Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zedz


Zedz
addikt

Például ezek a srácok is remekül rávilágítanak a dolog veszélyeire. :))
Jó dolog az IoT, de szvsz a gyártóknak és a usereknek is fel kellene hozzá nőniük.

(#2) Viktor0610 válasza Zedz (#1) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

"Káros webhely letiltva"
F-Secure SAFE :Y

Samsung Galaxy A54

(#3) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

bambano PH!orumtárs aláírása jutott eszembe.

@netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#4) Zedz válasza DrojDtroll (#3) üzenetére


Zedz
addikt

Szebben nem is lehetett volna fogalmazni. :DDD

(#5) rudi válasza Zedz (#1) üzenetére


rudi
nagyúr

Egyelőre ipari vonalon nagyon jó az IoT, ahol a vállalatok saját rendszerbe kötve használják őket.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#6) DrojDtroll válasza Zedz (#4) üzenetére


DrojDtroll
addikt

rögtön tudtam, hogy itt a helye

:C

(#7) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Az iot valóban nagyon jó! Például botnetekhez.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#8) gabor7th


gabor7th
addikt

Wow! Ez a cikk csak úgy 5 évet késett, mert azért már egy ideje van ez. Írnak is róla itt a Prohardveren, hogy biztonság szempontjából nullák.

És ha nem csak a marketing anyagot nézzük, akkor láthatjuk, hogy pl. a nyilvánvaló rossz dolog mellett, vagyis, hogy széthackelhetővé tesszük vele a környezetünket, vannak olyan problémák is, hogy pl. a Google okosház cuccai reklámokkal bombáz majd, még akkor is ha te nem akarod.

http://ujtechkor.blog.hu/2017/03/23/ilyen_lesz_az_eleted_az_okoshazban_keretlen_reklamok_meg_szokasos_dolgok

http://ujtechkor.blog.hu/2016/09/12/a_jovo_nem_marketing_anyag_szerint

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#9) gabor7th


gabor7th
addikt

Szóval kéne egy olyan cikk is, hogy "Mi az az IoT, és miért rossz az nekünk?"

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#10) gabor7th


gabor7th
addikt

" Egy szó mint száz, lassan ott tartunk, hogy az életünk minden szegmensébe befészkelik magukat ezek a megoldások." Mi vagyunk a fogyasztók. Ne vegyünk ilyen cuccokat, hisz mint írtam milyen rosszak és akkor nem fészkelik be magukat az életünkbe.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#11) dabadab válasza rudi (#5) üzenetére


dabadab
titán

Az a baj, hogy egy rakat IoT cucc úgy van megcsinálva, hogy nem is lehet saját hálózatban használni, mert csak a gyártó szerverén keresztül lehet elérni őket, tehát ha van egymástól másfél méterre egy okoskapcsoló meg egy okosrelé (lol), ugyanazon a hálózaton, akkor is csak a gyártó szerverén keresztül hajlandóak kommunikálni egymással és ha a gyártó bezárja a boltot, akkor onnantól kezdve meg sehogy sem.
Agyrém.

DRM is theft

(#12) Zedz válasza rudi (#5) üzenetére


Zedz
addikt

Az ipari vonal gondolom kicsit más, már csak a cégből kiindulva ahol dolgozok. Itt minden csak belsős lehet, semmi nem kerülhet ki, inkább megveszünk n összegért drága vasat, de a székházban a helye mindennek. Ide nyilván ezerszer nehezebb bejutni, mivel a külvilág számára kvázi "láthatatlan" a belső rendszer.

A cikk arról szól viszont, hogy ezek az otthonainkba szeretnének beköltözni, és a fentebb linkelt CamRekt is tökéletesen mutatja, hogy lehet most csak a kamerákat érjük el, de amint több dolgot kötünk rá a hálóra, amik nem lesznek normálisan levédve, onnantól kvázi egy idegen is irányíthatja a lakást? CamRektre visszatérve, láttam egy adásuk, és konkrétan nem egy babafigyelő kamerához volt hozzáférésük. Bömböltették a sok hülyeséget addig amíg szegény gyerek fel nem kellt és nem sírt a szülei után.

Ezért írtam, hogy ezek jó dolgok tudnának lenni, hogyha nem lennének a gyártók, de főleg a userek ennyire hanyagok. (Említhetném még ugye a UPC WiFree megoldását, ahol a meg nem változtatott SSID-ból ki lehet találni a hozzá tartozó jelszót is. Kollégám említette, hogy a házukban csak 8 WiFire tudott felcsatlakozni...)

És ilyen tapasztalatok mellett mondjuk kössem rá a netre a fűtést, villanyt, netán a főbejárati zárat?

[ Szerkesztve ]

(#13) dabadab válasza Zedz (#12) üzenetére


dabadab
titán

Az UPC-nél nem a WiFree-nél van gond (ott fixen UPC WiFree az SSID, az azonosítás meg user/pass alapon történik), hanem valamelyik wifi routerük "rendes" SSID-jével.

DRM is theft

(#14) Zedz válasza dabadab (#13) üzenetére


Zedz
addikt

Jajj bocsi, igazad van. :R

(#15) tserrof77


tserrof77
senior tag

Arrgghh.... amikor megláttam a Parrot nevet a cikkben, beugrott a régi, jó kis floppy reklámjuk... hüpp... öregszem... :))

Két informatikus beszélget: Neked milyen hosszú volt az eddigi legjobb kapcsolatod? Válasz: 8Mbites DSL 2 év hűségnyilatkozattal :)) Laptopszerviz (is)

(#16) h-yle válasza Apollyon (#7) üzenetére


h-yle
addikt

Jelenleg. Amúgy az alapötlet nagyon jó, csak a sok hipster startup leszarja a biztonságot, így ma elég könnyű széthackelni bármit ami IoT.

Ugyanakkor a 8kerben nem félek attól, hogy Kolompár Ottomán oda wardrivingol az ablakom alá és meghekkeli az okoszáramat. Valszeg a klasszikus pajszer mellett fog dönteni.

A lényeg az, hogy biztonságosabb legyen annál hogy megérje feltörni. Lakossági szinten nincs azért magasan a léc, ide nem kell haditechnika szintű biztonság, de azért még azt az alacsony lécet is le-le verik ma...

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#17) Cifu


Cifu
nagyúr

Az IoT gondjai közé sorolnám a sávszélesség- és csatornatelítettség-mizériát.

A 802.11 protokol ugyebár azt jelenti, hogy az adott frekvencián (frekvencia-tartományban) egyszerre csak egy eszköz "beszélhet". Minél több eszköz van az adott csatornán (és az áthallás miatt a szomszédos is tényező), annál nehezebb "szóhoz jutni". Ez ugye közismert, panelházakban ezért rémálom a wifi (összetett téma, most ezt nem fejtjük ki). Na most ha már az izzóktól kezdve a hűtőgépen át a porszívó is wifi kapcsolatra lesz kötve minden lakásban, akkor az irtózatosan megterheli az adott csatornát. Erre "megoldás" ugye az AC wifi, meg az 5GHz-es freki. Ami azonban hasonlóan gyorsan meg tud telítődni. Itt jönne majd jól az AD wifi, ami ugye 60GHz-en dolgozik (meg a kína-specifikus AJ, ami 45GHz-en).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#18) gabor7th válasza h-yle (#16) üzenetére


gabor7th
addikt

Pár napja volt hír, hogy a Googlehöz tartozó nagy cég rendszere is nulla biztonság szempontjából. A másik meg, hogy sokkal komolyabb rendszereket is feltörnek, úgyhogy ha jobban oda is teszik magukat biztonság terén akkor is feltörhetőek maradnak. Úgyhogy egyszerűen fel kell ismerni, hogy erre nem való... Egy komolyabb háború jön és a felek teljesen tönkreteszik majd a digitális államot, gazdaságot és annál nagyobb lesz a kár minél több dolgot bíznak rá. Addig is békeidőben kémkedésre is lehet használni.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#19) gabor7th válasza h-yle (#16) üzenetére


gabor7th
addikt

"Ugyanakkor a 8kerben nem félek attól, hogy Kolompár Ottomán oda wardrivingol az ablakom alá és meghekkeli az okoszáramat. Valszeg a klasszikus pajszer mellett fog dönteni."

Nyugi majd kialakul a piac... nem kell majd mindenkinek hackernek lenni, majd megveheti a feltörő kiteket simán az interneten.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#20) #16939776


#16939776
törölt tag

Benne van a cikk-ben hogy "egyszerű" életet, ahol egy negyedik fél hajlandóságától, szolgáltatás hosszútávú működőképességétől függ, hogy lesz-e fűtésed, világításod, ételed, bejutsz-e a lakásodba.

Nem akarok kertelni, ez is azon a modellen alapul, hogy a user által vásárolt hardver - valamilyen "okos funkció" mögé bújva - információt gyűjt a termék gyártónak a felhasználó szokásairól, amit az el tud adni harmadik félnek.

A user jár ezzel a legjobban, mert: ő fizet a (termék, support-ha van, net, áram) -ért és kapja érte a szolgáltatás lehetőségét egy harmadik féltől, amiért amúgy is fizetne pl. napi friss tej a hűtőben.

Szerintem ez az urbanizálódás következő fokozata lesz, ha végbemegy.
Ha ezek a "problémák" valóban megoldódnak az IoT által, akkor pont hogy még kevesebb szabadideje marad az embernek. Azért mert összességében még több pénzbe kerülnek majd azok a dolgok, amelyek - papíron - a szabadidejét növelik, és pont ezekért kell többet dolgoznia, hogy ezeket a tárgyakat, szolgáltatásokat finanszírozni tudja. ;)

Szóval: Nem nekünk jó az IoT!

[ Szerkesztve ]

(#21) gekkoXT


gekkoXT
senior tag

Ha már meghatározás, lehetett volna kicsit konkrét iskolai definícióként megfogalmazni, legalább a "mi ez?" kérdésre a választ. Nem pedig ilyen megosztják elérik ez meg az módon.

[ Szerkesztve ]

(#22) BalanceR válasza Apollyon (#7) üzenetére


BalanceR
addikt

"Az iot valóban nagyon jó! Például botnetekhez."

Egy kicsit részletesebben leírnád, mire gondoltál?
Egy távolról vezérelhető (fel - le kapcsolható) izzó, vagy konnektor esetében is lehet ilyenről beszélni, ami nem futtat semmit, csak egy vezérlő jelet tud fogadni? :R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#23) Cifu válasza BalanceR (#22) üzenetére


Cifu
nagyúr

De, futtat egy szoftvert, és nem csak vezérlő jelet fogad, hanem felcsatlakozik az Internetre (mit is jelent az IoT?). Innen már csak egy lépés kell, a vezérlő szoftverbe injektálni egy kódot, mely szerint egy bizonyos IP-t folyamatosan pingeljen, vagy oldallehívást kezdeményezzen. Pár millió ilyen izzó szép forgalmat és ezáltal terhelést generál ám...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#24) Lacc


Lacc
aktív tag

Szerintem a hálozati és feltörési probléma nem IoT specifikus probléma.
Ugyanúgy előfordulhat ez okosTV-nél, autók fedélzeti computerénél, sima PC-t is lehet botnetbe kötni, mobiltelefon.

(#25) 0P1 válasza gabor7th (#8) üzenetére


0P1
aktív tag

Nem 5 évet, hanem inkább 17-et .
Magát az IoT szót 1985-ben definiálták és használták először, de 2000 körül vált igazán divatos buzzword-dé, azóta folyik a csapból is ez.

(#26) Mittu88


Mittu88
senior tag

Először a hardveraprót kéne úgy megcsinálni, hogy androidos mobilról chrome-mal be tudjak lépni. Aztán jöhet az IoT :)

(#27) ollie válasza gabor7th (#9) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Én ezt már most megválaszolom neked. A gyíkemberek miatt.

***

(#28) elefant válasza Mittu88 (#26) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

dolgoznak a fejlesztők

(#29) Cifu válasza Mittu88 (#26) üzenetére


Cifu
nagyúr

A hardverapró ugyan azt a "motort" használja, mint a PH! lapcsoport többi része (így ezen fórum is). Nálam Firefox-al, CM Browser-el és Dolphin-al se volt soha gond a belépéssel. Tehát itt irtó egyszerű a megoldás: hagyd a fenébe a Chorme-ot, és rakj fel valami normális webbrowsert, akad bőven választási lehetőség...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#30) kromatika


kromatika
veterán

Köszi hasznos volt.

(#31) elefant válasza kromatika (#30) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

:R

(#32) dabadab válasza BalanceR (#22) üzenetére


dabadab
titán

"Egy kicsit részletesebben leírnád, mire gondoltál?"

Mirai botnet

"Egy távolról vezérelhető (fel - le kapcsolható) izzó, vagy konnektor esetében is lehet ilyenről beszélni, ami nem futtat semmit, csak egy vezérlő jelet tud fogadni?"

A gyakorlatban ezek egyre inkább úgy néznek ki, hogy komplett OS fut rajtuk - ez egyébként nem nagy cucc, a fényképezőgépemben olyan SD kártya van, amiben a 32 GB flash mellett elfért egy linuxos webszerver is - én 10000 Ft alatt volt az ára. Egy ilyen kütyü már bőven elég arra, hogy botnetben használni lehessen és ahogy figyelni szoktak az ilyen IoT holmiknál a biztonságra (sehogy) és ahogy frissíteni szokták őket (soha), nem olyan nehéz találni valami működő támadást.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#33) Zedz válasza Cifu (#29) üzenetére


Zedz
addikt

Nyilván az a megoldás, ha egy oldal nem működik, akkor cseréljem le a böngészőt. Eszem megáll. :DD

(#34) Viktor0610 válasza Mittu88 (#26) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

Mi van, ha azt mondom, hogy ez itt marhára nincs jó helyen, de még jobbat írok: nálam megy Chrome alatt a belépés.
Tehát cserélj usert, mert az a hibás! :P :D

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A54

(#35) BalanceR válasza dabadab (#32) üzenetére


BalanceR
addikt

Egyszerűen az lenne a megoldás, hogy kívülről semmilyen módosítást ne lehessen végrehajtatni az adott eszközön ,ha egy egyszerírható EEPROMban lenne az SW nem lehetne rosszra használni, bár így a frissítésektől is elesik az ember, de ha a fő funkció egyszer jól lett megírva, nincs is rá szükség...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#36) lev258 válasza BalanceR (#35) üzenetére


lev258
veterán

A gond ott van, hogy nincs tökéletes szoftver. Akármilyen jól is írják meg a "fő funkciót", lesz olyan hiba, amit kihasználva másra is használhatóvá válik, de legalábbis adatgyűjtésre. Innentől kezdve az írásvédettség nem sokat ér, a frissítések hiánya pedig kritikus ponttá válik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37) Zedz válasza BalanceR (#35) üzenetére


Zedz
addikt

> bár így a frissítésektől is elesik

Kb. nem lenne értelme az egésznek. :F

(#38) dabadab válasza BalanceR (#35) üzenetére


dabadab
titán

"ha egy egyszerírható EEPROMban lenne az SW nem lehetne rosszra használni"

Dehogynem lehetne, RAM mindenképpen kell, onnantól kezdve meg szabad a vásár.

DRM is theft

(#39) sztanozs válasza BalanceR (#35) üzenetére


sztanozs
veterán

Ha nincs jól megírva (ez a helyzet az esetek 100%-ban), akkor meg kuka...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40) bakagaijin válasza h-yle (#16) üzenetére


bakagaijin
tag

Az IoT-ben éppen az a félelmetes, hogy nem Kolompár Orbán fog személyesen odaállni az ablakod alá wardrive-olni, hanem többezer km-ről és nagy tömegben fogják lepwn-olni a cuccaidat (vagy ugye az autódat, ha már itt tartunk).

Egyik "kedvencem" - ez egy IoT zár, ha jól emlékszem az August lock volt. Ez is egy központi szerveren keresztül kommunikál, de alapvető dolgok nem voltak megoldva. Pl. úgy kapott admin jogokat, hogy az üzenetben az isAdmin-t paramétert átírta True-ra, meg ugye a klasszik firmware-ben hardcode-old jelszó is ott van a "biztonság kedvéért". Ha jól emlékszem a tavalyi defcon-on volt előadás.

(#41) Mittu88 válasza Viktor0610 (#34) üzenetére


Mittu88
senior tag

Érdekes, nem tudtam, hogy egy e-mailcím jelszó kombó beírását, meg egy Belépés kattintást el lehet cseszni. Ezek szerint retardált vagyok, hogy akárhányszor megcsinálom, csak kiírja, hogy Sikeres belépés, aztán visszadob a főoldalra. :Y

Köszi a tippet, el is megyek ECDL-re, hátha tényleg velem van a baj xD

(#42) mikej95


mikej95
aktív tag

Eddig úgy gondoltam az IoT minden vacak ami okkal-ok nélkül 24/7 a neten lóg és az életben nem fog hozzá biztonsági frissítés érkezni. Úgy néz ki közel jártam a valósághoz.

Azt viszont nem tudják, hogy mi nem tudjuk azt, amiről ők úgy tudják, hogy tudjuk.'

(#43) fairi


fairi
addikt

Én az IoT ugy tudnám elképzelni, hogy maguk az okoskütyük nem tudnak felcsatlakozni az internetre közvetlenül. Minden eszköz legyen az IPcam, vagy távolról netről vezérelhető virágcserép egy központi vezérlőeszközhöz kéne csatlakoznia, Mikor valamit be akarsz állítani akkor nem az eszközhöz csatlakozol hanem vezérlőeszközhöz és annak felületén kiválasztod melyik eszköz akarod állítani. ha egyik okoseszközödnek saját netkapcsolat kell mondjuk valami AI alapú cucc, akkor ő ellőbb felcsatlakozik a vezérlőhöz aki ad neki egy csatornát és megtörténik a kommunikáció. Vezérlőmodulon keresztül állíthatod mikor mit tehet az AI cucc.

Fontos lenne a vezérlőnek alapvetően gyártófüggetlenül bármelyik IoT cuccot tudjad vezérli.
Persze minden gyártó vezérlő felületét személyre szabhatná és a saját eszközei jobban integrálódnának, ám másik gyártó eszközét is látná,legrosszabb esetben mint valami külön megnyitandó eszköz ott lenne.
vezérlőeszközhoz való hozzáférésnél kéne Mac address /vagy valami hasonló regisztrációját, vagy beállíthatod bizonyos eszköz csak bizonyos eszközről lehet hozzányúlni. 1 eszköz csak 1 vezérlőhöz csatlakozhat,és míg le nem lesz onnan választva máshova fel se megy.

(#44) sztanozs válasza fairi (#43) üzenetére


sztanozs
veterán

SCADA sebezhetőségek beindítja a csengőt?

Jelenleg is tele van a világ mindenféle biztonságot mellőző "zárt" hálózattal. Az IoT viszont új szintre emeli ezt azzal, hogy most már nem is zárt hálózaton lógnak ezek az előzőkhöz hasonló módon (nem) védett cuccok...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#45) brumi1024 válasza Cifu (#17) üzenetére


brumi1024
veterán

Azért annál butább bruteforce megoldás kevés van, mint hogy minden egyes villanykörte 0-24-ben WiFin (értsd fölöslegesen bonyolult, baromi magas overheadet generáló, nagy energiaköltségekkel járó és jelen alkalmahásra túlságosan gyors kommunikációs forma) lógjon. És szerencsére normálisabb rendszerekben ez nem is így működik.

(#46) fairi válasza sztanozs (#44) üzenetére


fairi
addikt

Arra kell törekedni hogy biztonság is épüljön a iot mellé. persze sokkal egyszerűbb vezérlőt frissítgetni mint a különálló tucatnyi kütyüt különféle gyártótól. KasperskyOS jó iránynak tűnik, de míg ezer gyártó ezer készülék amik sose lesznek javítva mert saját OS...
jajjj

(#47) rudi válasza dabadab (#11) üzenetére


rudi
nagyúr

Igen, ezek azok a kommersz sz@rságok, amiktől majd idővel meg fog tisztulni a piac. Érdemes pl. rákeresni a Loxone cuccaira. Mi pár éve voltunk a hazai képviseletnél, már akkor egészen érdekes cuccaik voltak.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#48) powerwade


powerwade
senior tag

Csodálom, hogy nem került szóba a shodan.io keresőmotor a cikkben. Aranybánya a rossz embereknek illetve tananyag a másik oldalnak. Pl. "hue" keresőszóra kidob pár nem túl jól bekonfigurált okos izzót amit Átlag János a sarki Tescoban leemelt a polcról mert rá volt írva hogy az a jövő technológiája :)

[ Szerkesztve ]

(#49) Eastman


Eastman
őstag

Ha már minden használati tárgyad okos, már csak egyedül Neked kell okosnak maradnod, hogy ne kapcsolódj tengerentúli magáncégek szervereihez akikkel szemben jogilag _semmiféle követelésed nem realizálható_.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#50) powerwade válasza Eastman (#49) üzenetére


powerwade
senior tag

Ezért kell "hekkelhető" IOT eszközöket vásárolni, hogy utána a hibáit kihasználva, saját programot/kódot futtass rajta - és onnantól már biztonságos(abb) lesz és csak rajtad múlik, más nem hibáztathatsz ha felnyomnak :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.