Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) 0xmilan


0xmilan
addikt

En ebbol a korszakbol kimaradtam, illetve csak a hozzaszolasokon futottam at.
A piskota csokiontettel meg az a pici palackos italpor meg boven volt az altalanos iskolai menzan, illetve bufeben a ketezres evek elejen, bar akkor valoszinuleg ilyen retro cimkevel.

(#152) arnyekxxx válasza samujózsi (#135) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Anyámék kétkezi munkás létükre el tudták tartani a családot, még saját lakást is tudtak venni olyan hitelből, ami az úgynevezett rendszerváltásig törleszteni is bírtak gond nélkül.

és közben szépen csődbe is ment az egész project ami ezt az életmódot finanszírozta a hozzá szükséges gazdasági teljesítmény nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#153) #22743424 válasza arnyekxxx (#150) üzenetére


#22743424
törölt tag

Azért a cikk a 70,80- as évekről szól amikor MO volt a legvidámabb barak. :)

(#154) UnA válasza Tengri (#146) üzenetére


UnA
Korrektor

A katonaság és a jellem?! Úgy érzem, nem tudod, hogy milyen volt a Magyar Néphadsereg.

(#155) arnyekxxx válasza Predatorr (#145) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Akkor melyik rendszer tartja el magát külföldi hitelekből


mindegyik, csak van amelyik ezt tudja finanszirozni és van amelyik a szocializmus volt.

(#156) samujózsi válasza arnyekxxx (#152) üzenetére


samujózsi
tag

Azért ez ebben a formában nettó hülyeség, de már abba is belefáradtam, hogy a forrásokat linkeljem.
Nézz utána valami objektívnek mondható helyen!

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#157) arnyekxxx válasza samujózsi (#156) üzenetére


arnyekxxx
veterán

meggyőztél, a szocializmus egy élketképes rendszer volt szuper gazdasággal

(#158) Tengri válasza samujózsi (#148) üzenetére


Tengri
senior tag

Patkó Béla bácsi (Isten nyugosztalja) úgy megcsavarta a bőrt az arcomon napköziben hogy több napig nyoma maradt. Azért csinálta mert füllentettem neki hogy kész vagyok az írásbeli házival és így még a hivatalos szünet előtt mehettem rúgni a bőrt azokkal akik hamarabb kész voltak. Soha nem haragudtam rá emiatt. Otthon nem mertem elmondani az igazat, azt mondtam hogy beütöttem az arcom.
Iskolai gyakorló kertből mentünk vissza a suliba és találtunk egy Barbon borotválkozó tubust. Fizika órán összekentük vele a padunkat és környékét. Padtársammal olyan pofont kaptunk...
Nem azt mondom, hogy rendszeresen vertek minket de egyszer-kétszer volt megrendszabályozás.

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

(#159) kolopele válasza arnyekxxx (#157) üzenetére


kolopele
nagyúr

Sajnos vannak akik szerint igen.

(#160) Top cat válasza bigrock (#99) üzenetére


Top cat
őstag

Voltak később ilyen csomagolásban is italporok. Ha jól emlékszem volt belőle citrom, málna, eper, narancs, banán. Persze csak ettük, soha nem vizeztük. :D

Ezt a csokit is hogy szerettem.

(#161) Tengri válasza UnA (#154) üzenetére


Tengri
senior tag

Sorozáson Békéscsabán és Orosházán voltam (volt olyan kósza gondolatuk hogy határőrként töltöm le a szolgálatot). Majd a szolgálat Hódmezővásárhelyen volt (kiképzés Szabadszálláson). Érdekes módon az ismeretségemben az összes "kölyöknek" rendszert vitt az életébe. Persze rengeteg olyan dolgott fel lehet sorolni ami nem éppen fényesítené a sorkatonaság intézményét, de igenis voltak pozitív értékei is.
Persze azoknak az embereknek akik nehezebben dolgozzák fel, hogy van olyan intézmény ahol a szolgálati elöljáró megmondja, hogy mit kell csinálni annak borzasztóan nehéz időszak lehetet. Ismeretségi körömben a barátnők (néhol megmaradtak és ma már feleségek) is pozitivan nyilatkoztak az előtte és utána állapotról...
Az országban az összes sorkatonai történésekről nem tudok nyilatkozni csak amiről tudomásom van.

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

(#162) samujózsi válasza kolopele (#159) üzenetére


samujózsi
tag

Vannak akik objektíven képesek nézni... :U

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#165) Top cat válasza samujózsi (#148) üzenetére


Top cat
őstag

Akkor te szerencsés voltál. Nálunk általánosban a matek/fizika tanártól úgy féltünk mint a tűztől. Minden órán megvolt püfölve legalább egyvalaki. Meg is utáltatta velem a matekot.

(#166) b. válasza Tengri (#164) üzenetére


b.
félisten

Egyértelműen így van.A probléma a rendszerváltás mikéntje és az, hogy lett e valóban egy más fejlettebb társadalmi rendszer. Nem gazdasági, társadalmi. A kettő együtt lett volna fontos. Erős, fizetőképes középréteg nélkül akik biztonságot és kiszámíthatóságot várnak ez is csak egy buborék szerintem, idő kérdése.

Mindegy nem akartam ebbe belefolyni, ez a cikk annál többről szól, a szép emlékekről és az van bőven szerencsére :)

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#167) kolopele válasza samujózsi (#162) üzenetére


kolopele
nagyúr

Vannak akiknek meg soha semmi nem lenne jó, az okát meg mindig másokban keresik.

[ Szerkesztve ]

(#168) Kalandor


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A munkahelyi munka mellett mindig volt otthon fóliasátor, ahol ment a második műszak.
Felénk inkább paprikázás ment, amivel a szülők SOKKAL több pénzt kerestek mint a munkahelyükön. Emlékszem, egyszer szüretkor valami 600 kiló vagy több paprikát beraktak a Trabantba, kettéállt a két hátsó kerék. De le kellett adni, mert aznap drágább volt :D

Nem éltünk jobban, mint ma, sőt. De az életmód minőségérzete szerintem sokkal jobb volt, mint manapság.
Ezt aláírom, nem magasabb életszínvonal volt, hanem magasabb létbiztonság. Lehet hogy ma jobb az életszínvonalam, sőt, talán az életminőségem is, de a létbiztonság az messze van.

január elején még legtöbbször rendes hó volt
Az 1987-es nagy havazás nekem ugyanolyan generációs élmény mint a kacsamesék. Én azt hittem, hogy alagutakat kell majd ásni a hóban. A Trabant nem tudott a pincéből kiállni, egy homlokrakodó szedte ki a havat, amit egy északi árnyékos részre tett ki és lapított össze 3-4 m magasan egy mélyedésben. Májusra olvadt el.

Februárban egy iskolai esemény volt: a farsang.
Anyám minden alkalomra varrt jelmezt, egyszer török basa voltam: vörös műselyem, arany műanyag gombok, még cipőcske is... Valahol a mai napig megvan, az Aliexpressen sincs jobb.

A művház gyakorlatilag egy nagyobbacska színházterem volt, színpaddal.
Ki volt adva, hogy minden faluban kötelezően kell lennie, dotálták az építőanyagot rá, a tanács adott telket, a nép meg felépítette a kommunista szombaton. Volt közösségi élet benne, de tényleg. Nálunk az utolsó kis faluban is mindenféle szakkör volt, még egy külön könyvtár is volt benne (nem az iskolai, egy másik).

Mi azért szerettük, itt láttam többek között a Csillagok háborújának az időben legelőször bemutatott 4. részét
Azt nem láttam, de egyszerre voltak benne új és régi filmek is. A Halál 50 óráját, a Híd a Kwai folyón-t, megannyi nagy mozit néztünk végig. Sokat FF-ben. A leghosszabb nap 3 órás, de a szünetek meg géphűtés miatt anyám már zseblámpával jött értünk éjfélkor, hogy hol a francban vagyunk. 80 végén már sokan lecikizték a helyi mozit (tornapadokon ültünk, stb.), az utolsó előadásra a mai napig emlékszem, 4-en voltunk, én az unokatestvéremmel, meg 2 idősebb hülyegyerek, akik kimentek cigizni meg petárdázni inkább. Az öreg mozigépész leállította a filmet, kijött és könnyes szemmel mondta hogy jólvan fiúk, ezt már akkor is levetítem, ha ti is elmentek. De maradtunk. Olyan volt mint a Cinema Paradiso vége, csak ezt akkor nem éreztem át teljesen, hanem később.

Egy másik alkalommal fődíjat, egy tortát nyertem tombolán
Egy halom értéktelen szirszart nyertem én is, de mindig nagy volt a respektje azoknak a cuccoknak. Ha csak egy töltőtoll is volt, de az TOMBOLÁS töltőtoll volt.

Kezdődött március 15-én a 48-as forradalom ünnepével.
Az egyik nem annyira ismert szabadságharcos a falunkban volt eltemetve, mindig emlékszem hogy mentünk oda koszorúzni, de tényleg nem volt túltolva, csak megadták a módját. Olyan érzésem volt, hogy "ne csesszük fel a népet azzal, hogy ezt is elhallgatjuk".

Az iskolák feladata volt az ideológiai nevelés is, szerencsére ahova én jártam, ott ezt nem vitték túlzásba.
Szerencséd volt, nálunk az a borzalmas kombó volt, hogy az igazgatónő férje volt a téeszelnök, az ighelyettesnő férje volt a tanácselnök. És ez a 2 pár jóban volt, kb. mindent le is osztott a családban. Borzalmas volt, és tepertek is a központban. Anyám beíratott hittanra, amire az ig kijött anyámékhoz házhoz, hogy a fia rontja a statisztikát! (minél kisebb volt a hívők aránya, a központban annál jobb volt a respektje a vezetőknek). Ez a rontja a statisztikát a mai napig szállóige a családban.
A többi tanár azt hiszem le se szarta az ideológiát.

az osztálypénzből minden lány osztálytárs kapott egy hóvirágcsokrot.
Mi fiúk előtte kimentünk ibolyát szedni a közeli kiserdőbe, azt kaptak a lányok egy kiscsokorral.

Egy ilyen locsolásnál a sztenderd bevétel száz forint volt, plusz nap végére összegyűlt egy nagy szatyornyi csoki.
Összegre nem emlékszem, de arra igen, hogy tényleg bődületes pénzeket kaptunk. Körbementünk minden rokont meg ismerőst és dőlt a kaja, pia, sértődés volt ha nem ettél valamit (14 felett meg inni is kellett, hajjaj, falun korán kezdődik az élet). Akinek az enyémnél nagyobb rokonsága volt, dédikkel, mindennel, az húsvét után új Simson S51B-t vett egyszer, terepvillával, ezt nem felejtem el. Amúgy a vidéken a Simson az ivarérettség jele volt :) Nem jogsival ment :D És szerintem a KMB se nagyon firtatta a dolgot.

pedagógusnap már annyira a tanév végén volt, hogy utána már a tisztelt diákság jelentős hatékonysággal akadályozta az oktatást. :)
Nálunk konkrétan fordított nap volt, a tanár beült az egyik diák helyére és lehetett vele hülyéskedni. Persze a már említett ig és igh nem volt ilyenekben benne.

A beszédeknek az esetek zömében nulla értelme volt, de prezentálni kellett a beosztást és a magas polcot azoknak, akiket odaraktak.
Ez a videó kb. erről szól és jeges rémületben néztem végig.

Néhányszor kaptam dicséretet, én örültem neki és büszke voltam rá.
Minden évben kaptam egy könyvet és nem tudom ki válogatta őket össze, de életem meghatározó olvasmányai voltak, nem ilyen sablonos szarok, hanem hajszálpontosan az én koromnak, érdeklődésemnek valóak voltak, biztosan nem csak random akciós könyveket vettek valahol. Maxi hála a mai napig is annak, aki azokat vette.

Nyárra elvileg kaptunk házi feladatot, de a többség nem foglalkozott vele.
Na ebben nálunk szigor volt, egyessel kezdte az évet aki nem adta le az olvasónaplót, stb.

A nyár, hogy a dolgozókat tehermentesítsék valamennyire, napközis táborokkal kezdődött, ami gyakorlatilag gyerekmegőrző volt.
Falusi általános iskolaként nálunk volt egy extra szívatás, az iskolának volt tankertje, ahova talán 1-2 hetente egy napot vagy ilyesmi saját kapával szerelkezve kötelezően kellett menni. Az oszifőnk rendes volt, tessék-lássék munka volt, mai fejjel belegondolva talán inkább ő gyorsan rendberakta az egészet.

Szerveztek (nemcsak napközis) táborokat is.
Falusi iskola... Nálunk tudtommal egyszer volt ilyen hetedikben, viszont time of my life volt, sok dolgot láttam az óbányai turistaházban életemben először, az biztos... 1-2 éve visszamentem oda, az épület, minden darabra minden ugyanúgy megvan ott, elmorzsoltam 1-2 könnycseppet.

A nyaraim egy részét nagybátyámnál töltöttem, akinek egy csomó könyve és újságja volt.
Olyan olcsó volt az újság, magazin régen, hogy hozzánk min. 2 napilap járt, meg kb. minden fontosabb magazin. Az tuti, hogy sokat olvastam, a Képes Újság volt a kedvencem, aminek a hátulján ilyen őrült de igaz dolgok voltak a nagyvilágból.
A Kincses Kalendárium meg talán a Szabad Föld Kalendárium az egy naptár + wikipédia volt, az rongyosra volt forgatva.

A falu végén volt egy kis tavacska, ami igazából egy kis folyócska kiszélesedő öble volt. Abban lehetett pecázni.
Dunai gyerekként, ha épp nem volt valami, akkor reggel 5-kor elmentünk a Dunára és talán estére hazaértünk. Vittünk kenyeret, kolbászt, ebédre vagy hazamentünk vagy nem. Horgásztunk, bandáztunk. Mai fejjel nem is értem, hogy azért hogy engedtek el a szüleink full egész napra és azért 3-5 km-re otthonról. Anyámnak egyetlen kikötése volt csak: úszni tilos a vízben, max térdig. És ezzel nem viccelt. Megvolt az oka persze.
Ezt leszámítva szinte minden nap éhezők viadala és legyek ura volt. Én nem is értem, hogy éltük túl. Nem volt palackos víz meg ilyenek, reggel ittunk meg este és kész. De egyszer emlékszem, hogy olyan szomjas voltam, hogy ittam a Dunából. Halat sütöttünk, csokit ettünk.

A falu egy másik pontján pedig megnyílt az első maszek fagyizó, ahol rettenetes választékban csoki, puncs és vanília fagyit lehetett kapni.
Nálunk nem volt fagyizda, hanem a kocsma egy külön sarkában volt 4 fagyiverem (mélyedés a söntésben), ahol sziggorúan mindig volt őszibarack (hányingerem van, szerintem sose ette senki), citrom, vanília meg esetleg csoki. Puncs csak nemzeti ünnepen. A kocsmáros koszos kézzel, szájában a deklivel mérte ki a sörhabos bajusszal és kis szerencsével semmi extra topping se került rá. De ja, 50 fillér volt.

Zsigánk volt
Trabant... Először egy korai 6V-os 601-es szedán, de azzal mindig csak a gond volt, aztán lecserélték egy vacsiúj 12V-os utolsó szériás kétütemű modellre. A mai napig megvan. Nincs benne 40000, anyám nem akarja eladni.

Majd még szeretném folytatni :)

[ Szerkesztve ]

(#169) kolopele válasza Kalandor (#168) üzenetére


kolopele
nagyúr

"Majd még szeretném folytatni" :DDD :R

(#170) viharhozo


viharhozo
addikt

Ehhez kepest a valosagban egyaltalan nem olyan horrorisztikus se a tel melegedese, se a havas napok szamanak csokkenese. Sokkal durvabb a csokkenes a XX. szazad elso felehez viszonyitva.

Havas napok szama

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#171) Bailey


Bailey
senior tag

Úttörő programok a mi iskolánkban nem nagyon voltak már mire én úttörő lettem. Pedig mikor 1985-ben úttörő lettem még volt pár év a rendszerváltásig. Én például a Ferrari őrs tagja voltam, mert egyik osztálytársam Olaszországból hozott egye Ferrari zászlót, így nem kellett külön zászlót varrni. Az osztályfőnökünk pedig simán tudomásul vette a névválasztásunkat. Pár hónapig kellett vezetni őrsi naplót, abba beírtuk, hogy moziban volt az őrs. Pár hónap után már ezt sem kérte senki.
Iskolatej nálunk is volt, minden héten másik nyolcadik osztály árulta egy asztalnál szünetekben, a bevétel pedig osztálypénz lett.
A politika gyerekként nem igazán érdekelt minket, a 80-as években pedig nem igazán volt már a mi iskolánkban ideológiai nevelés. De arra emlékszem, hogy 1989 elején nyolcadikos koromban, mikor a második világháborúval végeztünk történelemből, a tanárnő kijelentette, hogy tovább nem tanítja a tananyagot, mert nemsokára úgyis változni fog, így nem látja értelmét.
A hétfői TV adásszünetet nálunk a 10 emeletes panelban kreatívan pótolták. Egy vidót kötöttek a központi antennára, így hétfő este 7-től 2 filmet lehetett nézni az egész házban egymás után. Hétfő reggel kirakták az esti programot a liftekre. Persze ezek a szokásos hangalámondásos nyugati kalóz filmek voltak.

[ Szerkesztve ]

(#172) llax válasza Kalandor (#168) üzenetére


llax
senior tag

Tudod mi a durva ebben? Nálunk, szabolcsi faluban ezek elnyúltak a 90'-es évek közepéig, volt ami tovább is. Művház/mozi/színház, községi könyvtár több évet, a tsz. és étterem is kihúzott még 1-2 évet, gyakorlókertet valamikor az ezredforduló körül számolták fel (kb. amikorra a kötelező orosz nyelvet is), a tanácselnök még további 24 évig húzta - más néven.

Az iskolai ünnepségek hangulata is ugyanaz maradt, amit bambano írt... Sőt, az iskolában a termekbe kiakasztott címereken, kisdobos/úttörő témán és a Szovjet Himnusz oktatásának elmaradásán kívül szinte semmi nem változott (kokik, favonalzó, gumikötél maradt - egyik-másik tagnál nem csak indokoltan és célzottan). Ami lett a régi rendezvények helyett, pl madarak és fák napja, falutól távolabbi réten megtartva, az a gulyáskommunista iskolai rendezvények tökéletes mintapéldája lehetett volna '89 után is.

Iskola témában nekem akkor jött a rendszerváltás - évekkel '89 után, amikor mentem tovább. (Addig fiatal, kezdő tanár egy sem jött - tanító igen, de az már nem érintett, csak több "tanár" határon túlról, akikről mint később kiderült, az ilyen-olyan papírját diplomának fordították...) Nem csak a hely, társak-tanárok és követelmény volt az új számomra, hanem egy teljes szemléletvilág - a velem egyidőseké is egységesen más volt...
Néha a távolabbi unokatesókat sem értettem, miről beszélnek... Nyáron náluk rendesen csodálkoztam, hogy nem ukrán cigit adnak a kocsmában és nem háznál tankolják az autót :)

[ Szerkesztve ]

(#173) #22743424


#22743424
törölt tag

A szakkörök között én az MHSz szakkört imádtam. Volt lehetőség lőni , légpuskával, légpisztollyal, és kispukával. A mai napig imádom a lőpor illatát. :)
Más, Soha nem felejtem el mikor cirkusz jött a faluba és mindenki azt vitt belépőnek amit tudott, tojást, tyúkot, krumplit stb :DDD

(#174) yerico


yerico
senior tag

1371-es számú Vasvári Pál úttörőcsapat...Rajtitkár... Őrsvezetőképző tábor Zánkán 1987 télen a k...va nagy hóban.... Ugyanabban az évben Commodore 64 Bécsből...

Nem volt rossz akkor gyereknek lenni.

(#177) kolopele válasza yerico (#174) üzenetére


kolopele
nagyúr

Az én gyerekeim szerintem jobban örülnének annak ami most van, persze úgy hogy ha közben ismernék a másik oldalt is. Úgy nem ér ha csak az egyik oldal van meg :)

(#178) Vesa


Vesa
veterán

Nem tudom szóba került-e már, de az akkori létezés egyik legnagyobb g*cisége a kötelező sorkatonai szolgálat volt a férfiak számára, a nyomorultabbaknak még 1,5évig, a kicsit szerencsésebbeknek később már "csak" 1évig. Pont a legszebb életkorban ! Nem tudom ki hogy van vele, de elképzelni nem tudom, kinek tetszett ez, ki emlékszik vissza az ott töltött pokoli időszakra pozitívan és kellemes élményként? Talán csak azok, akik őrmesterként szivattak mindenki mást, de normál földi halandó nem hiszem, hogy szerette volna. Én mondjuk megúsztam "E" kategóriával -ha még emlékszik valaki mit jelent ez-, de sok fiatal barátomnak sajnos nem sikerült, és láttam nem egy pszichiátriai esetté fajult emberi sorsot a szolgálat miatt.

A tudomány a valóság költészete!

(#179) bambano válasza Vesa (#178) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

[link] itt lehet klikkelgetni a Viiigyájzl! sorozatomra...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#180) petymeg


petymeg
addikt

Nem sajnáltad a karaktereket. :-D
Az oktató filmek közül én a közlekedésest szerettem, volt benne egy kutya, macska meg egy tigris.
Tél az igazi tél volt, decemberben leesett a hó és megmaradt márciusig. A május elsejéket nagyon szerettem, az apám egy nagy építőipari cégnél volt művezető, volt nagy céges sátor, virsli, "narancskóla" meg ezer gyerek. Nyáron meg reggel 8-kor eltűntünk, este kerültünk csak elő. Nekem is szép gyerekkorom volt, az egyik ovis kori barátommal mai napig tartjuk a kapcsolatot, minden évben összejön 1-2 sörözés pedig elmúltunk 40 évesek.

[ Szerkesztve ]

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#181) janeszgol válasza Vesa (#178) üzenetére


janeszgol
félisten

Na végre valaki, aki normálisan áll ehhez a témához. Utálom a "jaj ráférne a mai fiatalságra is a katonaság" dumákat. A sorkatonaságnál egy valamit lehetett biztosan megtanulni: rászokni a cigire. Leszerelésnél meg még az italra.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#182) #22743424 válasza janeszgol (#181) üzenetére


#22743424
törölt tag

Ez a te véleményed amit tiszteletben tartok de te is tartsd tiszteletben mások véleményét. :) Valamilyen szinten a kisdobosság, az úttörőség a katonaság tiszteletre, alázatra és kötelességtudatra tanította az embert. :)

(#183) Vladi válasza #22743424 (#182) üzenetére


Vladi
nagyúr

"tiszteletre, alázatra és kötelességtudatr"
Ugyan már! Ilyenekre semmi szükség!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#184) stratova


stratova
veterán

Éppen téma volt a napokban itthon, csak már gyermekem okán a Merkur féméptő, amikor megláttam mibe fájna 4 tengelyes billencset/betonkeverőt (olyat csodált meg a buszból, óvodába menet s a kormányzást magyaráztam neki) összerakni a kölyökkel, ha nagyobb lesz (technic 150-200e...). Akkor ugrott be, lehetne olcsóbban is érdekeset alkotni, bár már ez sem kifezejezetten olcsó, azért egy technic töredéke.
Egy szett szüleimnél is van a polcon a színes fakockakészlet alatt, imádtam a legóval (főleg basic) és a balatoni nyaralással (ugyanez a forgatókönyv délelőtt és délután vízbe be míg annyira nem fáztunk már hogy lila volt a szánk, meg gyűjtöttük a legnagyobb hattyútollakat).
Jó öreg kék vetítő is megvan még. :)
A sorkatonaságot én már éppen megúsztam, csak alkalmasságira küldtek el (és éppen a doki gyönyörű medikája mért vérnyomást :D) a neurológián mondjuk vártam 4,5 órát bár tanitási nap révén annyira nem zavart (azóta ennyit csak a sürgősségin kellett) de viccelödtem, hogy az alkalmassági része lehetett a várakozás.

[ Szerkesztve ]

(#185) UnA válasza Vladi (#183) üzenetére


UnA
Korrektor

"tiszteletre, alázatra és kötelességtudatra"

Akkor kedveltétek volna az utcai bandákat is, mint Los Angelesben. Vagy a Hitlerjugendet. Pont erre tanítottak ezek is.

(#186) nyisziati


nyisziati
veterán

Tiszteletre, alázatra, kötelességtudatra a szüleim neveltek.
Ma ez hiányzik a legjobban.
Amit ők 18 éven át nem tesznek meg, azt fél-egy év katonaság nem tudja. És nem is akarja.
Ahogy valaki említette is, ma már a fizikai fenyítés törvénytelen. Plusz ha ehhez hozzáveszem, mennyire "majomszeretettel" nevelik az anyukák (szülők) a csemetéket, akkor nincs mit csodálkozni. Nekünk a felét nem engedték volna meg, mint amit a mai kölyköknek szabad.

Gazdaság: létbiztonság volt, de csak egy bizonyos határig. És közben végig érezted a nyakörvet. Plusz utólag lehet tudni, hogy az egész a Nyugatról felvett hitelből ment. Ezért is mentek bele olyan "könnyen" a rendszerváltásba az e'társak, mert hosszútávon fenntarthatatlan volt a gazdasági modell.

Személyesen: úgy vagyok vele, mint kolopele fórumtárs. A tisztelet, fegyelem hiányzik, de összességében mégis jobb a mai kor. Modernebb, frissebb, rugalmasabb. És alapvetően azért jobban élünk.
Plusz SZABADABBAN.

Ezt sok ember elfelejti. A fiatalok meg nem is tudják.

(#187) Vladi válasza UnA (#185) üzenetére


Vladi
nagyúr

Sőt a hitlerjugendben írni olvasni tanultak. Tehát: ne tanítsunk írni, olvasni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#188) bambano válasza #22743424 (#182) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

olyanok iránti tiszteletre próbáltak nevelni, akik nem érdemelték meg. szerencsére mind a három eltűnt a süllyesztőben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#189) #22743424 válasza bambano (#188) üzenetére


#22743424
törölt tag

? Én nem az ideologiai maszlagra gondolok. Mi legalábbis mentünk segítettünk az öregeknek,. Mint ahogy le van írva a kisdobosok, üttőrők pontjaiban persze ez is az ideologia része volt de akkor ez jól esett, hogy segíthetek másoknak. Fát vágtunk nekik, felástuk a kertjüket, bevittük a szenet. :) Elmentünk nekik bevásárolni. Stb Én.még csak KISZ tag se voltam pedig kellett volna.

[ Szerkesztve ]

(#190) Eastman


Eastman
őstag

Andorai Péter összes jelenete a Falfúróban. Pöttyet túltolt, de jó korrajz. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#191) #22743424


#22743424
törölt tag

Soha nem felejtem el mikor elvittek minket egy szigorúan örzött katonai támaszpontra. Sosem értettem, hogy miért van kinn a fényképezni tilos tábla :DDD Felszállt két MIG-21- es vadászgép és ott bemutatót tartottak nekünk. Megnézhettük a gépeket a földön is. Gyerekként ez iszonyatos nagy élmény volt.1982-ben :)

(#192) Trailblazer válasza Vesa (#178) üzenetére


Trailblazer
addikt

Engem B-be soroltak szemüveg miatt, de ez nem jelentette azt, hogy a leszerelő+öreg állomány combo (4 vonulásos laktanya) ne verhetett/alázott volna meg, máig tartó traumát okozva. :(

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#193) #22743424


#22743424
törölt tag

Emlékszik még valaki a sutyinkára? Hál istennek soha senkinek nem lőttük ki másnak a szemét :D

(#194) Top cat válasza #22743424 (#193) üzenetére


Top cat
őstag

Rá kellett guglizni mi az. Nálunk nem volt neve csak használtuk. :DDD

(#195) Eastman


Eastman
őstag

Lakótelepi tér, négy háztömb övezi, kb. Oktogon méretű autóparkoló középen, belső sorok, külső sorok, a fák még csemeték, ez a mi arénánk, ezer szem néz ránk. Mexikó '86, amikor befeküdtünk a szovjetek alá. („Ha egyszer elkészül a magyar foci halálának szobra, az egy atlétatrikós embert fog ábrázolni, amint 1986 június 2-án este a hetedik emeleti panellakásban fogja a Color Star TV-t és kib@x&#@ az ablakon..... ”) Szóval nyár, az összes ablak élére nyitva a fülledt meleg miatt és minden lakás mennyezetéről egyszerre villan a kékes fény, tombolnak a VB hangjai és a magyar dolgozók a foteleikből kiugrálva üvöltenek, rázzák az öklüket. Mi gyerekek mindeközben harmincan, ötvenen mind lent a téren a sötétedés után is. Szotyizás, sztorizás, csajok tollas, középen vérre menő foci, mert az a 20-25 személygépkocsi(/500 lakás) tulajdonosa jófejségből a külső ívre parkolt*, azért hogy mi bent focizhassunk. Illetve, hogy a bőrbogyóval ne rúgjuk oldalba a féltett Trabikat, Zsigákat, Skodákat, Dákókat, Záporjóskákat :D (*Télen ugyan ez, a belső tér fellocsolva; kori!)

Egy szünidei napom; reggeli ZSK lilahagymával, cipő befűz, kempingbringa előre döntött kormánnyal, BMX markolattal, hátsó racsnis aggyal, sárvédők, lámpa nélkül, fék nélkül ( a jobb sarkam tettem hátra a villa és a gumi közé, ha meg kellett állni). Haver kempingjén króm csomagtartó, benne bőrfoci szétkopva, mert szinte kivétel nélkül a ragyás aszfalton rúgtuk. Vasalt ruhazsebkendő a zsebben, zsebpénz a csuka talpbetétje alatt. Foci, foci, foci, tengó. Délben ivás a kék nyomós kutakból, cseresznyelopás a ledózerolt, elhagyott kertek megmaradt fáiról, vagy ha nem onnan; kutya ránkuszítás, „sóspuska” dörregtetés, szaladás, szaladás, lihegés. Egyedül; a foci falhoz rúgdosása kb. 10 percig, ugyanis a teret betöltő visszhangra érkeztek a haverok, ketten meg már labdavezetés, átadás, passzolgatás, négyen tengó, hatan már kétkapuzás, heten; CsókolomlejöhetaLaci?. Fagyi, málnaszörp, robbanóscukor, donáldrágó, Traubi, Márka meggy, ünnepeken Pepsi Cola alukupakos literes, egyenes-kúpos üvegben. Pirózás a pataknál, sebbenzin, megégett cipő, lepörkölt láb, bozóttűz, mindenkioltja, neménvoltam, két pofon. Tengó, sok tengó. Este üjjmálefiam, nekalimpálj!, bundás kenyér vagy virsli. Vasárnap porszívózás, húsklopfolás, mindenhol, húsleves, rántotthús, hasábburi, csalamádé, ubisali, Jaffa, tv, este valami leckeírás, villany le, rádiózás, majd horkol a város. Reggeltől újra épül a coccalizmus, alu egyforintosok, réz kettesek, zöld tizesek, kék huszasok, barna ötvenesek és Barkaszok, piros százasok, kinek-kinek. Fehér kombi Wartburg, telek, talicska, gereblye, fűmag, majd benzines fűnyíró, gyertya drótkefézés, fújkálás, karbi tisztogatás, rángatás percekig. Nyáron két hét Szabadi-Sóstó, horgászat, gumimatrac, lángospalacsinta, Írix, Pantenol. Túléltük.

Egy srác, a tér Nyilasija, a mi Maradonánk, aki mindenkin átvitte, akit tizen nem cselezhettünk le ha ő nem akarta, fociedző ma. Övé lett a lakótelepi álom.


+

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#196) bigrock válasza Eastman (#195) üzenetére


bigrock
addikt

Az egész hiteltelen, ha nem volt kártyalap erősítve az összehajtós Csepel kempingbringád villájára, hogy szépen kerepeljen :DDD

(#197) llax válasza #22743424 (#182) üzenetére


llax
senior tag

"katonaság tiszteletre, alázatra és kötelességtudatra tanította az embert."

Azt nem tanítani kell, hanem kiérdemelnie annak, aki úgy gondolja, hogy jár neki. Minden más kb. diktatúra.

(#198) E.Kaufmann válasza #22743424 (#182) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ha birkaként kell a rendszernek irányítania a nyájat, akkor igazad van. Potens de elszámoltatható pedagógusok kellenek, és hasznos tudásanyag az iskolákba. Nem kell kötelező ideológiai nevelés, valamint kötelező szívatás.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#199) Csupingo válasza bigrock (#196) üzenetére


Csupingo
veterán

Igaz is, szorobán golyó minden küllőn küllőtisztítónak.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#200) Tengri válasza Vesa (#178) üzenetére


Tengri
senior tag

A 1,5 és az 1 év is csak a "vége felé" volt (sőt a legvégén már polgári szolgálattal ki lehetett váltani). Továbbá ha valamely félkatonai szolgálatnál alkalmaztak akkor csak 6 hónapot kellett letölteni. Igen hallottam olyanról akinek rémálom volt az egész, sőt sokan voltak akik az egész "rendszerrel" nehezen tudtak megbékélni. Az állandó szivatásokkal én sem értek egyett, de a középiskolai kollégiumokban is megvan a hierarchia és ott is megy az "újoncok" csesztetése a mai napig.
janeszgol:
"A sorkatonaságnál egy valamit lehetett biztosan megtanulni: rászokni a cigire. Leszerelésnél meg még az italra."
Nem iszom és nem dohányzom...
Viszont jogosítványt lehetett szerezni és nem csak B-re.
Félre ne érts, nem magasztalom az akkori katonaságot, mert tele volt hibával és borzasztóak azok az esetek ahol tragédiává fajult a sorkatonaság.
De ma is vannak olyan intézmények ahol igenis kell az alá-fölérendelt viszony, mert demokratikus alapon nem tudna működni az egész, mert amint eltérnek az utasításoktól akkor tragédiává válik az esemény.
Példaként említhetném a Boráros téri HÉV-balesetet vagy a szajoli vasúti balesetet. A bíróságon felolvasták az F. 2. Forgalmi Utasítás vonatkozó pontjait, hogy a szerint illetve a szolgálati előljáró utasításai szerint végezték-e a szolgálatott...vannak olyan szakmák ahol nincs mérlegelési jogod...

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.