egy CD olvasóm van
a Win7-et USB kulcsról szoktam telepíteni

előre is köszi

(#22) iMaverick válasza doc (#18) üzenetére


iMaverick
addikt

Na ezt nem hiszem góógliból kerested... Milyen porton lehet erre konnektálni? Ezt hol állítod? Szóval ezt most leírni könnyen leírtad, de nekem valszeg ráment volna a napom...

bambano: MoboPlayer + beépített böngésző

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#23) padika11 válasza csenger41 (#1) üzenetére


padika11
tag

Én 1 órája töltöttem, le a 'xubuntu-desktop'-ot próbaképp és nagyon tetszik, eddig unity-t használtam, de ez sokkal jobban tetszik.

Art is the affirmation of life. - Alfred Stieglitz

(#24) nuke7 válasza Melack (#20) üzenetére


nuke7
veterán

pendrive-rol gyorsabb a telepítés és a live rendszer is :DDD
én csak a játékok miatt nem linux-ozok, ha meg jobb rendszer kell mint a win7, arra meg már inkább os x... :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#25) bambano válasza iMaverick (#22) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

jesszus, minek ennek a malware-nek ennyi engedély????
filmlejátszónak mobil hívások adatainak lekérése? telefonhoz tartozó fiókok kezelése?
elment ezeknek a józan esze?

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26) doc válasza iMaverick (#22) üzenetére


doc
nagyúr

ez a google valami rossz windowsos beidegzodes :)
ennek semmi koze a guglihoz
a napod pedig nem ment volna ra, egesz egyszeruen arrol van szo, hogy a csomagkezelot megkertem, keressen olyan csomagokat, amikben szerepel a 'dlna'. van grafikus felulet is hozza, tehat ha idegenkedsz a parancssortol, akkor a csomagkezelo grafikus feluleten is beirhatod a 'kereses' mezobe, majd ket kattintassal feltelepiti
portot, ilyesmiket nem tudok, mivel soha nem lattam meg DLNA-t, de gondolom ott kommunikal, ahova beallitod, pont mint barmilyen mas oprendszer alatt :)

egesz egyszeruen a gondolkodasmodrol van szo
windows alatt megszoktad, hogy a rendszer SEMMI segitseget nem nyujt, mindent netes keresgelessel kell vadaszni, mig Linux alatt a rendszer mindent elintez helyetted, csak meg kell neki mondani hogy mit akarsz. aztan o letolti a megfelelo programot, feltelepiti, beallitja, es figyel arra hogy minden frissites automatikusan megerkezzen hozza (hacsak mast nem mondasz neki)

(#27) doc válasza asterix76 (#21) üzenetére


doc
nagyúr

en vagy az Ubuntut (a nagy kozosseg es rengeteg elerheto csomag miatt), vagy a mar emlitett Chakra Linuxot ajanlanam (a profi kidolgozottsaga, igenyessege miatt)

mindkettot fel lehet rakni USB-rol is, a Chakranal pl semmi mas dolgod nincs, mint az ISO image-et siman ranyomni a stickre (Linux alatt ez nagyon egyszeru, windowson kell keresni hozza valami image-iro programot, de a Chakra wikiben meg link is van hozza)

(#28) martonx


martonx
veterán

átfutottam az írást.
Nagyon jól tükrözi, hogy miért nem érdemes áttérni Linux-ra.
A cikk írónak nagy respekt mert hasznos az írása, de szvsz vagy irtózatosan sok a szabadideje, vagy betegesen geek.

Én kérek elnézést!

(#29) rybank válasza Vladi (#12) üzenetére


rybank
senior tag

Lubuntu 1 óra. Max! Sima telepítővel. A terstreszabottal, telepítéssel, használatba vétellel együtt nincs fél óra!

[ Szerkesztve ]

(#30) wetomi


wetomi
aktív tag

Nem is gondoltam volna, hogy cikk lesz laca026 és a Te párbeszéded eredményéből :D Örülök neki, kell több ilyen!

A legtöbb esetben csak az emberek lustaságával és a korábbi megszokásából adódó fafejűséggel van gond, nem pedig azzal, hogy nehéz használni egy programot. Persze szopás mindenhol van és van ami másképpen működik, mint win-en, vagy osx-en, azért mert a linux nem az.

Két éve álltam át openSUSE-ra, ebből kb 5 hónap dualboot, minimális játék miatt, amit engedett az integrált gpu.
Persze voltak, vannak apróbb gondjaim, de az elmúlt másfél év alatt tökéletesen megfelelt az igényeimnek a linux.
Sőt! Meg néztek is az emberek, hogy ez milyen vindóz? Nem az... :)

Egy írás linkelnék, amit érdemes elolvasni, ha még nem ismernétek: [a linux nem windows]

(#31) iMaverick válasza doc (#26) üzenetére


iMaverick
addikt

windows alatt megszoktad, hogy a rendszer SEMMI segitseget nem nyujt, mindent netes keresgelessel kell vadaszni, mig Linux alatt a rendszer mindent elintez helyetted, csak meg kell neki mondani hogy mit akarsz. aztan o letolti a megfelelo programot, feltelepiti, beallitja, es figyel arra hogy minden frissites automatikusan megerkezzen hozza (hacsak mast nem mondasz neki)

Ezt nem értem? Tapasztalat alapján pont fordítva történik: a Linux mit állít be helyettem, ha azt sem tudom, hol kell beállítani? Win alatt rákönyöklök a programra, bejön, bemegyek a beállításokba/setting-be és ott a port szám, megosztott mappák, etc, etc. Linux alatt nagyon gyakran konfig fájlok után kell kajtatni és ott "kézzel" beállítani mindent. Állítottam már be samba-t, ott csak ezzel lehetett úgy beállítani, ahogy szerettük volna, hogy működjön. Persze biztosan van ilyesmi Linux-ra, csak eddig még nem láttam.

A fő probléma szerintem onnan fakad, hogy Te Linux-ozol X éve, én meg Windows-ozok X-éve...

Ezt a dlna-t is beírtad, pedig mint tudjuk, általában nem a program feltelepítése a gáz, hanem a korrekt beállítás! Win alatt is Next-next-finish a telepítés. Ezt egy beidomított majom is megcsinálja...

ez a google valami rossz windowsos beidegzodes

A google csak addig játszik (nálam) amíg nem találok valami programot, ami azt tudja, amit szeretnék. Ez kétségtelen előnye a Linux-nak, hogy "beépítve" kínál sok mindent.

[ Szerkesztve ]

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#32) Melack válasza martonx (#28) üzenetére


Melack
veterán

Napi 8 órában OsXet tolok, utána ami van szabadidő az páromé meg a családé, plusz a napi teendők. Időm nekem sem több, max kevesebbet alszom, itt-ott lecsípek pár percet/órát.
Ez a cikk neked lehet azt mutatja be, hogy miért is jó a Win7 világában maradni, nekem meg a teljes folyamat azt mutatta meg, hogy egy kis agyalással gond nélkül át lehet állni.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#33) Melack válasza wetomi (#30) üzenetére


Melack
veterán

Mindig előjönnek ilyenek :) Elég inspirációt adott a fórum meg a saját tapasztalatok. :)

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#34) iMaverick válasza Melack (#32) üzenetére


iMaverick
addikt

hogy egy kis agyalással gond nélkül át lehet állni.

Járt utat járatlanra... Nem biztos, hogy az a kis agyalás nem torkollik pár napos szívásba, mire "ugyanúgy" tudod használni a Linux-odat, mint a korábban megszokott Win7-et.

Mint korábban írtam, már többször elkezdtem foglalkozni a témával, de mindíg visszariadtam! És ezen a VMWare sem segít! Pl. nekem igencsak fontos lenne a VDPAU. Namost mivel a VMWare csak korlátozottan engedi a host oprendszer erőforrásaihoz a virtuális gépen futó gépet, igencsak hihetetlen, hogy ezt "előre" ki tudnám próbálni! Szal "élesben" kellene mindent kitalálni és belőni... Ezt pedig szerintem nem sokan vállalják be!

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#35) doc válasza iMaverick (#31) üzenetére


doc
nagyúr

a Linux mit állít be helyettem, ha azt sem tudom, hol kell beállítani?
felreerthetoen fogalmaztam: elsosorban azt, amit windowson a telepites kozben kell beallitanod (pl. milyen kompenseneket, hova telepitsen, ikonok, file-tarsitasok, stb)

igaz, hogy Linux alatt a beallitasok config file-okban tarolodnak, nem mindenfele rejtelyes registry-kulcsokban elrejtve. ennek tobb elonye is van, elso korben az, hogy masik gepre nagyon egyszeru a beallitasokat atvinni (siman atmasolod a config file-t es kesz), masreszt a config file-ok (tobbnyire) tele vannak reszletes leirasokkal arrol, hogy melyik opcio micsoda, igy kapsz egy kesz dokumentaciot is. raadasul ha keresel valamit a beallitasok kozott, egy sima kereses a szovegszerkesztoben megmutatja hogy hol tudod allitani, ez egy 'beegetett' GUI-ban nem mukodik (ne tudd meg miket szivok a Visual Studio beallitasai kozott bolyongva mire vegre megtalalom ami kell... ott is egyszerubb az XML-t szerkeszteni :D)

de ha nem akarod te magad szerkeszteni a config file-okat, akkor hasznalj grafikus frontendeket, szinte mindenhez van. Sambahoz (es szinte minden mas, rendszerszintu beallitashoz) ott van pl. a webmin, amit egy sima browserbol is elerhetsz, es mindent lehet rajta b*zeralni grafikus feluleten

A fő probléma szerintem onnan fakad, hogy Te Linux-ozol X éve, én meg Windows-ozok X-éve...
Az altalam hasznalt harom OS kozul a windows-zal van MESSZE a legtobb tapasztalatom (annak idejen meg gimiben en voltam az elso az osztalyban, aki a frissen megjelent Win95-ot felrakta, ez volt uszkve 16-17 eve). Linuxot kb. 8-10 eve hasznalok, OSX-et meg kb. 2 eve. Szoval ezek alapjan a windows-zal kene a legkonnyebben boldogulnom, de ez nagyon nem igy van...

Ezt a dlna-t is beírtad, pedig mint tudjuk, általában nem a program feltelepítése a gáz, hanem a korrekt beállítás! Win alatt is Next-next-finish a telepítés. Ezt egy beidomított majom is megcsinálja...
persze, de azzal hogy nem kell guglizgatnod, es a csillio talalat kozul valogatni, probalgatni, hanem 1 perc alatt fent van a gepeden, rengeteg idot nyersz. beallitani meg gondolom a windowsost is be kell. de csak a te kedvedert felrakom most ezt a DLNA servert, csak megnezem mar kozelrol :D

Ez kétségtelen előnye a Linux-nak, hogy "beépítve" kínál sok mindent.
epp ellenkezoleg, szinte semmi nincs 'beepitve'. egyetlen dolgot kinal: csomagkezelest. ennek koszonheto hogy 2 kattintassal barmit felrakhatsz anelkul hogy neked kene keresgelned a gugli melyen, es ez az, ami borzalmasan hianyzik a windowsbol (ott meg a sajat, MS-os cuccaik update-je sem mukodik, ld. a directx-szel kapcsolatos szivasomat). mar az Apple is megindult ebbe az iranyba, ugyhogy jelenleg a windows az EGYETLEN oprendszer, ahol nem letezik ilyesmi :D

(#36) doc válasza iMaverick (#34) üzenetére


doc
nagyúr

mi a kerdes a VDPAU-val kapcsolatban?
most arra is rakerestem a csomagkezeloben :D es latom hogy van VDPAU lib plusz hozza valo backend, tehat innentol egyedul az a kerdes, hogy a program amit hasznalni akarsz, kepes-e VDPAU-t kezelni, maga a rendszer biztositja a lehetoseget...

most rakerestem az altalam jelenleg hasznalt disztro wikijeben: [link]
ez alapjan annyit kell tenni, hogy az ember felrakja a vdpau-video csomagot (amit a csomagkezelo egybol ki is dob, ha rakeresel benne arra hogy 'vdpau'), es kesz :D innentol mar csak az altalad hasznalni kivant programnak kell megmondani hogy vdpau-t hasznaljon
ha irtozol a config file-oktol, akkor pl. VLC-ben ez igy nez ki: To enable hardware acceleration in VLC go:
Tools -> Preferences -> Input & Codecs -> check "Use GPU acceleration (experimental)"

(#37) wetomi válasza iMaverick (#34) üzenetére


wetomi
aktív tag

A VDPAU az pont az nVidia megoldása a hardveres gyorsításra (ami még talán a legjobban működik), az AMD/ATI-é ha jól tudom az XvBA ami valóban nem működik megfelelően. Hogy hol a gond, az AMD, vagy a linux fejlesztők oldalán, az inkább költői kérdés. Ennek ellenére nálam megy minden HD videó gond nélkül, nyílt driverrel, integrált gpu-val és a hardveres gyorsítás hiánya miatt procierőből.

De nem itt van a gond, hanem azzal, hogy akiknek mindegy milyen rendszert használnak, azokat is a windows tartja fogságban, az előbb említett szűklátókörűség miatt.
Látom nap, mint nap, nálunk is mennyit nyűglődnek a középkorú és plusszos munkatársaim, akiknek a gépére fokozatosan kúszik fel a win7 az xp helyére.
Ennek a rétegnek mindegy mit használnak, az újat ugyan úgy meg kell tanulniuk.

A járt út elhagyása pedig más dolog. Van amikor a jól működő dologhoz nem szabad hozzányúlni. De. Miért próbálsz ki egy új receptet? Miért nézel meg egy új filmet, olvasol el egy könyvet, hallgatsz meg egy zenét és még sorolhatnám? Azért mert kíváncsi vagy.
Ezek után ki lehet próbálni bármilyen linuxot. Ha megvolt és nem tetszik, akkor nem kell megtérni, senki nem erőlteti. Lehet helyette vásárolni.

(#38) Vladi válasza doc (#36) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ez nvidia és purevideo. Ez eddig sem volt gond. A gond az ati. És semmi más. Kb most értünk el oda, hogy lehet instatnt megoldásokat a user kezébe adni. Eddig külön tudományág foglalkozott a uvd behergelésével linuxon.

De pl nvidia kártyával, xbmc live-on kb egy pipa volt beállítani. És slussz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#39) doc válasza doc (#35) üzenetére


doc
nagyúr

na, felraktam ezt a gigantikus DLNA servert (110 KByte) :D
valoban config file-on keresztul kell beallitani, ahogy nezem alapbol minden jol van benne, EGYETLEN dolgot kellett benne modositani: a konyvtar utvonalat, ahol a file-okat tarolja

bongeszoben ranezve a portjara (http://localhost:8200 ) azt mondja 47 video file-t talalt, tehat elvileg mukodik, mar csak ki kene probalni valami eszkozzel :D megnezem, hatha a WD TV Live felismeri...

MOD:
Vladi
na igen, az ATI sosem volt kimondottan Linux-barat, sajna a drivereik minosege messze elmarad(t) akar a windowsos verziotol, akar az nVidia Linuxos drivereitol...

[ Szerkesztve ]

(#40) SirRasor


SirRasor
őstag

Bennem is már évek óta jelen van, hogy átállni linuxra, jobban érteni hozzá stb, és már többször nekifutottam, de mindig volt valami. Ubuntu, xubuntu, lubuntu, puppy linux, linux mint..és már nézegettem az LFS-t is

Arra jutottam, hogy erőforrás kihasználtságban 512 MB operatív memóriától felfelé a windowsnál nem lehet gyorsabb és stabilabb rendszert összerakni (1 GB alatt XP, attól és fölött 7-es). Sőt, az LFS pont egy 256 mb-al meg valami 1 magos Athlon XP-vel megáldott laptop kapcsán került elő, de butított XP és butított programokkal még mindig praktikusabb és gyorsabb, mint bármelyik egyénileg tákolt disztró.

Azért a fentiek még annyira nem keserítettek el, mert gondoltam majd fejlődik minden, de tegnap jöttem rá, hogy nincs igazam két dolog miatt:

1. minden fejlődik, és lassan már a legótvarabb gépben is minimum 1 gb memó van.

2. tegnap olvastam PH-s cikket a Win8 újításairól. Ha tényleg ilyen lesz (és a win7-nél már látszik, hogy jó irányba mennek), akkor egyszerűen nem lesz értelme váltani linuxra, mert még jobban ki fogja használni az erőforrásokat, és jelenleg egy alsó kategóriás 2 magos, 1 GB memmel szerelt gépnél jobban teljesít egy alap 7-es, mint egy alap XP (hónapokig teszteltem sokféleképpen, szóval tudom mit beszélek).

Más, de nagyon is ide kapcsolódik: mondtak már nekem olyat, hogy jójó, de mondjuk egy izmosabb gépnél xy disztró jobban teljesít, mint mondjuk a 7-es. Ez részben igaz, csak arról feledkeznek meg, hogy MIÉRT. Pl: ubuntuban van firefox, openoffice meg miegymás. Amiket ajánlottak, azokban meg ezek lightweight variációjuk volt. Könyörgöm, ezt a 7-essel is meg lehet csinálni. Mondjuk firefox helyett k-meleont használok, vagy winamp helyett foobart.

Részemről ennyi, de azért picit nyitott maradtam, szóval ha valakinek van ellenérve, azt is szívesen várom :)

[ Szerkesztve ]

Make Love not war!

(#41) F34R válasza Vladi (#38) üzenetére


F34R
nagyúr

szívás van az ati kártyával azt jól tudom :D de így is mennek a HD műsorok nekem egyelőre ennyi elég.

(#40) SirRasor

van hát , Archlinux + sima WM akármilyen windows-nál gyorsabb. Nekem is volt W7-em de ég és föld különbség pedig azelőtt 10 évig azon voltam. Arról nem beszélve hogy a régi gépeken is megállja a helyét. Szinte mindenen elfut.

[ Szerkesztve ]

(#42) doc válasza SirRasor (#40) üzenetére


doc
nagyúr

ezt a 'jobban teljesit' dolgot szerintem eleg nehez lesz definialni...
a sajat tapasztalatom az, hogy a windows idovel brutalisan belassul; a ceges notebookon XP van, bizonyos okok miatt W7 nem jatszhato. kb. 1 ev utan egy sima bootolas addig, hogy a start menu megnyithato legyen kb. azonnal, ugy 8-10 percet kell varni, addig tekeri a vinyot, gyakran annyira hogy meg az egerkurzor sem mozog
Linuxon ugyanez kb. 2-3 perc, pedig tobb minden fut addigra :D
persze ez XP, a realis osszehasonlitas nyilvan W7-tel lenne, de az egyelore nincs, szoval egyelore el kell napolni a tesztet :)
mindenesetre ketlem, hogy a tobbmagos procik meg sokgigas ram koraban maga az oprendszer szamottevoen lassitana a gepet, inkabb a rajta futtatott programok jelentik a kerdest

(#43) iMaverick válasza doc (#35) üzenetére


iMaverick
addikt

epp ellenkezoleg, szinte semmi nincs 'beepitve'. egyetlen dolgot kinal: csomagkezelest. ennek koszonheto hogy 2 kattintassal barmit felrakhatsz

Igen, akkor itt meg én fogalmaztam félreérthetően! Szóval erre gondoltam, hogy beírod a csomagkezelőbe... Win-en meg a Googli-ba.

A VDPAU-val, illetve ahogy wetomi kolléga írja: XvBA (merhogy mindkét gépemben Ati van) csak annyi a bajom, hogy több leírást olvastam, és nem mindíg működött.

Persze lehet, hogy tényleg a driver-ek annyira rosszak, de akkor ez megint visszafordít a Win irányába, mert Win7 alatt semmilyen gondom sincs a HD-s videók lejátszásával (DXVA). Ráadásul a filmnézős gép egy AMD Brazos! Annak azért egy 1080p-s film igencsak megfeküdné a gyomrát!!!! (Mármint ha CPU erővel játszaná a filmet!)

wetomi: Miért próbálsz ki egy új receptet? Miért nézel meg egy új filmet, olvasol el egy könyvet, hallgatsz meg egy zenét és még sorolhatnám?

Ez jogos, csak hogy egy 90 perces filmet megnézve nem kell 1-1,5 napig újrahúzni-beállítgatni a Win-t. Most csináljak egy Ghost mentést a mostani állapotról, hogy ha nem tetszett a film, akkor simán kihátráljak belőle? :F

[ Szerkesztve ]

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#44) Vladi válasza SirRasor (#40) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

"mondjuk egy izmosabb gépnél xy disztró jobban teljesít, mint mondjuk a 7-es"
Azért egy light disztró nem csak attól teljesít jól. Mondjuk delit, vagy tinycore-t láttál -e már futni? Mondjuk egy p1-esen? :P

Nekem volt egy t40-es thinkpad. 1600-as proc, meg 512 ram. Egy kiherélt lxde-s fedora bebootolt valami 72 megra ramra 15 mp alatt. Na ezt csináld meg a 7-essel. :P

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#45) SirRasor válasza doc (#42) üzenetére


SirRasor
őstag

Mondjuk érdekes dolog ez az XP-vel, mert sok helyen olvastam, haverok is mondták, hogy idővel lassul. Nekem is még eleinte lassult, aztán nézegettem a szolgáltatásokat. Bizonyos szolgáltatások elég rendesen szemetelik a gépet(azon kívül, hogy fölöslegesen is futnak) és még ha biztosan nem is tudom, de sejtem, hogy azok lehetnek a ludasak. Pölö édesapám gépén általam megbuherált XP van, csomó szolgáltatás le van tiltva, és köszöni szépen gyors, immáron 6 vagy 7 éve nem nyúltam hozzá, csak programokat, szervízcsomagokat, frissítéseket telepítettem. Tehát szerintem az is kamu, hogy idővel a sok frissítés miatt lassul be.

Make Love not war!

(#46) F34R válasza iMaverick (#43) üzenetére


F34R
nagyúr

Nekem sincs izom gépem mégis megy CPU-ból (max 10%-os ), szerintem Brazos-on is menne.

#44) Vladi

Ennnyi még kávéfőzőn is megy ;]

(#47) doc válasza iMaverick (#43) üzenetére


doc
nagyúr

beírod a csomagkezelőbe... Win-en meg a Googli-ba.
meg mindig nem erted...

Linux:
1) beirod a csomagkezelobe
2) leokezod (ha grafikus feluletet hasznalsz, parancssorban ennyi sem kell)
ezutan a rendszer magatol letolti, feltelepiti, folyamatosan frissiti ha uj verzio van belole

Windows:
1) beirod a gugliba
2) a tobbmillio talalatot nekiallsz atnezni
3) kinezel egyet a rengeteg kozul, amirol ugy gondolod hogy jo lesz neked
4) a honlapon megkeresed a download linket
5) letoltod
6) feltelepited
7) (opcionalisan ujrainditod a gepet)
8) kiprobalod
9) kiderul hogy ez valami shareware/trial/demo verzio, vagy nem az amit keresel
10) goto 1 :)

persze ez sarkitott, de azert nagyjabol igy nez ki
es akkor meg hozzajon az, hogy ha frissen akarod tartani, akkor minden programodra ujra es ujra ra kell guglizni es az egesz procedurat ujbol eljatszani mindegyiknel...

Win7 alatt semmilyen gondom sincs a HD-s videók lejátszásával
a Linux felhasznaloknak sincs vele gondja :)

nyilvan az, ha a gyarto rossz minosegu drivert produkal Linuxra, gaz, ez adott esetben akar ok is lehet a windows mellett maradasra (bar annak eleg eroltetett). de ahogy itt lejjebb irtak, ma mar sokkal jobb a helyzet. szemelyes tapasztalatom ezugyben nincs, sosem volt ATI kartyam... :U

[ Szerkesztve ]

(#48) Vladi válasza F34R (#46) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Az a netbsd te! :P

Egyébként örülök, hogy a szerző megtalálta a neki valót. :D xp berhelés topikot meg ne csináljunk már belőle, mert az itt nem sok embert érdekel, köszi. :U

(#47) doc:

Ami a csomagkezelés elképesztően nagy előnye, és nagyon fontos megemlíteni:
válogatott csomagok, ami a rendszerhez van illesztve, tesztelve. Ezt egy szakértőkből álló csapat folyamatosan elvégzi minden kiadásnál. A másik, hogy folyamatosan frissül.

De most komolyan? Hol van ehhez képest a gúgliba beírom a program nevét? A fasorban se. :U

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49) SirRasor válasza Vladi (#44) üzenetére


SirRasor
őstag

P1-es? Erről is szólt a fámám, hogy ennyire gyenge gépekkel 2012-ben már ÉN nem akarok foglalkozni.

72 megra ramra 15 mp alatt..7-essel lehetetlen, de szerintem a 8-assal is. Viszont amint írtam, a 256 MB-os laptopon nyírt XP van, jelenleg 81 MB-ra és ~20 másodperc alatt (valami iszonyat fos pici régi vinyó van benne). Viszont a mobil internetet azonnal felismeri, és működik. Ubuntu alá néztem, elég hosszadalmas procedúra volt életet lehelni bele. Szóval a ráfordított idő azért nem mindegy.

Vladi ne akadj ki az XP szó láttán, inkább értelmezd mit írok. Csak megosztottam a dilemmámat, amire szerintem már sok ember gondolt.

[ Szerkesztve ]

Make Love not war!

(#50) doc válasza SirRasor (#49) üzenetére


doc
nagyúr

valahol itt a PH-n mar meseltem anyam sztorijat
neki eloszor XP volt a gepen (valami 1GHz korul celeron, nagyon keves rammal)
aztan, mivel irtozatosan lassu volt, szinte a kezelhetetlensegig, kapott Win98-at
az mar eleg gyors volt, viszont panaszkodott hogy milyen rossz, az XP sokkal kenyelmesebb volt
ezutan kapott Xubuntut, amit a mai napig is boldogan hasznal (igaz, par honapja lett alatta egy komplett gepcsere, atraktam a vinyot az uj gepbe es megy tovabb)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.