Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) nullpoint


nullpoint
senior tag

Fodrászatok 10-20 éve használnak uvc eszközfertőtlenítőt.

Kórházakban simán lehet(tekvolnaeddigis)ne bizonyos helyiségekben megfelelően elhelyezve uvc fénycsövek, és takarítás után a fertőtlenítés is meg lenne oldva fél perc alatt. Persze az nem olyan menő mint egy robot. :D Meg nem is kerülne csilliókba.

[ Szerkesztve ]

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#2) Padree válasza nullpoint (#1) üzenetére


Padree
senior tag

Vannak és használunk telepített és mobil germicid lámpákat is. Kérdéses lehet az árnyékolt felületek csíramentesítése, valamint igen káros az emberi szervezetre is, tehát vagy időzítéssel vagy távkapcsolással üzemeltethetőek.
Ezek a dolgok miatt lehet létjogosultsága a robotnak. Én el tudnám képzelni a munkahelyemen : műszak után körbejár megfelelő útvonalon és kellő időt eltöltve fertőtlenítené, persze csak embermentes, lezárt területen működhet.
De 30millió forint - annyiért sokunk körbehordozná és kapcsolgatná éjszakánként az UV lámpákat...

"I don't give a penny - FCK twenty twenty..."

(#3) anaqer válasza nullpoint (#1) üzenetére


anaqer
veterán

Műtők ablakában is több évtizede látni az éjjel kiszűrődő "diszkivilágítást"...

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#4) nullpoint


nullpoint
senior tag

Jó látni amit írtatok, hogy már hasznáják ezeket.

Az árnyékolt felületekre gondolva írtam a megfelelően elhelyezett lámpákat.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#5) Kapanyél


Kapanyél
őstag

Évek óta használják már ezeket a robotokat mind az egészségügyben, mind a repülőkön.
Van kézzel tolható változata is, meg ez az automata. Viágít minden felé, sok a padlót is így fertőtleníti.
Magyarországon több helyen is van fix germicid lámpa. Egy ismerős mesélte, hogy az újszülöttek kórtermében fölkapcsolva hagyták...

BTW. én kötelezővé tenném a beépített germicid lámpákat a közforgalmú intézményekben, tömegközlekedési eszközökön, hiszen naponta többször is ki lehet üríteni ezeket a helyiségeket és be lehet kapcsolni pár percre. Az új házamba már beterveztem minden helyiségbe, kulcsos kapcsolóval lehet majd aktiválni, miután meggyőződtünk róla, hogy nincs bent senki és csukva az ajtó.

Hús vagyook, hús, hús, hús, hús, húús!

(#6) anaqer válasza Kapanyél (#5) üzenetére


anaqer
veterán

Ja - a gond igazából abból van, hogy nem mindenhol lehet ezt használni, mert pl. állandóan foglalt a kórterem.

Esetleg ha ott éjszakára mindenki kap egy védőtakarót, meg egy kis dózis szedatívot (pár mg benzo?), hogy álmában ne dobja azt le magáról... akkor talán, de ez is olyan, hogy soha nem volt kipróbálva. Ráadásul nem elhanyagolható hányadban a benzóra is inverz módon (aggresszióval) reagálnak - aztán akkor mit csinálsz, ha Józsibácsi befeszülve elkezdi lerángatni a többiekről a takarót, vagy szétrúgdosni a fénycsöveket...?

Mondjuk megfelelő szintű, nem csak statikus objektumokat kerülgető AI-jal meg lehet azt is csinálni, hogy ilyenkor rögtön vagy menekül, vag csak lekapcsol a fenébe a robot. (Urambocsá előtte védőpajzsokat húz fel, hogy Józsibácsi ne verhesse szét a fénycsöveket.)

De ez tényleg sok pénz R&D-ben is, meg gyártásban is. Azért a statikus UV-C kezelés ember által kulcsrazárt termekben meg a mobil robot által szanaszét szórt... van egy kis difficulty spike, szerintem.

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#7) Tetsuo válasza Kapanyél (#5) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Azért azt tudni illik, hogy a legtöbb műanyagot színezi, és idővel törékenyebbé teszi az UV.
A nagyfokú fertőtlenítés sem jó dolog. Otthonra biztos nem használnám.

(#8) Kapanyél válasza anaqer (#6) üzenetére


Kapanyél
őstag

Háziorvos rokonom mesélte a hétvégén, hogy van egy cég, aki úgy hirdeti, hogy az egyik készülék bent lehet a teremben, amíg ott tartózkodnak... Ő 70 év körüli, fogékony a műszaki újításokra, tanulja is, használja is, de elfogadja egy "szakember" véleményét.
Az egyik rendelőintézetben a normál világítási kapcsolók mellett van, ugyanolyan szerelvénnyel kialakítva a germicid fénycső kapcsolója. Rendszeresen úgy hagyják egész nap. Nem is tudják, hogy van, hogy kinek és hogyan kellene kezelnie, stb.
De mondjuk ez általános sajnos, hogy átadunk egy épületet és még az üzemeltető karbantartója sem tudja, miket tud a ház, mi hogyan működik.
Egy megfelelően kioktatott személyzettel sok minden megoldható, elég csak megnézni az USA-ban, hogyan kezelik a doridok a dolgokat (lásd akár telefonos üfsz-ek.)

Tetsuo
Persze, eszi, de ahol célzottan van kialakítva egy ilyen rendszer, ott naponta alig néhány percet éri sugárzás a felületeket. Otthon jóval ritkábban használnánk, mint mondjuk egy BKV buszon, ahol a kör végén néhány percre föl lehetne durrantani olyan helyen, ahol az ablakon keresztül sem ártana senkinek.

Hús vagyook, hús, hús, hús, hús, húús!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.