Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) b. válasza arnyekxxx (#61) üzenetére


b.
félisten

lehet, hogy annyit keresett,de soha nem volt arra gond, hogy miből adja oda azt a 10 forintot, míg ma nagyon sok gyereknek akiknek dolgoznak a szülei gondot okoz az hogy kapjon reggelire 500 forintot.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#102) kolopele válasza b. (#101) üzenetére


kolopele
nagyúr

Ez sajnos valóban így van, de mindezt csak a rendszerváltásra nem lehet ráfogni.

(#103) hallador


hallador
addikt

Ez jó írás. köszi a gyerekkorom visszaköszönt. :B

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#104) Vesa


Vesa
veterán

Én is 50 leszek, de gyűlöltem. Annak idején szégyen szemre nem avattak úttörővé, mert nem voltam hajlandó a marhaságaiknak engedelmeskedni. Ma is, akkor is büszke voltam erre...Köpenyt nem voltam hajlandó felvenni, egy ideig fenyegettek kirúgással, intővel, de később feladták. Gyerekként is érződött az a mérhetetlen kényszerítő erő, amit egyébként az élet minden területén toltak az elvtársak ezerrel. Talán a szegénység, és az ebből fakadó hiánygazdaság miatt, az élet nyugodtabb volt, a cenzúrázott médiákból csupa szépség áradt, hogy minden működik, minden csodás, épül a szocializmus. Az emberek jelentős része elhitte és élt nyugodtan. Szegényen, kvázi n incstelenül, de nyugodtan. Más kérdés, hogy egy random vidéki ember számára a falu 20km-es körzete volt a világ, ennek megfelelően arról sem lehetett fogalma, miből marad ki, mennyire nyomorult az élete, mivel nem volt és nem is lehetett viszonyítási alapja. Lehet persze azon elmélkedni, hogy más országokban még ennél is sokkal durvább körülmények között élt a népesség, és ebben van igazság, de tény, hogy az élet lehetőségeiről nem tudtunk szinte semmit.

A tudomány a valóság költészete!

(#105) akaido


akaido
addikt

1971-72-ben (9-10 évesen) pionero (úttörő) voltam Havannában.
A nem romlandó ellátmányt nagy papírzsákokban hoztuk haza apámmal, akinek fehér VW Bogara volt, kicsapós mechanikus indexszel, de mindenki az oldalablakon kinyújtott kézzel jelezte kanyarodási szándékát.
Annyira asztmás lettem az ottani klímától, hogy haza kellett jönnünk idő előtt, de mégis imádtam. Tudtam én Fidelről, de engem-minket nem érintett.A LosMunequitos rajzfilmjeit néztük tesómmal, amikor volt néha adás a fekete-fehér tv-n-és.

[ Szerkesztve ]

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#106) Tengri válasza nyunyu (#92) üzenetére


Tengri
senior tag

"A télről keveset beszéltél, pedig még a 90-es években is volt igazi tél.
Manapság sokan el sem hiszik nekem, hogy bizony annak idején még rendszeres volt, hogy reggel úgy kellett kiásni az autót a hóból. Igen, a 90-es években már volt ráadásul nyugati autónk. És bizony nem volt ritka a 40-50 centis hó sem (Bakony, Veszprém)."


Bizony. Iskolaszünetett rendeltek el nálunk a 80-as években mert akkora volt a hó.

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

(#107) sh4d0w válasza bigrock (#99) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Egyszer csináltam... aztán soha többé.

https://www.coreinfinity.tech

(#108) #22743424 válasza bigrock (#99) üzenetére


#22743424
törölt tag

Imádtam :DDD nem beszélve a mese sajtról a menzán a rizskókról meg az aranygaluska nyami nyami :DDD

(#109) Tengri válasza Tengri (#106) üzenetére


Tengri
senior tag

Pontosabban tanítási szünetet az iskolában.

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

(#110) Trailblazer


Trailblazer
addikt

Jó kis összefoglalása a dolgoknak. Jómagam egy hatossal vagyok fiatalabb, nagy részére emlékszem, viszont volt olyan is, amit már a feledés jótékony homálya fedett be. :) Hasonló élmények értek, csak ezek jobbára egy budapesti lakótelepen. Annyi biztos, hogy egy jóval belassultabb, kiszámíthatóbb élet volt (legalábbis gyerekfejjel), és az évek is ólomlábakon jártak. Ez egy érdekes dolog, hogy változik az ember időérzékelése, ahogy idősödik...

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#111) E.Kaufmann válasza kolopele (#87) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Igaz, voltak haverjaik és rokonaik is :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#112) E.Kaufmann válasza Vesa (#104) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Az a baj, hogy lassan ugyanitt tartunk, ahogy mások is írták.

Trailblazer: Ez egy ismert biológiai folyamat, rendszertől függetlenül.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#113) Trailblazer válasza E.Kaufmann (#112) üzenetére


Trailblazer
addikt

Biztos így van, de semmiféle rendszert nem említettem.

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#114) arnyekxxx válasza Hieronymus (#88) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Mert azt '45 előtt építették.

64-ben indult az M1-M7 közös szakasz építése, 75 körül lett kész Balatonaligáig a betonlapos pálya.

(#115) arnyekxxx válasza b. (#101) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Nagyon sok gyerek akkor se kapott napi 10forintot, más gyerek meg ma is kap 500-at. Ez leginkább a szülökön múlik nem a társdadalmi berendezkedésen.

Ugyanakkor amikor te kaptad a napi 10est, anyudnak egy hónapot kellett dolgozni átlagfizetéssel egy keverőtárcsás mosógépért, egy másik hónapot a centrifugáért, 3 hónapot egy hűtőért vagy egy színesTV-ért ma meg félhavi minimálbérért hazavihet egy alap automatamosógépet vagy egy tv-t és egy havi minimálbérért akkora hűtőt kap, hogy külön szobát kell neki építeni.

(#116) arnyekxxx válasza Tengri (#106) üzenetére


arnyekxxx
veterán

ezekre a napokra valószinűleg mindan akkori iskolás örömmel gondol vissza :)

(#117) bigrock válasza arnyekxxx (#116) üzenetére


bigrock
addikt

Bakker, emlékszem, Miskolcon laktam akkor. Olyan hó volt, hogy a csuklós Ikarus elakadt. Az utasok leszálltak és mindenki vállvetve tolta a buszt, nevetgélve.
Az az összetartás talán hiányzik nekem most az emberekből.

(#118) UnA válasza Vesa (#104) üzenetére


UnA
Korrektor

+1

Nagyon hazug rendszer volt, és már iskolásként is megpróbálták megtörni azokat, akik nem értettek egyet. De már nem volt olyan brutális elnyomás, mint ami előtte a forradalomhoz vezetett, inkább a jólét és haladás hamis ígéretével tévesztették meg a társadalmat.

@E.Kaufmann: nem igaz.

(#119) Vladi válasza UnA (#118) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Te most melyik rendszerről beszélsz? :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#120) b. válasza arnyekxxx (#115) üzenetére


b.
félisten

Legyen így, nem tudom általánosan ezt átlátni. Azt tudom, hogy most 83 éves szerinte is könnyebb volt az élet a hétköznapi élet, mint a 2000 s évek után.
Azt tudom, hogy miután 5 évig volt TSZ tag, felajánlották neki, hogy a TSZ saját kőművesbrigádjával felépít neki 20 év szinte ingyen hitelre egy kádárkockát.
Ez így is lett. Havi 250 forintot törlesztett a TSZ meg felepitette nekünk.Es mindenkinek aki ott dolgozott bizonyos ideig. Az Orion szintén ezt tette.
mindenkinek volt lehetősége a normális életre(értsd, egy ház ahhoz hogy családod legyen, hétköznap gond nélkül megelj) akinek semmilye nem volt előtte annak is. Az én szüleimet úgy képzeld el, mint akik most a Tescoba tolják arufeltoltokent, olyan hétköznapi munkások voltak és ezzel nem az ott dolgozókat akarom megserteni.
Egy sima melós család Tolna megyei kisvarosban.

Ami viszont ennek az ára volt, azt soha nem szeretném ebben az országban újra ne érts félre.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#121) Stanlee válasza UnA (#118) üzenetére


Stanlee
őstag

Gyerekkent akkoriban egesz jol el lehetett lavirozni es nem tunt annyira rossznak a rendszer. De valamikor 16-18 eves koraban a tobbsegnek leesett, hogy nagy tarsadalmi igazsagtalansagok vannak es a lehetosegek nagyon be tudnak szukulni. En biztos nem birtam volna ki az akkori helyzetet, igy annak is orulok, hogy csak a gyerekkorom toltottem a kommunizmusban.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#122) llax válasza arnyekxxx (#115) üzenetére


llax
senior tag

Zsebpénz mint olyan, nálunk is ismeretlen volt. Pontosabban hallottunk róla, csak a szülők nem is akartak tudomást venni róla. Nem azért, mert nem lett volna miből... Szezonban fagyira minden nap jutott, a nagy átlagnál több mindent megkaptunk és több helyen jártunk, sokkal nagyobb házban laktunk, stb., de a zsebpénz az tabutéma volt. Úgy is az maradt, hogy a nyári szünet egy részét a "háztájiban" töltöttük (nem túl nagy részét és kapát se nyomtak a kezünkbe, de azért segíteni kellett). Ilyen-olyan "elvi" okokból nem kaptunk (mert a közeli, akár tehetősebb elvtársaknál se volt divat).

(#123) kolopele válasza E.Kaufmann (#111) üzenetére


kolopele
nagyúr

Igen, meg olyan emberek is akik a tudásukkal jutottak magasra, csak ezt egy átlag melós fel sem tudja fogni.

(#124) bigrock válasza llax (#122) üzenetére


bigrock
addikt

Adidas cipőm vásárlása, '87:
2 hónapig dolgoztam a nyári szünetben az osztálytársaimmal a hűtőházban.
A megkeresett manit a zsebembe tettem, stoppal felmentem BP-re, ahol a Váci utcán volt akkoriban az ország egyetlen Adidas márkaboltja. Itt megvettem a 3 hónapja vágyott cipőt, majd stoppal haza Miskolcra.
Apáméktól egy fillért nem kaptam rá - illetve vehettem volna a Centrumban kínai tornacipőt, erre lett volna zsé maximum.
Megtanultam megbecsülni a dolgaimat.

(#125) b. válasza bigrock (#124) üzenetére


b.
félisten

Igaz én a rendszer váltás után nem sokkal, '91 ben a hős rocker korszakom közepén hajtottam a magas szárú rokker Puma cipőre a téglagyárban :)
Valakinek meg van még ez az öltözet emlékben ? Fekete répa nadrág, Iron Maiden póló és fehér magas szárú Puma cipő hasított bőr oldal csíkkal ?

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#126) kolopele válasza b. (#125) üzenetére


kolopele
nagyúr

Nekem nincs már meg semmim, pedig a szegecselt övtől a csuklószorítóig, bőrszerkóig, a különböző pólókig (Grave Digger, Iron Maiden, Pretty Maids, stb.) volt elég sok minden, persze ezeket csak akkor vettem fel amikor koncertre mentem, öltönyben kicsit hülyén néztem volna ki ott :) Mára ebből már csak a rock zene szeretete és a hatalmas gyűjtemény maradt meg, azt lefotózhatom esetleg ( durván 5000 cd és vagy 1000 vinyl). A rock örök, de ma már az öltözet a múlt.

[ Szerkesztve ]

(#127) Trailblazer válasza b. (#125) üzenetére


Trailblazer
addikt

PVC dzseki felvarrókkal? ;]

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#128) thesound válasza bigrock (#99) üzenetére


thesound
őstag

Valóban így történt :DDD

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#129) llax válasza bigrock (#124) üzenetére


llax
senior tag

1. Ilyesmihez '87-ben még túl fiatal lettem volna :)
2. Munka volt a saját gazdaságban is (háztáji), olyan opció nem (később sem) volt, hogy valahol a kezembe nyomják a zsetont (majd az első munkahelyen...). Tizenévesen (gengszterváltás után) sem, nyári munka mindig családon belül volt. Mondjuk akkor már új kerékpár, műholdvevő, PC és hasonlókat sikerült "elérnem", tehát nem "ingyen munka" volt.

Persze nagyszülőknek (erősen az egyik oldalról) köszönhetően mindig akadt apró. Koliba vissza is talán picivel az átlag felett kaptam, diszkóba menet kaptam, de olyan, mint önálló, rendszeres zsebpénz, soha nem volt...

(#130) samujózsi


samujózsi
tag

Gyerekként hogy néztél az ötvenéves vénemberekre?
És mit látsz most, ha
a) a belső tükröt bámulod?
b) a fürdőszoba tükörben?
:)

A pénteki adásszünet annyira rég volt, hogy arra én sem emlékszem, pedig a jelek szerint bácsiznod kéne engem :DD

Sokan mondják, hogy a távolság megszépíti az emlékeket, de én emlékszem arra, hogy anyám és apám mit meséltek a gyerekkorukról és az közel sem volt vidám... nem mondták soha, egyetlen szóval sem, hogy jól/elfogadhatóan éltek (melós családból származom)
Szóval szerintem az a kor, különösen nekünk, akkori gyerekeknek, milliószor jobb volt, mint a mostani, a mai kölköknek...

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#131) janeszgol válasza t72killer (#17) üzenetére


janeszgol
félisten

Jó volt a 80-as és 90-es évek, de nem mennék vissza. Nekem hiányoznának az okostelefonok, tabletek, a mobilhálózat. Jól érzem magam most, ebben a technikai felszereltségben. Ebben kell megtalálni az egyensúlyt.

(#132) bigrock


bigrock
addikt

Nekem tetszik a témaindító írás, teljesen tudok vele azonosulni.
Gyerekként emlékszem, állandóan tele volt a játszótér. Az ilyen téli napokban valakinek a faterja csak úgy önszántából kihúzta a slagot a garázsok elé, ahol addig locsolta a kis focipályát, amíg azon összefüggő jégréteg alakult ki. Innentől minden este ment a korizás a placcon, meg ádáz jégkorong mérkőzések, a seprűvel, nagy T vonalzóval stb... Apám hozott Kassáról egy Botas hokiütőt, császár voltam vele a jégen. :) A nagyobb focipályán hóban is ment este a focizás, csak talán 17.00 órakor szombaton ürült ki a játszótér, mert kezdődött az Orion űrhajó kalandjai... :)
Örülök, hogy ilyen gyerekkorom volt, akkor nyilván nem éreztem át bárminek a hiányát is.

(#133) #22743424


#22743424
törölt tag

Nekem teljesen visszahozta a cikk a gyerekkori emlékeimet. Egy kis faluban nőttem fel a Tisza mellett , totál olyan érzésem volt mint ha az én emlékeimet írta volna le valaki. Nagyon szép gyerekkorom volt szívesen újra élném. :)

(#134) ceia


ceia
őstag

(#13) Victoryus  "Nem voltak ekkora különbség az életszínvonalban. Akkor is loptak persze, de nem ennyire pofátlanul. Megbecsült volt a munka, az orvosok, tanárok stb." Ebből csak annyi igaz, hogy akkor is loptak.

Én is ott voltam, és ma sokkal jobb. Nekem kevés dolog hiányzik onnan. A fiatalságom, a téli hó, a mesesajt, a Halva, és a tv-műsorok reklámok nélkül. Külön műsorként adták azokat is, benne volt az újságban, mettől meddig. Ráadásul azok még kellemes reklámok voltak, nem macerák. Máig emlékszem többre. Ez volt az egyik kedvencem, a zenéje miatt. A lány mintha magassarkúban tolná a fűnyírót! :DDD De szinte mindet kedveltem, kellemes látványvilága, zenéje, vagy éppen viccessége miatt. A maiakat nem ismerem, mert maceraként robbannak be a műsorokba, idegesítőek, azonnal elkapcsolok.

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

(#135) samujózsi válasza ceia (#134) üzenetére


samujózsi
tag

Az idézett mondatból az is igaz, hogy nem voltak ekkora különbségek.
Kinek volt akkoriban akkora személyes vagyona, mint ma egy Pénztáros Lőrincnek?
Anyámék kétkezi munkás létükre el tudták tartani a családot, még saját lakást is tudtak venni olyan hitelből, ami az úgynevezett rendszerváltásig törleszteni is bírtak gond nélkül.
A tanár meg az átlag orvos akkor is szarul élt.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#136) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Szerencsére Tisza cipőt ma is lehet kapni, lehet nem olyan mint régen, de nekem nagyon jól bírja.

A nosztalgiázást majd átrágom, én egy másik generáció tagja vagyok, én csak hallottam erről az időszakról, és a tárgyi emlékeit láttam.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#139) #22743424


#22743424
törölt tag

Azért emlékszem olyan dolgokra is amit manapság már tilos. A tanároknál bevett szokás volt a körmös és a koki. Otthon meg még azért kaptam mert biztos megérdemelted :DDD

(#140) ceia


ceia
őstag

Akkor is voltak gazdagok, csak akkor még ez nem volt publikus, nem tudtunk róluk. A gyárigazgató, bankigazgató, miniszter akkor is gazdagnak számított.
Ma is megélnek a családok, ha dolgoznak valami normális helyen. A gyári munkások is simán. Van autójuk, jó telefonjuk, nagy tv-jük, jól felszerelt otthonuk, meg minden, ami kell. Régen éppen hogy nem volt ennyi mindene az embereknek. A kereskedelemben dolgozók is azt mondják, hogy ma már nem az olcsót keresik, hanem a minőséget. Ott van a sokféle családtámogatás, ilyen sem volt régen. Már a gyerekek is 50-60 ezres telefonokkal mászkálnak. Én bezzeg nem, az enyém 42500 volt, mint kifutó modell. :P

        it's more fun to compute

(#142) samujózsi válasza ceia (#140) üzenetére


samujózsi
tag

A tágabb családunkban volt egy műszaki igazgató egy nagy cégnél, meg egy gyárigazgató egy vidéki vállalatnál.
Egyik sem volt igazán gazdagnak mondható.
A gazdagságuk kimerült abban, hogy volt autójuk, meg saját lakásuk, meg az egyiküknek egy kis horgásztanyája, amit azt hiszem, örökölt.
Ennyit erről... középiskolai osztálytársam TSZ elnök apja vagyonosabb volt talán, de minimálisan.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#145) Predatorr


Predatorr
őstag

Érdekes volt olvasni az írást és a hsz-okat is, különös tekintettel a Kádár-rendszer önfelélésére. A számok szerint 1989-ben a nettó államadósság 13mrd USD volt, bruttó 20mrd (1973-tól 16 éven át nőtt ennyire). A nagy hiteleket utána kezdtük nyakló nélkül felvenni (miután az Antal kormány elutasította a felajánlott hitel-elengedést, nyilván nem kis saját haszonért), ez mára 110907M€-ra nőtt (miközben a Ft értéke töredékére zuhant). Akkor melyik rendszer tartja el magát külföldi hitelekből? Mindezt szándékosan rontott Ft-tal, tehát a visszafizetés egyre csökkenő esélyével (de Ft-ban annál több lehúzható pénzzel, és a kimenekített közvagyon is többet ér). Nem véletlenül riogat a kormány a következő válsággal, maga okozza (meg az összes többi, saját hasznát néző előtte). Néhányan rendesen meg vagytok itt vezetve gazdaságilag. :R

[ Szerkesztve ]

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#146) Tengri válasza #22743424 (#139) üzenetére


Tengri
senior tag

Bizony. Más volt a pedagógusok, nevelők fegyelmezési eszköztára. A makarenkoi pofon nem esetben elcsattant (koki, körmös, vagy úgy megcsavarta a két újjá közé becsípet bőrt hogy nyoma maradt). Otthon meg nem merte elmondani a gyerek mert az esetek jelentős százalékában oka volt az ilyen jellegű fegyelmezésnek.
Nem azt akarom mondani hogy ez jó volt így, de a mai világban átestünk a ló túloldalára. Semmilyen eszköze nincs a pedagógusnak, sőt egyes diákok visszaélnek ezzel.
A honvédség a másik. Egy kis rend, fegyelem ráférne a fiatalságra. Persze nem akarom misztifikálni az akkori katonaságot, megvoltak a maga hiányosságai, hibái de az esetek többségében a jellemet (önállóságot) fejlesztette.

"Aki tud és tudja, hogy tud, az veszélyes, attól óvakodjatok! Aki nem tud és tudja, hogy nem tud, az okos azt tanítsátok! Aki tud és nem tudja, hogy tud, az bölcs, attól tanuljatok! Aki nem tud és nem tudja, hogy nem tud, azt hagyjátok békén..."

(#147) #22743424 válasza Tengri (#146) üzenetére


#22743424
törölt tag

Teljesen egyetértek veled :R

(#148) samujózsi válasza Tengri (#146) üzenetére


samujózsi
tag

Fura. Mialatt iskolába jártam, nemhogy engem nem ütött meg tanár, de hallani sem hallottam ilyenről. Most meg már késsel fenyegetik őket.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#150) arnyekxxx válasza b. (#120) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Mindennek van több nézőpontja, az ecceri falusi napszámosnak nyilván fasza volt a TSZ a fix munkával nyugdijjal fullextrásan, a kuláklistára tett gazdának akinek a földjét/állatait elvették és megcsinálták belőle a TSZ-t és esetleg megengedték neki, hogy a korábbi állatait némi alamizsnáért gondozza a tészeben annak nem volt akkora kacagó kéjhömpöly ugyanaz a történet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.