Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) korcsi


korcsi
veterán

Gratulálok az íráshoz, remek részletes összefoglaló.

Merevlemez hiba esetén hogy viselkedik az LVM.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2) Cifu válasza korcsi (#1) üzenetére


Cifu
nagyúr

A leírást köszönjük, érdekes nagyon, de nekem is az jutott eszembe, amit Korcsi is rögtön feltettet kérdésként: mi van, ha az egyik PV elkezd haldokolni, vagy pikk-pakk az egyik pillanatról a másikra megdöglik? :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#3) Trebron09


Trebron09
őstag

Nem olvastam még végig a cikket, winre van valami hasonló?

[ Szerkesztve ]

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#4) sh4d0w válasza Cifu (#2) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az ellen nem véd, oda a szokásos metódusok játszanak: RAID oder backup.

Érdekes, hogy nem lett megemlítve a Kali egyik újítása (bár nem tudom, hogy bekerült-e a mainstreambe): NUKE-olhatod a kulcsokat, azaz kimented a kulcsot magadnak egy titkosított fájlba, aztán megsemmisíted a lemezen lévőt, így jelentősen lehet csökkenteni a kárt, ha ellopják a laptopodat. Aztán vissza lehet állítani a kimentett kulcsot. Kipróbáltam, működik.

Másik: a LUKS-ot nem csak a Fedora használja, hanem minden Linux kernelt alkalmazó rendszert, lévén a LUKS kernelszolgáltatás.

https://www.coreinfinity.tech

(#5) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Zsír cikk, hasznos. :R

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#6) cigam válasza korcsi (#1) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Ahogy sh4d0w os írta, az LVM elsősorban nem adatbiztonsági eszköz, bár van benne raid0 és raid1 támogatás. Ha biztosra akarsz menni, létrehozod a neked tetsző raid tömböt, és azt viszed be az lvm-be. Vagyis ha behal alatta a háttértár, az ugyanolyan adatvesztés, mint bárhol máshol (kivéve raid1 mert akkor ott van egy másolat róla "valahol" a rendszerben).

sh4d0w
Nem is állítottam, hogy csak a Fedora használja, csak én Fedorát használok, és azon keresztül ismerem, mutatom be.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7) cigam válasza Trebron09 (#3) üzenetére


cigam
félisten

Valami hasonló a dinamikus lemezek, de nem ismertem meg ennyire mélyen (bár ez is csak a felszín kapargatása :B ).
A dinamikus lemeznél simán összefűzhetsz 2 meghajtót úgy, hogy egyetlen nagy partíciónak lássa. Vagyis ha elfogy a hely, csak beraksz egy új lemezt, és az új lemez kapacitásával megnövelheted a már meglévő partíciódat. De hogy a többi trükköt ismeri-e, azt nem tudom.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#8) domos válasza Trebron09 (#3) üzenetére


domos
senior tag

Storage Spaces

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#9) User64476


User64476
őstag

Tök jó cikk, köszi!

(#10) Rimuru válasza sh4d0w (#4) üzenetére


Rimuru
veterán

Vagy csinalhatod alapbol ugy hogy le van valasztva a LUKS header. Gondolom A kali ugyanezzel jatszik (lementi a headert, felulirja az eredetit, utana ha kell akkor meg visszamasolja, a helye igy fennt van tartva. Ennek annyi lehet a hatranya, hogy akkor lathato maradhat a reserved space).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#11) eclipse19


eclipse19
senior tag

Jó cikk, köszönjük.

Lehet, hogy érdemes lett volna mindjárt az elején, (netán a címben) tisztázni jó előre, hogy
LINUX-ról van szó.
Így ugyanis a számítógép használók nagyobb részét nem érinti a dolog.

[ Szerkesztve ]

Hogy a telefonom működése attól függjön, hogy valaki más fizeti-e a számláját??? Viccnek is rossz....

(#12) Rimuru válasza eclipse19 (#11) üzenetére


Rimuru
veterán

Az elso bekezdesben szerintem mar egyertelmu hogy nem Windows okoszisztamarol van szo (mikor latsz ilyet? ~/home/Képek és /media/ujmerevlemez/Képek ).
Ha mas unix like rendszert hasznal valaki akkor meg szerintem mar tud annyit, hogy megnezi wikipedian mi az az LVM. ;]

De ha megnezed a masodik bekezdest akkor meglenik hogy NAS, ilyenen mar tobben hasznalnak Linuxot ugy hogy mondjuk desktopon nem az van.

Vigyázat, csalok!

(#13) joghurt válasza eclipse19 (#11) üzenetére


joghurt
addikt

+1

És igen, megvan a maga bája annak, hogy valaki ennyit szórakozik parancssorból, de számomra már elérkezett a XXI. század, és nem ördögtől való egy GUI-s programot használni ezekre a feladatokra. Akár Linux alatt is.

A tej élet, erő, egészség.

(#14) hcl válasza joghurt (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó lett az összefoglaló - de bonyolult volt, amikor először csináltam :)

@Cifu : A NAS-omon diret teszteltem, a sw RAID alatt egy diszk lehúzásától összeborult az LVM is. Mondjuk nem lett volna szabad neki... Így inkább normál partíciókkal építettem fel, úgy nem gond, ha kiesik egy diszk, és amúgy sem rendezem át a partíciókat. Viszont a sérült RAID visszaállításával az LVM-et is helyre tudtam állítani az említett esetben.
A munkahelyemen ami fizikai gépünk még van, abban RAID vezérlő is akad, ott már több esetben kiesett diszk, és semmit nem vett észre belőle az LVM.
Illetve! Egyszer egy virtuál szerveren sikerült elrontanom egy diszk hozzáadást. Törlés, stb. Sikerült törölnöm a partíciót a diszkről úgy, hogy még tagja volt a volume group-nak :D Meg se röccent a gép... Visszatettem a partíciót, ment tovább minden, tudtam normálisan eltávolítani :)

@Joghurt : Szerveren nincs semmi GUI. Van egy SSH-d, azt' kész.
Meg GUI-val próbálj meg automatizálni dolgokat...

@eclipse19 : Mondjuk egy IT lapcsaládon ne legyen már gond, hogy levágja az ember, milyen OS :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#16) nemlehet válasza cigam (#7) üzenetére


nemlehet
őstag

Igen, pont így működik, asszem még kérdezi is, hogy akarsz-e átlapolt kötetet csinálni.

Én próbáltam 2 viszonylag régi hdd-vel, a sebessége nem rossz, kb 1,5x olyan gyors mint önamgában 1 lemez, de nincs RAID0 szinten. A biztonságnak nyílván nem tesz jót, ha az egyik behal akkor az egész kötet ugrott, szóval a backupot nem lehet megspórolni.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#19) cigam válasza joghurt (#13) üzenetére


cigam
félisten

Melyik GUI-s programokkal kezelsz LVM-et?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21) korcsi válasza cigam (#6) üzenetére


korcsi
veterán

Ha például 6 merevlemez alkot egy LVM-et, és abból egydarab egyik pillanatról a másikra beadja a kulcsot, akkor az összes adat megy a levesbe, vagy ami csak érintett?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#23) cigam válasza korcsi (#21) üzenetére


cigam
félisten

Ami csak érintett. De ez függ a konfigtól is. Ha be van kapcsolva a raid1, akkor nem veszik el adat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24) sh4d0w válasza Rimuru (#10) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, ha jól rémlik, a Kali megsemmisíti a kulcsot, azért kell kimenteni.

https://www.coreinfinity.tech

(#25) hallador


hallador
addikt

Nagyon jó lett a cikk, köszi. Szépen le van írva az LVM, én is gondolkodtam Btrfs, vagy ZFS-el hasonlóban.

(#11) eclipse19

Lehet, hogy érdemes lett volna mindjárt az elején, (netán a címben) tisztázni jó előre, hogy
LINUX-ról van szó.
Így ugyanis a számítógép használók nagyobb részét nem érinti a dolog.

Szerintem, ha valaki Windows-t használ, és képes használni az diskmgmt.msc-t az talán tudja, hogy LVM pot nincs Windows-ban, aki meg a diskmgmt.msc-t sem ismeri annak miért kellene bármilyen diskekről, volume-okról vagy bármilyen logikai diskkezelésről beszélni, hiszen az Windows alatt sem tudja mi az a Spanned volumes, dinamyc disk és barátai annak ez sem fog semmit mondani. Szerintem. Teljesen mindegy, hogy Linux, Solaris, AIX vagy Windows, az alapon kisebb meg van ahol más eltérésekkel hasonlóak, aki technológiai analfabéta tök mindegy milyen oprendszert adsz a kezébe...

(#13) joghurt

+1

És igen, megvan a maga bája annak, hogy valaki ennyit szórakozik parancssorból, de számomra már elérkezett a XXI. század, és nem ördögtől való egy GUI-s programot használni ezekre a feladatokra. Akár Linux alatt is.

Még jogos is lehet, csak éppen az LVM-et, a ZFS-t a BTRFS-t éppen command line-ból sokkal egyszerűbb kezelni, mint GUI-ból. Legalább megtudod mi történik, mikor ezeket csinálod, mert a rákkattintok a gombra, aztán vagy megcsinálja vagy nem, de legalább nem is érted működését, mert vagy nem érdekel, vagy csak lusta vagy, vagy nincs semmilyen ambíciód megtanulni, csak kattintottam, aztán majd lesz valami. Ok, hogy szeretnél GUI-t használni, de nem úgy ahogy az egér huszárok szokták, hanem úgy, hogy Windows alatt is kidebbugolod egy windbg-vel, ha a Windows kernel dumpot dobott, amikor mondjuk a Disked miatt kékhalált dobott a géped. Ja hogy a userek 99 %-lékának fingja nincs a kernel dumpról meg a a többiről... Nekik aztén tök felesleges bármilyen GUI a programjaikhoz...
Na nekik tök mindegy melyik században érzik magukat... Szerintem.

(#15) eclipse19

Annak aki már látott ilyet Linux alatt és tudja, hogy Windowson nem így van, annak lehet hogy egyértelmű.

Miért az látott Windows command line-t? Vagy bármilyet, hát neki aztán tök mindegy, nem? Ez nem lehet kifogás, mert ez csak egy kifogás, amivel sehova nem jutunk előbbre.

Aki viszont még sehol nem látott ilyet, mert annyira nem ért hozzá, viszont a probléma neki is aktuális

Őőőőőőő ha életében nem látott ilyet milyen aktuális problémája lehet vele?

(ezért esetleg szeretné megtanulni), az simán elkezdheti keresni a Windowsban is, hogy akkor hol/hogy kellene ezt megvalósítani.

Ne vicceljét már az első találat a google-ben. Te komolyan gondolod úgy hogy nem neveted el magad közben, hogy az aki nem képes google-ben rákeresni egy szóra az bármilyen operációs rendszernek a disk kezelő eljárásait meg tudja tanulni? Komolyan gondoltad? ;] :(

Ne fél cikk elolvasása után derüljön már ki, hogy hoppá, nekem nem is ilyen oprendszerem van...

:D

Szóval jobb lenne jelezni valahol, hogy ez itt a LINUX téma vagy mi.

Még egy jó tanács neked, meg akik így gondolkodnak kicsit egysíkúan, tanulni nem úgy kell főleg informatikát, hogy elolvastam egy cikket, aztán ha nem megy valami, akkor aztán.... Hanem ha téged nem érdekel az informatikai technológiák története, legyen az az LVM, ZFS, NTFS, SUN, DEC, és a többi és a hozzá tartozó technológiák sokrétűsége, akkor nem Te soha nem leszel jó informatikus, csak betanított munkás.

Ez a cikk nagyon jó, de mit sem ér anélkül, ha nem ismered hozzá a hardvert, a diskek működését a hozzá tartozó micró nyelvek legalább funkcióit, mert akkor ez annyit jelent, hogy téged ez az egész nem érdekel igazából csak menjen.

Ami nem baj, de ez az a pont ami elválasztja az IT üzemeltetőt a mérnöktől. Ameddig a mérnök azt is tudja, hogy mi miért van és miért úgy van, addig az üzemeltető gombokat nyomkod, és ismeri az ipconfig esetleg az nslookup, tracert parancsokat, de a tracerute-ról vagy ip parancsokról nem hallott soha....

Hát szerintem, meg, ha valakinek aki ezzel foglalkozik ki kell írni, hogy ez *nix alapú rendszer annak Windows-t sem kell tanulnia, mert pont annyira ért ahhoz is.

Szerintem.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#26) joghurt válasza hallador (#25) üzenetére


joghurt
addikt

Úgy értem, vagy alap funkció, aminek működnie kellene, vagy valami developer alpha, aminek a lelkét kell ápolni a kernel konzolt nézegetve. Az adataimat ez utóbbira nem bíznám.
Inkább valami olyanra, amit akár a GUI-n is megnyomhatok (és az a gomb akár a cifra parancssort is meghívhatja felőlem közvetlenül), és működik. Ha meg nem, ugyanúgy egy ablakban is ki lehet írni a hibaüzenetet, nem csak dmesg-gel. Még egy rendszergazda felhasználótól sem okvetlenül lehet elvárni, hogy kernel dumpokat debugoljon.

Windows alatt lemezek és partíciók konfigurálásánál nekem még sosem jött kékhalál. Lehet, hogy rosszul csinálok valamit. :U

A tej élet, erő, egészség.

(#27) hallador válasza joghurt (#26) üzenetére


hallador
addikt

Várj már én ezt írtam:

ha a Windows kernel dumpot dobott, amikor mondjuk a Disked miatt kékhalált dobott a géped.

Ezt meg Te:

Windows alatt lemezek és partíciók konfigurálásánál nekem még sosem jött kékhalál. Lehet, hogy rosszul csinálok valamit. :U

Állított valaki olyat, hogy konfigurálás közben történt ez?

A Linux egyelőre így működik, szerencsére, mert ezzel látod mi történik a GUI-n meg nem látod.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#28) Döglött Róka


Döglött Róka
veterán

A storage space-el megelőztek.

Kérdés, milyen előnyhöz jutunk ha pár gigákkal játszunk és szétpartícionálunk egy lemezt? Otthoni felhasználóként ez nekem miért is jó? Redundanciát nem nyerek vele.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#30) joghurt válasza Döglött Róka (#28) üzenetére


joghurt
addikt

Én pl. anno örültem volna, amikor beraktam a laptopba egy második vinyót (SSD-t), ha nem kellett volna egy új meghajtóként látnom, hanem össze tudtam volna fűzni a rendszerpartíciót is tartalmazó meghajtón levő tároló partícióval.

A tej élet, erő, egészség.

(#31) domos válasza joghurt (#30) üzenetére


domos
senior tag

Az a baj, hogy ha csak simán összefűzöd a meghajtókat, és valamelyik beszarik, akkor tudtommal kuka az egész volume group, és nem lesz elérhető a logical volume. Persze vissza lehet valahogy varázsolni a működő meghajtók tartalmát, viszont azok a fájlok amik mindkettőn rajta voltak részben, azok elvesznek.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#32) cigam válasza domos (#31) üzenetére


cigam
félisten

Nem baj az. Ezek a módszerek nem a redundanciáról, adatbiztonságról szólnak, hanem a tárkapacitás dinamikus módosításáról.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33) domos válasza cigam (#32) üzenetére


domos
senior tag

Akárhogyis is nézem, egy vinyó halála esetén bukni az egész vg/lv tartalmát nem valami jó buli.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#34) hallador


hallador
addikt

Szerintem az LVM, az nem otthoni, hogyan fűzzük össze a home hdd-imet dologról szól, hanem arról, hogy eleve az LVM, ZFS az nem egy vagy kettő ilyen olyan merevlemez összefűzéséről szól, hanem arról, hogy egy oprendszer alatt, hogyan lehet a volume-okat, vagy a pool-okat kényelmesen kezelni.
Feltételezzük, hogy RAID 5/6 tömböt használunk, vagy ZFS Raid 1/2/3-at. Ez alap egy ilyen rendszernél, mint ahogy Windows server-t sem egy home hdd-re szokás telepíteni, hanem egy legalább raid1 tömbre, ha azon mondjuk egy REFS fut, akkor pedig Raid5/6 mert ez egy alap.
Lehet itt reszelni a semmit csak minek?

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#35) domos válasza hallador (#34) üzenetére


domos
senior tag

Lehet itt reszelni a semmit csak minek? Tökéletesen összefoglaltad. Szerintem sincs értelme otthon 2-3 ilyen-olyan vinyóval szerencsétlenkedni.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#36) hcl válasza domos (#33) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem hát.
Ezért szokás az LVM-et valamilyen rdundáns cumóra tenni. RAID pl.
Vagy van pár olyan filerendszer, xfs, btrfs, ami tud dinamikos köteteket, és RAID-et FS szinten.

Amúgy lehet otthon is. Asztali gépben viszont inkább a RAID az érdekes, mert egy otthoni diszk teljesen kapacitása ki van használva (beparticionálod így is-úgy is) és nem szokás tologatni rajta a partíciókat.
Egy szerveren viszont esetlegesen kellhet módosítani a méreteket, nekem sem egyszer kellett már fizikai gépen.
Virtuálison meg hozzácsapsz még egy winyót, vagy megnöveled a meglevőt, és onnantól kezdve a LVM-el kényelmesen, menet közben tologathatod a kapacitást. Megfelelő FS használatával pl. van menet közbeni csökkentés is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#37) domos válasza hcl (#36) üzenetére


domos
senior tag

Nekem nem kell bemutatni a dolgot, tisztában vagyok vele. :)

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#38) Döglött Róka válasza hallador (#34) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Én nem akartam leírni, hogy ennyire rossz felhasználási területet rég olvastam egy leginkább szervereket célzó teljesítményt segítő megoldásra.

Jó dolog a Linux de ez is egy ékes példája annak hogy sokan feleslegesen tákolnak otthoni gépen.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#39) hcl válasza Döglött Róka (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na de nem csak otthoni gépen lehet.
Meg aztán, mindenki azt tákol otthon, amit akar. Nekem Vmware hostom van...

Úgy amúgy otthonra sem haszontalan az LVM, ha valaki nagy mennyiségű képet/videót tárol pl. Pont az a jó ezekben,hogy olyanra alakítid, amilyenre szeretnéd.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) Lenry válasza hallador (#34) üzenetére


Lenry
félisten

Szerintem az LVM, az nem otthoni, hogyan fűzzük össze a home hdd-imet dologról szól

miért ne szólhatna erről is?
ezt pont tudja, ha valaki ezt szeretné csinálni, tökéletesen meg tudja vele oldani.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#41) Döglött Róka válasza Lenry (#40) üzenetére


Döglött Róka
veterán

A kerdes az, hogy mi ertelme.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#42) hcl válasza Döglött Róka (#41) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kérdezz meg egy fotóst, hogy mennyire jó, ha egyszerűen adhat hozzá diszkeket a NAS-ához. Ugyanis a RAID tetjén csücsülő LVM is olyan, hogy ha beteszel egy új lemezt, akkor megnő a cucc mérete, és simán tudod hozzáadni a helyet.
Átlag usernek persze, hogy nem kell, de ha kell, akkor hasznos otthon is.
Meg ha nem is hasznos otthon : egy IT jellegű oldalon lehet szó olyasmiről is, ami szerver környezetben hasznos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) Slack


Slack
tag

Látom páran nem értik, hogy mire jó otthonra.
Igazából Linux -ot (szerintem) nem is érdemes LVM nélkül telepíteni. Itt nem csak a diszkek összefűzésének lehetőségéről van szó. Szerintem sokkal fontosabb az LV -k átméretezhetősége. Ha nincs lvm akkor particionálni kell. Partíciót átméretezni meg eléggé macerás. Laptopon futottam bele, hogy betelt a / fájlrendszer. Alulméreteztem. Ha LVM -et használsz, akkor hagyhatsz helyet szabadon a VG -ben és azt a fájlrendszert növeled meg, aminek tényleg kell a hely. Tehát sokkal rugalmasabb és kevésbé pazarló.

(#50) Frawly válasza Slack (#49) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ez a lényege. Rugalmasan átméretezhető, bővíthető.

Plusz titkosítás okán is jól jön. LVM nélkül a partíciókat külön kell titkosítani, majd pl. bootkor vagy feloldáskor egyenként begépelgetni az összes partíció jelszavát, ami kényelmetlen.

Ha viszont LVM vagy a LUKS partíció felett, akkor csak egy partíciót kell felnyitni egy jelszóval, majd azon egyszerre kinyílik az összes LVM logikai kötet. Tehát sokszor jön jól.

Meg ha pl. egy régebbi gép még nem támogatja a GPT partíciós táblát, csak MBR-t, akkor logikai köteteket létrehozni egyszerűbb, mint primary, extended, logical partíciókra bontással szívni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.