Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) agressiv


agressiv
addikt

Korrekt írás, jó ilyesmit is látni errefelé. Amúgy külső tápról is megoldható a szimetrikus tápfesz, AC trafóval! A készülékbe csak egy feszültségkétszerező kell, műveletierősítőhöz tökéletes.

Hát még a borz.....

(#2) joecontra


joecontra
addikt

Kösz az írást, összeszedett mint máskor is. :K

Üdv,
J

(#3) Kube


Kube
senior tag

Köszönjük, azt hiszem megvan az esti olvasmány :)

No emotion, any more than a wave, can long retain its own individual form.

(#4) Ramachandra


Ramachandra
tag

Koszonet mind a ket cikkert! :R :R

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे

(#5) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

"(Itt megjegyzem: bármilyen hullámformájú is a jel, az mindig felbontható különböző frekvenciájú és amplitúdójú szinusz hullámok összegére.)": ez biztos? szerintem kimaradt egy kitétel, hogy periodikus. meg a közelítésen kellene még kicsit gondolkodni...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép munka, korrekt, grat :) :R

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) bkercso


bkercso
nagyúr

Ez is jó cikk lett, köszönjük!
Néhány észrevételt ha megengedsz/engedtek:

A túl nagy táp veszélyezteti a fejhallgató életét, felesleges melegedést okoz. Szerintem az IC melegszik jobban, nem a fejes, mivel az erősítő kimenetén minden esetben a kívánt jel áll elő.

Csatolókondik helyett én jobban szeretek tápfelezést használni. Invertáló erősítőnél a tápfelező hibája a CMRR-el csökken.
Akimenőkondi utáni visszacsatolásnál nem forgat fázis nagy frekin a kimenőkondi? Nem lesz ettől gerjedés?

A kimeneti 3,3 ohm minek kell? Nagyfreki ellen ferrit bead-et szerencsésebbnek tartok, mivel hangfrekin az csak 0,05 ohm vagy ilyesmi.

Az erősítő hangját milyennek hallottad? :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#8) Töpi


Töpi
tag

Nem semmi :R gratulálok én is!

A sárga inkább piros, mint zöld...

(#9) agressiv válasza bkercso (#7) üzenetére


agressiv
addikt

Szerintem az IC melegszik jobban, nem a fejes, mivel az erősítő kimenetén minden esetben a kívánt jel áll elő.

A kimenő teljesítményt a tápfeszültség határozza meg és magasabb tápfesz mellett, könnyű túlvezérelni egy fülest..

A kimeneti 3,3 ohm minek kell? Nagyfreki ellen ferrit bead-et szerencsésebbnek tartok, mivel hangfrekin az csak 0,05 ohm vagy ilyesmi.

A ferrit torzíthatja a magasabb frekvenciájú jelet.

Hát még a borz.....

(#10) wassermann


wassermann
addikt

Nagyon régen nem foglalkoztam utoljára ilyesmivel - itthon egy gyufásskatulyányi "D" osztályú cucc muzsikál már. Ennek ellenére nagyon tetszett, a visszacsatolás megvalósítása pedig szuper!

(#11) bkercso válasza agressiv (#9) üzenetére


bkercso
nagyúr

magasabb tápfesz mellett, könnyű túlvezérelni egy fülest..
Azért azt észreveszed, miközben megsüketülsz. :)
Az lenne a lényeg, hogy nagyobb tápfesznél rosszabb az erősítő hatásfoka, és a többlethőt az erősítőről kell elvezetni.

A ferrit torzíthatja a magasabb frekvenciájú jelet.
Ezt tapasztalatból mondod, vagy csak nagyon egyszerűsítesz? Egy kis 0805-ös SMD ferrit bead, amin 3-10 menet van csak semmit nem csinál 20kHz-en. Induktivitása 0,1uH körüli.
120 ohm @100 MHz

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#12) #27483136 válasza bkercso (#11) üzenetére


#27483136
törölt tag

Sziasztok, csak most kerültem elő...

A kimeneti ellenállás továbbra is csak a rövidzár miatti visszacsatolás-megszűnés ellen van.

@agressiv: igen, van is ilyen AC adapterem. Jó alternatív megoldás. Gondolkodtam rajta.

@bambano: Igen. De talán a szintetizátort leszámítva minden akusztikus hangszer szinuszos jelet produkál.

@bkercso: szubjektív az, hogy milyennek hallom (jónak :) ).... a fiam zenész, dicsérte.
Egyébként még így is foglalkoztat az erősítés visszavétele, mert életveszélyes, ahogy a 32ohmos (K77) AKG-vel tud szólni. Még az 55ohmosommal is az (K121). A kimenő kondi 2-4Hz-en 90fokos fázistolást csinál (vagyis 20Hz-en még kb alig10-20 fokot, de ezt az IC kiveszi). Ehhez jön az, amit a visszacsatolás okoz. E miatt van az a kis 2-4Hz-es jól csillapított rezonancia, ami kiemelést okoz, ez látszik a 32 ohmos mérésnél, ettől egyenesedik ki a frekiátvitel az 55ohmos mérésnél. Nagyfrekin nem okoz fázistolást a kicsatoló kondi.

[ Szerkesztve ]

(#13) bkercso válasza #27483136 (#12) üzenetére


bkercso
nagyúr

Értem. Szerintem ez a kondikorigálás elviheti az IC-hangját, mivel messze nem lneáris erősítőként dolgozik így.
Egyébként én nem az erősítést szoktam piszkálni, hanem a potival kötök sorba ellenállást, így a hangkarakter nem változik.

Hű, K77-em nekem is van. Iszonyú rossz hangú darab, ráadásul kényelmetlen is! :N

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#14) #27483136 válasza bkercso (#13) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nem szól olyan rosszul az a K77, bár a K121 sokkal jobb, 2 mp alatt kiderül. Érdekes, de a K77-nek van egy dobozhangja, ami viszont most mintha nem lenne. (???)

Mint észrevehetted, direkt szélsőségekre terveztem, hogy látszódjon, hogy a műveleti erősítő többre is képes, mint egy egyszerű erősítő.
A kondikorrigálásról azt gondolom: ha egy átlagostól 6szor jobb hangminőségű kicsatoló elkót akarsz venni, akkor vagy nincs olyan még feltalálva sem, vagy darabja 1000Ft. Így már megéri beáldozni egy kicsit a műveleti erősítő hangminőségéből.
Viszont arra is figyeltem, hogy ezek a frekvenciaátvitel "korrigálós" dolgok ne a hangfrekis tartományban legyenek. Vagy csak minimálisan.

Persze, ha van egy kész kiforrott kapcsolás, akkor erősítést "csökkenteni" úgy érdemes, ahogy írtad. Ez végülis csak egy prototípus, egy demó.
Én arra gondoltam, hogy az R6 75-82k-ra növelésével megszüntetem a 2-4Hz körüli rezonanciát, és egy picit csökken ezzel a hangerő is.

[ Szerkesztve ]

(#15) bkercso válasza #27483136 (#14) üzenetére


bkercso
nagyúr

Értem, Jogos, amit a kondival kapcsolatban felvetsz.

A 2-4 kHz-es kiemelést nem látom a mérésen, de biztos csinálja.

Kedvet kaptam én is munkára fogni az 551-eseimet! :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#16) #27483136 válasza bkercso (#15) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nem, kHz, hanem csak HZ, és az már kiesik a mérésből, ami 9Hz-en kezdődik. Csak a nyoma van ott, kb 0,2dB-s mélyemelés 20Hz-en. Ez látszik belőle.

(#17) agressiv válasza bkercso (#11) üzenetére


agressiv
addikt

Ezt tapasztalatból mondod, vagy csak nagyon egyszerűsítesz?

is-is. Ha lehetséges én megpróbálom kihagyni az aluláteresztő szűrőket és életre kelnek a magashangok, Csatolókondinak LowESR elkókat használok, ami szintén nagyot dob az összképen.

Hát még a borz.....

(#18) #27483136


#27483136
törölt tag

Most látom, hogy a 3,3ohm beépítésének okára volt kérdés korábban, illetve félreértés.
Leginkább az az oka, hogy mikor bedugjuk a fülest, egy pillanatra zárlat lehet a kimeneten. Ezzel kiiktatjuk a visszacsatolást, ez időre nyílthurokban erősít az IC, majd magához is kell térnie ebből., Ez bajt nemigen okoz, csak így még ez is megszűnik.

Én a LowESR kondik alkalmazását nem nagyon értem, bár jobb, azt meg kell hagyni, de mondjuk egy 8 ohmos hangszóró mellett teljesen mindegy, hogy 0,1ohm egy kondi soros ellenállása, vagy 0,04ohm. Az induktivitásuk is nyilván kisebb, de, hogy xxnH, vagy yynH, szerintem szintén nem döntő. A tgdeltájuk pedig teljesen azonos, a magas hang veszteségért pedig ez okolható. Az áramigénybevétel pedig nem akkora, hogy a hagyományos kondinak bármi gondot okozna.

(#19) buherton válasza bambano (#5) üzenetére


buherton
őstag

Matekból ismered a Fourier transzformációt? :) A matematikai Fourier transzformációt a gyakorlatban semmire sem lehet használni. Ahhoz hogy a gyakorlatban is használható formulát kaphasson az ember, ahhoz egy picit át kell alakítani.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#20) agressiv válasza #27483136 (#18) üzenetére


agressiv
addikt

Meg kell hallgatni a LowESR kondit. Ki-bemeneti csatoló kondinak használok ilyeneket, mégcsak nem is nagyáramű kimenetre. A különbség megdöbbentő!

Hagyományos és lowESR kondi ellenállása és fázismenete. A fázist érdemes figyelni..

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#21) #27483136 válasza agressiv (#20) üzenetére


#27483136
törölt tag

Köszi, ez meggyőző.

(#22) bkercso válasza agressiv (#17) üzenetére


bkercso
nagyúr

Csatolókondinak LowESR elkókat használok Hát még ha nem használnál semmit! ;)
BTW, jók a gráfok! :R

Buherton: Arra gondolsz, hogy a digitális világban a kernelt kicseréljük, hogy négyszögre bontson, ne szinuszra? No igen. Ettől még használható a Fourier is, csak lassabb a mi gépeinken. Analóg számítógépen meg az lenne a gyorsabb.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#23) agressiv válasza bkercso (#22) üzenetére


agressiv
addikt

A PT2258-as hangerőszabályzót most cserélem PGA2311-re, akkor nem fog kelleni. :DD

Hát még a borz.....

(#24) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Kitűnően rendezett/szervezett cikk. Ezért nagy gratula jár! :C

Két apró megjegyzés:

A CMRR magyarázata és a kapcsolás, amire utal kissé zavarosnak tűnik. Lehet kihagynám.

Bizalmatlan vagyok a zaj és torzítás szoftveres mérésével kapcsolatban. :K

[ Szerkesztve ]

(#25) #27483136 válasza Lompos48 (#24) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia Lompos....
Tudom, hogy nem teljesen korrekt....de hát a lényeget meg kellett fogni valahogy (CMRR)

Én a szoftveres mérésekkel nem vagyok annyira bizalmatlan. Mert az alapja a spektrum megmérése, a többi pedig számítás. ( Ha a szemünkkel is látszik a spektrumon, akkor pedig....)

[ Szerkesztve ]

(#26) agressiv válasza Lompos48 (#24) üzenetére


agressiv
addikt

Bizalmatlan vagyok a zaj és torzítás szoftveres mérésével kapcsolatban. Még mindíg nem értem, hogy miért. :DDD

Hát még a borz.....

(#27) Lompos48 válasza agressiv (#26) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valszín annak a néhány évtizednek a gyászos nyoma, amit méréstechnikában/-val töltottem el. :D

(#28) bkercso válasza Lompos48 (#27) üzenetére


bkercso
nagyúr

Story-kat kérünk! :DDD

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#29) agressiv válasza Lompos48 (#27) üzenetére


agressiv
addikt

Hmm... Mivel amúgy is digitális forrást hallgatunk, szerintem belefér a szoftveres mérés, pontosabban szoftveres kiértékelés.

Hát még a borz.....

(#30) Lompos48 válasza agressiv (#29) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mondjuk: mérlegelés. :)) Lehet irányadó.

(#31) agressiv válasza Lompos48 (#30) üzenetére


agressiv
addikt

Hiába, öreg szakival szemben nem tudok beszólni. :)

Hát még a borz.....

(#32) Lompos48 válasza agressiv (#31) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nyugodtan teheted. Ha tudom leütöm, ha nem hallgatok és bosszankodok (vagy vigyorgok). :)

[ Szerkesztve ]

(#33) wassermann


wassermann
addikt

A kapcsolással szemben nekem egy dolog jut eszembe: sok az elem benne, sok tényező... nekem a direkt DC-csatolt invertáló erősítő a heppem. 1 IC, plussz 2 ellenállás a - bementen 1 a pozitívot húzza a földre. Az vajon, hogyan szólhat ugyanezzel az IC-vel ugyanekkora erősítést beállítva?

(#34) #27483136 válasza wassermann (#33) üzenetére


#27483136
törölt tag

Teljesen egyetértek.
Egyértelmű, hogy jobb minden "felesleges" alkatrészt eltávolítani az audió jel útjából, és inkább egy normális szimmetrikus tápba "befektetni". Úgy, ahogy az Erősítő-1-nél látható.

(#35) agressiv válasza #27483136 (#34) üzenetére


agressiv
addikt

Akkor ezt csekkoljátok. Hangzásjavító! :W

Amúgy maximálisan egyetértek, ennek szellemében építettem és építem is ki az itthoni hangrendszert.

Hát még a borz.....

(#36) #27483136 válasza agressiv (#35) üzenetére


#27483136
törölt tag

Torzító. Van, akit zavar az alacsony torzítás. :Y
Régen olvastam olyat is, hogy zajt kevertek a CD hangjához!
A kettő együtt lehet szuper :)

(#37) agressiv válasza #27483136 (#36) üzenetére


agressiv
addikt

Egek... :W

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#38) bkercso válasza wassermann (#33) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nekem is! Ehhez pedig különösen egyszerű-de-jó megoldás egy virtual ground. :D

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#39) #27483136 válasza bkercso (#38) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az a baj, hogy virtual-ground-dal ugyanúgy torzítás keletkezik a gnd-n, mint az erősítőben. Még magasabbak is a követelmények, mint az erősítőnél. Hacsak nem mutatsz egy jó kapcsolást :)

(#40) Lompos48 válasza #27483136 (#39) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#41) bkercso válasza #27483136 (#39) üzenetére


bkercso
nagyúr

Pont ezt modom, hogy a GND-n keletkező torzítás közös módusú tápingásként jelentkezik, hiszen nem csak a neminv. bemenetet mérem ehhez a gnd-hez, hanem a bemenetet és a kimenetet is.

http://tangentsoft.net/elec/bitmaps/vgrounds/rdiv.png 4,7k helyett a tizede is elég.

Lompos48: ha az opa bemeneteit felcserélted, nem? :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#42) Lompos48 válasza bkercso (#41) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mintha. :D :R

(#43) Lompos48 válasza bkercso (#41) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kapásból átejtettél. Nem kell semmit felcserélni. Az opamp kimenetén ott van még egy "fejreállító" tranzisztor. És én hülye bekaptam a csalit és dolgoztam vele félórát. Szimuláld le Tinában és meglátod mennyire tökéletes akár asszimetrikus terheléssel is.

Szerencséd, hogy erre nincs találó smiley. :(((

[ Szerkesztve ]

(#44) bkercso válasza Lompos48 (#43) üzenetére


bkercso
nagyúr

Bejött! ;]
:R (Én se voltam biztos benne. :U )

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#45) Lompos48 válasza bkercso (#44) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Adandó alkalommal meg leszen nyakászva (ez olyan enyhébb nyuvasztás). :D

(#46) agressiv válasza Lompos48 (#45) üzenetére


agressiv
addikt

Én továbbra is maradok az AC külső tápnál és nincs ilyen gond. Amúgy épp a lámpán van a PGA2311-es hangerőszabályzó nyákja. :DDD

Hát még a borz.....

(#47) bkercso válasza Lompos48 (#45) üzenetére


bkercso
nagyúr

Inkább lapítok! :))

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#48) Lompos48 válasza agressiv (#46) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én pedig maradok az AD7110-nél. Nagyon koros (lassan 30 éves lesz). Mint jó öreg, nem tudja a soros vezérlést, csak a párhuzamosat. Amellett ellenben THD 0.0014%, IMD 0.0025% és egy 1.5dB-lel lépeget fel vagy le.

[ Szerkesztve ]

(#49) #27483136 válasza bkercso (#41) üzenetére


#27483136
törölt tag

Lerajzoltam a kondis kicsatolás "evolúcióját".
Amit belinkeltél, valójában az is kondenzátoros kicsatolású, a 470 ohmosak nem tudják elnyelni a füles áramát, az a kondikon keresztül távozik a tápba:

[ Szerkesztve ]

(#50) bkercso válasza #27483136 (#49) üzenetére


bkercso
nagyúr

Így van. Használom, jó. :) Ami feszt a kondikon ejt a füles árama, az megy a neminv. bemenetre és a bemeneti körön keresztül az inv. bemenetre is (mivel a bemenetet is erre a földre mérem), tehát közös módusú jel lesz belőle, amit csökkent a CMRR.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.