Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vhw


vhw
addikt

Ha nem irodai felhasználásra vették, akkor milyen gyakorlati haszna volt otthon egy ilyennek annak idején?

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#2) Kolondrum


Kolondrum
félisten

És volt élet így is a földön.

Mennyire messze vagyunk ettől... Sztem egy N 3310-es tudja ezt.

(#3) Lenry


Lenry
félisten

jó volt olvasni, köszönöm a cikket :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#4) Kolondrum válasza Lenry (#3) üzenetére


Kolondrum
félisten

Vicces nem? De komolyan. Villognak a LED-el rajta meg kerreg. :R

(#5) Robert07 válasza Kolondrum (#2) üzenetére


Robert07
aktív tag

A Texas Instruments számológépeiben 1990-ben [TI-81] Z80-as processzor volt, ami elvileg a 2mhz-es sebességével még gyorsabb is.

(#6) trufa12 válasza Kolondrum (#4) üzenetére


trufa12
addikt

Hát elég vicces , tekintve hogy pl egy háziasszony nem sokra tudta használni :D , sem a tini lányok nem facebookozhattak rajta xD .)
De még csak játék sem futott :D rajta, kivéve ha valaki ledekkel akar szórakozni egész nap .
Mondjuk ebből látszik hogy miért volt sok a sorozat gyilkos annak idején :D

de bizonyára kellett ez ahhoz hogy a sok kütyü mániás, és egyéb technologiai beteg ember :) sok jót feltaláljon .

[ Szerkesztve ]

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#7) -=MrLF=-


-=MrLF=-
senior tag

Érdekes cikk, jó volt olvasni, köszönöm.

"a felhasználónak otthon kellett összeforrasztania a gépet" ezen azért meglepődtem, de nagy ötlet.

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#8) Povi_ válasza vhw (#1) üzenetére


Povi_
csendes tag

Ennek a gépnek az elsődleges célközönsége az elektronikai újdonságok iránt érdeklődők voltak (pl. villamosmérnökök, rádióamatőrök), nem a facebook-ozó tini lányok :-) Akik vették, látták, hogy ebben van a jövő, és tanulni akartak. Ha jól tudom, rengeteg gépet periféria nélkül használtak, ami tényleg csak LED-villogtatásra volt jó, mégis boldogok voltak a tulajdonosaik. A számítógépekhez addig csak tudósok, mérnökök, matematikusok férhettek hozzá (eleve szobányi méretűek voltak - lásd a PDP-10 fotóját)), ez viszont a háztartásokba is eljutott.

*** Speicherplatz zu klein

(#9) sanzi89


sanzi89
addikt

Ha ebben a korban kezdtem volna a pályámat tuti nem informatikus leszek, hanem pék.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#10) Povi_ válasza -=MrLF=- (#7) üzenetére


Povi_
csendes tag

Otthoni összeforrasztós keretek között árulták a Mark-8-at is (fél évvel korábban, mint az Altair-t, még Intel 8008-cal), de az bukás lett, mert annyira bonyolult volt otthon összeépíteni, hogy alig van belőle működő példány. A Mark-8 volt az első mikroszámítógép, de az Altair lett sikeres.

*** Speicherplatz zu klein

(#11) ollie


ollie
MODERÁTOR

Ez némi ellentmondás, nem?

egy 1kB-os RAM-kártyát, amiben csak 256 bájtnyi memória volt telepítve

Amúgy jó volt olvasni a cikket. :)

[ Szerkesztve ]

***

(#12) GhanBuri Ghan


GhanBuri Ghan
őstag

A gépről már többször hallottam és olvastam korábban, de a perifériák árával most szembesültem először - elképesztően drága volt hozzá minden. Bár természetesen abban az időben egy otthoni számítógép már önmagában is csoda volt, és az alapgép hihetetlenül olcsónak számított - addig a filmekben fehérköpenyes tudósok használtak számítóképet, miután "betáplálták" azt.
Mai szemmel nézve nehéz lehet elképzelni, hogy mire is használhatták ezt a gépet, milyen automatizált számítási kapacitásra lehetett szükség otthon, amihez már nem elég számológép (szerintem manapság már az Excel az, amit a legritkábban használnak otthon, inkább kapcsolattartás, filmnézés, játékok a hangsúly)

Ami meglepő, hogy ez az akkor nagyon szűk piac milyen iszonyatosan gyorsan tudott fejlődni.
'75-ös az Altair (és miatta költözött arra a szeles helyre Bill Gates és Paul Allen, hogy BASICet fejlesszenek rá)
'77-ben már kijött az "1977 Trinity", a TRS 80, Commodore Pet, és az Apple II - ezek már kész, nem DIY gépek voltak.
'80-ban már volt ZX80, '81-ben IBM PC (itt debütált a Microsoft oprendszere)
'82-ben beindul az árverseny, a minden eddiginél olcsóbb C64 és ZX Spectrum színrelépésével
'84, Macintosh, grafikus oprendszer, '85-ben megjelenik az Amiga, addig elképzelhetetlen színekkel és hanggal, szintén grafikus oprendszerrel, sokkal olcsóbban.

Tíz év alatt, még mai szemmel is impozáns fejlődés.
Arról nem is beszélve, hogy a programok is ugrásszerűen fejlődtek a korai időszakban.

(#13) dgabor80


dgabor80
tag

Remek cikk, köszi!!! :R

Én már az ultramodern korban csatlakoztam, a C64-ek világában :D
(és még azt hittam, hogy a magnó körülményes...)

Mire észbekaptam, és lett PC-m, már a DX II 66 Mhz-nél tartottunk :D

[ Szerkesztve ]

„Nem kell megtenned, a túlélés nem kötelező.” W. E. Deming

(#14) Lenry válasza ollie (#11) üzenetére


Lenry
félisten

Gondolom alapból a foglalatok negyede volt feltöltve, aztán ha igényed volt rá, akkor vettél még bele RAM-ot

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15) Povi_ válasza ollie (#11) üzenetére


Povi_
csendes tag

Miért lenne ellentmondás? Van egy kártya, amibe 4 darab 256 bájtos chip-et lehet tenni. Csak egy IC volt benne, a másik három foglalat pedig üres volt.

*** Speicherplatz zu klein

(#16) davidsone


davidsone
addikt

Jubileumi assassin :DDD

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#17) xtremez válasza sanzi89 (#9) üzenetére


xtremez
aktív tag

Jól indult a napom :D :DDD

Kíváncsi vagyok 10-20 év múlva hol leszünk! :DDD

(#18) -=MrLF=- válasza sanzi89 (#9) üzenetére


-=MrLF=-
senior tag

Ez jó volt! :D
Én is C64 kezdtem floppyval, ehhez képest az már nagy előrelépés volt.

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#19) E.Kaufmann válasza sanzi89 (#9) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nézd, akkor más volt az elvárás az informatikussal szemben, már ha volt ilyen cím. Villamosmérnökök, fizikusok és matematikusok dolgoztak számítástechnikában, aztán finomodott nagyban a technika és már lehetett koncentrálni jobban a "lényegre". Pl nekünk az egyetemen programozás tanárunk annak idején még fizika és matematika szakokon tanult, ha jól emlékszem a weblapjára.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#20) nemlehet


nemlehet
őstag

Ezen vajon hány FPS-el megy az Unity? :D

Amúgy érdekes ezeket olvasgatni. ÉN technológiára nyitott embernek tartom magam, de ennyi pénzért egy ilyet megvenni tuti ökörségnek tartottam volna. Aztán nagy tévedésben lettem volna, mert az Altair sikere nélkül lehet nem itt tartana a számítástechnika. Tanulni kell a múltból.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#21) rnyk


rnyk
tag

Nagyon jo cikk! Koszi!

Na ez a hardver kozeli cucc...

Modern az, ha látsz valami szépet, ami nagyon drága és nincs pénzed megvenni.

(#22) Povi_


Povi_
csendes tag

1975-ben 400$ annyit ért, mint jelenleg 1800$... Így kell nézni az árakat.

*** Speicherplatz zu klein

(#23) vhw válasza Povi_ (#22) üzenetére


vhw
addikt

A 400 $ mellett hogy nézett ki az akkori átlagos "villamosmérnök, rádióamatőr" fizetés?

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#24) Povi_ válasza vhw (#23) üzenetére


Povi_
csendes tag

Eszerint az oldal szerint 10ezer dollár volt az éves átlagjövedelem, gondolom egy villamosmérnök az átlagnál többet keresett, szóval ezek szerint nagyjából félhavi fizetésből kijött egy alap konfig.

*** Speicherplatz zu klein

(#25) E.Kaufmann válasza Povi_ (#24) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Vagy inkább két heti bérből :)

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#26) nyunyu válasza E.Kaufmann (#19) üzenetére


nyunyu
félisten

Nézd, akkor más volt az elvárás az informatikussal szemben, már ha volt ilyen cím.

Volt ilyen cim?

BMEn 86 ota van informatikus kepzes.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#27) nyunyu válasza nyunyu (#26) üzenetére


nyunyu
félisten

Mashol se lehetett tul gyakori az informatikusi kepzes.

MITen 75-ben osztottak eloszor diplomat 'Computer Science and Engineering' szakon.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#28) trufa12 válasza E.Kaufmann (#25) üzenetére


trufa12
addikt

félhónap az elméletileg 2 hét :D szóval nem értem ezt a hsz-ást :D :R

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#29) GhanBuri Ghan válasza nyunyu (#27) üzenetére


GhanBuri Ghan
őstag

Wiki szerint az Elte TTK-n a programozó matematikus képzés 1972-ben indult, tehát itt 1975-ben osztottak először diplomát.

(#30) DigitXT válasza nemlehet (#20) üzenetére


DigitXT
félisten

Unity??? Altair a gép neve:

:DDD

(#31) Szederp


Szederp
csendes tag

Érdekes az elbutulási trend. 75-ben még bíztak abban, hogy egy értelmes ember, alapvető műszaki tudással és egy részletes kézikönyvvel össze tud állítani egy ilyen masinát.

Ma ahhoz is support kell, hogy valaki bedugja a tápot.

(#32) Fr3eWar válasza trufa12 (#28) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Hát mert az USA-ban hetente van fizetés.

#9. ezen besírtam én is :D pék xD

(#33) DigitXT válasza Szederp (#31) üzenetére


DigitXT
félisten

Azért nem ugyanaz volt a célközönség.:N Az emberiség átlag
IQ-járól meg tudott, hogy állandó, a lélekszám meg csak nő.:DDD

(#34) nemlehet válasza Szederp (#31) üzenetére


nemlehet
őstag

Hidd el, ha akkoriban odaadtál egy ilyet egy átlagembernek ugyan úgy nem tudta összerakni még kézikönyvel sem. Az, hogy az érdeklődők és akiknek ez a hobbija megoldották nem jelenti azt, hogy mindenkinek ment volna.
Ráadásul ma már csak azért sem működne a dolog, mert sokkal kisebb, bonyolultabb minden, már egészen pici hibára is teljes működésképtelenséggel válaszol egy rendszer. Akkoriban ez belefért.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#35) E.Kaufmann válasza trufa12 (#28) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nem azért írtam, az amcsiknál heti bér van, ha jól tudom.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#36) E.Kaufmann válasza nyunyu (#27) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

MIT :) na az se itt volt, 85-ben meg már 3 éve létezett a Comodore64 és 4 éve az IBM PC, na de az Altair meg még 70-es évek.
Most nézem, 86, na akkor meg pláne.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#37) #57638400


#57638400
törölt tag

Rendkívül érdekes volt, most olvastam először erről a gépről. Köszönjük szépen !

(#38) Povi_ válasza Szederp (#31) üzenetére


Povi_
csendes tag

Azért ez így nem teljesen igaz. A számítógép ma már nem a kockák játékszere, hanem egy hétköznapi, bárki számára elérhető szórakoztató eszköz (mint mondjuk a 70-es évek közepén a rádió – minden háztartásban volt belőle 2–3 darab). Ahhoz, hogy rádiót hallgassak, nem kell villamosmérnöknek lennem. Ugyanígy a facebook használatához sem feltétel a progmat diploma.

Az a réteg, aki akkoriban Altair-t vett nem tűnt el, sőt, az internetnek köszönhetően szerintem még bővült is. Csak ők most nem Altair-t vásárolnak, hanem Arduino-t, Raspberry PI-t, esetleg Mindstorm LEGO-t, és építenek hobbiból eszement dolgokat.

*** Speicherplatz zu klein

(#39) Csabroncka


Csabroncka
addikt

Hihetetlen, hogy 40 év alatt mi minden változik. Gyakorlatilag sokan fel sem fogják, mekkora dolog pl. egy szikladarabra szondát juttatni és onnan vagy a Marsról fotókat küldeni. Ez hány ember , mekkora munkája, és erőfeszítése révén jött létre. A mai szuperszámítógépek nélkül sok minden pl.: az űrkutatás és az időjárás előrejelzés is a béka segge alatt lenne.

Más kérdés, hogy pl a szondákban mikori és milyen csíkszélességű processzor dolgozik a fizikai hatások miatt ;]

Sokak számára pl. a relativitás elmélet valamiféle hipotézisként él, pedig a GPS (a nagy pontosságú helyzetmeghatározáshoz) műholdak óráját folyamatosan a földi órákhoz szinkronizálják, mert a földiek lassabban járnak a gravitáció miatt ;]

"in medias res"

(#40) ollie válasza Csabroncka (#39) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Más kérdés, hogy pl a szondákban mikori és milyen csíkszélességű processzor dolgozik a fizikai hatások miatt ;]

Jaja, vigyázni kell a szondákkal, ha Józsi bácsi belefúj, ott aztán van fizikai hatás. ;]

***

(#41) nyunyu válasza Csabroncka (#39) üzenetére


nyunyu
félisten

~10 eve volt hir, hogy a NASA eBayen akart venni i8086 procikat, mert kellettek az ursikloba.
Intel meg mar ezer eve nem gyartotta, meg az ezt hasznalo muszereket is reg leselejteztek a cegek, ugyhogy nem volt honnan bontani.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#42) norbert1998 válasza xtremez (#17) üzenetére


norbert1998
veterán

na arra én is nagyon! ha már most verjük mobillal a nagykonzolt (nagy vonalakban, valójában szvsz az csak 3/4-e) az x1-el

jó cikk lett, gratula :R érdekes volt ezeket olvasni, a legrégebbi géppel személyes tapasztalatom egy 250-130 nm-es pentium 3, aztán 11 éve egy 90 nm-es pentium 4, 3 éve 60-as c2d, most 32-es fx8320 és 28nm-es s4 pro

(#43) vhw válasza Csabroncka (#39) üzenetére


vhw
addikt

"A mai szuperszámítógépek nélkül sok minden pl.: az űrkutatás és az időjárás előrejelzés is a béka segge alatt lenne."

Annak idején, a '70-es évek környékén elegendőek voltak ilyen "számológépek" hogy számos alkalommal embert juttassanak a Holdra.
Ma zsebben komolyabb hardver elfér, mint anno szobákban és ~43 éve ember nem járt a legközelebbi égitesten (másikon se). Még egy szakadt állandó "kunyhója" sincs az emberiségnek egy másik világon...
Pedig hát csak könnyebb lenne ma...

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#44) trufa12 válasza vhw (#43) üzenetére


trufa12
addikt

Lehet akkor sem jártak :) nah meg fene tudja mi van amiről mi nem tudunk.. .) :R

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#45) norbert1998 válasza trufa12 (#44) üzenetére


norbert1998
veterán

Pontosan. Lehet már rég lézer fegyverekkel lövöldöznek meg telekinezissel építenek :D
Mondjuk ilyenekről mindig szívesen ertekezek, már ami a titkos fejlődést illeti.

[ Szerkesztve ]

(#46) Egri Imre


Egri Imre
csendes tag

Nagyon érdekes cikk, köszönöm, hogy megírtad! A videón frankón látszik, hogy milyen vidám az élet oktális kódbevitellel és milyen jó dolga volt annak, aki megengedhette magának az Apple-t vagy később egy Commodore VIC-20-at, Sinclair ZX81-et, akármit, aminek van képe és billentyűzete. Mert azért úgy még vidámabb :)

(#47) Csabroncka válasza vhw (#43) üzenetére


Csabroncka
addikt

Csak a zsebben lévő komolyabb hardver sz@rt sem ér az űrben ;] .

A legnagyobb gond a pénzhiány mellet, hogy a mai napig sincsenek a hajtóművek forradalmasítva. Ha belegondoltok még mindig ott tartunk (leegyszerűsítve), hogy egy bádogdobozt megtankolunk valami nagy energiasűrűségű robbanó eleggyel, meggyújtjuk a kanóc végét azt had szóljon! Bármi gond van se fék se gázpedál, ég ahogy a csövön kifér ;] .

Sok olyan dolog van ami nehezíti az űrkutatást, főleg mi magunk vagyunk a legnagyobb probléma, mármint fizikai mivoltunkban.

"in medias res"

(#48) vhw válasza Csabroncka (#47) üzenetére


vhw
addikt

A zsebben lévőt elsősorban nem űrbéli körülményekhez tervezték, de hogy minden további nélkül lehetséges lenne olyan körülmények közötti felhasználásra is megtervezni/felkészíteni őket...

Pénzhiány?
Micsoda pénzhiány?
Háborúzni van pénz? :U

Sok olyan dolog van ami nehezíti az űrkutatást, főleg mi magunk vagyunk a legnagyobb probléma, mármint fizikai mivoltunkban.

Az tény, de hogy nem a fizikai mivolt - olyan értelemben - a legnagyobb gát az is biztos.

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#49) E.Kaufmann válasza vhw (#48) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Arra van, mert van benne biznic, sajnos.
Hajtóművek, azért sosem ennyire egyszerű, mint ahogy leírtad, sokat el lehet pepecselni és cseszni, de egyszerűen nincs se antigravitációs hajtóműre, se térgörbítésre lehetőség.
Volt egy cikk, hogy már nem kell elvben egy bolygónyi tömeget energiává alakítani a térhajtómű bedörrentéséhez, elég lenne csak egy fél kocsi tömege is (számítógépes szimuláció alapján), na de 1 gramm tömeg füstölt el Hirosímánál, ez alapján a Tzárnál is max egy kiló pl, akkor hogy a túróba termelhetünk és irányíthatunk ekkora energiát, ami röhögve felperzselné a földet fél másodperc alatt ? Na meg az se mindegy milyen formában áll elő az az energia, meg persze az sem, mennyi idő alatt kell leadni.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#50) Armoury2003


Armoury2003
csendes tag

Kiváló cikk, főleg olyen mai fiatoloknak, mint én, nagyon érdekes. Bár a Kill the Bit játék céljára még nem sikerült rájönnöm.

(#51) Kolondrum válasza Armoury2003 (#50) üzenetére


Kolondrum
félisten

Biztos máshogy van programozva mint az akkori generáció, én ezt nap mint nap tapasztalom.

(#52) #65675776 válasza nyunyu (#41) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azokba mondjuk a felújítás során 386-osra épülő számítógépek kerültek. Azok váltották a 8086-ot.

ollie: Ezek szerint neked nem volt Trio64-es vagy VirgeDX-ed. Azokból létezett 1, 2 és 4MiB RAM-os változat. Előbbi kettő esetén bővíthető volt a memória a duplájára.

[ Szerkesztve ]

(#53) PistiSan


PistiSan
addikt

Érdekes cikk volt, én is valószínűleg valami mással foglalkoztam volna ha akkoriban kezdek dolgozni amikor ilyen számítógépek voltak.

(#54) Povi_ válasza Egri Imre (#46) üzenetére


Povi_
csendes tag

Ja, ja, sokáig nem is értettem, hogy a régi opcode táblázatokban miért van a hexa mellett nyolcas számrendszerben is megadva az adott utasítás gépi kódja. Aztán az Altair-t megismerve rájöttem :-)

*** Speicherplatz zu klein

(#55) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Ez is nagyon jó!!!!! :R :R :R :R :C :C :C

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#56) szalai56


szalai56
senior tag

Köszönöm, jó írás lett. :R

Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/

(#57) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Nagyon durva az a játék.... :) :) és nem kell neki 16GB RAM ;]

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#58) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Szeretem ezeket a cikkeket, köszi! :R

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.