Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) atus72


atus72
senior tag

Mert a mai világban az biztos szempont hogy valami 10 vagy 100 KByte :W

(#2) snecy20


snecy20
veterán

Innovanív, meg meghökkentő is, de ez nem feltétlen az a terület, ami már annyira megoldásért kiáltott volna.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#3) Sebaj Fóbiás válasza atus72 (#1) üzenetére


Sebaj Fóbiás
aktív tag

Elég gáz, hogy nem szempont, ahogy az egész szoftver-optimalizálás kérdése sem. Hányok a sok trágya bloatware-től. Pedig lehet máshogy is, hozzáállás (és nyilván tudás és szándék) kérdése. Ez például 177 KB: Farbrausch - fr-041: debris (youtube link)

Két bolygó beszélget: - Te, képzeld, Homo Sapiensem van.. - Nem baj, ne piszkáld, elmúlik magától.

(#4) tatararpad válasza atus72 (#1) üzenetére


tatararpad
őstag

Amikor 4 MB tárhelyed van lehet számít

(#5) atus72 válasza Sebaj Fóbiás (#3) üzenetére


atus72
senior tag

Kevered a dolgokat, mi köze van a hírnek a 64K demo és társaihoz ehhez?
Szerintem kettőnk közül többet folalkoztam beágyazott rendszerekkel és pontosan ezért jelentem ezt ki.
Az hogy OS-nek hívjuk az meg vicc, de definiáld kérlek az OS fogalmát ha nem értesz egyet ezzel.

(#6) atus72 válasza tatararpad (#4) üzenetére


atus72
senior tag

Ne viccelj már, hány munkaórát szopsz optimalizálással majd azért hogy az számítson hogy valami nem fér bele 4MB-ba és ez 10KByeto-on múlik?

(#7) Cythyel


Cythyel
senior tag

Nekem egyből ez jutott eszembe: .kkrieger youtube video

(#8) atus72 válasza Sebaj Fóbiás (#3) üzenetére


atus72
senior tag

Nem a szoftver optimalizáció ellen vagyok, sőt, de hogy azzal hirdessenek valami hogy lightest OS meg ilyenek akkor a hajam égnek áll. OS, 10KByte-ban meg a kisfaszom!

(#9) azbest


azbest
félisten

Ha olyan termékről van szó, amit milliós nagyságrendben szeretnének eladni, akkor pár cent is számíthat az profit szempontjából. Nem mindegy mekkora flash kell mellé.

A sok IoT hír közt hirtelen az ugrott be, hogy ezek akkor már tudnak ipv6-ot mind, mert lassan tényleg ott leszünk, hogy minden szobába tucat ip cím kell. Most hogy már a buzzword is internetes kütyüként hívja őket...

(#10) atus72 válasza azbest (#9) üzenetére


atus72
senior tag

Na, miközben ebédeltem pont erre gondoltam hogy ki lesz az aki majd azzal jön de hogy pár cent is számít ha milliós eladott darabszámok vannak, és tessék :D

(#11) szilagyiv válasza Sebaj Fóbiás (#3) üzenetére


szilagyiv
senior tag

Azért ahhoz, hogy ez a 177kB-os demócska elszaladgáljon nem kevés memória kell, ahová ki tudja csomagolnia magát, nem beszélve a futtatókörnyezetről.

Az én véleményem is az, hogy manapság már nem kell(ene) számítania annak, hogy 10kB, vagy 100...

(#12) tatararpad válasza atus72 (#6) üzenetére


tatararpad
őstag

100-10 az sztem 90, de még ha 1 kb-tal is kevesebb helyet foglal, az annyival több értelmesebben elkölthető erőforrást jelent, ami sztem senkinek nem gond. A kérdésedet pl. meg is lehet fordítani: mennyi munkát spórolok meg azzal hogy több hellyel garázdálkodhatok?

(#13) frostitualt


frostitualt
tag

10kb? amikor maga a kernel is 70x ennyi minimum?

(#14) atus72 válasza tatararpad (#12) üzenetére


atus72
senior tag

Látszik hogy életedben nem csináltál semmi embedded cuccot :)
Mi az hogy mennyi munkát spórolok meg azzal hogy több tárhellyel garázdálkodhatsz?
Fejtsd ezt ki légy szíves.

(#15) snecy20 válasza Cythyel (#7) üzenetére


snecy20
veterán

nekem is ez ugrott be. De itt is tegyük hozzá, hogy 2004-ben már kellett hozzá egy DX9 VGA, ami enyhén szólva is frissnek számított akkoriban. Az egyéb hardverigényeiről ne is beszéljünk, mert átlag gépen nagyon sovány FPS-eket dobott.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#16) atus72


atus72
senior tag

Ha már 64KB demo :D
[link] (Chaos Theory)

[ Szerkesztve ]

(#17) atus72


atus72
senior tag

Sajnos arra vonatkozóan nem sok info van hogy ez a 10KB OS(!?) mit is takar pontosan.
"Huawei will also launch its Agile IoT Solution, which consists of three
core components: Agile IoT gateway, Agile Controller and LiteOS, a
lightweight IoT operating system (OS)."

"Based on Linux, LiteOS weighs in at a mere 10KB -- smaller than a Word document -- but manages to pack in support for zero configuration, auto-discovery, and auto-networking.."

Az szakújságírás csúcsa: "smaller than a Word document" :W :W :W :W :W :W :W :W

[ Szerkesztve ]

(#18) myckie2 válasza atus72 (#17) üzenetére


myckie2
őstag

Látom téged most nagyon felhúztak... :U

(#19) atus72 válasza myckie2 (#18) üzenetére


atus72
senior tag

Picit mert a HWSW-n is fut ez a cikk pont erről :)
Nem baj, este megyek gyorstollasozni és kiütöm magamból :D

(#20) tatararpad válasza atus72 (#14) üzenetére


tatararpad
őstag

Ööö, kezdetnek ha kevesebb helyet foglal az OS akkor több jut a programnak? Ha több hely van a programnak akkor nyugodtan követhetem Microsoft bácsi javaslatait? Data you place directly into your application at design time (as properties or as literal strings and numbers in your code) increases the memory the application consumes at run time. You can reduce memory by loading the data from disk file or resources at run time. This is particularly valuable for large bitmaps and strings.

(#21) snecy20 válasza atus72 (#17) üzenetére


snecy20
veterán

Azért a falba ne verd a fejed emiatt. :D

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#22) atus72 válasza tatararpad (#20) üzenetére


atus72
senior tag

Ha a 4MB-ot vesszük alapul akkor annak a 10KB az ~0,25%-a, hát ha ezen múlik hogy beférjen egy alkalmazás az már régen rossz hidd el, abból cumi lesz később ha esetleg kiderül hogy valami nem úgy működik ahogy kellene és csak firmware frissítéssel lehet megoldani de a flash-ben már nincs hely, a termékek a vevőknél vannak, hardvert nem cserélhetsz max az egészet, posta költség stb.
Soha nem tervezünk konzumer cuccokat úgy hogy csutkáig kihasználjuk az erőforrásokat, persze meglehet váltani a világot :)

[ Szerkesztve ]

(#23) vinibali válasza atus72 (#17) üzenetére


vinibali
őstag

szerintem mindenképp üdvözlendő, hogy sikerült ekkora méretbe zsugorítani. más kérdés, hogy mennyit tudást sikerült kigyomlálni ezzel és a tárhelytől függetlenül mekkora a rendszer mérete, amikor kicsomagolja magát a ramba. nagyon sok infót nem találtam erről a rendszerről, a gyári oldal is elég csendes. valaki?

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#24) Blindmouse válasza atus72 (#14) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Szerintem te nem fejlesztettél életedben... Első körben atmega128-on fut, ahol 4 kB Sram-od van és 128kB flash-ed. Azért 10K. Arról nem is beszélve hogy így valószínű ráportolható mindenféle rádiós IC-re és meg lehet spórolni a fő mikrovezérlőt, gyakorlatilag tudsz csinálni vezeték nélküli szenzorokat gombelem méretben. Azért 10k.

Alig várom hogy a mostani tizenéves gyerekek elérjenek a programozói korba, egy rohadt mágneses riasztónak is majd 16 giga ram kell hogy elfusson rajta az Android Zserbó.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#25) schawo


schawo
titán

Szívjon a frász egy bejáratott rtos helyett egy 10kb-os szarral. A mikrokontrollereken évek óta nem okozott gondot az os méret, akkor az újabb iot hardvereken sem ez lesz a döntési faktor.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#26) atus72 válasza Blindmouse (#24) üzenetére


atus72
senior tag

És mennyibe kerül az a board amivel szopnod kell a 128kByte-os limit miatt?
Megnéztem például az Arduino árait, sok sikert hozzá és jó optimalizálást!

[ Szerkesztve ]

(#27) atus72 válasza Blindmouse (#24) üzenetére


atus72
senior tag

Nem Androidról beszétlem, de szerintem te meg a másik végletet képviseled a mindent megpróbálunk bepaszírozni szerencsétlen mikrokontrollerbe. Egyébként nem árulok el titkot de hidd el ennek valaha
nagymestere voltam amikor még nem AtMega-k voltak meg rPI-k hanem a PIC16C84 mint egyetlen flash-es elérhető mikrokontroller és társai, na ott aztán kellet izmozni (c fordító sem volt, vagy ha volt akkor akkora kódot generált hogy kuka, maradt az asm optimalizáció) úgyhogy tudom hogy honnan indult el ez az iparág és jelenleg hol tart ezért is írtam hogy a fasz fog neked 10KB-on spórolni meg heteket optilmalizálgatni, esetleg akkor ha garantálsz nekem egy több tizmilliós darabszámot hosszútávon és akkor elgondolkodom hogy spóroljak-e centeket, cserébe szopok hónapokat azzal hogy beleférjek egy szűkös limitbe és felvállaom hogy később baj lehet belőle hacsak valami über tesztet nem végzek előtte hogy 100% müködik a cucc és nincs benne sebezhetőség (ezt különösen írom mert ma rávannak gyógyulva az emberek).
Biztosan tudsz mondani (én igen) olyan alkalmazási területet ahol ez esetleg számít de hogy nem ez az irány amit követni kell abban biztos vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#28) Blindmouse válasza atus72 (#26) üzenetére


Blindmouse
senior tag

1 dollár 60 centért van 328-as megával, 128-al olcsóbbnak kellene lennie. a rádiós IC fél dollártól indul. Nem kell optimaliálni semmit mert a tipikus 3-400 soros programkód belefér a memóriába, még mellérakhatsz egy linearizáló táblát, NSA backdoort is úgyis elfér. Is igenis számít mennyibe kerül, mert jó lenne még arról is értesítést kapni, hogy a faliórában merül az elem.
Kb 26 milliárd eszközt akarnak eladni a következő öt évben, szerinted mennyit számít az ár?

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#29) azbest válasza atus72 (#27) üzenetére


azbest
félisten

Szerintem teljesen más irányból közelítitek meg.

Ha saját cégedben fejlesztel hardvert és hozzá szoftvert, akkor elhiszem, hogy nem számít pár cent. Kis szériában eleve más árszinten lehet csak dolgozni, és tényleg nem érdemes küzdeni olyan optimalizálással, aminek a költsége (munkabér) többe kerül, mint a haszna. Ha viszont nagy szériában gyártatod, akkor már előjöhet az a helyzet, ahol igenis számít.

De magyarként inkább az jellemzőbb, hogy valamilyen megrendelő számára kell fejleszteni. Természetesen jelezni kell a számára, ha úgy tűnik, hogy rosszul dönt. De a döntés az övé és ha nem lehetetlent kér, akkor végül azt kell csinálni, amit kér a pénzéért.

Az utóbbi években láttam olyan komoly projekteket, ahol számított a méret és nem kóbor megabájtokkal lehetett játszani, hanem kilobájtokkal. Legszívesebben linkelném a terméket, de azt hiszem még él az NDA.

(#30) schawo válasza Blindmouse (#28) üzenetére


schawo
titán

Bakker, az értékesítési hálózat költsége úgyis visz mindent. Remélem nem 300 forintért akarsz terméket piacra dobni. :U Egy Cortex-M4 2 dollár alatt van. Spórolsz az ATM128-cal darabján 200 forintot, és szopsz a fejlesztésen egy vagyont.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#31) atus72 válasza Blindmouse (#28) üzenetére


atus72
senior tag

A 26 Mrd eszköz az NEM AtMega-ra fog épülni és nem azon fognak jojózni hogy hány MB-os modult tesznek bele. Gondolj bele csak azon hogy mennyi pénzért jut el hozzád a termék a gyártótól és hány kézen megy keresztül és ezt viszonyítsd az alkatrész árához.
Egyébként neked nem volt anno Eclipse-ed (mármint MItsubishi)? :D

[ Szerkesztve ]

(#32) Jack@l válasza atus72 (#1) üzenetére


Jack@l
veterán

Amikor 32 vagy 128 kbyte rom-od van egy mikrovezérlőn, akkor azért meggondolod mit teszel rá.

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#33) frostitualt válasza schawo (#30) üzenetére


frostitualt
tag

csakhogy az a128 a töredékét fogyasztja azzal a 10mhz órajelével az m4 meg pörög 500-at is. amúgy nem gondoltam volna, hogy az atmega128 vagy az avr egyátalán még létezik... nade a lényeg ha 10kb az egész szar akkor sok köze nem lehet a linux-hoz lévén a kernel több, mint 500mega ha erősen ki van herélve.

(#34) vinibali válasza frostitualt (#33) üzenetére


vinibali
őstag

a 4.1rc2 forráskódja 55,7mb

[ Szerkesztve ]

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#35) buherton válasza azbest (#9) üzenetére


buherton
őstag

Megnyugtatlak ez a LiteOS nem kezeli az ethernetet.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#36) buherton válasza szilagyiv (#11) üzenetére


buherton
őstag

Nem csomagolja ki magát sehova sem, ez nem Linux. Natívan fut a flashről.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#37) buherton válasza atus72 (#10) üzenetére


buherton
őstag

Alapvetően igaza van, mert mi is azon kell, hogy dolgozzunk, hogy minél olcsóbb legyen a gyártás, mert tényleg minden cent számít. Erre nagyon jó példa a PCI vs PCIe. Ne, hogy azt hidd, hogy azért váltottak PCIe-re, mert hogy gyorsabb és újabb, azért váltottak, mert olcsóbb a megvalósítása.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#38) Reggie0 válasza atus72 (#1) üzenetére


Reggie0
félisten

Pedig baromira szamit. A flash fogyasztasa jelentos, ami a meretevel kb. aranyosan no, igy hosszu uzemideju akkus/gombelemes eszkozoknel nagyon is szamit.

(#39) frostitualt válasza vinibali (#34) üzenetére


frostitualt
tag

a forrás az más, abban benne van az össes létező driver. egy uClinux image ami full oprendszer 500kb

(#40) vinibali válasza frostitualt (#39) üzenetére


vinibali
őstag

korábban még 500mega volt :)

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#41) dabadab válasza atus72 (#31) üzenetére


dabadab
titán

Nekem volt es ismertem azt a Blindmouse-t is, de o nem o. :)

DRM is theft

(#42) Béééla válasza atus72 (#31) üzenetére


Béééla
őstag

Persze hogy nem a romon fognak spórolni mert filléres, de ha az egész cuccot fel tudod tenni a ramba, akkor nem keveset nyertél, és ramból még mindig csak pár kB-ról beszélünk cakpakk. A TMS570-ben hogy van akár 512 k is piszok jó, de mondjuk egy M0-s ha kap 16k-t, akkor örül, kenyérpirítónak nem kell több. De egy M4-es boardon amin van max 160k és 1M flash, mehet webszerver. Na ott kjó ha tudsz spórolni. A romba meg mehet a webes interfésznek egy kép. (Infineon xmc4500 relax ha valakit érdekel)
Amikor meg fel tudod clockolni néhány száz MHz-re, nem mindegy hogy a flash miatt áll-e minden olvasás előtt.
Lehet hogy assemblyztél, de hogy nem nagyon vagy képben a mai helyzettel, az erősen érződik.

Bélabá

(#43) buherton válasza atus72 (#31) üzenetére


buherton
őstag

Szemléltetésként elmondanám, hogy a nagy tételben vevők brutális kedvezményt kapnak ám. Például egy komolyabb FPGA kiskereskedelmi ára több, mint 1 millió forint, ehhez mi néhány száz forintért hozzájutunk.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#44) atus72 válasza buherton (#43) üzenetére


atus72
senior tag

Szemléltetésként a biliből meg vedd ki a kezed ha megpróbálod magyarázni hogy 1MFt-ból 100 Ft lesz, ha millliárd darabot rendelsz sem lesz ennyi el vagy te tévedve pár nagyságrendet.
Nézd meg a gyártóknál a nagymennyiségű árat, általában 10K-t adnak meg erre, de szépen látszik az árazás az 1db/100/db/1000/db/10000db és itt sem többszörös árak vannak, ebből szépen következik hogy ha 1Mdb-ot veszel sem lesz az ezredrésze az árnak te meg 10000x-es csökkentést próbálsz beadni.

[ Szerkesztve ]

(#45) atus72 válasza Reggie0 (#38) üzenetére


atus72
senior tag

"akkus/gombelemes eszkozoknel" ja az IoT az pont ilyen :)

(#46) atus72 válasza Jack@l (#32) üzenetére


atus72
senior tag

"Amikor 32 vagy 128 kbyte rom-od van egy mikrovezérlőn, akkor azért meggondolod mit teszel rá."
Erről beszéltem, azt ki mondta meg hogy ezeket KELL használnod?
Tobábbra is tartom hogy régen rossz ha tervezésnél cipőskanállal akarsz valamit bepréselni, amúgy mindenki azt csinál amit akar.

(#47) buherton válasza atus72 (#44) üzenetére


buherton
őstag

Amikor az öltönyös menedzserek leülnek az asztalhoz és valóban milliárd darabos mértékű tételben vesznek valamit, akkor bizony elképesztő számok jönnek ám ki. Ha meg van mögötted a potenciál, akkor rettentő durván lehet alkudozni.

Ha komoly vásárló vagy, akkor kérlek szépen még az utadat is kifizetik, hogy oda menj hozzájuk és velük bizniszelj. Továbbá az ilyen dolgok szigorúan szemtől-szembe történnek, így hiába jössz a webes árakkal. Azokat el kell felejteni.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#48) Jack@l válasza atus72 (#46) üzenetére


Jack@l
veterán

Az akkus gombelemes cumókban (is) ezt használják, mert ez az olcsó, kicsi, keveset fogyasztó. Ez az IOT lényege.
Ha valami 10 centtel olcsóbban megoldható egy eszközben, akkor a gyártó azt fogja használni. (több 10e-es nagyságrendnél már elég szép summa)
A beágyazott ipar bizony ilyen, ki van centizve minden a minimumra.

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#49) atus72 válasza buherton (#47) üzenetére


atus72
senior tag

Mondj már légyszíves ilyen terméket amiben milliárdos darabszám van.
Megnéztem neked egy Xilinx árazást találomra:
XC2S100-5PQ208C
1- $29.2382
24- $23.4732
72- $22.8096
120- $22.6906
504- $22.0013
1,008+- $21.9372
Hogy lesz ebből $0.0029/ chip?
De biztos ha öltönyben odamész akkor megkapod ennyiért mert kérsz 1Mdb-ot :)

(#50) atus72 válasza buherton (#47) üzenetére


atus72
senior tag

Mondj kérlek konkrétumokat, hány darab, melyik gyáró és hiszek neked.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.