Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Szép leírás, visszaidézi a középiskolai emlékeket :D Grat! :R

Mutogatni való hater díszpinty

(#2) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

pont mostanában veszünk ilyeneket elektróból. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3) #27483136


#27483136
törölt tag

Arra gondoltam, hogy a végén majd lesz egy plusz oldal, ami amolyan kérdezz/felelek. Ha valakinek olyan kérdése lenne, ami "közérdekű", oda teszem fel.

(#4) hcl válasza #27483136 (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Teljesen jó. Minden, amit tudni szerettél volna az opampokról, de sohasem merted megkérdezni :D :))

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) ferike123


ferike123
csendes tag

Nagyon szép leírás gratulálok hozzá,tömör,lényegretörő,még mi sem tenultuk ilyen komoly szinten köszönöm szépen :R :C

"A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg azért gyakorolják olyan kevesen. (Henry Ford)"

(#6) proci985


proci985
MODERÁTOR

köszi a leírást!

hcl: jaja, teljesen érthető és kompakt.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#7) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

én nem szerettem a logaritmikus hangerőszabályzókat, mert sosem sikerült olyat gyártani, ahol a két oldal szimmetrikus, ezért mászkált a hang. én mindig lineárist raktam be, mert az, hogy a tekerés mértéke változó, nem zavart ennyire.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Az 5. ábra alatti néhány "védekezés" nem teljesen pontos, sőt úgy egészében a számítás sem korrekt. A számítás azt feltételezi, hogy végtelen nagy impedanciával van meghajtva a bemenet, tehát nincs a bemenetre semmi kapcsolva.
Nem csak fet bemenetű opamp-nek van kis bias-a.
az R3-R4 kompenzáció nem veszi figyelembe az offset áramokat. Amennyiben olyan opamp-al állunk szemben, aminek az offset-je nagyobb mint a bias-ja (vagy negatív bias-ja is lehet) akkor még rontottunk is a helyzeten. Itt nem érvényesek a régi tankönyvek, azok elavultak, a bemeneti stuktúrák fejlődése miatt.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#9) pee13


pee13
senior tag

Gondolom csak bemutató jelleggel tervezel fejhallgatóerősítőt egy szem opával, mert sok értelme igazából nincs így...
Minimum egy TPA6120, de leginkább valami komolyabb kapcsolás, mondjuk a heed canamp klón.

"I use heavy strings, tune low, play hard and floor it. Floor it. That's technical talk." -Stevie Ray Vaughan

(#10) joecontra


joecontra
addikt

Hadd csatlakozzam az előttem szólókhoz, jó írás.

Üdv,
J

(#11) #27483136 válasza Blindmouse (#8) üzenetére


#27483136
törölt tag

Helló.
"...A számítás azt feltételezi, hogy végtelen nagy impedanciával van meghajtva a bemenet..."
Az ábrán látható, hogy nincs a bemenetre kapcsolva semmi, hogy a jelenséget egyszerűen tudjam ismertetni. (Ne legyenek zavaró alkatrészek.) Tehát ezért igaz amit leírtam.
Viszont egy teljes kapcsolásnál, (amit később meg is találsz), a bemeneten van egy DC-t leválasztó kondenzátor, ami viszont végtelen impedanciájú meghajtás DC jelre. Vagyis akkor megintcsak igaz, hogy az 1MOhmon jelentős feszültség esik.

Nem akartam abba a hibába esni, hogy az összes spéci opampot is itt ismertessem, mert akkor követhetetlen lenne az írás. Szinte csak a kivételekről szólna és elveszne a lényeg. Az opampok 99%-ra ez igaz, amit írtam.

(#12) #27483136 válasza pee13 (#9) üzenetére


#27483136
törölt tag

Üdv.
Az, hogy füles erősítőt tervezek, csak azért van, hogy a főbb számításokon végig tudjam vinni az olvasót, de mégis legyen egy kis kihívás.
És mint látod, ez még csak a félút a végleges megoldáshoz.
A canamp nagyon jó kis erősítő, de mégiscsak 30 éves konstrukció, megvannak a bajai.
A TPA6120 pedig egy kész füles erősítő, azt csak ki kell kopizni a pdf-jéből. Alig lenne mit tervezni.
Nekem már kész van a terv 99%-ban. De nem akarok előre szaladni.

(#13) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Precíz oktató anyag kiváló minőségben! Grat :R Hamar ráébresztett, hogy mi mindent felejtettem el... Várom a következőt!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#14) darvinya


darvinya
titán

Grat.

Jó szemléltető írás.

Kérdésem, hogy miért a bementen van a potméter (Gain), miért nem a kimeneten (Master, Volume)?

Szemléltetés nincs értekek.

A valódi kimenet a potméter.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#15) vodkaboy22 válasza darvinya (#14) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ennek nagyon sok oka van :DD remélem valaki hosszan megmagyarázza majd neked :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#16) #27483136 válasza darvinya (#14) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ez most egy konkrét megoldás, vagy csak úgy általánosságban kérdezed?

(#17) darvinya válasza #27483136 (#16) üzenetére


darvinya
titán

Általánosan és konkrétan így is megoldható lenne.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#18) peto.istvan


peto.istvan
aktív tag

Szia!

Először is nagyon szép munka. Másodszor pedig jó volt felidézni a régi szép időket amikor még az iskolában tanították ezeket. Kimondottan részletesen és szép ábrákkal ismerteted. Szóvak csak így tovább! Tartalmas kis írás kezdőknek és haladóknak :).

István

[ Szerkesztve ]

(#19) #27483136 válasza darvinya (#17) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ezzel a megoldással a minimális kimenőjel megegyezik a bemenőjellel. Vagyis nem tudsz nullára leszabályozni.
Másrészt poti-függő és potiállás-függő lesz a kimeneti impedancia. Nem biztos, hogy egészséges. Pl beteszel egy 50k-s potit, a kimenő impedancia 12,5k lesz középállásban.
A potiknak elég nagy a szórása: eltérő erősítése lesz a 2 csatornának, ha sztereó a cucc.
Az IC-t túlvezérelheti a bemenő jel, nem tudod visszafogni.
De, bizonyos esetekben használható. Pl balansznak.

[ Szerkesztve ]

(#20) vodkaboy22 válasza #27483136 (#16) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nézd el neki sok alap ismerete hiányzik és nem lát át dolgokat de "legozni" szeret :DD

darvinya:
Lényeg , ha amit mondtál a "kimenet" =/= gain
Tehát ha kimeneten a visszacsatoló ágban van a poti ahogy linkelted akkor mit kapsz?
Változtatod a kapcsolás erősítését és a kimeneti ellenállást . Na most ez még ideális végtelen terhelés mellett is nagy frekvenciafüggő problémákat okozhat. ILYET NEM TESZÜNK (hirtelen extrém eset se jut az eszembe ahol esetleg példa lehet ilyenre.)
Bemeneten poti jó mert a terhelés számára legrosszabb esetben ha poti elmegy abba a végállásba hogy a közepe "lent" van akkor is a terhelés max poti ellenállást kap és a bemenet csak gnd-re van kötve, másik eset pedig a jelútban a forrás jele és a gnd között csak egy 20-50-100k ellenállás van és a bemenet ezt látja párhuzamosan az erősítő bemeneti ellenállásával. (ez is okoz frekvenciafüggő problémákat de több nagyságrenddel kisebbet mint a másik eset.)
Lehet kimeneten poti HA:
- NEM a visszacsatoló ágban van csak a kimeneten pl egyik preamp után rakott végfok potija.

OHH megelőztek

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#21) darvinya válasza #27483136 (#19) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

De, bizonyos esetekben használható. Pl balansznak.
Ilyenre is kitérsz a következőben, vagy egy másik írásban?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#22) szumo


szumo
senior tag

Tetszett az írás!

Nekem is középiskolás éveimet idézi az írás.
Akkor mindenki a frissen megszerzett tudással
erősítőt épített.
Jó kis időszak volt. Mi pénzt otthagytunk a párba válogatott
alkatrészekért a helyi kereskedőnél.

:R :R :R

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#23) #27483136 válasza darvinya (#21) üzenetére


#27483136
törölt tag

Sok mindenre kitérek még majd. De a végét még én sem látom. A következő rész viszont már fejben összeállt. (kb.) Saját magamnak fogok generálni problémákat (mint ahogy eddig is) és megpróbálom áthidalni őket. :)

(#24) bambano válasza darvinya (#14) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert a megtermelt lóerőket nem a potin akarod elfűteni. egy diszkóban jól jöhet hangulatvilágításnak a vörösen izzó poti, de egyébként ez nem életcél.

másrészt ha a kimeneti pontot szabályzod, mekkora impedanciához kell illeszteni a kimenetedet?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) darvinya válasza #27483136 (#23) üzenetére


darvinya
titán

Gondolom link lesz a folytatáshoz a mostani végén.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#26) Keeperv85


Keeperv85
nagyúr

Szép tartalmas leírás, ám ha valaki ezt nem tanulja akkor helyettesítő képek nélkül szerintem a második oldal környékén levette az arcát. :DD

Örülök neki, hogy pl. a Miller-Effektust nem kezdted el bizonyítani a komplex egyenlettel. Tetszett nekem mindig is ez a "fogadd el hogy így van" elv. :D

[ Szerkesztve ]

(#27) #27483136 válasza darvinya (#25) üzenetére


#27483136
törölt tag

Természetesen. És igyekszem vele.

(#28) #27483136 válasza Keeperv85 (#26) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ha komolyan veszi a témát, előbb-utóbb úgyis találkozik velük. :)

(#29) domperke


domperke
HARDVERAPRÓD

Mint annó elektronika órán..Gratula. :)

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=domperke

(#30) greenity


greenity
aktív tag

Nagyon jó lett :) Linkeltem is az írást a másodéveseknek, vizsga előtti átnézésre tökéletes.
Köszönöm :)

"Egy mosolynál jobb a több"

(#31) pushalias


pushalias
addikt

Csak reméltem az elején, hogy előkerül legalább egy TL071/72, mert a 741-es az már 20 éve is szégyen volt. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#32) vodkaboy22 válasza pushalias (#31) üzenetére


vodkaboy22
addikt

És még ma sem tünt el egyes lebuj helyek van is ára a 741-esnek :W

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#33) bambano válasza pushalias (#31) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert a tl071 nem szégyen? mondjuk egy ne 5532 vagy egy lf356 mellett?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#34) priti


priti
addikt

Néddamindenitneki :))
Jó választás a fülhallgató erősítő. Ezek az erősítős próbálkozások általában addig nem véreznek el, amíg elemről megy és megvan a komplett kapcsolási rajz meg az előre elkészített nyák és csak legózni kell.
Aztán később, amikor megvolt a felbátorodás (ezen) és jön a két mono quad-ból gyúrt sztereo dög ami csücsül egy szépséges toroidon "szóljon nagyot" jeligére, akkor már kiderül, hogy zaj is van és baj is van.
Persze a kivétel erősítő és nem szabály. :DDD

Hardverlesen

(#35) bambano válasza priti (#34) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

quad rulz :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#36) #27483136 válasza pushalias (#31) üzenetére


#27483136
törölt tag

Még így is rontanom kellet a 741-est. :) Egy jó opampon mit lehetne bemutatni? Azt hinné mindenki, hogy mindegyik opamp olyan.

(#37) #Morcosmedve válasza hcl (#1) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

nekem is Doof :D

© asszongya'hogy

(#38) Keeperv85 válasza bambano (#35) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Pffujj de úúúttállttam. Főleg a toroidot megtekerni hozzájuk...:Y

(#39) mr_ricsi válasza #27483136 (#19) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Az 1. ábrán a T1 kollektoráról hiányzik egy ellenállás. (Aminek az értéke az ábra szerinti kapcsolásnál megegyezik az R1-gyel, de ez nem lényeges.) Enélkül nem folyhat azonos áram a T1 és a T2 tranyón.

A logaritmikus potihoz hozzátehetnéd, hogy csak az emberi hallásgörbe szerint azonos a hangerőváltozás, nem természeti törvényről van szó. (amikor Pataki Attila az UFÓknak zenél, nem biztos, hogy ilyen potikat használnak a keverőben. És az OPAkat sem mindig audio jelhez használják, illetve lehet olyan speciális szabályzási igény is, amikor nem ez az optimális választás)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#40) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Kérdés :) OPA-k párhuzamba kapcsolásáról fogsz írni? Mennyit lehet miért nem miért jó.
Elvégre ha pl 4-ot egymás után rakok akkor nagyban csökken a kimeneti impedancia de mégis nő a kimeneti max áram. És nem kell FET-et vagy tranyót meghajtani az opaval. Pl 4134-el kis helyen elfér és 1 tokban van. :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#41) #27483136 válasza mr_ricsi (#39) üzenetére


#27483136
törölt tag

Helló
A T1 kollektorába nem kell ellenállás, mert a tranzisztor áramgenerátor. T2 kollektorában is csak azért van, hogy T2-nek ne a teljes kollektor árama folyjon be T4 bázisába.
Egyébként ezt persze a gyakorlatban nem is így ellenállással oldják meg, hanem áramtükörrel.

(#42) #27483136 válasza vodkaboy22 (#40) üzenetére


#27483136
törölt tag

Igen, de csak érinteni akarom a témát. De a lényeg kiderül belőle. Majd igyekszem.
Úgy gondolom a héten meglesz a folytatás.

(#43) mr_ricsi válasza #27483136 (#41) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"A T1 kollektorába nem kell ellenállás, mert a tranzisztor áramgenerátor."
A differenciál erősítő annál tökéletesebb, minél egyformábbak a tranyók, és minél egyformább a két kollektor ellenállás értéke. Ha az egyik ellenállás hiányzik -ahogy az elvi rajzodon-, akkor egy offset-kiegyenlítést végző részegységet kellene belerajzolnod, különben az a szimmetria nem működik, amit az ábra alatt magyarázol.

"T2 kollektorában is csak azért van, hogy T2-nek ne a teljes kollektor árama folyjon be T4 bázisába."
Ha nincs ott az R1, akkor a T4 bázisa állandó +Utáp-ra kerül, amitől a kimenet állandó -Utáp értéket vesz fel, és a kapcsolás erősítőként sehogy nem fog működni.

"Egyébként ezt persze a gyakorlatban nem is így ellenállással oldják meg, hanem áramtükörrel."
A 741-nél régebbi 709-es műveleti erősítőben még nyoma sincs áramtükörnek. A kapcsolása sokkal inkább hasonlít a klasszikus, nem integrált műveleti erősítőkre, és a te elvi ábrádra. A 709-esben is 2 db egyforma, 25kohmos kollektorellenállás van.
[link]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#44) #27483136 válasza mr_ricsi (#43) üzenetére


#27483136
törölt tag

Hali
Ez egy elvi vázlat a megértéshez. Nem több.

Valóban, a tranzisztor kollektorárama kis mértékben, de függ a C-E feszültségtől, és itt a T2 ezen feszültsége 0,65V-tal kisebb, mint T1-é (ez a T4 B-E feszültsége). Épp ezért nem is ellenállást kellene tenni T1 körébe, hanem diódát. De ez még akkor sem lenne igazából működőképes, mivel T4 bázisárama nincs is figyelembe véve ezen a rajzon és T4 h21 szórása miatt is kalkulálhatatlan lenne egy szimmetrikus működés. Szóval, ez csak egy elvi ábra.

(#45) priti válasza Keeperv85 (#38) üzenetére


priti
addikt

Te tekerted? huhúúúú :))
az fincsi.

Az én időmben háromért, aztán ötösért volt olyan a suliban, hogy letört a karod, mire hazavitted. Osztálytársam faterja gyártotta géppel, de jó is volt. Rászaladtunk a témára a szakoktató meg csak nézett, hogy a tematika a közelben nincs, de már csak olyan vasklorid van a suliban, hogy fürödhetsz is benne, mert semmit nem csinál. Valakinek mindig ázott a motyója :) Jó filcért bármit megkaptál a suliban. Mindenkinek az kellett, mert szar volt már a lötty és leázott, persze alámart, oda a vezetősáv, tehát szar a filc...

Persze toroid ide-oda a kész erősítőknél azért már volt némi szórás. Azok a műszerdobozok, uhh, a postaláda volt a csúcs. A kétszer százas postás, de nagyot szólt amúgy, ha nyeleltük vitt mindent. :DDD Első félévben elvileg fémipari alapképzés lett volna, de erősítőnk az már volt.

Hardverlesen

(#46) Keeperv85 válasza priti (#45) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Én hát. Mindig én voltam rajta a szopórolleren, mikor valaki Quad-ot épített, mert a toroidot nem olcsó és nem is egyszerű géppel fűzni, egyrészt mert jó esetben nem két fél gyűrű, másrészt mert egy-egy réteg után lakkoztam az egészet, majd újabb réteg, lakk, újabb, lakk.. és így tovább. Aztán a külső "csomagolás". Én régi pólókat vágtam csíkokra, azzal tekertem körbe, de van, aki a régi sebtapasz ragacsra esküszik.

A súlyuk meg hát: egyszer esett a lábamra egy még nem is teljesen feltekert... > :Y

Ja a filc. Igen, az kellett, de mi hamar átszoktunk a fotolakkra. Volt olyan, mikor úgy rásült, hogy korongcsiszolóval sem akart feljönni utána... :))

A fémipari alapképzésbe még részt vehettem: kalapács fej lett volna, ami nekem soha sem lett kész a sok bütykölés mellett. :D

Jómagam csöves quad-ot szerettem volna, de elszaladt az idő és semmi sem lett belőle. Itt meg ahová költöztem sajnos nincs műhely... :(

[ Szerkesztve ]

(#47) hcl válasza priti (#45) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Normális szakiskolában az az alap, hogy a diákok érdeklődnek az iránt, amit tanulnak. Nálunk sajnos kevésbé volt ez jellemző (de azért megvolt ;) )...

Mutogatni való hater díszpinty

(#48) bambano válasza hcl (#47) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezt az "érdeklődik vmi iránt" kifejezést pontosítsuk már, mert érdeklődés az is, ha kérdéseket tesz fel meg érdeklődés az is, ha az iskola vaskloridjával maratja a házi paneleket, esetleg magáévá tesz egy-két dolgot :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#49) hcl válasza bambano (#48) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Jobb helyeken a tanárok támogatják az iskolai vaskloriddal, ellenőrzött körülmények közötti maratást, mert akkor nem otthon kókányol a diák, nem otthon borogatja ki a cuccot, és nem lesz baleset azzal, hogy leönti magát/megissza a kistestvére...

agáévá tesz pár dolgot, azzal nem lehet egyetérteni, nyilván. De pl. nekünk, ha felmentünk a tanárokhoz, hogy kéne pár alkatrész, mert erősítőt építek, és volt, akkor adtak. A helyi elektronikai gyártól elég sok adományt kapott az iskola, pl. selejtes alkatrészeket, amik még működtek (pl. rosszul vágott lábú ellenllások, elrontott szekvenciák, karcolt panelek, ilyesmik).

Mutogatni való hater díszpinty

(#50) Keeperv85 válasza hcl (#49) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Jobb helyeken nem maratnak vas kloriddal... ;)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.