Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Nosztalgia

Hozzászólások

(#1) John Fowler


John Fowler
tag

A képeket még beigazítom csak kell egy pici idő, a helyesírási hibákra fogékonyak addig priviben jelezhetnek. Köszönöm.

''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

(#2) Tomaaasz


Tomaaasz
aktív tag

De széééép volt.
Jó írás. :R

Oda mentem, ahol vagyok!

(#3) cousin333 válasza John Fowler (#1) üzenetére


cousin333
addikt

Wizard of Wor! :)

Jó kis nosztalgikus cikk. :C

Amire én visszaemlékszem, az a kegyetlenül lassú töltési idő és az, hogy nekem egyetlen bepötyögött programom sem akart működni :(((. Még a Geos sem indult el, pedig a képek alapján volt benne valami frankó kis Paint-szerű program.

ui: Az a focis program, aminek a végén jött egy csaj és átadott egy kupát?

"We spared no expense"

(#4) John Fowler válasza cousin333 (#3) üzenetére


John Fowler
tag

Igen, az :)
A javítást köszi, mentségemre legyen mondva hogy amint a képen látható, a két használható cartridge rég elveszett mert állandóan kölcsön volt adva boldog-boldogtalannak, így a címet sem volt lehetőségem leolvasni.

''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

(#5) Kephamos


Kephamos
addikt

Nagyon jó írás! :C
Igaz nekem szinte teljesen kimarad a comodore korszak, mert kb akkor születtem, mikor elindult, de még prászor játszottam unokatsómnál. Emlékszem volt valami olyan játék, amiben seprüvel kellett ütni az egeret vagy macskát. Már nem tudom, de seprű biztos. :)

(#6) John Fowler


John Fowler
tag

Amíg ki nem ügyekedek valamit, addig a képekre légyszi nyomjatok egy open imagest, mert némelyik szélesebb, mint az oldal tördelése...

''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

(#7) sz0k3e_


sz0k3e_
aktív tag

Jó írás, kíváncsian várom a következőt, abban talán több általam is ismert dolog lesz. :)
Én valamikor nagyon régen talán még 5-6éves koromban kezdtem egy Sinclair ZX Spectrummal, szintén kazis, pötyögős, sípolós, onnan ismerem a Paperboy-t, meg volt még valami game, de ezek nagyon ködösek már :DDD A gép még ma is megvan, de legutóbb nem sikerült életre keltenem :(
A C=64 korszak nálam sajnos kimaradt, ~7éves koromban vettünk egy Commodre Amiga 500+ -t, amit még ma is sokszor előveszek nosztalgiázni :)

ezekután jöttek aztán a PC-k, 386>5x86>P1 stbstb, de ez már másik történet... :)

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#8) Solten


Solten
addikt

Igeeen!! :C az első masinám a kazettás c64 :'-)

De szép korszak volt, nem költöttem évente semennyit hardverre... (ha a félévente kinyiffanó joystick-ot nem számítom bele) :D

[ Szerkesztve ]

Saor Alba

(#9) Solten válasza cousin333 (#3) üzenetére


Solten
addikt

"Wizard of Wor!"

Yes, bratyómmal órákig elvoltunk vele! :K

Saor Alba

(#10) Solten


Solten
addikt

Évekkel későbbi fejlesztés:

Haladni kellett a korral... :D (már javában léteztek a komolynak nevezhető konzolok pl: cd32 -emlékszik rá valaki? :) )

Saor Alba

(#11) bolondember


bolondember
MODERÁTOR

nekem a c16 (memóriabővítéssel +4) miatt kimaradt a C64, de nagyon jó a cikk, köszönöm! :K :R

Olyan nők ideálja vagyok, akiknek mindegy...

(#12) drizzt1666


drizzt1666
tag

'89-es születésem ellenére, általános iskola ötödik osztályában kinéztem magamnak egy c64-et, minden kiegészítővel (2 joy, printer, floppy(!) meghajtóval, hozzá rengeteg lemezzel, kazettás meghajtóval, könyvel, műanyag fali táblával, stb). Mindössze 15 ezer magyar pénz volt (akkor) és kb 30/40 kiló összesen.
Eleinte furcsa volt a nagy kékség, meghogy semmi sem akart működni, de a könyvet tanulmányozva hamar belejöttem. A kedvenc játékom a Shadow of the Beast volt (az alatta szóló zene néha még mostanában is eszembe jut). Írtam saját programot is (akkoriban jött be a legyen ön is milliomos vetélkedő) kb 600 sorból állt, mikor elfogyott a memória :DDD Imádtam ezt a masinát és bár nagy, csúnya és nehéz volt, még most, felnőtt fejjel is úgy gondolok rá, mint az első remegős lépés affelé, h kocka legyek :DD

Köszi az írást! Nagyon olvasmányos volt :R

Az álmaim rabja vagyok, de tetteimben szabad ember...

(#13) nLali


nLali
senior tag

Jó írás!! Köszi! :R

(#14) Gave


Gave
addikt

Grat. , nagyon tetszett az írás ,habár nekem a Commodore és az amiga kimaradt. Nekem is nagyon szép emlékeim vannak az első gépeimről monochrome monitorral felvértezve természetesen. :)

Az első gépem egy IBM (Intel 286)-os volt majd ezt követte a 386dx2 ...általában a merevlemez tárhely szabott csak korlátokat elképzeléseimnek. :D

(#15) JoeYi


JoeYi
őstag

mellesleg akkoriban a játék másolgatás még nem volt bűntett, mivel nem volt rá törvény :D Emlékszem volt olyan, hogy szüleimmel elmentünk a tvaszi vásárba, és mondtuk a számtech boltos csókának, hogy veszünk gy doboz lemezt, ha tele tolja gaméval :))

(#16) 30z.Samu


30z.Samu
félisten

Jó a cikk! :)

Igaz én 386-ossal kezdtem, de suliban és később itthon is tudtam játszani a C64-el! Emlékszem, mennyit toltuk rajta a Super Mario-t, meg a F1-et! :) Meg volt valami lövöldözős is, de az már nem rémlik.

Akkoriban nagyon élvezhetőek voltak a játékok, és akkoriban csak egy nagy floppy-n voltak. Most meg a DVD nagyságú játékok nem tudják annyira lekötni az embert (persze, aki nem ismeri a C64-et másképp vélekedik)

[ Szerkesztve ]

Sic Parvis Magna

(#17) JoeYi válasza 30z.Samu (#16) üzenetére


JoeYi
őstag

én is 386ossal kezdtem (illetve Nintendoval, de az más), de könyvtárban meg havernál volt c64. Könyvtároson vmi olimpiás játékot toltunk minden délután, de annyira beleéltük magunkat, hogy eltiltották tőlünk a gépet a kiabálás miatt :))

Apropó játékélmény: az Alladint és a Goldenaxe-t vagy 6szor kijátszottam, minden rejtett bónusz helyét fejből tudom ^^. Azóta meg már az is nagy dolog, ha egy single player gamét egynél többször felteszek.

(#18) Hebry válasza Solten (#10) üzenetére


Hebry
senior tag

Ez itt van a szekrényemben a C64-el együtt.
Majd délután kicsit bővebben.
Jó cikk, nosztalgikus tényleg...

(#19) ge.k.ko


ge.k.ko
tag

:-) egy-egy hétvégén, végig játszott éjszaka után a táp elegáns bordái simán benyomódtak, tudni illik, azok műanygból voltak :)

(#20) 30z.Samu válasza JoeYi (#17) üzenetére


30z.Samu
félisten

;)

Sic Parvis Magna

(#21) DarkByte


DarkByte
addikt

Ilyenkor jut eszembe, hogy ha nem lennék néha ilyen mérhetetlenül lusta, akkor mennyi mindenről tudnék a logout-ra írni :U

A C64 nekem is nagyon meghatározó élmény volt az életemben, igaz kb. 2 évig hozott össze vele a sors, valamikor 95 környékén. (!) Sikeresen ki is nyírtam egy alapgépet (nekem valahogyan mindenképpen a HiFi-re kellett kivezetni a gép hangját, DIN dugót meg minek is venni :D), de egyébként a számítógépek szeretete nálam is innen indul, most is itt csücsül a gépemen egy C64 emulátor. Nekem a legnagyobb kedvencem a Creatures széria, a maga fejtörőivel, morbid humorjával, a nagyon aranyos grafikájával, és a már nálam klasszikussá nőtt zenéjével. (mindenféle remixet összeszedtem már hozzá, aki kicsit szeret ilyen irányban is elmozdulni, annak javaslom a remix64 oldalt) A második helyen a Stunt Car Racer áll, amelyhez két rossz joystick mikrokapcsolóiból még egy kisebb homemade kormányt is összehoztunk tesómmal. Azóta sem láttam ilyen típusú játékot PCn. Aztán ott van a teljesen karakteres Weather War, amivel megintcsak rengeteget játszottunk, vagy az Artillery Duel. :))

Nekem kezdetben magnóval volt, aztán szereztünk egy 1541-es drive-ot is. A legdurvább spéci hardverem egy képdigitalizáló volt, ami komponens bemenetről tudott 320x240-es állóképeket csinálni. ;] Igazi sok haszna nem volt, egyszer volt előszedve kipróbálásra. :D

Amiga-val csak futva hozott össze a sors egy haveromnál, aki videófelíratozásra és videóvágásra (!) használta. Nagyon megtetszett az oprendszer ami ment rajta (sajna ötletem sincs mi lehetett, valami Workbench felírat rémlik :B), elállt a lélegzetem hogy az már vinyót és kisfloppyt használt, nameg mp3 lejátszásra elég erős volt (mégha csak 8 bit-es hanggal is), van is még pár kazettám valahol amire tőle játszottunk át a gépről pár mp3-mat. Itt bolondultam bele a Worms szériába is. Ezt aztán pár évre rá erősítette nagybátyámnál egy PC, amelyen a Worms szériát akárhányszor csak arra jártunk látogatóban hosszú órákon át játszottuk (néha még apámat is be lehetett vonni ;] ). Szívesen kipróbálnék egy ilyen Amiga-t utólag, ha mégcsak emulátorban is. Nosztalgiázni jó dolog. :K

Ez után jött életem első PCje, egy 386-os, 120MB os HDD-vel és ha jól emlékszem 16MB RAM-al. Sajnos erről sincs képem. :(

Köszönöm az írást, kellemes emlékek törtek elő. :R

[ Szerkesztve ]

(#22) DarkByte válasza DarkByte (#21) üzenetére


DarkByte
addikt

Hopsz, közben a Stunt Car Racer-re eszembe jutott hogy de mégis van mai megfelelője, a TrackMania sorozat ha nem is teljesen, de hasonló. :U

[ Szerkesztve ]

(#23) #41635072


#41635072
törölt tag

Most 15éves vagyok, de emlékszem, amikor nagymuternál 5évesen nyomtam kazettás komodóron! Szép idő volt! Nem volt olyan, hogy nem viszi ezt meg ezt, úgyhogy újítani kéne... :C
Tényleg angyon nagyokat lehetett vele játszani!

(#24) Realradical válasza DarkByte (#22) üzenetére


Realradical
őstag

A Stunt mekkora is volt! Meg a Sky or Die! :D

C16 / 64-en is rengeteget toltuk annó otthon...sőt még basic kártyáim is voltak amit a géphez adtak akkoriban. :D

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#25) extralama


extralama
csendes tag

Commodore VIC-20
Type Home computer
Released 1980 (VIC-1001) / 1981
Discontinued 1985
Processor MOS Technology 6502
@ ca. 1 MHz
Memory 5 KB - 64 KB
Operating system Commodore BASIC 2.0

nekem egy ilyen csücsül a padláson :C sajnos a tápja meghalódott :O

http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_VIC-20

[ Szerkesztve ]

(#26) Mákos7észta


Mákos7észta
aktív tag

Jaaaj istenemm ez olyan szép! Megvan nekem is egy dobozban az egész C64 hóbelebanc, leszámítva egy joysticket, meg az indítólemezét, amit a régi osztályfőnököm lenyúlt, és a pótindító eltört :( Azóta nem játszottam vele, pedig 10 megszámozott kazim van hozzá, tele játékokkal, de nem eredeti néven, hanem csak ilyen leírás szerű (International karate = karate), a jobbakat megcsillagoztam, volt egy játék, egy fazon monociklizett pályákon keresztül és ugrálni kellett az akadályokat elkerülve, sóóhaj. Asszem veszek pér cuccot hozzá, és beüzemelem, be én! Imádtam. Na mindegy. HWHunpage- el mivan? Archívban rákerestem, de mivel sok az ékezetes betű, olvashatatlan... Ez itten az archív :( Segítség?

mod: LOAD:DDD

[ Szerkesztve ]

Csak óvatosan, még nem kávéztam..

(#27) 30z.Samu válasza Realradical (#24) üzenetére


30z.Samu
félisten

A Sky or Die nagyon nagy játék volt! :K

Sic Parvis Magna

(#28) #41635072


#41635072
törölt tag

Én most komlyan örülnék, hogyha felrobbanna az összes mostani gép és a tervek is elégnének, visszajönne a c64. Sokkal nagyobb élményt nyújtanak (legalábbis nekem) a c64-es játékok mint pl az Assasin's Creed... vagy bármely mai "nagy" játék.
Anno, még a szüleim is beszálltak játszani, és elvolt az egész család, most meg nem fognak ufókat lövöldözni meg mittudomén... Egyszerűen sokkal jobb hangulata volt az egésznek!!! AKAROK EGY C64-ET! :) Sajnos a régi tönkrement. :O
A C64-es játékok mindig hoztak valami újat!
:R

(#29) Mnemomic


Mnemomic
csendes tag

Hi!

Nekem Commodore 128D volt, még mindig megvan amúgy :) Mondjuk legtöbbször 64-es módban használtuk-ilyen is volt rajta- mert a játékokat az alatt kellett elindítani :)

(#30) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Nekem anno a C64-esen a 3D-s játékoktól esett le az állam de nagyon.
Pl az F-Bomber (avagy Fighter Bomber) full 3D repcsiszimulátor volt választható nézetekkel, fizikával (átesés) stb..
Amikor először megláttam a játékot havernál csak bámultam :Y :)
Jah és persze mindez 1-2 FPS-es mozgott a hardveren, de full nem érdekelt minket, simán elvoltunk vele :K

Ilyen volt még a Total Eclipse, Dark Side, Stunt Car. Ezek akkor nagyon álleejtős játékok voltak számomra.

Persze 2D-ben is nagyon szép és jó játékok jelentek meg. pl. a Last Ninja nagyon odatette magát! Még emlékezetes nekem a Turrican és az Ace (belső nézetes repszim).

És a Duotris, ami engem leginkább a zenéjével fogott meg :)
Volt még egy Vikinges játék, de sajnos már nem tudom a címét (oldalscrollozós volt), az is nagyon jó volt (de még 1000+1 játékot fel lehetne sorolni) :)
(vááá ilyenkor de szívesen játszanék ismét ezekkel... tudom van emulátor meg minden, de ez nem adja vissza a feelinget //floppynál a töltés -vajon most nem kezd e el villogni a led hogy nem sikerül a betöltés vagy kazinál a fej állítása és a számláló figyelése :D -//)

Progi nekem nem sok volt a C64-hez (egy rajzolóprogram), de basicben én is programozgattam rajta. Beírtam a példafeladatokat és utánna változtatgattam rajta, majd próbáltam egyedül :D
És persze kazi másolását mi is 2 kazettás magnóval oldottuk meg. Jah és a floppy formázásához valami jó hosszú parancsot kellett beírni (open.... :) ).

Nagyon sok kellemes emlék köt a C64-hez és az írás is tetszik!! Respect! :R

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#31) 33as


33as
senior tag

Nagyon jó a cikk! :DD
Még most is imádom, és minden nap "játszok" is vele.
Hogy hogyan....? PSP-vel emuval és imádom!

MacBook Air M2 , iPhone 11 , Watch , iPad , Apple TV , Pixel 6a , Pocket 2 és Action, Nikon P900 , Htc G1 white , iPod classic , xDuoo X2 , Xbox One , RC Pilot

(#32) Zolaash


Zolaash
aktív tag

Igazán remek cikk, :R türelmetlenül várom az Amigás folytatást... :DD

Rip and tear

(#33) weihe


weihe
tag

Hajjaj, nekem is egy C64 volt életem első gép, úgy "csempésztük" be Ausztriából :)
De előtte anyám egyik munkatársának a vőlegénye miatt "fertőződtem meg a számítógépekkel", amikor eljöttek hozzánk, és elhozták a ZX Spectrumukat. Emlékszem, valami teniszes gamét nyomtunk rajta, és ma is rémlik, mennyire döbbenettel keveredett lelkesedést éreztem ("ilyen is van ?"), pedig ez volt vagy 22-24 éve :)

Jó írás, köszönet érte !

(#34) Solten válasza Mákos7észta (#26) üzenetére


Solten
addikt

LOAD "*",8 :D

Saor Alba

(#35) raskolnikoff


raskolnikoff
őstag

Várom a folytatást!! Számtech szakkör általános iskola ;] Commodore 16

[ Szerkesztve ]

A gazdasági válság és az emelkedő energiaárak miatt arra kényszerültünk, hogy kikapcsoljuk a fényt az alagút végén. A kellemetlenségért elnézést kérünk.

(#36) bbandi


bbandi
tag

most utánaolvasgattam wikin, a kazetta olvasási sebessége kb 50byte/sec volt, egy 60perces kazetta kb 200kB volt (a 2 oldal). a kazettán persze, hogy hangfrekvenciát tárolt, a kazetta ugyanis csak hangfrekvenciát tud tárolni (annak is csak egy részét: kb 1-12kHz-ig ha jól emlékszem). A turbo programok gondolom a kódolást változtatták: tehát mondjuk 1s egy szimbólum (nyilván ennek töredéke a valóságban), és ott kijelöljük, hogy 5kHz=0, 10kHz=1. Ennél nyilván sokkal több frekvenciát lehet használni, így mondjuk 64 különböző frekvenciával 6 bitet lehetett lekódolni ugyanannyi idő alatt. Itt már a szűk keresztmetszet nem a kazetta volt, hanem a processzor nem tudott elég gyorsan kódolni, ha jól tudom. Amúgy ha valaki tud erről infót, hogy milyen kódolást használt a C64 és a turbo progik (mi pl 61k Copy-t használtunk), az legyen kedves ossza meg velem!

[ Szerkesztve ]

(#37) #41635072


#41635072
törölt tag

Hali!
Keresek egy C64-es játékot csak nem tudom mi a neve.
Valami kenguru szerű állattal kellett benne meni, amelynek a lába alatt valami kerék szerzetek voltak, és ezen gurult. Gödröt, farönköt kellett ugrani. Aztán volt valami tó, ahol krokodilok/teknősbékák hátán kellett ugrálni, úgy hogy ne süllyedjünk el tóban. Valmikor valami gólyaféleség is felkapott.
Nem tudja esetleg valaki a nevét?
Köszi!
:R

(#38) Mnemomic válasza #41635072 (#37) üzenetére


Mnemomic
csendes tag

Erre emlékszem de sajnos a nevére nem :( Soknak elfelejtettem már a címét.

Én azt keresem amelyikben oldalnézetben kellett menni egy kék? gatyás, fehér inges és kék mellényes? emberkével. Legalábbis így emlékszem így volt felöltözve :) Na a lényeg, hogy a grafikája nagyon jó volt C64 mértékkel,-azt hiszem ez már Amigára is megjelent- a legjobb viszont a zenéje volt talán nyert díjat is. Ez melyik játék volt?

(#39) Mnemomic válasza Mnemomic (#38) üzenetére


Mnemomic
csendes tag

http://www.youtube.com/watch?v=eY2gK1MPgh8&feature=related

Ezt a videót berakhatnád a cikkbe szerintem. 100 C64 játék 10 percben :) Az a játék amire gondoltam a 6:42 től 6:48-ig tart. A címe kellen de leginkább a zenéje, hogy jól emlékszem-e még, hogy jó volt :)

[ Szerkesztve ]

(#40) _Orbi_


_Orbi_
aktív tag

Jó kis írás! :)

Azért egy fényképet arról a híres nevezetes Motorola 68000 központi feldolgozó egységről csinálhattál volna...
Még szerencse, hogy az én gyűjtemémemben van egy :)
képek:

[link]
[link]
[link]

:R

(#41) bbandi válasza Mnemomic (#39) üzenetére


bbandi
tag

ott vannak a nevek az about this video-ban:
68. MYTH: History in the Making (6:43)

(#42) Agyasima


Agyasima
senior tag

Egy kis nosztalgia, illetve, akinek nincs fogalma a dologról kaphat egy képet az akkori játékokról: Bruce Lee

toledói csöcsparádé | ''Az ég kék volt, a szemed szürke, én zöldet hánytam...'' | Trutymó terror

(#43) John Fowler válasza _Orbi_ (#40) üzenetére


John Fowler
tag

Szép ez a 68k, de az az Amiga (1000, 500, 500+, 600, 2000, stb) procija volt a Commodore vonalon. :)

A játékvadászoknak ajánlom az arnold.c64.org-ot, szerintem nincs játék ami ott fent ne volna.

''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

(#44) John Fowler válasza Zolaash (#32) üzenetére


John Fowler
tag

Legutolsó képen a demot felismerted remélem :D

''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

(#45) _Orbi_ válasza John Fowler (#43) üzenetére


_Orbi_
aktív tag

Hát ezt a proccot az én C64-emből vettem ki és fényképeztem le. :F

(#46) #41635072


#41635072
törölt tag

jajj, hogy mekkorát játszottam nővéremmel.
Egész délután nyomduk a Wizard of Wor-t.
Már csak azt a kengurust keresük, csak nem tudjuk mi a neve. :O

(#47) samu74


samu74
addikt

Jó a cikk nagyon!Már majdnem elérzékenyűltem :B
Gondolom,az nektek is megvolt mikor a fejet csavargattuk mindenféle hegyes biszbaszal,hogy a "csíkok szép egyenesek legyenek ,és ne legyenek szőrösek"!
Az autósjátékok etalonjával ennél találkoztam,már pontosan nem emlékszek...King of the road vagy Speed King, valami ilyesmi.Valaki esetleg?

-----------

(#48) Illidan


Illidan
tag

Azt hiszem, az egyik legnagyobb játék még nem lett említve. Az ELITE :R
Te jó ég, hogy én mennyit játszottam vele... és azt akkor még nem is tudtam, hogy története is van. Csak kalózkodtam és kereskedtem, persze szolgákkal és kábítószerrel, mert azzal lehetett nagyot szakítani :DDD
És mindezt azért, hogy minél jobb fegyvereket tudjak a hajóhoz venni, hogy aztán egy sikertelen dokkoláskor mindent elveszítsek. Később persze lett dokkoló számítógép, Kék Duna keringővel :)

[ Szerkesztve ]

(#49) #41635072


#41635072
törölt tag

ÁÁÁ! Most felébredtek a régi szép emlékek. :)
Úgy vennék egy c64-et, kazettás meghajtóval, de nemtalálok. :(
Kár hogy a régi gép elromlott. :O
Azt valyon ki lehet deríteni valahogy, hogy az alapgép romlott-e el vagy a kazettás meghajtó? :R

(#50) Grisa_kvr


Grisa_kvr
tag

Hajaj! Polimer kazettáról, Audioton deckkel, Junoszty "monitoron" (ünnepnapokon a nappaliban színes tv-n), várni egy rakat időt, közben nézni a stimuláló csíkokat, aztán nyúzni a legalább 20x megragasztott Quickshot joy-t. Sajnálom a szegény csóri utánam jövő generációt, akinek ez már nem adatik meg.

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Nosztalgia
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.