Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#41) updog


updog
senior tag

Ha már így pörög a topic, félig offként, de valamennyire idevágó gondolatként nekem az fordult meg a fejemben, hogy az ilyen 30-50-100W-os "solar charger/solar panel" mobil napelemek mennyire praktikusak? Legyen egy tök random példa, amit dobott az amazon: [link] de nincs semmi konkrétumom egyelőre.

Full laikusként bőven nem értek hozzá, most kezdtem utánaolvasni hogy pl. van amelyik a napsütéstől melegszik, attól meg leáll :D Szóval vannak még számomra meglepetések, de láttam már (pl. amazonon) jópárszáz 4-5* értékelésűt is.

Az ötletem az, hogy mivel napi minden órában (is!) direktben odasüt a nap az 5. emeleti teraszunkra, kiraknék egy ilyet, és 20.000 mAh-s powerbankokat (esetleg nagyobb akksikat?) töltögetnék, amiről meg utána mehetne a telefonok, Eneloopok (létezik vajon USB-ről tölthető Ni-Mh töltő?) delejezése, meg még ki tudja mi mindent meg tudnánk oldani így.

Mint általában az ilyen kérdésekben, nem a pénzügyi megtérülést nézem, hanem hogy a kvázi végtelen ingyen napenergiát hatékonyan ki tudnám-e használni, lehetőleg ne kössön ki 1-2 éven belül a szemétben a "napelem", ilyesmi. Mennyire halott gondolat ez?

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#42) philoxenia válasza updog (#41) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#43) dabadab válasza philoxenia (#39) üzenetére


dabadab
titán

Elolvastam mindkettőt, semmit sem írtak a kiszámíthatóságról, azért kérdezem.

DRM is theft

(#44) Alex91 válasza philoxenia (#42) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem o nem erre kivancsi…

Amire mar en is gondoltam, hogy kitesz a napra usb toltesre alkalmas napelemet, es powerbankokat tolt vele, es majd azzal tolti a telokat…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#45) updog válasza philoxenia (#42) üzenetére


updog
senior tag

Köszi, de ennél egy nagyságrenddel kisebben gondolkoztam elsőre :D Lásd telefontöltés, <100W napelem, illetve ~1-200 EUR árak amik ehhez tartoznak :DDD

Illetve nem is a tárolás része ami érdekel főleg, hanem hogy ezek az olcsósított "napelemek" vannak-e már az ilyen minimál célokra évekig normálisan használható szinten :)

#44Alex91 yep :) :R

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#46) philoxenia válasza dabadab (#43) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Logikusan gondolkodva kombinált energiatermelés esetén mindkettőből kisebb kell, mintha külön-külön valósítanák meg ugyanazt a kapacitást, amit együtt érnek el. Így az energia tárolására is kisebb méret tervezhető.
Kiszámíthatóságról nem írtam. Nem politizálok... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#47) philoxenia válasza Alex91 (#44) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nekem ebben a méretben városban feleslegesnek tűnik. Ezeket nagyon jól lehet használni, ahol a hálózat nem elég, de városi környezetben nem látom értelmét. Az ártól eltekintve a gyártáshoz szükséges környezeti lábnyom nagyobb lehet, mint az üzemeltetésen megspórolt környezetszennyezés. Szerintem.
Más fórumról írás a témában.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#48) dabadab válasza philoxenia (#46) üzenetére


dabadab
titán

A "tervezhető kapacitás" az szerintem a "kiszámíthatóság".
A napelem kapacitása pl. éjszaka teljesen jól tervezhető, konkrétan nulla, ez elég biztos.
Ha emellé odaraksz egy szélerőművet is, akkor már jóval kevésbé lehet tervezni, mert vagy fújni fog a szél, vagy nem.

DRM is theft

(#49) philoxenia válasza dabadab (#48) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A kiszámíthatóság egyes fórumozókra jellemző tulajdonság. A tervezhetőség azon múlik, hogy a meggyőzhetetlen kötekedőt ott tervezed hagyni, vagy eleve ignorálod. Ez tervezhető.... :P

Amúgy a napelem kapacitása mindig ugyanaz, éjszaka is és nappal is... ;) Látod, nekem is megy ez... ;]

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#50) lo_jo válasza philoxenia (#46) üzenetére


lo_jo
senior tag

Otthoni, lakossági szinten még érthető, hogy a klíma a napsütéssel van összefüggésben, de ez sem törvényszerű. Viszont ipari szinten meg nagyon nem a napsütés függvénye, egy ipari létesítményben, de még egy irodaházban is bőven elég egy felhős, de melegebb nap, amikor üvöltve mennek a klímák, hogy az emberek és a berendezések is normális körülmények között működjenek. Vannak ipari kvázi sztenderdek, nem véletlenül alakult ki, hogy hány fokra hűtik-fűtik az épületeket. Saját példa: 60-80 fős nagy térben dolgoztunk, mindenkinek egy gép és minimum 2 monitor. Itt ha nem történik semmi, tehát nem "pörgeted" a gépet, akkor is annyi hő termelődik egy borús tavaszi vagy őszi napon, hogy minimum a szellőztetőnek, de sokszor a klímának mennie kell, különben nem tudsz érdemi munkát végezni. De például stresszes munkát te sem szívesen végeznél úgy, hogy azt mondja a főnököd, hogy majd akkor lesz klíma, ha süt a nap és/vagy fúj a szél.

Mellé azért nem kell túl nagy kutatómunkát végezni, hogy lássuk, a lakossági felhasználás a kisebbik része a magyar fogyasztásnak (nagyjából 26%), az ipar meg nagyon gyorsan reagál, ha azt látja, hogy nem kap elég villamosenergiát, mert a természet éppen úgy gondolja. Majd elmennek olyan országba, ahol megkapják az alaperőmű+kiegészítő kombójából a nekik kellőt.

Saját szememmel láttam 15 éve, hogy hogy néz ki a hétvégi ügyelet egy villany szolgáltatónál. Elég gyors mintavételezéssel futnak a grafikonok, Wh pontossággal mutatva a pillanatnyi fogyasztást. Szükség esetén a megfelelő protokoll életbe lép, ilyenkor "raknak a tűzre" az egyik gázerőműben. Persze ehhez az kell, hogy jók legyenek a becslések, amihez nagyon sok tényezőt figyelembe vesznek. Számít az időjárás, számít, hogy a hónap melyik hétvégéje van, van-e valamilyen szezonális esemény (olimpia, foci vb idején látható, amikor a lakosság nagy része bekapcsolja a tv-t). Ezek pont azok, amik nem követik sem a nap, sem a szél pillanatnyi állását. Ezekre a gyors reagálásokra a nap és a szél sajnos alkalmatlan.

(#51) philoxenia válasza lo_jo (#50) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Méretezés kérdése. Nem minden áramot kell napelemmel megtermelni, ami a klímához szükséges. A borult, de meleg napon az épület hőfelvétele amúgy jóval kisebb, mintha tizenkét órán át süti a nap. Tehát pont az extra hőterhelés esetén tud segíteni a napelem. Nálunk sem tervezünk akkorát építeni, mint az éves felhasználás, de ha a 210 kWh fölötti fogyasztást kiváltjuk, akkor a mai rendelkezések alapján tervezhető lesz teljes mértékben az áram rezsiköltsége...

Ha a gázt a kiegyenlítésre használt gázturbinás erőművekben égetnénk csak el, nemigen kellene orosz gázt vennünk...

Energiastratégia és a rezsicsökkentés.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#52) Noukoum válasza lo_jo (#50) üzenetére


Noukoum
veterán

Hol hallottál olyat hogy csak akkor mehet a klíma ha süt a nap / fúj a szél?

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#53) Alex91 válasza updog (#45) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , ilyenben nem gondolkoztal, igaz ez nem olcso kategoria…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#54) mickemoto


mickemoto
őstag

Sziasztok.
Az új gáz / villany ár számításnál ha valamelyik hónapban ( téli hónapokban ) túllépem a 144 m3/hó-t , illetve áramnál a 220 KWh/hó-t akkor abban a hónapban már többet kell fizetni a 144/ 220 mennyiség feletti részért abban az esetben ha minden hónapban diktálok és ugye augusztus 1-től indul az új számlázás és még nem lépem túl az éves 1729m3/2523KWh értéket?

(#55) Alex91 válasza mickemoto (#54) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , itt van vitatva a dolog…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#56) D1Rect


D1Rect
félisten

Csendben megjegyzem, hogy én nagyon sokat kritizáltam Paks 2-t, de lehet a végén mégse lesz akkora pénztemető mint tippeltem.

(#57) bambano válasza philoxenia (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a minap beszéltem egy ismerősömmel, aki tavaly rakatott napelemet.
az idén januári termelése 10.5%-a volt a júniusinak.
Ennek fényében megkérdezném: ez a marhaság, hogy napelemet alapellátásba, mikor kopik már ki végre a köztudatból???
Ha a lakosság megtermelné a fogyasztását, akkor megtermelné a fogyasztását. Ha a lakosság harmada megtermelné a fogyasztásának harmadát, az a teljes lakossági fogyaztás kilencede lenne.
blabla.
hogy is hívják az ilyen mondatokat... tautológia?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#58) bambano válasza bkercso (#35) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ksh-n van táblázat minimálbérről.
[link]
ez az a bér, amit parancsszóra emelnek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#59) bambano válasza philoxenia (#46) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a valóság ezzel szemben az, hogy kombinált energiatermelés esetén mindegyik résztvevő energiatermelési módból meg kell valósítani a teljes kapacitást.
ezért ér nullát a napelem.
vagy ha nem így csinálod, akkor az ügyfeleknek el kell fogadniuk, hogy időnként nincs áram.

másik hsz-re szerk: "A borult, de meleg napon az épület hőfelvétele amúgy jóval kisebb, mintha tizenkét órán át süti a nap.": ja. egy borult napon kevesebb hőt vesz fel az épület, cserébe csökken a levegő páratartó képessége, ezért padlógázon kell járatni a klímákat, hogy párátlanítsanak.

jó lenne elfogadni végre a tényt, hogy közmű szintű ellátásra olyan erőmű kell, ami mindig működik.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#60) UnA válasza bambano (#59) üzenetére


UnA
Korrektor

A példa nagyon jó lenne, amit írsz, de az élet nem a szerverteremben folyik :)

Vagyis oké, legyen klimatizált környezet, ahol ezt a termelés megköveteli, de teljesen pazarló ezt mindenhol erőltetni.

(#61) bkercso válasza updog (#41) üzenetére


bkercso
nagyúr

nem a pénzügyi megtérülést nézem, hanem hogy a kvázi végtelen ingyen napenergiát hatékonyan ki tudnám-e használni
Önellentmondás... :R
Nyárom a 36°C-ban meg túl is melegedhet, ha gagyi.

Tegyél fel 2m magasra egy műa. fekete hordót, tele vízzel, és estére van egy melegvizes zuhanyzód. (Persze: hidegben egészséges zuhanyozni :P ).

De arra is gondolhatsz, hogy most a Földnek nem jön jól a felmelegedés, így beboríthatnád a teraszod alufóliával (olcsó infratükör) és visszalőhetnéd az űrbe a meleget. Ezt nem fogná meg a légkör, mert nem változna lényegesen a spektruma.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#62) bkercso válasza D1Rect (#56) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hozzáférsz titkosított adatokhoz? :U

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#63) philoxenia válasza bambano (#57) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Hát igen. Nekem meg van ismerősöm, aki 4k-ban akart játékokat futtatni a százezres laptopján...
A beszéltem valakivel, aki hallott már róla, az nem éppen tudományos vélemény. Ki mondott itt olyat, hogy a a lakosság megtermelné a fogyasztását? Szalmabábozol.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64) philoxenia válasza bambano (#59) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Szalmabáb. Elismerem az IT területén a szakértelmedet, de a fizikának vannak olyan területei, ahol szerintem már sokat felejtettél a középiskolai anyagból.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#65) norbx válasza bambano (#22) üzenetére


norbx
aktív tag

hol volt béremelés??? lemaradtam valamiről???? max a parlamentbe mert én nem vettem észre azt a durva béremelést..... 4% ot kaptam januárban.... az a durva inkább

(#66) Alex91 válasza norbx (#65) üzenetére


Alex91
félisten

A rendoroknek… (tufjuk miert…)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#67) UnA válasza norbx (#65) üzenetére


UnA
Korrektor

OFF: az utolsó évtizedet nézzed, nem az utolsó hónapot. Ha nem vetted észre, hogy már nem lehet megállni az utcában, mert mindenhol annyi autó van, akkor nem magyarázom.

(#68) #72042496 válasza UnA (#67) üzenetére


#72042496
törölt tag

Mert már nincs pénzük garázsra. :DDD

(#69) Hieronymus válasza bambano (#59) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"a valóság ezzel szemben az, hogy kombinált energiatermelés esetén mindegyik résztvevő energiatermelési módból meg kell valósítani a teljes kapacitást."

Miért is kellene?
Tulajdonképpen nem hangzik rosszul, az amit írsz, csak nem korrekt.
Nem szükséges mindegyik módon megtermi tudni a teljes energia szükségletet. Ha a napelemek megtermelnek annyi energiát, hogy egy csúcserőművet kiváltanak, az is jó.

Ha lenne annyi naperőmű energia termelés, amennyi Paksi termeléssel egyenértékű, akkor Paks maradna, mert egy atomerőművet nem lehet csak úgy ki- és bekapcsolni. Nyilván eladható a napenergia, ha éppen van rá igény.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#70) D1Rect válasza #72042496 (#68) üzenetére


D1Rect
félisten

Lol. :DDD

(#71) norbx válasza UnA (#67) üzenetére


norbx
aktív tag

Azt nézem pont és valahogy nem jön át a brutál növekedés. Az autó kérdés meg hát szerintem inkább azt nézd meg mennyi van hitelre, lehet meglepődnél mennyi hitelt képesek felvenni az emberek a semmire.

(#72) bambano válasza norbx (#65) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

igen, az #58-as hsz-ről és a benne levő linkről mindenképpen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#73) bambano válasza philoxenia (#64) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

fizika: konkrétan?
egyébként elfogadom, hogy a beszéltem valakivel, aki látott már valakit érvelés nem teljesen korrekt, de továbbra is ezt fogom mondani, ha nem akarom felfedni a forrásomat.

az it területén nem kell elismerned a szakértelmemet, nekem elég, ha önállóan ellenőrizni tudod, hogy ha tanácsot adtam, az bevált-e.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#74) bambano válasza Hieronymus (#69) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a megújulókkal kapcsolatban az a probléma, hogy vagy van, vagy nincs. legalábbis nálunk ez a területi probléma.
tehát hiába építesz fel egy komplett naperőművet, ott kell lenni mellette a tuttibiztos forrásnak, hogy amikor nincs nap, akkor valamivel pótold a kieső termelést.
vagyis amikor naperőművet építenek, az azzal jár, hogy fosszilisból a teljes kapacitásnak ott kell állni haptákban, akkor is, ha kihasználatlan, ami mocskos drága történet.

annyiból igazad van, hogy nem kell minden komponensből ott legyen a teljes kapacitás, ezt elírtam. elég, ha van x kapacitás napelemből, y kapacitás szélerőműből, és nem kell, hogy a komplett napelemes termelést ki tudja váltani a szél, ha nem süt a nap. de az tény, hogy kell, hogy ott legyen a teljes kapacitású fosszilis, mert jelenleg senki nem fogadja el azt az üzenetet, hogy nincs áram.

Ennek pedig az a következménye, hogy időnként simán lehet túltermelés, amikor negatív áron adja az elosztórendszer az áramot, mert túl sok van. Ilyenkor jön jól az erőműveknek, ha haverok a vasúttal, mert a váltófűtés bekapcsolása júliusban is elnyeli a túltermelést.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#75) philoxenia válasza UnA (#67) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Azért nézd meg azokat az autókat. Előttem nemrég ment a faluból, gondolom fűnyíró-brigád, mert az látszott a hátsó szélvédőn át és mindenki sárga mellényben volt. D-s rendszámú diesel Astra kombi. Meg kellett előznöm, mert akkora koromcsíkot húztak maguk után... Szerinted mennyit érhet egy ilyen kocsi? Persze Pest, belváros, biztosan nem ez a jellemző, de azért.... Ha a lakásod mondjuk Zuglóban ötven milla, két kétmillás kocsi miért lenne luxus? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#76) philoxenia válasza bambano (#73) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

egy borult napon kevesebb hőt vesz fel az épület, cserébe csökken a levegő páratartó képessége, ezért padlógázon kell járatni a klímákat, hogy párátlanítsanak.

Ez egyáltalán nincs alátámasztva számítással/kalkulációval stb. Maga a párátlanító funkció egy olcsó klímán egy elég zabálós fícsör a klímaszerelő haverom szerint is, azonban pl. megfelelő hőfokon járatva normál üzemmódban simán kivesz ugyanannyi párát a levegőből, a fizika alapján. /harmatpont/ Komoly klímáknál/szellőzőknél meg ez fel sem merül, hiszen komplett légcserével dolgoznak, kifelé is befelé is optimalizált a levegő hőmérséklete.[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#77) bambano válasza philoxenia (#76) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mi nincs alátámasztva? hogyha kint hidegebb van, kevesebb meleg megy be az épületbe? ezen mit kell alátámasztani?
meg azon, hogyha csökken a levegő hőmérséklete, akkor nő a relatív páratartalom?
a párátlanító funkció annyi, hogy lehűtik a levegőt és ettől kicsapódik belőle a víz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#78) philoxenia válasza bambano (#77) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Tehát padlógázon kell járatni a klímákat, ha a külső levegő harminc fokos, ha pedig ötven, ráadásul a falak is melegszenek, akkor kevésbé, mert nagyobb a relatív páratartalom?
egy borult napon kevesebb hőt vesz fel az épület, cserébe csökken a levegő páratartó képessége, ezért padlógázon kell járatni a klímákat, hogy párátlanítsanak. (Ez mondjuk így már magában elég zavaros...)
Erről beszéltél. A levegő abszolút páratartalma nem lesz nagyobb felhős időben, max. a relatív.
Nem igazán értem, mit akarsz mondani egyáltalán. Ha melegebbek benn a falak és 35 fok van, cserébe 25% a pára az jobb, mintha 27 fok van és 50%-os a páratartalom? :F Saját tapasztalatom szerint nagyon nem.... Normális épületben egyébként nincs állandó levegőcsere. Gépi szellőztetésnél kb. szinte mindegy, a külső-belső páraarány, (imént linkeltem) otthon meg nem járatom a klímát nyitott ablaknál. Legalábbis én. Nem baj ha te nem érted, elég, ha mások értik... ;) Itt ezt inkább részemről lezárom. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#79) Zirowe válasza UnA (#12) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Jaja, itthon biztos nem működne.
Tök jó meg minden, csak akkor kérlek magyarázza már el nekem valaki, hogy Bp-ről Bécsbe tartva vonattal, Hegyeshalom után hogy lehet, hogy végig van rakva az a rész szélerőművekkel?
Amik kb a szélcsendes időben is forogtak rendesen.
A mi oldalunk persze semmi, okos a szél, hozzánk nem jön át..

Egyébként az eredeti poszthoz hozzászólva, Paks esetében nem csak a fűtőelem árát kellene nézni, hanem, hogy mennyibe volt felépíteni és mennyibe lesz lebontani az egészet..
Csak erről szeretnek megfeledkezni számoláskor.

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#80) UnA válasza Zirowe (#79) üzenetére


UnA
Korrektor

Nem azt mondtam, hogy nem működik egyáltalán – de nem tudom, hogy laktál-e olyan helyen, ami tényleg szeles? Mert ott egészen mások a lehetőségek szélerőmű szempontjából.

De az Alföldön, ahol ismerem az időjárást, ott ez egyszerűen halott ügy. Voltak olyan hetek most nyáron is, amikor talán egy nap fújt a szél, és akkor sem energiatermelő módban :)

(#81) Hieronymus válasza Zirowe (#79) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

És arról is elfeledkeznek, hogy a használt fűtőelemek tárolása folyamatos felügyeletet igényel. A kezdeti időben folyamatosan víz alatt kell tartani rudakat. Utána "csak" a tárolás biztonságáról kell gondoskodni. A tartályok nem rohadhatnak szét. Nem kerülhetnek ki a környezetbe a fűtőelemek vagy azok törmelékei.

Sok generációs foglalkoztatás biztosítanak az elhasznált fűtőelemek. E is hatalmas költség.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#82) bkercso válasza Hieronymus (#81) üzenetére


bkercso
nagyúr

És napirenden van olyan hosszú távú memória fejlesztése, amire felírhatnák, hol vannak elásva a pihentetett fűtőelemek, mert ez akár >1000 év múlva is releváns info lehet. Pl. egyszer olvastam, hogy üvegbe írtak lézerrel és a cikk megemlítette a lehetséges felhasználási területek közt a fűtőelemek helyének tárolását.

Nem a költség miatt írom, hanem, hogy a költségen túl is van szempont.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#83) Hieronymus válasza bkercso (#82) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azt nem elég tudni, hol vannak elásva a használt fűtőelemek.
Nem hagyhatod ott csak úgy elásva az elhasznált uránrudakat. A vízzel érintkezve vagy hidrogént fejlesztve oxidálódik vagy oldódik a vízben. Még az oxidjai közül is csak néhány stabil. Minden tekintetben mérgező anyag. Földbe ásva, csak úgy otthagyva időzített probléma bomba. Csak az időzítő beállítását nem ismerjük.

Az antik szoci időben párthatározattal kimondták, a szocialista üzem nem szennyez, csak a kapitalista. Ezzel elintézték a környezetvédelem problémáját. A fűtőelemeket egy vízzáró rétegre gyűjtve képzelték el a megoldást. De a talajvízbe kerülve beláthatatlan méretű területek válhatnak használhatatlanná, ha nagy sűrűségben kerülne ki a környezetbe az urán izotópjai.

Üvegtábla helyett aktív felügyelet szükséges.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#84) bkercso válasza Hieronymus (#83) üzenetére


bkercso
nagyúr

Senki se mondta, hogy "csak úgy" ássák el. Pláne nem azt, hogy én ásnám el. :U

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Magyarországon perpill szélerőmű stop van. Nem lehet telepíteni. Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy a legtutibb megoldás, max annyi, hogy az éjszaka is tud üzemelni.

A téli fűtéses dologra, meg nem értem, hogy az iskolákat miért nem rakják tele napelemmel rohamtempóban és az osztálytermekbe meg mondjuk Stiebel Eltron hőtárolós kályhákat raknának? 2kW elég egy osztályterembe is, főleg ha egész nap megy. Azért azok tudnak fűteni cifrán. Egy iskola tetejére meg vagy 200nm napelemet is lehetne telepíteni. Persze tudom az elektromos hálózatot kukázni kellene előtte. Hát igen stadion helyett talán ez és nem lenne most fele ekkora gond sem.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#86) Hieronymus válasza bkercso (#84) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Én sem mondtam, hogy te mondtad. Csak az üvegtáblába vésett térképről jutott eszembe. Aki ezt kitalálta, az csak el akarja ásni az atomerőmű hulladékát.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#87) Hieronymus válasza Lalikiraly (#85) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nekem teszik az ötleted, de dolgozni kellene még rajta.
Van egy link ami segít átgondolni az egészet.
https://www.mnnsz.hu/szolar-segedletek/napsugarzas-napfenytartam-es-felhozet-magyarorszagon/

Mivel átlagos értékek, Magyarország déli részén magasabbak a napos órák száma, mint az északibb részeken.

Nagyot javítana az ötleten ha a három legjobb hónapban megtermelt energiát el lehetne raktározni a leghidegebb hónapokra.

Amúgy a vízmelegítés hatékonyabb megoldás. A meglévő fűtési rendszer keringetett vizét előmelegíteni napsütéssel a fűtési pont előtt. Ha nincs napfény, nincs előmelegítés. Kétkörös rendszer hőcserélővel, a külső kör fagyálló folyadékkal töltve.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#88) Lalikiraly válasza Hieronymus (#87) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Vagy a már ismert napkollektor. Ismerősömnek van és imádja.
Hogy egy ekkora rendszernél hogy válna be, nyilván nem tudom

Egyébként az ötletemhez hozzáadva még számolgattam, hogy itt amilyen 10 emeletes panelban lakunk. Ha csak az oldalfalát borítanák ba, az lenne nettó 300 négyzetméter napelemnek hely.. Hát azért az már döfi lenne. El ne mondják, hogy annyi panel nem lenne elég a panelházba. Ki kell számolni hány panel, hány kW ra jön ki.

A hőtárolós kájha pedig biztonságos, csendes, szolid. Főleg az említett típus. És mint mondtam hőtárolós. A tárolt hőt az éjszakára betárolt akksikkal kényelmesen ki tudná magából lökni, Már akkor nyert ügyünk van, ha a termek és helységek nem hülnek 15 fok alá.

Most a jelenlegi helyzetben azt akarják, hogy full online oktatás és így az iskolákat ugye nem kell fűteni. Namármost ha egy egész télen át nem fűtik az épületeket, akkor tavaszra meg lehet majd nézni milyen állapotba kerülnek. Mondjam vagy mutassam? Csernobil...

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#89) Chaser válasza Lalikiraly (#85) üzenetére


Chaser
titán

jaja, meg mondjuk egész évben termel, nem úgy mint a "napelem", mert az nem valami fergetegeset produkál téli időszakban

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#90) Armagedown válasza Lalikiraly (#88) üzenetére


Armagedown
őstag

Valószínűleg nem a véletlen műve, hogy olyan helyekre szerelik fel a napelemeket, ahol magasabb a napsütéses órák száma,, befedhetnénk vele a falakat, de minek, ha egyszer nem volna úgy hatékony, mert úgy nagyon kevés ideig termelnének jó teljesítménnyel.

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#91) Lalikiraly válasza Armagedown (#90) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Nézzétek ezzel én tisztában vagyok.
Nyilván felmérés, tervezés és meg kell csinálni.
De ez nem megoldás az országban, hogy jah vágjuk ki a maradék erdőt, azt heló. Egy tél alatt lepusztítunk mindent. Aztán mi lesz?
Elmondanám, nem tart örökké sem a gáz sem az olaj. Nyilván van még a földben..

De ha ész nélkül költöttünk pénzt stadionra és egyebekre. Akkor ész nélkül kéne fosni a napelemet a háztetőkre. Gyárakra és áruházak tetejére pláne. Tudom a tárolás... De éjszakára ott van paks és szélerőmű. Simán kivitelezhető a dolog.

Fater unokatestvére németbe dolgozik. Csak annyit mondott, hogy ész nélkül szerelik felfele a napelemet. Nálunk meg még mindíg nem kezdték el a napelem nyertes pályázóknak a felszerelést.

[ Szerkesztve ]

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#92) UnA válasza Armagedown (#90) üzenetére


UnA
Korrektor

Ha rövid távú megtérülésre játszunk, akkor semmit sem érdemes tenni... de néha inkább be kell vállalni a kiadásokat akkor is, ha az okosok kijelentik, hogy ez csak 10-20-50 év múlva jönne vissza. Aztán ha változik a környezet, akkor jön a csodálkozás, hogy talán mégis megérte volna.

(#93) bkercso válasza Hieronymus (#86) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hát ez úgy műxik, hogy az anyagmérnök / fizikus kutatók új megoldásokat kutatnak, aztán a piac megtalálja a helyüket. Ez a felhasználás csak egy javaslat volt a részükről. Jelenleg a mágnesszalag az egyik legidőtállóbb megoldás, ami olcsó is és lehet nagy mennyiségű adatot tárolni rajta. De évszázadokig/évezredekig az se feltétlen tart ki.

Rengeteg tudományos eredmény is van, amiket nem lenne jó elfelejteni - pl. a részecskegyorsítók adatait, amikből új módszerekkel vagy elméletekkel akár hosszú idő után is kiderülhetnek új dolgok. Ezek az eredmények rettentő drágán, nemzetközi összefogással születnek és nem biztos, hogy egyszerűen reprodukálhatók a jövöben.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#94) bkercso válasza Lalikiraly (#85) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hát igen stadion helyett talán ez és nem lenne most fele ekkora gond sem.
Jelenleg nem erre tart ez az ország. Hanem arra, hogy szépen érleljük a problémákat, elásva a föld alá, hogy a nyilvánosság ne tudjon róla, aztán, amikor már szép nagyok, akkor kirobbannak és lehet pánikolni, sopánkodni, meg kapkodni és pótcselekedni. Illetve fázni, uzsorázni, börtönbe kerülni tüzelőlopásért és egyéb hétköznapi dolgot cselekedni.

Aki tehetne vlmt, az tojik rá, mert nem érinti (mert magániskolás a gyereke pl.), aki meg szenved, az meg nem tud tenni ellene. Patthelyzet.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#95) Hieronymus válasza bkercso (#93) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Most sikerült az eddigi beszélgetésünk témáját sikerült egy másik dimenzióba átemelned. :DD :C

De ez mindig is így volt. A vaskorszakban képesek voltak közvetlenül acélt gyártani a vasércből. Nem volt kiemelkedően magas minőség, de acél volt. Ma első körben öntöttvasat gyártunk, majd abból acélt.

Ma abban a helyzetben vagyunk, amikor az adatainkat hibamentesen tudjuk tárolni és újra tárolni. Ez esetben már nem az adathordozón múlik az információ megtartás, hanem hanem az emberi elhatározáson. Redundáns tárolás, eltérő tárolóhelyeken, rendszeres tárolóanyag frissítéssel.
Mózes számára csak a kőtábla volt adott és rendkívül alacsony bitsebességgel tudta írni. Az információ deformáció ellen ez sem védte meg a kőbe vésett üzenetet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#96) norbx válasza Lalikiraly (#85) üzenetére


norbx
aktív tag

A napelem kérdésre csak annyi, hogy ekkora napelem teljesítményt nem engednek a hálózatra kötni. a visszatáplálós majd lefűtöm télen ezekkel nem működik. Ha van elvétel termel ha nincs elvétel leáll és kb. ennyi. Mint a sziget üzemű csak akkumulátor nélkül.
Télen azért annyit nem fog termelni hogy direktbe tudjál vele fűteni egy ekkora intézményt. Az ötlet jó csak a szolgáltató felől nem kapsz hozzá megfelelő támogatást.

(#97) Chaser válasza norbx (#96) üzenetére


Chaser
titán

klímával/hőszivattyúval fűtés nagy részét meg lehetne oldani
az elektromos kályhák már eléggé idejétmúlt megoldások
1kwh-ból befűtöttem 100 légm3-t úgy, hogy -15 fok volt kinn - és hőszigetelés sem volt az épületen -
ha meg +5-10 fok volt kinn 200w-ból óránként benn lazán 30 fok is volt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#98) stickermajom válasza norbx (#96) üzenetére


stickermajom
addikt

200m2-nyi napelem az nagyjából 40-50kW teljesítmény. Ez még pont lehet HMKE, ha amúgy megfelelő a hálózat a környéken.

(#99) dabadab válasza Chaser (#97) üzenetére


dabadab
titán

Kevered a mértékegységeket, van itt kWh meg watt is (ismeretlen óraszámmal, a "200 watt óránként" nem jelent semmit).

Ami érdekes, az a napi fűtésigény (kWh-ban) meg a napelem napi termelése (szintén kWh-ban).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.