Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Mamámat el sem tudom képzelni monitor előtt, amit azért sajnálok, ellenben párom mamája meg okostelefonnal és laptoppal is netezik

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#2) dajkopali válasza enginev3.0 (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

nem tartom túl sokra ezt a felmérést, de az nagyon okos megállapítás, hogy az "igény"
a környezetemben nagyon sok olyan idősebb embert ismerek, akik óvakodtak és óvakodnak a számítógépektől, de mivel a családjuk szétszakadt - 99 százalékban a külföldi munkavállalás miatt -, kénytelenek voltak a Skype használatát megtanulni, sokuknál ez volt a belépő, később érdeklődni kezdtek

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#3) Cathfaern válasza dajkopali (#2) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Illetve én azt látom, hogy a tablet és okostelefon elterjedése sokat dobott az idősek netezésén. Sokkal könnyebb elmagyarázni, hogy fogod a tabletet és rákattintasz arra a szép kék ikonra és tudsz írni az unokádnak, mint azt, hogy kapcsold be a gépet, írd be ezt meg azt a jelszót, aztán kattints duplán az asztalon lévő ikonra (itt sokan elvéreznek, főleg akiknek a mozgáskoordinációja már nem az igazi), aztán ott lépj be a kedvencek menübe, ott választ ki a facebookot, ott nyomj rá a chat gombra és akkor tudsz írni az unokádnak (nyilván kicsit sarkítok). És az utóbbival nem csak az a gond, hogy több lépésből áll, hanem jóval több az elakadások és félreértések lehetősége is.
És akkor nem beszéltem olyanról, hogy telefonra bármiféle vírus / rossz beállítás / rossz dolog letörlése / stb. esélye mennyivel minimálisabb. Így alapból is szívesebben adja oda az idős kezébe az eszközt az ember, másrészt ők is merészebben nyomkodják (és így többet használják), mint ha folyamatosan azt mondogatná az ember, hogy erre ne kattints meg arra ne kattints, meg ezt ne csináld meg azt ne csináld.

(#4) erer1000


erer1000
őstag

és tele fossák az idősek az fb-t a világtitkai, chemtrail, és egyéb marhaságokkal, meg a szegény gyerek rákos, dobj egy likeot és jobban lesz postokkal

de a legdurvább politikai komment hadviselést is ez a korosztály végzi.

egyszer egy DK-s és egy Fidesz-es kisnyugdíjas olyan PVP-t lerendezett egy virágos kép alatt, hogy postán egyikőjük elé se szívesen állnék, mert ketté tépnek

nem baj hogy neteznek, legalább az unokákkal skypeon fb-n tudnak videózni mivel külföldön vannak.
csak annyi, hogy valahogy meg kéne tanítani azt amin a fiatal generáció elég hamar átesett és megtanulta kezelni, hogy mi a totális bullshit az interneten, és mi nem.

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#5) ALBY


ALBY
senior tag

Nem nagy csoda hogy nőtt a netező 60 felettiek száma,
megjósolom jól, jövőre is nőni fog ;)
Tellik az idő,
aki 59 volt és netezik az bekerült a halmazba, a másik végén meg 80-90 körül meghalnak az emberek, aki nagyrésze tavaly sem netezett...

A befolyásoló felsorolt más tényezőkön sajnos sokon jó lenne javítani.

A lónak is két oldala van mégsem hanglemez...

(#6) dajkopali válasza Cathfaern (#3) üzenetére


dajkopali
addikt

igazából minden szavaddal egyetértek, csak erre ugye nem tértem ki, mindenre egy hsz-ben nem lehet :)

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#7) ALBY válasza Cathfaern (#3) üzenetére


ALBY
senior tag

Mondjuk aki a facebookba se egy pc-ről bejelentkezni, azt nem engedném okostelefonhoz nyúlni ám!
Ezt a gombot kell megnyomni, oszt jólesz... Nem lesz!
Egyre több ember szabadul rá a netre, akiknek fogalmuk sincs hogy megy az a világ (se kultúrájában, se technikailag),
nem tanultak róla soha semmi, (vagy nem is hajlandóak tanulni hozzá).
Fogalmuk sincs a tevékenységeik hatásairól, mit hagynak maguk után, és mi minden akarja megvezetni őket,
miközben telehányják persze ők is minden szeméttel a netet.
(és számtalan ilyen van , közel sem csak az öregek közt, bárhol )

A lónak is két oldala van mégsem hanglemez...

(#8) ddekany válasza Cathfaern (#3) üzenetére


ddekany
veterán

Tapasztalatom szerint meg nincsenek könnyű helyzetben a tablettel/mobillal sem. sőt. Sajnos sokat zuhan az alkalmazások használhatósága utóbbi években vagy inkább évtizedben, ami a felfedezhetőséget és áttekinthetőséget, egységességet illeti. Ezeken a modern felületeken még nekem se két másodperc néha kitalálni, hogy mi az ami bökhető, görgethető, széléről simítható, meg melyik kis minimalista ikon mi akar lenni. Ráadásul elég egy véletlen rossz érintés (újabb keret soványítós mobiloknál akár hogy fogó kezed széle rálóg kicsit a szélére), és máris hirtelen valami történt. Vagy, megböksz valamit, látszólag nem érzékeli, de közben csak tetűzik (persze semmi visszajelzés nincs, hogy vette, és várjál), aztán mire megint odanyúlsz pont megjelenik már aminek kellett volna, ezzel megnyomsz valamit amit nem akartál... Szóval nagyon rugalmasnak és fosállónak kell ezekhez már lenni. (Régen egyértelműbb volt... ablak tetején ikonok meg egy 2 szintű menü, azokat lehet nyomni, stb. Ha valami van lejjebb is, jól látható görgető sáv. Érzed, hogy kattant az egér, na meg régen még gyorsabbak voltak a felületek is (nem akadtak meg véletlenszerűen, mert épp frissít stb.), vagy amelyik funkció nem, ott jobbára volt folyamat kijelzés.) De én kirugózok mindent, részben munkakörömben elvárás is, de az öregek joggal menne a falnak ezektől a ketyerékről.

(#9) dajkopali válasza ddekany (#8) üzenetére


dajkopali
addikt

én ezért imádom - még ha ki is röhögnek érte nagyon sokszor - a régi nyomógombos Nokiámat, amit megtartottam, sőt kerestem pár éve, hogy lehet-e még kapni
egészen hülyén néznek rám, amikor látják, hogy fizikailag nyomogatok gombokat - sőt, talán két hete volt, hogy letettem az okostelót, majd elkezdtem nyomogatni a Nokia képernyőjét, és volt fél perc, míg rájöttem, miért nem megy úgy :)

[ Szerkesztve ]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#10) UnA válasza erer1000 (#4) üzenetére


UnA
Korrektor

"...mi a totális bullshit az interneten, és mi nem."

Mert ezt egyébként mindenki tudja, de legfőképpen a fiatalok... :N

Ez merész kijelentés volt.

(#11) erer1000 válasza UnA (#10) üzenetére


erer1000
őstag

totál bullshit alatt az ufó, gyógyszer hatalmak vissza tartják a rák ellenszerét, gyúgyító csodaszámsor, lélek molekula, Az oRvOsOk ÚTáljÁk , mert egy egyszerű trükkel xy-t meggyógyított homemade, és hasonló 7. szintű bullshitekre gondolok.

sajnos van rengeteg igénytelen kamu, amit minden korosztálból sokan bezabálnak, de pl elsősorban időseket láttam akik pl "itt a szerencse angyala, oszd meg a képet és a héten váratlan anyagi javak fognak érni" postot osztották, és likeolták és alá írták hogy osztva.

fiatal körökben is van tonnányi, ilyen , lásd ingyen tesla, ingyen ingyenesség, stb baromságok. de ez már 1 fokkal enyhébb szint szerintem.

sajnos sok idős könnyebben (elnézéset a kifejezésért de nem találtam most jobbat) manipulálható, vagy hasonló, gondoljuk a tv-ben levő irgalmatlan rablás kategóriás betelefonálós jóslásokra :( és ws teleshoppokra, amikor látja hogy 90%al olcsóbb és még 2t is kap. kihagyhatatlan ajánlat.

ezen elindulva osztják likeolják a tonnányi szemetet hogy "de mi van akkor ha ez most mégis igaz... akkor elszalasztanám a szerencse, pénz energiát stb"

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#12) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Az ezzel a gond, hogy néha nagyobb veszélynek vannak kitéve a net előtt, mint máshol.

Nincs realitásérzékük a virtuális térben, nem tudják mit szabad és mit nem... Sokszor látok sajnos ilyet.

Ahogy fentebb is írták, persze nem mindig korhoz köthető, de nagyon nem tudnak különbséget tenni.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#13) erer1000 válasza Graphics (#12) üzenetére


erer1000
őstag

volt olyan hogy pivát beszélgetést is folytattak az üzenőfalon :( ez konkrétan az egyik tanárom volt, és annak egy ismerőse. szóltunk neki órán, de ő azt hitte ezt így kell.

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#14) ddekany válasza dajkopali (#9) üzenetére


ddekany
veterán

Persze a fizikai gomb csak korlátos funkcionalitású telefonon alternatíva. De ez is ott csúszik el, hogy egyre kevésbé közelítik meg professzionálisan ami a user felé néz. A user végül is csak egy lehúzandó idióta, aki semmi fontosat nem csinál a ketyeréken, szóval minek is... Pl. miért nem alap vajon semelyik(?) mobilra szánt OS-ek felületén, hogy valaminek a lenyomása mindig, azonnal látható effektet hoz létre? Elszíneződik, benyomódik, akármi. Bármi lagolhat felőlem (csak tudjam, hogy most várnom kell), de az interakciót visszajelző effektnél nem kéne. Ez sehol nem lehet gond ezeknek a vasaknak, tisztán szoftveres komolytalanság. (Mondjuk ide beállhat a Windows is egy ideje, ami bepattint és fókuszba rak egy ablakot az aktív alkalmazás elé... amibe épp gépelek meg kattintgatok mint barom... hátha félre megy valamelyik.) Ja, persze, tudom, a 100e-es készülék izomból megoldja... jobbára... és pár évig...

És akkor az óriási filozófiákat felvonultató, de amúgy fájdalmasan ostoba UI dizájnokat ne is említsem... amiket X évente át is variálnak, mert persze valójában csak ez a lényeg, hogy újabbnak hasson. Öregeknek megint ideális... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#15) pendre54 válasza ALBY (#5) üzenetére


pendre54
addikt

Most találtam rá a cikkre, és mielőtt még a hozzászólásokat néztem volna, nekem is pont ezek jutottak eszembe, már csak a személyes érintettségem okán is. :) Érdekesebb lett volna egy olyan felmérés, ahol az a vizsgálat tárgya, hogy miként alakult azoknak a száma az elmúlt évek alatt, akik kifejezetten 60 év felett kezdtek neki netezni.
Egyébként még jó, hogy én kimaradtam ebből a felmérésből, mert az én szokásaimmal, brutálisan bekavartam volna, az "Otthoni internethasználat területei" százalékos statisztikájába, ami a játékokat illeti, mert garantáltan olyan számokat prezentáltam volna, hogy az agyukat eldobják. :DD

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#16) Keem1


Keem1
addikt

Anyám is köztük van! :DD
De nem ám a gép előtt görnyed, az neki túl bonyolult, tele zavaró tényezőkkel (start menü, ablak ikonok, stb.). Androidos telefon és tablet. Böngészés, chat, videohívás, youtube, tunein, stb. Facebook viszont egyáltalán nem. :D :D

Ha bármelyikőtök szülőt, nagyszülőt vezetne be a net rejtelmeibe, egy androidos eszközzel kezdjétek, ne windows-zal.

[ Szerkesztve ]

(#17) lezso6 válasza Keem1 (#16) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nekem szupernagyim van, aki jövőre lesz 80 éves, s kb 10 éve netezik, 2011-ben már biztosan volt facebookja. :D Másik oldali nagyszülők meg ellenkező véglet. Nagypapám olyan szinten laikus, hogy a kifejezetten időseknek tervezett butatelefonon is csak hívni tud, és hiába van benne telefonkönyv, papíron vannak nála felírva a számok. Egyenleginfó megtekintésére se képes, pedig csak egy hívás + SMS megtekintés. Előbbi menne, de utóbbi már nem.

Szülőknél számomra elég fura, amikor valaki azt mondja, hogy az övéi nem használnak gépet. Nálunk első gép már 1994-ben megvolt, s szüleim már kb a kezdetektől neteztek, bár akkoriban azért még nem volt sok minden. :D

Sőt, apám pl a betárcsázós időszakban (kb 1998) összekattintgatott nekem meg nővéremnek "honlapot" valami programmal, fogalmam sincs milyen domainre. Igaz, a "honlap" kb kimerült abban, hogy bedobott egy halom cuki animált gifet és kész, s ennél tovább nem is jutott soha. Persze én ~8 évesen tökre örültem ennek. :D

Nem sokkal ezután, amikor jött a szélessáv, anyám (bölcsész!) kezdett neki holnapszerkesztésnek, ez kezdetekben PHP-nuke, joomla, drupal és egyéb CMS-ek használatáról szólt, de később már HTML + CSS "programozásban" merült ki. Vett két PHP könyvet is (PHP feketekönyv meg 24 órás), de a programozás már nagyon nem ment neki, itt már túl korlátos volt a humán beállítottság. ;]

De a könyvek nem vesztek kárba, mert újabb néhány év múlva (~2005) én kezdtem neki a webprogramozásnak, már kicsit több sikerrel. :DDD

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#18) Jeanne d'Arc

Valamelyest szerintem igaz, már csak azért is, mert rengetegen neten kommunikálnak.

iPhone felvásárlás előfizetéses is!

(#19) aelod válasza Cathfaern (#3) üzenetére


aelod
veterán

Ezzel csak az a baj, hogy tableten is tud tapicskolni ide oda amoda ha böngészőt használ. Egy előre beállított gépen ahol be van állítva a mozgástere, tiltásokkal, korlátozásokkal a biztonság/biztonsága érdekében nem hiszem, hogy nehezebb lenne a desktop alkalmazásra rákattintani kétszer az asztalon bootolás után. Legyen az skype, messenger, viber....

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#20) Cathfaern válasza aelod (#19) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

De, nehezebb. Alapból az egér megtanulása nehéz időseknek, főleg ha kézügyességük már nem olyan, mint régen. Továbbá a mozgatom az egeret ami mozgat egy kurzort sokkal kevésbé intuitív, mint a rábökök az ujjammal metódus. Akik idős koruk előtt kapcsolatba kerültek az egérrel azoknak ez nem okoz problémát, de akik nem, azoknak igen.

Illetve egy telefont / tabletet sokkal egyszerűbb lekorlátozni, mint egy PC-t.

[ Szerkesztve ]

(#21) aelod válasza Cathfaern (#20) üzenetére


aelod
veterán

Hát ebben nem vagyok biztos, hogy egyszerűbb weoldalakat korlátozni telefonon mint gépen.
Alapból az idősebb generációt én nem szellemi fogyatékosoknak tekintem lehet ezért írtam azt amit. A monitor kijelzőjét meg amúgy is jobban látják mint egy tabletet 7-8-10"-on.

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#22) szkaroly válasza Cathfaern (#20) üzenetére


szkaroly
senior tag

Van egy ötven körüli ismerősöm (hölgy, képzőművész egyébként), sehogy se megy neki a duplaklikk az egérrel. Nekem ez hatalmas fejtörést okoz mert fogalmam sincs hogyan tudnék segíteni neki.

Poco X3 Pro

(#23) haxiboy


haxiboy
veterán

Nálunk szinte - párom nagyszüleit kivéve , bár már ott is okostelefon van - nyomják a netet.
Nagymamám játszik, adóbevallást csinál, spotify, netflixet nyomat. Igazi high-tech nagyim van.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#24) KFORboy válasza szkaroly (#22) üzenetére


KFORboy
senior tag

Egy kattintásos, kurzor rajtatartós megnyitás is létezik windowsban igen rég :")
Egér beállításainál megtalálod.
Illetve dedikált dupla kattintós gombbal is felszerelt egér is lehet megoldás.

Cartman: -Tyű || Butters: - Dupla TYŰ !

(#25) aelod válasza KFORboy (#24) üzenetére


aelod
veterán

Megelőztél +1

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#26) UnA válasza Cathfaern (#20) üzenetére


UnA
Korrektor

+1 Az egér az egy olyan absztrakció, amit nem mindenki tud megtanulni.

(#27) dajkopali válasza UnA (#26) üzenetére


dajkopali
addikt

ezt egy barátom véleménye is alátámasztja, aki infótanárként már több mint húsz éve tart tanfolyamokat, mindenfélét
ő azt mondta, hogy az egérhasználat kulcsfontosságú, már az első órán látja, ki képes rá, és aki nem, az nem is tudja, nem is fogja megtanulni - gondolom, ez fiziológia

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#28) pendre54 válasza UnA (#26) üzenetére


pendre54
addikt

"Az egér az egy olyan absztrakció," ... na, ez így elég tudományosra sikeredett. :D Viszont érdekelne, hogy ez mégis hogy, mert az én korosztályom beli ismeretségi körömben, nem is hallottam még ilyen problémáról.
Én életemben először, valamikor 1994-95 környékén ültem számítógép elé, már túl a negyvenen, amikor az akkori munkahelyemen kötelezővé tették annak használatát. Jó pár tucatnyian voltunk negyven felettiek, kis millió nyűgünk, problémánk volt, de az, hogy valakinek nem ment az egér használata, ilyenről nem tudok.
Nekem az egérrel max. annyi gondom volt, hogy akkoriban ilyen golyós érzékelős egerek voltak, amik állandóan összeszedtek mindenféle szöszt, porcicát az asztalról, és emiatt naponta szét kellett szedni az egeret, megtisztítani a golyót, meg a gémkapocs szárával kivakarni az oda berakodott koszt. ;]

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#29) haxiboy válasza UnA (#26) üzenetére


haxiboy
veterán

Vagy csak ki kéne kapcsolni a szoftveres gyorsítást, máris ugyanannyit mozdul az egér mint amennyit húzom az asztalon.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#30) UnA válasza pendre54 (#28) üzenetére


UnA
Korrektor

Nem kell nekem elhinni, de sokkal hosszabb tanulási folyamat az egeret mozgatni, mint ha egyszerűen ráböksz valamire a kijelzőn.

Persze ha csak egér van, akkor azzal futnak neki, és megtanulják.

(#31) Keem1 válasza lezso6 (#17) üzenetére


Keem1
addikt

Hát ez szép, webfejlesztő szülők... :DDD

(#32) Necroman_Mk2


Necroman_Mk2
őstag

Nagymamám ugyan biztosan nem fogja ezt megtanulni, de a korosabb szüleim már szerencsére tudják hogyan kell kezeli az internetet. Apám, mivel a munkahelyén használt számítógépet, ebben ügyesebb; anyám vaskalaposabb, és eleinte nagyon ellenkezett, de ma már biztos internethasználó, és nem csak a Skype elindítására.
Ami viszont nagyon is igaz, hogy őrájuk nem árt jobban odafigyelni a netes veszélyek miatt. A múltkor pl. apám kérdezte ezt a gyors nyelvtanulási módszer dolgot, mire mi jeleztük neki, hogy ez jó eséllyel átverés.

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#33) Hintalow


Hintalow
senior tag

Sokan vannak az idősebb korosztályban, akik nem tudják megtanulni a használatát, én is tapasztaltam olyat, hogy idősebb férfit próbáltunk a géphasználat alapjaira oktatni a családban, kb ott megakadt a dolog, hogy egyzserűen nem tudta eltalálni a kurzorral az ikonokat, még brutálisan levett egérérzékenységgel sem majd egy óra próbálkozás után.
Vannak akiknek egyszerűen nem megy. Viszont azt elhiszem, hogy telefonon/tableten sokkal többen ráharapnak a dologra, sokkal intuitívabb, és logikusabb, mint pc-n.

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#34) DigitXT


DigitXT
félisten

Csak nehogy lerontsa a baleseti statisztikákat.:))
Mondjuk nem mindegy, hogy kor, megabit, vagy km/h...

(#35) pendre54 válasza Hintalow (#33) üzenetére


pendre54
addikt

Akkor mutassatok neki ilyen motivációs videókat, mint pl. ez, és mondjátok neki, hogy az öreg, nálánál negyven évvel fiatalabbakat úgy lenyomja, mint a rajzszöget. :D : [link]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#36) ddekany


ddekany
veterán

Én egér használat gondot nem, egyéb intellektuális gondokat viszont tapasztaltam környezetemben. A mentális model hiányzik, amire támaszkodva el tudsz navigálni a káoszban. Mert káosz az van rendesen, szerintem sokkal nagyobb mint régen. A legtöbb alkalmazás meg az OS kezelése nem túl logikus, nem következetes, és pláne nem egységes. Illetve rengeteg hibába is belefut az ember, aminél fel kell ismerni, hogy nem te nem érted, hanem benézték a fejlesztők. Mindez nagyon megnehezíti az indulást, és főleg időseknél akik eleve úgy érzik, ehhez ők már úgy is hülyék, frusztrációhoz vezet. Aki régi motors, annál ez az egész fordítva működik, azaz tudom kb hogy épülnek fel a rendszerek, tudom, hogy mik a potenciális lehetőséget, így meg tudom fogalmazni, hogy mit akarok elérni és kb hogyan, aztán kitartással valahogy a káoszban is megtalálom a módját.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.