Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tyrel


Tyrel
őstag

Nagyon hasznos tud lenni egy ilyen home-pc / mini-szerver. Én valamivel drágább (de még mindig teljesen baráti), Windows alapú cuccot választottam (Athlon 5350 a lelke), és számtalan feladatot megold amikhez korábban mindig "menni kellett a nagy gépnek".
Szerintem akiben megvan az indíttatás az efféle IT "barkácsolásra", annak egy ilyen kis gép összerakása a legjobb választás. Nem nagyon húzós anyagilag (ill. akkor az ha a design fontos szempont), tényleg elég sokat lehet belőle tanulni, és még hasznos is az egész szórakozás végterméke.

Visszakanyarodva a cikkhez, egyetlen dolog van amit nem teljesen értek, vagyis inkább nem értek egyet vele:
én a Router feladatokat nem adnám oda a kis gépnek. ~10 ezer Ft-os árkategóriában már bőven vannak olyan routerek amikre felmegy egy OpenWRT vagy egy Tomato (ez utóbbival élek, szintén nagyon jó), szóval ugyan úgy megvan a hálózat haxxolási lehetőség, ellenben ha bármit csinálsz a mini-szervereden (akár ha csak egy restartot) akkor nem ugrik a teljes lakás netkapcsolata, meg hát megoldja a WiFi kérdését is. :U

Ettől eltekintve "kudos!" a törekvésért / irányért / írásért! :K

[ Szerkesztve ]

Turenkarn

(#2) ncc1701 válasza Tyrel (#1) üzenetére


ncc1701
veterán

Kb tizen éve linuxra bízom a routolást, sosem volt vele bajom. Mondjuk, hogy ehhez minek feltenni virtuális gépbe egy openwrt-t, azt rohadtul nem értem, nálam minden natívban fut rajta. Egy 2 hálókártyás passzív hűtéses itx mobo, 4G memória, rendszer ssd+hdd az adatoknak (linux isokat torrentelek, nyilván), paneltáppal eszik 19w-ot idle. Van még egy 5 portos gbites switch, egy unifi ap, egész elött egy apc 350W-os ups, ez így az ups-t mérve 230V felől kér 33W-ot. Az meg kb semmi. :)

A kis olcsó openwrt-s router meg nem biztos, h tud routolni nagyobb sebességet (itthon optika van, digi), mert úgy a hw natot nem tudja használni, sw nathoz meg csirke benne a proci. Akkor már mikrotik, ha vki routerben gondolkodik, ezeket a csicsás asus, meg társait felejtsük már el, komolytalanok. Routerbe pedig alap, h nem teszünk wifit, azt oldja meg a külön AP, ami el van helyezve úgy a kecóban, h beszórja, és nem az egyik sarokban van lennt a földön, odáig meg elmegy a net utp kábelen.

(#3) sanzi89


sanzi89
addikt

Nálam mindezt egy Win7-es gép oldja meg, passzív, olcsó hardverekkel. Egyedül a route-olási feladatokat nem, de mivel szolgáltatói eszközhöz vagyok kötve, így nincs mit tenni. Egyik előnye ennek, hogy bárki bekapcsolja a monitort már netezhet vagy egyszerűbb dolgokat csinálhat - így nyugodt szívvel hajítottam ki a régi P4-es asztali gépet - , ha befejezte akkor kikapcsolja a monitort. Havi egy reset-nél a windows update-ek miatt nem kér többet, én is meglepődtem, hogy ennyire stabil.
Telefonja/tabletje/laptopja úgyis van mindenkinek nálunk, így nekünk ez teljesen jó megoldásnak bizonyult.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#4) sutszi válasza ncc1701 (#2) üzenetére


sutszi
veterán

Milyan AP? Milyen linux? (verziók, distro) ...stb. Egy kisebb leírás szerintem sokakat érdekelhet. :)

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Tyrel, ncc1701:
Felmerült kérdésként, hogy a routolást miért erre a gépre raktam és miért nem egy külön eszközzel oldottam meg?
Igazából a kihívás miatt. Kíváncsi voltam, hogy meg tudom e csinálni.
Az mondjuk igaz, hogy openwrt-t xen alá rakni nem mindig szerencsés, pl cluster esetében, már biztos nem csinálnám így. :D Meg talán melóhelyen sem, mivel ha elszáll minden, nem árt ha legalább be tudok VPN-ezni. :) Ez egy otthoni projekt, úgy gondoltam ha már álmodunk, akkor álmodjunk nagyot! :D

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#6) kmisi99


kmisi99
addikt

A jövőben én is szeretnék egy ilyesmit összehozni, mert végülis egy komolyabb roter árától nem sokkal több lenne, na meg semmi izgalom nincs egy router quick setup jában. Olyan érdekelne, hogy gondolom ha wlan kártyát beraknánk akkor gondolom simán beállítható, hogy wifit is szórjon nem?

(#7) Honkydoo válasza kmisi99 (#6) üzenetére


Honkydoo
őstag

Megoldható. Arra figyelj, hogy olyan kártyát vegyél, ami támogatja a master mode-ot. (AP mód)

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8) kmisi99 válasza Honkydoo (#7) üzenetére


kmisi99
addikt

Kösz, ez még nagyon odébb van, de jó tudni. :R

(#9) ncc1701 válasza sutszi (#4) üzenetére


ncc1701
veterán

AP. És debian linux. Leírást nem fogok gyártani, nálam ez szakmai ártalom (mmint a linuxolás), 100 feletti linuxos gépet adminolok, és vagy ~50 virtuálisat, xen alatt. Szóval, nem okozott nagy megeröltetést a dolog. Régen a szerverben volt egy wifi kártya is, és az volt az AP is, de gyenge volt a kari egy normális wifihez képest. Most "csak" router, dhcp szerver, file szerver, dns is fut rajta tán, torrent+gui, ssh, open vpn, dlna, meg amit még elfeledtem. Xenes virtualizáció az itthoni vason nincs.

(#10) ncc1701 válasza kmisi99 (#6) üzenetére


ncc1701
veterán

Azzal az a gond, h általában a szerver egy sarokban van, az meg a wifinek nem ideális. De amúgy ja, hostapd csomag, és eléggé triviális a config fileja. Itx-es lapomon csak 1 pci van, az meg kellett a 4 sata portos vezérlőnek. Idén erőt veszek magamon, és jön még 2db 3T wd red a meglévő mellé, raid5-be teszem a 3-at, így helyem is lesz, és egy kis redundanciám is. De rohaggyon meg, 2 éve is 26+fa volt.

[ Szerkesztve ]

(#11) Tyrel válasza ncc1701 (#2) üzenetére


Tyrel
őstag

Azért a gigabites netkapcsolat otthon, UPS a hálózati eszközöknek, külön egy AP csak a WiFi kedvéért (amit használ mondjuk 2 mobiltelefon...) és hasonlók nagyon nem egy átlag home user pénztárcájához és igényeihez mért dolgok.

Aláírom hogy jobb megoldás, de mi a jó francért építenék a saját lakásomban egy kisvállalkozásokra jellemző hálózatot? Semmi szükségem rá, nem használnám ki.

Fogyasztás - ha már szóba jött:
az Athlon 5350 idle-ben elvan olyan 12-15 W-al. Ha netre kell neki media stream-et csinálni transzkódolással (pl. Serviio vagy PLEX webes felületén) akkor is elvan olyan 25W-al emlékeim szerint.

A Tomato-s router nekem amúgy már egy régi darab (vannak jobbak de tök feleslegesnek érzem a cseréjét), Asus RT-N16... kb. bármit csinálhatok a hálózaton nem érdekli, elvan. Egyedüli dolog ami ki tudja akasztani pl. torrentezés vagy más sok kapcsolatot fenntartó és sok sávszélességet is használó alkalmazás futtatása közben az a Tomato Bandwidth Limiter funkciója. Na ahhoz tényleg "csirke" benne a CPU, az újabbaknak viszont nem okoz gondot ez sem (2-4 magos, 800MHz feletti ARM procik azért nagyon nem kapnak agyvérzést semmitől sem átlag otthoni környezetben). Egyedüli dolog ami miatt jogosnak érzem az Asus és más hasonló routerek kritizálását az az hogy túl vannak árazva.

Turenkarn

(#12) ncc1701 válasza Tyrel (#11) üzenetére


ncc1701
veterán

Kicsit én is anno tanulás céljából csináltam, és ha már it-ban dolgozik az ember, akkor miért ne? :) Gbites net meg havi 4eft (ne érts félre, nekem "csak" 100/100M van). Azon kívül szeretem, ha vmi jól működik, és nálunk nem ritka, h az asszpony is, és a gyerek is egyszerre néz hd-fhd filmet wifiről. Még egy cache ssd-n gondolkodok a hdd-k (későbbi raid tömb) elé, tehermentesíteni azt legalább az írások egy része alól.

(#13) kmisi99 válasza ncc1701 (#10) üzenetére


kmisi99
addikt

Nem ismerem mekkora a vesztesége az antenna hosszabbíó kábelnek, de azzal szépen el lehetne vezetni az antennát egy központibb helyiségbe, vagy gondoltam rá, hogy komolyabb wlan kártyákon 3 antenna van, nem biztos, de ha mind mind tud különállóan működni akkor lehetne más más helyekre vezetni őket ezzel akár nagyobb területet is lefedni, már ha ez nem baromság.

(#14) Tyrel válasza ncc1701 (#12) üzenetére


Tyrel
őstag

Jó hát mindenki magából indul ki - örülök hogy akinél van Digi az bagóért kap villámgyors netet, de ilyen csak a nagy városokban van, ott is jellemzően csak a társasházas környékeken. Az ország jelentős része nem ilyen helyen lakik, pont én sem. :(

Persze a társasház azért még megvan, csak a nagyváros nincs körülötte. E miatt számomra a WiFi egy teljesen megbízhatatlan és hanyagolandó valami, amit csak arra használok hogy a mobilokon lehessen Viber-ezni, amúgy kábel van minden gépnél. 10+ WiFi hálózat van a közelben / házban, ezek jó része rendkívüli mesteremberek által belőve (40MHz + idióta channel választás), hogy lehetőleg minél jobban zavarják egymást és így engem is. Borzasztó az interferencia, meg mernék esküdni hogy némelyik szomszéd még a torrent forgalmát is drót nélkül intézi.
Ehhez még hozzájön hogy az egész ház vasbetonból van, csak hogy jó legyen... :)

Talán ha 5GHz-re "menekülnék" ott még használható lenne a vezetéknélküli hálózat, de nem éri meg a befektetést.

Én is szeretem ha valami jól működik, de pont ezért kellett a tiéddel pontosan ellentétes megoldást válsztanom - más környezet, más lehetőségek, más korlátok...

Turenkarn

(#15) ncc1701 válasza kmisi99 (#13) üzenetére


ncc1701
veterán

Fennt említett AP az PoE cuccos, szóval megtáplálod a rendezőnél az utp-t, és kapja rajta keresztül a kraftot. Antennát nem vinném messze. Pláne, ezek a sok antennás valamik elég egzotikusan képesek használni, bár openwrt-vel tudtommal ez állítható.

(#16) ncc1701 válasza Tyrel (#14) üzenetére


ncc1701
veterán

Maglódon lakom, nem nagyváros. Amúgy osztom a nézeted, valóban a fix drót a tuti. :)

(#17) sutszi válasza ncc1701 (#9) üzenetére


sutszi
veterán

Köszi. Ezen már el tudok indulni...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#18) nemlehet


nemlehet
őstag

Ennek egy kicsit egyszerűbb verziója a WIN valami és VMWare virtual gépben futtatott linux. Ok, lehet kicsit nagyobb a terhelés és ezért több a fogyasztás, de sokkal egyszerűbb véleményem szerint. Azt mondjuk nem tudom openwrt futtatható-e a fenti programban, de én már próbáltam Openmediavault-al (NAS disztró) és minden további nélkül ment.

Ha majd lesz rá keret, akkor szerintem összedobok egy ilyen kis gépet a TV alá, fut rajta egy Win, szépen lehet majd telefonról távirányítani Unified remota-al, virtual gépen meg majd fut a NAS az szépen intézi a smb-t, plex-et, FTP-t, transmissiont.

A stabilitása szerintem nem rossz, nekem majd félévig ment egy win 8-as gép újraindítás nélkül amikor behalt a NAS és arról intéztem a megosztást.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#19) ncc1701 válasza nemlehet (#18) üzenetére


ncc1701
veterán

Azért levegőztető gépet ne bízz rá. Ha egy spúr ügyfélnél asztali windows a "szerver", azt minden hajnalban restartoljuk. A hetente 1-2 nem elég. :Đ

(#20) Honkydoo válasza nemlehet (#18) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ja, így is lehet.

Egyébként elfut az openwrt virtualbox alatt is.
1. x86 combined image letölt
2. Az img átkonvertál vdi-re

És indul is..

+1 érdemes felrakni az usb1,2,3 driver-eket

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#21) GIJoe


GIJoe
addikt

Őt képelném el hasonlóra csak fele ennyiért, sata csatival...

(#22) Honkydoo válasza GIJoe (#21) üzenetére


Honkydoo
őstag

Elvben jó!

Azért érdemes megvárni, mi lesz belőle illetve mekkora lesz a támogatottsága.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#23) haddent


haddent
addikt

Nagyon jó ötlet és évek óta tervezem én is de mindig elbizonytalanodom. Illetve tudom, hogy nem lenne megfelelő. Hardveres NAT -olást ugye routerként el kell felejteni, anélkül viszont igen botrányosan erős CPU kell, ha át akarsz NAT-olni WAN->LAN és LAN->WAN is, 1Gbps full duplexet. Szóval az a helyzet, hogy sajnos számomra a routerfunkció kilőve...
Akkor mi maradt? NAS, DLNA, sima tárolószerver, egyéb programokat futtató szerver (web? email? stb..).
Na ezek viszont szerintem baromi jól megférnek együtt is, hiszen desktopra csak úgy felhányva mindenféle elővigyázatosság vagy utánnaolvasás nélkül is baromi jól elvoltak.
:N

nemlehet "WIN valami.." kösz nem, nagyon nem :C

[ Szerkesztve ]

(#24) sutszi válasza haddent (#23) üzenetére


sutszi
veterán

Ezt úgy érted, hogy egy ilyen x86-os CPU-nak is "elég erősnek" kell lennie, különben nem tud 1Gbps-t NAT-olni?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#25) haddent válasza sutszi (#24) üzenetére


haddent
addikt

Úgy. Egy Atom az szvsz. kizárt dolog, hogy rendesen tudja, egy i3 kérdéses. Valamilyen i5 szerintem meg már lehet, hogy kicsit ágyúval verébre...
De egyébként én 1Gbps NAT full duplexet írtam ;] Nem kötözködés, csak ez azt jelenti, hogy 24/7 tud egyszerre le és feltölteni 1Gbps -el WAN-ról LAN-ra és fordítva, azaz össz.forgalom 2Gbps -et tudja tartani bármely adott időpillanatban. Nem kicsit overkill otthonra, bár ugye Digi1000 meg társai..
Ugye az is baromira nem mindegy, hogy mekkora csomagokról beszélünk.
Obiquiti Edgerouter lite 64byte -on tud 1Misi csomagot, azaz ~kb. 500Mbits, 512Byte vagy nagyobb csomagoknál már 3Gbps! Ezt 100$ -ért tudja, teljesértékű linux és/vagy bsd fut(hat) rajta.
Remélem érthető mire gondolok. Nem akarok drágábban sokkal gyengébbet építeni :DDD

Csak off-ban említem meg, hogy az lemaradt, hogy amikor te veszel egy Gigabites routert akkor nehogy elhidd, hogy az tudja is a Gigabitet NATolni.. Az annyit tesz, hogy nem spórolták róla le a gigabites portokat. Szó nem esik a valós teljesítményről. Ha véletlen esik, akkor az labor körülmények közt, mindenféle NAT rule nélkül, minden nélkül, és gondosan NEM említik meg a csomagok méretét. Előző példámból látható, hogy baromira nem mindegy, hogy 64B vagy 512B, mert csekély 6x -os szorzó van köztük sebességben (ez nem konstans, csak ebben az esetben).
A legtöbb konszumer szarban meg sem merik említeni a NAT throughput-ot. Enterprise cuccoknál szokták, és meglepő, hogy mennyire ócska szar a legtöbb :DDD
Itt érdemes szétnézni, ezek valós mérések, bár épp emiatt nem is tökéletesen pontosak.

[ Szerkesztve ]

(#26) sutszi válasza haddent (#25) üzenetére


sutszi
veterán

Azért kérdeztem így ár mert nekem wdr3600 van ami openwrt-vel ~280 Mbps-t tud 64 byte-os csomagokkal. Ettől erősebb egy i3 jóval. Mégis kétséges, hogy a ~ 3x-os NAT-ot elbírja-e?! Ez kicsit meglepett.

Dehogy hiszm. :DDD Azért képben vagyok annyira. Csak én is mindig azon agyalok, hogy esetleg jobb lenne egy ilyen háziszerver ami router, meg nas, meg minden egyéb virtualizálva amit akarok...csak aztán valahogy mindig kiderül valami kompromisszum ami romba dönti a terveket...
Mondom én most azon lepődtem meg, hogy x86-os cpu-k amik erősebbek mint a router CPU-ja, sem képes a gyors NAT-ra.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#27) Honkydoo


Honkydoo
őstag

haddent:
Egy gigabites kapcsolathoz erősebb vas kell, az tény. Hogy pontosan mekkora a minimum azt én nem tudom, mert nincs gigabites netem. Szerintem vannak ma már olyan keveset fogyasztó lapok, amikkel meg lehetne csinálni virtuálisan. Pl a J1900-as cpu-val szereltek.
De erről nincs információm.

Egyébként, ha már router-ről van szó, én mikrotik párti vagyok. Kicsit bonyolultabb beállítani mit egy 1.0-ás user-nek szánt router-t. De cserébe stabil, tudja ami rá van írva, és megbízható.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#28) GIJoe válasza Honkydoo (#27) üzenetére


GIJoe
addikt

Elvileg a Qnap is Intel celeronkat pakolgat a NASaiba...

(#29) nemlehet válasza ncc1701 (#19) üzenetére


nemlehet
őstag

Szerintem otthoni környezetben ez elégséges stabilitást nyújt. Nekem legalábbis ha havonta 1x újra kell indítani az belefér. Cserébe nem kell megtanulnom linuxozni és nem futok bele számomra megoldhatatlan problémába.

Viszont vállalati környezetben aki ezen f*szol az meg is érdemli. Ott ahol az üzembiztonság elsődleges nyílván nem javasolnám ezt.

#23) haddent

Csak azért írtam ezt, mert tök mindegy melyik windows verziót írom valaki úgy is beleköt, hogy az XP/7/8.1/10/Gumimaci Edition az isten.

Most hogy ha a "linux jobb mindenre" sznobérián túljutunk szerintem az általam írt megoldás egy egészséges középút a stabilitás-egyszerűség-funkcionalitás függvényben. Tényleg csak magamból tudok kiindulni, de a fenti megoldást meg tudom csinálni, bekonfigurálni, a postban említettet meg csak akkor, ha nem futok bele semmi hibába ami azért nem általános.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#30) haddent válasza sutszi (#26) üzenetére


haddent
addikt

Hát fogalmam nincs arról a cuccról ami neked van, de nem lehet, hogy hardveres NAT os? Egyébként ki kell próbálni, ki tudja egy mai i3 (hol is tartunk?) mit tud már :DDD

Honkydoo jó a mikrotik meg az os is, de az is csak egy gui a linux-ra, nem több :B Én Ubiquiti párti vagyok. Ők sokkal kezdőbbek GUI téren, megjelenéskor kb. sima routerként tudtad max beállítani. Dehát mondom, teljesértékű linux fut rajta, innentől a határ a csillagos ég.. De ahogy mondod, ez nem béta verziós júzer kezébe való :C

nemlehet ez nem sznobéria csak csekély tapasztalat (tényleg az, nagyon keveset tudok/tapasztaltam én még, de már ennyi is elég). Ha már ragaszkodunk a virtualizációhoz, akkor mi a baj az eredeti, cikkben is említett linux virtualizál több linuxot című dologgal? Miért lenne jobb, ha a hoszt egy windows lenne? Nem értem/ nem is látom, hogy mivel indokoltad ezt?

"ha havonta 1x újra kell indítani az belefér. Cserébe nem kell megtanulnom linuxozni és nem futok bele számomra megoldhatatlan problémába."
Ja na így mindjárt más. Szvsz. ha már most úgy tervezünk, hogy ez-az belefér, az nagyon rossz "üzleti terv". Az indoklás pedig az, hogy windowsozni tudsz, linuxozni meg nem. Ez így már érthető és elfogadható alternatíva, csak nem jó :DDD

(#31) nemlehet válasza haddent (#30) üzenetére


nemlehet
őstag

Figyelj én nem vagyok informatikus, nem tanultam, munkámban sincs rá szükségem és őszintén szólva nincs időm rá, hogy munka és egyetem mellett hobbiból még ezt is megtanuljam.

A megoldhatatlan problémát nem megtanulásra értettem, inkább arra, hogy bizony 1-2 hardver komponensel tud lenni olyan szívás linuxon amire még egy hozzáértőnek is elmegy rengeteg ideje. Azért ezt windows alapon egy nem hozzáértőnek jelentősen egyszerűbb megoldani, sőt jó eséllyel elő sem jön.

Vagy pl az én megoldásommal ott van egy teljes értékű gép, ami elé bárki odaülhet és fogja tudni használni hagyományos módon, miközben a NAS és router feladatokat is ellátja. Vagy pl akarok egy távirányító programot akkor windows-on tudom hova nyuljak, linuxon meg nem.

Eleve itt sokan úgy kezelnek egy home megoldást mintha üzleti lenne. Szerintem meg ez a hiba. Rengeteg pénzt és energiát fektetni abba, hogy havi 1 újraindítást megspórolj (amire amúgy szerintem nem is feltétlen van szükség, ha kilövöd az auto update-et ami sok bonyodalmat tud okozni, meg váratlan újraindítást) fölösleges. De persze ebben nem kell egyetérteni, de számomra többet ér, hogy nem mennek el hetek a tapasztalatlanságom miatt a bejegyzésben leírt módszer kikísérletezésével, hanem hogy kb 2 óra alatt meg tudom oldani és onnantól max néha újra kell indítani.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#32) haddent válasza nemlehet (#31) üzenetére


haddent
addikt

Évről évre ezerszer jobb a helyzet linuxok támogatásával kapcsolatban. Ma már nincs ilyen probléma, főleg ha "csak" szervernek való hardverről beszélünk.

Nagyon-nagyon rossz ötlet teljes értékű (desktopként használt) gépen virtualizálni szervereket. De ha már így teszel akkor megint ez ugyanúgy megoldható linuxon is, nincs különbség :DDD

Tiszteletben tartom, hogy nem vagy informatikus és ezért neked kényszerből egy ilyen kompromisszum is alternatíva. Én viszont valóban ennek tanulok, szóval hidd el, max. kompromisszumos megoldás ha valaki, mint Te, nem szeretne beletanulni mélyebben :R

(#33) Honkydoo válasza haddent (#30) üzenetére


Honkydoo
őstag

Nem tudom te mióta és mit üzemeltetsz, és mennyi tapasztalatod van a mikrotikkel, de ez a kijelentés azért merész. :Y

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#34) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Egyébként ha van, ha nincs is tapasztalatod vele, úgyis mindenki olyat vesz, ami neki tetszik. :P
És amire pénze van. :P
És olyan szempontok szerint amit fontosnak tart. :P

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#35) haddent válasza Honkydoo (#33) üzenetére


haddent
addikt

Melyik? Semmilyen professzionális tapasztalatom nincs / nem üzemeltetek semmit, csak olvasok meg hobbiszinten szórakozom :DDD Tudom, hogy milyen riszpektje van a Mikrotiknek, meg hogy Mikrotik diploma/tanfolyam meg húha.. de ugyanúgy egy linux fut alatta, semmi extra nincs a dologban szerintem. Persze könnyebb, szebb, jobb mint egy CLI -vel szenvedni, de nem lehetetlen.
A másik meg egyéni preferencia, nézd meg Ubi mint ad $100 -ért, és mit kapsz Mikrotikből annyiért. Max a HEX routert, de az fele annyit sem visz át NAT -on. Utánna 2-300$ -ig közelébi nem ér semmi még a HEX -nek sem, utánna meg nem is néztem, mert annál többért megint van Ubi Edge Pro aminek megint közelébe nem lesz :))
Jó, nem Mikrotik, biztos van olyan hely ahova ki van adva, hogy márpedig ide Mikrotik kell, mert Mikrotik okleves rendszergazdánk van és Mikrotik, mert Mikrotik (és megértem, valóban egy marha jó választás, csak nem feltétlen a legjobb, szerintem, és a számok szerint) :R
(De mondom, semmi rosszat nem akartam én és szerintem nem is mondtam a Mikrotikről, és nem bántásból/okoskodásból mondom, csak a számokat nézd :B )

szerk.: második hsz. -edre: persze ez így van, nincs is vele semmi baj. Én sem kioktatni akarok/tam senkit, szerintem nem is úgy írtam de boccs ha mégis. Tényleg én is annyit tudok, hogy a számokat löködöm balra-jobbra és az jött ki amit írtam, illetve tesztek is igazolják. Konkrétan van az Ubi Lite mellé a honlapjukon csatolva egy Ubi vs Mikrotik teszt is pont, nem magamtól találtam ki :DDD

[ Szerkesztve ]

(#36) ivana válasza nemlehet (#31) üzenetére


ivana
Ármester

A régi kompatibilitási problémák nem léteznek mióta kihaltak a 3rd party chipset gyártók (nv, via). Ma gyakorlatilag tetszőleges gépre desktopra főleg, felnyomok egy linuxot és pöccre működik, ami egy windowsra nem igaz. Ha csak nem valami gázos gép (via chipset tipikusan :O, mondjuk a serverem pont ilyen, X az nincs de megy :) ) akkor annyira egyszerű felrakni a linuxot mint wm-be. Ha úgyis headless akkor meg ethernetet még nem láttam nem működni linuxon.

Windowson (dekstopon főleg, de szerveren is) virtualizálni elég hülye ötlet a frissítései miatt, inkább a windowst lenne érdemes virtualizálni :DDD Ha bárki odaülhet a gép elé akkor bárki be is boríthatja, az meg nem vicces, főleg egy windowst ;] Remélem azért a RAID 1 van benne ha NAS funkciókat tölt be és nem alaplapos "hw" raid.

router feladatokat is ellátja Erre olcsóbb és hasznosabb céleszköz openwrt-vel.

Az én szerveremen opensuse 13.2 fut, kb. egy nap volt a konfig (2 hónapja raktam újra hdd csere miatt, a rendszer külön HDD-je elköszönt abból nem volt RAID). Btrfs-el, fut transmission, universal media server, owncloud, nfs, samba, apache. Egy sempron 1.6Ghz-n megy alatta, teljesen stabil. Két 1TB-s HDD van benne.

(#37) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Nekem most win7 van, de szeretném linuxra cserélni, csak nehézkes az átállás.

Mivel 200+ torrent megy. (főleg kis fáljokkal) Ezért az olcsobb NAS baromi lassú.

Mostani kisgép alap: Gigabyte Gigabyte ga-d525tud(4db sata[raid 0,1], giga lan) 2gb ram, 6k volt. 1tb Sea Lp. Lc power 12**valami ház..

Most egy plex megy rajta, tárolós, back up-os. Időközönként megy, napi kb 10-12 óra. Szeretném majd bevonni a filmezős zene hallgatós részbe is.

Egyenlőre baromi stabil volt a rendszer, leállás max áram szünet miatt volt.

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#38) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Valami ilyesmit szeretnék összehozni költözés után az új kecóban. De teszek alá egy LGA1366 alapú szervert. :)

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#39) Szoszibá válasza ncc1701 (#2) üzenetére


Szoszibá
tag

Szia! Meglepődnél mikre nem képesek ezek a mai korszerű "csicsás asus, meg társaik". Szét lehet nézni smallnetbuilder.com-on, mennyit natol egy asus vagy egy netgear router az élmezőnyben. Már majdnem a teljes gigabitet, szemben egy mikrotikkel. Ne érts félre, nagyon jó a Mikrotik, én is azt használom melóhelyen, simán odaveri a cisco-t, de nem ebben az árkategóriában. R7000 powa!!

(#40) Szoszibá


Szoszibá
tag

Haddent 25-ös posztjával abszolút egyetértek. Mérési eredményeket a fenntebb említett oldalon találtok megerősítés képpen. Egyébként mostanában én is az ubiquiti eszközei felé kacsingatok, ha vásárlásról van szó.

Most látom, ő is erre az oldalra hivatkozott!

[ Szerkesztve ]

(#41) MineFox54 válasza nemlehet (#31) üzenetére


MineFox54
őstag

Amúgy csak szólok, hogy a Win fizetős, míg az ubi server nem :W

(#42) haddent válasza Szoszibá (#39) üzenetére


haddent
addikt

Bizony :B Egy TPLINK Archer C5 marha kicsáncsi lennék hogy bírja a strapát 0-24, mert elvilekben bitang jó, és nagyon olcsó. Mivel nem sürgős saját célra, ezen a kérdésen gondolkodom hónapok óta :DDD (TP Link Archer C5 vagy Ubi Edge Lite)
Utóbbi az garantáltan robusztus és többet tud, előbbi viszont jóval olcsóbb és elvileg tudja ugyanazt a NAT sebességet. Másra meg igazából nekem nem nagyob kell :DDD De szakmai ártalom miatt nagyon húz a szívem az Edgerouter felé, az egész nyíltsága meg mindene nagyon bejön.
Sikerült is valakinek beszerezni egyet itt a fórumon Digi1000 mellé, itt ír róla, hogy tudja amit tudni kell :Y

(#43) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Rövid és tömör, és jó :) Aki nem ért valamit, az utána tud keresni a szükséges dolgoknak.

@nemlehet : Szerintem ez windóz alatt sem egyszerűbb, meg ugye a win pénzbe is kerül. Biztonság, stb-ről nem szólva. Tanulni meg ahhoz is kell.
Ha kicsit belemélyedsz a Linuxba az is tud hasznos lenni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#44) haddent válasza hcl (#43) üzenetére


haddent
addikt

"Ha kicsit belemélyedsz a Linuxba az is tud hasznos lenni."

Azért remélem csak a fogalmazás nyakatekert, és arra gondoltál, hogy "az is hasznos tud lenni, ha a linuxba beletanulsz (mert a linux tudás hasznos)" és nem arra, hogy a "mééééég az a fránya linux is tud hasznos lenni ha nagyon akar 5 évnyi tanulás után" :U

(#45) hcl válasza haddent (#44) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Igen, nem sikerült túl jól, arra gondoltam, amit írsz :)
éN a "értsünk kicsit a linuxhoz is" -től jutottam el addig, hogy csak azt használok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#46) haddent válasza hcl (#45) üzenetére


haddent
addikt

AKkor jó ;] Tényleg nem a fogalmazás miatt kötekedtem, tudok én is "érdekeset" írni néha. Csak így tiszta és világos és egyetértek, a másik értelemben viszont lett volna 1-2 keresetlen szavam :C :R

(#47) Honkydoo válasza hcl (#43) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszönöm! :R

haddent:
Először is köszi a linket az összehasonlító oldalhoz! :) Ok, nem vettem kioktatásnak, no para. :B
A mikrotikhez:
Tényleg több a router os, mint egy linux kernel + gui. Pl ha megnézel egy openwrt-t és ezt akkor láthatod, hogy a mikrotiknél teljesen más parancsokat kell kiadnod konzolban mint linux alatt. Sőt a linuxos parancsok nem is működnek. Ha van hozzá kedved kipróbálhatod magad is. :) A router os-nek is van x86-os portja, és lehet hozzá kérni demo liceszt ja és szerintem elfut virtualbox alatt. De abban igazad van, hogy a linux kernel az alapja a rendszernek.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#48) haddent válasza Honkydoo (#47) üzenetére


haddent
addikt

Akkor tévedtem :R Viszont meg lehet mindent oldani sima linux-szal főleg router -nek szánt disztróval is, ebben biztos vagyok :B

(#49) #40935168 válasza ncc1701 (#2) üzenetére


#40935168
törölt tag

+1

(#50) PandaMonium


PandaMonium
őstag

Korrekt írás, bár a routolást én sem virtualizálnám de a NAS-nál már elgondolkodnék rajta.
Régóta szeretnék itthonra hasonló szervert. Szerintetek mi volna az ideális proci ami bőven elég volna ezekre a feladatokra egy gigabites Digi csomaghoz: Router funkciók ellátása (routolás, DHCP szerver, NAT-olás, esetleg DNS), torrent szerver, NAS, média szerver (+a letöltések automatizálása és automatikus indexelése), 1-2 virtuális gép tesztelési és fejlesztési célokra. Egy 4570T szerintetek elég volna, vagy akár túlzás is? :F

Szerk.: Az kimaradt, hogy egyszerre max 9-10 eszközt kéne kiszolgálnia, de átlagosan inkább 2-3 -at.

[ Szerkesztve ]

What I cannot create, I do not understand

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.