Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Samus


Samus
addikt

Lehet csak szerencsés vagyok, de nálam általában leállnak a lemezek (10 perc tétlenség után), nem kezdenek esztelen csattogásba, pedig nem nyúltam bele a feladatütemezőbe XP óta. Mondjuk töredezettségmentesítést is akkor csináltam utoljára...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#2) Hieronymus válasza Samus (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nyilván a nálad is töredezettség mentesít háttérben a Windows. Nincs ezzel baj. Régóta csinálja teljesen automatikusan a Windows. Neked elméletileg sincs dolgod ezzel.

A nagy kérdés az, hogy miért váltott át hangos csattogásba a meghajtó?
Lehet, tele van és sokat kell mozgatni az adatokat. Lehet, ez már a merevlemez meghibásodásának figyelmeztető üzenete.
Én lekérdezném a SMART adatokat. Jobb ellenőrizni és felkészülni, ha szükséges. Mint meglepődni az esetleges adatvesztésen, miután a töredékmentesítés miatt, bűnbaknak kikiáltották a Windowst.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) Murphistic válasza Samus (#1) üzenetére


Murphistic
aktív tag

Ennek utánanézek, köszi a tippet. Azt hiszem utoljára Windows 95 alatt működött a lemezleállítás és XP óta soha (na jó, nálam 95 után XP jött)

Ezt betudtam annak, hogy a rendszer is HDD-n volt, de ez most már nem igaz.Elméletileg 20 perc tétlenség után kéne lekapcsolniuk.

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#4) Murphistic válasza Hieronymus (#2) üzenetére


Murphistic
aktív tag

Azt elfelejtettem leírni a posztban, hogy egy másik gépnél is ilyet tapasztaltam. Mindkettő szerver HDD (14 és 16TB-s WD Gold), amik viszont hangosabbak lehetnek.

HD Sentinel szerint mindkét lemez rendben.

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#5) Hieronymus válasza Murphistic (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A töredékmentesítést azért csattogtasd végig. Hosszabb távon inkább kíméli a meghajtót, mint terheli.

A szerver merevlemezeket szerverben használod?
Ha igen, akkor minden rendben. Ha asztali gépben találtak helyet, akkor problémák lehetnek később.

A szerver meghajtók mechanikáját a tartós és állandó használatra tervezték. Pörögnek a lemezek éveken át, megszakítás nélkül A folyamatos indulás és leállás olyan terhelés a meghajtónak, amit nem terveztek be. Egy szerver merevlemez nagyjából három alkalommal pörög fel. Egyszer tesztelik, aztán belenyomnak néhány hónapnyi üzemórát. Utána kiveszik tartaléknak. El kell kerülni, hogy a tömb meghajtói egyszerre adják fel a harcot. Ez akkor a legbiztosabb, ha nem egykorú meghajtók vannak a tömbben.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) Murphistic válasza Hieronymus (#5) üzenetére


Murphistic
aktív tag

Asztali gépben használom mindkét lemezt, de nem rendszermeghajtóként és szinte alig törlök a fájlokból.
Szekvenciális olvasás közben egyáltalán nem hallom a fejmozgást, így még fölöslegesnek tűnik egy halom fejmozgással tökéletesíteni a jelenlegi állapotot.

Lehet, hogy nem a legtökéletesebb szerver lemezt használni ilyen környezetben, de eléggé kényszerpályán voltam. Nagy lemezt akartam, SMR nélkül és persze viszonylag jó áron.
A zaj kompromisszumnak tűnt, de egyedül a folyamatos seek zavar, amit defrag nélkül el tudok kerülni. Ráadásul, erre 5 év jótállást kaptam, míg egy WD Blue-ra 2 járna. Végül a lemezeket 8 hónap eltéréssel vásároltam.

Külső lemezekben viszont Seagate-eket használok, de azok SMR-esek és még nem mentem 6TB fölé.

A szinkronizálást próbálom off-line megoldani, ami lehet megérne egy külön posztot.

Ha már para faktor, akkor engem jobban izgat a hélium töltet szintje :) . Eddig még nem volt héliumos HDD-m és nagyon remélem, hogy egy ideig nem jut a vásári héliumgömbök sorsára.

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#7) Hieronymus válasza Murphistic (#6) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A szerverekbe szánt merevlemezek a fejrángatásra vannak kihegyezve. Folyamatos üzemmódban kell a lemez különböző helyei és a processzorok között adatokat mozgatni. Ráadásul gyorsan kell mozognia fejnek, hogy minél kevésbé lassítsa az adatfeldolgozás sebességét. A hangja sem izgalmas, mivel egy szerverterem folyamatos zajszennyezés. a ventilátorok és merevlemezek miatt.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) UnA válasza Hieronymus (#7) üzenetére


UnA
Korrektor

A "szerver" elég általános megnevezés – nálam is van egy Synology home server, de ott fontosabb a csendes működés, mint a sebesség ;)

(#9) Hieronymus válasza UnA (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Akkor nem szerver lemezeket kell vásárolni. Ennyire egyszerű a megoldás. :D

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) UnA válasza Hieronymus (#9) üzenetére


UnA
Korrektor

Pontosan... én is így választottam lemezt hozzá :K

(#11) Hieronymus válasza UnA (#10) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Kalapácsot kell venni.

Szólt a cipész. A segédje mondtam hogy a kőműves kalapács sokkal olcsóbb. Akkor vegyünk kőműves kalapácsot, szólt a cipész. A kalapács, az kalapács. :DDD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#12) Murphistic válasza Hieronymus (#11) üzenetére


Murphistic
aktív tag

Még jó, hogy nem kalapácsot vettem :D .

"Folyamatos üzemmódban kell a lemez különböző helyei és a processzorok között adatokat mozgatni."
Arra való az SSD, vagy inkább SSD tömb. Ha több procis rendszered van, akkor a HDD-ket storage-re használod.
Nem véletlen, hogy már nem találsz 10k vagy 15k fordulatú merevlemezeket. Arra már azt mondom én is,hogy a melegedés miatt nem való otthonra, de én még 7200-as fordulatú rendszerlemezeken szocializálodtam.

Egyébként értékelem, hogy a hang alapján aggódtál, hogy nincs-e valami gond a lemezzel. De így, hogy zárolt képernyő mellett nem csap eszeveszett seek zajt, szinte nem is hallani

Ha már NAS-ról is volt szó, a WD-nél volt a pofára esés, hogy "NAS" lemezt árult, de SMR-rel, amit viszont nem szeretett a tömb rebuild.
A WD Gold hivatalosan is CMR-es, bár ebben talán segített a Red SMR botrány is, hogy most már feltüntetik:
https://www.anandtech.com/show/15878/western-digital-cleans-up-the-red-smr-nas-hdd-mess
Ez volt a fő ok, hogy nekem CMR-es lemez kell, még ha seek alatt hangosabb is. Amibe belenyugszok, csak ne csinálja fölöslegesen.

[ Szerkesztve ]

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#13) Hieronymus válasza Murphistic (#12) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Arra való az SSD, vagy inkább SSD tömb. Ha több procis rendszered van, akkor a HDD-ket storage-re használod."

Szólj a WD-nek, hogy félreértik a szerverek felhasználóinak igényeit, A sebesség nem lényeg számukra.

"Nem véletlen, hogy már nem találsz 10k vagy 15k fordulatú merevlemezeket."

Persze, hogy nem véletlen. A Raptorokat nyírta ki elsőre az SSD. Árban már az első időszakban is konkurencia volt az SSD. Az elérési időben, a mozgatás teljes hiánya miatt, nagyságrendekkel gyorsabb elérési időben az SSD.

Amúgy a NAS felhasználás nem azonos a szerver típusú felhasználással. Ez figyelembe veszik a meghajtók tervezésénél. A NAS inkább SOHO kategória. Nem folyamatos a meghajtók terhelése. Munkaidő vége után jobb ha bealszanak a lemezek.
Ráadásul a NAS kategóriában a folyamatos rendelkezésre állási idő kevésbé fontos, mint a szerverek esetében. Sokkal fontosabb a biztonsági mentések up to date állapota. De úgy, hogy ne legyenek elérhetőek közvetlenül a hálózatból. Egy zsaroló kártevő beesése esetén maradjon biztonságban a mentés.
Nem mész semmire egy RAID X tömbbel, ha titkosítva vannak rajta az adatok.
Ráadásul a NAS minden esetben hálózaton lóg. Szóval a hálózat sebessége és terheltsége is behatárolja a NAS elérés sebességét.

A kalapács az kalapács. De a feladathoz legmegfelelőbb kalapácsot érdemes használni.
A linked egyértelműen mutatja meg, hogy a red merevlemezeket mely alkategóriákba pozicionálta a WD.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#14) Murphistic válasza Hieronymus (#13) üzenetére


Murphistic
aktív tag

"Szólj a WD-nek, hogy félreértik a szerverek felhasználóinak igényeit, A sebesség nem lényeg számukra."
Szerintem, a WD tudja a tanácsom nélkül is, hogy ha IOPS és sebesség kell, akkor SSD a válasz. Vagy véletlen, hogy megvette a SanDisket és most a Kioxiával egyezkednek.

A Raptor egy érdekes hattyúdala volt a merevlemezek uralmának. Találó a név is, kihalt az SSD-meteorittól.
És ha már őskövületek, akkor 15k-s lemez alatt pl. ilyenre gondoltam https://www.amazon.com/Seagate-Cheetah-Ultra320-Internal-ST3146855LC/dp/B000VZ16AC

Értem, a NAS lemezek sleepje megvéd a ransomwaretől. Jó tudni.

Végezetül egy kérdés: Összefoglalnád, hogy végül is mi a fő problémád azzal hogy WD Gold-ot használok adattárolásra? Először azt hittem, hogy a megbízhatóságért aggódsz, most úgy tűnik a zajért, de arról szól a posztom, hogy ez már megoldódott...

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#15) Hieronymus válasza Murphistic (#14) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Értem, a NAS lemezek sleepje megvéd a ransomwaretől. Jó tudni."

Hát, te tudod. De rajtad kívül senki sem írta ezt.

Én nem aggódok semmiért. Nem én aggódok!
Nem én írtam egy bejegyzést a hangosan kattogó lemezekről, amit a töredezettség mentesítés idézett elő. :DD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.