Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ANOka


ANOka
őstag

Ugyan minek? A drága belföldi munkaerőt úgyis lecserélik olcsó külföldire...
(Ld.: Disney ügy.)

(#2) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Látom a Demokraták "választási-költségvetés" üzemmódba kapcsoltak.

x gon' give it to ya

(#3) hunluki


hunluki
senior tag

"Más cégek is részt vesznek az akcióban, így például a Microsoft, a Google, a Google, vagy a Salesforce."

A gúgel nagyon részt vesz ;)

(#4) dragon1993


dragon1993
őstag

Az Apple például azt ígéri, tanfolyamokat és workshopokat tartanak majd a gyerekeknek, elsődlegesen a saját, Swift progamnyelvük megismerésére.

A hátrányos helyzetűeknek fognak tartani egy tanfolyamot ahol megismerkedhetnek egy apple only nyelvvel ? :F

[ Szerkesztve ]

(#5) ntomka válasza fordfairlane (#2) üzenetére


ntomka
nagyúr

Azért én nem bánnám, ha nálunk is ilyesmivel kampányolnának.

ツ Headphones on - World off

(#6) Narxis


Narxis
nagyúr

A hanyatló nyugat ópiuma az informatika. A köz- és szakmunkáé a jövő. ;]

Thanos was right.

(#7) fordfairlane válasza ntomka (#5) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én bánnám.

x gon' give it to ya

(#8) dajkopali válasza fordfairlane (#7) üzenetére


dajkopali
addikt

hát, egy ilyet én egy pillanatig sem bánnék:

[ Szerkesztve ]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#9) Béééla válasza dragon1993 (#4) üzenetére


Béééla
őstag

Azért nem olyan rossz ám: élő, rendes nyelv, amin vállalati színvonalú programokat lehet írni. Ezerszer inkább, mint Pascal vagy (még leírni is szörnyű) a Comenius Logó. Utána átszokni egy másik nyelvre könnyű.

Bélabá

(#10) fordfairlane válasza dajkopali (#8) üzenetére


fordfairlane
veterán

Nyilván, hisz errefelé a progresszió a menő.

x gon' give it to ya

(#11) ntomka válasza dragon1993 (#4) üzenetére


ntomka
nagyúr

Teljesen nyílt forrású, tehát az használhatja, aki akarja: [link]

(#7) fordfairlane: Miért? Vagy szerinted haszontalan az informatika oktatás fejlesztése?

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#12) fordfairlane válasza ntomka (#11) üzenetére


fordfairlane
veterán

Miért? Vagy szerinted haszontalan az informatika oktatás fejlesztése?

Az ilyen kampányszerű, impulzív pénzszórásnál mindig gyanús, hogy tkp. mennyi haszna van.

x gon' give it to ya

(#13) ntomka válasza fordfairlane (#12) üzenetére


ntomka
nagyúr

Valszeg nagyobb, mint egy olimpiának.

ツ Headphones on - World off

(#14) dajkopali válasza fordfairlane (#12) üzenetére


dajkopali
addikt

gondolkozz picit racionálisan: az amerikai rendszerre jellemző, hogy ugye csak két ciklust tölthet ki az elnök, és ha jön a vége - mint most - akkor már nem kell kampányolnia, nincs miért, kockázat nélkül tehet fontos lépéseket
ez egyrészt nagyon sok pénz, másrészt beindíthat folyamatokat - ha csak 31 százalékos a hatékonysága, már megérte

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#15) cami][us válasza dajkopali (#14) üzenetére


cami][us
senior tag

ha csak 31 százalékos a hatékonysága, már megérte

Ha csak 69% repül, akkor nem volt elég magas a színvonal. Amúgy miért kell mindenkinek programoznia? Más terület nincs az it iparban? Ez is ilyen buzzword lett a politikusok számára, mintha ez lenne a jövő. Persze itthon is lehetne valami hasonló, nem csak a forráskivonás, meg a kuncsorgás a EU-s forrásokért az oktatásban, de a tudományok között ne legyen rasszizmus, így más területre is tolhatnak pénzt ösztöndíjak formájában, ne a közoktatás feketelyukába, amiből ki tudja mi jön ki (Amerikában pláne).

(#16) Narxis válasza cami][us (#15) üzenetére


Narxis
nagyúr

Programozás nélkül ma már nagyon nehéz boldogulni az informatikában.

Thanos was right.

(#17) fordfairlane válasza dajkopali (#14) üzenetére


fordfairlane
veterán

Nem magának kampányol, hanem a Demokratáknak.

x gon' give it to ya

(#18) cami][us válasza Narxis (#16) üzenetére


cami][us
senior tag

Ez nem érv.

(#19) dajkopali válasza fordfairlane (#17) üzenetére


dajkopali
addikt

teljesen mindegy: a lényeg az, hogy van egy ilyen politikai luft, amikor nagy dolgokat lehet bevezetni - és nem csak a programozásról szól a terv, ha jól látom, annál sokkal szélesebb körű

[ Szerkesztve ]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#20) -szp- válasza cami][us (#15) üzenetére


-szp-
aktív tag

Miért kell mindenkinek írnia-olvasnia? Fizikát, kémiát mért tanítanak mindenkinek? A programozás rendszert és logikát is ad a gyerekeknek, nem kell szükségszerűen programozónak menni, de alapokat attól még lefektethetnek, amikre - aki akar és tehetséges - később építeni lehet.

<!-- Hello tourist on the right side, hello tourist on the left side -->

(#21) ntomka válasza -szp- (#20) üzenetére


ntomka
nagyúr

Így van. Az algoritmus fogalmát amúgy is tanulják matematikából ma is, így legalább gyakorlatban is megtanulják használni és látják a hasznát. Nem lesz úgysem mindenki programozó, de az sosem baj, ha a többség megtanul logikusan gondolkozni, a feladatok teljesítéséhez műveletsort alkotni, meg úgy általában gondolkodni és tanulni.

ツ Headphones on - World off

(#22) dabadab válasza cami][us (#15) üzenetére


dabadab
titán

"Amúgy miért kell mindenkinek programoznia?"

Azért, mert kb. szalagmunkástól felfelé minden munkakörnél jól jön az, ha az ember képes arra, hogy automatizáljon feladatokat. Nem azért kell programozást tanulni, hogy programozó legyen belőlük, mint ahogy írni se azért tanítunk, hogy mindenkiből regényíró legyen, meg matematikát se azért, hogy mi legyünk a tízmillió matematikus országa - hanem azért, mert ezek általában nagyon hasznos dolgok.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) fordfairlane válasza dajkopali (#19) üzenetére


fordfairlane
veterán

Engem nem érdekel, hogy az Usa elnöke mivel kampányol. Megkérdezték tőlem, hogy bánnám-e, ha nálunk is a sulinet kettőpontnulla lenne a menő választási pénzszórás, és én merészeltem azt írni, hogy igen, bánnám. Nekem teljesen mindegy, hogy neked teljesen mindegy.

x gon' give it to ya

(#24) dajkopali válasza fordfairlane (#23) üzenetére


dajkopali
addikt

azt hiszem, értelek
de nekem azért tetszik, hogy ott olyan környezet van, hogy az ilyesmivel lehet kampányolni, és irigykedem

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#25) fordfairlane válasza dajkopali (#24) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én annak örülök, hogy uszkve 40-45 év kínszenvedés után adódik egy stabilnak mondható kábé nullszaldós állami költségvetés. És nem 1-2 évre, hogy legyen miből tűzijátékot rendezni választásokra. És remélem, hogy ez még jópár évig így lesz, teljesen mindegy, milyen színű/ideológiájú is lesz az aktuálvezetés. Addig maradjon az EU-s pályázatok becsatornázása a fejlesztésre.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#26) ntomka válasza fordfairlane (#25) üzenetére


ntomka
nagyúr

Stabil? Azok nélkül az EU pénzek nélkül amit írsz, komoly gondban lenne a magyar gazdaság: [link].

ツ Headphones on - World off

(#27) fordfairlane válasza ntomka (#26) üzenetére


fordfairlane
veterán

Részemről lezárom a témát. Akkor is bánnám, ha mi is milliárdokat költenénk infóoktatásra, ha a fene fenét eszik is.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#28) dabadab válasza fordfairlane (#23) üzenetére


dabadab
titán

Én azért, ha választani lehetne, inkább látnék egy újabb sulinetet, mint stadionépítést meg olimpiát.
Egyébként a Sulinet annyiból mindenképpen jó volt, hogy lett az iskolákban internet - a hardvervásárlós rész meg lehetett volna akár értelmes is, ha nem az lett volna a tervezési szempont, hogy minél több pénzt tudjanak összeszedni baráti cégek, de ennek meg semmi köze az informatikához, mint olyanhoz.

DRM is theft

(#29) Béééla válasza dabadab (#28) üzenetére


Béééla
őstag

A sulinet egy hatalmas pénznyelő volt, és mai napig az is.
Egy csomó helyre kivitték a netet, tényleg, ezt elvitatni baromság. De vittek szervert, meg switchet, meg minden földi jót, amire piszok mód nem volt szükségük abban a formában (egy átlagos iskolába minek menedzselhető, vlanos switch, főleg akkor, amikor az infóteremben volt egyedül net), mellé felhúztak egy csomó sulinetes szervert is, majd nem lett az oktatásba integrálva. Eltelt pár év (lassan évtized), és még mindig 2-3 megabites vonalat ad a sulinet, jeee! Betárcsázós 56k-s időkben tényleg jobb volt, egészen addig, amíg senki sem használta rajtad kívül. Mindenki b*szogatott, hogy miért lassú a net, amíg be nem nyújtottam, hogy lehet előfizetni rendes DSL-re. (de legalább a cisco router azóta megy, hogy bedugták)

A sulinetes digitálisfényképező- meg nyomtatóözön tényleg sokat segített. Kevés asztali gépről hallottam, ami ebből lett, leginkább csecsebecse lett a támogatásból.

Bélabá

(#30) fordfairlane válasza dabadab (#28) üzenetére


fordfairlane
veterán

Ha majd nálunk is a Demokraták győznek, akkor majd biztos ilyen jellegű lesz a parasztvakítás. Nem olimpia, meg sportcsarnokok, hanem féláron digitális fényképezőgépek, okostelefonok, meg egyéb kakaóbiztos kütyük lesznek jól megtámogatva. Persze szigorúan a progresszív fejlődés, a tudásalapú társadalom, a jövőszázad, az intergalaktikus szeretet és együttműködés, meg az ehhez hasonló semmitmondó üres lózungok nevében.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#31) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Egyénként ez mitől "OS/alkalmazások" téma? Ez a szokásos szigorúan apolitikus Infotech agymasszás.

x gon' give it to ya

(#32) Béééla válasza fordfairlane (#30) üzenetére


Béééla
őstag

Nem kell a "ha majd".
Elég megnézni, hogy mi történt, pontosan az, amit leírtál.
Aztán ment is a maszatolás.

Bár a "stadiont falábúaknak" programot akkor se szentesíti.

Bélabá

(#33) fordfairlane válasza Béééla (#32) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én a jövőre utaltam, a múltat ismerem.

x gon' give it to ya

(#34) UnA válasza dabadab (#22) üzenetére


UnA
Korrektor

Azzal egyetértek, hogy a tantárgyakat nem önmagukért kell tanulni, de ebben az esetben nem látom, hogy a programozás tanítása segítene pl. az automatizálás megértésében. Sőt én inkább úgy érzem, hogy ez most egy olyan divathullám ("te is lehetsz programozó"), amit mindenki szeretne meglovagolni, pedig az eredményessége bizonytalan.

A témában mindenképpen érdemes ezt elolvasni: Learn To Code, It’s Harder Than You Think

(#35) Zeki válasza fordfairlane (#27) üzenetére


Zeki
nagyúr

Aki nem költ milliárdokat az oktatásra, az oktatás fejlesztésére, az elveszi a gyerekek elöl a jövőt, hogy jók lesznek azok szalag mellé összeszerelő biorobotnak. De aztán ha már az is drága munkaerő lesz, jöhetnek a valódi robotok, és a sok tanulatlan felnőtt meg nem lesz jó semmire. Neked csak a jelen számít, sok EU-s pénz lehívása a semmire, zsebbe csatornázás, csak a nyugdíj meglegyen mi?
Aki lerohasztja az oktatást, az a nemzet ellensége, a jövőt öli meg. Csak a mai zsebbevaló meglegyen. Ez jellemező a mai politikai elitre, ami inkább mocsadék alja. Amúgy sikeres az agymosás, hiszen anno a nyugdíjasokat jól ráugrasztották a tüntető diákokra, hogy a "nyugdíjamból tanulsz" meg "kérsz savat az arcodba?".

Obama helyesen jár el. Ha a kongresszus megszavazza, jobbak lesznek a jövőbeli kilátások, úgy társadalmilag, mint gazdaságilag. A gazdaságban egyre kevesebb konkrét fizikai termelő munkára lesz/van szükség, a szolgáltatások, az informatika és a vele járó technológia fejlődése továbbra is végtelen jövőbe mutató, ellenben mondjuk a szénbányász képzéssel.
Aki nem halad a korral, az megszívja, mert a kor nem áll meg, hanem elhalad felette. Ami addig nem gond, ha csak a maga jövőjét cseszi el. De másokét ne akarja.

[ Szerkesztve ]

(#36) Zeki válasza fordfairlane (#30) üzenetére


Zeki
nagyúr

A magyar zsebbe dolgozó politikai elit az ilyen. MINDENBŐL ki akarja venni a maga zsebbe valóját.Ezért nem halad itt semmi normálisan, ami állami. A mai oktatási rendszer is úgy szar ahogy van. A szakemberek elüldözve, sógor-cimbi meg pozícióban.

De Obamáék programja jó, a legnagyobb cégek is beszállnának, hogy még életszerűbb dolgokat tanuljanak, gyakoroljanak a gyerekek. Ha nem szavazza meg a másik párt, akkor elvágták maguk alatt a fát.

[ Szerkesztve ]

(#37) Béééla válasza fordfairlane (#33) üzenetére


Béééla
őstag

Az lehet, de itt is tanyázik néhány 4 évente felejtő aranyhal. Inkább nekik szól.

Bélabá

(#38) dabadab válasza UnA (#34) üzenetére


dabadab
titán

"ebben az esetben nem látom, hogy a programozás tanítása segítene pl. az automatizálás megértésében"

??? Egyrészt nem a megértéséről írtam, hanem a csinálásáról, másrészt elég nehezen tudom elképzelni, hogy bárminek az automatizálását, ami elsősorban programozás, miért ne segítené a programozás tanítása.

"A témában mindenképpen érdemes ezt elolvasni: Learn To Code, It’s Harder Than You Think"

Ez megint nem értem, hogy kerül ide. Pont azt mondom, hogy ez az oktatás NEM arról szólna, hogy legyen mindenki programozó, hanem arról, hogy mindenkinek legyenek meg az alapvető skilljei. A cikkben feldobott orvosos példánál maradva: teljesen nyilvánvaló, hogy egy alap iskolai kurzustól nem lesz senki se orvos, meg az se elvárható, hogy mindenkinek meglegyenek a képességei ahhoz, hogy orvos legyen, viszont alap elsősegély ismereteket mindenki meg tud tanulni és az a mindennapi életben is hasznos.

DRM is theft

(#39) #56573440 válasza ntomka (#21) üzenetére


#56573440
törölt tag

"de az sosem baj, ha a többség megtanul logikusan gondolkozni"

ilyenkor mindig ez jut eszembe ha programozó és a logikus gondolkozás a téma :DDD

má' bocsánat:D

[ Szerkesztve ]

(#40) zseko válasza #56573440 (#39) üzenetére


zseko
veterán

Nekem meg ez a vicc :

"Programozót elküldi a feleség boltba:
- Hoz egy kenyeret, és ha van tojás, hozz hatot.
Hazatér fél óra múlva a programozó hat kenyérrel:
- Volt tojás!"

:DDD

HR24.hu

(#41) kymera válasza ntomka (#13) üzenetére


kymera
senior tag

Ez velős volt :DDD

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

(#42) UnA válasza dabadab (#38) üzenetére


UnA
Korrektor

Igazából ennyi a különbség: lehet benne hinni vagy nem hinni. Akárcsak az egyszeri alkimista a bölcsek kövében.

(#43) looser


looser
addikt

Én sírok, hogy nálunk nem lehet, pedig negyven vagyok. Leülök a gyerekkel (10 éves, negyedikes) a code.org és codecombat.com elé és imádja. Oké, nem minden nap, minden szabadidejében, de ő kéri, szereti (a Minecraftot jobban :-) Klassz lenne, ha mondjuk az öt tesiórából kettő legalább infó lehetne. Én annakidején jártam szakkörre (C64-ek voltak), nem lettem programozó, csak egyszerű rendszergazda, de szerettem, nagyon lelkesítő volt. Óriási potenciál van a gyerekekben, de ezzel nem azt mondom, hogy legyenek plusz órák, mert így is nagy a teher, hanem sakkozzanak kicsit, legyen mondjuk öt matekórából egy informatika, esetleg legyen a matekba belcsempészve.

Bocsánat, igazán, de végigolvasva a topicot feltűnt, hogy a cikkben említett informatikai beavatkozást ellenző két olvtársnak is kőbalta az avatárja ;-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#44) #56573440 válasza looser (#43) üzenetére


#56573440
törölt tag

ha szereti az mc-t akkor szép lassan szoktasd át valami moddolt változatra, van hozzá computercraft amit lua nyelven lehet programozni, nem egy atomfizika, vannak benne teknősök mint a pclogo-ban talán voltak, csak kicsit tágabb a határ az interakcióban, és lehetőségekben ;) nem beszélve arról, hogy sokkal nagyobb sikerélmény látni hogy hogy mozog az a teknős, meg hogy ássa fel a világot esetleg:D

(#45) looser válasza #56573440 (#44) üzenetére


looser
addikt

Hát ez szuper, köszönöm a tippet :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#46) #56573440 válasza looser (#45) üzenetére


#56573440
törölt tag

nincs mit ;) itt vannak hozzá a community által csinált kész programok, ezeket ingame le is tudod tölteni, vagy online megnézni, a nagyon egyszerűtől a nagyon összetettig találsz mindent benne :)

[ Szerkesztve ]

(#47) UnA válasza looser (#43) üzenetére


UnA
Korrektor

Szerintem valamit félreértettél, nem ellenzem az informatika oktatását, csak nem igazán értem ezt a csodaváró hangulatot, ennyi.

(ha jól emlékszem ez a szofisztikáltan megmunkált paleolit célszerszám volt, amire ötletszerűen ráböktem, amikor választani kellett :) )

(#48) looser válasza UnA (#47) üzenetére


looser
addikt

:R

Igazából nem csodában (abban magam sem hiszek), hanem a versenyképesség javulásában lesz felfedezhető. Ez befektetés a jövőbe. Mint nálunk a stadionok ;]

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#49) #56573440 válasza UnA (#47) üzenetére


#56573440
törölt tag

csoda nem lesz, de itthon valamiért jellemző dolog a hasonló mentalitás. ugyanezt látom a nyelvekkel pl nem lesz csoda, de jelenleg 30 évesen azt látom, hogy legalább az angol minimum középfokú ismerete nélkül rengeteg dolog para.

olvasatomban ez is ilyen. ad egyfajta logikát, problémamegoldó képességet, összeszedett gondolkozást, amit a mindennapi életben is felhasználhatsz. van több ismerősöm akik képtelenek folyamatokban gondolkozni, megtervezni hogy hogy fognak eljutni a céljaikig, átlátni komplex dolgokat. erre a programozás abszolút jó lehet főleg fiatal korban. azon túl meg ahogy haladunk előre az informatikai alapismeretek -amik kvázi kötelezőek- is nőnek. 20 évvel ezelőtt egy szövegszerkesztő, táblázatkezelő alap ismerete bőven király volt. ma ez az alsó küszöböt se éri el.

megint más kérdés hogy itthon ilyen nagyságrendű és átfogó képzésre ha lenne lehetőség, akkor nem azt helyezném előtérbe, szerintem fontosabb lenne előbb egy pár más téren képzést biztosítani a gimikben, pl alapvető közigazgatási és jogi dolgokkal kapcsolatban -ház/autó/etc vásárlás, átíratás, stb,- hogy a pénzügyekről ne is beszéljünk mert jelenleg kikerülsz úgy gimiből hogy azt se tudod mi az a thm, hogy a hitelkártyák hogy működnek és hogy kerülhetsz vele dugóhúzóba, milyen befektetések, milyen kockázati tényezők lehetnek, és még sorolhatnám, jól láthatóan ezekre rá kéne állni, hogy a "nép" jobban tudja szűrni esetleg mibe fektet be, hogy vesz fel hitelt, és meg tudja tervezni hosszú távra a forgatókönyvet, és akkor még hol járunk az adózás és társai kérdéskörtől.

(#50) looser válasza #56573440 (#49) üzenetére


looser
addikt

Bakker, a jog és közgáz, pont ezt a kettőt akartam magam is írni, mint alapvető kompetenciát, elképesztően hasznos lenne integrálni az alaptantervbe.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.